V c f O O II I ALLEEN g B De engel ran Siberië. Mej. Elsa Brandström, een Zweedsche, die zich den bijnaam aengel van Siberië* heeft verworven door haar onvermoeiden arbeid tot leniging van de nooden der krijgsgevangenen in Siberië, heeft daarover eenige maanden geleden een boek geschre ven 't welk zooveel succes heeft gehad, dat het haar in staat heeft gesteld een dorp in Duitschland te koopen, waar gerepatrieerde krijgsgevangenen van de doorgestane ontberingen op hun verhaal kunnen komen. Het dorp in kwestie is Marienborn by Kamenz in de provincie Saksen, bekend om zyn zwavel en modder baden. o Stelling ingestort. By het instorten van een stelling op het Anhalter Bahnhof te Berlyn zyn vyf werklieden gedood en zes zwaar gewond. Noodweer te Bar-le-Duc. Maandagavond is over Bar-le-Duc (Frank rijk) en omstreken een onweer losgekomen van zoo geweldige hevigheid, dat de ont stelde bewoners een oogenblik dachten, dat de sinistere voorspelling, onlangs van professorale zijde gedaan, over vulkaan uitbarstingen en den ondergang van een deel van Europa inderdaad in vervulling ging. De stad werd formeel met hagel- steenen ïbekogeld*, er vielen dikke brok ken ys, sommige 450 gram zwaar. En dat luchtbombardement duurde onafgebro ken 25 minuten lang. Als bij de oor logsbombardementen zat de bevolking angstvallig verscholen in de huizen. De schade is ontzettend, geen huis werd gespaard. De stad bood 's anderen daags een troosteloozen aanblik. Ontwortelde boomen, glasscherven, electrische draden lagen pèlemèle in de straten. Alleen de aan de gemeentegebouwen toegebrachte schade wordt op 70.000 francs geschat. De kerk ramen waren totaal vernield. In de omstreken der stad is alles ruïne en verwoesting, de oogst is geheel verloren, de fruitboomen stukgeslagen. De bevolking is zeer onder den indruk. Voorzoover bekend, vallen geen ernstige ongelukken te betreuren. —o Een aanlegsteiger ingezakt. In de haven van Arcachon naby Kaap Fenet heeft een ongeval plaats gehad, dat verschrikkelijke gevolgen had kunnen hebben. Een excursie-boot was juist aan een der steigers vastgemeerd, toen een tweede plezierboot achter de eerste aanlegde. Onge veer twee honderd personen verdrongen zich op den stijger, toen plotseling de onder bouw brak en met den steiger alle passa giers in het water vielen. Angstige oogen- blikken volgden. Luide weerklonken de kreten der vrouwen en kinderen. De reddingsbrigade, geholpen door verscheidene excursisten, werkte echter uitstekend en zoo slaagde men er in alle drenkelingen te redden. Verschillende personen werden evenwel min of meer ernstig gewond. o Ernstige brand te Konstantinspel. Zaterdag j.l. zijn het Amerikaansche ziekenhuis en een Amerikaansche school te Konstantinopel in de asch gelegd. Het vuur deelde zich mede aan eenige belen dende gebouwen, die eveneens totaal uit brandden. Het onheil zou te wijten zijn aan de onvoorzichtigheid van een Turksche vrouw by het bereiden van koffie. o— Ter dood veroordeeld. Uit Omsk wordt gemeld, dat negen personen ter dood zyn veroordeeld wegens verzet tegen het in beslag nemen van kerkschatten. De noodtoestand in Oostenrijk. Maandagmiddag diende de Oostenrijksche gezant bij de conferentie te Londen een nota in nopens den toestand in Oostenrijk. De nota verzoekt den geallieerden een nieuwe leening aan de Oostenrijksche re geering van 15.000.000 p.st, te waar borgen, daar zij anders niet in staat zal zijn de zaken te blijven behartigen. De nota werd in de Maandagavond ge houden pienaire zitting besproken. Lloyd George zeide, dat het moeilijk was om te zeggen, wat de geallieerden nog meer konden doen. Hij wees er op, dat Engeland reed3 12.500.000 p.st. had voor geschoten. Poincaré en Schanzer verklaarden, dat Frankrijk en Italië gelijke credieten hadden verstrekt. Algemeen was men van opinie, dat geen enkele geallieerde regeering haar belasting betalers nieuwe lasten kon opleggen voor Oostenrijk, zoolang de toestand aldaar niet nauwkeuriger was onderzocht. Alle gedele geerden achtten zulk een onderzoek van belang. Anderzijds werd toegegeven, dat degroote mogendheden bij de ineenstorting van Oostenryk niet met onverschilligheid konden toezien. Poincaré stelde daarop voor aan den Volkenbond, die zich reeds had bezigge houden met een onderzdek naar den toe stand in Oostenrijk, te verzoeken dat onder zoek voort te zetten, welk voorstel werd aangenomen. o Locomotief in de keuken. Te Peterborough is een locomotief van de Great Northern Railway »op hol ge slagen*. De locomotief reed door een stootblok en vervolgens door een huis be woond door een spoorwegbeambte. De machine kwam in de keuken tot staan. De vrouw van den beambte lag in een kamer boven de keuken te bed en viel met bed en al door den vloer midden tusschen de ruïne, door de locomotief ver oorzaakt. Zij liep verscheidene kneuzin gen op. Een 4 0 jarig dochtertje kwam eveneens tusschen de puinhoopen terecht, maar bleef ongedeerd. De machinist en stoker van de locomotief waren nog juist bijtijds van de in beweging zijnde machine gesprongen en kwamen met den schrik vry. o Een Russisch kroanjuweel! De slndépendance Beige* meldt, dat de administratie der douane te Arlon op het postkantoor aldaar een juweel van onschat bare waarde in beslag heeft genomen, dat verzonden was in strijd met de wetten op de douanerechten. Het betreft een prach- tigen smaragd in den vorm van een peer, 4 c.M. lang en 2| c.M. breed, op ouder- wetsche manier geslepen en gevat in 20 briljanten, gemonteerd op oud geciseleerd zilver. De edelsteen, die als hanger is gemonteerd, wordt bekroond door een reus- achtigen briljant van 5 bij 8 m.M. Het juweel moet afkomstig zijn van de familie Romanoff of een voornaam Russisch huis. Dit werd trouwens door het parket vast gesteld, dat een onderzoek instelde. De beschrijving van dit ongetwijfeld zeldzame stuk is naar alle groote hoofdsteden van Europa gezonden. Het was door de af nemers bij de douane aangegeven voor 180.000 francs. Een avontuur van Briand. By het dorp Cocherel (Frankrijk) ont moette Zaterdag jl. een gendarme, die naar een dief zocht, een man, wiens gedrag hem verdacht voorkwam. Toen de gen darme hem vroeg, waar hij naar toe ging, antwoordde de laatstgenoemde, dat hij aan het wandelen was. De gendarme verzocht den man, die geen enkel papier bij zich had, om met hem mede te gaan naar de marechaussées. Onderweg verklaarde de onbekendeïGij kunt u gelukwenschen een goede vangst te hebben gedaan.Toen zij aan de gendarmerie waren aangekomen vroeg hij verlof om met den procureur te mogen confereeren, hetgeen hem onmid dellijk werd toegestaan. Tot groote ver bazing der aanwezige gendarmes, vertelde hy, dat hy Aristide Briand was, afgevaar digde en oud-premier, terwijl hij verzocht bevel te geven om hem in vrijheid te stellen. Briand, die zeer veel schik in het geval scheen te hebben, tracteerde ver volgens den gendarme op een glas bier. Engeland en Erankrtyk te Konstantinepel. Uit Adrianopel wordt aan het Berliner Tagblatt geseind, dat Harrington, de En- gelsche militaire commandant van Konstan tinopel, zich heeft verzet tegen de landing van 1500 Fransche spahis met de bewering dat de Grieken hadden beloofd de neutrale zone te eerbiedigen. De nieuwe Fransche troepen waren dus overbodig. De landing heeft niet kunnen plaats vinden. Gemeld wordt, dat Engeland uit vrees voor de landing van verdere Fransche troepen zelf een sterke troepenmacht naar Konstantinopel zal sturen. De bladen her inneren eraan hoe in 1878 de Engelsche vloot de bezetting van Konstantinopel door de Russen wist te verhinderen. Doortastende maatregelen tegen prijs opdrijving De Hongaarsche regeering heeft, teneinde den koers van de kroon, ook in het binnen land te doen stijgen, op krachtige wijze tegen de prijsopdrijving den strijd aange bonden, aldus een bericht uit Boedapest. Onder de kooplieden, in het bizonder onder de levensmiddelenhandelaren, werden raz zia's gehouden en zy, die niet in verhouding tot de koersstijging van de kroon de prijzen verlaagden, werden met opsluiting of verlies van recht tot handeldrijven gestraft. Op den eersten dag van de razzina werden tegen 100 kooplieden gerechtelijke stappen onder nomen. In de markthallen is voortdurend een vertegenwoordiger der rechterlijke macht aanwezig om de prijsopdrijvers on middellijk te veroordeelen. Deze strenge maatregelen hebben een prijsdaling ten gevolge gehad. BINNENLAND. De kabinetscrisis. Men bericht uit Den Haag Naar wij meenen te weten zou de stand van zaken omtrent de kabinetscrisis op het oogenblik aldus zijn, dat minister Ruys de Beerenbrouck, wien door de koningin op Zaterdag 22 Juli 1.1. opdracht werd ge geven tot vorming van een kabinet, en die eenige dagen daarna een door hem ont worpen regeeringsprogram aan de drie par tijen van de rechterzyde had toegezonden thans van twee dier partijen antwoord op dat program heeft ontvangen, terwijl het antwoord der derde partij nog deze week kan worden tegemset gezien. o Vlekziekte. Men schrijft aan de Msb. uit Druten In geen jaren heeft op vele plaatsen in Maas en Waal de vlekziekte bij de varkens zoo hevig gewoed als dit jaar. Bijna geen dorp in deze streek waar niet meerdere gevallen voorkomen. Het aantal varkens aan die ziekte bezweken, is zeer groot. Het schijnt, dat bij varkens, die geregeld, eens in het voorjaar en eens in het najaar met serum behandeld worden, de ziekte niet, of slechts in zoo'n geringe mate voorkomt, dat ze spoedig weer her stellen. Zou het niet op den weg liggen der landbouwvereen. daaromtrent thans een onderzoek in te stellen? o Vorstelijk bezoek. De Koningin en prinses Juliana hebben Dinsdag met gevolg een bezoek gebracht aan den zangersdag van den ring Gelder land van den Nederl. Bond van Christ, zangvereenigingen, op het landgoed Meria- lust te Apeldoorn. De kroonprins en de prinses van België hebben Maandag van Kampen uit met het jacht dAlpha III* van den Belgischen consul te Amsterdam een bezoek aan het eiland Urk gebracht. De gewezen Duitsche kroonprins is van Wieringen naar Doorn vertrokken, waar hij een paar weken by zyn vader zal ver blijven. o Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in Huize »Ter Leij* aan den Girinekenweg te Breda bewoond door den heer N., directeur der N. V. »Kwatta«, die met zijn familie momenteel uitstedig is. De dief of dieven hebban zich door uit snijding van een ruit toegang tot de villa verschaft. Het geheele huis werd ten onderstboven gehaald. De zilverkast vooral moest het geweldig ontgelden. Het zilver werd van het kristal gebroken en meegenomen. Zelfs de bedden der kinderen werden overhoop gehaald. Er werd veel aan waarde meegenomen, doch nog meer vernield. (D. v. N.-Br.) Vereenvoudiging rechtspleging in lichte strafzaken. By kon. besluit is bepaald, dat de wet van 5 Juli 1921 (Staatsblad no. 833), tot vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken in werking zal treden op 1 Sept. 1922. i De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de af- geloopen maand f 1,27 millioen meer op gebracht dan over Juli 1921(f 41.313.732 tegen f 39.238.158)} over de eerste zeven maanden van dit jaar f 2,20 millioen meer dan over die periode in 1921. Bij deze berekening is de accijns op de tabak buiten beschouwing gelaten. Invaliditeitswet. Het maandelijksch overzicht van den stand der toegekende renten en toegestane geneeskundige behandeling en verpleging op 1 Augustus 1922 doet zien, dat op dien datum waren toegekend 20836 ouder domsrenten krachtens artikel 373 der Wet, 1471 weduwerenten krachtens artikel 81 c. en 3149 weezenrenten krachtens een der artikelen 82, 83 en 84 der Wet. Tot dien datum werd aan 4080 verzekerden geneeskundige behandeling of verpleging verleend, terwijl het aantal gevallen, warrin observatie niet of nog niet door behandeling gevolgd was 812 bedroeg. o Deer electrischen stroom gedood Toen de 16-jarige J. B. de Vries te Weesper Karspel zijn duiven uit een paal van het electrische net wilde grijpen, had hij het ongeluk met den electrischen draad in aanraking te komen. Dr. Wartena kon kort daarna slechts den dood constateeren. Toch uitgekeniea. Eenigen tijd geleden was by een inbraak in de Obrechtstraat te 's Gravenhage een document gestolen, dat betrekking had op een erfeniskwestie. Dezer dagen nu had zich te Antwerpen iemand bij den daar wonenden J. J. R. vervoegd, onder voorgeven de klerk van een notaris te ziju en hem te moeten bezoeken in verband met een erfeniskwestie. Ten bewijze hiervan legde hy het te 's Gravenhage gestolen stuk over, waarop dezelfde naam en voornamen voorkwamen als de heer R. droeg. Tevens verklaarde de pseudo-klerk dat het noodig was, dat R. zich voor de verdere regeling van de zaak naar Rotterdam begaf. R. voldeed hieraan, doch wie er kwam, de klerk kwam niet opdagen. Echter verscheen den volgenden dag in het hotel op de Kruiskade, waar R. lo geerde, de zoon van dezen, vragend, wat er toch aan de hand was. De familie van R. te Antwerpen toch had kort achter elkander twee telegrammen ontvangen, één met het verzoek een flink bedrag per telegrafischen postwissel aan het adres van R. hier ter stede te zenden en één om niets te zenden. R. stelde nu de politie van een en ander in kennis, die er al spoedig in slagen mocht den afzender der telegrammen te vinden, die door R. als de ^notarisklerk* herkend werd. Deze werd nu aangehouden en bleek de 23-jarige W. L. H. L., zonder beroep, te zijn. Tevens vond men nu een spoor van de daders van de inbraak in de Obrechtstraat te 's Gravenhage. In ver band met het onderzoek der Haagsche politie in deze zaak is L. naar Den Haag overgebracht. o Die drank heeft wat op ityn geweten Een 44-jarig meisje te Munsterscheveld, wier vader in beschonken toestand van de Emmermarkt thuiskwam, trok by de daarop volgende huiselijke oneenigheid partij voor haar moeder. Het meisje meende dat haar vader haar wilde achtervolgen, vluchtte de straat op en liep per does in het kanaal. Eenige uren daarna werd haar ljjk op gehaald. Een oude veete. Maandagmiddag is onder eenige jonge landbouwers te Wekerom nabij Ede een ernstige vechtpartij onstaan waarbij nogal van het mes is gebruik gemaakt. Vier personen werden gewond. Voor twee hnnner werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het gold hier een oude veete die op Zondagmiddag zou worden uitge vochten. Steenen voor Amerika. De Nederl. Kamer van Koophandel te New-York vestigt de aandacht op het tekort van steenen in Amerika. Mochten steenfabrikanten in Holland wenschen hun product naar Amerika uit te voeren, dan verzoekt de K. v. K. hun om haar zoo spoedig mogelijk een paar monstersteenen toe te zenden met prijsop gave c.i.f. New-York en de hoeveelheid die zij leveren kunnen. Om het hun ver der mogelijk te maken hun product te vergelyken met het Amerikaansche, heeft de K. v. K. een monster van gewone bouwsteenen opgezonden naar de Neder- landsch-Amerikaansche Kamer van Koop handel te Amsterdam, waar zij door be langhebbenden kunnen bezichtigd worden. Bleedrergifting. Een gemeentearbeider te Tiel krabde een puistje op zyn neus stuk. Tengevolge daarvan ontstond bloedvergiftiging, waaraan hij overleden is. Overreden. Te Stroe (gemeente Barneveld) is de 64-jarige W. Spoelstra door een trein overreden en onmiddellijk gedood. o— Moordaanslag, Te Oude-Pekela is op den arbeider Bol land een moordaanslag gepleegd. Men vond hem in bewusteloozen toestand. Ongefrankeerd snelvervoer. Met ingang van 18 Augustus a.s. zullen de Nederlandsche Spoorwegen bestelgoed- zendingen snelvervoer ook ongefrankeerd ten vervoer aannemen. Naast den reeds in Juli jl. ingevoerden maatregel, waardoor zendingen snelvervoer ook bezwaard mogen zyn met rerabour- sement, zal deze nieuwe wyziging onge twijfeld weer een door velen gewenschte verbetering zijn. o Een kostbaar transport. Via Kleef is deze week een transport van 380 kisten met zilvergeld, juweelen enz. naar Holland verzonden ter waarde van 30 millioen Mark van het Oostenrijksche Comité van levensmiddelenvoorziening. Een verstandig burgemeester. Een inwoner van een dorp in Noord- Holland kwam onlangs bij den burgemeester met verzoek om op de een of andere wijze aan kleeren te worden geholpen voor zijn zoon, die tuberculeus is. De burgemeester, zoo vertelt het »Hbd.«, was bereid de gevraagde medewerking te verleenen en liet een lijst circuleeren voor het inzamelen van gelden. De opbrengst bedroeg f125. Voor dit bedrag zouden kleeren en schoenen gekocht en aan den zieken jongeling gegeven worden. De vader was echter van meening dat hij zelf de goederen wel kon koopen en verlangde het geld in handen. De burgemeester stond dit niet toe, daar de vader immers om kleeren had gevraagd. Toen de man het geld bleef opeischen, zijn op last van den burgemeester de giften weer aan de gevers teruggegeven. Wie heeft een brillant verloren 1 In September 1921 werd in een eerste rangs hotel te Berlijn een zeer waardevolle brillant gevonden, vermoedelijk een Hol lander toebehoorende, die gedurende dien tijd in het hotel vertoefde. De brillant is ter beschikking van den eigenaar. Mede- deelingen of verzoeken om inlichtingen moeten gericht worden aan »Kriminal Kommisasr Genda, Polizei Prasidium, Berlin*. o Liefdesdrama. De 24 jarige schilder J. G. D. v. d. L. uit Amersfoort had verkeering met de 22-jarige C. A. B. wonende in de Martinus Steynstraat te Rotterdam. Het meisje had de vorige week den omgang met den man verbroken. De schilder was daar echter niet mee tevreden en zon op middelen om het meisje weer bij hem te krijgen. Zij bleef echter weigeren. Toen hy haar Dinsdagavond in een nabijgelegen straat ontmoette, trok hij een revolver en lostte drie schoten op haar. Zij werd in de rechter- en linkerheup getroffen en zakte in elkaar. De dader ging aan den haal en richtte een eindje verder het wapen op zich zelf, waardoor hy zich een schot in de rechter- kaak toebracht. De politie arresteerde den schilder, die zich hevig verzette en zich nog meer wonden poogde toe te brengen. Per auto van den geneeskundigen dienst werd hij, evenals het meisje, naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van beiden is vrij goed. «VEN KALMTE BU EXAMENVREE/,OVER/PAN- •felN<i./lAf>ElOC/nEID.ONRU/T EN GEJAAGDHEID DER KOKER 60 CENT BU ELKE DROGI/To PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De Eerw. heer kapelaan A. v. d. Heijden is door de Bossche af- deeling van de federatie van liturg, ver- eenigingen in ons land benoemd tot corres pondent voor deze parochie. Bij de onder deze gemeente gelegen verpachting van gronden langs de Bergsche Maas werden weer hooge prijzen besteed voor het hooigras wel een bewijs, dat de behoefte nog groot is. 5 Werkendam. Op het concours van den Bond van Chr. zangvereenigingen >De Drie Provinciën* te Dordrecht gehouden, behaalde de zangvereeniging Hallelujah alhier den len prijs in de 2e afdeeling en vLooft den Heere* den 2en prijs in de 4 e afdeeling. r* Almkerk. Dezer dagen bracht de voerman de B. alhier met zijn voertuig passagiers naar Woudrichem, en kwam onderweg in aanraking met een ander ge span, waardoor de wagen kantelde, en de inzittenden zich op minder gemakkelijke wijze uit het rijtuig moesten werken, verder liep het ongeval vrij goed af. By genoegzame deelname zal alhier een Hervormde Knapenvereeniging worden opgericht. Belanghebbenden kunnen zich aanmelden by het bestuur der Jong. Ver- eeniging. ■w Onder vele blijken van belangstel ling vierde jl. Woensdag het echtpaar L. Grootenboer en A. van Hofwegen hun gouden bruilofsfeest. Des 's avonds bracht het fanfarecorps »Nooit Gedacht*, de ju* bileerende een serenade 't welk een massa volk op de been bracht,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2