ovERSPMirtm I ALLEEN uitvoering van de nieuwe finantieele wetten. Maar ook een dergelijke leening is slechts een lapmiddel, gelijk de kredieten, die Oostenrijk, zooals de »Echo de Pariss schamper opmerkt, druppelsgewijs werden toegediend, en waardoor het mogelijk bleef in den afgrond te blijven ademen er is echter meer noodigOostenrijk moet uit den afgrond opgehaald worden. »Terwijl men had moeten medewerken aan het herstel van dit land, geeft men nu en dan een aalmoes,<r vervolgt het Fransche blad. Zal hierin thans verandering gaan komen en zal men Oostenrijk de reddende hand toesteken Zeker is het, dat Italië geenszins van Oostenrijk afkeerig is. Minister Schanzer heeft kanselier Seipel reeds uitgenoodigd tot een conferentie met hem, te Verona, op 25 Augustus. De regeering te Parijs schijnt dit niet zonder bezorgdheid gade te slaan, vandaar het verzoek der Fransche regeering aan dr. Seipel om naar Parijs te komen. De mogendheden schijnen op eens te willen wedijveren om Oostenrijk ter wille te zijn. Daar steekt iets achter. Zenuw-tabletten. BUITENLAND. Een verschrikkelijke dood. De machinist en de stoker van een snel trein van de Michigan Central Railway zijn op verschrikkelijk^ wijze om het leven gekomen, doordat de locomotief in het dorp Rockland tegen een goederenwagen opbot ste, die geladen was met terpentijn en gasoline. Zoowel de locomotief als de goe derenwagen vlogen in brand. Hevige brand te Btedapest. Te Boedapest is een spoorwegwerkplaats door brand verwoest. 43 Spoorwegwagons werden vernield. De schade bedraagt meer dan een milliard kronen. o De hotelstaking te Leipzig. De hotelstaking te Leipzig is geëindigd. Beide partijen hebben de uitspraak van het scheidsgerecht aanvaard, zoodat de byslag van 10 pet. voor het bedienend personeel ook te Leipzig zal worden ingevoerd. Scheepsramp. Het Japansche stoomschip Ryohai Maru is op een rif geloopen, nabij Mindore, een eiland in de Philippijnen. De te hulp ge komen schepen bleven ter plaatse, in de hoop, dat zij de Japansche bemanning van 46 koppen konden redden. Het is onmo gelijk het schip te behouden. o Het dure leven. Volgens de officieele opgaven is het leven in Oostenrijk in Augustus weder 129 procent duurder dan in Juli. o Vliegongeluk. Twee militaire vliegtuigen in Italië zijn op 1000 meter hoogte met elkaar in bot sing gekomen. Vier officieren zijn gedood. Boschbrandeu in Zuid-Frankrijk. Sinds Vrijdag woeden er branden in de bosschen der Gironde en in de Landes. Het terrein, waarop de brand woedt, neemt steeds grooter afmeting aan. De brand neemt het karakter van een ramp aan. Verscheidene dorpen worden door de bran dende bosschen ingesloten 2000 soldaten, de brandweer en de bewoners bestrijden het vuur. Het wordt erg. Naar de correspondent van de N.R.Ct, te Weenen meldt, nemen de dronkenschap en daarmee samengaande nachtelijke uit spattingen dermate toe te Weenen, dat politie en pers dreigen met een alcohol verbod. De motorlooze vliegtuigen. Onder de auspiciën van de Roal Aeroclub heeft de Daily MaiU een prijs van 1000 uitgeloofd voor de langste vlucht in Enge land met een motorloos toestel. De wed strijd duurt de geheele maand September en staat open voor alle vliegers van welke nationaliteit ook. Aan den prijs is de voor waarde verbonden dat de vlucht niet min der dan een half uur mag duren. BINNENLAND. Een zeer groote gilt. Het Ned. Nansen Comité te Amsterdam ontving van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift van f7000,welke buitengewoon dankbaar werd aanvaard, daar, indien het Comité thans uit geldgebrek gedwongen zou zijn hare werkzaamheden niet te voltooien, een groot deel der door haar gevoede menschen toch den alleraf- schuwelijksten dood tegemoet zou gaan. De gever heeft door zijn gift de basis gelegd voor de f300.000.welke het Comité nog noodig heeft, om zijne actie tot den volgenden oogst voort te zetten. Het Comité hoopt, dat velen dit voorbeeld zullen volgen, opdat de bewoners van de Hollandsch-Russi8che dorpen Holland niet het wreede verwijt zullen maken, van met zijn hulp enkele maanden te vroeg te zijn opgehouden. PLAATSELIJK NIEUWS. y Hensden. De commissie tot wering van schoolverzuim had vroeger niet veel te be- teekenen meermalen kon met één ver gadering per jaar worden volstaan. Hierin is echter verandering gekomen. In den loop van dit jaar moest reeds voor den 47en keer vergaderd worden. Y Werkendam. Door den heer G. Ro sier, rijwiel- en motorhandelaar alhier, is een auto-omnibus aangekocht, die plaats geeft voor 20 personen. Naar wij verne men, is de heer R. voornemens een ge- regelden dienst op Gorinchem en omlig gende plaatsen te openen, wat zeker bij de tegenwoordige slechte bootverbinding aan onze gemeente ten goede zal komen. Wij hopen, dat deze onderneming moge slagen. Aalst. Bij de gehouden verhuring van weischaren op den uiterwaard de Zaai- waard, was niet zooveel animo als 't vorige jaar. Voor de koeschaar werd ongeveer f 35.betaald, terwijl verleden jaar deze prijs het dubbele bedroeg. De weitijd was bepaald tot 1 Nov. Almkerk. J.l. Dinsdag kwam het zoontje van den heer Kraaieveld zoodanig van het paard te vallen, dat spoedig ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. J.l. Zondag is alhier een Herv. Knapenvereen. opgericht onder den naam van »Benjamin«, met aanvankelijk 29 leden. X Meermalen werden in de boom gaarden te Nieuwendijk (gem. Almkerk) appelen en peren ontvreemd. Thans is het de politie gelukt de daders op heeter- daad te betrappen. Beneden-Langstraat. De snijboonen zijn in prijs stijgende. Men besteedt tot 30 cent per K.G. Capelle. Bij uitspraak van Gedep. Staten dezer provincie werden van de ingeschrevenen der lichting 1923 dezer gemeente 7 personen voor goed vrijgesteld en 3 voorloopig wegens broederdienst. Zondag werd de echtgenoote van C. v. D. alhier door een fietser omver gereden, met het noodlottig gevolg dat zij eenige dagen het bed zal moeten houden. Dussen. A.s. Zondag 27 Augustus hoopt Ds de Bruin een gedachtenis-predi katie te houden, ter gelegenheid dat Z.E. vóór 50 jaar de Bediening des Woords aanvaardde. Nieuwendijk. J.l. Vrijdagmiddag werd Mej. A. Groeneveld onaangenaam verrast door het hevig gillen van het bij haar logeerende jonge knaapje van den heer S. Bij onderzoek bleek, dat zich een naainaald in de linkerzijde van zijn borstje bevond. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Op advies van Dr. Overbosch werd het ventje onmiddelijk naar Gorkum over gebracht, alwaar het van zijn hevige pijn werd verlost door Dr. Bouwen. Naar de meening der heeren Doctoren is de naald waarschijnlijk reeds 2 jaar geleden het vleesch ingedrongen. De houding van het voorwerp was echter zoodanig, dat er geen pijn door veroorzaakt werd, doch thans bij het spelen met andere kinderen van plaats veranderde, waardoor schier ondragelijke pijnen door het kereltje zijn uitgestaan. y Maandagmiddag viel het 3-jarig zoontje van P. v. d. Wiel nabij de zui velfabriek in den Alm. Den controleur van genoemde fabriek, welke zich juist achter de fabriek bevond, mocht het gelukken, door zich in 't water te begeven, den kleinen drenkeling nog tijdig te redden. Dinsdag j.l. was bij M. v. A. de naaister bezig eenige kleedingstukken in orde te brengen, het zoontje des huizes zat op een stoel daarbij al spelende. Na eenige oogenblikken werd hij het mesje machtig dat op de tafel aanwezig was, ook spelende met dat voorwerp viel hij van den stoel, met gevolg dat het mesje door drong onder het linker oog. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen, waarna Dr. Overbosch de wond verbond. Naar men verneemt gaat het met 't kindje vrijwel. De Heer D. Christen onderwijzer aan de Chr. school alhier, slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor acte Engelsch. Raamsdonksveer. Dinsdag a.s. zul len 65 schoolkinderen onder geleide van het personeel een uitstapje maken naar Rotterdam, teneinde de Diergaarde te be doeken en een tochtje te maken door de havens. Sprang;. Onze dorpsgenoot, de heer J. W. Nieuwenhuizen, Chr. onderwijzer al hier, behaalde te 's Gravenhage zijn acte Fransche taal. Sleeuwijk. Aan het concours, dat op 31 Aug. en 1 Sept. te Tricht zal ge houden worden, zullen de Muziekvereni ging ïWilhemina« en de zangvereeniging Juliana®, beide alhier, deelnemen. Aan P. van den Boom, C. Dekker, C. J. van Driel, W. Th. Paans, D. E. de Rooij, A. Smits en H. Versteeg is voor goed vrijstelling verleend van den dienst plicht wegens broederdienst en aan A. H. Brienen, D. Korsman, L. M. de Rade en K. Vink, voorloopige vrijstelling. Waalwijk. De keuring vanwege de Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noord brabant had tot uitslag, dat werden bekroond met f 10 van den hengst nCaladync van de Coöperatieve Vereeniging te Meeuwen 8 afstammelingen en van aCicerot van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Dron- gelen, 10 afstammelingen. De bekroonde afstammelingen van »Caladyn« behoorden toe2 aan G. J. W. Branderhorst te Eethen, 1 aan Wed. J. Branderhorst te Eethen, (verkocht aan Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen), 1 aan Gebrs. Oerelemans van der Schans te Drongelen, 2 aan D. van Buuren te Meeuwen, 1 aan J. de Waal te Wijk, en 1 aan G. Hart- gens te Doeveren. Die van aCicero® be hoorden toe1 aan J. van Bergeyk te Wijk, 2 aan II. Smits te Waspik, 1 aan G. J. W. Branderhorst te Eethen, 1 aan D. van Buuren te Meeuwen, 2 aan P. Nieuwkoop te Drongelen, 1 aan A. W. Verhoeven te Herpt, 1 aan Kinderen G. J. Bol te Doeveren en 1 aan J. de Waal te Wijk, De hengstan aCaladyn® en aCicero® ver wierven alzoo een zilveren medaille. De minister van L. N. en H. heeft goedgevonden te bepalen, dat eene keuring van tot dekking bestemde hengsten zal worden gehouden te Waalwijk op 21 September a.s. X Wijk. De landbouwer J. de W. alhier, was met zijn dogcar bespannen met paard naar het vee gaan kijken, dat in de wei op 't Eiland liep. De W. ging de weide in, had zijn paard zoolang aan een boom vastgebonden. Een zwerm wespen schijnt in de nauijheid te zijn geweest want toen de W. terug kwam, was het dier over dekt met bulten en zaten de oogen zoo goed als dicht. Men kreeg werkelijk mede lijden met het arme dier, dat vreeselijke pijnen leed. Waspik. Zondag a.s. begint alhier weder de kermis. Naar we vernemen, hebben verschillende inrichtingen een plaatsje bekomen, zooals hoepla, schiettent, terwijl ook een gebakkraam, verschillende suiker en galanteriekramen niet vergeten zijn. Bovendien zal er een bioscoop- en een schouwburgvoorstelling gegeven worden. In verschillende inrichtingen wordt van Zondag tot en met Woensdag gelegenheid gegeven voor dansen, zoodat elkeen op zijn manier van de kermis kan profiteeren. Maandag hebben we een matiné in de Harmoniezaal en Dinsdag een matiné en soirée in het café Gijsman, waarby be kende humoristen zullen optreden. De vleeschkeuringsdienst zal alhier op 1 September in werking treden. Als hoofd van den dienst is aangewezen de heer Van der Werff te Raamsdonksveer. Woudrichem. Fruitveiling 23 Aug. '22. N. H. Suikerperen 89 cent per K.G. Jutte peren I 18 24£ a a a a a II 910J a a a Bergemotperen 7—8J a a a Diamantperen 6—8 a a Tafelperen 68 a a a Dirkjesperen 68, a a a Andere soorten 47 a a a Keswickappel I 79 a a a a II 4—6 a a a Gomersche zuur appel 8 —9 a a a Zoete appelen 47 a a a Blauwe pruimen 1824 a a a Aardappelveiling. Aangevoerd 100 H.L. Blauwputten f 1.60f2.05 per a Eigenheimers f 1.75f 1.90 a a Witte Kralen fl.70fl.90 a a Schoolmeesters fl.55fl.60 a a CEVEN KALMTE BU EXAMENVREI/,0' •MING./LAPELOO/MtlD.ONRU/T EN GEJA PER KOKER 60 CENT BU ELKE DR1 PREDIKBEURTEN. 27 Aug. (Zomertijd). (Godsdienstonderw. Tilburg). Almkerknm. 3 u. dr. Gobius du Sart uit Woudrichem. Geref. Kerk vm. 10 en nm. 3 u. ds. Bosch. Geref. Kerk, geen opgaaf. 8'0ravenmoervm. 9,30 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds. A. Thielen te Maasland. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Geref. Kerk vm. 10.30 en nm. 6.30 u. ds. de Bruijn. (F.) nm. 2 u. ds. de Graaff. Sleeuwijk, nm. 2.30 u. ds. v. d. Put. Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 3 u. ds. Beumee. Raamsdonk. (bed. H. A.) Ger. Kerk, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Ger. Gem. vm. 10.30 en nm. 7 u. Leesdienst. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN, op Vrijdag 18 Augustus nm. 7 uur. Voorzitter EdelAchtb. He*r D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. van der Schans. Aanwezig de heeren v. d. Stelt, v. Gam- meren, Treffers en v. Campen. Te ruim 7 uur opent de Voorzitter de vergadering en leest de secretaris de no tulen der twee voorgaande vergaderingen, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken 1. Bericht dat ontheffing is verleend van de keuring van varkens (huisslachting), 2. Goedkeuring door Ged. Staten ge meenschappelijke regeling in zake vleesch- keuringswet. 3. Rekening Gezondheidscommissie 1921 waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f 2590.08, en de uitgaven f 2406.11*, batig saldo alzoo f183 966. Goedkeuring dezer rekening wordt verzocht en tevens mededeeling gedaan, dat de betreffende stukken ter secretarie van Vlijmen ter inzage liggen. Op voorstel van B. en W. wordt de rekening met algemeene stemmen goedge keurd. 4. Een verzoekschrift van de vereeni ging aHet Groene Kruis« om een subsidie te mogen ontvangen tot een gelijk bedrag als het vorig jaar. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten weder f 50. subsidie te verleenen, evenals het vorig jaar. 5. Een verzoek van den heer A. Poot, veearts te Andel, om van de gemeente een subsidie te mogen ontvangen. De Voorzitter meent, dat de heer Poot in zijn adres spreekt van achterstelling bij andere veeartsen, doch dat deze zich daarin vergist. De gemeente geeft geen subsidie aan een veearts, wel aan den veekring Heusden, die een veearts heeft aangesteld. Nu buiten den veekring nog een veearts subsidie te verleenen, gaat volgens spr. niet aan. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend op dit adres te beschikken. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 6. Van de P.N.E.M. is een schrijven ingekomen als antwoord op een gestelde vraag over de plaatsing van bliksemafleiders. De P.N.E.M. acht het niet noodzakelijk bij paal 16 bij de Haan een bliksemaflei der met haardplaat te plaatsen, waarvoor de kosten f 42.bedragen. Wil men er echter toe besluiten, dan oordeelt de P.N.E.M. dat ook een bliksemafleider ge plaatst dient te worden bij het veer. De Voorzitter zegt, dat, zooals uit het schrijven blijkt, de P.M.E.M. de plaatsing niet noodzakelijk acht. Spr. zou echter, om de menschen gerust te stellen, de kosten van f 84.voor de twee bliksem afleiders maar maken, gebeurt er later met onweder of iets anders een ongeluk, dan treft het gemeentebestuur ook geen schuld en heeft dit alles gedaan om on- lukken te voorkomen. De heer v. Campen vraagt, of niet in de voorwaarden was opgenomen, dat ook daar afleiders geplaatst moesten worden. De Voorzitter zegt, dat de een beweert van ja en de ander van neen. De P.N.E.M. schijnt er ook wel iets voor te gevoelen, anders zouden ze niet voorstellen ook aan het veer een afleider te plaatsen. (De heer Vos komt inmiddels ter vergadering). De heer v. Gammeren meent, dat het de bedoeling van den heer v. Campen meer is, te vragen of h£t overeengekomen getal afleiders ook is geplaatst. De Voorzitter beantwoordt dit bevesti gend, het voorgeschreven aantal is ge plaatst. Hierop wordt besloten de twee bliksem afleiders nog te plaatsen. Aanbieding gemeenterekening. De inkomsten bedragen f 45.000.65, de uitgaven f 45525,615, nadeelig slot f 524.965. De heeren Nieuwkoop, v. Gammeren en Treffers worden door den Voorzitter aan gezocht zich met het onderzoek dezer rekening te willen belasten. De aanwezige heeren verklaren zich daartoe bereid. Kasgeldleening. De Voorzitter zegt, dat van den nood een deugd moest worden gemaakt, en dat B. en W. sedert 1 Juli een kasgeldleening groot f 3000.hebben gesloten, waarvoor alsnog de goedkeuring van den Raad noodig is. De voorwaarden zijn dat de leening met de rente in den loop van dit dienstjaar zal worden afgelost, terwijl een klein gedeelte reeds is afgelost. Met algemeene stemmen wordt het besluit tot het aangaan dezer kasgeldleening genomen. Geldleening G.E.B. De Voorzitter zegt, dat indertijd voor het bedrijf een geldleening is aangegaan groot f21000.Nu komt door de latere uitbreiding, die f 3200.— heeft gekost, het verstrekken van gratis lichtpunten f 1000.een bedrag van f4200.te kort. Dan is er echter geen cent kasgeld, wat elk bedrijf toch moet hebben. B. en W. stellen daarom voor, op advies van de P.N.E.M., boven de omschreven f4200.nog een bedrag van f1800. te leenen voor kasgeld, in totaal dus f 6000.onder voorwaarde, dat de aflossing zal geschieden in 30 jaar, te beginnen na het 5de boekjaar, de rente ten hoogste 6 pet. zal bedragen en deze rente en aflossing uit het bedrijf zal worden gevonden. Met algemeene stemmen wordt tot het aangaan der leening besloten. Aanbeveling college van zetters. Aftreding Joh. Burghout en P. v. d. Schans. Voor de eerste vacature wordt gekozen de heer Joh. Burghout, plaats vervanger de heer C. M. Donker, elk met 3 stemmen. Voor de tweede vacature de heer P. v. d. Schans, als plaatsvervanger de heer C. van Gammeren, elk met 4 stemmen. De Voorzitter zegt, thans nog iets te hebben wat niet op de agenda staat, n.l. vaststelling percentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1922—-'23. Het vorig jaar was het per centage bepaald op 4 pCt. en bracht de belasting f 4500.op. Thans is als opbrengst voor Hoofd. Omslag geraamd f 4000.B. en W. meenen daarom dat volstaan zal kunnen worden met 3g pCt., in de hoop dat f 4000.voldoende zal blijken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De Voorzitter deelt mede, dat ook nog onverwacht is ingekomen, de verordening voor de vleeschkeuring. Nadat de verordening is voorgelezen, wordt deze zonder wijziging vastgesteld zooals zij ter tafel is gebracht. Bij de rondvraag informeert de heer v. Campen. of het niet doenlijk zou zijn, dat het kerkhof beter werd bijgehouden. Als vreemde menschen vragen waar ligt die of die begraven, dan is dit met geen mogelijkheid te zeggen. Met een kleine moeite, meent spr., is dit in orde te brengen. De Voorzitter zegt, dat in groote ge meenten bordjes met een nummer er op worden geplaatst en dat daar speciaal iemand voor aangesteld is, om het in orde houden. Daaraan kan men in Drongelen niet denken, de voordeeligst en beste oplossing was, dat de menschen tegen een zekere vergoe ding zelf een steen of een paaltje plaatsten. In Genderen betaalt men daarvoor f 10 voor 10 jaar. De heer v. Campen zegt, dat dit zijn bedoeling niet ishij meent dat heel goed een plattegrond of teekening van de be graafplaats kan worden gemaakt, die ver deeld kan worden in nummers, dan kan men direct zien, waar iemand ligt begraven. Zooals het thans is, is het zeer onordelijk. De Voorzitter kan het ook niet ordelijk slapeloosheid., onrust, gejaagdheid. GebruikM/JHHAFiDT'J \Per> koker 75cl bijfipoth. endrvgislen \S3& Heuaden, nm. 6 u. ds. Kluin van Neder- hemert. (Collecte. Diaconessenhuis) Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst. Aalburgnm. 3 u. dhr. Ten Hoven. Andel, vm. 9.30 ds. v. d. Put. Aalst, vm. ds. Smit uit Zalt-Bommel. B'brock, nm. 3 u. ds. Gobius du Sart. Drongelen, nm. 3 u. ds. Rijnenberg. Doeveren, nm. 3 u. dr. Tjalma. Eethen, geen dienst. Denderen, geen opgaaf. Heesbeen, geen dienst. Nederhemert, geen opgaaf. Nieuwendijk, geen opgaaf. Meeuwen, Ger. Kerk geen opgaaf. Raamsdonk(Dvm. 930 u. Leesdienst Sprang, vm. 9.30 ds. de Graafi uit Uitwijk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. de Wit. Veen, vm. 10,30 u. dr. Tjalma. Waspik, vm. 9,30 u. ds. Jonkers. Wijk, vm. 10.30 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2