Und van ALTENA Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4239 Woensdag 1 November 1922. nlicjhiZeep FEUILLETON. Int Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. w. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maamden f 1.25, en -franco per post beschikt 1 40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ja mevrouw. aljt^nlang naai ik voor dc menscfvn, nioor* eltyd zeg ik m'n danics:' laat tochten bleek poeder gebruiken yfa'dc v.'asch! \f liebt"vbel longer plezier" vön Uw q^d cntwoidl" mzcI helderder als U~t Waschfmet" De Levea'sZieepAYxj. Vlaardi BÜITENLANDSCH OVERZICHT Thans maakt Italië weer een crisis door. Het ministerie Facta is afgetreden ten gevolge van het optreden der fascisten. Deze zijn hun vereenigde actie begonnen, Florence, Pisa en Cremona zijn in hun macht en zij hebben de verbindingen tus- schen de verschillende provincies verbroken. Men zou hieruit op moeten maken, dat Mussolini, leider der fascisten, ondanks de verzekering van het tegendeel, besloten heeft tot een staatsgreep, en zich met geweld van de macht meester wil maken. Het plotseling afbreken van het fascisten congres te Napels, nadat Mussolini daar een schitterenden wapenschouw had ge houden, geeft voedsel aan het vermoeden, dat de fascisten-leider een ernstige onder neming begonnen is. Zou hij geen geduld hebben om de parlementaire ontwikkeling af te wachten, die hem, gelijk zich sinds geruimen tijd laat voorzien, toch de macht in handen zou geven Of is hy van meening, dat 'n staatsgreep op de volksver beelding dieperen indruk zal maken en dat zijn gezag, op vrees gebaseerd, grooter zal zijn dan als het zich langs natuurlijken weg ontwikkelt? Dit was de indruk der eerste berich ten, de latere doen echter geen geweld- maatregelen verwachten. De koning is, na door Facta telefonisch op de hoogte gebracht te zijn van het aftreden der ministers, van zijn -buiten verblijf naar Rome teruggekeerd, waar hij den gevallen premier in gehoor ontvangen heeft. Daarna heeft hij met de leiders Door L. J. FIKKEE, 41) Gij hebt indertijd mijne arme, ongeluk kige moeder heimelijk doen wegvoeren, waarheen, is nooit gebleken, doch zooveel is zeker, dat gij haar eenige maanden te voren, in eene vlaag van woede over hare onomkoopbaarheid, een oog hebt uitgestoo- ten. Voor het oog mijner moeder zal ik een van de uwe nemen en voor hare ont voering eisch ik het andere. Mij dunkt, dat is alleszins billijk, Hij trok den puntigen dolk zijns vijands langzaam uit de sc'neede, deed dien eenige seconden in het zachte maanlicht flikkeren en richtte toen de punt op het gelaat des roovers. Deze beproefde nogmaals, door smeekingen zijn leven te redden, doch zonder ook maar een enkel oogenblik te aarzelen, greep Worp hem bij de haren, drukte hem het hoofd met kracht op den grond en stiet hem het scherpe wapen diep in de eene oogkas. f De roover slaakte een hartverscheurenden gil, die echter door den doek in zijnen mond grootendeels gesmoord werd en spande bovenmenschelijke krachten in, om zich los te rukkendoch de houtvester der voornaamste partijen overleg gepleegd om na rijp beraad den opvolger van Facta aan te wijzen. Als kabinetsformateurs werden eerst Giolitti en Orlando genoemd. Thans wordt echter bericht, dat de Koning Mussolini de vorming van een kabinet- heeft opgedragen. Zaterdag luidden de berichten uit Italië nog zeer ernstig. Uit tal van plaatsen werden ongeregeldheden gemeld, waarbij hier en daar dooden en gewonden vielen. Vooral in Cremona en Milaan moest de toestand zeer gespannen zijn. Maar men kreeg den indruk, dat de regeering dit maal de teugels van het bewind stevig in handen hield en niet bereid was de on wettige actie van Mussolini's aanhangers te dulden. De militaire autoriteiten traden krachtig op en voor heel Italië werd de staat van beleg afgekondigd, hetgeen na tuurlijk aanleiding kon geven tot bloedige botsingen. Het demissionaire kabinet heeft Zaterdag een proclamatie tot het volk gericht, waarin de actie der fascisten als een oproerige beweging werd gekwalificeerd en waarin de verzekering werd gegeven dat de regeering met alle middelen en ten koste van alles de openbare orde zou handhaven ter bescherming van de vrije, grondwettige instellingen. Dit klonk man nelijk genoeg. Maar het schynt dat Koning Victor Emannel de consequenties van deze politiek niet heeft durven trekken. Was hij be ducht voor zijn troon en kroon voor het geval Mussolini in v een dan zeer waar schijnlijk onvermijdelijken burgeroorlog de overwinning mocht behalen Het schijnt zoo. Want nauwelijks was de staat van beleg door het aftredende kabinet afge kondigd of er kwam een tegebevel. Volgens inmiddels ontvangen berichten zou de Koning ter elfder ure geweigerd hebben, het desbetreffende decreet van den minister te onderteekenen en toen dit bekend werd had hij de symphatie der fascisten ver overd. Zij trokken in groote getale naar het Quirinaal en brachten den Koning een geestdriftige ovatie. Er bleef den koning thans niets over, dan zich tot Mussolini te wenden voor de vorming van een kabinet. Het is waar dat door deze houding een burgeroorlog is voorkomen. Of het optre den der fascisten echter niet tot conflicten met het buitenland zal leiden blijft een open vraag. En zal deze gewapende vrede hield hem met ijzeren vuist nedergedrukt en sprak op somberen toon: »Oogomoog en tand om tand, dat is billijk.a Eenige seconden later had hij den hoofd man ook het tweede oog uitgestoken. «O, duivel, hardvochtige duivel brulde de roover, zich in allerlei bochten krom mende, «dood mij, maar niet op deze wijze »Dooden zal ik u,« antwoordde de hout vester kalm, «of dacht gij misschien, dat ik u het leven zoude laten Maar eerst zult gij een weinigje lijden, monster, eerst zult gij uw rechtmatig aandeel hebben van de pijnen, die gij anderen hebt doen onder gaan. O, indien ik u honderdmaal dooden kon, indien ik u al de martelingen der hel kon doen gevoelen, ik zou het doen met vreugde.« En zich geheel naar hem overbuigende, hernam hij «Herinnert gij u dien armen wildstrooper nog wel, dien gij op de gruw zaamste wijze hebt latrfh doodmartelen Zijn zoon leeft nog, maar de arme Ubbe is nog niet in staat geweest, zijn vader te wreken, die een vriend van den mijnen was. En als ik u nu dood, dan zal dat tevens eene vergelding voor hem zijn. Gij schurk, gij duivelachtig monster, wilt gij het nog wagen, om genade te bedelen Vaart straks ter helle, gij ellendeling, en wees eeuwig vervloekt De roover antwoordde met een akelig gekerm, doch Worp bleef bedaard bij hem zitten en scheen zich om zijn slachtoffer in het binnenland lang voortduren Om te beginnen hebben de fascisten, toen zij eenmaal geroepen waren het land te besturen, den maatregel genomen dien de koning tegen hen niet nemen wilde zjj hebben den staat van beleg afgekondigd. Tenminste voor Milaan. Verder hebben zij den censor aan het werk gesteld. De kritiek der niet-fascistische pers wordt geweld dadig gesmoord. Dit zijn al dadelijk reactio naire maatregelen, die onder de niet-fas cistische burgerij kwaad bloed zullen zetten. De geheele gewapende macht van het fas cisme is verder gemobiliseerd. Wat zal er onder deze omstandigheden terecht komen van de Levantijnsche con ferentie Hoe kan Italië zich in de gegeven om standigheden tegen Turkije en Griekenland laten gelden Ook het gezag van de Brit- sche regeering is 13 November, als de conferentie te Lausanne geopend zal wor den, nog niet door het resultaat der ver kiezingen bevestigd. De Britsche verkiezingen worden pas 15 Nov. gehouden en het nieuwe parlement komt den 20en d. a. v. bijeen. Vóór dien kan niemand met zekerheid weten of Bonar Law en Curzon den eerstkomenden tijd geroepen zullen zijn de buitenlandsche po litiek van Groot-Britannië te leiden. De vertegenwoordigers der Geallieerden hebben thans in allen vorm in de verheven Porte èn de regeering te Angora tot de conferentie te Lausanne uitgenoodigd. Te gelijk is aan den Zwitsersehen Bondsraad de vraag gericht of deze toestemming geeft tot het houden van de conferentie te Lau sanne, te beginnen 13 Nov. Natuurlijk is dit slechts een formaliteit, en heeft de president verklaard, dat de bondsraad zich vereerd zal gevoelen de delegaties gastvrij heid te verleenen. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche regeering, indien zij wordt uitgenoodigd deel te nemen aan de vredes conferentie te Lausanne, iemand zal aan wijzen die als waarnemer de beraadslagin gen kan bijwonen en die bovendien bij alle kwesties welke zich kunnen voordoen, het Amerikaansche standpunt zal kunnen uit eenzetten. Naar Reuter verneemt heeft Angora zich vereenigd met de aanwijzing van Lausanne als plaats voor de aanstaande conferentie. dat krimpend van pijn aan zijne voeten lag, niet het minst te bekommeren zwij gend en roerloos zat hij langer dan een half uur ter neder, het hoofd in de hand, de oogen gericht naar het dichte woud voor hem. Eindelijk hief hij het hoofd op, greep den nog immer vreeselijk kreunen- den roover bij de keel en sprak «Thans is het genoeg dank God, dat mijn plicht mij elders roept en mij niet toelaat, langer hier te blijvenwant ik zou anders tot het aanbreken van den morgen hebben ge wacht met u den genadeslag te geven. Indien er in uwe zwarte ziel nog iets is, dat gij wenscht te openbaren, zeg het dan, maar haast uwant Linnen vijf minuten moet gij sterven. Eene vreeselijke godslastering rolde van de lippen des hóofdmans, die gevolgd werd door de ijselijkste vervloekingen. Worp liet hem kalm uitrazen, en toen de vijf minuten om waren, nam hij bedaard het breede mes uit de 3cheede, zette den roo ver de knie op de borst en stiet hem het wapen tot het heft in het hart. Toen hij opstond en het mes weder bij zich had gestoken, lag de roover onbeweeglijk aan zijn voeten. Met een vloek op de lippen was de ellendeling de eeuwigheid ingegaan. De houtvester schopte het lijk verachte lijk terzijde en richtte zijne schreden naar den zandweg, vanwaar hij gekomen was. Toen vervolgde hij kalm zijn weg hij zag niet links of rechts, hij liep ongeveer ais een slaapwandelaar voort. Een enkele maal BUITENLAND. De Fascistische beweging. Het nieuwe Italiaansche kabinet. Mussolini heeft een bezoek gebracht aan de voorzitters van den Senaat eh de Ka mer daarna begaf hij zich naar den koning om hem de lijst der nieuwe mi nisters voor te leggen. Mussolini heeft verklaard, dat de bui tenlandsche politiek der nieuwe regeering een politiek van kracht, maar niet van eigenzinnigheid zou zijn en worden geïn spireerd door een gevoel van loyale vriend schap tegenover de geallieerden. Het nieuwe ministerie is benoemdmi nister-president en minister voor buiten landsche en binnenlandsche zaken is Mus solini, voor oorlog generaal Diaz, marine admiraal Thaon di Revel, financiën Stefani, schatkist Inaudi. o Ter deed veroordeeld. Volgens een bericht uit Moskou heeft het revolutionnair gerechtshof aldaar, prinses Troebitskoi, een dochter van den bekenden professor te Kief, wegens spionnage ten gunste van Japan, ter dood veroordeeld. o 22 Vlsschers verongelukt. Van een Portugeesch visschersvaartuig, waarvan de naam nog niet bekend is, zjjn drie weken geleden tijdens een orkaan 22 mannen om het leven gekomen. Dit bericht bracht de St. John van de vischgronden binnengeloopen Fransche traw ler Fleurus. Ondergrondsch spoorwegongeluk to Parys. Even voor middernacht heeft Zaterdag onder de tunnel in de buurt vau het station St. Lazare een spoorwegongeluk plaats ge had. Drie waggons derailleerden en ge raakten daarna in brand. 7 Personen werden gewond. o Spoorwegramp. De sneltrein ParijsBrots liep bij het station Chatelaudren (St. Brieuc) op een goederentrein. Het sein stond op onveilig, doch door den hevigen sneeuwstorm kon de machinist van den sneltrein dit niet zien. Tot nu toe zijn er 14 dooden en 39 ge wonden, van wie verscheidene ernstig. Irand te Parys. Er woedt een groote uitslaande brand in een huizenblok tusschen rue Chatean klonk uit het diepst van het woud een kort, schel gefluit tot hem door, maar hij lette er niet op en scheen het zelfs niet te hooren. Ruim een uur had hij geloopen, toen hij zich plotseling bij den naam hoorde roepen. Hij stond stil en luisterde. «Worp I Worp klonk het andermaal op luiden toon door het woud, en tot zijn groote vreugde herkende de houtvester de stem van zijn meester. Onmiddellijk be antwoordde hij het. geroep, en weldra zag Worp een zestal mannen, allen goed ge wapend en met Frederik aan het hoofd, voor zich staan. »Ik vreesde al, dat die schelmen u ge dood, of voor het minst gevankelijk mee gevoerd zouden hebben,zeide Frederik, nadat hij hem verteld had, hoe het hem, na buitengewoon veel moeite, eindelijk ge lukt waa, zich van zijn banden fe ontdoen en den van niets wetenden koetsier toe te roepen de paardon in te houden en terug te keeren. Deze had daarvan echter niet willen hooren en was in vliegenden draf door gereden naar de dichtbij gelegen pleister plaats, alwaar men terstond hulp had ge vraagd en verkregen. Terstond had de kleine, maar moedige schaar zich op weg begeven, en, het woud een tijdlang mijdende, het vlakke veld tot aan de plaats des onheils gevolgd, waarna men het bosch ingegaan en voorzichtig voortgeslopen was. Eindelijk was een hunner op den inval gekomen, den vermiste te roepen, en op Dun, de rue Maubeuge, en de rue du Fau bourg Monemartre. De brandweer is met groot materiaal aanwezig. Voorzoover be kend is, zijn er geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Er bestaat vrees voor uit breiding, daar een zware vuurregen de aan grenzende perceelen, welke ontruimd wor den, bedreigt. Het geheele blok is door een sterke politiemacht afgezet. BINNENLAND. Hae ouder, hoe gekker. Een 78-jarige koopman heeft bij de po litie aan het bureau Lange Torenstraat te Rotterdam aangifte gedaan, dat men hem in een pand aan de Prinsenstraat beroofd had van f 530. In verband hiermede zijn de vrouw F. C. en de koopman J. M. aan gehouden en in genoemd bureau in bewa ring gesteld. De veiling te llonselersdyk. De veilingvereeniging te Honselersdijk bereikte 25 October een omzet van een millioen gulden. Tuinder en koopman, die dit bedrag vol maakten, ontvingen ieder een kistje fijne sigaren. o Opheffing. Er schijnen plannen te bestaan om de Rechtbanken te Winschoten, Zierikzee, Hee renveen en Zwolle en het Gerechtshof te 's Bosch uit bezuinigings-overwegingen op te heffen. Doodgevallen. De werkman J. Prins uit Den Haag, viel te Haarlemmermeer van een wagen en brak zijn nekwervels. De ongelukkige is kort daarop overleden. Door een machine gegrepen. Op de Stoomwasch- en Strijkinrichting te Alfen a. d. Rijn, is de stoker L. Tr., uit Krimpen a. d. IJsel, door een machine gegrepen en onmiddellijk gedood. Overreden. Het 10-jarig zoontje van K. Hendriks te De Bilt, klom op een wagen, viel er af en kwam onder de wielen terecht. De jongen was onmiddellijk dood. gevaar af, door de zwervende roovers te worden overvallen, had men tot dit middel met het bekende gevolg zijn toevlucht genomen. »Zijt gij gewond, Worp vroeg de jonge edelman. «Voltsrekt niet, mijnheer,antwoordde de houtvester op zulk een hollen, vreemden toon, dat Frederik hem verbaasd aanzag. Thans eerst viel het hem op, dat de houtvester akelig bleek was. «Wat deert u, Worp vroeg hij op deelnemenden toon. «Heeft de schrik u overmand, of Maar de houtvester trad op hem toe en fluisterde «Ik heb mijn vader gewroken daargindsch ligt zijn beul. De rekening is vereffend.* Frederik zag zjjn trouwen metgezel eenige oogenblikken zwijgend aantoen stapten beiden naast de anderen weder voort en waren weldra op de pleisterplaats aange komen. Terwijl de waard zich beijverde, voor de beide reizigers een kouden maaltijd gereed te zetten, en de koetsier zich reeds behaaglijk in den hoek van den breeden haard nedervljjde. onderhielden Fredriken Worp zich op halfluisterenden toon met elkander. Wordt vervolgd.) 1 2 I V voor let Land van Neusden en AiteiaJeLaiostraat en He Bommelerwaard ingen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1