STEEDS MEER WAARDE Groote uitbreiding der CADEAUX-colIectie lij Uil nr. ttort een Bpepei RAAMSDONKSVEER. Bahlm&a&'s 11 BESTE Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4228. Vrijdag 22 September 1922 MT Zij% die zich van heden af op deze Cou rant aboimeeren, ont vangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. Correspondentschap le Klasse. KEIZERSBIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. voor Uwe Sunlight- Lux-doozen-uitknipsels. Koopt steeds heele doozen! Eiseht van Uw winkelier de ongeschonden doos: zoo U dit niet doet, wordt U benadeeld. JIQhA* land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zie den omslag om ieder dubbel tablet Sunlight zeep. Slechts 5, 15, 25 of 50 uitknipsels als hieronder afgebeeld noodig DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN. BÜITENLAMDSCH OVERZICHT De Fransche pers verdedigt de houding van Poincaré inzake zijn houding in de Oostersche kwestie zoo goed mogelijk. »Le Journal® verzekert, dat de Fransche regee ring de ontruiming van Tsjanak niet zoo maar, zonder eenigen grond, gelast heeft, doch eerst de formeele verzekering heeft ontvangen dat de regeering van Angora de neutrale zone aan de Dardanellen zou eerbiedigen. Een andere aanleiding tot de ontruiming was de waarschuwing van Moestafa Kemaldat hij de uitbreiding van de bezetting der Geallieerden beschouwt als een onwettige inmenging in het Turksch- Grieksche conflict. Als de Fransche re geering zich door deze motieven heeft laten leiden, stelt zij wel heel groot vertrouwen in haar Turksche 'vrienden en niemand zal zich erover verwonderen, dat de Engel sehen dat vertrouwen niet deelen. De Britsche ministerraad heeft gisteren opnieuw zijn voornemen bevestigd om in geen geval toe te laten dat Kemalistische troepen naar den Europeeschen oever wor den getransporteerd en zal de Britsche stellingen te Tsjanak aan de Dardanellen handhaven. Hoe de besluiten der Fransche Door L. J. FIKKEE, 30) Diepe, zware rimpels kwamen op zijn voorhoofd zijn lippen trokken zich kramp achtig samen en zijn stem klonk onnatuur lijk hol, toen hij antwoordde nik heb erger gezien, mijnheer. Ik heb mijn armen, onschuldigen vader met eigen oogen van lid tot lid zien verscheuren door bloedhonden, die men op hem losliet. Ik heb Zijn stem ging over in een onverstaan baar gemompeleen hevige siddering voer hem door de leden doch met bijna boven- menschelijke inspanning beheerschte de houtvester zijne aandoeningen en bezwoer hij den geweldigen storm, die daar binnen dreigde los te barsten. »Laat mij daarover liever zwijgen,ging hij na eenige oogenblikken voort, »later zal ik u dat wel eens vertellen, als u het weten wilt. Maar indien ik goed begrepen heb, is die jonge dame, die Viola heet, gestorven, zoo u meent ïZij is gestorven, Worp,« gaf Frederik op doffen toon ten antwoord, »zij viel door de hand van een laaghartigen schurk,, dien God moge straffen. Viola werd dus vermoord en Italiaansche regeeringen ook mogen uit vallen, het Britsche kabinet is vast besloten om de neutrale zone tegen iederen Turk- schen aanval te beschermen en hiervan is mededeeiing gedaan aan Moestafa Kemal Pasja. Dat Engeland met de verdediging van de neutrale zone niet alleen eigen belangen behartigt, maar ook den vrede op den Bal kan beschermt, maakt zijn positie natuur lijk zeer sterk. Als de Turken Thracië binnenrukten, zou een nieuwe Balkon-oorlog uiterst waar schijnlijk zijn. Met alle noodlottige gevolgen daarvan. Engeland hoeft dus de sympathie van de Kleine Entente, van Roemenië en Zuid-Slavië in de eerste plaats en daarmede heeft het in diplomatiek opzicht op Frankrijk, ook bij de behandeling van andere Europeesche kwesties, een belangrijken voorsprong ge kregen. De pogingen welke door Lord Curzon worden aangewend om tusschen de geal lieerden- overeenstemming te bereiken zijn in zooverre gelukt, dat door Poincaré, Cur zon en Sforza besloten is zoo spoedig mo gelijk een vredesconferentie te beleggen, waar de Tuiksch-Grieksche twistpunten definitief geregeld zouden moeten worden. Volgens een desbetreffend telegram uit Parijs koestert men het voornemen tot deze conferentie, behalve de groote Geallieerde mogendheden, Griekenland en Turkije, ook Roemenië en Zuid-Slavië uit te noodigen. Gelyk men weet moet de regeering te Angora echter voornemens zijn om ook deelneming aan de conferentie door Bulga rije en Sovjet-Rusland te eischen, indien Zuid-Slavië en Roemenië tot de besprekingen uitgenoodigd zijn. Het vooruitzicht op een spoedige confe rentie nog altijd wordt Venetië als plaats van bijeenkomst genoemd stemt de Britten hoopvoller. Bij de besprekingen te Parijs heeft Poin caré aan den Britschen minister van bui- tenlandsche zaken, die er zijn verwondering over uitsprak, dat Frankrijk, ondanks de verdragen van 1915 en 1920, zijn troepen uit het gebied van de zeeengten terugtrok en die o.a. opmerkte iGij behoorde te Tsjanak te zijn,« uiteengezet, dat Frankrijk in de gegeven omstandigheden van een militaire actie niets en van een diplomatiek optreden alles verwacht. Naar de meening van Poincaré's militaire raadgevers zou de verdediging van den zuidelijken oever der zeestraten bovendien bij krachtige Turksche »Een jaloersche medeminnaar, die het hoogstwaarschijnlijk op my gemunt had, doodde haar met een pistoolschots »Weet gij dat wel zeker, mijnheer vroeg Worp, die inmiddels zijn zelfjbeheer- sching geheel had teruggekregen, op zach- ten toon. »Of ik het zeker weet 1 Wij stonden samen op het terras bij hare woning, toen plotseling eenige mannen tusschen de oranje- boschjes te voorschijn sprongen en mij aan grepen. Ik verdedigde mij en trachtte Viola aan de handen der onverlaten te ont rukken, toen ik zag, dat een der bandieten, in wien ik mijn medeminnaar herkende, een pistool trok en het op mij richtte. Het schot ging af en trof niet mij, maar Viola, die met een luiden gil loodzwaar in mijn armen zonk. Onmiddellijk kwamen bedienden toesnellen de bandieten spron- gtm in de struiken en zochten een goed heenkomen hij alleen bleef staan en wees mij aan als den moordenaar van Viola. Hij vrerd geloofd; hij toch was een aanzienlijk ea machtig burger van Rome, ik daaren tegen- een geheel onbekend vreemdeling. Men wilde mij grijpen en aan het gerecht overleverenik bezwoer mijne onschuld, maar men stoorde zich daaraan niet. Toen "werd de drift mij meester half krankzinnig van woede en smart over Viola's dood greep ik een naast mij op den grond lig- genden steen en bracht den valschen sluip moordenaar daarmede een zoo geweldigen slag toe, dat zijn linker jukbeen bijna ver aanvallen zeer riskant zijn, aangezien de Europeesche troepen in dit geval zouden moeten vechten met de zee in den rug. Bovendien zou elke troepenversterking voor de Turken een provocatie zijn, terwijl Moestafa Kemal nog in het geheel niet heeft laten blijken dat hij voornemens is de onzijdige zone aan te vallen. Intusschen zwermen de troepen van Angora voortdurend langs de grens van de neutrale zone en wachten slechts op een sein van hun vereerden bevelhebber, om tot een aanvallende actie over te gaan. Reuter haast zich het bericht, dat Engeland geen moeilijkheden zou maken, indien de Kema- listen het Aziatische neutrale gebied binnen rukten, nadrukkelijk tegen te spreken. Juist het tegenovergestelde zou het geval zijn. Het vervoer van Britsche troepen uit Malta en Gibraltar naar het bedreigde gebied duurt onafgebroken voort. De re- brijzeld werd en het bloed hem over gelaat en kleederen stroomde. Brullend sprongen nu allen op mij toe en stellig zou ook mijn laatste uur zijn aangebroken, indien het mij niet gelukt ware, door een stouten sprong buiten hun bereik te komen en mij door een snelle vlucht aan hunne vervol ging te onttrekken. Vandaar ons haastig heengaan den volgenden morgen. Eenmaal buiten Italië gekomen, liet ik heimelijk onderzoeken, wat er van Viola geworden, was, en ontving al spoedig de vreeselijke tijding, dat mijn vermoeden gegrond en bittere waarheid wasViola scheen onmid dellijk dood te zijn geweestde kogel was haar door het hart gegaan. Nu weet gij alles, Worp nu kent gij ook de oorzaak van mijn stilzwijgengij weet nu, welk nameloos leed mij getroffen heeft en nog tot den dood toe zal kwellen. Ik heb myn smartelijk geheim tot op dezen dag aan niemand buiten u geopenbaardniemand dan gij is er, die mijn ontzettend verlies kent, en ik vertrouw, Worp, dat gij er ook met niemand over zult spreken. Zelfs mijn eigen broeder mag er niet mede in kennis gesteld worden het zou hem maar noodeloos leed veroorzaken. De houtvester had deze laatste woorden maar nauwelijks verstaan, zoo zeer was hij thans met zijn eigen gedachten bezig. Toen Frederik zweeg en hem vragend aanzag, schudde Worp langzaam het hoofd en mom pelde eenige onverstaanbare woorden, »Wat zegt ge, Worp Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling' van Bank papier en Specie, Discontee ring, Belcening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Vreemd, onbegrijpelijk mompelde deze zacht. »Wat is onbegrijpelijk Langzaam hief Worp het hoofd op, zag zijn meester eenige oogenblikken strak aan en antwoordde toen op zonderling ernstigen toon »Mijnheer, indien u me dit alles niet met eigen mond verteld hadt, zou ik ronduit durven verklaren, dat het gansche verhaal een verzinsel en geheel uit de lucht ge grepen was.® »Wat bedoelt ge, Worp »Niets meer of minder, dan wat ik zeg, mijnheer. Weet gij nog, dat ik u van morgen over onze laatste reis begon te spreken, en dat gy mij onmiddellijk bevolen hebt, daarover te zwijgen »Zeker, Worp. En ge begrijpt nu na tuurlijk ook wel, waarom ik dat deed. De herinneringen aan al het gebeurde deed mij te smartelijk aan.® Welnu, vergunt u me thans, daarop terug te komen »Ik zie niet in, waartoe dat nuttig kan zijn.® aWel mogelijk. Maar het zou kunnen blijken, dat gissen wel eens doet missen, mijnheer.« »Wel, indien gij dan volstrekt op staat, ga uw gang. Maar laat ons een weinig haastiger voort stappen, Worp.® »Waar gaan wij heen, mijnheer sNaar de herberg »Het gekroonde Hert.® ,Ik wil dien staljongen spreken, en dat wel tooï sik ei staal <3@ai8:<2HEll, geering te Angora laat geen gelegenheid voorbijgaan om haar eischen betreffende Konstantinopel en Thracië te herhalen. Turkije voelt zich overwinnaar, zooals de president van de Nationale Vergadering te Angora nog eens verklaard heeft en een overwinnaarssternming bij de Turken is gevaarlijk. De Britsche militaire deskundigen zijn evenwel van meening dat Engeland geheel alleen sterk genoeg staat om een eventueel Turksch offensief het hoofd te bieden. De Engelsche strijdkrachten nemen met den dag toe in aantal, terwijl de Britsche oorlog schepen geduchte drijvende vestingen zijn, die de Turksche hoofdmacht op een eer biedigen afstand kunnen houden. Te Brussel is men zeer voldaan over het resultaat van Havensteins missie en over de mededeeiing van de Duitsche regeering, en men twijfelt er dan ook niet aan of het Belgische kabinet zal met de handteekening van den directeur der Duitsche Rijksbank op de zesmaandelijksche wissels genoegen nemen en deze een vol doenden waarborg achten. De Duitsche regeering krijgt het verlangde krediet ge durende 18 maanden. Waarop dit echter gebaseerd is schijnt geheim te moeten blijven. Het is voldoende, zegt Havenstein, dat de Duitsche Rijksbank borg blijft; wat er overeengekomen is tusschen de autonome Rijksbank en de Bank van Engeland is een particuliere aangelegenheid. De Iersche rebellen zetten guerilla-oorlog krachtig voort. In de laatste gevechten zoo spoedig mogelijk. »Over zijn wildstrooperij ïNeen, over een geheel andere zaak. Zie eens, Worp,« en bij deze woorden haalde de jonge man het straks van den marskramer gekochte kettinkje voor den dag en toonde het den houtvester, »dit sieraad heeft eenmaal Viola toebehoord. Op dien vreeselijken avond, waarvan ik je straks heb verteld, droeg zij het nog bij zich, en eenige minuten voor ge bij me zijt gekomen, heb ik dit van Jurgen den marskramer gekocht, die mij vertelde, het op zijn beurt van den staljongen overge nomen te hebben. »Ah »En de staljongen heeft hem gezegd, dat het door hem was gevonden, hier in het bosch.® De houtvester bleef plotseling staan, legde de hand vertrouwelijk op den arm zijns jeugdigen meesters, sloeg hem oplettend gade en sprak ^Mijnheer, wilt ge dan nu een oogenblik naar uwen dienaar luisteren?« »Zeker, Worp,c antwoordde Frederik verwonderd. »Gij zult mij gelooven, als ik u zeg, dat ik Viola uit duizenden zou terug kennen »Ja.« »En gij gelooft ook, dat ik u niet met ijdeie praatjes zal lastig vallen ïNeen, Worp. Maar wat moet dat alles be teekenen Wordt vervolgd,,) WSRLAI) voor tietlaniiunHsusiien en Mtena, de Langstraat en de Boiiiiiielerwaaril HEEFT HET GROOTSTE DEBIET IN DE WERELD y GEFABRICEERD DOOR VLAARDINGEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1