Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heusden. No. 4233 Woensdag 11 October 1922. Telefoon no. 19. Postrekening no. 01525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 'n keurig uitzet heb ik toch. denkt jon^ mevrouwtje' fnet troti telkens by t opberen der vöjeh £n'fr blyt) llej ZÓo nieuW uitejen door Je behandeling mei BÜITENLANDSGH OVERZICHT De Engelsche minister van buitenlandsche zaken Lord Curzon heeft Zaterdag te Parijs tot in den nacht vergaderd met Poincaré en Galli, den vertegenwoordiger der Itali- aansche regeering. Deze besprekingen hebben een gunstig resultaat gehad en heb ben de donkere wolken, die zich Zaterdag aan den politieken hemel vertoonden, doen wegdrijven. Engeland, Frankrijk en Italië zijn tot overeenstemming gekomen en hebben be sloten dat de Turksche nationalisten de voorloopig neutraal verklaarde zones aan beide zijden van Bosporus en Dardanellen, als bedoeld in de nota van 23 September, zullen eerbiedigen. Verder zal het Grieksche leger worden verzocht Oost-Thracië te ontruimen, met dien verstande, dat de geallieerden het ontruimde gebied zullen bezetten voor den tijd van 30 dagen, te rekenen vanaf den dag dat het gebied door de Grieksche troepen volkomen ontruimd zal zijn. Ten derde ligt het in de bedoeling, dat gedurende dien tijd de geallieerde bezetting zal instaan voor de veiligheid der niet- Turksche bevolking en zorgen voor de orde. Gedurende deze 30 dagen zullen het Turk sche civiele bestuur en de Turksche gen darmerie in functie gesteld worden. Aan het einde dier periode zullen de geallieerde strijdkrachten zich uit Oost-Thracië terug trekken. Het is mogelijk, dat de terug trekking der geallieerde strijdkrachten reeds gedurende die 30 dagen begint, wanneer n.l. de geallieerde regeeringen het erover eens zjjn, dat er behoorlijke maatregelen door het nieuwe Turksche bewind worden getroffen ten behoeve van de handhaving der orde en de veiligheid der niet-Turksche bevolking. Ten slotte is bepaald dat het aantal Turk sche gendarmes, dat vóór de overdracht van Thracië aan Turkije zal worden toe gelaten, zal beperkt zijn en een onderwerp van bespreking zal uitmaken van de ge allieerde generaals en hooge commissarissen ter plaatse. Het Britsche kabinet heeft deze overeen komst behandeld en met algemeene stem men goedgekeurd. Hierna zijn instructies gezonden aan generaal Harington, om de besprekingen te Moedania te hervatten. De moeilijkheden die zich nog kunnen voordoen, moet men nu te Angora en te Athene zoeken. Zal de Turksche regeering de neutrale zones eerbiedigen en de waar schuwing van 23 September ter harte ne men En hoe zal Griekenland het besluit om Thracië aan de Turken te geven op vatten De berichten uit de neutrale zone luiden niet bemoedigend. De Turken eerbiedigen de door de Geallieerden gestelde grenzen geenszins. De Turksche troepen bij Ismid eerbie digen de neutrale zone zoo weinig, dat zij zich reeds hebben vertoond bij Omurli, op 35 K. M. ten Noordoosten van Skoetari en Schile, aan de Zwarte Zee hebben be zet. De Geallieerde generaals hebben tegen deze schending van de neutrale zone op nieuw bij de Angora-regeering geprotes teerd, en Harington blijft het terugtrekken der Turken eischen. Aan den anderen kant werd Zaterdag uit Parijs gemeld, dat de Geallieerden besloten zouden hebben op de conferentie PoincaréCurzon om de neutrale zone te verkleinen aten einde de Britsche troepen verder van de Kema- listische te verwijderen Hetgeen erop wijst dat de Geallieerden water in hun wijn doen en in plaats van de Turken de eerbiediging van de geheele neutrale zone te verlangen, een deel daarvan prijsgeven. Deze en dergelijke concessies moeten de Turken wel overmoedig stemmen. Toch is de Kemalistische regeering klaarblijkelijk meer vreedzaam dan oorlogzuchtig gezind. Wat nu de Grieken betreft, de regeering te Athene heeft sinds Zaterdag een aantal min of meer dreigende waarschuwingen ontvangen en is daarvoor ten slotte gezwicht. De Fransche gezant te Athene heeft de regeering van koning George onder de oogen gebracht dat tegenstand der Grieken de Geallieerden zou nopen om zeer krachtige maatregelen te nemen. Ook Venizelos heeft het kabinet gewaarschuwd en den raad gegeven, maar te zwichten. Dit advies van den vereerden staatsman, die zich te Londen en te Parijs op de hoogte heeft kunnen stellen van de bedoelingen der Geallieerden, heeft natuurlijk diepen indruk gemaakt. En het is niet te verwonderen dat de Grieken in de gegeven omstandigheden maar besloten hebben, Thracië prijs te geven. Zeer waarschijnlijk zal op 1 November een werkelijke vredesconferentie worden gehouden. De Turken hebben daarvoor Smyrna genoemd maar de geallieerden hebben dit gewijzigd. Thans wordt gesproken van Skoetari aan den Bosporus of van het eiland Prinkipo in de zee van Marmora. De Russen blijven van deze conferentie uitgesloten, alleen als men besprekingen gaat houden over de vrijheid van de zeeëngten zal men ze uit- noodigen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Vrij dag 6 Oct. nam. 3.30 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren, burgemeester. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer Bakker. De Voorzitter opent op de gebruikelijke wijze de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van den Minister, betreffende de Vleeschkeuringswet, waarin vrijstelling verleend wordt voor huisslachtingen. De heer de Gaaij vraagt, of men van elke slachting op de secretarie aangifte moet doen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de aangifte verplichtend is voor iedere slachting. Verder deelt de Voorzitter mede, dat hij naar een vergadering is geweest, met enkele burgemeesters uit omliggende ge meenten. Reeds tevoren was er over gesproken om Zalt-Bommel als centrum gemeente aan te wijzen, doch deze ge meente heeft zich teruggetrokken. Een ontwerp-verordening wordt door den Voor zitter voorgelezen, waaruit blijkt, dat tot den keuringskring zullen behooren de ge meenten Nederhemert, Pouderoyen, Bra- kel, Gameren, Hurwenen, Rossum, Haaften. Zuilichem en Kerkwijk. De gemeente Kerkwijk wordt aangewe zen als centrum-gemeente. Aan het hoofd van den keuringsdienst zal staan de keuringsveearts, welke zoo noodig bijgestaan wordt door een of meer hulp keurmeesters. Op voorstel van B. en W. van Kerkwijk, kan, na ingewonnen advies van den keuringsveearts tot die uitbreiding worden besloten. Verder blijkt, dat de bezoldiging van het personeel van den keuringsdienst wordt vastgesteld door den Raad der gemeente Kerkwijk, doch dat deze de goedkeuring van de raden der andere gemeenten, behoorende tot den keuringskring Kerkwijk, behoeft. Er zal worden benoemd een commissie van advies, waarvoor uit elk der aangeslo ten gemeenten een lid van den Raad zal worden benoemd. Kunnen de kosten niet uit de keurloo- nen bestreden worden, dan wordt door de gemeenten pond-pondsgewijze naar het aantal inwoners bijgedragen. Mocht er een batig saldo zijn, dan wordt dit aangewend tot aflossing van leeningen, tot dekking van eventueel komende te korten of tot vermindering van keurloonen. De Raad der gemeente Kerkwijk is be voegd, indien noodig, ten behoeve van het bedrijf, een kasgeldleening te sluiten van ten hoogste f1500. Na vooriezing vraagt de Voorzitter of de heeren op- of aanmerkingen hebben. De heer Hobo vraagt, of de gemeente op zichzelf niet een dienst kan inrichten, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit niet gaat, de kosten zouden dan nog veel meer worden. De heer Hobo vraagt, of men dan bij de vereeniging van de genoemde gemeen ten ook medezeggenschap heeft en niet alles aan Kerkwijk wordt overgelaten. De Voorzitter antwoordt, dat alles ge meenschappelijk wordt geregeld. De heer v. d. Werken vraagt, wie den keuringsveearts bij zal staan. Hij heeft in het Raadsverslag van Heusden gelezen, dat de veearts als hulp een jongen zal nemen. De heer v. d. Vliet meent, dat men toch iemand moet hebben die gëxamineerd is, opdat hij bij afwezigheid van den vee arts deze zal kunnen vervangen. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, den veearts van Zaltbommel als keu ringsveearts aan te wijzen. De heer v. d. Werken vraagt, of de hulpkeurmeester afzonderlijk moet worden betaald, waarop de heer Smits zegt, dat dit de bedoeling niet zal zijn. De heer de Gaaij informeert naar het salaris van den keuringsveearts. De Voorzitter zegt, dat gesproken is over f3000.--, doch dit moet nog vast gesteld worden, evenals de geheele ont werp-verordening. De heer de Gaaij meent, dat de keu ringsveearts, indien hij wordt bezoldigd met f 3000, dan zelf moet zorgen voor hulp. De heer v. d. Werken meent, dat één keurmeester beter is dan twee, waarschijn lijk is dit ook goedkooper. De heer Smits zegt, dat bij hulp het salaris wordt gesplitst, hetgeen door den Voorzitter wordt bevestigd. De heer v. d. Vliet meent, dat men beter was met iemand, die zich geheel voor de keuring kon disponibel stellen en geen andere betrekking bekleedde, ook met het oog op de onpartijdigheid. De heer Smits vraagt naar de kosten van het slachthuis, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze uit de keurloonen moeten worden betaald. Besloten wordt tot de gemeenschappelijke keuringsregeling toe te treden. De Voorzitter deelt verder mede, dat bij hem is geweest M. v. d. Heijden, aan wien indertijd een voorschot is gegeven van f 200.Daar is toen iets van afge gaan, omdat v. d. Heijden nog een gedeelte van een erfenisje tegoed had. Hij vraagt nu of hij het ingehouden gedeelte nog zou kunnen krijgen, wat dan een bedrag van f 22.50 zou zijn. Spr. vraagt hoe de leden hierover denken. De heer van de Werken zegt dat v. d. Heijden ook met een lijst is rondgeweest, voor reparatie van zijn woning. De heer Gaaij zegt dat hij f 450 ge vraagd heeft, en hier toen nog meer is gegeven. Spr. gevoelt niet veel om aan zijn verzoek te voldoen. Ook de heer v. d. Vliet spreekt in gelijk- luidenden zin. De heer Hobo is er niet tegen als an deren ook geholpen worden, b.v. steun aan werkloozen. De heer de Gaaij zegt, dat dit geheel iets anders is. De Voorzitter brengt het verzoek in rondvraag, alle leden, behalve de heer Hobo, stemmen tegen. De Voorzitter vraagt of er nog iets is voor de openbare vergadering. De heer Hobo zegt, dat de slagers in deze gemeente verplicht zijn de geslachte runderen te laten keuren. Nu heeft zich het geval voorgedaan, dat iemand in deze gemeente een kalf heeft uitgehald waarvan geen keuring heeft plaats gehad. De be trokkene zei dat de burgemeeeter hem te kennen had gegeven, dat dit niet noodig was. De Voorzitter zegt, dat na 4 Augustus geen ongekeurd vleesch mee naar andere gemeenten vervoerd mocht worden. De vee arts is bij spreker geweest om hiervoor een en ander te regelen, evenzoo de slachter van Aalst. Naderhand is gebleken, naar de veearts spr. mededeelde dat de eene gemeente wel liet keuren, de andere niet. Toen de man, die een kalf uithalde dan ook bij spr. kwam, heeft hij hem gezegd dat hg het zelf moest weten, en heeft geen invloed op hem uitgeoefend. De Voorzitter deelt verder mede, dat hij nog iets heeft betreffende de steunregeling aan werkloozen in deze gemeente. Hij heeft de diakenen uitgenoodigd om tegenwoordig te zijn, doch wenscht dit in geheime ver gadering te hehandelen, zoodat de open bare vergadering door hem wordt ge sloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Donderdag 5 Oct., nm. 5 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer J. W. Eg berts, burgemeester. Secr. WelEd. heer C. J. v. d. Wiel. Afwezig de heeren Walraven en v. d. Wal. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en verzoekt den Secretaris de no tulen der vorige vergadering voor te lezen welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is allereerst punt 2 van de agenda, voorstel tot gunning van den verkoop van de openbare lagere scholen met woonhuizen te Nieuwendijk en Uit wijk, eerstgenoemde voor den prijs van f 9500.en no. 2 voor f 3400. De heer Buiser herinnert B. en W. er aan, dat bij een vorig raadsbesluit bepaald was, indien de verkoop dezer gebouwen had plaats gehad, B. en W. met een voorstel zouden komen in verband met een ambtswoning voor den burgemeester. Spr. zou niet gaarne willen, dat den Raad de schuld gegeven kon worden, dat de bur gemeester zonder woning zou komen. De Voorzitter dankt den heer Buizer voor deze woorden, doch deze aangelegen heid heeft geen punt van bespreking bij B. en W. meer uitgemaakt. Spreker beschouwde het als een zeker recht, aanspraak te hebben op een ambtswoning, daar in deze gemeente zulk een woning niet aanwezig is. Omdat de Raad in zijn ge heel deze meening niet deelde, en het toch mogelijk zou zijn, dat met één stem meer derheid tot bouw af aankoop van een ambtwoning werd besloten, hetgeen dan als een gunst zou moeten worden beschouwd, acht spreker deze zaak voor afgedaan temeer daar nu deze verkoop voor spreker geen aanleiding zal geven dat hij op straat gezet zal worden. Hierna wordt besloten het verkochte te gunnen. Ingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten, waarin zij den Raad berichten, hunne goedkeuring te verleenen aan de verordening enz. in verband met de vleeschkeuringswet voor deze gemeente, ook wat betreft 't keurloon hetwelk voor kennisgeving wordt aange nomen. Voor deze gemeente heeft Hare Majesteit ontheffing verleend voor huisslachtingen, betreffende varkens, schapen en geiten. De heer Groeneveld vraagt, hoe of het moet als men een beest (koe) wil slachten. De Voorzitter zegt, dat er dan altijd een keuring moet plaats hebbenook merkt spr. op, dat steeds van alle slachtingen 4 dagen van te voren aangifte moet worden gedaan. Een schrijven van het Bestuur der Ned. Herv. Gemeente te Uitwijk, waarin den Raad wordt verzocht, om bij publieke verkooping van het schoolgebouw aldaar, het Bestuur dier gemeente in bescherming- te nemen, opdat geen eigendommen dier kerk onder den hamer komen. De Voorzitter deelt mede, dat de ge bouwen zijn verkocht met alle lusten en lasten daaraan verbonden, zoodat van verkoop van eenige eigendommen dier kerk geen sprake is. Bericht van Gedeputeerde Staten dezer provincie, dat niet-ontvankelijk is verklaard, het beroep van P. Tamerius alhier tegen zijnen aanslag H. O. 1921, terwijl tevens om inlichtingen wordt gevraagd aangaande het beroep van M. Daggelders alhier van gelijke strekking. De heer Buizer meent, dat Daggelders te hoog is aangeslagenspr. is er zelfs van overtuigd, terwijl de heer de Jong van meening is, dat, als zijn inkomen f 750 bedraagt, hij nog te laag is aangeslagen. In deze werd nog geen besluit genomen. Thans is aan de orde de benoeming van een tijdelijk Directeur van het G. E. B. alhier. B. en W. stellen voor den heer Joh. v. d. Stelt op een salaris van f4500 te benoemen. De heer Groeneveld, vindt dit bedrag wel wat te hoog. De Voorzitter zegt, wanneer wordt na gegaan, de werkzaamheden aan deze be trekking verbonden, o.m. opnemen der meters, administratie en kleine herstellingen en men ziet wat v. d. Stelt gepresteerd heeft tijdens de vervulling dezer betrekking, dan is het voorgesteld salaris niet te hoog. De heer Dekker vraagt, of hij er wol bekwaam voor is, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer de Jong oppert demogelijkheid dat 't salaris misschien te weinig doch ook te veel kan zijn en zou een en ander liefst voor tijdelijk bepalen, volgens spr. kan men het salaris beter verhoogen dan verminderen. De heer Buizer vindt in verband met dé werkzaamheden het salaris niet te hoog. Spr. acht v. d. Stelt voor deze betrekking geschikt. De heer Ottevanger zegt, dat een salaris zou moet worden betaald, zoodanig dat v. d. Stelt er een bestaan van heeft, Spr. zegt, dat v. d. Stelt zich zeer verdienste lijk maakt, het is al eens voorgekomen dat in Uitwijk een defect aan 't licht was waarvan hij door middel van een melk rijder bericht kreeg en dat hij onmiddellijk per fiets naar Uitwijk reed. De heer Ouwerkerk vraagt, of v. d. Stelt er wel voor te vinden zou zijn, voor f 4500.—. De Voorzitter zegt, wij zullen 't hem vragen. Besloten wordt v. d. Stelt overeenkomstig; het voorstel van B. en W. te benoemen. Na eenige bespreking worden B. en W. gemachtigd de meubelen enz. van de op geheven openbare scholen alhier te ver- koopen. De Gemeentebegrooting voor het jaar 4923 wordt den Raad aangeboden. Thans is aan de orde vaststelling Instruc tie Arbeids-Correspondent, en salarisregeling. B. en W. stellen voor het salaris te bepalen op f 450 per jaar, terwijl Voorge steld wordt, het meldingsuur van werk- looze vast te stellen op werkdagen van 42 tot 4 uur namiddags. Eenige leden vinden dit uur niet goed, daar de menschen net eten moeten. Besloten wordt het uur te bepalen van 4 tot 2 uur namiddags. voor let Land ui Heisdei en Alteia, de Langstraat en U Boiamelerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1