X mET land van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4229, Woensdag 27 September 1922 FEUILLETON. YIOLA. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE LEVERS ZEEP-MY XBOEÜEN jr KA f5UÏ1L FABRL KAflTEM VAH SUfILlGHT ZEEP BUITENLANDSCH OVERZICHT Terwijl Engeland de resultaten van de conferentie, voor de oplossing van het Levantijnsche conflict wilde afwachten, was Frankrijk geneigd op de vermoedelijke resultaten vooruit te loopen en Turkije zekere beloften te doen, omtrent wijzigingen betreffende territoriale kwesties, welke in het verdrag van Sèvres aangebracht zullen worden, inzonderheid beloften omtrent Thracië. Poincaré werd bij zijn voorstellen ver moedelijk geleid door zijn inzicht in de psychologische gestelheid der zegevierende Turken. Hij vermoedt dat stellige beloften het eenige middel zijn, om Moestafa Kemal Pasja van een agressieve actie te weer houden. Curzon daarentegen gelooft te mogen rekenen op de kracht van het Britsche scheepsgeschut. De kanonnen van de oorlogsvloot zullen voldoende zijn, om de Turken tot bedachtzaamheid te stemmen. Men hecht te Londen geen groote waarde aan de sensationeele en dreigende berichten, welke door de vrienden van Turkije te Parijs en te Berlijn worden gelanceerd. Bovendien verwacht men dat de Fran- schen hun geheelen moreelen invloed op de Turken zullen laten gelden om een gewapend conflict te voorkomen. Inderdaad doet het Fransche kabinet al het mogelijke om het vertrouwen der Turken te winnen en dit vertrouwen tot het handhaven van den vrede te benutten. Door L. J. FIKREE. 31) ïEn indien ik u eens zeide,® ging Worp langzaam voort, dat gij u mogelijk verkeerd had laten inlichten aangaande Viola's lot en dat men u schandelijk voorgelogen had, toen men u berichtte, dat zij was gestorven, zoudt ge mij dan ook gelooven, mijnheer De jonge man blikte den houtvester sprakeloos aan, alsof hij niet recht wist, wat hij van deze zonderlinge woorden denken moest. »Wat bedoelt ge eigenlijk, Worp?« vroeg hij ten laatste. »Gesteld eens, mijnheer,® vervolgde Worp op kalmen, redeneerenden toon, dat Viola niet gestorven was, dat die medeminnaar uwe berichtgevers op de eene of andere manier er toe gebracht had, u te doen gelooven, dat zij niet meer leefde.® »Ga verder, Worp.® »Geste!d vervolgens, dat Viola, om welke reden dan ook, haar huis, haar geboorte plaats, haar land verlaten en zich hierheen begeven had en »Maar dat is immers totaal onmogelijk, Worp I® riep Frederik uit, doch de hout vester hield zich, alsof hij deze woorden niet had gehoord en vervolgde kalm Vandaar dat de Fransche bezetting uit Tsjanak teruggetrokken is en Parijs zijn geheelen diplomatieken invloed gebruikt om Moestafa Kemal tot bedaren te brengen. Tenslotte heeft dejconferentie een bevre digend resultaat opgeleverd. Het is alleen de vraag of het resultaat niet iets te laat bekend is geworden. Als de berichten, over het binnenrukken van Kemalistische troepen, bevestigd worden is er wel reden tot ongerustheid. Het resultaat van de Parijsche conferen tie, die Zaterdagavond tegen half negen esloten werd, is vastgelegd in een door Poincarë, Curzon en Sforza onderteekende gemeenschappelijke nota, welke onmiddellijk naar Moestafa Kemal Pasja gezonden is. In deze nota wordt een vredesconferentie te Venetië of indien de Turken dit wen- schen, in een andere stad, voorgesteld, een conferentie, welke den vrede tusschen Turkije en Griekenland tot stand zou moeten bren gen en waartoe ook Roemenië en Zuid- Slavië als belanghebbende Balkanstaten uitgenoodigd zullen worden. Het gemeenschappelijke karakter van deze nota is misschien de belangrijkste factor. De kans was groot, dat de Ge allieerden niet tot overeenstemming hadden kunnen kouien en tot het verzenden van afzonderlijke nota's hadden moeten over gaan. Dit zou aan het moreele prestige der Geallieerden begrijpelijkerwijs geen goed gedaan hebben. Het voorstel der Geallieerden om ook Roemenië en Zuid-Slaviëjtot de besprekingen uit te noodigen, kan nog moeilijkheden ver wekken. Want Turkije zou daartegenover den eisch kunnen stellen ook Bulgarije aan de conferentie deel te laten nemen, daar de Bulgaren niet minder dan de andere Balkanstaten geïnteresseerd zijn bij de positie, welke de Turken op Europeesch gebied zouden krijgen. Moestafa Kemal weet zeer goed, dat èn de Zuid-Slaven èn de Roe menen, hoewel geen vrienden van Grieken land, gekant zijn tegen elke verzwakking van het Grieksche evenwicht in den Balkan op de Turken en een versterking van den Turksch-Bulgaarschen invloed met alle mo gelijke middelen zullen tegengaan. De nota van de Geallieerden bevat echter bijzonderheden en opent politieke vooruit zichten die voor de Turken zeker verleide lijk zullen zijn. De Geallieerden beloven plechtig, dat zij de Turksche aanspraken op Oost-Thractië en Adrianopel zullen ondersteunen, zij het »Gesteld verder eens, mijnheer, dat Viola, na weken en maanden gereisd en allerlei gevaren getrotseerd te hebben, eindelijk hier in Rozendal was aangekomen, dat zij door dit bosch gegaan was en bij ongeluk dat sieraad daar verloren had. Dat zij doodelijk vermoeid en ziek in »Het gekroonde Hert® was binnengedragen en daar nu op de liefderijkste wijze verzorgd en opgepast werd.« »Worp, om Godswil, houd opriep Frederik in de hevigste ontroering, »ge spiegelt mij iets voor, waaraan het al te dwaas zou 2ijn, ook maar een enkele seconde te gelooven »En gesteld dan eindelijk en ten laatste eens, dat Worp, die als een arme, uitge hongerde en mishandelde knaap door uw vader werd opgenomen en gekleed, gevoed en beschermd, gesteld, dat die Worp, die alles aan u verschuldigd is en zijn leven ieder oogenblik gewillig en met vreugde voor zijn weldoener zou opofferen, gesteld, zeg ik, dat diezelfde Worp, die hier voor u staat, eens met een plechtigen eed be zweren wilde, dat dit alles waarheid was, zoudt ge hem dan gelooven, mijnheer De jonge edelman blikte zwijgend in de eerlijke, trouwe oogen van den houtvester, hief de hand op en sprak ïWorp, bij den almachtigen God in den hemel, zeg mjj, spreekt ge wartaal of waarheid >Ik spreek de waarheid, mijnheerIk zweer het bij God En den houtvester hief de rechterhand met een beperking aangaande zekere neu trale zones. Ook de neutraliteit van de zeestraten moet verzekerd blijven. De troepen der Geallieerden zullen zich echter uit Kons- tantinopel terugtrekken, en de souvereiniteit van de Turksche regeering in de voormalige hoofdstad wordt ten volle gewaarborgd. De voornaamste eischen der Turken worden door de geallieerden ingewilligd en deze kunnen dus zonder eenige moeite het be geerde verkrijgen. Men zou dus zeggen, dat zij het aanbod zullen aangrijpen. Het is echter verontrustend dat de Kemalisten aan den rand van de neutrale zóne zeer uittartend tegen de Britsche grenspatrouill* optreden en met geen enkel antwoord hebben geantwoord op de nota der geallieerden regeeringen betreflende de onschendbaarheid der neutrale zonen. De Turksche cavelarie is in het neutrale gebied van Tsjanak binnengerukt en weigert zich op het bevel der Britsche aanvoeders terug te trekken, zij zeggen eerst bevelen uit het Turksche hoofdkwartier te moeten ontvangen. BUITENLAND. De Turken iu de neutrale zone. De Kemalistische ruiterij overschreed de neutrale zóne bij Tsjanak. De Britsche generaal en de Turksche parlementairs hoopten langs minnelijken weg het terug trekken der Turken te bewerken. Volgens nader ontvangen berichten hebben de Turksche troepenafdeelingen, die de neutrale zóne waren binnengedrongen, zich weer teruggetrokken naar Bairamitsj. o Ecu vliegtuig verongelukt iu Amerika. Bij de legermanoeuvres in Texas is een groot bombardementsvliegtuig omlaag gestort. De zes inzittenden werden gedood. o Ëea afschuwelijke aanslag interland. Bij de O'Connell-brug in Dublin is op nieuw een afschuwelijke aanslag gepleegd. Rebellen wierpen een bom naar een vracht wagen metregeeringssoldaten. De ontploffing werd door de geheele stad gehoord. De daad had juist plaats op koffietijd zoodat eenige duizenden personen zich op straat bevonden toen de bom werd geworpen. Een aantal soldaten zijn door de splinters van den bom, die van byzonder krachtig maaksel was, getroffen. Een is reeds aan zijn wonden overleden. De rebellen die bij plechtig omhoog, daarbij het hoofd ont- blootende. Viola 1 Zij leeftZij leeftgilde Frederik en snelde den weg naar de herberg op-; doch nauwelijks had hij eenige schreden gedaan, of hij stond stil, wankelde en zeeg op het gras neder. Onmiddellijk snelde de houtvester toe en boog zich over zijn half bewusteloozen meester heen. »Ik was nog te haastig,mompelde hij zacht, »ik had hem nog beter en langzamer moeten voorbereiden. Maar zie, hij komt al bij En werkelijk opende Frederik de oogen, blikte verward om zich heen en sprong toen op met den uitroep »Worp, Worp, heb ik gedroomd, of is het waarheid Heb ik werkelijk uit uwen mond gehoord, dat Viola niet dood, maar hier in het dorp aan gekomen is O, Worp, zeg mij, is dit waarheid, of was het een droom Heb ik hier geslapen, of deed de vreugde mij voor eenige oogenblikken mijn bewustzijn ver liezen De jonge man zag den houtvester in vreeselijke spanning aan toen deze antwoordde ïWees bedaard, mijnheer, ge zijt ver schrikkelijk overspannen.® ïAntwoordt mij, Worpriep Frederik op anstigen toon. »Maar ja,« vervolgde hij snel, »nu herinner ik mij alles 1 Viola leeftZij is hier O, mijn God, ik zal haar wederzien, haar, die ik dood waande 1 Kom, Worp, dadelijk naar het dorp En met haastige schreden snelden beiden den hoek van de brug stonden trokken dadelijk na de ontploffing hun revolvers waarmede zij de soldaten beschoten die met geweren antwoordden. Drie burgers, waaronder een vrouw, zijn gewond. De rykste man van de wereld. Berichten uit New-York verklaren, dat de magnaten in Wall-street Henry Ford, den auto-fabrikant, thans voor den rijksten man op de wereld houden, rijker nog dan J. D. Rockefeller. De winst van de Ford Motor Car Company in dit jaar (het blijkt niet, of een afgesloten boekjaar bedoeld is) heeft 215 millioen dollars beloopen of na aftrek van belasting 110 milloen dollars. Uit deze getallen valt af te leiden dat de Ford Company gekapitali seerd zou kunnen worden op 2 milliard dollars, waarvan 5 pCt. dividend wordt betaald. Daar Ford feitelijk de uitsluitende eigenaar van de Ford Company is, bedraagt zijn fortuin het dubbele van dat van Rocke feller dat geschat wordt op een milliard dollar. o Een scheepsramp. Uit Constantinopel wordt aan De Courant geseind De Britsche torpedojager aSpeedy® is tot zinken gebracht na een aanvaring met een Nederlandsch schip in de Zee van Marmora. De torpedojager zonk binnen zeven minuten. Tien opvarenden verdronken. De torpedojager 3>Speedy« was een schip van 1075 ton, bewapend met drie kanonnen van 10 c.M. en vier torpedo-lanceeren. Zij had een maximumsnelheid van 35 knoopen. De naam van het Nederlandsche schip is niet bekend. ^NNfÊNLANDT" Relletjes te Rotterdam. Zaterdagavond omstreeks zes uur waren eenige opgeschoten jongens, die eenigszins onder den invloed van sterken drank ver keerden, rond een orgel in de Florastraat bij den Goudschenrijweg te Rotterdam aan het dansen en herrieschoppen, tot zij door een agent vermaand werden tot doorloopen. De jongens stoorden zich hier niet aan, waarna de agent, die inmiddels hulp ge kregen had van twee collega's, zijn sabel trok en trachte een paar belhamels te arresteeren. Het publiek verzette zich hiertegen en drong zoo sterk op, dat de agenten noodgedwongen hun revolvers daarop voort, den weg op, die naar »Het gekroonde ilert« voerde. IV. Inmiddels was de staljongen, na op zoo zonderlinge en weinig hoffelijke wijze van den marskramer afscheid te hebben genomen, met zijnen boog onder den arm en de gestroopten haas half onder zijn gescheurde kiel verborgen, haastig het woud doorge sneld en op een vrij uitgestrekt veld aan gekomen. Hier zag hij naar alle zijden rond en niets bemerkende, dat hem verdacht voorkwam, sloeg hij thans den haas over zijn schouder en stapte triomfantelijk langs den zoom van het bosch voort, totdat hij aan een smal voetpad kwam, dat dwars over het veld liep en den jongen eindelijk aan een klein, bouwvallig huisje bracht, dat in beter dagen misschien den naam van woning had verdiend, doch thans op niet veel meer dan een bouwvallige schaaps kooi geleek en van buiten gezien elk oogenblik in elkaar scheen te zullen storten. De muren waren op verschillende plaatsen met oude planken zoo goed mogelijk gestopt en op gelapt, en het dak bestond grootendeels uit riet en zoden. Een uit ruwe planken getimmerde deur verleende den toegang tot dit armoedig verblijf en de staljongen maakte dan ook zeer weinig omslag, om binnen gelaten te worden. Hij deed dit op zijn gewone eigenaardige wijzehij schopte eenige malen achtereen tegen de deur en trokken en verscheidene schoten losten. Een jongen van 15 jaar werd daardoor zeer ernstig aan het hoofd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Een kleine jongen van zes jaar, die minder zwaar getroffen was, werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht, maar een man, die daar juist passeerde en wien de pink werd afgeschoten, kon ter plaatse worden verbonden. Twee der ergste belhamels werden door de politie ingerekend. Het bleef den geheelen avond in de buurt onrustig, zoodat voortdurend door bereden agenten gepatrouilleerd moest worden. Bietenverbouw. Dit jaar zijn er 2000 H.A. minder bieten verbouwd dan het vorige jaar. En ook toen was het al minder geworden. Men heeft nu meer aardappels gepoot, omdat in '21 de prijzen vrij hoog waren. Het is dus een leelijke tegenvaller geworden. o Gasontploffing In de rijwielfabriek van den heer Bulten te Doetinchem heeft Zaterdagmiddag een gasontploffing plaats gehad. Drie groote spiegelruiten en tal van kleinere ruiten zijn vernield. De arbeider R. werd vrij ernstig aan de hand gewond en kreeg bovendien brandwonden aan het hoofd. Een mooie vangst. Een paar dagen geleden werd bij de politie te Enschedé aangifte gedaan, dat tijdens een zangrepetitie uit een Christ, school aldaar drie rijwielen werden ont vreemd. De recherche stelde een onderzoek in en dit had als gevolg, dat als verdacht van den diefstal twee jongelieden van 19 jaar werden gearresteerd. Bij voortgezet onderzoek is gebleken, dat de gearresteerden op 14 Aug. j.l. zich door middel van braak toegang hadden verschaft tot een kerk aan de Haaksbergerstraat en f 250. ontvreemdden. Bovendien stalen zij zeven rijwielen en tijdens een voorstelling in het Volksparkgebouw een regenjas. Ze zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Qct huwelijk van ex-keizer Wilhelm. In goed ingelichte kringen neemt men 15 Nov. als datum voor het huwelijk van ex-keizer Wilhem. riep »Holla, Teun >Wie is daar ?t riep een zware manne- stem van binnen. »Ik ben het, Teun, doe maar open I Goed volk antwoordde de jongen. De ellendige deur, die echter tamelijk stevig bleek te zijn en goed gesloten was, werd geopend en de staljongen trad binnen. In het midden van de ruimte stond de man, dien de jongen met den naam van Teun had aangesproken. Hij was een reus achtig gebouwd, woest uitziend persoon, in de kracht zijn levens, met lange, donker blonde, doch wanordelijk om zijn hoofd hangende haren en grijze oogen, die iets listigs en dreigends tegelijk hadden. Naast hem lag een fraaie jachthond, en tegen den wand stond een gespannen boog, niet geheel ongelijk aan dien, welken den staljongen in de hand hield, doch grooter en van beter maaksel. Een tiental pijlen lag er naast. ïDag, Teun 1® riep de staljongen op een toon, die genoegzaam bewees, dat dit niet de eerste maal was, dat hij Teun zag of kwam opzoeken, ïhoe gaat het met u Teun antwoordde met een dof gebrom, Hebt ge nog al een goede jacht vandaag, Teun Zooals ge weet, is er drijfjacht op het huis, en mij dunkt, het wild moet juist dezen kant langs komen. Hebt ge al wat geschoten. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor lel Land vai Hcisiei n Altmje Langstraat n lie Bonelerwaard LUX

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1