SLAPELOOSHEID. Vragen op rechtskundig gebied. ALLEEN g I Gebruik MUHHARDT'S 1 BUITENLAND. Alleen bruin brood. Van den lsten September af mag in Frankrijk uitsluitend bruin brood worden gebakken. De korenoogst van dezen zomer blijkt ontoereikend voor de binnenlandsche behoefte te zijn, en om den duren import en verdere depriciatie van den franc te te voorkomen heeft de regeering de bruin- broodverordening gemaakt. —o Een Japansche kruiser vergaan. Volgens berichten uit Tokio deelt de admiraliteit mede, dat de kruiser Niitaka met nagenoeg de heele bemanning in de tyfoon van 26 Augustus op de kust van Kamsjatka naar den kelder is gegaan. De bemanning telde 300 man. In de Commissie van Herstel stemmen Frankrijk en België tegen het moratorium aan Duitschland, Engeland voor en Italië blanco. BINNENLAND. Verlaging van vrachtprijzen. Door de Holland-Friesland Stoomboothjn en Nederl. Tramwegmaatschappij zijn de vrachtprijzen van het goederenvervoer met 25 pCt. verlaagd. Verduistering by de Telefoon. Naar de »TeI.« verneemt, zijn door de directie der Gemeente-Telefoon te Amster dam onregelmatigheden op een der bureaux van het telefoongebouw op de Heerengracht ontdekt. Het schijnt, dat een ambtenaar abon nementsgelden, die gestort waren, heeft verduisterd en de kwitanties niet heeft geboekt. Tijdens zijn vacantie werd het bedrog ontdekt, De betrokken persoon is voor- loopig geschorst, in afwachting van een beslissing van Burgem. en Weth. Het verduisterde bedrag beloopt ongeveer f 4500. Het werd ontdekt omdat een der abonné's een klacht indiende. Bij het zwemmen verdronken. Zondag is bij het zwemmen aan het stille strand te Scheveningen verdronken W. de G., 10 jaar, uit de Govert Bidloos- straat, die zich te ver in zee gewaagd had. De vader van den jongen stond aan het strand. Terwijl leden der vrijwillige reddings brigade naar het knaapje zochten, heeft men een in zwart badcostuum gekleeden man in de diepte zien verdwijnen, zoodat vermoed wordt, dat nog iemand is ver dronken. Auto-ongeluk. Op de Elandssluis te Maastricht zijn twee auto's tegen elkaar gereden. Van de eene zijn de ruiten verbreizeld, terwijl de drie inzittende personen door de glas scherven aan de handen gewond werden. De andere auto liep groote schade op het voorste gedeelte werd geheel ingedrukt, terwijl de voorwielen zoodanig beschadigd werden, dat zij geen dienst meer konden doen. o De kabinetscrisis. Naar aanleiding van het bericht dat de oplossing der crisis nog deze week te wachten is en dat verband gezocht wordt tusschen het tijdstip der oplossing en het aanstaande vertrek van H. M. de koningin naar de Noorsche landen, kan de Maasb. uit goede bron verzekeren, dat ook deze mededeeling op fantasie berust. Er bestaat tusschen beide zaken geenerlei verband en de oplossing der crisis is zeer stellig deze week niet te verwachten. Op z'n vroegst zal het midden der volgende week kunnen zijn, vooraleer de overeenstemming der rechterpartijen'bp het nieuwe regeeringsprogram kan zijn tot stand gekomen. Geknipt. Maandagochtend merkten een paar recher cheurs te Amsterdam op, dat een jong- mensch, dat hun voorkwam banklooper te zijn, werd vergezeld door iemand, die er niet bepaald gunstig uitzag. Even later zagen zij het jongmensch aan dien persoon iets overhandigen, waarop beiden elkander verlieten. De verdachte persoon, die daarna door de rechercheurs aangehouden werd, bleek in het bezit van f 8250 te zijn. Aanvankelijk wilde hij de herkomst niet verklaren, doch bekende tenslotte het bedrag van het jongmensch te hebben overgenomen, waarvoor deze zijn belooning later wel zou ontvangen. Het jongmensch deed intusschen aan een der politiebureaux aangifte van het verliezen van dat bedrag, hetwelk hij ten nadeele van zijn patroon had verduisterd. Beiden verdachten werden ter beschikking van den officier van justitie gesteld. flet bella-donua bedwelmd. De centrale recherche te Amsterdam heeft nog drie vrouwen gearresteerd, die verdacht worden meermalen personen met bella-donna te hebben bedwelmd. De eerste arrestatie, voegt de »Tel.« daaraan toe, heeft reeds Vrijdag jl. plaats gehadde tweede geschiedde Maandag. Wij maakten op verzoek der recherche geen melding van deze aanhoudingen, ten einde het onderzoek, dat zeer geheim werd in gesteld niet te benadeelen. Het was name lijk bekend, dat een derde vrouw zich nog in Duitschland ophield. Deze kwam echter in Holland terug. Aan de grens vond zij eenige rechercheurs der centrale recherche, die haar onmiddellijk arresteerden en naar de hoofdstad overbrachten, alwaar zij aan 't hoofdbureau werd opgesloten. In totaal zijn dus zeven personen gearresteerd. t* PRECO'/* o vrjU<\ GEVEN KALMTE BIJ EXAMENVREE/,OVER/PAN- -NING./LAPELOO/NEID.ONÏÏU/T EN GEJAAGDHEID PER KOKER 60 CENT BU ELKE DROGI/Ts PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De najaarskeuring van spring- stieren voor bet keuringsdistrict Waalwijk zal dit jaar worden gehouden te Heusden op 15 September a.s. des voormiddags te 11 uur; te Waalwijk op 15 September a.s. des namiddags te 1 uur, en te Almkerk op 15 September a.s. des namiddags te A\ uur. V De verjaardag van H.M. de Koningin ging hier kalm voorbij. Feestelijkheden hadden niet plaats. Alleen de Heusdensche Harmonie maakte des avonds een muzikale wandeling door de stad, hetgeen er eenige feestelijke stemming inbracht. De vereeni- ging maakt onder de bekwame leiding van den heer v. Berkel uit Ammerzoden tegen woordig goede vorderingen. Kon nu in 't vervolg vanwege het Gemeentebestuur of de burgerij op Visch- of Botermarkt niet een muziektent geplaatst worden, al waar dan een concert kon worden gegeven. Naar onze meening heeft de burgerij daar meer aan en ook voor de leden is het aardiger, dan dat eeuwigdurend marsch maken. Op verzoek van belanghebbende hengstenhouders uit deze streek is door Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel bepaald, dat de najaarskeuring voor de hengsten door de Stamboekcommissie zal plaats hebben te Waalwijk op 21 September a.s. des namiddags te 3 uur. Werkendam. Zondag herdacht onze vroegere dorpsgenoot Ds. J. Osinga den dag, waarop hij voor 40 jaar als dienaar des Woords optrad Zijn Eerw. diende achtereenvolgens de gemeenten Idsegahuizen- Traam, Aarlanderveen, Gouda, Vianen, WTerkendam en staat thans te Schoonhoven. Na een gehouden lezing door mej. A. Tuiriinga van Amsterdam is alhier een afdeeling van Volksonderwijs opgericht. De groote visscherijen op de Beneden- Merwede zijn weer geëindigd. Over het geheel was de vangst niet rooskleurig, zoodat er niet veel winst valt te boeken. Almkerk. Op 25 Sept. a.s. hoopt Ds. Roth van Sloten bij de Herv. Gemeente alhier, zijn intrede te doen na des voor middags bevestigd te zijn, door Ds. Bel van Therkgaas. Brakel. Maandag j.l. herdacht de heer L, Ekelmans den dag waarop hij voor 25 jaren zijn benoeming ontving als Gemeente- Ontvanger te dezer plaatse. Op initatief van het Gemeentebestuur mocht deze dag niet onopgemerkt voorbij gaan. Het heeft den jubilaris dan ook niet aan belangstelling ontbroken. Namens den Raad der gemeente, welke in bizondere vergadering bijeen was en waarbij ook den jubilaris met zijn feest vierende huisgenooten tegenwoordig waren, overhandigde de EdelAhtb. Heer Burge meester een prachtig zilveren inktstel op marmeren voet met inscriptie. In zijn toe spraak dankte Z.EdelAchtb. voor de trouwe en nauwgezette plichtsbetrachting, waarmee de heer Ekelmans gedurende een reeks van jaren de gemeente heeft gediend en wel in het bizonder als Gemeente-Ontvanger. Woorden van waardeering en warme hulde gaven blijk van eensgezindheid en van een harmonieuze verstandhouding tusschen Ge meentebestuur en Gemeente-Ontvanger. De heer Ekelmans dankte daarna voor de symphatieken woorden hem toegesproken en voor de erkentelijkheid hem bewezen in het aanbieden van dit zeer fraaie ge schenk. Ook werd de jubileerende hoogst aangenaam verrast door een souvenier, be staande uit een luxe wandelstok mei zilveren inscriptie, aangeboden door de heeren Wijn stekers en Oomen, respectievelijk Gemeente- Veldwachters van Aalst en Pouderooijen. Ongetwijfeld is het voor de familie Ekel mans een ware feestdag geweest. Wij wenschen van harte dat de heer Ekelmans nog vele jaren zal mogen ge nieten van de hem aangeboden geschenken en dat zij dezen gedenkwaardigen dag in aangename herinnering zullen doen voort leven. Genderen. Als bijzonderheid kan ge- meldt worden dat bij den koopman A. R. alhier, een perenboompje dat gepasseerde winter pas is gepoot, in vollen bloei staat. Gameren. Dat de aardappeloogst ruim aan het verlangen voldoet ondervinden de verbouwers dagelijks de een rooit er al meer dan de andere. Het beschot is buiten gewoon. Dezer dagen rooide de Wed. K. alhier een hoekje uit ter grootte van hont en raapte 54 H.L. aardappelen op, dat is 432 H.L. per H.A. De prijs is echter zoo laag, vrij geld f 125, dat op de meeste akkers de pacht, welke zeer hoog is, niet wordt behaald. $t Nieuwendijk. J.l. Dinsdagavond was hier in het Instituutlokaal een vergadering belegd door den Burgemeester dez*r ge meente om te komen tot oprichting van een Oranjevereeniging, De Burgemeester hield een rede getiteld »Hollandsch vlag<r, terwijl eenige dames een paar muziek- nummers ten gehoore bracht. 30 Aug. herdacht W. Wijnans het feit dat hij voor 50 jaar in dienst trad bij de familie den Dekker. Ons muziek corps bracht hem een serenade. Door H. M. de Koningin is hem toege kend, de zilveren medaille verbonden aan de Oranje Nassau-orde die hem uitgereikt is door den Burgemeester. Van Woensdag op Donderdagnacht werden bij den arbeider H. K. alhier, een kip met eenige kuikentjes ontvreemd. Na onderzoek is gebleken, dat een hond dezen dood heeft begaan. Terwijl de arbeider L. v. d. S., werkzaam bij den landbouwer R. te Alm kerk, opgedragen werd de stier na de weide te brengen, werd oogenblikkelijk aan het gezegde voldaan. Bij aankomst in de wei bleek, dat het dier slecht gehumeurd scheen te zijn, waarna direct het beest zijn ge leider op de hoorns nam, eenige stooten toebracht en op den grond wierp. Dood bedaard bleef S. liggen, nog enkele stooten werden toegebracht, waarna het beest ver dween. De ongelukkige kon zich met zeer veel pijn nog naar zijn huis begeven. K. Dezer dagen kwam de vrouw van C. C. in een vollen boezem met water te vallen, op hulpgeroep der buurvrouwen kon men den drenkeling op het droge brengen. Hevig geschrokken zijnde werd zij naar huis vervoerd. Haar toestand is van dien aard dat de schrik haar nog heeft bevangen, Nederhemert. Woensdagmiddag om streeks 3 uur had hier een treurig ongeval plaats. De automobiel van den heer Smits uit Zijtaart reed met vier inzittenden vanaf Nederhemert op den weg naar Aalst, waar een der heeren een paard moest overscharen. De chauffeur moest wijken voor een hondenkar. Mogelijk is hij te ver uitge weken met het gevolg, dat de auto van den dijk tuimelde en tweemaal kantelde. Van de inzittenden was er een, de heer M. den Otter, uit Gemonde, op slag dood. Twee anderen werden gewond, de heer M. Schellekens, uit Gemonde nogal ernstig, terwijl de heer Van Boxtel uit Boxtel eenige lichte kneuzingen bekwam. De chauffeur en de andere passagiers kwamen er met den schrik af. De ec.htgenoote van den dokter uit Zaltbommel constateerde den dood bij Den Otter en legde het eerste verband bij den heer Schellekens. Door de auto-verhuurinrichting van den heer Vos te Ammerzoden, weiden de gewon den naar het ziekenhuis te ;s Bosch ge bracht, waar Dr. van der Heijden genees kundige hulp verleende. Na verbonden te zijn konden zij naar huis terugkeeren. De overledene werd per rijtuig van den heer Maas uit Aalst, onder begeleiding der rijksveldwacht naar zijne woning vervoerd. De ongelukkige is omstreeks 56 jaar oud en vader van vijf kinderen. De auto was zwaar beschadigd. De heer G. F. Baljé, Hoofd der school alhier, slaagde te Wageningen voor de akte Landbouw. Raamsdonksveer. Marktbericht Tarwe f 13.50 f 14 Rogge f9; Haver f 13 Erwten f 16.50 f17; Hooi f35. Tot Onderwijzeres te Steenderen alsmede te Hengelo (O.) werd benoemd Mej. H. Timmermans, Onderwijzeres aan een der Bijz. Scholen op 't Veer. De Kon. Erk. Postduivenvereeniging sDe Vredesduif* hield een wedvlucht van uit Sterpenich. De prijzen werden behaald als volgtle, 2e en 3e C. Hommel4e en 6e K. P. Hommel5e W. v. Dongen. Het kampioenschap is behaald met jonge- en oude duiven door C. Hommel, waarvoor hij 2 medailles ontving. Een kind van A. v. D. viel uit een schommel en brak daarbij zijn been, zoodat gedwongen rust noodzakelijk was. Voor de Bakkersver. Onderling Belang« trad in het huis ten Deijl op, dhr Bokhorst, Seer, van den Ned, Bakkerbond. Behandeld werdenDe Arbeidswet, de Warenwet en het Broodbesluit, alsmede de beteekenis van de Instellingen van den Ned. Bakkersbond en meer actueele onder werpen, verschillende collega's uit den omtrek woonden de vergadering bij. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruimschoots gebruik gemaakt. Den Timmerman A. v. d. H. werden door de schaafmachine twee zijner vinger toppen afgesneden. Sprang. Na des 's morgens in de Ger. kerk te Sprang door den consulent ds. T. de Vries van Tilburg in het ambt te zijn bevestigd, hoopt ds. G. H. de Jonge bij de gecombineerde Gereformeerde kerken van Sprang en 's Grevelduin-Capelle in het kerkgebouw aan het »Bruggetje« des nam. 5.30 uur zijn intree-predikatie te houden. Jl, Dinsdag maakte de Ned. Herv. knapenvereeniging »Samuel<r, onder toezicht van haar leiders, de heeren C. Timmermans en C. van Ingen een uitstapje naar de omstreken van Nijmegen. Hoogst voldaan keerde deze knapen met den laatsten trein huiswaarts. In den tuin bij J. Q alhier, staat heden een pruimenboom in vollen bloei. Sleenwijk. De loting voor den dienst plicht voor de lichting 1923 zal voor deze gemeente gehouden worden ten Gemeente huize te Woudrichem op 13 September a.s. des voorm. 11.45. De najaarstierenkeuring zal voor deze gemeente gehouden worden op Vrij dag 15 September a.s. des nam. h\ uur te Almkerk. Waspik. Bij besluit van Ged. Staten d.d. 9 Augustus jl. zijn voorgoed van den dienst bij de miiitie vrijgesteld wegens broederdienst, de ingeschrevenen P. :I. J. Langerwerf, N. v. d. Wiel en J. A. IJpeJaar. Bij hetzelfde besluit zijn voorloopig vrij gesteld P. H. van Ee, S. Hazewindus, H. Lurkin, M. G. Pelders, L. A. Poppeller, J. A. Schellekens en J. L. Verschure. De kermis alhier is weer voorbij. Over 't algemeen is het er niet zoo druk geweest dan 't vorig jaar, waarschijnlijk door het wegblijven van de Cake-Walk en den draaimolen. De meeste kramers maak ten echter goede zaken, terwijl de schouw burg en de bioscoop zeer druk bezocht werden. Ook de gegeven matinée's en soirée's in de harmoniezaal en café Gijsman vielen zeer in den smaak van het publiek en waren dan ook goed bezocht, terwijl van de dansgelegenheden een druk gebruik werd gemaakt. Het voornaamste is echter, dat de politie geen werk heeft gehad en we dus over den afloop tevreden kunnen zijn. Woudrichem. Veiling van 30 Aug. Jutteperen 18—20 ct. p. K.G. 68o Diamantpeer Heerenperen 61\ t Beureé's 10J14 Stoofperen 37 Keswickappels 36 j Gravesteiners 3—5 Zoete appelen 56o y> Blauwe pruimen 1720 Abrikozen 55 ct. per 100 stuks. Aangevoerd 130 H.L. aardappelen. Blauwputten f 165—1.90 p. H.L. Eigenheimers f 1.702.05 t> Schoolmeesters f 1.501.55 Wijk. J.l. Donderdag had ter gelegen heid van den verjaardag der Koningin een schoolfeestje plaats, hetwelk op initiatief van het Hoofd der school, den heer A. v. d. Heuvel, het verdere onderwijzend personeel, benevens de heeren K. v. d. Mooren, K. v. d. Velden en L. Bouman, gehouden werd. Hieraan namen niet alle klassen deel, daar de twee hoogste klassen reeds een schoolreis naar Rotterdam hadden gemaakt. Dit feestje was in hoofdzaak bestemd om de kinderen der lagere klassen een aangenaroen dag te bezorgen. Zij werden getrakteerd op allerlei versnape ringen, terwijl de navolgende jongens- en meisjesspelen gehouden werden, waarvan de uitslag was als volgt Meisjesspelen 4e leerjaar, mandjesdragen le pr,, eau de colognefleschje, Marie de Bruin2e pr., borduurschaartje, Anna Bouman 3e pr., naaikistje, Pietje v. Kuik 4e pr., naaidoosje, Daatje v. Helden 5e pr., halmaspel, Marie v. d. Pol. 3e leerjaar, turfrapen le pr., borduurschaartje, MientjeBouman 2e pr., naaikistje, Corn. v. Wijk 3e pr., dominospel, Jo van der Mooren 4e pr., kiemspel, Mientje Honings 5e pr., spring touw, Joh. Bouman. 2e leerjaar, baldragen op een bord le pr., groote pop, Corn. v. Bergeijk 2e pr,, mooie bal, Truitje Treffers3e pr., griffeldoos, Wimpje Bouman 4e pr., vlechtdoos, Pietje de Waal. le leerjaar, hardloopen le pr., een winkeltje, Ant. Verstraten; 2e pr., een pop, Hilleke v. Ballegooien 3e pr., een bal, Drika Bouman 4e p., een serviesje, Rensje Roza. Jongensspelen 4e leerjaar, wedstrijd met hindernissen (ton kruipen en zakloopen.) le pr., best zakmes, Hendrik v. Loon 2e pr., mondharmonica, Tinus v. Bergeijk 3e pr., dominospel, Kasper v. Tilborg 4e pr., penhouder, Jan Bouman. 3e leerjaar, zakloopen le pr., groote bouwdoos, Jan Mouthaan 2e pr., mondharmonica, Govert Kapel 3e pr., trekspel, Vincent Honings 4e pr., inktlap, Ililbert Dekker. 2e leerjaar, touwtrekken le pr., kegelspel, Paulus Arendse 2e pr., bromtol, Bertus v. Bergeijk 3e pr., hengelspel, Joost Bouman 4e pr., kleinere bouwdoos, Willem Bouman Az. le leerjaar, hardloopen le pr., kegelspel, Anton Nieuwkoop 2e pr., hengelspel, Joh. Bouman 3e pr., kogelbouwdoos, Mathijs Vos4e pr., muziekdoos, Anton v. Bergeijk. Ongeveer vijf uur keerden de kinderen allen hoogst voldaan huiswaarts. Wij hopen dat in de toekomst de verjaardagen van het Koninklijk huis steeds op dergelijke wijze worden gevierd. Is het mogelijk, dat iemand over het volgend dienstjaar reeds voor zijn aanslag in den II. O. kan worden vervolgd als hij zijn aanslag van het vorig jaar nog niet heeft voldaan W. X. PREDIKBEURTEN. 3 Sept. (Zomertijd). (Collecte Bew.sch.) Geref. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. v. d. Sluis van Genderen. Geref. Kerk vm. 10 en nm. 3 u. ds. Bosch. 's-Gravenmoervm. 9,30 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. Chr. Ger. kerk vm, 9,30 en nm. 2.30 u. leesdienst Heesbeen, nm. 3 u. dr. Tjalma. Nederhemert, Zz. vm. 10,30 en Nz. nm. 3u. ds. Kluin. Geref. Kerk vm. 10.30 en nm. 2.30 u. ds. de Bruijn. (F) vm. 9.30 u. dezelfde. Sleeuwijk, vm. 10 u. dhr. M. v. d. Voet, Cand te Oegstgeest en nm. 2 30 u. ds. de Wit van Uitwijk. (Doopsb.) Geref. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 2.30 u. ds. Schilders van Gorinchem. Sprang, nm. 2 u. ds. Bouthoorn van Dordrecht. Ger. Kerk, vm. 9.30 u. ds. de Vries van Tilburg (bev.) Ger. Gem. vm. 10.30 en nm. 7 u. Leesdienst. CORRESPONDENTIE. Wegens overvloed van copie moeten eenige plaatselijke berichten wachten op een volgend nummer. Red. onrust, gejaagdheid,overspanning. Zenu -w-dablelten. JÊ ^^JJer koker 75ctbi]Apoth. en droqidën^p Heusdenvm. 10 u. ds. Huijgens. Aalburggeen dienst. Almkerknm. 8 u. ds. Benders van Rijswijk. (Bed. H. Doop.) Andel, vm. 9.30 en nm, 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, geen opgaaf. li'broek, nm. 3 u. ds. Rijnenberg. Drongelen, geen dienst. Doeverennm. 3 u. ds. Huijgens. Eethen, nm. 3 u. ds. Gobius du Sart. Genderen, geen opgaaf. Nieuwendijk, geen opgaaf. Meeuwen, Ger. Kerk geen opgaaf. Raamsdonk(D.) nm. 2 u. ds. de Graafif. Uitwijk, vm. 9.30 u. ds. de Wit. Veen, vm. 10,30 u. dr. Tjalma. Wijk, vm. 10.30 u. ds. Gobius du Sart. Waspik, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds. Jonkers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2