Alle jeukende huidkwalen Op voorstel van den heer Ouwerkerk wordt het salaris vastgesteld op, indien het aantal werklooze 25 bedraagt, f100 en boven de 25 werkloozen f150. Hierna wordt de Instructie der lichtcom- missie goedgekeurd, terwijl tot lid dezer commissie worden benoemd de heeren de Jong, Ottevanger en Buizer. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de heer de Jong tot den Voorzitter dat er maatregelen getroffen moeten worden in verband met de onhoudbaren toestand waarin A. Schoenmakers alhier verkeert. Spr. zegt dat er beslist verandering in moet komen, het is daar allertreurigst gesteld. De Voorzitter zal zich met het Burger lijk Armbestuur in verbinding stellen opdat er spoedig verandering kome. De heer Dekker vraagt hoe of het met de verlichting staat aan den Ippelschendijk. De Voorzitter antwoordt dat op 11 Oct. a.s. stroom zal worden geleverd, aan de »Korn« dan nog niet. De Voorzitter deelt hierna mede, dat bij de kasopname van den Gemeente-Ontvanger alles in orde is bevonden. Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. BUITENLAND. Voor de kankerbestrijding. Een gefortuneerd Zweed heeft een bedrag van 370.000 kronen ter beschikking van de regeering gesteld ten behoeve van kan kerbestrijding. Een rader schiet zyn zoon dood, Vrijdagochtend in de vroegte heeft een oude man van 76 jaar te Billancourt in Frankrijk zijn zoon van 25 jaar doodge schoten. De vader is zich vervolgens bij de politie komen aangeven. Hij vertelde toen, dat zijn zoon een slecht leven leidde, zelden werkte en herhaaldelijk zijn vader en zusters bedreigd had. 's Morgens ging de oude vader zijn zoon wekken, die in bed lag en weigerde op te staan om naar zijn werk te gaan. De vader maakte zich driftig op den zoon, die onhebbelijk was en schoot hem met een pistool twee kogels in het hoofd. De jonge man was onmid- delijk dood. De moordenaar-vader heeft aan de politie gezegd, dat hij wel zijn afschuwelijke daad betreurde, maar dat hij toch geloofde, dat hij, die met blindheid bedreigd werd, zijn beide dochters gered heeft voor den onver laat van een broeder, terwijl het nog tijd was. Wapens gevonden. Te Stargard, in Pommeren, is bij een wapensmid in een kelder, achter een dub belen muur verborgen, een partij wapens, waaronder 9 machinegeweren, gevonden. De man, die uitstedig was, had, naar zijn vrouw tenslotte bekende, de machinege weren in den kelder verborgen. BINNENLAND. Zoek maar uit. Dat de familienaam Jansen of Janssen veelvuldig voorkomt, is geen openbaring, maar dat we in Den Haag, aldus »De Resb.«, volgens het nieuwe adresboek niet minder dan 338 families hebben, die zich met dezen naam tooien, is toch wel iets voor de courant. Na de Janssens komen de Smitten, waarvan we er 166 hebben, waarbij nog 82 Smits komen. o Yalsck bankbiljet In het vAlg. Politieblad® verzoekt de Commissaris van Politie in de eerste af- deeling te 's Gravenhage, de aanhouding van een zekeren Geertsema of Geestema, ongeveer 34 jaar oud, die op 18 Sept. 1922 in gezelschap van een ongeveer 20- jarig meisje, zich vervoegde in den winkel van een firma aan de Spuistraat, aldaar, om een bontmantel te koopen. Op 25 Sept. heeft hij een bontmantel gekocht voor f 225 en in betaling gegeven een bankbiljet van f 1000. Later is ge bleken dat het valsch was. Brand. Vrijdagavond is in de woning van E. aan de Vaartweg te Hilversum een hevige brand ontstaan. De zolder en de beneden verdieping zijn geheel uitgebrand. De oor zaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd o— Onder gesteente bedolven. Vrijdagnacht is in Staatsmijn Hendrik te RumpenBrunssum een mijnwerker onder afvallend gesteente bedolven en gedood. o Naar uit Weenen wordt gemeld zou de burgemeester van Rotterdam, mr. Zimmer man worden uitgenoodig als voorzitter van de Financieële controle-commissie van den Volkenbond voor Oostenrijk op te treden. In tegenwoordigheid van Prins Hendrik en zijn broer Groothertog Adolf werd Za terdagmiddag te Tiel de tentoonstelling van gesorteerd en verpakt fruit, uitgaande van de Provinciale Commissie der Veilingen in Gelderland, Utrecht en Overijsel, geopend. Godsdienstwaanzin. Omtrent een geval van godsdienstwaanzin, dat zich te Erica heeft voorgedaan, deelt het >Nwbld. v. Emment mede V. was den laatsten tijd een fanatiek volgeling van de Apostolische gemeente te Klazienaveen, waarvan de arbeider-winkelier Wolter Olijve priester is. In dit kerkge bouw moeten zich den laatsten tijd wonderlijke dingen hebben afgespeeld. Dit waren, volgens de volgelingen, profetieën, die in vervulling moesten gaan. Zoo zag een der zusters op zekeren dag plotseling een groote doodkist voor het kerkgebouw stilhouden. De kist ging van zelf het kerkgebouw binnen en bewoog zich regelrecht naar het altaar. De volgelingen zagen hierin weer een profetie en wel een van zoodanigen aard, dat er een mensch aan God geofferd moest worden. Het stond voor de meesten vrijwel vast, dat als offer moest vallen de priester Wolter Olijve. Na dit voorval moet G. V. hebben ge zegd Liever offer ik mij zelf of een van mijn kinderen, dan onzen priester Verleden week Zondag nu werd in de woning van V, een kindje geboren van het mannelijk geslacht. Den volgenden dag nam V. het kind op den arm, trad op de bedstede van zijn nog zeer zwakke vrouw toe en zeide dit kind moet geofferd worden aan onzen lieven God stem je daarin toe De vrouw wilde er aanvankelijk niet van weten, doch V. hield aan het offer moet gebracht worden, is het dit kind niet, dan moet toch een van onze andere kinderen als offer vallen V. maakte de lippen van het kind met cognac vochtig. Hij hield het nog altijd op den arm en toen hij het kind op den schoot legde van een buurvrouw, stierf het. Algemeen was men in de buurt er van overtuigd, dat V. het kind had doodgedrukt, vandaar dat men er aangifte van deed bij de politie. De loco-burgemeester, de heer J. Hadders Rzn., de chef-veldwachter Timmerman en de gemeente-veldwachter Grooters hebben V., die bij de werkverschaffing aan het Drostendiep arbeid had gevonden, Woensdag per auto opgehaald en hem te Emmen in arrest gesteld, waarna een uitgebreid onder zoek is ingesteld. V. erkende het boven beschrevene, doch ontkende, dat hij het kind zou hebben ge dood. Een oplichtingsaffaire te Tilburg? Wij lezen in de Berhjnsche bladen In verschillende kranten is een anonce geplaatst waarin door het »Liebesgabenversandhaus« van George Schnitzlein te Tilburg (Neder land) koffie tegen zeer lage prijzen werd te koop aangeboden. Levering zou plaats hebben, zoodra 't bedrag voor de koffie op de postcheque rekening nr. 75245 gestort was. De koffie heeft niemand nog ooit ontvangen. De Berlijnsche Kriminal-polizei, die in het bezit kwam van een groot aantal der advertenties, heeft kunnen constateeren, dat men hier te doen heeft met leden van het oplichtersgilde. De eigenaar der firma bleek te zijn de banketbakker Georg Schnitzlein, die ook wegens andere bedrie gerijen gezocht wordt. Het is hem o.a. gelakt 'n luitenant-veldmaarschalk op te lichten voor twee kostbare sabels en ver schillende uniformstukken, tezamen voor een waarde van 4 millioen kronen. o Knalkurken ontploft. Twee dooden, drie gewonden. Bij het Nederlandsch douanekantoor aan de Poppe tusschen Oldenzaal en Bentheim bevond zich Vrijdagmiddag een oud man uit Oldenzaal, Stegge genaamd, met een vracht van 50 kisten knalkurken, per auto uit Duitschland gehaald en bestemd voor iemand te Almelo. Eensklaps vloog met vreeselijken knal de geheele lading in de lucht. Het lijk van Stegge werd vreeselijk verminkt eenige meters ver weggeslingerd. Kommies van Tilburg werd zwaar gewond vervoerd naar het ziekenhuis te Oldenzaal, waar hij overleed. De kommies ontvanger, diens vrouw en een ander ambtenaar wer den licht gewond. De auto werd geheel versplinterd. Het huis van den douane ambtenaar werd zwaar beschadigd. o Zal de zegelljesplakkery verdwijnen 1 Onlangs werd medegedeeld, dat de Minis ter van Arbeid bezig is, een ander stelsel van ouderdoms-verzekering te vervaardigen, waardoor wellicht het zegeltjes plakken overbodig zou worden. Naar wij vernemen maken de werk zaamheden goeden voortgang. iVad.t In zuinige dagen. Binnenkort zullen genie-korporaals tot sergeant opgeleid worden. De sterkte der klas zal bedragen: 12 man. Hiervoor is aan onderwijspersoneel be schikbaar gesteld 1 kapitein2 luitenants 1 adj.-onderofficier2 burgerleeraren. Deze heeren hebben een gezamelijk salaris van f32000 Hebben de leerlingen aan het examen voldaan en zijn zij aangestelddan worden ze bij het overcomplete kader ge voegd, dat binnenkort ontslagen moet worden. Wie zei ook weer, dat de millitaire bureaucratie de ergste van alle is vraagt de Leeuw. Crt.« naar aanleiding hiervan. AlgemHbld. van 8-9-'22). o Reservekader en bezuiniging. Dit jaar ben ik als reserve-sergeant voor 13 dagen in militairen dienst opgeroepen. Het doel was mij bekend te maken met de sedert de demobilisatie bij de infanterie ingevoerde veranderingen (lichte mitrailleur enz.) Deze 13 dagen heeft men mij echter als volgt laten doorbrengen den eersten dag wapens halen 1 dag den laatsten dag wapens inleveren =1 een Zondag vrij =1 5 dagen in de duinen gesjouwd 5 dagen 2 maal een tweedaagsche marsch =4 12 dagen Resteert één dag, waarop ons werkelijk iets nieuws geleerd is. Deze 13 dagen heeft het Rijk alleen voor mijn tractament en reiskosten pl.m. f 50 gekost. Op hoeveel zal het Rijk het onder de wapenen roepen van alle reserve sergeants gedurende 13 dagen dit jaar niet te staan zijn gekomen? Minstens 11/13 van dit bedrag is m.i. weggegooid geld. [Ingezonden stuk in het Algem. Iibld. v. 29-8-'22) als excema, uitslag, netelroos, acne, winter handen enz. en ook lichte kwalen als zadel pijn, insectenbeten, kloven enz. worden geheeld door aanwending van Foster's Zalf Prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De »Heusdensche Harmonies is voornemens Maandagavond om 8 uur hare jaarvergadering te houden in café »de Gouden Leeuw«, Tot deze vergade ring, welke met muziek zal worden opge- luistert, hebben de donateurs vrijen toegang. Ook in deze gemeente heeft zich onder de varkens de vlekziekte voorgedaan. Zondagmiddag geraakte het 3-jarig zoontje van J. D. in den Demert te water. Een paar onbekend gebleven fietsrijders, die juist passeerden, wisten het kind van een wissen dood te redden. Almkerk. Tot directeur van het Gem. Electr. Bedrijf alhier is benoemd de heer Joh. v. d. Stelt te Nieuwendijk. Naar wij vernemen zijn de werkzaam heden van het electr.bedrijf zoover gevor derd, dat deze gemeente heden Woensdag van licht zal worden voorzien. Beneden-Langstraat. Vette varkens staan op goeden prijs en worden betaald, vuil gewogen tot 50 ets en schoon gewo gen tot 62 ets per K.G. Jonge biggen blijven eveneens duur en gelden van f 22 tot f 28 per stuk. 's Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 85 telegrammen, waarvan 37 verzonden en 48 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 156. Op de Rijkspostspaarbank worden 14 inlagen gedaan een bedrage van f1245.—, terwijl 6 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 465. De landbouwer P. van Loon brak bij het laden van den voer hooi zijn enkel en moest zoodoende eenige gedwongen rust nemen. Raamsdonksveer. Marktbericht Oude tarwe 13.50 ét f 14.25, Nieuwe tarwe 10 f 11, Rogge 9 k f 9.50, Ha ver 9.50 ét f 10.50, Gerst 9 ét f 10, Door de melkslijter werd de prijs der melk met 1 cent per L. verhoogd en gebracht op 14 cent. Sprang;. Maandagmiddag j.l. werd de 76-jarigen G. door den 17-jarigen S. met de fiets tegen den grond gereden. Hij bekwam hier bij zulk een letsel aan zijn arm, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdagavond kwam de afd, »Pa- trimoniume in {vergadering bijeen. Na opening en de afhandeling van verschillende ingekomen stukken werden tot afgevaar digde tot bijwoning der jaarvergadering van den Chr. volksbond benoemd de heeren B. van Beek en H. M. Zwart. Door A. C. van der Esch werd als onder werp ter bespreking ingeleid Maatschap pelijke Idialen.c A.s. Donderdag zal in de Tweede Kamer behandeld worden het onderwerp Vereeniging der gemeenten Sprang, Vrij hoeve- en 's Grevelduin-Capelle. Veen. Heden (Woensdag) avond te half zeven hoopt voor de Ger. Gemeente alhier op te treden de WelEerw. Heer Ds. Ker sten van Ierseke. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN, op Vrijdag 5 October nm. 5 uur. Voorzitter EdelAcht. heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A, v. d. Schans. Aanwezig de leden v. d. Stelt, v, d. Schans, Nieuwkoop, v. Gammeren en v. Campen. Te 5.15 opent de Voorzitter de verga dering, daarna lezing der notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Van Ged. Staten is ingekomen de goed keuring van het Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening ten behoeve van het Electr. bedrijf. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1921. De Voorzitter verzoekt de commissie die belast is geweest met het onderzoek, ver slag uit te brengen. De heer Nieuwkoop zegt, namens de commissie te kunnen mededeelen, dat de rekening in volkomen orde is bevonden, doch dat hij een vraag zou willen stellen naar aanleiding van den post groot f 394.80 uitgekeerd aan de P.N.E.M,, nl. of dit bedrag alleen betreft de afname van stroom ten behoeve van straatverlichting, of daarin misschien nog leveringen zijn begrepen. Loopt deze alleen over de straatverlichting, dan komt de commissie het bedrag voor die 2| maand beduidend hoog voor. De Voorzitter antwoordt, dat dit bedrag alleen de straatverlichting betreft en het werkelijk hoog is, het viel B. en W. ook tegen, deze hadden ook gemeend dat het goedkooper zou zijn. Spr. wil echter opmerken, dat de straatverlichting in Genderen een kleine f1000.per jaar zal kosten, en dat in het bedrag ook is begrepen stroom verlies. Daarbij moet men niet vergeten, dat men in 't begin wel wat royaal was met de straatverlich ting, nu spr, gemerkt heeft dat het zoo'n dure geschiedenis is, heeft hij last gegeven er zuiniger meda te zijn en het licht om half tien uit en niet te vroeg aan te doen. Bovendien is de prijs in het vervolg voor de straatverlichting lager, in plaats van 60 ct. per K.W.U. is deze teruggebracht op 40 ct., dus g lager. De heer Nieuwkoop noemt het spijtig dat de verlichting zooveel kost, deze is een belangrijke verbetering voor de gemeente. In het begin hebben de aangeslotenen echter ook reeds licht betrokken voor de meters waren aangebracht, ook dit stroom verbruik zal, naar spr. meent, in het bedrag zijn begrepen. Dit laatste wordt door den Voorzitter bevestigd. De commissie adviseert hierop tot voor loopige vaststelling der rekening zooals zij door B. en W. is aangeboden. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De beide wethouders onthouden zich ingevolge de wet van stemming. Hierop brengt de Voorzitter de com missie dank voor hare bemoeiingen. Rekening Armbestuur 1921. De ontvangsten dezer rekening bedragen f 4454.39, de uitgaven f 2660.75!, zoodat zij sluit met een batig saldo van f 1793.63J. Zij wordt voor onderzoek in handen gesteld van dezelfde commissie die de gemeente rekening heeft onderzocht, om in de eerst volgende vergadering verslag uit te brengen. Wijziging besluit aangaan geldleening. De Voorzitter zegt, zoodra besloten was tot het aangaan eener geldleening ten be hoeve van het electr. bedryf, te hebben geprobeerd het geld ter leen te krijgen bij de Rijksverzekeringsbank evenals vorig jaar. Dit gelukte echter niet, omdat het percentage, dat er van den beschikbaren geldvoorraad aan gemeenten mag worden geleend, reeds belangrijk was overschreden. Bij de postspaarbank, evenals by den pensioenraad te 's Hage, was het ook niet ie krijgen. Eindelijk werd de Bank van Nederl. Gemeenten bereid gevonden het bedrag te leenen tegen den koers van 96 en een rente van 6J pCt. Om dit aanbod te kunnen accepteeren zou het raadsbesluit van de vorige vergadering gewijzigd moeten worden in dien zin dat in plaats van ten hoogste 6 pCt. wordt gelezen ten hoogste 6! pCt. Als gevolg van besprekingen in het Dag. Bestuur hebben de beide wethouders nog eens geïnformeerd en is naar aanleiding daarvan inmiddels nog een aanbieding in gekomen van den kassier W. Timmermans te Waalwijk, die de gemeente f 6000 wil leenen tegen 6 pCt. rente, met pCt. provisie en de eerste aflossing na het vijfde jaar. Wordt dit aanbod geaccepteerd dan behoeft het reeds genomen raadsbesluit niet gewijzigd te worden. Als groote ver rassing is hierna nog van een particulier ingekomen een aanbieding van 5! pCt. onder conditie echter, dat deze particulier het recht heeft de leening met 3 maanden op te zeggen. Deze laatste aanbieding is spr. zoo juist medegedeeld en hij heeft dientengevolge geen overleg kunnen plegen met de wethouders en zou gaarne het gevoelen van den Raad vernemen, of het aanbod van den heer Timmermans of dat van 5j pCt. wordt genomen. Het wil den heer Nieuwkoop voorkomen, dat de laatste aanbieding de voorkeur verdient, niettegenstaande de mindere vast heid, Spr. meent, dat dit bezwaar niet kan gelden omdat de rente-standaard zich in dalende lijn- beweegt en zoo de particulier dus de leening mocht opzeggen, de gemeente zoo niet tegen lager, toch bijna zeker voor hetzelfde percentage overal kan klaar komen, terwijl de gemeente nu reeds direct het voordeel van pCt. heeft. De heer Vos komt ter vergadering. De Voorzitter zegt, het volkomen met den heer Nieuwkoop eens te zijn. Alleen wil hij wijzen op de mogelijkheid, dat de rentestandaard zich misschien in dalende lijn zal bewegen. Spr. zegt misschien, omdat hij bij de verschillende banken, daar van nog niets heeft kunnen merken. En mocht zooals iedereen hoopt, de economi sche toestand in Europa beter worden, zoodat de handel en nijverheid weder op leven, dan zullen deze meer geld noodig krijgen en zal tengevolge daarvan misschien het percentage juist gaan stijgen. De|heer Nieuwkoop vindt, dat wat de Voorzitter zegt juist is. Spr. gelooft ook als de zaken gaan opleven, deze meer be drijfskapitaal zullen noodig hebben en daar door het percentage zal stygen. Voor vaste leeningen zal dit echter naar spr. meent, niet het geval zijn. Het voorstel om het particulier aanbod van 5! pCt. te accepteeren wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen, waardoor punt 4 der agenda komt te vervallen. Wijziging verordening op den keurings dienst van vee en vleesch. De Voorzitter deelt mede dat door den Inspecteur voor de Volksgezondheid eenige bedenkingen, meest van technischen aard, zijn geopperd tegen de verordening in de vorige vergadering vastgesteld, daarom ver zoeken Ged. Staten eenige wijzigingen aan te brengen. (Zie voor deze wijzigingen raadsverslag Heusden). De voorgestelde wijzigingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Art. 26 blijft ongewijzigd, om het uithallen niet onmogelijk te maken. De vaststelling kohier voor de straatbe lasting wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Vaststelling termijn voor landbouwverlof voor leerplichtige kinderen. De Voorzitter zegt, dat het Hoofd der school geen landbouwverlof kan verleenen, indien door den gemeenteraad daarvoor geen tijdvak is vastgesteld. In Genderen en in Meeuwen is dit, in overleg met de Hoofden der scholen, gesteld op 114 Juni en 15—29 September. De Inspecteur op het Lager Onderwijs, heeft bericht genoegen te nemen met deze tijdvakken. De heer v. Gammeren vraagt, of het verlof in twee keeren moet worden genomen en of dit niet in 3 keer kan geschieden b.v. den tijd voor het aardappelen poten, bessen plukken en aardappelen rapen. De Voorzitter zegt, dat het in het belang van het onderwijs is, dat de kinderen zoo min mogelijk de school verzuimen. Twee maal 14 dagen brengen toch al wanorde. Als telkens leerlingen ontbreken, nu eens deze dan weer die, wordt het voor de onderwijzers moeilijk geregeld onderwijs te geven. De heer Nieuwkoop vraagt, of de vacanties van het onderwijzend personeel bij de wet geregeld wordt. De Voorzitter zegt, dat deze geregeld worden door B. en W. in overleg met den Inspecteur op het Lager Onderwijs. De heer Nieuwkoop meent, dat in andere gemeenten de 4 weken zomervacantie in —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2