voor kt Land van Heusden en Altena. de Langstraat an da Bommelarwaard. ie. I2IB. Zaterdag 12 Augustus Aan onze lezers, Vragen van Rechtskundigen aard BEHOORENDE BIJ HET Het ligt in ons voornemen, om met 15 Augustus a.s. eene nieuwe rubriek in ons blad op te nemen. Ieder abonné heeft dan de gelegenheid om gratis vragen op rechtskundig gebied te stellen, welke dan gratis worden beantwoord door eenen hoogst be kwamen en zeer ervaren rechtsge leerde, dien wij aan ons blad als mede werker voor genoemde rubriek hebben kunnen verbinden. Wenscht een abonné dus b.v. iets te weten om trenthuur van huizen of landerijen, verborgen gebreken bij koopen en verknopen van vee, enz. enz dan zendt hij zijne vraag aan DE RE DACTIE te H e u s d e n, die voor plaatsing in Het Nieuwsblad zorgt en wel zonder vermelding van den naam van hem of haar die de vraag stelt. Het antwoord volgt dan in een der eerstvolgende nummers. Ten einde te voorkomen, dat ook niet-abonné's van onze vragenrubriek zouden gebruik maken, stellen wij ééne voorwaarde aan hen, die vragen als bedoeld, beantwoord wenschen te zien. En dat is dezeIeder abonné, die een vraag stelt, is verplicht bij zijn vraag eene verklaring te voegen, dat zij gesteld wordt uitsluitend ten behoeve van hem of haarzelf of van zijn of haar gezin. Dat wij daarbij op de eerlijkheid onzer abonné's ver trouwen, ligt voor de hand. DE REDACTIE. Heusden, Augustus 1922. Nieraandoening bij kinderen. Kinderen zijn zoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinde ren dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritus, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nierzwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onder zoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten a fl.75 per doos. Vervolg Raadsverslag NEDERHEMERT. De heer Hobo bestrijdt dit en beweert alleen te hebben gezegd, dat hij met rechts mede wilde gaan. De heer Smits houdt zijn bewering staande, en noemt den heer J. Slegh, die deze bewering kan staven. In de vorige vergadering is de heer Hobo rechter geweest en heeft het vonnis uitgesproken. Eerst over wat de gemeente betreft, over de zang en het muziek. Spr. haalt het geval nogmaals op van de Wed. Bruijgom, waar de muziekvereeniging een serenade heeft gebracht, en na afloop waarvan het een janboel was geworden, de heer Baljé heeft dit later zelf moeten erkennen en zoo iets wil de heer Hobo vergoelijken, iemand van Christ. Hist, beginselen. De vereenigingen hadden volgens den heer Hobo geen schuld aan dien janboel en treft alleen de Wet houders schuld. Als nummer twee ging ook de politie vrijuit, er waren immers 47 verbalen gemaakt. Wanneer men echter over de de politie spreekt bedoelt spr. daarmede de gemeentepolitie, en deze is r.iets waard, dit houdt hij nog staande. Van de 47 verbalen zijn er 4 a 5 van den gemeente veldwachter Jansen, waaronder een van spr. zelf, omdat zyn kinderen vee leidden over een verboden voetpad, waarover een ander wel vee mocht leiden, nu in 1922 zelfs nog. De kinderen van spreker moesten echter bekeurd worden uit wraak, en zoo iets zou vrijuit mogen gaan. De heer Hobo heeft indertijd zelf medegewerkt om den veldwachter weg te krijgen. De heer Hobo zegt, als over de politie wordt gesproken, dat dan ook wel degelijk de onbezoldigde rijksveldwachters worden meebedoeld. De heer Smits zegt, dat de heer Hobo bij de invoering van de progressieve belasting heeft gezegd, dat deze heel goed naar den zin van Baron van Wassenaar was. Dit is echter ook niet waar. Baron van Wassenaar was voornemens twee nichtjes in de gemeente te doen inschrijven, waaraan de gemeente een aardig voordeeltje zou hebben gehad, de progressieve heffing schrok hen echter terug en vandaar is er niets van gekomen. De heer Hobo zegt, voor progressieve heffing te zijn, omdat er naar zijne meening niets tegen is, dat iemand die wat meer bezit, ook wat meer betaalt. De heer v. d. Vliet kan dit niet goed keuren, dat hierdoor één ingezetene de helft der belasting betaalt. Daarbij was de opzet dat de arbeiders-klasse minder zou behoeve te betalen. En thans moet iemand met een groot gezin, waarin de kinderen mee verdienen, meer beslasting betalen dan vroeger. De heer Hobo ziet er niets onbillijks in, dat een gezin waarin een flink weekgeld binnen komt, ook belasting moet betalen. Spr. heeft echter opgemerkt, dat als men tegen een voorstel van B. en W. durft op te komen, dat het dan niet goed is. De heer Smits zegt, dat een lid van den Raad het recht en de billijkheid hoort te betrachten. Spr. zou den Voorzitter willen verzoeken, indien het in het vervolg weer over flauwigheden ging, dat deze er dan een eind aan maakte. De heer Hobo informeert aan den Voorzitter hoe of het is afgeloopen met het proces verbaal wegens het poten van boomen aan den dijk. Spr. heeft vernomen, dat de verbaliseerde is vrijgesproken en zou gaarne weten of dit zoo is. De Voorzitter zegt, van den Kantonrechter te hebben vernomen, dat de verbaliseerde is vrijgesproken. De heer Hobo zou gaarne weten waarom daar nu geen boomen meer geplant mogen worden, terwijl dit vroeger wel mocht. De heer v. d. Vliet zegt, dat indertijd zes personen in de gevangenis hebben gezeten die daar boomen weghaalden en om dit te voorkomen, hebben B. en W. daaraan een eind willen maken, om een dergelijk geval in het vervolg te voorkomen. De heer Hobo zegt, dat de heer v. d. Vliet, het hakken der boomenzelfaanmoedigde en dus mede schuld draagt dat de menschen in de gevangenis zijn gekomen. De heer v. d. Vliet bestrijdt deze bewering en zegt, dat de heer Hobo deze waar zal maken. De heer Hobo verzoekt B. en W. hem in het vervolg geen leverantie's meer op te dragen, deze weten zelf ook heel goed, dat hij niet aan de gemeente mag leveren. Gepasseerde week kwamdegemeente-arbeider Bracht weder om een paal. De Voorzitter zegt, hiervan niets te weten, Bracht zal dit zeer waarschijnlijk uit zich zelf gedaan hebben. Spr. zal hem echter zeggen, zoo iets niet meer te doen. Hierop wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. Een vrceselyk drama in het uiterste Koorden. Naar uit Edmonton (Alberta) den 21en Juli aan de ïTimes« wordt gemeld, is daar een lid van de bereden Canadeesche politie aangekomen met het bericht, dat er vier maanden geleden op Herschel Eiland (Hudson Baai) zeven personen door een eskimo, die samok maaktec zijn ver moord. De slachtoffers zijn een constabel van de bereden Hudson Baai-Compagnie, een koopman en vijf Eskimo's. De Eskimo in kwestie, een jonge zee hondenjager, was in dienst bij een koopman. Op een nacht vermoordde hij zijn kame raden in hun slaap. Hij vluchtte, doch bereden politie kwam hem op het spoor, nam hem gevangen en voerde hem terug naar Herschel Eiland, waar hij in de ge vangenis werd opgesloten in afwachting van zijn vonnis. De constabel Peak hield daar de wacht. Op zekeren nacht wist de gevangene het geweer van zijn cipier in handen te krijgen en schoot dezen dood. Denzelfden nacht schoot hij ook zijn vroe- geren patroon dood. Hij vluchtte daarop voor de tweede maal, wist bij zijn stam te komen en vertelde daar, dat hij zeven man vermoord had en van plan was het geheele eiland uit te roeien. Vier en twintig uur later werd hij echter door de bereden politie opgepakt. De krankzinnige is naar Edmonton over gebracht, in verband met de agitatie onder zijn stamgenooten, die geheel uit hun ge wone rustige doen zijn geraakt. De processen in Rusland. De openbare aanklager heeft, in zijn repliek bij het proces der sociaal-revolu- tionnairen, te Moskou, gezegd ïWat kunnen wij van deze beklaagden verwach ten, als wij ze vrijspreken bloed Zij hebben verklaard, om, als zij in het leven blijven, geen dag voorbij te zullen laten gaan waarop zij ons niet zullen bestrijden, even fel, gelijk zij reeds deden in het verleden. Zij waren het, die den opstand van Petrograd maaktenze eindigde in bloed. De Octoberopstand te Moskou bloed. Te Argangelsk bloed. In Samara en in Siberië bloed. Onlangs te Kroon stad bloed. Daarom verklaar ik in vol komen kalmte hun bloed moet vergoten worden, opdat er in de toekomst geen bloed zal stroomen I Daarmede werd vrijwel alle kans op levensbehoud te niet gedaan. o Groote spoorwegdicfstallcn tc Keulen. De spoorwegdirectie te Keulen is een aantal belangrijke spoarwegdiefstallen op het spoor gekomen. Tot op heden zijn 50 personen gearresteerd, maar, naar verluidt, moeten er meer dan 120 personen bij deze aangelegenheid zijn betrokken. De laatste jaren hebben enkele dievenbenden 's nachts op het traject KeulenNeuss rijdende goederentrein stelselmatig bestolen waardoor aan de spoorwegmaatschappij een schade is berokkend van ettelijke milüoer.en mark. Ongeluk in de bergen. Uit Grenoble wordt gemeld, dat vier personen bij den bergtocht op den Tabuchet- gletcher zijn verdwaald. Drie van hen zijn omgekomen, de vierde wist nog hulp te halen, doch deze kwam te laat. Zwarte pokken in Frankrijk. Naar de »Matin« uit Rijssel verneemt, zijn gevallen van zwarte pokken geconsta teerd te Blocourt (Pas de Calais). Patiën ten overleden binnen 48 uren. Bevrijdt Uw borst van de vastzittende slijm, maakt Uwe ademhaling weder rnstig en vrij. Gebruikt onmiddellijk de beproefde Burgerlijke Stand. NEDERHEMERT, over de maand Juli. G e o o r e n Johan Hendrik z. v. A. v. d. Kolk en W. de Gaaij Maria d. v. M, v. d. Vliet en J. M. v. d. Merwe. Getrouwd: J. W. van Rossum, 57 j. en J. Bouman 53 j. H. van Veen 24 j. en W. van Heusden 20 j. Overleden: Cornelis Bruijgom 56j. echtg. van C. de Kuiper. WASPIK over de maand Juli. Geboren: Hendrik Johannes z. van A. J. Verduijn-Schouten Johanna d. van L. Rekkers-van Gils Laurentius Johannes Antonius z. van Th. A. de Bont-Verschu ren Petronella Maria d. v. J, A. de Vos- Kolsteren. Ondertrouwd: F. J. van Broek hoven 27 j. en C. A. Verschure 26 j. Getrouwd: J. Blom 26 j. en W. H. Dalmaijer 20 j. L. H. Timmers 25 j. en S. M. Schellekens 21 j. Overleden: Leonardus Pols 79 j., wedn. van G. Khjs en A. Snoeren. VEEN, over de maand Juli. Geboren: Adriaan Hendrik z. v. H. Dammers. Getrouwd: J. Tjalma 29 j. en E, P. Vos 25 j. Marktberichten. GORINCHEM, 7 Aug. Aangevoerd 263 koeien, 8 nuchtere kalveren, 794 biggen, 248 overloopers. Men besteedde voor: kalf koeien f300 a f 380, melkkoeien f 280 a f 350, kalf- vaarzen f200 a f 280, pinken f100 a f150, graskalveren f30 a f45, nuch tere kalveren f 12 a f 24, overloopers f30 a f55, biggen f 18 a f30, Z ALTBOMMEL, 8 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 189 biggen, prijs f 12 a f28; 13000 eieren, prijs 6 a 7 ct. p. st, 600 K.G. boter, prijs per K-H. room boter f 1.35, boerenboter f 1.30 a fl.40. ROTTERDAM, 8 Aug. Aanvoer 233 paarden, 86 veulens, 1503 magere en 748 vette runderen, 366 vette kalveren, 249 nuchtere kalveren, 326 schapen of lam meren, 310 biggen, 6 bokken of geiten. Koeien f 0.35 a f 0.75 ossen f 0.45 a f 0.70 stieren f 0.35 a f 0.57^ kalveren f 0.45 a f 0.70, alles per halve kilo. Melkkoeien f 225 a f 430, kalfkoeien f330 a f510, stieren f160 f475, pinken f130 a f255, graskalveren f35 a f 65, vaarzen f 230 a f 330, werkpaar den f300 f450, slachtpaarden f 100 f 200, hitten f 200 a f 330, nuchtere kal veren f 25 a f 35, slachtkalveren f 15 k f 21, biggen f3 f3,75 per week, overloopers f30 k f55. De Kotterdamsche eierveiling, Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.60f 8.25 Eendeieren f 5.95f 7.20 Aanvoer 275000 stuks. 's BOSCH, 9 Aug Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 853 run deren, 75 zeugen, 650 biggen en 90 schapen en lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 260 a f410, kalfvaarzen f200 a f310, ma gere ossen en koeien f120 a f 200, vette ossen en koeien le kw. 70, 2e kw. 62| ct. p. p., pinken f75 f130, zeugen f 130 f 195, biggen f 3 25 af 4.p. w. schapen f 20 a f 32, lammeren f 10 a f 26. BINNENLAND. Arm afgerukt. De 40-jarige autogeenlasscher A. Tftijs- sen, uit de le Middellandstraat te Rotter dam is in 't ziekenhuis aan den Coolsingel aldaar ter verpleging opgenomen. Bij 't schoonmaken en in elkander zetten van een laschapparaat in de brouwerij d'Oran- jeboom, aan de Oranjeboomslraat, had hij met een gloeiend stuk ijzer een heveltje van den carbid-inlaat willen losmaken. Hierbij waren de nog in het apparaat aanwezige gassen ontploft, waarbij stukken ijzer zijn linkerarm afrukten. Myiiotigeluk. Een defect aan de rem was oorzaak, dat de korf, waarmede op mijn Hendrik, te Rumpen, bij Heeilen, het personenver voer plaats heeft, tot onder de ophaalma chine werd opgetrokken. De mijnwerker Ilaman, uit Schinveld, die zich op dat oogenblik alleen in den korf bevond, werd zoo ernstig aan hoofd en lendenen gewond, dat hij onmiddellijk naar het hospitaal moest vervoerd worden. Hij is kort daarna aan de gevolgen overleden. Hij was gehuwd en 33 jaar oud. Door het staatstoezicht op de mijnen is een streng onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het defect aan de rem van de ophaalinrichtirg. Voor 2 jaar deed zich een soortgelijk ongeval voor op de staatsmijn Emma. Ontveder. Dinsdagmiddag ontlastte zich boven Bui- nen en Borger een hevig onweer. De landbouwer H. Speelman werd door het hemelvuur doodelijk getroffen verschillende korenschoven, op het veld staande, ver- branddden en ook sloeg de bliksem in een smederij van den heer K. te Drouwener- veen, zonder echter brand te veroorzaken. Dinsdag woedde te Oosterwolde (Fr.) een hevig onweder. Een jonge man werd nabij Haulerwijk door den bliksem getrof fen. Hij werd in een nabijzijnde boerderij binnengebracht en zoo spoedig mogelijk werd doktershulp verleend. Op 't oogen blik lijkt de toestand van D. niet ongunstig, o Beiuniging. De vacantie-toelage die aan alle ambte naren bij de posterijen, telegrafie en telefonie wordt toegekend, wordt met ingang van 1 Januari 1923 ingetrokken. Bezuiniging. De Minister van Onderwijs heeft aan de directeuren der Rijks hoogere burgerscholen medegedeeld, dat, ter bezuiniging in den cursus 1922--23, geen nieuwe parallel- klassen zullen mogen worden gevormd, tenzij het getal leerlingen eener klasse 30 zou overschrijden, en dat, mocht om bijzondere redenen van dezen maatregel moeten worden afgeweken (b.v. gebrek aan plaatsruimte in de lokalen), ieder geval in het bijzonder aan zijn oordeel moet worden onderworpen. (Algem. Hbld.) o VFeer geen bezuiniging Van den Vry willigen Landstorm te Amster dam moesten 7 korporaals examen afleggen voor den rang van landstorm-sergeant. Instede van met dat examen te belasten eenige te Amsterdam in garnizoen zijnde officieren (alleen bij den Vrijwilligen Land storm zijn er ingedeeld 1 beroepsmajoor, 1 kapitein en 1 luitenant) zijn thans voor ongeveer acht dagen uit het garnizoen Harderwijk te Amsterdam gedetacheerd 1 kapitein en 2 luitenants om dat examen af te nemen. Deze officieren hebben uit den aard der zaak aansprak op vergoeding van reiskosten 1ste klasse en de vastge stelde toelage gedurende hunne detacheering te Amsterdam. Zou het Departement van Oorlog nu nooit begrijpen schrijft men ons— dat juist dergelijke onnoodige uitgaven (dit geval staat niet op zichzelf) gemakkelijk te voorkomen zijn en ook voorkomen moeten worden. (De Avondpost van 19 6 '22). De vacantie-uittocht. Het »Vad.« heeft nagegaan dat in de afgeloopen maand ter secretarie in Den Haag alleen reeds meer dan 3000 nieuwe passen uitgereikt werden. Dat zijn er dus ruim 100 per dag. Daar komen dan de passen die verlengd zijn en de collectieve passen nog bij. Natuurlijk is het grootste aantal vacantie- reizigers naar de valuta-arme landen ge trokken. Maar dat het Duitsche pasbureau in Den Haag alleen ruim 12000 visa in Juli verleende, zullen niet velen gedacht hebben. Uit Den Haag en omstreken zijn dus ruim 12000 menschen naar Duitsch- land getrokken. De groote stroom ging hoofdzakelijk langs den Rijn naar München, Schwarzweld, Wiesbaden, Baden-Baden en daar in de buurt. Zoo ongeveer is op dat bureau dus ont vangen 12000 maal 9 maal 250 is 27 millioen mark. Vele van deze visa waren alleen Durch- reise-Sichtvermerke, want bij het Oosten- rijksche Consulaat zijn in de maand Juli 6800 visa verleend, dat is ongeveer 50 pCt. meer dan het vorige jaar. En hier was de trek meerendeels naar Tirol met Salzburg en Weenen. En onder deze 6800 visa waren ruim 1500 Hongaarsche visa voor Boedapest en omgeving. Deze cijfers geven bij lange na geen zuiver beeld van den uittocht uit Den Ilaag noch van dien uit Nederland. De Duitsche legatie heeft b.v. verschillende pasbureaux in Nederland, terwijl de Hongaarsche er maar één heeft. De Fransche, Belgische, Italiaansche en Zwitsersche reizigers zijn bijna niet te controleeren, omdat zij geen visum meer noodig hebben. Naar verhouding zullen deze getallen ook wel belangrijk minder zijn. o Een vuurbol neergevallen. Dinsdagavond tegen elf uur werd het centrum der stad Doetinchem in opschudding gebracht doordat tijdens een kort onweder, gepaard met geweldigen regenval plotseling een reusachtige vuurbol uit den hemel viel en terechtkwam op het dak van de woning van den heer Van Zijden, om daar onder donderend geraas uit elkaar te spatten. Eenige personen, die aan den overkant onder de veranda van een hotel zaten, ver klaarden, dat zij een vuurzee zagen boven drie huizen. Alles speelde zich in een moment af. Brand werd niet veroorzaakt, maar in de buurt sprongen electrische ge leidingen stuk. Bij onderzoek bleek het dak van de woning van den heer Van Zijden waar de bol was neergekomen geen enkel spoor daar van te dragen, terwijl evenmin iets van den vuurbol is teruggevonden. De heer Van Zijden heeft stukken ter grootte van eenig vuisten zien wegspringen. Bloedvergiftiging. Te Zevenbergen had mej. D. 't ongeluk met een speld in een harer kiezen te prikken. Er ontstond daardoor bloedvergiftiging. Zij is aan de gevolgen overleden. Te Maassluis heeft T. F. door het open krabben van een puisje bloedvergiftiging gekregen en is aan de gevolgen overleden. iUfDEESEL ]^icuw5li!ail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5