fMaagpijn, Ongelukken. Te Nieuw Vosmeer had aan den Hoo- gendijk de 51-jarige C. van Curp het ongeluk te vallen toen juist een beladen kar passeerde. De ongelukkige werd overreden en overleed kort daarna. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Te Reusel brandde de boerderij van Larijssen tot den grond toe af, niets kon gered worden. Door dezen brand is een groot gezin plotseling dakloos geworden. Een tragisch ongeval deed zich voor. De vrouw van Larijssen, die in het brandende perceel nog iets wilde redden, is vermoe delijk door den feilen rook gestikt. De 16-jarige leerling-loodgieter v. d. P. te Nijmegen is Vrijdagmiddag bij het werken met een benzinelamp in brand geraakt en heeft zoodanige brandwonden opgeloopen, dat hij den volgenden dag is overleden. Te Oude Niedorp is het dochtertje van den heer J. J. in de ringvaart achter de woning geraakt en verdronken. o Onderstand en werklast Bij het Burgerlijk Armbestuur te Haar lem meldden zich verscheiden arbeiders om steun aan, die verklaarden in de Haarlemmermeer, waarheen ze werden ver wezen, te zijn geweest, doch er niet voldoende loon te hebben kunnen verdienen. Het was zoowat f 3.50 per dag, waar nog de fiets- huur of het reisgeld af moest, terwijl het werk sterke voeding eischte. De verzoeken werden allen aangehouden maar den menschen toch voorloopig een, klein bedrag als onderstand verleend. Uit het onderzoek bleek intusschen, dat er inderdaad bij een landbouwer in de Haarlemmermeer eenige personen uit Haarlem waren gekomen om werk, maar na anderhalven dag freer vertrokken z(jn. Alleen een 62-jarige was gebleven en had de vorige week f 28.30 verdiend. Een geroutineerd arbeider kan f 8 per dag halen. Een der werkeloozen zou verklaard hebben »We gaan weer naar Haarlem, naar het Burgerlijk Armbestuur, daar krijg je centjes met niets doen.« Het bleek, dat de verdiensten van de mannen over dien anderhalven dag hadden bedragen ruim f 15, dus geen f4.75 per persoon in twee dagen. De landbouwer vertelde ten slotte, dat men nog wel gedurende 3 weken werk kan vinden tegen een flink weekloon. Maar niet met sigaretten rooken, zooals die paar Haarlemmers. O, zoo 1 Zoo gewonnen^ zoo geronnen 1 Een Hollandsche scheepsjongen, Jozef Pieterse, 17 jaar oud, had van zijn schip per, als verjaarscadeautje een lot in de Pruisische staatsloterij gekregen en, toen het schip te Duisburg lag, vernam hij, dat op zijn nummer de hoofdprijs een half millioen mark was gevallen, welke som hem werd uitbetaald. Dat kon wel een vroolijken avond lijden dus ging hij aan wal om eens volop te genieten. Zonder eenige moeite kreeg hij gezelschap, waar ook een paar »dames« bij waren en toen er genoeg gefuifd was, zouden allen den gullen tracteerder weg brengen naar zijn schip, dat even buiten de stad lag. Op weg daarheen vielen zy hem echter onverhoeds aan, sloegen hem tegen den grond en gingen er met al zijn geld van door. De politie heeft wel eenigen van da bende aangehouden, maar helaas, het geld is nog foetsie®. Nederl. arbeiders naar Canaiida De tweede Nederl gedelegeerde ter In ternationale Arbeidsconferentie, jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van de Nederl. Ver- eeniging voor Emigratie, is te Genéve aangekomen. Hij kwam rechtstreeks uit Canada, waar hij met het oog op de in ons land heerschende werkeloosheid heengegaan was en waar hij belangrijke besprekingen ge had heeft met den Canadeeschen minister voor kolonisatie en emigratie. Zeer voldaan, zegt het »Hbld.® is jhr. Sandberg teruggekomen. Er openen zich inderdaad goede emigra tie-mogelijkheden voor Nederlanders in Canada. Men heeft hen daar graag even als trouwens alle andere Noord-Europeanen. Voor ons land met zijn groot aantal werkloozen en dreigende overbevolking zou het van veel belang zijn een aantal werk zoekenden in Canada te kunnen plaatsen Canada kan geen industrieele doch wel land-arbeiders gebruiken. Het zou bereid zijn het volgende jaar een 1000-tal Nederlanders werk te ver schaffen en gedurende een jaar onder spe ciale bescherming te nemen. Als deze proef slaagt, zou in de volgende jaren geregelde toevoer mogelijk zijn. Het is in beider belang, dat de proef slaagt. Canada heeft er uit den aard der zaak belang bij, dat het inderdaad goede krachten krijgt. En Nederland evenzeer, omdat er anders spoedig een eind zou komen aan het gunstig onthaal van Nederlanders in Canada. o 9e ontploffing ia Oldebroek. Men meldt aan de »N, R. Crt.t uit Apeldoorn Precies op het bepaalde oogenblik zijn de 5000 kg. springstof tot ontploffing ge bracht voor de wetenschappelijke geluids- proeven, die onder leiding van prof. Van Everdingen genomen werden. De ontplof fing werd tot stand gebracht op dezelfde plaats, waar de eerste ontploffing van 1000 kg. heeft plaats gevonden. De ontsteking werd bewerkt door een electrische vonk, die van den post op ruim 1500 M. afstand langs twee draden naar de ontplofbare stoffen werd geleid. Daar bevonden zich dr. Schouten, adjunct-directeur van het meteorologisch instituut in De Bilt en le luitenant Reijnders, chef van de technische afdeeling van de Hembrug. Om 5 uur 20 schoot een breede vuur zuil omhoog, onmiddellijk gevolgd door een wolkzuil met zwarte kern, waaruit dikke grijze wolkenmassa's omhoog krulden. Een seconde daarna kwam de slag, hevig dreu nend en lang narollend, over de Veluwe. De slag was niet zoo hevig als bij de vorige ontploffing van 1000 kg., vermoedelijk door de hooge lucht en den minder krachtigen wind. Ook elders werd niet zoo'n hevige slag waargenomen en de aardschok was ook minder hevig. In het postkantoor alhier viel een plafondruit omlaag overal rinkel den de ruiten en rammelden de deuren, maar algemeen was men van meening, dat de uitwerking minder hevig was dan de vorige keer. Door de ontploffing te Oldebroek zijn te Epe enkele glasruiten gesprongen. Overi gens heeft de ontploffing geen schade teweeggebracht. Door middel van een speciale proefne mingsinrichting op het arsenaal te Wool wich is Zaterdagmiddag zeer duidelijk de ontploffing in Nederland waargenomen. Het duurde 21 minuten voor het geluid Londen bereikte. De hier gedane waar nemingen zouden van de hoogste weten schappelijke waarde blijken te zijn, wanneer de resultaten van de proefneming worden onderzocht. o Kindermoord 1 In Nijkerkerveen is gearresreerd een vader, dochter en buurvrouw, wegens het doen verdwijnen van een pasgeboren kind. De Koninklyke Familie te Amsterdam. De Koninklijke Familie is Maandagoch tend uit het Loo naar Amsterdam ver trokken voor het jaarlijksch bezoek, dat wegens het overlijden van de moeder van Prins Hendrik uitgesteld moest worden. Bet vergaan van de ,,fle«rgius." Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het Nederlandsche tjalkschip »Georgius« bij Faxe gestrand is, gedurende den hevigen storm die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde. »De Courant® meldt over het ongeval het volgende Hooge zeeën sloegen overboord en wel dra geraakte het schip lek. Kapitein Geert Feenstra uit Delftzijl, twee Duitsche ma trozen en de eigenaresse van het schip, de wed. L. v. d. Wal uit Delftzijl, die met haar vier kinderen, een meisje en drie jongens, 11, 9 en 8 jaar, aan boord was, moesten in het want redding zoeken. De stranding gebeurde 's morgens tusscheu drie en vier uur, doch werd op de kust eerst omstreeks half acht ontdekt. Al dien tijd hebben de opvarenden zich in de hevige koude moeten vastklemmen. Met gevaar voor eigen leven gingen om half acht de strandvoogd en twee van zijn helpers in een praam naar het wrak. Niet dan met de grootste moeite slaagden zij er in de schipbreukelingen te redden, doch het bleek dat de drie zoons van de wed. v. d. Wal door de koude gestorven waren. Pensioen per giro. Naar wij vernemen, is de regeering voornemens, voortaan de pensioenen per giro uit te betalen, welke maatregel een belangrijke verbetering zal inhouden voor de pensioentrekkers. o De politie te Amsterdam heeft een 14 jarige loopjongen aangehouden, die ten kan tore van zijn patroon f 625 uit een geldkistje had ontvreemd. De moord op een jachtopziener. Het Gerechtshof te Leeuwarden, heeft de 31-jarige J. M., schaapherder te Schoon- loo, wegens doodslag op den jachtopziener R. Eising, tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Stopplaatsen opgeheven. Ter bezuiniging zullen ongeveer 50 stop plaatsen van de Nederl. Spoorwegen wor den opgeheven. Het takort op de spoorwegen. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van het negende hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1922. De memorie van toelichting, die het wetsontwerp vergezelt, herinnert er aan, dat in de artikelen 8 der overeenkomsteu 1920 S. S. en H. S. o. m. wordt be paald, dat de staat aan de maatschappijen betaalt hetgeen in eenig jaar blijkens de winst en verliesrekeningen der maatschap pijen vereischt mocht zijn ,om tot een winstsaldo van 5.026.315 8 ten honderd voor S. S. en van 5 ten honderd voor H. S. van het op de aandeelen aan toonder gestort en niet terugbetaald maatschappelijk kapitaal te komen. Het gezamenlijk verlies van de beide maatschappijen bedroeg over het jaar 1921 f 30.903.190.68*, zoodat met inbegrip van het gegarandeerde dividend een som van f32.932.927.52* door 's Rijks schatkist moet worden bijgepast. Voorgesteld wordt het negende hoofd stuk der Staatsbegrooting voor het loopende dienstjaar in verband met het vorenstaande met laatstgenoemd bedrag te verhoogen. De nieuwe gulden. Wij hebben een nieuwen gulden, aldus het »Hdbl.«. Een beteren dan zijn voor ganger. Dit wil niet zeggen, dat het nieuwe stuk een wondermuntstuk zou wezen, maar we hebben alvast gewonnen. De kop van de koningin is veel gelukkiger uitgevallen dan op het vorige stuk grooter van vormen men zie b.v. de ordening van het kapsel vorstelijker van karakter. Ook is de stand wat meer achterwaarts, hellend, wat betere houding geeft. De mantel, die op den vorigen gulden nog zichtbaar was, werd hier weggelaten de ruimte, op deze wijze binnen den rand verkregen, kwam het opschrift ten goede. Is dus de voorzijde van het stuk minder benepen en gedrongen, ook de achterkant werd door het schild met het cijfer 1 en de letter G iets kleiner te nemen. Met den nieuwen gulden, mooier en duidelijker dan de oude, is men bij de Nederlandsche Munt op den goeden weg. Werkloozen-betoogingen. Zaterdrg hadden werkloozen-demonstraties plaats te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Dordrecht, Deventer, Haarlem enz. Al deze demonstraties hadden een rustig ver loop. In Den Haag trachtten de communisten de demonstratie in de war te sturen door met wagens door den stoet te manoeu vreeren. Er ontstond een opstootje, dat de politie met een sabel-charge uiteenjoeg. o Salarissen Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in Noord-Brabant. Geen verhooging. Iu het begin van 1922 werd door Ged, Staten van Noord-Brabant een nieuwe salarisregeling aangeboden om advies aan de gemeenteraden. De adviezen van de gemeenteraden hebben echter niet aan de verwachtingen beantwoord. In verband hiermee en lettende op den algemeenen toestand in den lande, kunnen Ged. Staten thans geen vrijheid vinden om de regeling aan de Kroon aan te bieden en trekken daarom het ontwerp in. Gebruikte banderollen. In Rotterdam is proces-verbaal opge maakt tegen een sigarenwinkelier, die ban derolles van beschadigde sigaren had afge nomen en opgezonden aan zijn sigarenfa brikant in N.-Brabant. Bij den sigaren fabrikant is een kistje aangetroffen met een groot aantal reeds gebruikte bande rolles. Daardoor is de zaak ontdekt. Vrijdagmorgen werd te Zwolle van een der marktkooplieden, een gedeelte van z'n voorraad sigaretten in beslag genomen, omdat ze niet voorzien waren van bande rolles. PLAATSELIJK NIEUWS. krampen, brakingen, slecht^Spijsvertering, verstopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagptflen, het ideale, zacht (werkende laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon, alopa^verkrijgbaar jrfeming tot Burgemeester van Herpt. Omstuwd door een groote schare, maakte de Vereeniging daarna een muzikale wan deling door de stad. Werkendam. 4 Nov. a.s. zal de stemming plaats hebben voor 3 leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk in het lokaal naast de pastorie, van des namiddags 5 tot 7 uur. Andel. J.l. Zaterdag wilde de veerman B. uit zijn roeiboot stappen met een kist flesschen op zijn schouder. Hij had echter het ongeluk van de glooiing af te glijden en te water te geraken. Schipper M. hielp hem spoedig op het droge, zoodat hij met een nat pak en den schrik vrij kwam. Beneden-Langstraat. Voor de winter provisie worden thans druk aardappelen afgeleverd. Men besteedt voor Eigenheimers f2 a f2.25; Roode Ster f2.25 a f2.50 en Bravo's f2:50 a f2.75 per H.L. De opbrengst, zoowel als de kwaliteit laten niets te wenschen over. Haarsteeg. Naar wij vernemen, is bij Kon. Besluit van 13 Cct. j.l. vernietigd het besluit van B. en W. van Hedikhuizen van 5 Jan. 1922, waarbij aan de Hedik- huizensche Burgerwacht vergunning was verleend tot het oprichten van een schiet baan voor scherp in de Nieuwe Steeg. Deze vernietiging is echter niet gegrond op het gevaar en hinder, hoewel in beroep daarom speciaal gevraagd was, doch omdat de beslissing genomen is zonder inacht neming van de wettelijke voorschriften. In verband hiermede heeft de Burger wacht bereids ten derde vergunning aan gevraagd ingevolge de Hinderwet en zal zeer vermoedelijk ten derde in hoogste instantie uitgemaakt worden of de schiet baan werkelijk gevaar en hinder veroor zaakt. Kaatsheuvel. Jl. Zaterdagmiddag gaf de Eerste Kaatsheuvelsche Politiehonden club een groote demonstratie van oefenin gen aan de praktijk van het dagelijksch leven ontleend, op het sportterrein achter het nieuwe Raadhuis te Kaatsheuvel. Het uit tien nummers bestaand pro gramma werd flink en degelijk afgewerkt. Jammer dat het aantal medewerkende honden er waren er slechts 5, zoo gering was, en dit was nog meer te be treuren waar de beste hond »Bart« van den rijksveldwachter v. d. Griend, vroeger te Heusden, door ongesteldheid in minder gunstige conditie was. In bewaken van voorwerpen, rechts en links op den voet volgen, revieren (opsporen) van voorwerpen, stellen van misdadigers, springen enz. enz. ja in alles gaven de honden blijk van degelijke oefening. Hun »kunnen« en awillen® dwong inderdaad bewondering af, en 't zou mij verwonderen indien wat te zien gegeven werd niet in groote mate zou hebben bijgedragen om het nut van den politiehond meer en meer in te zien. Eène opmerking meenen we te mogen maken, en wel dat het begeleiden van misdadigers door geen der honden correct geschiedde. Immers mag de hond den misdadiger niet vasthouden, zooals we zagen, maar moet steeds zijn aandacht op den misdadiger gevestigd houden, om hem pas beet te pakken zoodra deze wil ont vluchten. Een woord van hulde voor het werk dat gedaan moest worden om de demon stratie te doen slagen, mag aan het Comité en in het bijzonder aan zijn ijverigen Voorzitter, den Heer Inspecteur van Politie te Waalwijk, niet worden onthouden. Nederhemert. De heer Baljé, Hoofd der School aan de Noordzijde, is in gelijke betrekking benoemd te Silvolde (Geld.). Donderdag 2 Nov., 's avonds half zeven, wordt in het kerkgebouw aan de Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Tot onderwijzeres aan een R. K. School te Oosterhout is benoemd mej. C. van der Aa, thans in gelyke functie alhier. Zondagmorgen om 12 uur bracht de Harmonie xDe Eendracht® van Herpt, den EdelAchtbaren Heer H. J. v. Eggelen een serenade naar aanleiding zijner be- Noordzijde dankuur voor houden door Ds. Kluin. het gewas ge- Het zoontje van C. Oomen liet Zaterdagmorgen, voor hij naar school ging, zijn klomp bij den smid maken. Bij het afhakken van een plaatijzer kreeg hij een stukje ijzer in zijn oog. Dr. v. d. Plas, ter hulpe geroepen, gelastte direct over brenging naar Utrecht. Daar consta teerde men, dat de oogappel niet was geraakt en hij dus waarschijnlijk het ge zicht zal mogen behouden. Raamsdonksveer. Mej. H. Tim mermans, onderwijzeres alhier, werd be houdens nadere goedkeuring, benoemd te Loonschendijk, voor tijdelijk. Het vervolgonderwijs aan de Chr. School alhier is begonnen met 13 leerlingen. Vrouw v. N., het waschgoed wil lende spoelen, trapte door de stap, viel voorover ie de sloot en kon niet met haar been terug. Gelukkig werd zij door een* toegeschoten hulp uit haar benarde positie gered. Dhr. C. v. Eijn werd gekozen tot Voorzitter van de R.K. Werkliedenvereen. alhier. Een 23-tal leden van den Chr. Nat. Werkmansbond richtte een Coöp. Steenkolen vereen, op. Marktbericht Hótel >de Reijer®. Tarwe f 12.— a f 13.—. Rogge f 10 50 a f 11. Haver f 10.50 a f 11.—. Hooi f 40.— a f 42.—. Stroo t 20. Door kinderen der Chr. School op 't Dorp werd ter restauratie van het koor der kerk te Delft ruim f 13 bijeengezameld. De zgn. Uniecollecte heeft hier f 37.opgebracht. Sprang. Ouze dorpsgenoot de heer M. in 't Veld is benoemd tot tijdelijk onder wijzer van de Chr. school te Loonschendijk. Op muzikaal .gebied begint in deze gemeente meer opleving te komen. Thans is opgericht een Christelijk Gemengd dnbbel- kwartet onder den naam »Onder Ons®. Als directeur treed op de heer P. de Ligt, Chr. onderwijzer alhier. Heden, Woensdagavond 7.30 uur zal door de gecombinteerde Gereformeerde kerken van Sprang en Capelle in het kerk gebouw aan het sBruggentje® dankstond voor 't gewas plaats vinden, waarbij als voorganger zal optreden Ds G. H. de Jonge, predikant van genoemde kerken. Door den vroeg invallenden vorst zijn in deze gemeente op verschillende plaat sen nog mangelworteis en aardappelen bevroren. Door de Comm. Venn. W. A. V. I. in haar autobusdienst (Waalwijk's Bosch) met ingang van 1 November a.s. Kaats heuvel ook zal opnemen, zullen de auto bussen ook onze gemeente passeeren. Ook in onze gemennte zal er gelegenheid zijn voor het in- en uitlaten van reizigers. Wijk. Naar men verneemt, is de Zangvereen. »Crescendo« alhier voornemgns binnen eenige weken een uitvoering te geven. Van de militielichting 1923 zijn alhier 10 personen voor den buitengewonen en 6 personen voor den gewonen dienst plicht bestemd. Waspik. Op het Zondag j.l. te Schie dam gehouden Zangconcours behaalde het »Waspiksch Mannenkwartet® den eersten prijs met het hoogst aantal punten in de eerste afdeeling. Deze prijs werd toegekend met algemeene stemmen en onder eervolle vermelding der jury. Maandag werd het Kwartet aan het station afgehaald door de harmonie, waarna in de zaal de huldiging plaats had. Ver schillende bloemstukken werden aangeboden, zoodat het Kwartet tenslotte geheel onder de bloemen bedolven werd. Het succes is dan ook werkelijk schit terend, waarop Waspik gerust trotsch mag zijn. Waalwijk. Van de 77 lotelingen van de lichting 1923 dezer gemeente zijn de nummers 1 tot en met 47, behalve zij, die vrijstelling gekregen hebben, bestemd om als gewoon dienstplichtige te worden ingelijfd. Zij, die vrijstelling kregen en de nummers 48 tot en met 77 zijn bestemd tot buitengewoon dienstplichtige. In het geheel moeten 30 lotelingen opkomen. Onder de kippen heerscht hier in erge mate het zg. amondzwam®. In vele hokken is de sterfte onder de kippen zeer ernstig. Zailichem. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft besloten, de sommatie van den Raad van Beheer, om binnen 8 dagen den aanslag te betalen, voor kennisgeving aan te nemen. De heer K. van Brakel Pzn, heeft als Ouderling en Notabel der Ned. Herv. Gemeente bedankt. Deze week zijn hier een 200 mud bravo's a f 1.95 per mud en een partij knolrapen a f 0.65 per mud voor den handel opgekocht. Zaltbommel. Bij Kon. besluit is bepaald, dat qet commissariaat van politie alhier wordt opgeheven en dientengevolge de bestaande vacature van commissaris van politie aldaar niet wordt vervuld. Aangebonden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2