Bij dit nr. betieert een bllvoeysel C. DE KEMP; IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. GEMEENTE SEMAJRANG. Leening ad. fl.000.000.- S. D. LANKHUYZEN CO'S Bank. *-and van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4238 Vrijdag 27 October 1922. Reparatie-Inrichting. Raamsdonksveer. Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Ned. Ind. Crt, waarvan f 253.000 nom- oblig. zijn geplaatst Bahlmana's Kleecliag BI BESTS voor elkes staal ©omraraiM. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maamden f 1.25, en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. OE LEVER'!» ZEEP PI* VLAABDIN6EO föbrtavfen van Sunlight Zeep enTwlöBT BUITENLANDS CH OVERZICHT Bonar Law is er in geslaagd, een kabinet samen te stellen, waarin een aantal bekende en bekwame mannen zullen zitting nemen. Bonar Law is een politiek leider van smettelooze reputatie, die groot vertrouwen inboezemt en geen moeite gehad zal hebben, om mannen van naam en aanzien bereid te vinden, naast hem op de regeeringsbank plaats te nemen. De voornaamste ministers zijn de vol genden Bonar Law, eerste minister burggraaf Cave, lord-kanselierlord Salisbury, lord-president van den Geheimen Raad en leider van de regeeringspartij in het HoogerhuisBaldwin, kanselier van de schatkistBridgeman, minister van binnenlandsche zaken de hertog van Devonshire, koloniën burggraaf Peel, minister voor Indië lord Curzon, buiten- landsche zaken lord Dardy, oorlogsir Philip Lloyd Creame, handelAmery, marine sir Arthur Boscawen, openbare gezondheid sir Robert Sanders, landbouw. Gaat men het lijstje van de ministers na en neemt men kennis van de voorloopige berichten over Bonar Law's plannen, dan vraagt men zich af, of zij wel iets nieuws kunnen brengen. Curzon heeft in de vergadering der con servatieven, waar besloten werd, Bonar Law wederom volgzaam als leider te er kennen, verzekerd dat de nieuwe premier aan de politiek meer stabiliteit zou geven, dat de geheele wereld en Engeland in de eerste plaats, vrede en rust behoeft en dat Bonar Law vrede en rust zou weten te bevorderen. Maar heeft Lloyd George ooit iets anders beoogd Het is niet de vraag wat men wil, maar wat men kan. En wat Curzon verder ter aanbeveling van Bonar Law zeide, gaat evenzeer op voor den afgetreden pre mier. De buitenlandsche politiek moet buiten de aspiraties der partyen staan, zegt Curzon. Welnu, Lloyd George was zoo wars van partij-politiek, dat hij de scherpste tegen stellingen wist weg te veilen en conser vatieven met liberalen vriendschappelijk liet samenwerken. Hij vormde en handhaafde de coalitie. Curzon vermijdt het woord coalitie, maar erkent niettemin dat coöpe ratie, samenwerking, noodzakelijk is. Het geen nagenoeg op hetzelfde neerkomt. Wil Bonar Law werkelijk een einde maken aan de gewraakte »schipperpoli- tiekc van zijn voorganger, dan diende hij een zuiver reactionnaire regeering te vormen. Dat durft hij schijnbaar niet aan, want reaetie is op dit oogenblik in Engeland allerminst populair en de coalitie-liberalen, onafhanke lijke liberalen en onafhankelijke conserva tieven zouden, met behulp der arbeiders partij, een zuiver conservatief bewind spoedig ten val kunnen brengen. Ook Bonar Law ziet zich genoopt een politiek van geven en nemen te volgen, juist als Lloyd George deed in de buitenlandsche politiek, ten aanzien van den Levant en van Frankrijk, komt geen verandering het Iersche verdrag wordt gehandhaafd, ondanks de oppositie van de »die-hards«. Waarom, vraagt men zich af, is er dan eigenlijk een andere premier gekomen Lloyd George was ten minste in de op portunistische politiek geniaal, terwijl Bonar Law een dergelijke bekwaamheid nooit heeft laten blijken. Voor zoover de toe stand zich op dit oogenblik laat beoordeelen heeft Engeland, door het heengaan van den veel gesmaden Lloyd George, niet anders dan verlies te boeken. De Duitsche ryksdag heeft, alvorens tot 7 November uiteen te gaan met een over- groote meerderheid den duur der functie van den rijkspresident tot 30 Juni 4925 verlengd. De grondwet zal dienovereen komstig gewijzigd worden. Een gevaarlijk precedent, maar de verlenging van het presidentschap is noodig, daar nieuwe ver kiezingen in de gegeven omstandigheden al te veel beroering zouden verwekken. Duitschland wordt op het oogenblik toch reeds door een ernstige crisis bedreigd. De val van de mark, de onmogelijkheid om de eischen betreffende de schadeloosstelling na te komen, de dreigende levensmiddelen- nood zijn wei geschikt om de gemoederen te deprimeeren en de bevolking in beroe ring te brengen. De socialisten, die sinds de samensmelting met de Onafhankelijken iets meer links georiënteerd zijn, eischen dat de goudvoorraad van de Rijksbank tot een bedrag van 350 millioen aangesproken wordt voor stabilisatie van den marken- koers. Weigert de regeering hiertoe over te gaan, dan zullen de socialisten zich, naar zij gedreigd hebben, uit de coalitie terugtrekken. Zij wenschen niet langer mede verantwoordelijk te zijn voor de fi- nancieele politiek van de rijksregeering. Men vreest, dat het stellen van dezen eisch, slechts een voorwendsel is en dat de socialisten zich in elk geval uit de re geering zullen terugtrekken, nu de econo mische crisis op een déb&cle dreigt uit te loopen. Als oppositiepartij kunnen de so cialisten naar hartelust kritiek uitoefenen, als regeeringspartij dragen zij de verant woordelijkheid en staan zij bloot aan de critiek van de lijdende volksmassa. BUITENLAND. Se oorzaak van Griekenland» fiasco. De enquête-commissie, ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de verant woordelijkheid voor de militaire tegenslagen in Klein-Azië, beval de arrestatie van den vroegeren sous-chef van den generalen staf, Stratigos, als de voornaamste oorzaak van de ramp. Koning als menschenrcdder. De koning van Italië zat Zaterdag met zijn dochtertjes aan de monding van de Arno, bij San Rossore, te visschen, toen hij een roeibootje bemerkte, dat door den stroom werd meegevoerd. De koning slaagde er in, een touw naar de visscherslieden in het bootje te werpen en slaagde er aldus in het bootje en zijn bemanning behouden aan wal te trekken. Rentende 6°|0 en niet aflosbaar vóór 1926. Inschrijvingen op deze leening worden FRANCO PROVISIE te onzen Kantore aangenomen a 93% Ned. Crt. t/m 31 dezer. Tel. No. 15 Gelyncht, Weer eens een geval van lynch-justitie in den staat Tennessee maar ditmaal eens een terechtstelling waar bij de slachtoflers blanken waren. Twee Hartley's, vader en zoon, waren onlangs in het plaatsje Cam den veroordeeld wegens doodslag, gepleegd op een neef. De plaatselijke bevolking vond, dat de daders er te gemakkelijk waren afgekomen, haalden hen met geweld uit de gevangenis en schoot hen dood. Noodlottige brand te New-York. Naar uit New-York wordt gemeld heeft daar een felle brand gewoed in een woon blok in de City. Er zyn 44 menschen verbrand en 20 gewond. Men denkt dat de brand met opzet is veroorzaakt. Opnieuw hongersnood. 't Moskousche blad »Isweslia (Spat.)* deelt volgens 't »Hbld.« mede, dat in 'n heele reeks gebieden van de sovjetrepubliek opnieuw hongersnood heerscht. In de Oe- krajine bedroeg begin October in de gou vernementen Donjef, Jekaterinoslaw en So- porosje het aantal hongerlijdenden 550.000 in de gouvernementen Nicolajef, wnar 42 pet, der boeren honger lijdt, zijn reeds gevallen van hongerdood voorgekomen. Ook in het gouvernement Odessa is de toestand zeer ernstig. Een gruwelijke dood. Wolff* meldt uit Dusseldorf, dat een jonge man uit Quetting in een aanval van zwaarmoedigheid zelfmoord heeft gepleegd door in de nabijheid van zijn woning een granaat aan te steken, na er op te zijn gaan zitten. Een vriend van hem, zijn verloofde en zijn moeder snelden toe om de lont nog intyds te dooven. Zij kwamen echter te laat, en zij werden allen tezamen door de ontploffende granaat aan stukken gereten. o Waaghalzerij op den Eiffeltoreu. Zondagmiddag is te Parys een waagstuk te zien geweest, dat menig ooggetuige kreten van angst ontlokte. Een jongmench was op den Eiffeloren geklommen, toen hij zich op de eerste verdieping bevond, kroop hij omlaag tot het uiterste gedeelte van het metalen geraamte, om zich vervolgens, lot grooten angst van alle aanwezigen, langs de schoorbalken naar beneden te laten glijden. Hij kwam behouden op den vasten grond waar de politie hem dadelijk bij den kraag pakte en proces-verbaal tegen hem op maakte. De waaghals, een zekere Nathan Lindrer, die reeds eenige kleine rolletjes vertolkt heeft voor een filmmaatschappij, werd ontslagen, daar men hem niet meer gebruiken kon. Na zich echter tevergeefs nog bij enkele andere bioscopen te hebben aangeboden, wist hij niet meer waarvan te leven. Ten einde raad bedacht hij dezen acrobatischen toer, welke hij heeft uitgevoerd om de algemeene belangstelling op te wekken. BINNENLAND. Begrafenis ran den heer Engelsman 1 Zooals men weet, werd verleden week de koopman W. Engelsman, uit Amster dam, te Neurenberg op afschuwelijke wijze afgemaakt. Nadat het lichaam verminkt was, werden eenige lichaamsdeelen be graven, terwijl andere in een porcelein- oven verbrand werden. Toen de familie van dezen beestachtigen moord in kennis gesteld was, reisde de zoon naar Neurenberg en kreeg daar, na dat de gerechtelijke schouwing was afge- loopen, de beschikking over hetgeen van het lichaam van zijn vader was overge bleven. Dit werd per kist naar Amsterdam ver voerd en werd ondergebracht in het spiegel- magazijn van de firma v. d. Velde, dat op eenige huizen afstands is gelegen van de woning van den heer W. Engelsman, Nieuwmarkt, 3. Onder zeer groote belangstelling werd de baar uitgedragen. Er ware vele bloem stukken. Daarna had op de Israëlitische begraafplaats te Diemen de teraardebestel ling. Tel. o Valschc reutezegels. Voor de rechtbank te Duisburg heeft zich een lythograaf uit Duisburg te ver antwoorden gehad, onder verdenking op groote schaal en langs machinalen weg Nederlandsche rentezegels te hebben ver vaardigd. De beklaagde verklaarde zich niet be wust te zijn een strafbare handeling ge pleegd te hebben, daar hij noch deze zegels verspreid had, noch geweten had dat het Nederlandsche rentezegels waren. Hij had slechts deze zegels voor zijn Nederlandsche opdrachtgever tegen 4 mark per stuk ver vaardigd. Overigens was hem beduid, dat de zegels vereenigings contributie-zegels waren. De rechtbank schonk aan de verklarin gen van beklaagde geen geloof en veroor deelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. Een tegenvaller. Te Haarlem hebben drie personen ge tracht een 44-jarigen kantoorbediende der Haarlemsche Machinefabriek van een trom mel te berooven, onder voorgeven, dat zij van het kantoor waren en dat er nog geld in den trommel gedaan moest worden. De trommel werd afgegeven, maar geld. zat er niet in, alleen papieren en teeke- ningen. De drie daders zijn door de politie opgespoord. Troelstra vervolgd. Naar de Tel. verdeemt, is rechtsingang verleend in de zaak tegen Mr. Troelstra, in verband met het incident ten kantore van een verzekeringsmaatschappij te Am sterdam, waarbij mr. Troelstra een polis afschrift, omtrent welks inhoud meening- verschil was gerezen, ter inzage vroeg en plotseling verscheurde. De instructie wordt binnen enkele dagen geopend. Het eerste versche hout uit Rusland. Vrydag is het ss. »Tervaete« met Russisch rondhout te IJmuiden gearriveerd. Dit hout werd naar Holland aangevoerd door bemiddeling van de N. V. Handels- Maatschappij Leo Peltenburg en vormt de eerste lading versch gevelde boomen (kap- balken) welke sinds het uitbreken van den wereldoorlog uit Rusland kon worden ge- importeerd. De lading komt van Archan gel. De houtaanvoer is dus na bijna 9 jaar te hebben stilgelegen, hervat. o Het Huvrelfjk van den Ex-Keizer. De hofprediker Vogel van Potsdam zal op Zondag 5 November het huwelijk van den gewezen Duitschen Keizer in de vesti bule van het huis te Doorn kerkelijk in zegenen. De heer Koornhof, drogist te Doorn, die gewoonlijk de Zondagochtend godsdienstoefeningen met zijn orgelspel be geleidt, zal ook bij de trouwplechtigheid het orgel bespelen. Het Belgische socialistische Kamerlid Pièrard heeft zich tot den minister van buitenlandsche zaken gewend met de vraag of het waar is, dat in de openbaarmakingen in de gemeente Doorn betreffende het huwelijk van den Ex-Keizer, deze laatste wordt aangeduid als ïZijne Majesteit Keizer en Koning.Indien dit feit juist is, meent de Belgische regeering dan niet, dat de aanstaande intergeallieerde conferentie dis creet Nederland zou moeten herinneren aan de juiste kwaliteit van den jongge huwde De Minister zal de volgende week deze vraag beantwoorden. o Tech beter dan Duitsche cognac. Iemand uit Doesburg, die gaarne ook wel eens wilde genieten van de tegen woordig zoo goedkoop aangeboden cognac, is leelijk beetgenomen. Hij kocht van Di- damsche smokkelaars 30 L. cognac en betaalde hun het verschuldigde. Toen hij thuis de flesschen opende, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat 48 flesschen gevuld waren met thee Een nieuwe variëteit aardappelen. Een nieuwe aardappel-variëteit is de z g. »Fransche vluchteling*, in 4948 teBuinen (Dr.) door vluchtelingen uit Fransche krijgs gevangenschap meegebracht. Uit een aard appel, in 4949 gepoot, zijn nu na 4 jaar 80 Hectoliter voortgekomen. Ze zijn gaaf en mooi van stuk en goed van smaak en de eigenaar heeft ze gedoopt, »Fransche vluchtelingen.* o Nachtvorsten en bietenoogst. Men meldt aan de »N. R. Ct.« In kringen van landbouw en nijverheid, geïnteresseerd bij den bietenoogst, maakt men zich ernstig ongerust over de tamelijk strenge nachtvorsten van de laatste nachten. Meer dan 60 pCt. van de bieten bevindt zich nog in den grond, en bij het door zetten van de koude wordt gevreesd, dat een groot percentage zoodanig door de vorst zal lijden, dat verwerking van de bieten onmogelijk zal blijken. De ervaring V8n de beide voorgaande campagnes, toen door een veel latere vorstperiode, reeds millioenen K.G. bieten verloren ging door het ergste vreezen. NIEUWSBLAD m\ht Laai m Heisiei en AltenaJeLanptraat mie Bimielerwasr^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1