li stalling, Schuur, Erf, Bouw land en Boomgaard Openbare Het Het SCHOOLGEBOUW v HOTEL JAN GEERTZEN Kunsttanden Notaris PAAP Bouwlandverhuring. j. j. Swan-vulpenhouder INZET Lood- @i Zinkwerken Pompeamakerij. Café-Restaurant en Uitspanning. 9 Vragen op rechtskundig gebied. Notaris PAAP Het HUIS met SCHUUR, ERF en TUIN Notaris PAAP inn van der Kaaden publiek verkoopen: Geld zonder borg. H. J. SLUIS Pelzerstr. o 65 Heusden, pubiek verkoopen publiek verkoopen: publiek verhuren: Ook gelegenheid voor stalling van vee. St. Jansstraat 10-12, nabij het station, 's-HERTOGENBOSCH Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, Zaterdag jl. had alhier de loting Maats voor de gemeenten Waspik, Raams- oonk, Boegen en 's Gravenmoer. Het geheel had een kalm verloop er werd ge lukkig geen enkelen wanklank gehoord. Zaterdagmiddag had hier de jaar- lijksche optocht van de H. Kindsheid plaats. Dit jaar trok ook de harmonie mede, wat aan 't geheel een vroolijker karakter gaf. I Een der interessantste nummers was wel de ïMaagdenstoet«, die dezen keer voor L't eerst mee trok. Na afloop werden de kinderen onthaald. Aan den heer A. J. v. Strien, eigenaar van 't hoenderpark »Donge-Hoeve« te Dongen-Vaart, werden op de Internationale j Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Til- burg toegekend 1 eerste en 2 tweede prijzen voor zijn inzending Amerikaansche witte leghorns. Een bewijs, dat dit nog maar kort bestaande hoenderpark reeds beschikt over uitstekend pluimvee. Wijk c.a. Toen Zaterdagmorgen de be woners van een zeker deel onzer gemeente ontwaakten, wisten zij niet óf zij droomden óf zich in een tooverland bevonden, want, waar den vorigen avond nog niets stond, was thans in één nacht een woning ver rezen. Men behoeft dus niet altijd in Amerika te zijn om wonderen te zien. J.l. Zaterdag had op het D.V.O. terrein een vriendschappelijke match plaats tusschen »Juliana« (Heusden) en »D.V.O.« (alhier). In dezen wedstrijd muntten onze groen-witten vooral uit door het prachtige samenspel. De einduitslag was dan ook 6—0, in het voordeel van 3>D.V.O.« Om 7.30 begon het concert. »Oefening en Uitspanningwerkte een keurig pro gram af, verschillende zware nummers wer den uitgevoerd, zeer ten genoege van het talrijke publiek. - Naar wij vernemen zal het fanfare corps ^Oefening en Uitspanning* bij gun stig weer een concert geven op het plein naby de Perzikstraat op Zaterdag 23 Sep tember des avonds half acht. Zuilichem. De handel in hooi is de laatste dagen weer wat levendiger. Enkele partijen werden verkocht voor prijzen, die varieerden van f36 tot f40 per 500 K.G. Handel in aardappelen is er niet. Er wordt gesproken dat ze slechts fl.75 per mud gelden. De late soorten geven een ruim beschot. De uitslag van de op 13 dezer voor de lichting 1923 gehouden loting is als volgt 1 R. Yiveen. 2 J. C. v. d. Wiel, 3 B. v. Straten, 4 J. D. Pellikaan, 5 A. Viveen, 6 P. Kilwinger, 7 W. Viveen, 8 S. A. de Jo ode, 9 D. v. Andel, 10 M. Wijn belt, 11 C. den Dekker, 12 L, H. Verzijl, 13 F. v. Tilburg, 14 P. C. Groeneveld, 15 J. W. Wilhelm, 16 S. M. de Leng, 17 A. L. Paasse, 18 P. Schaap, 19 IJ. v. Straten, 20 IJ. de Joode, 21 P. Maas, 22 G. Vink, 23 A. Baks, 24 IJ. Struik, 25 H. P. Wilhelm, 26 A. M. Borg. 1. Op de vraag of het we! in orde is, dat een gebouwtje op eene R, K. begraaf plaats de bestemming heeft èn van kapel voor het houden van lijkdiensten èn van lijkenhuis, antwoorden we het volgende. De strekking van art. 12 der Ziekenwet is, dat overledenen aan eene besmettelijke ziekte kunnen afgezonderd worden ter voorkoming van verdere besmetting der omgeving. Worden dus in het daartoe bestemde lokaal, d. i. het lijkenhuisje, personen toegelaten tot het houden en bijwonen van lijkdiensten, dan wordt het lokaal aan zijne bestemming onttrok ken en kunnen er termen bestaan, om bedoelde personen strafrechtelijk te ver volgen wegens overtreding van artikel 8 der wet, waarin o. m. staat, dat het ver boden is door onvoorzichtigheid cf achte loosheid gevaar van besmetting, dat voor zien kan worden, voor anderen te doen ontstaan. 2. Mag de Burgemeester den leden van den Raad gelasten om de raadzaal en het gemeentehuis direct na het sluiten der raadsvergadering te verlaten En mag hij hen desnoodig doen verwijderen Ziehier het antwoord. Het gebruik van de raadzaal is eene aangelegenheid van gemeentelijke huishou ding, die de Raad mag regelen. Is bij zoodanige regeling niets bepaald, waaruit het recht der raadsleden kan afgeleid wor den om buiten de vergaderingen van den Raad in de raadzaal te vertoeven, dan is o. i. de Burgemeester bevoegd hen terstond na afloop der vergadering uit de raadzaal te doen vertrekken en desnoods te doen verwijderen, Hetzelfde geldt ten aanzien) van het gemeentehuis. 3. Moet men voor het schieten van niet-beschermde vogels eene vergunning hebben op zijn eigen erf, als dit is afge sloten zooals art. 42 der jachtwet aan geeft D. J. A. M. Vergadering van den Raad der gemeente ANDEL, op Donderdag 44 September, nm. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris WelEd. Heer B. v. Andel. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer Bouman. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, daarna leest de Secretaris de notu len der vorige vergadering, waarna deze worden goedgekeurd en vastgesteld. De heer v. d. Vliet maakt de aanmer king, dat de Voorzitter bij de sluiting der vorige vergadering verzuimde de rondvraag te stellen. Vaststelling gemeenterekening 4924. De Voorzitter verzoekt de commissie, die belast is geweest met het onderzoek dezer rekening, rapport uit te brengen. De heer Schouten zegt, dat de commis sie geen op- of aanmerkingen omtrent de rekening heeft. Tot haar genoegen kan zij verklaren, dat de rekening zeer accuraat is bewerkt en geheel in orde is bevonden. Het onderzoek der rekening was geen on aangenaam werk, omdat de commissie een feit constateerde, dat in dezen tijd zelden voorkomt, of liever in den laatsten tijd komt dit bij openbare lichamen wel voor, maar bij particuliere bedrijven niet, de rekening sluit nl. met het zeer groot batig saldo van f9976.976, een bedrag dat voor eeu kleine gemeente hoog mag genoemd worden. De commissie meent echter goed te doen, even de feiten na te gaan, die hebben medegewerkt om dit batig saldo te doen ontstaan, opdat men anders allicht geneigd zou zijn den flnancieelen toestand rooskleuriger in te zien dan hij in werke lijkheid verdient. Eerstens dient in aan merking te worden genomen, dat de re kening begint met een batig saldo van 4920, groot f4501.46, zoodat de rekening 4924, dus in werkelijkheid slechts een overschot geeft van f 5475.54'. Ook voor het ontstaan van dit bedrag zijn verschil lende redenen. Voor het eerst is de belasting geheven bij wijze van opcenten, 400 op de inkomsten, 400 op de ver mogensbelasting en 4 pet. op de plaatse lijke inkomstenbelasting. Het Rijk heeft de opcenten tot het volle bedrag aan de gemeente afgedragen. Alle leden weten echter, dat het bij den Inspecteur bezwaar schriften regende en aan vele ingezetenen verlaging is toegestaan, zoodat de gemeente een aanmerkelijk bedrag van den rijksont vanger te veel heeft ontvangen en dus zal moeten terugbetalen, en het batig saldo met dit bedrag verminderd zai moeten worden. Bovendien meent spr. dat in het batig saldo is begrepen een bedrag groot f 769.27, overschot der brandstoffencom- missie, een post die ook slechts voor dezen keer voorkomt en dus niet terugkeerf. De gemeente heeft dit nu wel, doch de com missie heeft gemeend deze cijfers onder de oogen te moeten brengen, opdat men daardoor niet gefopt zou worden en bij eventueele belastingverlaging daarmede rekening zou houden. Men verblijde zich bij de beoordeeling van het batig saldo niet te zeer, want bij dezelfde belastingheffing van 400 pet. op de inkomsten en 400 pet. op de vermogensbelasting en 4 pet. op de plaatselijke inkomstenbelasting kan men er van verzekerd zijn, dat de inkomsten een 25 pet. minder zullen bedragen. Dit geldt nog wel niet voor dit jaar, doch voor 4923 heeft men daarmede rekening te houden. Iedereen weet, dat het gros der ingezete nen, en voornamelijk de middenstand, aanmerkelijk minder verdient, en het belastingcijfer dus zal dalen. Verder heeft de commissie niets te zeg gen en stelt vrijmoedig den Raad voor de rekening in ontvangst op f 47451.38, en uitgaaf op 37474.40' te accepteeren en goed te keuren. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. de feiten, die de heer Schouten op noemde, ook onder de oogen zijn gezien. Hierop wordt de rekening met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. De beide Wethouders onthouden zich ingevolge de wet van stemming. Wijziging gemeentebegrooting 4922. De Voorzitter deelt mede, dat deze wijziging noodzakelijk is, door de leening van f 22000.ten behoeve van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf. Dan is de post voor kiesverrichtingen met f50. overschreden en moet op de begrooting een post worden gebracht van f 480. voor kosten van het aangaan eenergeldleening. De leening van f 22000.—is aangegaan door bemiddeling van een makelaar, die 4 pet. voor zijn bemoeiingen in rekening bracht. De verhooging kan worden ge vonden uit posten waarbij over is. Met algemeene stemmen wordt mach tiging verleend tot af- en overschrijving. De Voorzitter zegt, dat de agenda voor de openbare vergadering is afgehandeld, doch dat hij twee punten heeft, die hij in deze vergadering nog zou willen behandelen, nl. verhuring bouwland en een rekening van de gemeente Gorinchem voor ambachtsonderwijs. Het voorstel om die punten in deze vergadering te behandelen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, hfct bouwland gelegen in het lage gedeelte van de Negenhont, publiek te verhuren in drie perceelen voor den tijd van 5 jaren. B. en W. stellen hierop voor, om oen perceel bouwland in het Andelerbroek te verhuren, om haver op te zaaien, voor den tijd van een jaar, onder voorwaarde dat het land in behoorlijke ligging wordt gebracht, zoodat de gemeente er graszaad op kan zaaien en er grasland van kan maken. De heer v. d. Vliet verklaart zich er voor om het land in eigen beheer te hou den, het om te doen spitten en te doen bezaaien met haver en klaver. Het land komt dan te liggen zooals Me gemeente het verlangt. De heer Verwijs meent, dat het land voor een groot gedeelte even goed kan omgeploegd worden, terwijl een gedeelte zal gespit moeten worden. Spr. verklaart zich ook voor het in eigen beheer houden. De heer Schouten meent, dat de heer Verwijs, een man van het vak, wel op de hoogte zal zijn, dat er echter nog een feit bij komt. in de toekomst zal er voor ver schillende gemeentenaren gebrek aan arbeid zijn, zoodat het dus aanbeveling verdient om, bij wijze van werkverschaffing, het geheel om te doen spitten in eigen beheer. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ook reeds besproken hebben om het land zelf te doen spittenof men dit geheel zal laten doen of gedeeltelijk zal laten ploegen, kan binnenkort bij de behandeling der begrooting worden beslist. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het bouwland in eigen beheer te doen bewerken. Thans moet nog een beslissing werden genomen of het land al of niet verhuurd zal worden. De Voorzitter deelt mede, dat de huur de vorige maal f 45.bedroeg. De heer v. d. Vliet zou, indien het niet meer opbracht, het aan de gemeente willen houden. De heer de Fijter verklaart zich voor verhuring. De heer Verwijs vraagt, wat de ge meente er mede moet beginnen. De Voorzitter is er voor het te geven, al is het, dat het bedrag iets minder is. De heer v. d. Vliet is er sterk tegen, en meent dat het wel het dubbele mag zijn. De heer Schouten meent, dat eenige ruimte gelaten moet worden, men kan dit niet zoo precies vaststellen, daarbij loopt het over een luttel bedrag al zou de huur het toppunt bereiken, dan blijft het toch een bedrag, dat geen gewicht in de schaal legt. Spr. zou daarom de beslissing aan B. en W. willen laten. De heer v. d. Vliet is er tegen B. en W. hierin geheel vrij te laten, er moet voor de gemeente uit gehaald worden wat er uit te halen is. De Voorzitter merkt op, dat B, en W. ook niet anders van plan zijn. Spr. kan niet zien op welke wijze, anders dan als B. en W. voorstellen, er meer uit te halen zou zijn. De heer Schouten zegt, dat, zoo een openbaar lichaam het een of ander gaat exploiteeren, in een geval waarin een particulier er iets op verdient, dit lichaam er geld op toe geeft. Spr. zou daarom willen voorstellen, indien de huur niet beneden f 45.gaat, het gehuurde te gunnen. De heer v. d. Vliet stelt voor, dat B. en W. het zullen] ophouden, indien het beneden f 70.gaat. De heer Millenaar vindt dit geen goed voorstel voor de gemeente. Het voorstel v, d. Vliet, hierop in stem ming gebracht, wordt verworpen met 5 tegen 4 stem. De Voorzitter stelt voor, B. en W. bij de verhuring de vrije hand te laten, welk voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 4 stem. De heer v. d. Vliet stemde tegen. (Vervolg in 't volgend nummer). Heusden. Het beschot der aardappelen is buitengewoon gunstig, de landbouwer J. B, toonde ons een exemplaar van 2. pond en een ons, zeker iets buitengewoons. Op sommige plaatsen vertoont zich echter het bederf in vrij hevige mate, zoodat de uit komst waarschijnlijk minder gunstig zal zijn, dan hij zich laat aanzien. Teneinde de vele en onbetrouwbare geruchten tegen te gaan, die omtrent de Coöp. Volksbelang®, alhier, in omloop zijn, zijn wij gemachtigd om deze allen tegen te spreken. De zaak gaat op denzelfden voet voort, het beheer door het Bestuur is perfekt in orde bevonden, en is er alleen sprake van een plotseling ontslag van den winkelhouder, voor wien bereids een ander in de plaats is gesteld. Dassen. Bij den heer J. L. zag men dezer dagen dat een kip uit een kopwilg kwam vliegen gevolgd door een twaalftal kuikens, welke jn dien boom waren gebroed. Wel een mooie verrassing. De nieuwe watervoorziening der gemeente, werk van den heer F. M. van der Pluijm. nadert zijne voltooiing en vol gens genomen proef voldoet het werk aan de gestelde verwachtingen. AD VERTEN TIEN. te Werkendam, zal op Donderdagen 28 Sept. en 5 Oct. 1922 vóórm. 44 uur (zomertijd) in café DEKKER te A1 m k e r k. Voor den Heer A. N. V. v. d. BEEK. aan den Doornschen dijk, geteekend C 46, kad. Almkerk Sectie D. 468 groot 53.30 Aren, in twee koopen, die bij den opslag worden ge combineerd. Het perceel BOUWLAND in den Nieuwen Doorn onder Alm kerk kad. Sectie E 93 groot 2.34.60 H.A. Aanvaarding Huis 4 Mei 4923, Bouwland Blootschoof 4922. Breeder bij biljet. Dagelijks te zien. te Werkendam, zal op Zaterdagen 30 Sept. en 7 Oct. 1922 nam. 7 uur (zomertijd) in café v. d. HEUVEL aan den Nieuwendijk onder Almkerk, voor den Heer P. v. d. STELT, aan den Nieuwendijk No. 486a, groot 3.25 Aren. Aanvaarding 4 December 4922. Dagelijks te zien. te WERKENDAM zal Zaterdag 23 September 1922, nam. 6 uur (zomertijd), in café WILHELM te Woudrichem Voor den Heer H. A, Muller, voor 7 jaar, „de 5 hont" onder Woudrichem, „de Groote Frits", on ter Rijswijk en ,,de Kleine Frits" aldaar. Voor Mevr. A. v. d. Colff, voor 7 jaar, „de Hooge Kamp" onder Wou drichem. Voor Mej. E. H. Spoor, voor 7 jaar, „de 44 hont" in Honswijk onder Rijswijk. Voor de Heeren A. Struick en J. H. Swenne, voor 7 jaar, „de morgen" met een meetstrek- keude van „de morgen" tot het Ruigenhoeksche pad onder Wou drichem. Voor den Heer L, J. W. Struik Daim, voor 4 jaar, 4 perceelen van de „Bageinelaag" en „de Groote vierhont" onder Woudrichem. Voor den Heer Af. A. Baks, voor 4 jaar, „de 3 morgen" aan de Varkens- heul onder Woudrichem, in 2 perceelen en in Massa, twee meten aan de Zandsteeg in huur geweest bij C. Verhoeven. Breeder bij biljet. Inlichtingen ten kantore van den Notaris, NOTARIS te ALMKERK, zal op DONDERDAG 28 SEP TEMBER 4922 bij inzet en op DONDERDAG 5 OCTOBER 4922 bij afslag, telkens des namiddags 3 uur (Zomertijd), in Café Dekker te Almkerk, voor de Gemeente Almkerk met woonhuis en tuin, staande te Almkerk aan den Nieuwen dijk, gemeente Emmikhoven, kadaster sectie D nummer 723, groot 8.60 aren. met woonhuis, schuur en tuin te Uitwijk, kadaster sectie B 414, groot 5.92 aren. Aanvaarding en betaling der kooppenningen 4 November 4922. Breeder bij biljet en inlichtingen bij den Notaris. Voor iedereen a 6pCt. vanaf f|100.en hooger, op langen termijn. Makkelijk aflosbaar. y. d. Graaf's Prov. Crediet- bank, Amsterdam. Porto voor antwoord. IS WEDER VOORRADIG IN DEN BOEKHANDEL VAN L, J, VEERMAN. WAARN. NOTARIS te Andel, bericht, dat het Huis met Erf, Grasland en Dijkglooiïng aan den Maasdijk te Andel, van den Heer B. VAN ANDEL Lzn. te Andel, bij inzet en hooging in bod is gebracht op f1600. TOESLAGDONDERDAG 24 SEPT. 4922 nm. 7 uur Z.T., in Café »de Zwaan* te Andel. Bloedarmoede Zenuw zwakte Algemeene ver slapping. In alle gevallen van bloedarmoede, zenuw zwakte of algemeene slap- tetoestanden, is de San- guinose het middel dat snel en afdoende veran dering brengt. Een groot voordeel van de Sangui- nose is, dat zij ook door de zwakste gestellen ver dragen wordt, en geen schadelijke bijwerkingen vertoont. Neem er de proef van. Maar zorg dat gij de echte Sangui- nose hebt. Wacht U voor namaak 1 SANGUINOSE kost per fl. f 2.per 6 fl. f 44.— 42 fl. f 24.—. Met duidelijke gebruiks aanwijzing. Bij alle eerste Apothe kers en voorname Dro gisten verkrijgbaar. VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c/4, Deu Haag BELEEFD AANBEVELEND. •t Interc. Telef. 436, Eind 114, b/d Waterpoort, Billijke pry zen. behalve ZONDAGS. A .Richters

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 3