Tegen leverkwalen, De nieuwe zitting der Staten-Generaal. OPENINGSREDE: de verplichte keuring. Echter komt het mij voor dat de wet daardoor hare beteekenis voor het platteland voor een goed deel zal verliezen en het zou mij inderdaad verheugen, indien deze mijne verwachting bewaarheid werd. De wet heeft stellig haar nut voor grootere gemeenten, maar op het platteland in kleinere gemeenten zal zij onnoodig ongerief veroorzaken en voor de belanghebbenden en de ge meenten noodeloos kosten met zich brengen. De gevallen van ziekten, veroor zaakt door het gebruik van bedorven vleesch, komen ten plattelande hoogst sporadisch voor en wanneer iemand in eene plattelandsche gemeente een zgn. wrak stuk vee slacht, wordt zulks spoedig genoeg bekend. Be dorven of slecht vleesch wordt in kleine gemeenten hoogst zelden ge consumeerd, maar wel in grootere en vooral in die grootere, waar tot nog toe geen voldoende zorg aan de vleesch-hygiène werd besteed. Een boer tracht zijn zieke dieren te loo- zen in de stad of aan een vleesch- warenfabriek, en daar moet tegen geageerd worden met zeer strenge maatregelen, maar een keuringsdienst in kleine plattelandsche gemeenten is eene instelling, wier nut in geenen deele opweegt tegen de daaraan ver bonden kosten. BUITENLANDS CM OVERZICHT De brand van Smyrna geeft een gruwelijk beeld van de Aziatische barbaarschheid, die men wederom van de Turksche heerschappij in Anatolië verwachten mag en men kan zich moeilijk voorstellen, dat de Grieken met meer vernielzucht opgetreden zijn. De correspondent van Reuter is uit Smyrna op Malta aangekomen. Toen hij Smyrna verliet, zoo seint hij, waren de Turken nog aan het plunderen en moorden. Honderden lijken lagen op straat. De Turken deden geen poging om de orde te herstellen. De Christenen zijn in een vreeselijke positie geraakt, doordat het Grieksche leger steden en dorpen op den terugtocht verbrand heeft. Duizenden Grieksche vluchtelingen lagen op lichters en op het hoofd aan de haven in een beklagenswaardigen toestand zonder voedsel en drinkwater, ofschoon de Engelschen alle mogelijke hulp verleend hadden. Uit Athene wordt geseind, dat Amerikanen, die uit Smyrna zijn aangekomen, mede- deelen, dat Turken het Britsche consulaat waren binnengedrongen en een ambtenaar hadden vermoord, die de archieven ver zamelde. Zij vermoordden ook den Britschen postmeester en andere Engelschen. Nu is het weliswaar, dat men met be richten uit Britsche bron, vooral met be richten over Turksche gruwelen zeer voor zichtig moet zyn. Engelsche berichtgevers maken graag stemming tegen deze politieke tegenstanders. Maar de berichten over den brand van Smyrna worden ook van andere zijde bevestigd en dat daarbij allerlei buiten sporigheden bedreven zullen zijn ligt voor de hand. De Turken beschuldigen de Arme niërs er thans van den brand gesticht te hebben, maar dat klinkt toch al te onwaar schijnlijk. Zij konden er geen voordeel bij hebben en moeten als gevolg van den brand de vreeselijkste ellende doorstaan. Het klinkt aannemelijker wat van Amerikaansche zijde wordt beweerd, dat de Turksche soldaten in de Armeensche wijken geplunderd en gemoord hebben en het zoo bont hebben gemaakt, dat zij het tenslotte wenschelijk vonden de sporen van hun wandaden te verbergen. En dit kon door brandstichting het meest afdoende geschieden. Moestafa Kemal begint echter in te zien, dat de brand voor zijn politieke doeleinden niet gunstig is geweest en dat de ver schrikkingen, die aan zijn veldtocht gepaard gaan, aan de Geallieerden, in het bijzonder aan Engeland, krachtige motieven verschaffen om een opmarsch in de richting van Kon- stantinopel tegen te gaan. Volgens tele grammen uit Kemalistische bron hebben de Turken al het mogelijke gedaan om den brand te blusschen, maar zijn zij daarin verhinderd door de projectielen van de Grieksche oorlogsschepen, die de Turksche wijk hebben gebombardeerd. Volgens an dere berichten zouden ook Engelsche oor logsschepen op de Turksche wijk geschoten hebben. De brand van Smyrna woedt evenwel niet in de Turksche, doch in de Europeesche, Armeensche en Grieksche stadgedeelten. Waarom een beschieting van de Turksche wijk de Turken dus verhinderd kan hebben hun menschlievend reddingswerk voort te zetten, is niet duidelijk. De toeleg van 't Anatolische persagentschap is dit des te meer. De Turken moeten schoongewas- schen worden van den blaam dat zij Smyrna opzettelijk in den asch gelegd hebben als de brand voortwoed is dit geheel en al te wijten aan het barbaarsche optreden van de Grieksche en Britsche vlootcom- mandanten. Het is mogelijk dat een Grieksch oor logsschip eenige proejectielen in de Turksche stadswijk van Smyrna geworpen heeft. Athene erkent het feit. De kruiser ïKilkisc wordt vandaar geseind, heeft de Turksche stadswijk Donderdagmiddag beschoten. Ook moet de Britsche admiraal, die voor Smyrna het bevel voert, Kemal Pasja gedreigd hebben, dat hij het door Turken bewoonde stadsgedeelte zou bombardeeren, als de wanordelijkheden mochten aanhouden. Maar dit alles neemt niets weg van de schuld, die de woeste Kemalistische horden aan den brand en de gruwelen van Smyrna hebben. Lloyd George confereert voortdurend met zijn medeministers over het Levan- tijnsche probleem. Eerst bezochten de leden van het kabinet hem op Chequers en daarna werd in Downingstreet een ministerraad gehouden. Lloyd George heeft zich reeds telegrafisch tot de dominions gewend om hun mede werking te vragen bij een mogelijke snelle en krachtige actie tegen de Turken. Australië en Nieuw-Zeeland hebben aan dezen roep uit het moederland onmiddellijk gehoor gegeven en zelfs aangoboden troepen te zenden voor het geval Engeland dit wenschelijk mocht achten. Tegelijk is er overleg tusschen Groot- Brittannië en de Kleine Entente. De Servische minister van buitenlandsche zaken zal te Londen komen om met Lloyd George en Curzon overleg te plegen. En geland heeft een beroep gedaan op de bij de neutraliteit der zeestraten geïnte resseerde Balkanstaten Servië, Roemenië en Griekenland, om bij de verdediging van Konstantinopel steun te verleenen. Zoodat Griekenland in dezen benarden tijd de machtigste mogendheden van de kleine en de groote Eutente aan zijn zijde vindt. Dat Engeland vest besloten is om den opmarsch der Turken te etuiten, hoe groot de gevaren voor een oplaaiïng van den godsdienstijver der Mohammedanen ook mogen zijn, blijkt wel uit de verklaring van den Britschen minister van binnen- landsche zaken, Shortf. Volgens hem zijn Engeland, Frankrijk en Italië vast besloten om de vryheid van de Dardanellen enden Bosporus te handhaven. In elk geval, verzekert deze minister, zal verhinderd worden dat Moestafa Kemal, op Europeeschen bodem doordringt. De President van de Duitsche Rijksbank, die te Londen vertoeft, is nog niet tot een resultaat gekomen. Ook de Britsche ban kiers schijnen niet gemakkelijk te vindne te zijn voor het waarborgen van de Duitsche schatkistwissels gedurende een geheel jaar. De Belgische regeering stelt zich voor- loopig tevreden met de kennisgeving om trent de reis van den President der Duitsche Rijksbank en wacht af, ondanks het feit dat de belastingtermijn reeds Vrijdag 15 September vervallen is, galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. "af^NiNLANDT" Bij afwezigheid van H. M. de Koningin heeft een commissie, door haar benoemd en bestaande uit de ministers, gistermiddag de nieuwe zitting der Staten-Generaal geopend. De minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, hield daarbij de volgende De Koningin heeft ons opgedragen in haren naam de gewone zitting der Staten- Generaal te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in uw midden verscheen, zijn de wetsontwerpen ingediend, welke ver- eischt worden om aan het aangevangen werk der Grondwetsherziening de laatste hand te leggen. Allereerst zal daarvoor uwe aandacht gevraagd worden. De crisis, welke een groot deel der wereld teistert, doet haar droeve gevolgen ook hier te lande in breeden kring ge voelen. Het evenwicht tusschen 's lands inkom sten en uitgaven is zoowel in het moeder land als in de overzeesche deelen van den staat verstoord. Ingrijpende beperking van publieke u't- gaven, mede te bereiken door wettelijke voorzieningen, is onvermijdelijk. Vermindering van het aantal departe menten van algemeen bestuur wordt noodig geacht. Het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zal met dat van Arbeid worden samengesmolten, terwijl de behartiging van de landbouwaangelegen- heden voorshands zal worden toevertrouwd aan den minister van binnenlandsche zaken. Enkele verschikkingen zullen boven dien plaats vinden. De bedrijven van den staat en de zoo danige, welke daarmee op één lijn zijn te stellen, zullen aldus zijn te beheeren, dat nadeelige sloten worden vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de kerkgenootschappen en een nieuw wetboek van burgerlijke rechtsvordering aan de hand van de voor stellen der daartoe benoemde staatscom- missiën zijn in voorbereiding. Overwogen wordt eene regeling van de arbeidsovereenkomst, welke zoowel het burgerrechtelijke als het publiekrechtelijke element in zich bevat. Eene wijziging van de kieswet, ten einde ook de leden van de Eerste Kamer langs den weg van het evenredig kiesrecht aan te wijzen, zal u zoo spoedig mogelijk be reiken. Ingediend zal worden eene herziening van de Gemeentewet, waarbij tot leiddraad dienen de door de staatscommissie aange boden voorstellen. Onderscheidene voorstellen Ier vereen voudiging van de onderwijs en verzekerings- wetgeving zullen u bereiken. Geleidelijke afschaffing van de huurwetten is evenals een herziening van de drankwet in voorbereiding. Een wijziging van de wet op de besmette lijke ziekten wordt overwogen, waarbij tevens zal getracht worden om zonder de algemeene volksgezondheid te schaden, tegemoet te komen aan de gewetensbezwaren tegen de vaccinatie. Zoodra de grondwettelijke voorschriften het zullen gedoogen, zal het noodige worden verricht om bestuur en wetgeving van de overzeesche deelen van den staat te regelen in den geest, welke de herziening van de desbetreffende bepalingen der Grondwet beheerschte. Tevens zal het belastingwezen aan eene ingrijpende verandering zyn te onderwer pen, teneinde rekening te houden met de economische eischen welke de tijdsomstan digheden stellen aan de geestelijke en stof felijke belangen van de bevolking. Ook der overzeesche gebiedsdeelen zal de onverdeelde aandacht der overheid worden gewijd. Moge God in deze moeitevolle tyden Zijn zegen schenken aan de vervulling van de zware taak, welke u wacht. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. o SLUITING DER STATEN GENERAAL. De minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, begaf zich Zaterdagmiddag in een hofrijtuig van het koninklijk paleis in het Noordeinde naar het gebouw der Tweede Kamer voor de sluiting van de buitengewone zitting der Staten-Generaal. Hij werd ten paleize ontvangen en uitgeleid door den hofmaar schalk jhr. Boreel. De heer Ruys de Beerenbrouck hield in de Kamer de volgende rede H. M. de Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting der Staten-Gene raal in haren naam te sluiten. Sedert de opening is slechts een luttele tijd verstreken en hoewel de tweede lezing van de voorstellen tot Grondwetsherziening nog ter hand genomen kon worden, hebben de omstandigheden niet toegelaten in deze zitting het aangevangen werk te voltooien. In naam van H. M. de Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zitting der Staten-Gene raal gesloten. OPENING STATEN-GENERAAL Heden, Dinsdag, bij de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal door minister Ruys de Beerenbrouck zullen zich alle ministers in drie gala-hotrijtuigen van het paleis naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven. Deze drie rijtuigen zullen worden voorafgegaan door het rijtuig, waarin de Kamerheer-ceremoniemeester, baron Yan Hardenbroek gezeten is, terwijl de stoet geopend en gesloten zal worden door een peleton cavalerie. De hofmaarschalk jhr. Boreel zal ten paleize den ministers uitge leide doen en bij hun terugkomst ontvangen. Bet Keniuklyk bezoek aan Scandinavië, Zaterdag hebben te Christiania, naar van daar aan de »Tel.« gemeld wordt, besprekingen plaats gehad tusschen onzen Minister van Buitenlandschen Zaken, jhr. Van Karnebeek en dien van Noorwegen, den heer Mowinckel. Later op den dag heeft de Koningin minister Mowinckel in audiëntie ontvangen. De besprekingen tusschen beide ministers hebben geloopen over de Spitsbergen-kwestie. Van de zijde van het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken werd den correspondent medegedeeld, dat minister Mowinckel over het verloop en resultaat der besprekingen zeer tevreden is. Zondagmorgen ging het koninklijk ge zelschap ter kerke, des middags werd een tocht gemaakt naar het hooggelegen Hol- merkolen en Volksholm, van waar men een prachtig uitzicht heeft over het fjorden- land rond Christiania. De besprekingen, waarop in bovenstaand telegram gedoeld wordt, zullen verband houden met tusschen Nederland en Noor wegen gerezen geschil inzake het tusschen laatstgenoemd land en Engeland en Zweden overeengekomen mijnreglement voor Spits bergen, dat men ook Nederland ter goed keuring had voorgelegd. Reuter seint uit Christiania De koning van Noorwegen schonk aan de Koningin het grootkruis met den keten van St. Olaf. De koningin schonk den kroonprins het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw. Vice-admiraal Bauduin en de Neder- landsche gezant Van Rappard ontvingen eveneens het grootkruis van St. Olaf. Pror. HIonunientcncoMmissie. Ged. Staten dezer provincie hebben be noemd tot lid der provinciale Monumenten commissie den heer J. L. Kingmans. gemeentesecretaris van Woudrichem. Brand. Vrijdagnacht werd te Genemuiden brand ontdekt in een hooiberg. Het vuur tastte ook nabijgelegen hooibergen aan, zoodat er zes een prooi der vlammen werden, benevens een schuur, eenige boerenwagens, riet en biezen. o Bevige schok. Vrijdagavond omstreeks 8 uur werd Deventer opgeschrikt door een hevige schok, die deuren en vensters deed rinkelen en sommige deuren deed openspringen. Al gemeen dacht men aan een ontploffing of een ander ongeluk Zaterdagmorgen kwam echter bericht, dat deze ontploffing met opzet was teweeg gebracht in het artillerie kamp te Oldebroek en dat de onweerop- nemers van het Kon. Meteorologisch In stituut waren gewaarschuwd. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Augustus anderhalf millioen meer opgebracht dan verleden jaar van Januari af drie en een half milloen meer dan in 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij de Vrijdagmiddag alhier gehouden najaarskeuring van springstieren werden er van de 15 aangevoerde 8 goed gekeurd. Almkerk. Op de j.l. alhier gehouden najaarsstierenkeuring werden 26 stuks aangevoerd, waarvan er 9 werden goed gekeurd. J.l. Zaterdagavond gaf het »Andels Fanfarecorps®: van Andel, (Directeur de Heer Philips van Gorinchem) met mede werking van het fanfarecorps Nooit GedachU (Directeur de Heer P. C. Koek koek) in de tuin van den Heer Dekker een goed geslaagd concert, 't welk veel muziekliefhebbers op de been bracht. Wij willen hopen, dat bovengenoemde vereenigingen ons weer spoedig op zoo'n avond willen vereeren. Dezer dagen zijn te Nieuwendijk bij den heer M. eenige kippen ontvreemd. Wij willen hopen, dat de politie de daders spoedig op 't spoor is. Aalburg. Onze vroege Predikant, Ds. H. Ewoldt te Zuid-Beierland, hoopt heden (Woensdag)avond om half zeven (ouden tijd) in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. In de algem. ledenverg. van de Coöp. Landbouwvereen. ^Onderling Belangt is gekozen tot Penningm. de heer C. van Son en tot Commissaris de heer B. A. de Waal, terwijl de heer Jac. Mans tot Bestuurslid werd herkozen. Beneden-Langstraat. De hooihandel is niet zeer levendig.- Men besteedt voor het goede handelshooi f 30 f 35 en voor het schrale pershooi f 20 f 22 per 500 K.G. Met het winnen van het nagras staat het er zeer slecht bij. Door de vele regens gaat dit gewas voor een groot ge deelte verloren. Capelle. De heer Jac. Haverhals heeft voor zijne benoeming tot kerkvoogd der Ned. Herv. gem. a. d. Loonschendijk be dankt. -Bij de gehouden najaarskeuring van springstieren werd de stier van den land bouwer M. v. P. alhier goedgekeurd. Door enkele duivenhouders in deze gemeente is een duivenvereeniging opgericht. Onze voetbalvereeniging Excelsior nam jl. Zondag met haar eerste elftal deel aan de eindwedstrijden van den beker wedstrijd, uitgeschreven door de voetbal vereeniging Brabantia te Waspik. In de finale speelden de Capelsche geelzwarten tegen S.V.V. uit Sprang, welke wedstrijd door Excelsior gewonnen werd met 20, waardoor zij zich in de demi-finale geplaatst zag tegen H.C.W. uit Dordrecht, welke wedstrijd eveneens met 20 gewonnen werd, waardoor aan Excelsior den eersten prijs, een prachtigen zilveren beker werd toegekend. Gameren. Na nog geen jaar vacant te zijn geweest, had Zondag 17 Sept. alhier in de Herv. Kerk de bevestiging plaats van den WelEerw. Heer Ds. Leemans uit Waarder. Als bevestiger trad des voorm. op de WelEerw. Heer Ds. Ewoldt. uit Zuid-Beijer- land, voordien predt. alhier, wiens rede door een stampvolle kerk aandachtig werd gevolgd. Des namiddags betrad de nieuwe predikant den kansel voor een eveneens ei-vol kerk gebouw en verbond zich aan zijn nieuwe gemeente, naar aanleiding der woorden uit Gal. 1 11. Een viertal ring-predikanten waren tegen woordig. Door Ds. de Bres uit Bruchem (consulent) werd de nieuwe leeraar namens kerkeraad en gemeente een hartelijk welkom woord toegesproken, waarna hem werd toegezongen Ps. 20 1. J.l. Zaterdag zou zekere A. S. per fiets een boodschap in 't dorp doen, doch bereikte helaas niet zijn doel. Bijna op de bestemde plaats gekomen zijnde, viel de ongelukkige van den dijk waar hij door toegeschoten hulp levenloos werd opgenomen. Bij onderzoek bleek dat een hartverlamming oorzaak was. De ongelukkige was 45 jaar. De verslagenheid onder de omstanders, wat zich laat indenken, was groot. 's Gravenmoer. Uitslag loting Nat. Militie. 1 Nic. Kerst, 2 H. Rosenbrand, 3 G. Rijkmans, 4 H. v. d. Dussen, 5 Chr. Mout- haan, 6 G. Blok, 7 P. J. Mouthaan. Nederhemert. De heer G. F. Baylé, hoofd der openbare school aan de Noordzijde, staat op de voordracht voor hoofd der openbare school te Jutphaas. Velen zouden dezen bekwamen en ijverigen onderwijzer noode zien vertrekken. t Nieuwendijk. De wenk, in het vorig blad gegeven, om met de autobus den tocht naar Gorkum te maken, is 1.1. Woensdag gebleken niet tevergeefsch geweest te zijn. Een flink aantal passagiers maakte beide malen van de gunstige gelegenheid gebruik. Raamsdonksveer. Graanbeurs. Oude Tarwe f 14.50 Nieuwe Tarwe f9.50 a f 11.Rogge f8.50 if9.— Haver f 11.k 12.Hooi f38, De Handelscursus, directeur dhr. L. Schoenmakers, begint Woensdag. Ge durende 5 avonden per week zal er les gegeven worden. De Postduivenver. Prinses Juliana hield een wedvlucht van uit Soignies. De prijzen werden behaald als volgt lste en 4de L. van Schijndel2de A. Oomes 3de L. v. Diem 5de P. Zijlmans. De Kon. Erk. Postduivenvereen. »De Vredesduif®: hield een wedvlucht van uit Jacbiese, afstand 145 K.M. De prijzen werden behaald als volgt lste en 4de W. v. Dongen2de, 3de en 6de C. Hommel5de M. Heijblom. Overduif W. v. Dongen. Opgelaten om 8 uur arriveerde de eerste duif om 10-54-58. Sprang. Onder de varkens heerscht in deze gemeente de vlekziekte. Verschil lende dezer dieren zijn reeds aan deze ziekte bezweken. Maandagmorgen kwam de land bouwer V. tot de minder aangename ont dekking, dat een zijner koeien dood in het weiland lag. Voor genoemde een heele schadepost. In de vacature A. Kool is de heer H. Dijk, hoofd der Chr. School alhier, benoemd tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De heer F. M. de Jong werd tot lid van dit College herkozen. Waspik. De hooiprijzen zijn stijgende. Er wordt thans f 35 tot f 40 per 500 K.G. besteed voor eerste kwaliteit.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2