Tegen aambeien, valt slachting ten behoeve van hui selijk gebruik was het noodig voor- schrifien op te nemen ten einde te voorkomen dat de praktijk aan het begrip huisslachting een uitgebreider beteekenis zou geven dan de wet gever er in heeft willen zien. Daar om is o. m. bepaald, dat de onthef fing niet zal gelden voor personen, die wonen in inrichtingen of gestich ten, uitsluitend of onder meer bestemd voor het verstrekken van voedsel aan anderen dan de huisgenooten of dienstboden of waar geregeld voedsel aan andei'en dan huisgenooten en dienstboden verstrekt wordt. Onder deze inrichtingen vallen restaurants, hótels, pensionaten, wees huizen, ziekeninrichtingen, oude mannen- en vrouwenhuizen enz. enz. Zou men ook bewoners van deze inrichtingen vrij laten met betrekking tot huisslachtingen, dan zou men niet kunnen nagaan of het van deze huisslachtingen afkomstige vleesch inderdaad alleen voor hun eigen gebruik en dat van hun gezin zou strekken. Dat onder huisslachtingen nimmer vallen dieren, die den natuurlijken dood gestorven of in nood gedood zijn, ligt wel voor de hand. In een volgend artikel zullen we achtereenvolgens behandelen het verbod van vervoer, verkoop enz. van van huisslachtingen afkomstig vleesch, het verbod van stempelen van zoodanig vleesch, en het doen van aangifte eener voorgenomen huisslachting. In verband daarmede wordt den belangstellenden lezer aangeraden dit nummer te bewaren om het bij het lezen van het volgend artikel in het nummer van 20 Sep tember te kunnen raadplegen. BUITENLANDS CH OVERZICHT De Grieksche troepen hebben de pogin gen om Smyrna te verdedigen opgegeven en de stad overzee ontruimd. Zaterdagochtend zijn de eersto Turksche afdeelingen in de buitenwijken van Smyrna verschenen en enkele uren later rukte de tweede Turksche divisie de stad binnen, luidde door de bevolking de Turken natuurlijk toegejuicht. De meerderheid van de bevolking de Grieksche zal wel binnenshuis zijn gebleven. Het gedesorganiseerde leger van Kon- stantijn had kracht noch geestdrift om de fanatieke Turken te stuiten, terwijl de wij ziging van de bevelvoering allerminst ge lukkig bleek te zijn. Alvorens de stad binnen te rukken heeft de Turksche bevelhebber door een zijner vliegtuigen een proclamatie over de stad uit laten strooien, waarin de bewoners wor den vermaand zich aan de zijde der Turken te scharen. Volgens den Parijschen cor respondent van de «Daily Chronicle® zou de Turksche commandant de volledige over gave van alle Grieksche troepen geëischt hebben, teneinde de Turken in staat te stellen de stad zonder bloedvergieten te bezetten. De commandant had de ver zekering gegeven, dat de bevolking van de Kemalistische bezetting niets te vreezen zou hebben. Teneinde de Grieksche krijgsge vangenen te bergen, had men buiten de stad concentratiekampen ingericht. Van Britsche zijde zullen geneesmiddelen, tenten en kleedingstukken, die binnen be reik zijn, ter beschikking worden gesteld van Grieksche vluchtelingen. Want de nood is groot en er dreigen ernstige epidemiën. Naar alle zijden is geseind om artsen en verpleegsters. Typhus en pest bedreigen de stad. Ook om levensmiddelen wordt gevraagd, want het gevaar voor hongesnood schijnt zeer groot te zijn. Het ziet er ellendig uit in het door koning Konstantijn zoo gul gezegende autonome lonië, dat door de Grieksche legers tegen alle buitenlandsche vijanden »beschermd« zou worden. Volgens gegevens uit Londen zouden zich in de havenstad meer dan 200.000 vluchtelingen uit de omgeving bevinden. Voor al deze van have en goed beroofde ongelukkigen èn voor de bevolking van de stad zelf, moet thans voedsel worden gezocht. Want de Turksche overwinnaar legt, gelijk zich denken laat, beslag op den beschikbaren voorraad. Koning Konstantijn zal zich ten aanzien van deze gebeurtenissen niet erg op zijn gemak gevoelen. Het verslagen Grieksche leger keert thans, ten deele bewapend, naar Athene terug en het is hem niet welgezind. De troepen zouden den afstand van Konstantijn eischen en zich op weg naar Athene begeven hebben om dezen eisch kracht bij te zetten. De autoriteiten zijn wel voornemens de troepen te demo- biliseeren, zoodra Klein-Azië ontruimd is, maar het is nog de vraag of de soldaten zich zoo maar naar huis laten zenden. Reeds hebben zij zich verzet tegen de plannen die men met hen had. De scheepskapiteins hadden instructies gekregen om de troepen naar den archipel te brengen, waar zij geïsoleerd en betrekkelijk onge vaarlijk zouden zijn, maar de soldaten dwongen de gezagvoerders koers te zetten naar den Piraeus en zoo zijn deze opge wonden benden in Athene verschenen, waar zij reeds anti monarchistische betoogingen gehouden hebben. Het ligt dus voor de hand dat men te Athene rekening houdt met een troonsafstand van den koning. Zaterdag zijn de Belgisch-Duitsche on derhandelingen te Berlijn geëindigd. Een definitief resultaat werd nog niet bereikt. Terwijl op belangrijke punten een overeenstemming verkregen werd, leverde echter de kwestie der verlenging van den loop-termijn der schatkistwissels tot boven 6 maanden moeilijkheden op, daar deze verlenging volgens de opvatting der Bel gische regeering boven het kader der be slissingen van de herstel-commissie uitgaat. De Duitsche en Belgische regeeringen zijn het er over eens geworden, dat le. De rijksbank de garantie op zich neemt, 2e. De industrie ter medewerking in de aangelegenheid betrokken wordt. Er zouden uitgegeven worden drie groe pen van schatkistwissels, resp. met een loop tijd van zes, twaalf en achttien maanden, die gegarandeerd zullen worden door Ne derlandsche en EngeJsche bankiers, alsmede door de Deutsche Reichsbank. De Belgische regeering zou daarmee ech ter niet accoord gaan en wil eerst de commissie van herstel raadplegen. De Belgen zouden naar Brussel ver trekken om aan hun regeerirg rapport uit te brengen. Zij beschouwen hun manda ten voor het oogenblik als geëindigd, het geen evenwel niet de hervatting der on derhandelingen belet. De Belgische gedelegeerden zullen, vol gens een bericht uit Duitsche bron, nog eens met hun regeering overleg plegen, daar zy op het standpunt staan, dat de door Duitschland voorgestelde oplossing de eeoige mogelijke is. De Iersche rebellen hebben opnieuw Dundalk met bommen en mitrailleuses aan gevallen. Bij een gevecht in de straten leden zij zware verliezen. Kolonel O'Neil van het vrijstaatsche leger, die door de rebellen een maand geleden was gevangengenomen wist te ontsnappen en is in het hoofdkwartier aangekomen. Tusschen Dublin en Cloughjordan hebben onbekenden een goederentrein aangehouden en geplunderd. Daarna brachten zij den trein in beweging, die derailleerde en ver nield werd. Berichten uit Kopenhagen melden, dat in Zuid-Rusland een opstand is uitgebroken. Geheel Zuid-Rusland met inbegrip van de Krim zou zich onafhankelijk van Moskou hebben verklaard. Er zouden gevechten tusschen de rebellen en de loyalisten plaats hebben. De nieuwe Sovjet van Odessa onderhan delen thans met de Bulgaarsche commu nisten, die beloofd hebben groote wapen- voorraden te zenden, welke vroeger aan de legers van Der.ikin en Wrangel toebe hoorden. Op de oorlogsschepen, die op de reede van Sebastopol liggen, zou even eens muiterij zijn uitgebroken. droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn on middellijk bedaren, en heeft een bijzonder heeler.de werking. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. BUrTEN^AND™™"""™ Hittegolf in Amerika. Een hittegolf, die meer dan 100 graden warmte brengt, een verschijnsel dat in dezen tijd van het jaar nog nooit in Amerika is voorgekomen, plaagt thans de bevolking der Vereenigde Staten. Er zijn reeds verscheidene personen aan de ongewone hitte ten offer geyallen. Willem Tell II. Op het sportfeest van de Londensche politie-agenten in Gunersbury Park is een sterk staaltje vertoond door «majoor® Wright. Hij pochte dat zijn hand zoo zeker was als de bank van Londen. Men nam een slachtoffer en een appel. De appel werd boven op het hoofd van het slachtoffer gedeponeerd. Majoor Wright trok zijn sabel, zwaaide met volle kracht, als wilde hij de hersenpan van het slacht offer kloven, sloeg toe de appel was gehalveerd en van het slachtoffer bleek geen haar gekrenkt. Men juichte Wright luide toe. Wij zouden het slachtoffer hebben toe gejuicht. De ,,moord" te Dber-Cassel. Een vergissing der Belgen. De moord te Ober-Cassel loopt zuur af voor de Belgen. Nu puntje bij paaltje komt, blijkt geen enkele Duitscher zich aan den sergeant en den schildwacht ver grepen te hebben. Juist andersom de sergeant heeft in het café de boel «opge schept®, is naar buiten gewerkt of gegaan, vermoordde zijn wapenbroeder en sloeg daarna dronken als hij was de hand aan zich zelf. De gevonden patroonhulzen, die aan den sergeant zelf toebehoorden, hebben het uitgemaakt en bovendien de verklaringen der getuigen. «Laten wij het maar ruiterlijk erkennen®, schrijft de «Etoille Beige®, «hoe de vork aan de steel zit®. «Lam, dat we ons zoo overhaast hebben,® meldt de «Nation Belgea «Vervelend dat minister Jaspar met de vuisten op tafel heeft staan slaan, zoodra hij hoorde van een moord gepleegd op Belgische mili tairen® oogenblikkelijk moest dr. Lands berg komen en zijn verontschuldigingen aanbieden En nu moeten wij terug krabbelen en erkennen, dat wij ons leelijk hebben vergist I® De regeering heeft zich in een lastig en onaangenaam parket gowerkt,® vertelt de «Libre Belgique® en de «Standaard« zegt «De exploitatie van dit luguber drama is voor België al even pijnlijk als het drama zelf Verder verwijten alle bladen de regea- ring, dat zij vier volle dagen gewacht heeft met het publiceeren van den afloop van het onderzoek. Het kan niet anders, of de Duitschers voelen zich opgelucht, en te meer zullen zij «de zaak Ober-Cassel aanvoeren® als er sprake komt van de demoralisatie van de bezettingstroepen aan den Rijn, die den geheelen dag niets anders te doen hebben dan te luieren, te lanterfanten en ruzie te zoeken in café's. Het nieuwe Kabinet Hedenavond verschijnt in de «Staatse. een Kon. Besluit, waarbij met ingang van Maandag 18 dezer aan de leden van het démissionnaire kabinet ontslag wordt ver leend en het nieuwe kabinet Ruys de Beerenbrouck wordt benoemd. Het is als volgt samengesteld Ruys de Beerenbrouck minister van binnenlandsche zaken en minister van landbouw, nijverheid en handel ad interim Van Karnebeek minister v. buitenl. zaken Heemskerk minister van justitie De Visser, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen E. P. Westerveld, minister van marine; De Geer, minister van financiën Van Dijk, minister van oorlog G. J. van Swaaij, minister van waterstaat; Aalberse, minister van arbeid De Graaf, minister van koloniën. o Verhoogde huurprijs zonder toestemming. Een huiseigenaar te Utrecht, die den huurprijs eener woning verhoogde zonder vergunning van de huurcommissie, is ver oordeeld tot f500 boete subs. 100 dagen hechtenis. o Aniiine-rergiftiging. In het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is de 2-jarige J. Euser, uit de Christiaan de Wetstraat, ter verpleging opgenomen. De kleine had een gedeelte van een aniline-potlood opgegeten, waar door een ernstige vergiftiging ontstaan was. o Medailles te water. Toen de zangvereen. «Eendracht maakt Maakt® te Gorinchem de reis per boot naar het concours te Tricht maakte, is de kroon van den vaandelstok ter hoogte van Gellicum over boord in de Linge gevallen en met al de verworven gouden, zilveren en bronzen medailles naar de diepte ge zonken. Naar men verneemt, zal naar dien schat voor de vereen, gedregd worden. Koel en aardappelen geen geld waard 1 Een tuinder in De Streek (N.-Holh), die met een schuit met 370 K.G. zware roode kool aan de markt kwam, ontving daarvoor 5 cent per 100 K.G., in totaal dus 18| ct. Daarvan moest hij ook nog zijn markt- geld betalen. Aardappelen werden verkocht tegen nog geen 2 cent per K.G. o Overreden. Te Oosterhout is een ernstig ongeluk gebeurd. Een zoontje van M. liep achter een wagen, toen het plotseling spelender wijs daarachter vandaan kwam en naar huis wilde oversteken juist op het moment dat de heer J. uit Gilze met zijn motor passeerde. Het noodlottig gevolg was, dat het kind werd overreden en deerlijk verminkt. Een half uur later overleed het. o Minister van IJselstejn gaat op reis. Naar de «Tel.® verneemt vertrekt mi nister Van IJselsteyn op 15 September a.s. voor een reis naar Zuid-Afrika en Ned.- Indië. Be Wintertijd. In den nacht van 8 op 9 October zal de klok een uur verzet worden en de win tertijd weer worden ingevoerd. De reis der Koningin naar Scandinavië. Zaterdagmiddag is de koningin met ge volg in de Zweedsche hoofdstad aangeko men, aan het station verwelkomd door de koning en de koningin van Zweden. Op het station stonden soldaten der lijfgarde met hooge berenmutsen op. Toen de koningin aankwam, speelde de Zweedsche muziek het Nederlandsche volks lied. Onder een stortregen reed het koninklijk gezelschap in open rijtuigen naar het ko ninklijk slot. Ondanks den regen was er een groote menschenmassa op de been, die het hooge gezelschap toejuichte. Ritzau meldt d.d. 9 dezer uit Kopen hagen Koningin Wilhelmina zond Vrijdag uit Haeleholm in Zweden aan den koning van Denemarken het volgende telegram »Bij het verlaten van Denemarken wen- schen wij, mijn gemaal en ik, uwe majes teit en de koningin onzen warmsten dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst, die ons bij u bereid is. Ik ben diep ge roerd door de bewijzen van sympathie, waarvan wij van de zijde van het Deen- sche volk het voorwerp waren en welke door mijn landgenooten op zeer hoogen prijs zal worden gesteld. Wij nemen een onvergetelijke herinnering mede aan de dagen, die wij in uw schoor.e hoofdstad hebben doorgebracht.® Tragisch Vrijdagmiddag zag H. Simonsma in het water aan de 3e Hollandiastraat te Bols- ward het mutsje van zijn tweejarig zoontje drijven. Daar het knaapje reeds meer dan een half uur werd vermist, vreesde hij het ergste en haalde het lykje van zijn kind uit de sloot. «Hbld.® Ernstig ongeluk op het I. C. A. 11. te Rotterdam. Een verschrikkelijk ongeluk, heeft Zon dagmiddag op het I. C. A. R. te Rotter dam plaats gehad. Ongeveer 3 uur, kort na den start van het esquadrïlle Belgische Bristol-Fighters zag het buitengewoon tal rijke publiek een dier toestellen juist boven de Richardhangar plotseling een zonderlinge manoeuvre maken. Iedereen dacht aan vankelijk, dat het toestel zou gaan duikelen, doch na eenige omwentelingen verdween het achter de hangar. Even was het doodstil op het terrein, toen werd een doffe, dreunende slag gehoord. Het zwaar beschadigde toestel zat met den kop in den grond. Met groote moeite werden de vreeselijk verminkte lichamen der beide inzittenden uit de machine ver wijderd en naar het hulp-hospitaal op het vliegveld gebracht, waar zij voorloopig werden verbonden en waar hun een in jectie werd gegeven. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werden zij daarna naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Zondagavond is de bestuurder van het Belgische vliegtoestel, luitenant Sauveur, zonder bij kennis te zijn gekomen, aan zijn kwetsuren overleden. De toestand van den anderen gekwetste, Initenant Meurice, was Zondagavond hoogst zorgwekkend. De patiënt was nog steeds bewusteloos. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Eenigen tijd geleden liet een juffrouw aan de Demertsingel haren huisraad bij opbod verkoopen en vertrok naar elders, een feit dat nu geen zeld zaamheid is. Zaterdag echter wilde haar echtgenoot die op zee vaart en te Rotter dam met zijn schip was binnengevallen, haar komen opzoeken. Het vogeltje was echter gevlogen vrouw, kind en huisraad was weg en de woning door een ander betrokken. Wel een prettige thuiskomst dus. De man heeft zich nu tot de politie gewend en haar opsporing verzocht. Een huisgezin was eenige maanden ge leden wegens huurschuld op straat gezet en had onderdak bekomen onder het stad huis. Zondagmiddag was de man goed uitgeweest en kreeg het bij zijn thuiskomst met zijn vrouw aan de stok, dien hij danig afroste. Vrouwlief was hiermede niet erg in haar schik en nam de vlucht naar haar zuster, die in een naburig dorp woont. De man wist niet beter te doen, dan er nog een paar op te gaan nemen, zijn drie kinderen alleen achterlatend. Toen de avond viel begonnen deze hevig te schreeu wen en te gillen, zoodat er spoedig een massa volk voor het stadhuis stond. Het eind van het liedje was, dat de politie er kij kwam en de kinderen oRder dak bracht in het R. K. Gasthuis. Toen manlief *s avonds laat in de woning wilde terugkeeren, werd hem de toegang geweigerd, evenals zijn vrouw, die Maandag wilde terugkeeren. Zij hebben nu met hun kroost de stad verlaten, zeer ten genoege van de om wonenden van het stadhuis. Het spreekwoord »al!e goede dingen in drieënwerd ook hier weder bewaarheid. Maandag kregen twee buren een hevigen twist, die zoo hoog liep, dat zij elkander te lijf gingen en een van hen gevoelige klappen opliep. Aan de Heusdensche processie naar Kevelaer werd door circa 724 personen deelgenomen. De tooneelvereeniging «Kunst en Vermaakhoopt in de eerste helft van November een uitvoering te geven in studie wordt genomen het drama«Ro- bert van Vlaanderen". Zondag j.l. behaalde het schutters gilde »St. Blasius® alhier op het concours te Helvoirt de 5de prijs, een zilveren me daille. In de Maandagavond gehouden vergadering van de Coöp. Verbruiksvereen. «Volksbelang® is naar wij vernemen als winkelhouder aangesteld de heer II. van Berkel alhier. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben aan prof I. van Dijk, tot voor kort hier woonachtig, wegens vertrek eervol ontslag verleend als lid der Provinciale monumenten-commissie, onder dankbetui ging voor de in die functie bewezen dien sten, Andel. Werd de vorige week de Herv. Kerk geheel electrisch verlicht, thans is men bezig de nog bestaande stoelen voor keurige banken te verwisselen, zoodat het geheele kerkgebouw thans naar de eischen des tijds wordt ingericht. Almkerk. Op 80 jarige leeftijd is te Driebergen overleden Ds. J. H. Beekman, vroeger predikant der Ned. Herv. Kerk alhier. Onder leiding van den heer Burge meester dezer gemeente werd j.l. Zaterdag eene landstorm-oefening gehouden welke goed geslaagd mag geheeten worden. De loting van militie 1923 zal ten Gemeentebuize alhier gehouden worden, a.s. Donderdag 14 Sept. v.m. 11 uur. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat in den boomgaard van den heer v. d. Koppel een appelboom reeds voor den 2de keer in bloei staat. Aalbtirg. Donderdag a.s. zal een leden vergadering van de Coöp. Landb. «Onderl. Belang® alhier worden gehouden. De agenda vermeld Wijziging ReglementVerkiezing Penningm. wegens bedanken van den heer A. P. MichaëlVerkiezing Comm. wegens bedanken van den heer G. v. Osterwijl de heer Jac. Mans (aftredend Bestuurslid) zich weder herkiesbaar stelt. Capelle. De heer A. Mayers heeft voor zijne benoeming tot kerkvoogd der Ned. Herv. gem. a. d. Loonschendijk be dankt. Genderen. Als het weer nog een paar dagen mooi blijft zit ook de haver binnen. Hoewel de haver in 't begin veel door de droogte te lijden had valt ze toch nog niet tegen en geeft nog een middelmatig gewas. De aardappelen geven een buitengewone opbrengt aan H.L.'s doch daar de prijzen zeer laag jzijr. n.l. f 1.75 voor de beste, valt over de financieele opbrengst niet te roemen en worden de productie-kosten niet terug gemaakt. De heer F. J. Hajer alhier is voor gedragen voor hoofd der te Delft te ope nen Christelijke School. 's Gravenmoer. De loting, voor de ingeschrevenen der lichting 1923 uit deze gemeente, zal gehouden worden op 16 dezer te Waspik. De aardappelen geven eene bijzonder goede uitkomst, terwijl van zieke knollen ook niet wordt gerept. De marktprijs is evenwel niet hoog. Deze varieert van f 2.tot f 2,50 per H.L. Nienwendijk. Maandag j.l. mochten wij ons verheugen in de eerste omnibus- dienst Nieuwendijk—Sleeuwijk. De heer Rosier van Werkendam wil trachten met zijn ondernemingsgeest een eind te maken aan ons isolement en Maandag op den vooraf aangekondigden tijd arriveerde de geriefelijk ingerichte e

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2