Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4217. Woensdag 16 Augustus 1922. FEUILLETON. YIOÏ. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. „Mijne handen waren absoluut opengebarsten Werken in den tuinieb herstellen aan een auto....zulke werkjes veroor zaken ruwe handen en brengen stof en vuil in de huid LIFEBUOY-ZEEP reinig! de huid volkomen en breng! in de poriën een weldadige zuiverheld.die verzacht en beschermt LIFEBUOY HEALTH SOAP Fabrikanten van Lux enTWnk BU ITENLANDSCH OVERZICHT De berichten uit Londen van Zaterdag deden de hoop herleven, dat men, dank zij het bemiddelend optreden van de Italiaan- sche en Belgische gedelegeerden, toch nog tot overeenstemming zou komen. Vooral de Belgische vertegenwoordiger Theunis heeft zijn uiterste best gedaan de conferentie te redden en het bondgenoot schap weer op te lappen. Volgens de berichten van Maandag is echter de toestand verder van overeen stemming dan hij nog ooit geweest is. Frankrijk acht de waarborgen voor een moratorium onvoldoende en blijft halstarrig aan zijn gestelde eischen vasthouden en weigert elk moratorium, waarvoor de waarborgen die Frankrijk krijgt onvoldoende zijn. De grootste moeilijkheid levert de con trole der bosschen en der staatsmijnen op. Vooral de contróle over de mijnen en fa brieken in het Roergebied. De Engelschen willen wel toegeven dat er, bij wijze van waarborg, eenige contróle uitgeoefend wordt, doch niet een controle zooals de Franschen die willen en die het begrip annexatie na dert. Want de Franschen willen over de Door L. J. FIKKEE. 20) Haastig schoof zij deze een weinig los en zag, hoe de slapende zich onrustig op hare legerstede bewoog, alsof een benauwde droom haar kwelde. »Arm meisje,mompelde de waardin, mogelijk droomt zij wel van de vele ge varen, waarmede zij op haar verren tocht heeft te worstelen gehad. Zou het nu niet beter zijn, haar te wekken Reeds wilde zij de daad bij het woord voegen en strekte den arm naar het meisje uit, toen zij zag, hoe plotseling een blijde glimlach over het gelaat van de slapende vloog. Eene uitdrukking van geluk en zalig heid verspreidde zich over haar trekken haar lippen openden zich halverwegen, en op zilverreinen toon suisde het als een zucht van haar mond t Voor eeuwig eeuwig Toen werd het stil, maar de blijde, ge lukkige glimlach bleef, en schoon als een engel lag het meisje daar neder, terwijl de waardin onafgebroken den blik op haar gevestigd hield en zich nauwelijks scheen te durven verroeren, uit vrees, de vreem delinge in haar zaligen droom te zullen storen. opbrengst van de mijnen en bosschan de vrije beschikking krijgen, terwjjl de En gelschen slechts het uitoefenen van toe zicht willen goedkeuren. Hetzelfde geldt voor de bosschen, die tot Beieren behoo- ren. Als Engeland deze eischen van Poincaré inwilligt en de zware waar borgen ondersteunt is het ook gehouden Duitschland tot gehoorzaamheid te dwingen indien de wanhoop de regeering te Berlijn of het Duitsche volk tot verzet mocht brengen. En daarin heeft Engeland be grijpelijker wijze niet veel lust. Volgens de »Temps« zou alleen België het Fran- sche standpunt betreffende de staatsmijnen en bosschen toegedaan zijn. Ook België zou door het in exploitatie nemen van die mijnen en bosschen de achterstallige be talingen van Duitschland willen aanvullen. Het Roergebied is dus de groote inzet van de Londensche conferentie en geen der twee partijen denkt aan toegeven. Poincaré dreigt, dat hij, als de conferentie mislukt, zijn vrijheid van handelen herne men zal. Beteekent dit, dat het Fransche leger het Roergebied binnenrukken en bezetten zal zonder zich aan de bezwaren van Engeland verder iets gelegen te laten liggen Zou Frankrijk werkelijk tot dezen maatregel durven over te gaan, en daar door de verbittering in Duitschland tot het uiterste wiïlen voeren Men kan bet zich niet indenken, van verschillende zijden gaan waarschuwingen op. De voormalige Italiaansche premier, waarschuwt tegen deze verbittering, die naar hij beweert hand over hand toeneemt. Wel hebben de Duitschers reden om verbitterd te zijn. Bij de reeds ondergane beleedigingen komt thans de wreede ver geldingsmaatregel van Frankrijk in Elzas- Lotharingen, waarbij 500 Duitschers met vrouwen en kinderen, totaal 1500, zijn verbannen. Deze bannelingen hebben niet meer van hun have en goed mogen medenemen dan 30 K.G. bagage en 10.000 mark per gezin. De ongehuwden de helft van dit bedrag. Hun bezittingen worden in beslag en onder beheer der autoriteiten genomen. Het materieele voordeel dat voor Frank rijk uit dezen maatregel voortvloeit is klein. De haat die er uit ontstaat daar entegen onberekenbaar groot. En waarom heeft Frankrijk dezen maatregel genomen Terecht zegt de Duitsche regeering in een »Wat is zij schoon,herhaalde zij einde lijk, op haar teenen naar de deur sluipende, om even de kamer te verlaten en haar man te gaan zeggen, dat zij vooreerst niet van de legerstede der zieke weg kon, zoo dat hij nu zelf een wakend oog over alles had te houden. »A1 goed, vrouw, al goed,« gaf de waard glimlachend en knipoogend ten antwoord, »maar zeg eens,« vervolgde hij fluisterend, met den duim over zijn schouder naar de pronkkamer wijzend, »hebt ge ook al het een of ander van haar vernomen ?c De waardin zette de handen in de zijden wierp het hoofd, voor zooverre haar dikke, korte hals dit toeliet, in den nek, sperde hare oogen zoo wijd mogelijk open en bleef haar echtgenoot in deze min of meer deftige houding eenige oogenblikken zwijgend en onbeweeglijk aanstaren. Toen vroeg zij op een toon, die den waard alles behalve aanmoedigend in de ooren klonk ïLuister eens, man I Wat zoudt gij wel doen, indien gij doodziek nederlaagt in een vreemd huis, met ijselijk doorgeloopen voeten en met de koorts onder de leden Zeg, wat zoudt ge dan wel doen En als er dan eens iemand kwam, die u wildvreemd was, en die u liefde vol verzorgde en oppaste en die u hielp, alsof gij een lid van het huisgezin of een bloedverwant waart, wat zoudt gij dan wel doen, vraag ik.t De verbaasde kastelein wierp een vragen- den, eenigszins twijfelachtigen blik op zijn protest-nota, dat, daar men te Parijs niet eens den vervaltermijn van 15 Augustus heeft afgewacht, maar op deze wijze rea geert op een verzoek om uitstel van beta ling, een ernstig onrecht begaan wordt. Duitschland dringt daarom aan op herroe ping van de noodlottige besluiten of om een beslissing door een onpartijdig scheids gerecht. Frankrijk schijnt niet te willen beseffen dat het gevaarlijk kan worden een bevolking- van 60 millioen plus 40 millioen Duitschers die in en buiten Europa verspreid leven, tot het uiterste te prikkelen. Volgens de berichten van heden Dinsdag morgen is de Londensche confe rentie uiteengegaan zonder een resultaat te bereiken, en is zjj gestrand op de halstarrigheid van Poin caré. Naar de »Tel.« uit Brussel ver neemt, zou Theunis nog het volgende voorstel aan de conferentie willen voorleggen De betalingen van Duitschland zouden tot het tijdstip van een volgende conferentie in November te houden, worden uitgesteld. Duitschland zou dan echter in ieder geval promesses moeten overhandigen, gesecureerd door handteekeningen uit de leidende han delskringen. In den tusschentijd zou men zekere waarborgen moeten toepassen, waaromtrent Frankijk en Engeland tot een overeen stemming zouden moeten komen. Indien Poincaré met deze oplossing van de kwestie genoegen zou nemen, zou het mogelijk zijn om tot overeenstemming te geraken over de bijeenroeping van een nieuwe conferentie tegen November, en zou de huidige te Londen uiteen kunnen gaan. De verjaardag der Duitsche grondwet is te Berlijn en ook elders in Duitschland zonder incidenten gevierd. Ook zonder groote geestdrift. Maar toch, als men de berichten uit Berlijn gelooven mag, met zekere vol doening by de groote massa. In den rijks dag heeft de staats-president van Baden een feestrede gehouden en daarin, uit naam van geheel Zuid-Duitschland, trouw aan de republiek beloofd. In dit verband kwam hij met het verblijdende bericht, dat ook het conflict tusschen Beieren en het rijk, gerezen naar aanleiding van het wetsont werp tot bescherming der republiek, thans geheel uit den weg geruimd is. Deze mede- deeling was voor velen een verrassing en verwekte, gelijk zich denken laat, nogal sensatie. gade en antwoordde toen tamelijk onnoozel »Wel, vronw, ik zou zoo iemand in mijn hart en gedurende mijn geheele leven dankbaar zijn.« Welzoo, zoudt ge dat vroeg de waar din op vrij scherpen toon, »wel zoo En wat zoudt ge dan wel denken, dat ik moest doen, indien die vreemde juffer, die meer op een heilige dan op een mensch gelijkt, ook eens zoo erg ziek was, dat zij onder mijn handen flauw viel Zeg eens, als gij het kunt, wat moest ik dan doen De waard kende het karakter zijner vrouw te goed, om niet te weten, dat die uitdagende houding en die scherpe toon enkel dienst moesten doen als een masker, waarachter de goedhartige vrouw haar aan doeningen trachtte te verbergen, en wel verre van zich beleedigd of verontwaardigd te toonen, trad hij integendeel glimlachend op zijn vrouw toe, sloeg zijn arm vertrou welijk om haar middel en antwoordde »Wel, mijn lieve, ik zou haast denken, dat gij dan niets beters kondet doen, dan die heilige stil te laten rusten en haar volstrekt niet lastig te vallen met zekere nieuwsgie rige vragen. >Komaan, zoo mag ik u hooren,« sprak de waardin, hare uitdagende honding voor een meer vredelievende verwisselende en tersluiks een traan wegpinkende, »zoo mag ik u inderdaad hooren, en daarom wil ik u dan ook maar dadelijk zeggen, Jelle, dat ik het niet over mijn hart heb knnnen verkrijgen, dat arme kind langer uit den De besprekingen tusschen Beieren en het rijk waren juist tot een bevredigend einde gebracht. Het door Lerchenfeld en Wirth onderteekende protocol zal nu nog door het Beiersche kabinet goedgekeurd moeten wor den, maar niemand verwacht dat Lerchenfelds medestanders bezwaar zullen maken, tegen een overeenkomst waaraan hij zijn goed keuring heeft gehecht. Vermoedelijk zal het protocol heden worden geplubliceerd. Het is voor den president van de Duitsche republiek, Ebert, een groot succes, want dat het conflict tusschen Berlijn en Miinchen zoo snel uit den weg geruimd kon worden, is in de eerste plaats te danken aan zijn beleid en aan zijn grooten tact. BUITENLAND. Mwtorboet vergaan. De motorboot Gaarden van de firma Krupp is bij Gjedsseriff in de Oostzee ten gevolge van een hevigen storm vergaan. De kapitein en 8 man kwam in de golven om. De andere manschappen waren erin geslaagd, over boord te springen, en zich aan de drijvende reddingboot vast te klam pen. 's Avonds werden de schipbreukelin gen door een Zweedsche stoomboot ont dekt, die hen naar Sasnitz bracht. o Keu relletje te Hannover. Te Hannover zijn Schupo-agenten en rijksweersoldaten aan den slag geweest, tot groote vreugde van het straatschuim dat aan beide zijden aan den strijd deel nam. Het relletje ontstond doordat een Schupo-agent een fietsend rijksweersoldaat wegens een overtreding wilde bekeuren. Verschillende andere soldaten kwamen hun collega te hulp en toen werd er flink ge vochten. De politieversterking die met vrachtoauto's ter plaatse verscheen, werd door de menigte met gejoel ontvangen. Tal van personen werden gearresteerd. Ken duikbootongeluk. Een Zweedsche duikboot was Woensdag avond bij oefeningen langs de kust van Solingen bezig met het vuren op een be wegend doel, toen de commandant de boot naar de oppervlakte bracht om het effect van het vuur te bepalen, zoo meldt de correspondent van de Daily Mailc te Ko penhagen. Drie leden der bemanning gingen aan dek, doch daar de ballast-tanks niet alle gelijkelijk waren gevuld en het schip niet drijvend kon worden gehoudeu, moest slaap te houden, dan dringend noodig was. En ik gevoel ook volstrekt geen lust, haar straks, als zij wakker wordt, te vragen naar dingen, die u en mij geheel niet aan gaan. Nu weet gij het, Jelle, waaraan gij u te houden hebt. Als gij iets van haar weten wilt, of indien gij meent, dat zij u iets zoude kunnen vertellen, waar een van ons beiden belang bij heeft, wees dan zoo goed, het haar zelve te vragen, als zij in zooverre hersteld is, dat zij weder buiten mag komen en in onzen tuin wandelen. Gij kunt haar daar in eigen persoon op uw gemak uithooren. En dit is mijn mee ning, Jelle, en nu weet gij het. a Na deze redevoering maakte de waardin aanstalten, om weer heen te gaan. doch zich herinnerende, dat zij nog slechts een gedeelte van haar voornemen had ten uit voer gebracht, vervolgde zij »En hoor nu nog even naar wat ik u zeggen zal, Jelle. Gij moet vandaag maar eens voor twee werken want ik mag de juffer niet ver laten, zij kan ieder oogenblik mijn hulp noodig hebben en daarom, begrijpt gij, heb ik nu geen tijd, om mij met iets anders te bemoeien. De waard knikte haar glimlachend toe en krabde met koddige verlegenheid zijn oor, hetgeen voor zijn vrouw een onbedrieg lijk teeken was, dat hij over het een of ander nadacht. ïWaar staat gij nu weer over te soezen, Jelle vroeg zij verwonderd. »Zyt ge mogelijk bang, dat de meid het eten zal de commandant de luikopening sluiten en weer onderduiken. Twee der drie mannen, van wie een de zoon van admiraal Ancar- crone, verdronken de derde werd door een boot gered. Was de duikboot niet onmid dellijk ondergedoken, dan zou zij, wordt gezegd, zijn gezonken, en de heele beman ning verdronken. WouribrAiid in Algiers. Sedert zes dagen woedt een brand in de bergwouden van de streek tusschen Bone en de Tunisische grens. Er is reeds een oppervlakte van 20.000 H.A. vernield. De brand zou aan kwaadwilligheid moeten worden toegeschreven. fluiterty in een gevangenis. De gevangenen in de gevangenis te Brandenberg zijn aan het muiten geslagen. Acht der gevangenen vielen de bewakers aan, maakten ze onschadelijk en slaagden er in uit het tuchthuis te ontsnappen. Men zette de vluchtelingen onmiddellijk achterna. Zes hunner kon men weer in rekenen, de zevende werd doodgeschoten, terwijl de achtste er in is geslaagd te ontkomen. o Haar dollar terug. Voor een jaar of 27 gaf een dame een dollar uit te Lancaster en heeft hem nu pas te Montesano terugontvangen. Zij was als een kind zoo blij, want haar vader had haar dien dollar gegeven op haar zevenden verjaardag en het was er een met het jaartal van haar geboortejaar. Zij had er haar initialen in gegrift en hem bij vergissing uitgegeven. Toevallig een dezer dagen inkoopen doende in Montesano ontving zij bij geldwisselen den dollar van haar jeugd terug. Wat zegt het bijgeloof van zoo iets fabrieksbrand in Italië. Een bougiefabriek werd te Venetië door een geweldigen brand verwoest. De schade wordt op 1 millioen lire geraamd. De brandweerlieden konden slechts met groote moeite de aangrenzende gebouwen vrijwaren. laten aanbranden, omdat ik er niet bij kan zijnen er op toezien Wees maar gerust want »Neen, vrouw, dat is het niet,« gaf de waard langzaam ten antwoord, »maar, ziet ge, één ding zou ik toch zoo gaarne ge weten hebben van haar.G En andermaal wees hij over zijn schouder naar de pronk kamer. ïWel, heb ik nu ooit in mijn leven riep de wasrdin uit met een gelaat, dat ernstig moest heeten, doch waarop zich niettemin alle teekenen van een gullen glimlach begonnen te vertoonen. »Heb ik nu ooit zulk een nieuwsgierigen man meer aangetroffen, als Jelle uit »Het gekroonde Herts: blijkt te zijn En dan durft zoo iemand nogal praten van vrouwelijkejnieuws- gierigheid. Foei, Jelle, ik zou me bijna over u kunnen schamen, dat zou ik waarlijk »Och, het was eigenlijk van geen belang, wat ik weten wildea gaf Jelle op schijn baar onverschilligen toon ten antwoord, »ik dacht alleen maar, dat ïEn als ik vragen mag, wat zoudt ge dan zoo gaarne weten, Jelle vroeg de waardin plagend, haar man schalks aanziende »Niets anders, dan haar naam,» ant woordde Jelle kalm, er onmiddellijk bijvoe gend ïMaar het is van geen belang, ziet ge In die vreemde landen hebben de menscheri heel andere namen, dan bij ons, zooals ik u wel eens verteld heb. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor itetLand nnHeusden en Altena, de Langstraat b BoiiimelGrwaiird D£ LEVER'S ZEEP M* VLAAGDINGErt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1