Een rechter veroordeeld. Het Gerechtshof te Dresden heeft een pijnlijke affaire moeten berechteneen rechter werd schuldig bevonden van met medeweten zijner echtgenoote hun dienst meisje winkeldiefstallen te hebben laten plegen en het geld te zijnen bate verbruikt te hebben. De vrouw, mevrouw Neipracht, deed alle moeite de geheele schuld op zich te laden en de man, rechter Neipracht, trachtte zich van alle kanten schoon te praten, maar de rechters zetten hun scherp ver hoor zoo consequent door, dat eindelijk ook hij door de mand viel. aU hoort beiden in het tuchthuis«, verweet de president hun. Neipracht kreeg twee jaren, zijn vrouw een jaar en zeven maanden, en het dienst meisje, dat ook veel op eigen houtje had gestolen, kreeg acht maanden gevangenis straf. Bovendien werd het echtpaar voor den tijd van drie jaren van alle burger rechten beroofd. Wapendepot ontdekt. Te Meiningen is een groot wapendepót ontdekt. Er werden 15 machinegeweren, 15 machinepistolen, tal van infanterie- geweren, 6000 patronen en 400 hand granaten in beslag genomen. Een erfenis van 137 millieen francs. Het echtpaar Gallez Nisol van Paturages- les-Mons in België ontving eenige weken geleden een aangeteekenden brief van een notaris in een stadje in Canada. In dit schrijven werd dezen braven lieden mee gedeeld, dat een oom der vrouw daar ge storven was en hun zijn nalatenschap, die op 137 millioen francs geschat wordt, had vermaakt. De man was een arme mynwerker en de vrouw werkte hard mede om de hongerige magen van negen kinderen te vullen. Cholera-epidemie in Rusland. De Izwestia bericht dat de cholera-epidemie in Zuid-Oost-Rusland zich steeds uitbreidt. In het Dondistrict zijn in de laatste week van de Juli-maand 1800 ziektegevallen vastgesteld, in het Koebano-Tsjernomoryski- district 1789, in Odessa 391 en Astrakan 49 gevallen. Te Omsk, Barnaul en andere steden van Siberië neemt de ziekte steeds toe. Afgaande op mededeelingen van het volks commissariaat van gezondheid zijn van 1 Januari tot 225 Juli 27.345 ziektgevallen vastgesteld, waarvan in Oekraine 15.000, in Centraal Rusland 6200 en in het Kau- kasusgebied 1034 gevallen. llit Wladiwostock. De bladen vernemen uit Wladiwostock, dat de sovjet-regeering te Wladiwostock is omvergeworpen. Generaal Dieterichs heeft het bewind aanvaard hij heeft verklaard, dat hij de sovjets tot het eind toe zal be strijden. De toestand te Lissabon (Portugal.) Ofschoon de staking aan het afnemen is, zijn er Vrijdag nog verscheidene bommen geworpen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De hoofdcommissaris van politie is Vrijdag gestorven. Het gerucht loopt, dat hij zelf moord gepleegd zou hebben. Aardbeving. Het seismologisch station te Jena regis treerde Vrijdagmorgen te 9 uur 24 min. 8 sec. een hevige aardbeving op een af stand van 2100 K.M. De haard der aardbeving ligt vermoedelijk in een der landen aan de Middellandsche Zee of in IJsland. Amerika's luchtvloot. Uit Washington wordt aan de aChicago Tribune® gemeld, dat daar groote plannen zijn gemaakt om de luchtvloot uit te brei den. De plannen omvatten den bouw van 2000 vliegtuigen, 500 voor iedere kustlijn en 1000 voor het binnenland. Het lucht vaartcorps zou uitgebreid worden tot 2500 officieren en 40.000 man. Dit is een ge volg van de mislukking van de conferentie te Washington om een beperking vast te stellen van de luchtmacht der mogendheden. De wedijver op vlootgebied tusscnen de groote mogendheden is nu verplaatst van het water naar de lucht. 106 jaar. Maandag is te Londen mevr. Martha Ann Truelove 106 jaar oud geworden. De dame gevoelt zich nog heel wel, of schoon zij al een vol jaar niet meer van haar kamer komt. Haar dokter bezoekt haar slechts eenmaal 's maandsdeze con stateerde, dat zij weliswaar verzwakt, doch volstrekt niet ziek is. Mevrouw Truelove gebruikt vier ferme maaltijden daags. Zij kan al een jaar niet meer lezen en is ook wat doof. Een gezonden eetlusj. verwekken Foster's Maagpilleijf^elke zorg dragen voor behoorlijke ileimog der gal en afvoer der opgehoo^ïe,<ttoffen. Prijs f 0.65 per flacon, jiloga -Verkrijgbaar. BINNENLAND. Hoe Utrecht kan bezuinigen. De Bezuinigingscommissie, door het ge meentebestuur van Utrecht ingesteld, heeft aan B. en W. een rapport toegezonden, waarin zij o.m. als haar meening uitspreekt dat de volgende posten van de begrooting zouden moeten worden geschrapt f 40.000 voor een nieuwe zwemschool f 250.000 bouw Zusterhuis f 84.650 voor twee wijkgebouwen f 2 350.560 voor het stichten en verbouwen van scholen f 155.530 voor kinderspeelplaatsen f 1.410.275 votfr een centraal sportterrein en f 10.000 voor ontwerpen woningbouw. (De Avondpost van 20-6-'22) Hoe men by onze naburen doet. Denemarken heeft zijn uitgaven met 39 millioen kronen jaarlijks naar beneden ge* bracht, zoo lezen we in de aDanish Fo reign Office Journal®. Ook al dank zij het werk van een be zuinigingscommissie, maar dan een officieele, iets dus als de Engelsche Geddes-commissie. De Deensche heeft zich in vijf sub-com missies gesplitst, en ieder daarvan nam een staatsdienst onder handen. De resultaten konden er meer door I Zoo viel er op de spoorwegen 22 millioen te besparen, op den postdienst 9 millioen enz. Extra belooningen aan ambtenaren, betalingen voor overwerk e.d. gingen er eenvoudig af, maar tevens was beter or ganisatie de boodschap. Het blijft geen plan op papier een wetsontwerp tot in voering van een en ander is aan de orde. Twee nieuwe subcommissies komen er voor de rest nog bij. Wie zal dan nog met Hamlet's vriend kunnen zeggenaThere is something rotten in the State of Den mark Ziehier tevens iets leerzaams voor ons behalve de 39 millioen van de commissie zijn er groote sommen bezuinigd door af schaffing van duurtetoeslagen. Men volgde de officieele prijzen-statistiek, en kwam daardoor tot een verlaging eerst van 28 en toen van 16 millioen. In Denemarken schijnt de budget sta tistiek dus niet alleen voor verhooging van loonen te worden gebruikt. En schijnt ook geen Art. 40 van het Bezoldigings besluit te bestaan, dat de loonen abevriest®. Eigenaardig land 1 39 18 16 83. AlgemHbld, van 29-6-'22, Gestoorde zanguitvoering. Tijdens een zanguitvoering in het Noor derplantsoen te Groningen, toen de leden van 2 zangkoren elkaar zouden aflossen, zakte tot groote schrik van zangers en publiek, de vloer van de muziektent in. Er ontstond een paniek, doch door het tactvol optreden der leiders liep alles zonder ongelukken af. De muziekuitvoering werd voortgezet op een hoogte in de nabijheid. Verdronken. Een droevig ongeval had in Zuiggelte, nabij Beilen, plaats. Terwijl de overige leden van het gezin een poos afwezig waren, is de jonge echt genoote van den landbouwer P. in een regenput verdronken. De vrouw leed aan zwaarmoedigheid. o Verbrand. Het éénjarig kind van A. C. te Gemert, trok een kan kokende koffie om en w«rd zoo hevig gebrand, dat het kort daarna stierf. Te Zwolle kreeg een kindje van 11 maanden, door een ongelukkig toeval, een brandend petroleumstel over zich heen. Met ernstige brandwonden werd het kind naar 't ziekenhuis vervoerd. Het is daar aan de brandwonden overleden. Belangstelling Nederl. Tentoonstelling. De Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen is in de maand Juli door meer dan 200.000 betalende personen bezocht. De belangstelling voor de tentoonstelling blijft onverminderd. Zondag 1.1. bedroeg het aantal betalende bezoekers 13.227. Bunzing-plaag. Te Meerland, Bovenburen en Winschoten hebben bunzings een 100-tal kippen opge peuzeld. o Kranige vrouw. De koning der Belgen heeft de zilveren medaille van de Kroonorde toegekend aan de vrouw van J. Boas, schipper te Cadzand, die op 30 September 1921 met gevaar voor eigen leven een man redde, die op het strand bij opkomend water lag te slapen en groot gevaar liep te verdrinken. o Een goed druirenjaar. Te Honselersdijk is een druiventros geveild van 4 pond en 3 ons, gekweekt door den heer H. J. van Paassen. o— Ongelukken met doodeiyken afloop. Zekere v. d. Meijden uit Dinther maakte met zijn broer per fiets een uitstapte naar Nijmegen. Op een hellenden weg onder Nijmegen had v. d. M,, daar hij op het voorwiel sterk remde, het ongeluk voorover te slaan. Met een smak sloeg hij tegen den grond met het noodlottig gevolg dat hij dood bleef liggen. Voorzeker een tragisch einde van den in opgewekte stemming begonnen fietstocht. In de Nieuwe Parklaan in Den Haag is J. H. A. G., bleeker te Loosduinen, met zijn motorrijwiel tegen den mast van de electrische tram aangereden. Het stuur brak, de man viel over het rijwiel heen en was onmiddellijk dood. Verdrenken. De 68-jarige R. v. d. M. te Oosterbierum is bij het waterputten in een regenbak gevallen en verdronken. Gevaarlijke bergplaats. De landbouwer v. G. te Ospel, had een vrij aanzienlijk bedrag aan geld in de snijmachine geborgen. De kinderen van niets bewust, gingen stroo snijden en vonden het geld aan snippers gesneden. o Erustig fietsengeluk. Zondagochtend reed een 20-jarig jong- mensch uit 's-Hertogenbosch met zijn fiets den Holleweg te Beek af. Hij raakte zijn stuur kwijt en kwam onder aan den weg tegen een paal van de electrische geleiding. Zwaar gewond is hij in een nabijgelegen villa binnengebracht, des namiddags is hij daar overleden. Verdronken. Te Lopik (Utrecht) is 't 2-jarig doch tertje van S. uit Willige Langerak in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en jammerlijk verdronken. Aan de gevolgen overleden. De 34-jarige L, G. Heusema te Zeijen, die de vorige week te Vries met zijn motor tegen een wagen botste, is aan de gevol gen overleden. De staking in de bouwvakken in Noord- Brabant opgeheven. Uit Tilburg wordt gemeld De staking in de bouwvakken in deze provincie is opgeheven. Maandagmorgen vergaderden afgevaar digden van patroons en werklieden. Er is een loon vastgesteld van 74 cent voor de timmerlieden en metselaars en 62 cent voor de opperlieden. De arbeidstijd wordt 8| uur. Bezuiniging by de spoorwegen. Naar »De Rott.« hoorde verluiden, be staan er plannen een aantal kleine stati ons op te heffen en er ahal ten® van te maken. Ook de stations Sliedrecht en Giesendam-Hardinkxveld zouden er onder vallen, zoodat bij invoering het personeel aanmerkelijk zal worden ingekrompen. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. De Haagsche correspondent van a De Tel.« spreekt het bericht van aDe Tijd® omtrent opschorting van de loonsverlaging bij de spoorwegen tegen. Te bevoegder plaatse is van die opschorting niets bekend. De loonsverlaging voor het werkplaatsper- soneel blijft van kracht. o Boot gezonken. Zondagnacht bemerkte de kapitein van een aan de Maaskade liggende sleepboot, dat de kabels, waarmede de aKoopvaart 9® aan de wal gemeerd lag, zeer strak gespannen waren en tenslotte afknapten. Daarop bemerkte de kapitein, dat deze vrachtboot, die zeer zwaar geladen was, met lijnkoeken en vaten vet, in zinkenden toestand verkeerde. Onmiddellijk werden de kapitein en de 30-jarige dekknecht W. V., die aan boord sliepen, gewekt. Deze konden zich nog juist in veiligheid brengen want kort daarda zonk de aKoopvaart 9®. De boot had Maandagmiddag moeten ver trekken. Het lichten van de boot, die toebehoorde aan de N. V. aKoopman en Wiedenburg®, is begonnen, alsmede het lossen van de lading, die zeer veel van het water geleden heeft. De gewezeu Duitsche kroonprins naar zijn land! Uit Berlijn wordt gemeld, dat een cor respondentiebureau beweert, dat de gewe zen Duitsche kroonprins opnieuw stappen heeft ondernomen, ten einde naar zijn vaderland te mogen terugkeeren. De rijksregeering zou zich destijds zelfs reeds met het verzoek hebben beziggehouden, maar de zaak voorloopig hebben geschorst naar aanleiding van den moord op Rathe- nau. Tegen den terugkeer van den kroon prins zou de rijksregeering zich niet ver zetten, mits de kroonprins zich ver van Berlijn zou vestigen en aan het politieke leven geen deel zou nemen. Voor de persoonlijke veiligheid van den prins wil de rijksregeering de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. Het bericht zegt verder, dat Nederland zich niet tegen het vertrek van den kroonprins zal kunnen verzetten en dat er voor de rijksregeering geen aanleiding bestaat in deze quaestie nog met de Entente te onderhandelen. De terugkeer van den kroonprins zou ver moedelijk op het einde van den herfst plaats hebben. De Rynsckeepvaart waarschijnlijk stopgezet. Uit Duisburg wordt aan aDe Courant® gemeld Indien de eischen van het Duitsche Rijn- sleepvaartpersoneel niet worden ingewilligd, zal de door den Duitschen Verkeersbond aangekondigde stopzetting van het verkeer naar Holland Dinsdag 15 Aug. worden ingevoerd. De Rijnscheepvaart MannheimBasel is reeds stopgezet. o Een motor uit elkaar gesprongen. Bij den molenaar Boets te Achthuizen, gemeente Ooltgensplaat, gebeurde deze week een ernstig ongeluk. Men had de motor gerepareerd en wilde deze aanzetten. De motor liep enkele minuten en sprong toen met een geweldigen slag uit elkaar. Een der monteurs, met dit werk belast, werd bewusteloos opgenomen en bleek ernstige kwetsuren te hebben opgeloopeneen andere monteur bekwam enkel lichte ver wondingen. Van het huisje, waarin de motor was geplaatst, werd een groot stuk weggeslagen, terwijl het van binnen geheel werd vernield. De explosie was zoo hevig dat zij ver in den omtrek werd gehoord. Overreden. De 8-jarige J. F. R. liep in de schiet baanlaan te Rotterdam al spelende onder een zware vrachtauto. De jongen kreeg een der wielen over het hoofd en was op slag dood. Brand te Dordrecht. Uit Dordrecht wordt gemeld Zondagnacht te drie uur werd brand ontdekt in een blok van vier huizen, ge legen aan de Myl. Spoedig was de brandweer er bij, doch zij kon met een slang op de waterleiding het vuur, dat zeer snel om zich heen greep, niet meester wordeD. Een stoomspuit werd gerequireerd, welke na een uur werken de vlammen onder de knie had. Bij den heer P. was de brand ontstaan, doch door welke oorzaak bleef onbekend. Het geheele blok van vier woningen werd in de asch gelegd. Een kind van den heer P. werd door een raam naar buiten aan de brand weerlieden toegeworpen, waardoor het gered werd. De armoede der Duitsche intellectueelen. Hollandsche jongelui, die naar Bonn zijn gekomen om daar hun studiën te voltooien en gastvrij zyn opgenomen door verschil lende Duitsche familie's, vertellen in 't ïHbl.® hoe zij met ontzetting hebben waar genomen de met den dag toenemende ver arming van 't Duitsche volk. Het is on begrijpelijk, zeggen zij, hoe 't mogelijk is, dat, waar zelfs wetenschappelijde beroemd heden zoo zeer te worstelen hebben met de directe zorgen voor 't dagelijksch leven, waar zij zich de bevrediging van allerlei geestelijke behoeften om finantieele redenen moeten ontzeggen, dat daar nog zulk een energie, zulk een toewijding aan het weten schappelijk ideaal kan stand houden. De Nederlander, die van Duitschland niets anders ziet, dan de hotels, de pen sions, de aKonditoreien® en 't leven der aSchieber® heeft inderdaad geen flauwe notitie van de groote ontberingen, die de groote massa van 't eigenlijke Duitsche opgelegd zijn. Brand te Padang. "Het aN. v. d. D. v. N. I.® meldt Niet minder dan 52 huizen werden te Padang in de asch gelegd, waaronder drie groote Japansche toko's, een autogarage, het atelier der firma Chevalier en de twee groote meubelmakerijen. In verband hier mede wordt de schade geraamd op een millioen gulden, waarvan f250.000 door assurantie gedekt. Vermoed wordt dat kwaadwilligheid in het spel iser hadden eenige arrestaties plaats. Velen, die kleine huisjes bewoonden, zijn van alles beroofd. Het blusschingswerk was een janboel. De in Nederland geïnterneerden. Een officieele statistiek vermeldt, dat er gedurende den oorlog in Nederland 407 Belgische officieren en 33.604 soldaten waren geïoterneerd, waarvan elf officieren en 457 soldaten zijn overleden. Nederland en Spitsbergen. Men meldt uit Christiania d.d. 10 Aug.: De Tides Tegn meldt, dat eenigen tijd geleden de minister van buitenlandsche zaken in den Rijksdag meedeelde, dat het mogelijk was, dat de commissie van on derteekenaars van het Spitsbergen-verdrag zou worden bijeengeroepen. De reden hiervan is, dat een der onderteekenende mogendheden van het Spitsbergen verdrag, nl. Nederland, nog geen goedkeuring heeft gehecht aan het wetsontwerp betreffende de mijnen, dat Noorwegen op 7 Sept. aan de onderteekenende mogendheden, nl. Groot Brittannië, Frankrijk, Italië, Japan, Ver. Staten, Nederland, Zweden en Dene marken heeft toegezonden. Indien Noor wegen bij de directe onderhandelingen met Nederland niet tot een resultaat kan komen zal de Spitsbergencommissie worden bijeen geroepen. Naar verluidt zou Noorwegen in een zeer kort geleden gedane mededee- ling aan de Nederlandsche regeering een spoedig antwoord hebben verzocht. Een eventueele beslissing van de commissie zal worden genomen bij gewoon meerderheids besluit. Onveilig langs de grens. Op klaarlichtendag stal een Duitsche vrouw in een slagerswinkel te Kerkrade worsten en een stuk spek. De politie arresteerde de dievegge, vóór zij zich over de grens kon begeven. In Terwinselen, onder diezelfde gemeente, werd ingebroken in den winkel der Coöperatie. Doch daar de binnendeuren stevig gesloten waren, was de buit voor de dieven nihil. In Vaals werden tal van nachtelijke diefstallen met braak gepleegd sigaren, geld, vleesch en levensmidelen werd gestolen. Ook in Schaesberg hebben vele diefstallen met braak plaats gevonden. In Lemiers drongen dieven in de woning van J. F. Zij ont vreemdden eieren, schoenen, kledingstuk ken. Ze werden verdreven toen ze poogden in te breken bij den rector Habbig en de wed J. Bij de meeste diefstallen werden ruiten uitgesneden. Vermoed wordt dat hier overal Duitschers aan het werk zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. J.l, Zondag nam onze Voet balvereniging »Juliana« deel aan de beker wedstrijden, uitgeschreven door de vereeniging aViod® te 's Hertogenbosch. Bij loting werd beslist, dat aJuliana® moest spelen tegen »Excelsior« uit den Bosch. Juliana verloor na dezen wedstrijd met 1 0. Almkerk. Aan den Heer C. v. Breugel, Electr. te Werkendam, is als laagste in schrijver gegund de Installatie voor Electr. licht in de pastorie der Ned. Herv. Kerk. J.l. Zaterdagavond is onder leiding van den Edelachtb. Heer Burgemeester alhier, onder groote belangstelling een Oranje Vereeniging opgerieht met aanvankelijk 60 leden. Beneden-Langstraat. Allerwegen is men aan het oogsten der granen, doch jammer genoeg werkt het ongunstige weder deze werkzaamheden niet in de hand, over het geheel valt de opbrengst, vooral van haver en tarwe, tegen en ook het stroo laat te wenschen over. 's Gravenmoer. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap ade polder van 's Gravenmoer® is als Voorzitter herkozen de heer A. van Gastel te Dongen, terwijl als bestuurslid is gekozen de heer P. Blom. Met meerderheid van stemmen werd besloten geene keur of politieverordening in het leven te roepen. Nederhemert (Zz.) Zaterdagavond j.l. had het aangekondigde concert plaats, ge geven door de Zangvereeniging aNut en Genoegen® ten bate van het aGroene Kruis.® Na een kort openingswoord van den Directeur, de heer W. Knoop, werden de zangnummers ten gehoore gebracht. Het publiek was over het algemeen van meening dat er zeer goed gezongen werd. Mevrouw Westrik bracht de dank aan Directeur en leden voor hun belangloos optreden en hoopte dat, mocht het aGroene Kruis® nog eens in nood verkeeren, het dan weer op de hulp van de Zangvereeniging kan rekenen. De opbrengst bedroeg ruim f 40. Raamsdonksveer. Marktbericht

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2