Bij dit nr. behoort een bijvaeysei C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Raamsdonksveer. S.DU1B0TZ6M Co's Haul BE BIST! voer eiken stand. Waterpoort, Heusden. Und van altena Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heusden. No4242. Vrijdag 10 November 1922, FEUILLETON. VIOLA* Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. Bahlmaan's KIsadiug ®3S1M. Int. Telefoon no. 19. Postrekening: no. 61525. Dit blad verschijnt "WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maamden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. VLAARDINÖEM BUITENLANDSCH OVERZICHT De toestand in Turkije is volgens de j laatste berichten weer lang niet rooskleu rig. Alhoewel door de Geallieerde regee ringen den hooge commissarissen machtiging is gegeven te handelen volgens haar inziens voor handhaving der orde, met toestemming wanneer zulks noodig mocht blijken, den staat van beleg af te kondigen, is dit tot heden nog niet gebeurd. Aangezien echter de toestand niet ver betert, verwacht men, dat de staat van beleg spoedig zal worden afgekondigd. Aan het Amerikaansche slagschip «Pitts- burg« is alreeds last gegeven, van Gibral tar naar Konstantinopel te stoomen met het oog op de mogelijke gebeurtenissen. Na het sluiten van den vrede in 1918 hadden wij besloten nooit meer oorlog te voeren, zegt het «Nieuws van den Dag« in een hoofdartikel. Wij, dat zijn alle Europeanen, alle be woners van dezen aardbol voorzoo ver zij tot de zoogenaamde beschaafde, tenminste verlichte rassen behooren, mannen, vrouwen en half-volwassenen, allen die door den oorlog van 1914 en door de naweeën Door L. J. FIKKEE. 44) De inmiddels ook toegeloopen houtvester fluisterde de vrouw snel eenige woorden in het oor deze zag Frederik met een vra- genden blik aan en wenkte hem toen, haar te volgen. Een enkele blik was voldoende, om den jongen man te overtuigen, dat zyn ver moedens juist waren geweest. Het was werkelijk Viola, die daar neder lag, doods bleek, met zwarte blauwachtige kringen onder de gesloten oogen, met vreeselijk ingevallen en vermagerde gelaatstrekken. Zij haalde rooeielijk adem en kreunde zacht. «Viola, ViolaI* riep Frederik buiten zichzelven van aandoening en wierp zich voor het ledikant op de knieën, «Viola, mijn beste, lieve Viola 1 Moet ik u dan zóó terug vinden Hij greep hare hand, die machteloos op het kussen lag en drukte die hevig ont roerd aan zijn lippen. Het zachte kreunen hield plotseling op de bleeke lippen van de zieke bewogen zich, als prevelden zij een naam, doch geen geluid ontsnapte haren mond. «Viola, dierbare Viola, zie mij aan, ik ben het li riep de jonge man op angstigen daarvan zoo ontzettend geleden hebben dat men zich daarvan met de levendigste verbeelding nauwelijks een voorstelling maken kan. Op de slagvelden in het Westen en het Oosten, in de besneeuwde steppen en Moerassen van Rusland, onder de brandend-heete zon van de Aziatische woestijnen zijn grooter gruwelen gepleegd dan men in Dante's Hel beschreven vindt. En daarom werd de «geheime diploma tie* eens en vooral afgedankt, werd de Volkenbond gesticht, die den vrede zou waarborgen en werd te Washington een groot ontwapeningscongres gehouden. Daarom is 11 Nov. een feestdag geworden die internationaal gevierd wordt. Maar is de oorlog eigenlijk ooit uit de wereld geweest Terwijl men meende den vrede verzekerd te hebben, werd de strijd voortgezet, eerst in Rusland en Polen, weldra in Klein-Azië. Het land van Moestafa Kemal Pasja ligt ver weg, maar oorlog is oorlog en men had in het Oosten niet te doen met een strijd van barbaarsche horden die nu eenmaal niet gelukkig zijn als zij elkaar niet naar het leven staan, maar met een geregelden oorlog tusschen constitutioneel bestuurde volken, en een oorlog waarbij bovendien West-Europeesche belangen betrokken zijn. Thans valt er toenadering waar te nemen tusschen beide Geallieerden, want het her rezen Turkye is een gemeenschappelijk ge vaar geworden. Men heeft het zegenvie- rende Turksche leger na den brand van Smyrna in toom gehouden met beloften, met een inkrimping van het neutrale gebied op den Oostelijken oever van Bosporus en Dardanellen en met de ontruiming van Oost-Thracië door de Grieken. De vredes conferentie die 13 November te Ouchy geopend zal worden moet de Turksche rechten op Thracië beoosten de Maritza herstellen. Maar reeds gaan in Turkije stemmen op die om West-Thracië roepen. De Turken die zegevierend naar Smyrna opgerukt zijn en de Britsche bezetting te toon, zich over haar heenbuigende en een zoen op het klamme, doodelijk bleeke voor hoofd van het meisje drukkende, «Viola, o, zeg, dat ge mij hoort-en ziet, mij, uwen Frederik Het was eenige oogenblikken doodelijk stil in de kamerin angstige spanning luisterden vier menschen naar het zwakste geluid van den mond der zieke. Na eenige seconden van de vreeselijkste onzekerheid zag Frederik, hoe plotseling een uitdrukking van vreugde over het gelaat der zieke vloog een blijde, gelukkige glimlach gleed als een zonnestraal over die bleeke trek ken toen sloeg Viola even de oogen op en lispelde nauw hoorbaar «Frederik. «Viola, mijn engel, mijn lieveling snikte de jonge man, niet langer instaat, zijn aandoening te bedwingen. O, mijn God, hoe dank ik U voor deze zalige ure I Viola, zie mij aan, zie, mij voor u nedergeknield, hier ben ik, om eeuwig, eeuwig bij u te zijn.* «Eeuwig,fluisterde de zieke nauwelijks verstaanbaar, en beproefde hare hand uit te strekken. Frederik greep die en drukte haar andermaal aan zijn lippen. «Frederik,* fluisterde Viola, zonder de oogen weder op te slaan, en terwijl een zonderlinge rilling haar plotseling door de leden voer, «Frederik, zijn wij alleen De jonge man gaf den anderen een teeken, ïich te verwijderen, en toen deze hieraan onmiddellijk voldaan hadden, boog hij zich naar het meisje over en sprak op Gestort Kapitaal f55.000.000,- Reservefortds - 41.500.000,- f 96.500.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Brand- en inbraakrrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Tsjananak en op het schiereiland van Ismid in het nauw gedreven hebben, zullen niet gemakkelijk te bevredigen zijn. In Enge land en Frankrijk weet men wel, dat de stellingen van Tsjaknak en op het schier eiland van Gallipoli op dit oogenblik on houdbaar zijn als het tot geregelde gevech ten mocht komen. De zeestraten zijn voor de oorlogsschepen een gevaarlijke ligplaats. Het zou voor de Turken niet moeilijk zijn mijnen te werpen in de snelstroomende wateren en houwitsers op te stellen achter de heuvels op den oever, waartegen de zwaarst bewapende oorlogsschepen weerloos zouden zijn. De militaire deskundigen te Parijs en Londen zijn het hierover eens. Ja, toen de vereenigde Geallieerde legers nog op de Aziatische oevers der zeestraten stonden had men, met kans op succes, een poging kunnen doen om de Turken in be dwang te houden. Maar de Franschen en Italianen hebben de Britten in den steek liefdevollen toon «Ja, mijn liefste, geheel alleen. «Luister dan, Frederik,* stamelde Viola, nu en dan even ophoudend en naar lucht hijgend, «ik gevoel mij zoo vreemd, het is mij, alsof ik binnen weinige oogenblikken sterven zal; kunt ge mij verstaan?* «Ja, lieve,* fluisterde Frederik, tever geefs zijne tranen trachtende te weerhou den, «maar spreek zoo niet, mijn kind. Gij moogt mij niet weer verlaten, Viola, nu wij elkaar nauwelijks terug hebben ge vonden. Gij zult leven, mijn beste trouwe Viola, leven en gelukkig zijn.* «Frederik,* lispelde de zieke, «ach, waarom hebt ge mij bedrogen Als van den bliksem getroffen deinsde de jonge man terug. «Ik u bedrogen, Viola Ik Genadige hemel, wie durft dat zeggen Wie heeft u dien afschuwelijken leugen wijs gemaakt?* «Gij hadt mij gezegd, dat gij nooit ie mand bemind had, vóór ge mij in Rome leerdet kennen, Frederik. En toen waart gij reeds gehuwd.* «Viola, bij den hemel, ik bezweer u, spreek toch zulke wartal niet. Ik gehuwd «En gij hebt immers een dochter, die Emma heet, nietwaar Luister, Viola, gij bedriegt u, of liever, men heeft u in Rozendal onwetend be drogen.* «Gij weet dus, dat ik daar was «Ik weet het, en ik kwam enkele uren na uwe spoorlooze verdwijning. De vrouw gelaten en thans zijn de Aziatische stellin gen onhoudbaar. Angora weet dit. Het weet ook dat Engeland in Mesopotamia, Frankrijk in Syrië kwetsbaar is. In het Kemalistische hoofdkwartier heeft men reeds geconsta teerd dat de Britsche troepen uit Mosoel aan den Tigris terugtrekken en de Natio nalistische troepen het Noorden van Meso- potamië binnenrukken. De Franschen zouden, blijkens de pers beschouwingen, thans wel willen dat zij, in vereeniging met de Engelschen, die imperialistische beweging der Kemalislen konden stuiten. Maar de roes van het machtsbesef heeft zich van de Kemalistische leiders meester gemaakt. Refet Pasja doet te Konstantinopel niet anders dan de Ge allieerde hooge commissarissen tegenwerken, de bevolking ophitsen, de belangen der Europeanen benadeelen. Er behoeft waarlijk niet veel meer te gebeuren en er valt een noodlottig schot, waardoor een nieuwe oorlog ontketend wordt, een oorlog waarin èn Engeland èn Frankrijk en misschien nog heel Oost- Europa betrokken zou worden. Laat ons hopen dat het zoover niet komt. Er is grond voor hoop, want nóch Engeland, nóch Frankrijk wenscht een bloedig conflict. De vraag is slechts of men er nog in slagen kan, de Turken vreedzamer te stemmen door hun eischen in te willigen. De vraag iszijn de Turksche aspiratiën van dien aard, dat zij nog door de Geallieerden bevredigd kun nen worden BUITENLAND. Romantische bankroof. Sedert Dinsdag is heel Czernowitz, de hoofdstad der Bokowina, in rep en roer. De geheele stad is onder den indruk van een buitengewoon brutalen bankroof, welke is gepleegd door in uniform gesloken en gewapende bandieten in het bankiershuis Halpern en Segall. Het voorgevallen wekt herinneringen aan het optreden van den kapitein Van Köpenick. Het kantoor, waar de diefstal is gepleegd, is gelegen in een der drukste straten van het stadje, vlak bij de Beurs, recht tegenover het postkan toor. De localiteiten van het gebouw vor men wel de minst geschikte plaats voor een voorval als het onderhavige, welke men zich denken kan. Het was kwart voor zevenen 's avonds. Bij de kas waren van dien waard heeft mij alles verteld, en daar ze mij niet kende, kon zij niet weten, dat ik bij mftn ouderen, gehuwden broeder thuis was. Emma is zijne dochter.* De zieke lag eenige oogenblikken onbe weeglijk neer toen sloeg zij plotseling de oogen op en staarde den jongeling aan met een blik, waarin een gansche wereld vol oneindige teerderheid en liefde lag. Een glimlachje van onuitsprekelijke zaligheid gleed over het bleeke gelaat, toen zij sta melend en blijkbaar met moeite uitbracht «Ik geloof u, mijn Frederik. O, thans zou ik graag nog wat willen leven. Ach, waar om moet ik nu heengaan, nu ik u terug vind I Mijn God, dat is hard, vreeselijk hard.* Uitgeput zonk haar hoofd op haar kussen terug en de oogen vielen toe. Maar haar hand hield de zijne zacht omklemd. «Ga niet heen,* fluisterde zij na enkele minuten, waarin alleen het zachte snikken van Frederik hoorbaar was, «ga niet heen, mijn Frederik, blijf by my.* Frederik hield hare hand in de zijne en tikte met de andere zacht tegen het houten beschot. Byna terstond traden de waard en zijne vrouw binnen. «Haal mij om Godswil zoo spoedig mo gelijk een geneesheer,* bad de jonge man fluisterend, «ik zal u ruim beloonen. Spaar geen moeite of kosten. Maar haast u, haast u, eer alles te laat is De waard sloop haastig de kamer uit, en weldra klonk de hoefslag van een paard over den harden weg. nog heel wat menschen, toen eensklaps vijf personen, als militair gekleed, het ge* buuw binnentraden. Drie hunner waren in een gewoon soldatenpakje gestoken, een droeg de uniform van sergeant, de vijfde zag er uit als een luitenant. Toen zij binnen waren, vatten de indringers post in verschillende hoeken van de hal. De luitenant trok zijn sabel en vroeg den directeur te spreken. Men wees hem dezen en daarop zeide de pseudo-officier dood kalm :^«In naam der wet, gij zijt allen ge arresteerd 1 Gij wordt er van beschuldigd, valsche bankbiljetten in uw bezit te hebben,* Tegelijkertijd haalde hij een handgranaat te voorschijn. Wie zich verroert, zeide hij, is een kind des doods. Hij tTingerde de handgranaat in de ronte en eischte, dat de kassen zouden worden geopend. Hoewel de bankier onmiddellijk in de gaten had, dat men had te doen met een bijzonder brutalen bankroof, opende onder de bedreiging der bandieten de brandkasten, welke in enkele minuten waren leeggehaald. Al dien tijd durfden de aanwezigen zich uit vrees voor de bandieten niet verroeren. Toen de luitenant den inhoud der brand kasten binnen had, wendde hij zich tot de sidderende aanwezigen en gelastte, dat zij het geld, dat ze bij zich hadden, zouden afgeven. Terwijl hij het geld van allen aannam, bleef één der soldaten op wacht staan bij de deur, met de opdracht ieder een, die het gebouw wilde binnentreden, binnen te laten, maar niemand mocht er uit. Eén der aanwezigen wist echter onge- «Mijn man rijdt naar een wonderdokter, mijnheer,* zeide de vrouw, in antwoord op Frederiks vragenden blik. «Uren en dagreizen in den ganschen omtrek is hij bekend om zyn verbazende kennis van alle mogelijke ziekten, en men heeft hem de vreeselijkste kwalen, waartegen geen kruid gewassen scheen, in den kortst mogelijken tijd en op inderdaad wonderlyke manier zien genezen. Waar menschelijke hulp oogen- schijnlijk niets meer vermocht, daar wist de wonderdokter nog raad.* «God geve, dat hij niet te laat hier kome,* zuchtte Frederik, zijne oogen on afgewend op het meisje gericht houdende, dat roerloos nederlag. Hoevele vrageu zoude de jongeling zijn dierbare zieke niet gaarne hebben gedaan hoe dikwijls had hij zelf moeite, zich stil te houden doch de gedachte, dat Viola mogelijk sterven zou, hield hij hem de overhand en drong voorloopig al het andere op den achtergrond. Op een wenk van Frederik zette de vrouw zich naast hem bij het ziekbed ne der, en verhaalde hem op fluisterenden toon, hoe Viola meer dood dan levend daar was aangekomen, en hoe de dorpsbarbier, die tevens geneesheer was, in die dagen volstrekt geen|zeldzaamheid dadelijk ont boden en ook verschenen was, doch hoofd schuddend had verklaard, dat zijn kunst hier niets meer vermocht, en dat de zieke nog sleehts weinige dagen te leven had. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor liet Lan.d m Heusien en AltenaJeLangstraat en de Biiitlirvurl DE. LEVE.R 5 ZEEP MI Fabrthanten van Twlnken Sunlight Zeep.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1