voor iel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4231. Woensdag I October BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente WIJK, op Donderdag 28 September v.m. 10 uur. VoorzitterEdelAchtb. Ileer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Alle leden zijn tegenwoordig, behalve de heer G. van der Pol. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, hierna leest de Secretaris de no tulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden op- of aanmerkingen heeft op de notulen, zegt het lid v. d. Velden, dat in de notulen staat dat de leden Roza en v. d. Velden wisten dat er raadsvergadering was, dat dit wel zoo is, doch dat spr., voor hij met verlof is gegaan, 's Maandags aan den ge meente-secretaris heeft gevraagd, of het bekend was, wanneer er een vergadering zou zijn, waarop deze antwoordde dat hem daarvan nog niets bekend was. Spr. heeft het toen nog gevraagd aan Wet houder Boender, omdat hij aangeplakt zag, dat het nagras verpacht zou wor den en er dan gewoonlijk vergadering is. Deze wist er echter ook niets van en meende dat B. en W. de verpachting alleen zouden doen, zooals met het Groot Korenzand ook was gebeurd. Hierop is hij met verlof gegaan, had hij echter ge- geweten, dat er vergadering zou zijn ge feest, dan zou spr. niet zijn gegaan, om dat h|j, als raadslid, beslist geen verga- deri'ng wil verzuimen buiten noodzaak, en zou by zijn verlof dan ook hebben uitgesteld. Dinsd agmorgen is hij met verlof gegaan, en Di. nsdagavond was er het briefje voor de vergadering van Donderdagavond 31 Augustus Donderdagmorgen is hij nog even thuis gewast en toen vertelde zijn vrouw da t er vergadt^g was- Om 12 uur kreeg hij bericht van ,°en gecombineerde vergadering te Geldermalsei'1< waarheen hij toch reeds wilde gaan, en waarvan hij moeilijk weg kon blijven. Had bij echter geweten, dat er een besluit genome."*1 moest worden, waarmede het lid Roza ei? hU zich niet konder» vereenigen, dan zou i'^j beslist niet zijn gegaan. Spr. zag wel op het convocatiebiljet wijziging Gemeente- begrooting 1922, doch verkeerde in de meening, dat dit betrof de aanbeste ding aanlegplaats, die f 2200 had gekost, en waarvoor slechts een bedrag van 18 a 19 honderd gulden was uitgetrokken en heeft niet gedacht dat hierbij sprake was over de tekorten der distributie, omdat daarover nog geen rekening en verant woording was gedaan. Ook over den post groot f2500 die in 1920 op de begroo ting is uitgetrokken voor de distributie van brood, is nooit geen rekening en ver antwoording ingekomen. De Voorzitter zegt, dat als het over de tekorten der distributie gaat, dat men daarover aan hek eind der vergadering kan spreken, de vra'ag is nu of er aanmerkin gen op de not'ulen zijn, de reden waarom iemand niet ter vergadering is geweest laat spr. koud. Het lid Roza merkt op, dat de convocatie briefjes voor deze vergadering op het laatste oogenblik zijn verzonden, spr. heeft den bode de opmerking gemaakt dat het over zessen was en dus feitelijk te laat. De Voorzittet meent, dat men niet zoo tegenover elkaar moet gaan staan, de ver gadering is op tijd uitgeschreven, het is bêöt mogelijk dat de gemeentebode door de eene of andere omstandigheid iets te laat is geweest, doch dit is geen opzet, men moet niet spitsvondig worden. Het lid Roza zegt, dat hij hierover ook niets gezegd zou hebben zoo de Voorzitter dit zelf niet had uitgelokt. In de notulen is opgenomen, dat het lid v. d. Velden met kennisgeving afwezig was, doch spr. heeft voor de vergadering persoonlijk ter secretarie gezegd, dat hij de vergadering niet te kunnen bijwonen. De Voorzitter zegt, dit niet te hebben geweten. Het lid v. d. Velden meent, dat het vreemd blijft, dat men 's Maandagsavonds op de secretarie nog niets van eèmvergadering af wist. De Voorzitter zegt, dat hij de vergaderingen uitschrijft, bij hem had men dus moeten informeeren, doch spr. begrijpt heel goed dat wordt aangenomen, dat de vergadering met opzet het laatste oogenblik is uitge schreven. Het lid v. d. Velden zegt, dat hij heeft gevraagd of de vergadering van heden niet op Zaterdag kon plaats hebben, het lid v. d. Pol is nu niet in de gelegenheid zich te verantwoorden, over het herroepen van zijn beslissing in de vorige vergadering. De Voorzitter zegt, dat er niets te ver antwoorden is, dit heeft het lid v. Kuijk in de vorige vergadering gedaan, diens motief was ridderlijk, doch een raadslid moet niet terug komen op een eenmaal genomen besluit. Hierop worden de notulen goedgekeurd en vastgesteld. Wijziging verordening vleeschkeuringswet. Zie voor nadere toelichting raadsverslag Heusden in het nummer van 29 Sept. Het lid Roza zegt, dat men thans voor een feit wordt gesteld. Toen men besloot tot aansluiting bij den keuringskring Heusden wist men niet beter of de keuringsplaats zou Heusden zijn, thans moet men voor noodslachtingen naar Waalwijk een zooveel verderen afstand, had men dit vroeger geweten dan zou men misschien een andere beslissing hebben genomen. Men komt thans te Heusden tot de conclusie dat van inrichting van den dienst zooals men zich die oorspronkelijk had voorgesteld, niets kan komen, deze conclusie had men toch direct kunnen maken. De Voorzitter antwoordt hierop dat een commissie, bestaande uit den Burgemeester van Heusden, Genderen en Oudheusden, de zaak nauwkeurig heeft bestudeerd en een be grooting had ontworpen, waarbij uitoefening van den dienst als oorpronkelijk voorgesteld mogelijk was. Omstandigheden noodzaakten de commissie echter het keurloon op de helft te brengen, omdat de naburige keur- kringen ook deze lagere tarieven hadden en men dus gevaar liep dat sommige ge meenten hun slachtvee in die andere krin gen zouden laten keuren. liet gevolg hiervan is echter geweest dat men alles op zuiniger voet moest inrichten. Wat de verderen afstand betreft wijst spr. op den keuringskring Almkerk, die zijn noodslach tingen aan het abattoir te Rotterdam laat verrichten. Het lid W. Bouroan meent, dat in een vroegere Raadsvergadering er over gespro ken is, dat de woning waarin v. d. Velden heeft gewoond, ingericht zou worden voor slachthuis. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de Inspecteur in het begin ook heeft gezegd, dat iedere gemeente een noodslachtplaats moest hebben, men is hier echter op teruggekomen met het oog op de hooge kosten. Wethouder Bouman zegt, dat gewezen wordt op den verren afstand. Zeker is hv°.t ongelukkig als iemand treft dat een koe of paard van hem sterft en hij moet daar *lan n°g mede naar Waalwijk. Doch spr. mt'ent dat het gemeentebestuur heeft mede te merken, dat bedorven vleesch niet door de m enschen wordt opgegeten, bo? vendien keurt de veearts het dier af, dan behoeft men daarmede niet naar Waalwijk, alleen als er twijfel bestaat of er npfsschien nog iets van geschikt is voor de consump- tie. Het lid Roza vraagt, voor hoe lang de regeling wordt aangegaan, waarop de Voorzitter antwoordt van- 29 jaar. Het lid v. d. Velden vTaagt, of de be trokkene, als het vleesch \Tan een uit nood geslacht of gestorven dier te Waalwijk wordt afgekeurd, dan toch f10.moet betalen. Hierop antwoordt de yoorzitler beves tigend. Wethouder Bouman vraagt, of, zoo het vleesch wordt goedgekeurd, de betrokkene .bet weder naar Wijk mag vervoeren. Ook hierop antwoordt de Voorzitter bevestigend, men kan het vleesch te Waalwijk verkoopen of mede terugbrengen. Met algemeene stemmen wordt besloten d» verordening te wyzigen, zooals wordt aang;egeven. Art. 26 blijft echter gehand haafd zonder toevoeging, om het uithallen niet onmogelijk te maken en daardoor concurrentie niet weg te nemen. Alle Vleesch, dat na in werking treding der verordening wordt vervoerd, moet voorzien zijn van het stempel Heusden. Vaststelling verordening op de heffing van keurloon. Deze verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld zooals zij ter tafel is gebracht. (Zie Raadsverslag Heusden). Vaststelling voorschriften aanbrengen alectriciteitsinstallaties. De Secretaris leest deze voorschriften gedeeltelijk voor. Het lid v. d. Velden zegt tegen vast stelling te zijn, omdat de voorschriften bepalen, dat, om erkend installateur te zijn en werkzaamheden te mogen verrichten ten kantore der P.N.E.M. f100.waar-, borg moet worden gestort en monsters der te verwerken materialen ten kantore moet worden gedeponeerd en goedgekeurd moe ten zijn. Spr. is tegen aanneming der voorschriften, omdat daardoor sommige personen worden bevoorrecht. Zijn zoon kan b.v. niet aan de gestelde eischen voldoen, en zou dus uitgesloten worden van werkzaamheden. Door indertijd alle macht in handen te geven van de P.N.E.M. heeft het gemeen tebestuur naar sprs. meening verkeerd ge handeld en zal dit de gemeente veel geld kosten, uit de nota's van de P.N.E.M. is niet wijs te worden. De Voorzitter zegt dat het lid v. d. Vel den zich vergist, zijn zoon kan als tot heden werkzaamheden blijven verrichtten, alleen de A.N.E.M., voor wien hy agent is, heeft voor de gestelde waarborgen te zorgen. Dat het moeilijk is om uit de nota der P.N.E.M wijs te worden erkent spr. Om deze echter te kunnen begrijpen, zou men zoowel technisch als administratief goed onderlegd moeten zyn en op de hoogte met electriciteit. Het lid v. d. Velden blijft bij zijn be wering dat het verkeerd is geweest het technisch en administratief beheer geheel uit handen te geven, iets wat tot zijn spijt is gebeurd. Zei wethouder Boender niet, toen hij terugkwam van de verga dering uit Dussen, dat de Burgemeester daar waarschuwde, om niet de macht uit handen te geven. De administratie had men best zelf kunnen doen, en het technisch beheer heeft nu ook plaats door een agent, deze zou het dan ook wel hebben kunnen doen, bij de een of andere moeilijkheid kon dan wel een ingenieur de zaak komen onderzoeken. Spr. meent dat de gemeente hiervan veel voordeel zou hebben gehad, men komt nu maar met 2 of 3 personen in een auto en doet dit niet voor zijn pleizier, de gemeente zal dit alles behoorlijk gedeclareerd vinden. Het lid Roza meent, dat het lid v. d. Velden gelijk kan hebben. Destijds is echter besloten de functie's voor 5 jaren aan de P.N.E.M. over te dragen, omdat hier niemand was die er eenig begrip van had. Daarbij is de P.N.E.M. wel een zelfstandig bedrijf, doch staat on ier toezicht van de Provincie. Behartigt de provincie hare belangen, dan behartigt zij tegelijk de belangen van de gemeenten. In het volste vertrouwen heeft men toen de macht uit handen gegeven, omdat dit het ,voor- deeligst werd geacht. Mocht echter blij ken, dat men abuis heeft gehad en de gemeente te duur uit is, dan deelt zij dit lot met zeer vele gemeenten in Noord- Brabant. En nu is spr. van oordeel, zoo al die gemeentebesturen hun stem laten hooren de P.N.E.M. daarvoor onmogelyk doof zal kunnen blijven. Wethouder Bouman meent dat het lid Roza den toestand juist heeft weergegeven. De Voorzitter zegt dat men van oordeel was, dat overdracht aan de P.N.E.M. voor- deeliger zou zijn dan dat men zelf een boek houder en een ambtenaar moest aanstellen, die technisch op de hoogte was. Wordt de leiding slecht aangelegd, dan stelt men de ingezetenen bloot aan groot gevaar, er moet iemand zijn die alles kan keuren. Het lid v. d. Velden zegt, dat de P.N.E.M. zelf de voorschriften niet hand haaft, wat zij bij den een afkeurt, keurt zij bij een ander goed. Over het voorstel tot vaststelling der voorschriften staken de stemmen. De beide Wethouders en het lid Roza stemmen voor vaststelling. Het voorstel zal dus in de eerstvolgende vergadering nogmaals in stem ming moeten worden gebracht. Benoeming onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de school te Wyk. Hiervoor heeft zich slechts een sollicitant aangemeld, nl. de heer A. Eerens te 's Gravenhage. De inlichtingen over den sollicitant luiden gunstig en deze wordt door den schoolopziener ter benoeming aanbevolen. By acclamatie wordt de heer Eerens benoemd, met indiensttreding zoo spoedig mogelijk. Wijziging gemeentebegrooting 1922, afdeeling Aalburg. Voor electrische installatie is een bedrag uitgegeven van f1250.en moet op de begrooting nog worden geplaatst een post groot f2650.voor aflossing geldleening bij de Handels en Landbouwbank. Deze posten worden gedekt uit het batig saldo en door een leening. Het lid W, Bouman zegt, dat 101 huis installatie zijn aanbesteed. Nu meent spr., dat niet alle aanbestede installatie's zijn geleverd en vraagt, of daarmede op de nota rekening is gehouden. Is dit niet het geval, dan kan spr. zijn stem tot goedkeuring aan deze wijziging niet geven. De Voorzitter zal de zaak laten onder zoeken meent ook, dat alle aanbestede installatie's niet zijn gemaakt, doch dat er later weer andere zijn bij gekomen zijn er echter slechts 99 installatie's gemaakt, dan zullen deze ook slechts betaald worden. Onder deze voorwaarde wordt de wyziging met algemeene stemmengoedgekeurd. Ingekomen stukken De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering wel is besloten dat de pomp in de Heistraat zou worden hersteld, op de begrooting voor dit jaar is echter geen post meer te vinden waaruit deze herstelling kan gebeuren, spr. zou daaraan willen voor stellen deze herstelling die f120.zal kosten, misschien zelfs nog meer, uit te stellen tot de volgende begrooting. Het lid Roza merkt op, dat de begrootingen steeds veel te krab gemaakt worden, waar tegen de Voorzitter inbrengt dat men dan den Hoofd. Omslag hooger op de begrootingen zou moeten brengen. Het lid Roza zegt, dat men aan het eind van het dienstjaar het te laag geraamde bedrag toch terug vindt. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten de herstelling uit te stellen. Van het hoofd der school te Aalburg is een verzoek ingekomen, om den zinkput nabij het schoolplein te doen nazien en te ledigen, omdat hij thans een ondragelijke stank verspreidt en het vuil niet meer weg loopt. Het lid Roza zegt, dat dit adres niet gezegeld is, volgens een vroeger genomen besluit zou het dus niet in behandeling genomen kunnen worden. Niet dat spr, er op staat om het daarom terzijde te leggen, doch men zal dan in 't vervolg dit besluit ook niet stipt kunnen doorvoeren. De Voorzitter zegt, dat dit adres eigen- lyk bestemd is voor B. en W., deze zullen met den gemeenteopzichter de zaak gaan opnemen. Van de gemeente s Hertogenbosch is de mededeeling ingekomen, dat zij zich voorbehoudt de ingezonden begrooting voor den keuringsdienst te wijzigen. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Den ingezetene v. Kappel wordt ont heffing verleend van art. 22 der bouw verordening, waarbij het verboden is den achtergevel van een woning in hout op te trekken. Een verzoekschrift om ontheffing van Hoofd. Omslag zal in geheime vergadering worden behandeld. Bij de rondvraag zegt het lid W. Bou man, dat in de eerste raadsvergadering die hij meemaakte, reeds is besloten de aanlegplaats te Aalburg te doen herstellen, daarna is reeds verschillende malen verga derd, en spr. heeft niets meer van deze herstelling gehoord. De Voorzitter merkt op, dat nog steeds* de goedkeuring van Ged. Staten niet is ingekomen. Het lid W. Bouman vindt het opmer kelijk, dat de eene goedkeuring direct komt en een andere zoolang op zich laat wachten. Men roept steeds over bezuini gen, doch spr. meent, dat door uitvoering van deze werkzaamheden in den zomer bij lagen waterstand veel bezuinigd had kun nen worden. Thans is de geschikte tijd daarvoor voorbij, en het zal wel een paar honderd gulden meer kosten. Dit werk had al lang' klaar kunnen en moeten zijn. Wethouder Boender oordeelt de herstel ling hard noodig. De Voorzitter zegt, dat, hiervoor een teekening en begrooting moet worden ge maakt en vraagt wie dit moet doen. Moet er ook gebaggerd worden, dan kost dit veel geld. Het lid v. Kuijk wordt opgedragen te onderzoeken of er gebaggerd moet worden en hoeveel, daarna zal de technisch amb tenaar te Heusden worden verzocht teeke ning en begrooting te maken. Het lid W. Bouman zegt, ook nog iets te hebben naar aanleiding van het sollici- teeren naar de woningen te Aalburg. De rijksveldwachter Bretveld was zeer verbol gen op den gemeenteraad, omdat hij daarvan geen woning kon krijgen. Wet houder Bouman had hem daarvan een woning beloofd^ en had gezegd de Bur gemeester en ik zijn een, en wij zyn er voor u er een woning van te geven. Wethouder Boender is er wel tegen, doch die halen wij wel over. Spr. heeft Bretveld toen gezegd, dat de gemeenteraad in deze niets had te zeggen en B. en W. hierover hadden te beslissen. De Voorzitter zegt, dat deze woningen zijn gebouwd uit de Ebskas en dus be stemd zijn voor de inwoners van Aalburg, niet-inwoners kunnen daarvan niet profi teer en. Het lid v. d. Velden meent, als het woningen van de gemeente waren geweest, dat het dan iets anders zou zijn geweest. Zoo men nu echter een woning had ge geven, dan zouden de inwoners vani bij Ged. Staten terecht hebben gepru- Wethouder Bouman zegt, dat hil bezwaar in zag, den Rijksveldwacl.te. r delijk een woning te geven, niettegenstaain| deze bestemd waren voor de Aalburgsjii menschen, omdat versteiking van politie^ het belang der gemeente is. In de ver gadering van B. en W. was ook spraR over het beschikbaar stellen van een wo ning, Wethouder Boender was daarteg^rj terwyl de Voorzitter er nu eens voor, din weer tegen was. Spr. was er voor, delijk een woning beschikbaar te stel'] om den Rijksveldwachter te helpenzoo deze een andere woning kon krijgen, hij de woning weder moeten verlaten. OrJ echter de praatjes, die door middel van c I krant van Veerman door het Lac4. Heusden gaan, niet erger te maken, spr. niet verder er over uitweiden alk* wil hij nog opmerken, dat het lid Bouman, B. en W. aanspoorde, de mfj schen die het huis van v. d. Steenhoven l1 woonden een woning te bezorgen, dan kwijl er een goede woning voor den Rijkst^' wachter vrij. Op deze manier kan s. aan den gang blijven. Het lid W. Bouman zegt, hiertege' te moeten komen. Spr. werd gezegd^ B. én W. zouden beslissen over dewonlf gen, met het oog dat de Rij ks veld wacht zonder woning was en het toch wel g.' was, dat de politie in de gemeende v> sterkt werd, heeft spr. de woning a- niet om den V dijk aangewezen, wachter van een nieuwe woning t sluiten. Het lid v. d. Velden zegt, dat WeD der Bouman zijn eigen vonnis strek niet te antwoorden op de beschuldiging het lid W. Bouman en voet geeft aan praatjes die door de gemeente gaan De Voorzitter zegt, niet te weten of. die praatjes waar zijn. e Het lid v. d. Velden zegt, dat er me van deze dingen zijn. Veertien dagei^ r: leden hield P. Bouman spr. aan en vV telde, dat hij veel te hoog was aanges'asj in den H. O. Spr. antwoordde daag dat dit goed waar kon zijn, dat hij echter moest reclameeren. Hierop zei man, dat hij Wethouder Bouman er öt over had gesproken en dat deze ook raadde te reclameeren, onder toevoeging dat hij te hoog stond en hij hem I zijn reclame zou steunen. B. en stellen het kohier voor den H. O. sar^t-1 hebben dus gemeend, dat de aansla; P. Bouman zoo moest zijn, en om gaan zeggen, dat iemand te hoog is aa geslagen, acht spr. verkiezingspolitiek De Voorzitter zegt, dat B. en W, kohier wel samenstellen, doch dat de R het heeft goed te keuren en wat verkiezir politiek betreft, hieraan doet men allen Wethouder Bouman zegt, dat P. BourV erg zijn nood heeft geklaagd. Spr. hr| toen gezegd, dat het Gemeentebestuur alles niet weet en hij dus maar mo reclameeren. Het lid v. d. Velden zegt, dat op e vroegere vergadering is besloten, dat a werkzaamheden voor de gemeente zoud^ worden aanbesteed en thans is het heinc weer onderhands opgedragen. Wethouder Bouman zegt, dat de Voo zitter onmogelijk kon en hem had opgi dragen, lui te zoeken die dit werk koi den verrichten. Op eigen kosten is sp toen naar Aalst gegaan en heeft das palen gekocht, die voor f 2.50 hier aan veer zijn bezorgd, de werkzaamheden zi toen opgedragen aan personen die zondi werk waren. Spr. meent, dat bij een andei manier de kosten hooger zouden zijn g< weest. Het lid v. d. Velden zegt, thans in iets te hebben over de te korten der di tributie. De Voorzitter antwoordt hierop, dat h dit in een geheime vergadering behande wil zien hij wil in de openbare vergads ring alles niet bloot leggen. Het lid v. d. Velden meent, als all< eerlijk en recht is, men deze zaak da gerust in het openbaar kan behandele» Er was besloten, dat men in Den Haa een onderzoek zou instellen, doch daarva is niets gekomen. Het lid Roza en sp zijn daarover bij Ged. Staten gewees hiervan is te voren behoorlijk op de seen tarie kermis gegeven. Spr. zegt, dat li niet in de bedoeling ligt, iemand te zoeke» doch dat het alleen gaat om de zaak t< klaarheid te brengen. De Voorzitter zegt, in de geheime ve: gadering alles te zullen mededeelen, oq wat Ged. Staten hebben gezegd. Sprek; wil echter niet, dat het gemeentebestui door krantengeschrijf nog langer aan dt kaak wordt gesteld. Het lid Roza zegt, dat hij zich mi behandeling in geheime zitting wel foj vereenigen, indien de Voorzitter de verz kering wil geven, dat later den uifjM BIJVOEGSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5