Ook voor kinderen De communistische »Rote Fahnet had reeds eenige dagen geleden de aandacht op deze vergadering gevestigd en beweerd, dat het hier een verdekte opmarsch van de Orgesch betrof. Zondagmorgen om 7 uur had een aantal communisten het circus Busch reeds bezet. Zij hadden de zes politie-agenten, die daar voor de wacht hadden gehouden, gemak kelijk de baas kunnen worden. De politieagenten werden ontwapend en mishandeld. Toen tegen omstreeks negen uur de eerste leden van den »Bond voor Vrijheid en Orde® kwamen opdagen, werden ze onmiddellijk door de communisten aange vallen. Een wielrijderspatrouille der politie, die ter assitentie was aangerukt, werd eveneens aangevallen. De agenten werden van de fietsen gesleurd en hun rijwielen werden gestolen. Inmiddels was nieuwe versterking komen opdagen en thans was de politie in staat de menigfe langzaam het plein te doen ontruimen. Een tweetal leiders der com munisten werden gearresteerd. Op hen werden messen, dolken en knuppels ge vonden. Vele personen liepen bij de ont ruiming van het plein verwondingen op. Van de politieagenten kreeg er één een messteek in het onderlijf, waaraan deze reeds is overleden. Een ander werd den schedel ingeslagen en men vreest voor zijn leven. Het is mogelijk, dat nog meerdere personen inmiddels aan hun verwondingen zijn overleden. Terwijl nu de omgeving van het circus Busch van demonstranten was gezuiverd en de vergadering van den bond kon plaats vinden, speelden zich in verwijderde straten nog tal van botsingen af. Troepen com munisten hielden eenige rijtuigen aan, waarin een aantal studenten waren gezeten. Een handgemeen met de studenten volgde, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. De politie heeft naar de onlusten een onderzoek ingesteld dat den geheelen dag duurde. Tegen de »Rote Fahne« zal een vervolging worden ingesteld wegens openbare ophitserij. Gebleken is, dat de communisten zich voor hun demonstratie de hulp hebben ver zekerd van de bewoners van het Asyl voor Onbehuisden, Aan de dakloozen hadden zij 13J mark beloofd en aan hun leider 200 mark. Vijf honderd werkloozen namen aan de demon statie deel. De politie heeft reeds honderd arreststies gedaan. buitenland" De moord op Ratkeiiau. Om 3 uur Zaterdagmiddag is het proces in zake den moord op Rathenau voor het gerechtshof te Leipzig vonnis geveld. Ver oordeeld werden Ernst Werner Techow, wegens medeplichtigheid aan den moord, tot vijftien jaren tuchthuisstraf en tien jaren verlies van burgerrechten Hans Gert Te chow, wegens hulp en begunstiging, tot vier jaren en een maand gevangenisstraf Günther, wegens medeplichtigheid en be gunstiging tot acht jaren tuchthuisstraf en tien jaren verlies van burgerrechten Von Salomon en Niedrig, wegens medeplichtig heid, tot vijf jaren tuchthuis en vijf jaren verlies van burgerrechten. Ilsemann werd vrijgesproken van de aanklacht wegens medeplichtigheid en begunstiging, maar wegens ontduiking -van de verordening op het dragen van wapens, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Schitt en Diestel werden veroordeeld wegens begun stiging tot twee maanden gevangenisstraf. Tillessen wegens een misdrijf tegen de openbare orde tot drie jaren gevangenis straf Plass wegens hetzelfde misdrijf tot twee jaren gevangenisstraf. De kosten van het proces zijn te dragen door de veroor deelden. Vrijgesproken werden Warnecke, Stein beck en Voss, de kosten te dragen door het rijk. Bovendien wordt het machine pistool verbeurd verklaard. Door de pre ventieve hechtenis hebben Schitt en Diestel hun gevangenisstraffen reeds geboet. o Ëeu «lrama in de lucht. De »Crt.« bevat het volgende telegram uit Cleveland (Temesse), d.d. 15 Oct. Een twintig-jarig jong meisje, Eva Moss geheeten en steno-typiste te Chattanooga, had zich ook op de vliegkunst toegelegd en haalde daarbij het waagstuk uit om met behulp van een ladder uit het vliegtuig te klimmen en dan aan haar tanden te gaan hangen. Toen zij weer dit »kunstje« maakte geraakte zij öf zoo uitgeput óf zoo door schrik bevangen dat zij weigerde weer in het vliegtuig te klimmen. De aviateur vloog daarop boven het water en schreeuwde haar toe in het water te springen, doch ook dit wilde zij niet. Toen het donker werd bleef den vlieger niets anders over dan te dalen. Het meisje werd een eind over het veld gesleept en gedood. De Amerikaansche luchtvloot. Volgens mededeeling van generaal Mitchell onderchef van den militairen vliegdienst, is Amerika thans in het bezit van 2400 leger- en vlootvliegtuigen. Dynamiet-ontploffiog in een hotel. Tengevolge van een dynamietaanslag op het Iilinoishotel te Bristol is één man ge dood en zijn twaalf personen gewond. De ontploffing had des middernachts plaats en was zoo hevig, dat het gebouw zoo goed als gelijk met den grond werd gemaakt, terwijl de schok door de geheele stad gevoeld werd. Aan de achterzijde was onder het gebouw een groote hoeveel heid dynamiet aangebracht. Tweeduizend schapen verongelukt. Toen een kudde van 2000 schapen dezer dagen van haar weideland naar haar win terkwartieren in Treney-d'Oisons bij Gre noble in Frankrjjk, werd gedreven, werden eensklaps de rammen door een hond ver schrikt. Zij sprongen van angst in een ravijn, gevolgd door de heele kudde, die naar beneden stortte om verpletterd te worden op rotsblokken en boomstronken. De herder trachtte nog den val te stuiten, doch werd zelf meegesleurd en zwaar ge wond. Gerecht met wilde zwynen. Eén aantal wilde zwijnen heeft een aanval gedaan op 't kleine station van la Chape- laudre nabij Montlucon in Frankrijk. De passagiers zaten tot boven op een voor vertrek gereedstaanden trein. Echter hun moed vernieuwend -en gewapend met een hooivork, gingen ten slotte verscheidene passagiers tot een tegenaanval over. Een der zwijnen holde desondanks op de menigte in en hij had reeds verscheidene aanvallers omver geworpen voor hij door een paarden- dresseur voor goed aan de hooivork werd gepind. iierriot heeft de grondslagen voor een economische overeenkomst met FrankrijkRusland gelegd. De »Echo de Paris« verneemt uit Berlijn dat Herriot met sovjets de bases heeft opgesteld voor een economisch accoord, krachtens hetwelk de huurcontracten, welke aan Fransche firma's worden verleend, voor een tijdvak van zestig jaren worden aangegaan. De maatschappijen zullen bij de Russische regeering tien tot dertig percent van de netto-winst storten. De industrieelen zuilen ten volle eigenaar wor den van de gebouwen, die zij zullen laten oprichten. De vakvereenigingen zullen geen recht- streeksch aandeel in de leiding der fabrie ken nemen. Opstaud tegen de centrale regeering in Chiua. Reuter verneemt, dat uit Peking be richt is ontvangen over een ernstigen op stand tegen de centrale regeering in China. De beweging is te wijten aan de bedrijvig heid van het overschot van Soen-jat-sen's leger, dat door generaal Hau-soe-tsjang wordt aangevoerd. De vermeestering van Foe-tsjou wordt bevestigd. Daar is een revolutionriaire regeering uitgeroepen. Tot dusver zijn er geen onlusten geweest, maar de Ameri kaansche, Britsche en Japansche marine- wachten zijn ter plaatse. De Hongersnood in Rusland. In een conferentie van gedelegeerden naar de Russische hongersnood-districten is gelijk verklaard dat binnen twee of drie maanden in het meerendeel dezer districten weer hongersnood zal heerschen. De districten Don, Tsaritsyn en Nikolajef worden met name genoemd. o De Amerikaansche troepen aan den R(jn. In Amerikaansche regeeringskringen zijn er aanwijzingen, dat opnieuw de terug trekking van alle Amerikaansche troepen van den Rijn wordt overwogen. Men verwacht echter dat het nog verscheiden dagen zal duren vóór er een besluit zal worden genomen. Men herinnerde er te Washington aan, dat de Amerikaansche gezant te Berlijn Houghton, eenige Ameri kaansche gezanten in Centraal-Ameri- kaansche staten tot een conferentie te Berlijn had uitgenoodigd, te houden in de volgende week. Ook generaal-majoor Allen is uitgenoodigd. o Een olifant ontsnapt. Vijf dagen geleden ontsnapte te Wil mington in den staat Noord Carolina een groote olifant uit een circus. Het beest slaagde er in de wijk te nemen naar een moerassige streek in de buurt. Onderweg zocht en vond zij (het was een wijfje) langs den weg haar voedsel. Behalve wat zij opat vernielde zij enorm veel en in den korten tijd van haar vrijheid roofde en ruïneerde zij voor een bedrag van c.a. 20.000. Ten slotte werd het beest omsingeld en trachtte het door een diepen modderpoel te kruipen, de vrijheid te behoeden. Eilaas, men liet een stoomkraan aanrukken en takelde de olifant uit de modder en in een flinke kooi. De escapade was voorbij maar de aangerichte schade moet nog worden betaald. V(jf bankroorers neergeschoten. Maandagmiddag bestormden vijf gewa pende bandieten de Nationale Bank te Eureka, in Arkansas. De kerels hielden de bedienden met hun revolvers in bedwang en legden de hand op 'n bedrag van f 200.000 aan geld en effecten. De stout moedige bandieten gingen vervolgens met hun buit aan den haal, doch werden op straat door de gewaarschuwde bevolking op geweer- en revolverschoten onthaald en stortten doodelijk gewond neer. Drie hunner gaven weldra den geest. De twee anderen verkeeren in hopeloozen toestand. De chauffeur, die de bandieten naar da bank had gereden, kon worden aangehouden. Reeds verscheiden malen werd de Na tionale Bank te Eureka door bandieten be stormd. Een alarmsignaal werd geplaatst, waardoor de bevolking onmiddellijk wordt gewaarschuwd. De kassier duwde tijdens de plundering op een knop en gaf zoodoende het nood sein. zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeer middel gemakkelijk in te nemen en aan genaam van smaak. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. binnenland. AutoongeluK. Zondagavond omstreeks 9 uur, heeft tus- schen Emnes en Laren een ernstig onge luk plaats gehad. Juist op het oogenblik dat twee auto's elkaar in tegenovergestelde richting passeerden, werd de rietdekker C. de Boer te Laren, die naast zijn rijwiel in de richting Laren wandelde, door de hem achteroprijdende auto G. 8090, gegrepen met het noodlottig gevolg dat hij zeer erns tig verwond naar hat R. K. Ziekenhuis te Laren moest worden vervoerd. Vermoedelijk is aan dit ongeluk mede oorzaak, het feit, dat de bestuurder van de auto die het ongeval veroorzaakte, en als naar behooren tijdig zijn licht had ge temperd, verblind was door het felle licht van de hem tegemoetrijdende auto, die bovendien ook nog den schijn werper® liet branden. De postdiefstal te Kerkrade. Het »Hgz.« bericht, dat Donderdag middag de brievenbesteller Beckers van het hoofdkantoor Kerkrade naar het Huis van Bewaring te Maastricht is overge bracht in verband met den gepleegden diefstal van 37.000 gulden. Het vermoe den wordt meer en meer gewettigd, zegt het blad, dat verschillende personen de hand gehad hebben in den uitstekend voorbereiden diefstal. Het is niet uitge sloten, dat er een verwisseling van post zakken heeft plaats gehad. De omstandig heid, dat een deel van het waardelooze pakpapier, dat het waardevolle bankpapier heeft vervangen, van een plaatselijke drukkerij afkomstig is en door verschil lende personen herkend is, doet vermoeden dat de diefstal te Kerkrade, en niet in den trein of te Maastricht is gepleegd. Het Indische gekkenhuis. Wij lezen onder dit opschrift in de Java Bode In het magazijn van den post-, telegraaf- en telefoondienst heeft men, zoo verneemt de Arch. Post, dezer dagen de aanwezig heid ontdekt van 123 zware groote Lips- brandkasten. Deze staan daar sedert ge- ruimen tijd opgeslagen, zonder dat ze door genoemden dienst binnen afzienbaren tijd in gebruik kunnen worden genomen. Als eenige verklaring voor de aanwezig heid van zulk een groote hoeveelheid schier onverslijtbaar materiaal zou kunnen worden verwezen naar de bestellingen, in oorlogs tijd gedaan, welke eerst thans ten uitvoer worden gelegd. Waarmede tegelijkertijd het systeem, volgens hetwelk deze bestellingen werden gedaan, scherp veroordeeld is. Het is be kend, dat men bij het gouvernement ook tijdens den oorlog maar raak bestelde. Zonder acht te slaan op een geplaatste order werden door denzelfden diensttak steeds weer dezelfde goederen en materialen aangevraagd. Men verzuimde daarbij dus de vorige order te cancelleeren, zoodat men in Neder land op het departement van Koloniën meende met nieuwe bestellingen te doen hebben. Be*uiniging(!) by het enderwijs. »In afwachting van de positieve tbezui- ntgingt schrijft E(mons) in De School met den Bijbel, agaat de negatieve bezuiniging ongestoord haren gang. Te Leiden staan elf onderwijzers op de voordracht tot benoeming van even zoovele hoofden, wegens de splitsing van een even groot aantal twaalf klassige openbare scholen in het dubbel aantal zesklassige scholen. Voor elke school, die gesplitst wordt, komen nu twee hoofden inplaats van een. Noodzakelijk gevolg zeer verhoogde jaar wedden voor elf nieuwe hoofden. Ander gevolg een twaalfklassige school, waarin de nadeelen van het klassikaal onder wijs veel geringer zyn dan in een zesklas sige, verdwijnt om door twee duurdere, doch minder deugdelijke zesklassige inrich tingen vervangen te worden. Verdere gevolgen voor elf nieuwe scho len nieuwe stellen klassikale leermiddelen en voorts min of meer kostbare verbou wingen. En dat alles, terwijl het geroep om in derdaad noodzakelijke bezuiniging groot is. Kon er niet gewacht worden op de be slissingen, die bij de behandeling van de voorgestelde technische bezuiniging genomen kunnen worden.® Het aanstaande huwelijk van den ex-keizer. Het aanstaande huwelijk van ex-keizer Wilhelm blijft een dankbaar onderwerp voor de correspondenten der buitenlandsche bladen. De Parijsche editie van de »New-York Heraldweet nu zijn lezers te vertellen, dat er onder de bevolking te Doorn een heele consternatie heerscht over een groote zending zware koffers uit Berlijn, die naar men veronderstelt, de vroegere uniformen en de gala hofkleedij van den onttroonden keizer zouden bevatten en vermoedelijk ook de kroon voor de nieuwe Koningin van Pruisen De aankomst van deze bagage heeft op nieuw voedsel gegeven aan de geruchten, dat het huwelijk van den ex-keizer gepaard zal gaan met een soort van particuliere kroningsplechtigheid, bij welke gelegenheid de Pruisische koninklijke titel zou worden verleend aan Prinses Hermine von Reuss. De correspondent van de jüDaily Mail® heeft ook een nieuwtje. Hij heeft verno men dat de gewezen keizer die zooals hij er bij voegt zoo dikwijls in Enge land in efflgie, in den vorm van een stróoien pop verbrand is, de huwelijksplechtigheid bepaald zou hebben op 9 November, den dag waarop hij zijn leger veriiet en over de grens vluchtte. Men zal er goed aan doen deze geruch ten voor rekening van de buitenlandsche correspondenten te laten, maar we meenen toch dat ze ongelijk hebben wanneer ze melden dat er door al deze geruchten consternatie onder de Doornsche bevolking zou heerschen. Daarvoor zijn de Neder landers te nuchter. Ze denken, dat, wan neer de keizer er pleizier in heeft op zijn landgoed particuliere kroningsplechtigheden te houden, men hem dat genoegen gerust kan gunnen. N. v. d. D. De halre cent. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans aan verschillende besturen ge schreven Ik heb de eer u uit te noodigen van nu af aan, voor zoover wettelijke regelingen zich daartegen niet verzetten, tot weglating van den halven cent in uw administratie over te gaan. Aan het departement van financiën wordt een regeling voorbereid, die de wettelijke bezwaren tegen het verwaar- loozen van een halven cent zal opheffen. In geval er wettelijke bezwaren zijn tegen verwaarloozing van den halven cent, noodig ik u uit, sommen naar boven tot een cent af te ronden. Op deze wijze wordt verkregen, dat, in afwachting van bedoelde wettelijke regeling, welke verwaarloozing beoogt, de halve cent aanstonds geheel uit de administratie vervalt. Bezoek van den koning en de koningin van Noorwegen. Volgens de »Stand.« zullen ook de koning en de koningin van Noorwegen in het ko mende voorjaar een bezoek aan ons land brengen. o Vreeselijk ongeval. Vrijdagavond is te circa 7 uur door eenige wielrijders, die op Utrecht aanreden om een bezoek te brengen aan het circus, nabij den tol te Vreeswijk een jongetje gevonden met bijna platgereden hoofd. Onmiddellijk werd gevraagd aan een aan komende auto, waarin een verpleegster zat. of ze het kind naar dr. Buurman wilden brengen, waaraan direct gevolg werd ge geven. Bij aankomst bleek het knaapje van circa 12 jaar oud reeds te zijn over leden. Te 8 uur kwam de heer v. I. bij dr. Buurman en herkende aan de kleediDg het hoofd was n.b. totaal platgereden zijn zoontje. Omtrent de oorzaak van dit vreeselijke ongeval tast men tot op heden totaal in het duister. Rijksreldwacht eu Barechausées. Wegens bezuiniging worden dit jaar geen rijksveldwachters meer aangesteld. Alleen indien in 1923 tengevolge der nieu we pensioenwet vacatures ontstaan, kunnen nieuwe aanstellingen verwacht worden. Ook bij de Marechaussées wordt overwogen tot opheffing van standplaatsen te komen, indien zulks mogelijk zou zijn. Een krentenbrood van 30 pond. Volgens oud Drentsch gebruik ontving een jonge moeder te Ekslo van haar bu ren een krentenbrood van bijna anderhalven meter lang en een vierde meter breed en wegende 15 K.G. Een karaf als brandglas. Bij den heer W. te Hengelo werd op een der slaapkamers een sterke brandlucht waargenomen. Bij onderzoek kwam men tot een eigenaardige ontdekking. Van een haarkam op de waschtafel stegen n.l. lustig rookwolkjes omhoog. Die kam lag achter 'n door de zon beschenen karaf met water en deze functioneerde zoo uit stekend voor brandglas, dat de kam reeds geheel week was geworden en enkele tanden reeds waren verkoold, Hadden de zonnestralen zich geconcentreerd op een licht ontvlambare stof, dan was er waar schijnlijk een brand ontstaan, waarvan de berichten hadden vermeld oorzaak on bekend. plaatselijk nieuws. Voor Dames- en ICinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Verslag van de Jaarver gadering der „Heusdensche Harmonie," gehouden op Maandag 16 October in de beneden-zaal van den heer P. Verheij, de3 avonds 8 uur, opgeluisterd door de muziek. Nadat een paar muzieknummers ten gehoore waren gebracht, opende de Voor zitter de Vergadering en heette de aan wezige hartelijk welkom. Hierna werden de notulen der vorige jaarvergadering door den secretaris gelezen en daarna onveranderd goedgekeurd. De Rekening en Verantwoording van den Penningmeester werd eveneens goed gekeurd en gedurende 8 dagen bij den heer Bax voor belanghebbenden ter inzage gelegd. Verkiezing van Bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren de heeren A. B. de Moor, J. Zonneveld, A. Hogen- toren en één vacature'ontstaan door het bedanken van den heer H. van Her waarden. Van het Bestuur der werkende leden waren aan de beurt van aftreding de heeren A. Bax en A. van Genderen. Vóór de verkiezing werd door den Voor zitter medegedeeld dat de aftredende leden terstond herkiesbaar waren, doch dat de heer J. Zonneveld niet meer in aanmerking wenschte te komen. Herkozen werden de- heeren A. B. de Moor, A. Hogentoren, A. Bax en A. van Genderen. Gekozen de heeren P. Schmie- hausen en A. Boer. De Voorzitter deelde mede dat de Ver- eeniging het volgend jaar deel hoopt te nemen aan een concours en spoorde de leden aan, vooral thuis veel te studeeren. Bij de rondvraag opperden verschillende der aanwezigen plannen tot het verkrijgen van een muziektent. Pogingen zullen wor den aangewend om hiertoe te geraken. Hierop sloot de Voorzitter met een woord var. dank voor de opkomst, die niet zeer groot was, de vergadering en werd den avond verder met muziek en voordrachten doorgebracht. Bij een door de heer Verhoeven gehouden drijfjacht onder de heerlijkheid Oudheusden werden met 5 geweren 49 fazanten, 11 hazen, 3 eendvogels en 3 snippen geschoten. Het contingent dat deze gemeente heeft te leveren voor de gewone militie lichting 1923 bedraagt 9 personen. Aalburg. Op de door de Stoom-Be- ^chuitgelei-Fabriek »Zeelandia« te Zierikzee (eigenaar de heer H. J. Doeleman) van 912 September te Rotterdam gehouden Bakkerij- (De Nieuwe Courant). o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2