I'd I ALLEEN g 16 man der nationale troepen en 10 rebellen gedood. Bij Ballina, graafschap Mayo, vielen de Vrijstaatsche troepen in een hinderlaag en verloren 4 dooden. In hetzelfde gebied werd generaal Nearry en zijn lijfwacht gevangen genomen. De generaal wist echter te ontsnappen na zijn bewaker gedood te hebben. Een huisje, waar generaal Kilroy zich ophield, werd door rebellen omsingeld. De generaal kon ontkomen. De nationalisten verloren 2, de rebellen 10 dooden. De stad Balla is in handen der rebellen, die ook Clabemorris en Boyle hebben aangevallen. Te Rath- keule, graafschap Limerick, werden de nationale troepen uit het paleis van justitie verjaagd en door de rebellen in de asch gelegd. De »Dai!y Eypress* meldt, dat De Valera thans te Dublin zou zijn en onder handelingen met de voorloopige regeering zou willen voeren. Volgens berichten uit Spanje hebben afgevaardigden van Abdel krim in Marokko hun onderwerping aan Spanje aangeboden. De Spaansche hooge Commissaris heeft de voorwaarden gevraagd en men verwacht dat de onderwerping weldra een voldongen feit zal zijn. BUITENLAND. Een tribune ingestort in Engeland. Bij de onthulling van een stedelijk ge- denkteeken door generaal sir Ian Hamilton, welke Zaterdag te Ashton-under-Lyne plaats vond onder aanwezigheid van 30.000 be langstellenden, gebeurde een ernstig ongeluk, waarbij een twintigtal personen verwondingen opliepen. Een houten platform, van waar men een goed gezicht op het gedenkteeken had, kon het gewicht van al degenen, die erop waren geklommen, niet langer dragen en stortte in. Op dat oogenblik bevonden zich ongeveer 50 personen op deze geïmproviseerde tribune. De meesten hunner vielen naar beneden over een afstand van 20 voet. Tal van gewonden, onder wie vele vrouwen, moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Eenigen hadden beenbreuken opgeloopen, terwijl anderen van boven tot beneden onder builen en schrammen zaten. Sovjet-manieren. Een Orientbericht uit Moskou meldt, dat er in Sovjet Rusland ingenieurs en scheikundi gen waren, die per maand 2 a 3 milliard roebels ontvingen. Daar hebben de werk lieden tegen geprotesteerd en de regeering heeft toegegeven. Thans is bepaald, dat deskundigen niet meer mogen verdienen dan 600 roebels in de maand, Ecu nieuwe munteenheid in Oostenrijk. Men meldt uit Weenen aan de N. C. Een conferentie van vertegenwoordigers van alle Oostenrijksche bondslanden heeft geconstateerd, dat overal nijpend geldgebrek bestaat en dat, tenzij de staat bijspringt, de bondslanden eerlang hun betalingen zullen moeten staken. Naar het weekblad »Börse« verneemt, zal nadat de nieuwe circulatiebank haar bedrijf is begonnen, een nieuwe muntsoort worden ingevoerd. Duizend koperkronen zullen gelijkstaan met één nieuwe kroon. Het mynongcluk in de Argonautmijn. in Amerika. Reddingsbrigades zijn er tenslotte in ge slaagd, in de Argonaut-goudmijn door te dringen, waar drie weken geleden zeven en veertig mijnwerkers door instortingen van de buitenwereld werden afgesloten. De brigades vonden alle mijnwerkers dood. Een hittegolf in Amerika, Terwijl in het Westen van ons wereld deel, in Frankrijk en ook hier te lande de koele ochtenden den naderenden herfst wederom aankondigen in Savoye en in de Jura valt hier en daar zelfs al weer sneeuw breidt zich op het oogenblik over de Vereenigde Staten een warmtegolf uit. Uit Chicago worden zelfs talrijke gevallen van zonnesteek gemeld en te New York is het zoo warm, dat duizenden be woners de nachten in de open lucht in de parken doorbrengen of wel op de stranden van Coney Island. o Een bolsjcwieksche overwinning in Bokhara, Naar men te Moskou officieel meldt, hebben de roode troepen in West-Bokhara een groote overwinning behaald op de aanhangers van den gewezen emir. Ook in de streek van Samarkand is de weer stand gebroken. o Spoorwegongevai in Roemenië. Op den spoorweg van Boekarest naar Sinaia, het buitenverblijf van den Roe- meenschen koning, is Dinsdag op dezelfde plaats als twee maanden geleden, weer een spoorwegongeluk voorgekomen. Dezellfde brug stortte in bij het voorbijkomen van den sneltrein naar Weenen. De locomotief en een waggon zijn in de rivier gestort. Brutale treinroof in Frankryk. In den sneltrein Marseille-Bordeaux is weer eens een brutale diefstal geschied. De trein heeft te Avigncn eenig oponthoud, waarvan de familie Ricardo uit Barcelona gebruik maakte om aan het buffet eenige ververschingen te koopen. Zij liet haar bagage in den coupé achter, Daartoe be hoorde een groot valies, dat o.a. voor een waarde van 35.000 franken aan juweelen bevatte. Bij haar terugkeer ontdekte de familie, dat het valies geopend en de ju weelen verdwenen waren. Alleen een ge wiekste treindief kan de roof bedreven hebben. Het uithalen van dit stoute stukje moet hem ten minste een kwartier werkens gekost hebben. o Het slechte weer in Engeland. Het is Dinsdag in Engeland volgens de »N, R. 0.« al even boos weer geweest als hier te lande. Vooral Wales is ge teisterd, doordat er ernstige overstroomin gen plaats vonden. Het spoorwegverkeer werd hier en daar verbroken, wegen stonden onder water en schapen en vee verdronken. Ook in de steden is veèl schade aangericht door het water, dat in beken van de bergen stroomde. Het dal van de Rheidol was één watervlakte, de straten van Abersyst- wyth stonden blank, evenals het spoorweg station. Op de Plinlimmon had een groote aardverschuiving plaats en de ijzeren brug over de Rheidol bij Capel Bangor is ver nield. Doordat de spoorweg tusschen Arthog en Penmaepool over twee mijlen blank stond, konden de treinen van-Londen naar Manchester en Liverpool niet doorrijden. Te Welshpool stond het water in ver-( scheidene huizen zes voet hoog, de wegen waren onbegaanbaar, enz. Ook uit de districten Portmadoc, Zuiden Snowdon en Maentwrog meldt men, dat overstroomingen groote schade hebben aangericht, ook aan het koren en de aardappelen, welke nog tevelde stonfen. De tunnel van Dduallt was versperd door wrakstukken, welke de overstrooming er in opgehoopt had en het duurde vier uur om den weg vrij te krijgen. EN KALMTE BU EXAMENVREE/, OVER/PAN, •MrN6,/LAPEl00/nEID,0NRU/T EN GEJAAGDilEiD PER KOKER 60 CENT BUELKE DROGS/T» "nBIN^NLAND- De Koningin weer thuis. Woensdagavond om 8 uur 6 zijn de Koningin en de Prins op het Loo terug gekeerd. Zij werden op het perron be groet door de prinses, die met haar ouders langs een talrijk publiek naar het paleis terugwandelde. In de vestibule werden de koningin en de prins verwelkomd door de koningin-moeder. Prins Hendrik naar Leeuwarden. Prins Hendrik is voornemens Donderdag 28 dezer het Nederlandsch landhuishoud- kundig congres te Leeuwarden te bezoeken. Noodlottig ongeval. Woensdagmiddag omstreeks drie uur is een vrachtwagen, geladen met oud ko perdraad en andere goederen, komende van de Prins Hendrikkade te Amsterdam bij het naar beneden rijden op het 's-Gra- venhekje te water gereden. De bestuurder, de 37-jarige koopman J. Franschman en een jongen, die eveneens op den wagen zaten, geraakten te water en zijn verdronken. o Bezuiniging. Naar gemeld wordt, zou de regeering overwegen de rechtbank te Tiel op te heffen. Aardappelen geen geld w aard Een tuinbouwer te De Rijp liet aan de veiling te Broek op Langendijk 400 zakken aardappelen verkoopen. Met aftrek der kosten van vracht, enz., bedroeg de opbrengst in totaal.... zes-en-zeventig centen 1 o Landarbeiders in Frankryk. De werklooze landarbeiders, die van Oud Beierland naar Frankrijk waren ver trokken, zijn allen teruggekeerd. Het loon was te gering en met het Fransche eten konden zij zich niet vereenigen. Inbraak. Bij R. in de Piet LJeinstraat 102, Den Haag hebben dieven gepoogd hun slag te slaan. De inbrekers zijn over een tuinmuur ge klommen, hebben een raam opengeschoven, een paneel uitgezaagd en zijn zoo in het kantoor gekomen. Daar hebben zij met een valsche sleutel een brandkast opengemaakt. Een lessenaar is verder opengebroken, maar lacy, alle moeite was vergeefs hun arbeid is niet beloond geworden. Zij hebben niets ge vonden. En zeker zullen de heeren boos worden als zij hooren dat in een andere lessenaar f 80 lagen, die zij niet gevonden hebben. Vervolg Raadsverslag ANDEL. Van de gemeente Gorinchem is een rekening ingekomen voor schoolgeld, dat de gemeente heeft bij te dragen voor 3 leerlingen, die de ambachtsschool aldaar bezoeken. Deze rekening bedraagt in totaal f 157.80, en is ingediend na afloop van het dienstjaar. Thans dient Ged. Staten bijzondere machtiging te worden gevraagd, dit bedrag ten laste van den post voor onvoorziene uitgaven te brengen. De heer Schouten vraagt of de gemeente dit bedrag betalen moet, waarop de Voor zitter antwoordt, dat de gemeente ingevolge de Nijverheids wet verplicht is tot betaling. Het Rijk betaalt 80 pet. in de kosten en de betreffende gemeente moet 20 pet. bij dragen. De heer Schouten vraagt, of de naburige gemeente de kosten maar zoo hoog kan opvoeren als zij wil, terwijl de betrokken gemeente hierin niets te zeggen heeft en deze kosten mede moet betalen. De Voorzitter zegt, dat de ambachtschool onder toezicht van het rijk staat. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, Ged. Staten machtiging te vragen om het bedoelde bedrag alsnog uit te betalen. De Voorzitter zegt, dat thans aan de orde is, reclames schoolgeld, welk punt hij in geheime zitting zou willen behandelen. De heer v. d. Vliet zou eerst het openbare gedeelte afgehandeld willen zien, Hierop antwoordt de Voorzitter, dat hy de leiding wenscht te houden en schorst hierop de openbare vergadering, om over te gaan in geheime zitting, ter behandeling van genoemde reclames. Nadat de openbare vergadering weder is geopend, vraagt de Voorzitter of een der heeren nog iets voor deze vergadering heeft, waarop de heer Schouten vraagt, hoe of het met de pomp op den Rietdijk zit, deze kan nog steeds niet gebruikt worden, tengevolge van een reparatie, zeer ten ongerieve van de bewoners in de om geving. Spr. zou B. en W. daarom willen verzoeken op spoed aan te dringen. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Schouten dringt verder aan op verbetering van het electrisch nethier en daar veroorzaken takken van boomen minder geregelden toevoer van stroom. Dan dringt hij tevens aan op plaatsing van een lichtpunt bij den ingang van het dorp in de buurt van Wijnen. De Voorzitter zegt, dat aangedrongen zal worden op spoed met den ombouw en de bedoelde straatlantaarn zal worden geplaatst. De heer Schouten meent, dat de straat verlichting ook beter geregeld dient te worden en vraagt hoe laat de lantaarns uitgaan. De Voorzitter zegt, den lantaarnopsteker een lijst te hebben gegeven met de uren waarop de lantaarns aan moeten. B. en W. hebben gemeend, dat het wel iets later kon als op dezen lijst wordt aangegeven, het licht brand tot 's avonds 10 uur. De heer Schouten meent, dat dit Zater dagsavonds wel een half uur later mocht zijn. De Voorzitter meent, dat 10 uur in de week laat genoeg is, doch zal last geven, het licht Zaterdagsavonds tot half elf te doen branden. De heer Schouten vraagt, of B. en W. reeds iets kunnen mededeelen, hoe of de gemeente staat tegenover de P.N.E.N. en den aannemer van het net. De Voorzitter zegt, van den aannemer een rekening te hebben gekregen, waarop B. en W. verschillende aanmerkingen hebben gemaakt. Zoo komt daarop onder andere voor een post van aansluiting van den transformator naar den optrekmast groot f350.De kosten daarvoor zijn indertijd opgegeven a f 5.per strekkenden meterdan staat er op een schakelbord van f 85.hetgeen de aannemer er ook bij had moeten leveren, daarom is de rekening naar de P.N.E.M. teruggezonden met bedoelde opmerkingen. De heer Schouten zegt, dat de P.N.E.M. 'bij de laatste bespreking die met haar is gehouden, de bezwaren van de gemeente voelde aannemer en gemeente zullen zich bij hare uitspraak hebben neer te leggen. Over het schakelbord is geen uitspraak noodig, dat is wettelijk geregeld in het contract, evenals dat voor tusschen-steun- punten bij aansluiting geen extra kosten in rekening gebracht kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat hem is mede gedeeld, dat de heer Klugt 11 van de 14 posten schrapte, deze staan nu alle weer op de rekening en de P.N.E.M. ad viseert om maar te betalen. De heer Schouten vraagt, of de timmerman Mans thans reeds is aangesloten. De Voorzitter merkt op, dat deze aan sluiting afhankelijk is van den ombouw van de telefoon. Spr. zal nogeens bij de telegrafie aankloppen en op spoed aandringen. De heer Schouten vraagt, hoe of het met den stroomverkoop van de gemeente staat, hierop antwoordt de Voorzitter, dat volgens opgaaf in de maand Juli 96 en Augustus 250 K.W.U. zijn verbruikt. Volgens den meter in het transformatoren huisje was dit slechts 301 K.W.U., terwijl de verbruikers slechts 160 K.W.U. in rekening gebracht kan worden. De P.N.E.M. gewezen op het verschil van 301 en 346 K.W.U. heeft in een breedvoerig schrijven uiteengezet, dat de stroom gemeten wordt aan den laagspanningskabel, bij den ge meten stroom is te voegen 2£ pCt. slroom- verlies en met een heele rekenformule bewijst dat de getallen juist zijn. De heer Schouten meent, dat bij grootere stroomafname de cijfers gunstiger zullen worden, iets wat de Voorzitter beaamt. De heer Schouten oordeelt echter, dat het groote verschil van 160 en 346 K.W.U. aan een fout moet schuilen, of de trans formator deugt niet of de huismeters zijn niet in orde zoo'n groot stroomverlies is niet mogelijk. Spr. adviseert B. en W. de P.N.E.M, hier wel op te wijzen. De heer v. d. Vliet zegt, bij een vorige vergadering te hebben gevraagd, hoe het ging met de meteropneming en het geld ophalen voor het Gem. Electr. Bedrijf en dat hem daarop geantwoord is, dat dit kosteloos geschiedde. Spr. vraagt hoe het gaat met den administrateur, naar zijn oordeel had deze bij het overgaan van het bedrijf ook ontslagen moeten worden. In deze gemeente zijn 3 electriciens die ge lijke rechten hebben, als er belasting be taald moet worden zal - dit ook wel zoo zijn komen deze dan ook naar zijne meening voor herstellingen in aanmerking en kon dit met de administratie verbonden worden. Dan heeft spr. vernomen, dat door eenige ingezetenen een verzoekschrift is ingediend aan den Raad, om den lantaarn in den Hoofdgraaf om te zetten en vraagt wat daarvan is. Voor de gemeente is een schip macadam gelost door buitenvolk, terwijl in de ge meente arbeiders genoeg te krijgen zijn. Spr. keurt dit af en meent dat dit ar beidsloon in de gemeente had behooren te blijven. De Voorzitter, dit gesprokene beant woordende, zegt, dat de administrateur reeds bij de oprichting van het bedrijf is aangesteld en B. en W. geen aanmerking op zijn administratie hebben gehad en er dus geen aanleiding bestaat, hem te bedanken en een ander aan te stellen. Het opnemen van den meter en het ophalen van geld geschiedt door den gemeente-opzichter, die daarvoor behoorlijk tijd over heeft. Het adres, inzake verplaatsing straat lantaarn was niet aan den Raad doch aan B. en W. gericht, tot verplaatsen is echter reeds last gegeven, Wat de herstellingen aan het electr. net betreft, spr. kan niet inzien dat daarvoor iemand aangesteld moet worden. Het lossen van den macadam is niet op last van het Gemeentebestuur geschied. De schipper had aangenomen de keislag vrij op den wal te leveren B. en W. hebben er niet aan gedacht, de bepaling te maken, dat bij lossing arbeiders uit deze gemeente genomen moesten worden. Het spijt spr. wel, dat de schipper ar beiders uit een andere plaats heeft genomen, in de toekomst zullen B. en W. echter deze bepaling maken. De heer Schouten vraagt, of de gemeente bij het doen van herstellingen aan het electr. net vrij is te nemen wie zij wil en niet door een benoeming aan een per soon is gebonden. De Voorzitter zegt, dat niemand een vaste opdracht heeft gekregen en hij hoopt dat de gemeente ook niemand noodig zal hebben. De heer Verwijs zegt, van oordeel te zijn geweest, dat, zoo het technisch en administratief beheer zou zijn samengevoegd, er een persoon een bestaantje in had kunnen vinden. Hiertegen merkt de heer Schouten op, dat de administrateur f200.Salaris ge niet en vraagt hoe of het dan mogelijk zal zijn, er een salaris van te maken, waarvan iemand kan bestaan. De Voorzitter zegt, dat aan samenvoeging nog het bezwaar is verbonden, om een persoon te vinden die én voor de admi nistratie èn het technisch gedeelte ge schikt is. De heer Schouten voegt hieraan toe, dat de administrateur, tevens electricien, zich zelf zou hebben te controleeren, of hij niet te veel uren maakt. Spr. meent, dat het publiek deze onderscheiding vergeet. De heer v. Houwelingen zegt, dat men thans in den tijd van bezuiniging leeft, de administrateur heeft f300.terwijl voor het ophalen van het geld nog iemand anders werkzaam is, in Giessen en Rijswijk krijgt men dat goedkooper gedaan. De Voorzitter zegt, dat het salaris f 200.is f 100.worden gegeven bij wijze van duurtetoeslag en de Raad bij de behandeling der begrooting dus weder zal hebben te beslissen of deze voor het volgend jaar weer gegeven zullen worden. Te Rijswijk is het een nieuw bedrijf, hier is het hetzelfde gebleven, alleen vroeger produceerde men de stroom zelf, terwijl hij thans wordt gekocht, omdat men ver wachtte dat dit goedkooper zou zijn. De heer v. d. Vliet is het niet met den Voorzitter eens, naar zijne meening is een geheel nieuw bedrijf begonnen, welke be wering de Voorzitter bestrijdt. Het reglement dat oorspronkelijk is gemaakt voor het bedrijf geldt thans nog. Als een bewijs, dat Ged. Staten de meening van den Voorzitter deelen, voert hij aan dat dit college dan geen goedkeuring zouden hebben verleend aan het raadbesluit tot het aangaan eener geldleening ten behoeve in dit bedrijf. De verandering betreft alleen het technisch gedeelte, het administratieve is hetzelfde gebleven. De heer v. Houwelingen zegt, dat de administratie te Rijswijk f 60.kost, terwijl het hier f 300 is, en daarbij nog iemand is belast met het opnemen der meters en het ophalen van geld, volgens spr.s meening vormt dit een groot verschil. De Voorzitter zegt, dat voor het tech nisch beheer door de P.N.E.M. f5.per aansluiting wordt berekend. De heer v. Houwelingen spreekt van f 60.doch in Rijswijk is aangenomen, dat het admi nistratief beheer tot Januari a.s. dit bedrag zou kosten. De Raad zal dit salaris dan opnieuw hebben vast te stellen, en volgens spr. zou dit worden bepaald op f 2.per aansluiting per jaar, dan zou men daar dus per slot duurder uit zijn dar? hier. De heer v. d. Vliet meent, dat bij aanbesteding de gemeente veel voordeeliger zou uitkomen. Indien de Raad tot zooiets mocht be sluiten, dan zal de Voorzitter art. 70 der Gemeentewet in toepassing brengen en de Kroon vernietiging vragen van dit besluit. Spr. acht aanbesteding van een ambt on^ mogelijk. Daarbij is het best mogelijk dat er iemand gevonden zal worden die het voor minder wil doen, de vraag is echter of de gemeente daarbij per slot beter mee zou zijn. Hij geeft het den eersten den besten te doen een rekening en begrooting voor het bedrijf op te maken, dat is niet ieders werk, bovendien behoort een admi nistrateur eenige soliditeit te hebben. De heer v. d. Vliet heeft hooren zeggen dat de administratie meevalt en daaraan niet zoo veel is verbonden. Hiertegen voert de Voorzitter aan, dat de administrateur te Giessen nog niet weet wat er aan verbonden is. De heer Schouten oordeelt, dat de heer v. d. Vliet niet bedoelt annbesteding van het ambt, doch meer de sollicitatie open te stellen voor iedereen. Gaat men daartoe over,' dan zou het salaris eerst opnieuw vastgesteld moeten worden. Als men dan in aanmerking neemt, dat in Rijswijk f 2 per aansluiting wordt betaald, hetgeen hier niet wordt bereikt, dan meent spr. dat men het verstandigst doet er geen veran dering in te brengen. De Voorzitter zegt dat deze redeneering juist is, hierbij komt ook nog dat men een ambtenaar maar niet zoo kan ontslaan. De heer v. Houwelingen zegt, dat het' niet gaat tegen den persoon, doch alleen tegenover het salaris, als de gemeente hare werkzaamheden voor minder gedaan kali krijgen is dit plicht. De Voorzitter be weert wel, dat een ambtenaar maar niet zoo kan worden ontslagen, maar v. Lier dan De Voorzitter antwoordt hierop, dat een eenmaal vastgesteld loon van een ambte naar maar niet zoo zonder meer vermin derd kan worden. De administrateur is voor vast benoemd, de andere beambten, waar onder v. Lier hadden slechts een tijdelijke aanstelling, uit billijkheidsoogpunt is van Lier en Bouman na hun ontslag nog 2 maanden loon uitbetaald. De heer v. d. Vliet blijft bij zijn be wering dat als men bezuinigen kan, men dit ook moet doen. De Voorzitter kan zich dit maar niet zoo laten zeggen, als B. en W. bezuinigen kunnen, dan zullen zij dit ook doen. De heer v. Houwelingen meent als men de salarissen niet mag verminderen men dan straks ook niet over bezuiniging zal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2