Und van altena Twink Twlni\. O. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. Raamsdonksveer. S.D.IMEOYZE! ICo's Bank. lahlmana's BI BESTE voor eiken stand. Waterpoort, Heusden. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4218, Zaterdag 19 Augustus 1922 Bï it nr. UetiBori een bijvoegsel. FEUILLETON. Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. ©©msieaiM Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. yo <Q\ MAAR VROUWTJE, ALWEER EEN NIEUW TOILETJE „WELNEEN, ALLEEN MAAR CsETWIMKT." JwinK verschafte Kaar de mooie nieuwe kleurdie zij al zoo lang had willen heb ben doch maar sieeds niei had kunnen krijgen. Verkrijgbaar in 24 kleuren. F-ahrik&nicn v&n Sunliqht en Lux BU1TENLANDSCH OVERZICHT Bij zijn terugkeer te Parijs werd Poin- caré aan het Gare du Nord hartelijk toe gejuicht. Woensdagmorgen kwam de Fransche ministerraad te Rambouillet bij een. Foch en Degoutte waren eveneens ontboden om zich ter beschikking te hou den. Poincaré heeft aan den ministerraad een volledig overzicht gegeven van de onder handelingen te Londen en van de redenen die een vergelijk onmogelijk maakten. Met algemeene stemmen keurde de ministerraad de houding van zijn voorzitter goed en verklaarde zich solidair met hem. Door L. J. FIKKEE, 24) En nu wilde ik gaarne eens weten, hoe die vrouw «Het is een jong meisje, Jelle,« onder brak de waardin hem haastig. «Nu, goed dan, ik zou gaarne weten hoe dat jonge meisje uitja, van welk land komt zij, weet ge dat ook »Uit Italië, uit Rome, geloof ik.« «Zoo, zoo 1 Hm «En als gij nu gaarne haren naam wilt weten, dan kan ik aan uwe nieuwsgierig heid voldoen, Jelle,hervatte de ander. «Zij heet Viola, ziedaar, en zij moet hier ergens in Rozendal zijn, geloof ik. Weet gij nu genoeg ?c «Ja vrouw,gaf de waard kalm ten antwoord, hoewel hij moeite had de ge waarwording te onderdrukken, die zich bij het hooren van dien naam gedurende eenige seconden van hem meester maakte. «Heet zij Viola? Wel, wel, wat vreemde naam, Viola, wel zoo, wel zoo l« «En nu moet ik weer heen, om eens te zien, of zij ook wakker is geworden en mij noodig heeft,c zeide de waardin, draaide zich half om, gaf Jelle een tikje op de wangen en verdween weder in de kamer, Om 2 uur kwam de ministerraad opnieuw bijeen. Om 3 uur deed Marioury, de minister van binnenlandsche zaken, aan de leden van de pers de volgende verklaring «Ik ben gemachtigd u mee te deelen, dat er geen kwestie is van het bijeenroepen der Kamer.* In zijn tweede zitting, die om 4 uur 25 eindigde, besprak de ministerraad in onder- deelen de verschillende gebeurtenissen, die zich zouden kunnen voordoen als gevolg der besluiten van de Commissie van Herstel. Frankrijk hoopt nu, dat die commissie ontkennend zal antwoorden. Het verwacht van den Belgischen gedelegeerde er in, dat die met den Franschman mee tegen zal stemmen. In dat geval staken de stenamen, en de, Fransche, voorzitter, geeft dan den doorslag. Intusschen is het zeer de vraag, of België daartoe over te halen zal zijn. De positie der Belgen is inderdaad zeer moeilijk. Men neemt aan dat zij geneigd zijn, in beginsel tenminste, de opvatting van Lloyd George te ondersteunen en een moratorium toe te staan, Aan den anderen kant werken zij daarmede een afzonderlijk optreden van Frankrijk in de hand, hetgeen tot een breuk in de Entente en tot conflicten zou kunnen leiden waarin België nu het eenmaal met Frankrijk door een militaire overeenkomst verbonden is gemakkelijk in een gevaarlijk avontuur meegesleept zou kunnen worden. Ook moet de Belgische regeering rekening houden met de sterke oppositie der socialisten. Hun orgaan de »Volksgazet« heeft reeds partij ge kozen. «Ons volk aschreef het sociaal democratische blad, »wil vrede en vreed- zamen arbeid. Het zou voor de regeering gevaarlijk zijn, als zij een politiek wilde volgen die indruischt tegen den wil van de overgroote meerderheid der bevolking. Als Frankrijk op een catastrophe wil aan sturen, kan België dit niet beletten, maar wij mogen daartoe niet medewerken. Het ligt dus voor de hand, dat België waar Viola nog altijd nederlag, schijnbaar in een diepen slaap. Doch nauwelijks had de waardin zich op haren stoel bij het bed nedergezet of het meisje opende haar oogen en zag de vrouw zoo angstig en tegelijk zoo smeekend aan, dat de waardin niet kon nalaten, haar op deelnemenden toon te vragen «Hoe is het juffer Viola Gevoelt ge u thans wat beter?* Het meisje antwoordde niet, doch bleef haar angstig aanstaren. »Wat is het, juffer «O, het is immers niet waar Zeg, dat het niet waar isriep Viola plotseling en barstte tegelijkertijd in zulk een kramp achtig snikken uit, dat de goede waardin in de eerste oogenblikken niet wist, wat zij zou aanvangen. «Jufïer Viola 1 Wat deert u riep zij eindelijk, terwijl haarzelve de tranen in de oogen kwamen bij het zien van zooveel smart bij zulk een jong en schoon meisje. «Mijn lieve, beste juffer, wat moet ik toch zeggen, dat niet waar is Ik begrijp u niet Gij hebt misschien gedroomd En in de eerste opwelling harer moe derlijke bezorgdheid wist de waardin niet beter te doen, dan Viola te omhelzen, zooals zij haar eigen kind zou gedaan hebben, indien zij daarmede was gezegend geweest. Langzamerhand kwam het meisje tot bedaren, en eindelijk hield Viola op met snikken, wierp hare prachtige loshangende haren naar achteren en fluisterde«Ja, ook in de Commissie van Herstel zal trachten op een vergelijk aan te sturen. Of dit meer succes hebben zal dan te Londen Men mag het betwijfelen. Klaarblijkelijk is België zelfs bereid offers te brengen ten einde Frankrijk met een moratorium, zij het een moratorium voor enkele maanden te verzoenen. Door de prioriteitsrechten, die België heeft prijs te geven zou het uitstel, aan Duitschland verleend, voor Frankrijk genivelleerd kunnen worden. Volgens berichten uit Londen zou België dergelijke voorstellen op de a.s. conferentie te Brussel ter tafel willen brengen, doch het is niet onmogelijk dat het hiermede reeds in de Commissie van Herstel voor den dag komt, teneinde van twee kwaden het minst erge te kiezen en een afzonderlijke actie der Franschen te voorkomen. De Duitsche pers laat niet na, op de isolatie van Frankrijk sterk de aandacht te laten vallen. De Londensche conferentie, schrijft de Vorwarts, heeft duidelijk bewezen, dat Frankrijk met zijn politiek van dwang maatregelen alleen staat. Zal het nu ge bruik maken van de vrijheid van handelen, die het zich heeft voorbehouden En wat zal het dan doen Ekonomische dwang maatregelen kan het alleen niet doorzetten, daar bijv. een tolgrens aan den Rijn, om effect te hebben, ook de Belgisch, Engel- sche en Amerikaansche bezettingszone zou moeten omvatten. Met militairen dwang zou het de schending van verdragen ten top drijven. De Vorwarts is daarom van meening dat de Fransche regeering zich wel twee maal zal bedenken, voor zij overgaat tot een actie die haar isolement zou voltooien, zonder haar ook maar eenigszins te baten. Volgens bericht uit Londen is November gekozen als termijn voor een nieuwe con ferentie, omdat ten eerste dan de onder handelingen met Amerika over de fundee- ring der schulden afgeloopen zijn en men daardoor den toestand beter overzietdan ook vooral omdat tegen dien tijd de Ame rikaansche verkiezingen voorbij zijn, die nu iedere actie der Amerikaansche regeering onmogelijk maken. Deze heeft dan weel de handen vrij om indien zij dat wenscht het een of ander te doen. Dit bericht klopt met een ander uit Berlijn, volgens hetwelk Lloyd George heeft bekend gemaakt, dat de kanselier van de schatkist, Horne, naar Washington zal gaan tot het voeren van onderhande nu herken ik u goede vrouw 1 lk heb ge droomd, o, zoo vreeselijk gedroomd I Maar in het eerst toch niet, neen, in het eerst niet Zij zweeg en bleef eenigen tijd roerloos liggentoen hernam zijsik droomde eerst, dat ik weer in mijn dierbaar, schoon Italië was, waar de zon zoo heerlijk scheen, waar de bloemen mij toelachten en de vogels zoo schoon zongenik wandelde met Zij hield andermaal op een hooge, gloe iende blos bedekte hare wangen, hare lippen begonnen weder te trillen en de schoone, zielvolle oogen werden weder vochtig. Doch zij bedwong zich en vervolgde: «Ach, die droom was zoo heerlijk I Maar plotseling werd alles duister om mij heen de vogels zwegen alleen de raven en uilen vlogen krassend boven mijn hoofd de wind huilde en akelige spookgestalten zwierven krij- schend door de lucht, omringd door een zwaveligen lichtglans. Ik stond geheel alleen en door allen verlaten op een ein deloos groot veld ik riep, maar niemand hoorde mij ik strekte de armen uit, maar de spoken trachten mij te grijpen en mee te voeren. Ik wilde bidden doch kon geen geen geluid voortbrengen, en de gillende gedaanten grynsden mij toe en riepen in koor en brulden«Weg, weg, weg U Toen werd ik wakker.* Zij rilde en streek met de hand langs het voorhoofd, als wilde zij daardoor de vreeselijke schrikbeelden uit haar droom lingen over de consolideering van de En- gelsche schuld. Na den terugkeer van Horne in Engeland zal Engeland waar schijnlijk tegen November een conferentie bijeenroepen ter bespreking van de oorlogs- schulden. Men hoopt, dat dan de Ver. Staten daaraan zuilen kunnen deelnemen. Benden der ongeregelden hebben ver scheidene bruggen over de Shannon in 't district Garrick (Ierland) in de lucht laien vliegen, zeer ten ongerieve der land bouwers, die over een groote uitgestrektheid het binnenhalen van den oogst hebben moeten staken. Ongeregelde troepen hielden op 5 mijlen van Tralee een trein aan en dwongen de bemanning hem in brand te steken. Daarna zetten zij de locomotief op vollen stoom en stuurden den trein met een vaart van zestig mijl per uur naar het station van Tralee. De trein bracht het station zware Gestort Kapitaal f 55.000.000, Reservefonds - 41.500.000, f 96.50 OLÖ 0 Oj— AGENTSCHAP Telefoon No. 45. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en landbonwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrjje Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. verwijderen en vroeg toen om een weinig drinken. «En thans, goede vrouw,vervolgde zij, na eenige teugen van den verfrisschenden drank te hebben genomen, «thans zult ge mij toch wel toestaan, een oogenblikje met u te praten.oc «Mits gij u niet al te zeer vermoeit, gaf de waardin ten antwoord. «Ik zou u gaarne eenige vragen doen,* begon Viola. «Indien ik u kan antwoorden, juffer, met groot genoegen. «Gij hebt mij straks, meen ik gesproken van het huis.® «Ja, dat is zoo. Even voordat gij zoo'n pijn aan uw voeten kreegt.« Een nauw merkbaar glimlachje, dat echter iets treurigs had, gleed voor een ondeelbaar oogenblik over het schoone ge laat van het meisje. «En gij verteldet mij, dat mijne vrien delijke redster Emma Vorster heet,* Juist. Emma Vorster. «Leven hare ouders nog Ja Zijn ze al oud? «Hare moeder is sukkelend en erg doof in den laatsten tijd, maar mijnheer is nog zeer kras,* antwoordde de waardin, wier nieuwsgierigheid nu weder in hooge mate werd opgewekt. «Hoe oud schat gij Emma's vader on geveer «Mijnheer Vorster is in dit voorjaar een en vijftig geworden. Ik weet dit van mijn schade toe, doch menschenlevens gingen niet verloren. Een groote troep republikeinen van Dundalk rukte Greeriare, in het graafschap Louth, binnen en bezette de stad zonder tegenstand te ondervinden. Gemeld wordt dat de republikeinen de haven van Greenare hebben gemineerd ten einde een landing van Vrijstaattroepen te beletten. BUITENLAND. Schandelijke toestanden by de stakende spoorwegen in Amerika. De »Daily Mail*, die in een bericht uit New-York den toestand der spoorwegrei zigers onder de staking beschrijft, zegt dat eenige exprestreinen midden in open vlakten in Arizona en Califorr.ië door het personeel werden verlaten, hetwelk de reizigers ter prooi liet aan hitte en dorst. De spoorwegdirecties ontvangen dringende oproepen om hulp van gestrande reizigers. Naar verluidt verkeeren oudere mannen en vrouwen in doodsgevaar tengevolge van de hitte en groote uitputting. o De lcgmermhidering in Japan. Uit Tokio wordt d.d, 45 Aug. gemeld, dat de eerste stappen inzake de militaire reorganisatie daar dien dag gedaan zijn. Zeven artillerie-regimenten werden ont bonden en 326 troep-officieren, waaronder 42 generaals, werden op wachtgeld ge steld. o man, die vroeger op het huis gediend heeft,* zeide de waardin niet zonder zelfvoldoening. «Een en vijftig, zegt ge «Ja juffer. En Emma is negentien. «Heeft Emma nog meer zusters «Neen juffer 1 Geene zusters en ook geene broers Een akelige bleekheid overtoog plotseling het gelaat van het jonge meisjehet was, alsof zij door eene onzichtbare hand eens» klaps in een schoon beeld was veranderd. «Gij wordt weer zoo bleek, juffer, ik... O, het gaat al voorbij,* antwoordde Viola bedaarddoch hare tanden klapperden tegen elkander, alof zij de koorts had. «Het is niets, dan een lichte aanval van duizeligheid, en dat heeft niemendal te beteekenen,* ging zij op schijnbaar luch- tigen toon voort. «Gij zeidet dus, dat Emma Vorster zuster noch broeder heeft «Precies juffer. Emma is eenig kind.« «Altijd geweest «Altijd geweest, juffer.* Viola werd zoo mogelijk nog bleeker, doch haar oog bleef strak voor zich uit zien, en de lippen trilden nietalleen de hand werd als toevallig op den boezem gelegd. Toen hernam zij «Woont hier mogelijk nog iemand, die Vorster heet «Neen juffer. Nergens in den omtrek. «Weet ge dat zeker, vrouw «Zoo zeker als ik weet dat ik eenmaal sterven zal*, gaf de waardin op plechtigen toon ten antwoord. (Wordt vervolgd,) IME11WSBLAB voor het Lui vil Heusdei en Altena, de Laiptraat sn de Bimmolgrwiard DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINGEN tiy

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1