voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4242. tfrijdag 10 Koveier Drogisterij L. COOPS, ZALF Kunsttanden Koperslagerij Lood- es liaitworkss Pcmpoamakerij. HOTEL JAN GEEitTZEN Waarschuwing 11 £nxe Koper- en Jtikkelwerken VAN EEUWIJK ZN., J. ELEKAN 'S-HERTOGENBOSCH. Kent Gij Ou? jtttnrsysteetn Piano-Vleugel-Ducanola R C. F. van der Does Het is in Uw eigen belang P. BASELAAR, Café-Restaurant en Uitspanning. Wonden AMMERZODEN. voor pokken bjj kippen. Pelzerstr. o 65 Heusden, Zie mijn. Etalage. ~ms Komt zien! Doet uw voordeel! Komt zien! WAAROM 1 OMDAT gij verzekerd zijt prima stoffen en goed passende modellen te ontvangen Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, Ook gelegenheid voor stalling van vee. tegen ongekend lage prijzen. Hoek Engstraat 77-78 HEUSDEN. Havenstraat 5 Pianoliandel van 1840 Lange Houtstraat 9, DEM HAAG. P. BASELAAR te AMMERZODEN. Eerste klas Dames- en Heeren-kleermakerij, BEHOORENDE BIJ HET INDIEN GEZOND, BLIJFT GEZOND. Maak geen gewoonte van het gebruiken van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te houden. Zorgzame ge woonten, lichaamsoefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting, en geregelde, ver kwikkende slaap dienen u gezond te houden. Wees blij, als gij vrij zijt van verschijn selen van nierzwakte. Als gij er aan twij felt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen, Dit geneesmiddel schept geen gewoonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's mor gens met een doffe, kloppende pijn in den rug Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te veel of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij vochtig weder Zijt gij moede loos, altijd vermoeid, zonder lust en wils kracht Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben Hebt gij last van rheumatiek, spit of ischias Als gij ,ja' moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald, ncodig om een speciaal niergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddellijk te beginnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten f 1.75 per doos. BINNENLAND. Goede Vrfjdag als Zondag. De voorzitter van het comité Goeden Vrijdag Herdenkingsdag^ was dezer dagen ter audiëntie bij H. M. de Koningin, ten einde het streven van genoemd comité aan H. M. toe te lichten. Tevens werd toen een adres aangeboden waarin het comité het van groot geestelijk belang acht, indien de Goede Vrijdag door de overheid als met den Zondag gelijkgesteld zou worden ver klaard. o Sigarenfabriek afgebrand. Te Eindhoven is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de sigarenfabriek van firma Meijer Blohmhof. In minder dan geen tijd stond de geheele fabriek i lichte laaie. Het geheele gebouw alsmed de inboedel zijn een prooi der vlamme geworden. Alleen de kantoorboeken kon den in veiligheid gebracht worden. Een groote voorraad tabak en sigaren ging verloren, zoodat de totaal aangericht schade aanzienlijk is. Alles wordt door verzekering gedekt. Brand te Diemen. Door onbekende oorzaak ontstond bran in het huis van den heer Kouw aan d Ouderkerker-laan te Diemen. Om hal vier werden de bewoners wakker door ee vreemd geluid. Toen de Kouw naar neden ging, sloegen hem de vlammen reeds uit de achterkamer tegemoet. In allerhaast konden de bewoners zich nog redden. De brandweer, was spoedig ter plaatse, maar kon niet beletten, dat het perceel geheel uitbrandde. Van het belendende huis brandde de zolderverdie ping uit, maar hier kon de inboedel nog in veiligheid worden gebracht. Lasch-apparaat uit elkander gesprongen. Op het terrein der firma Vies Zonen, aan de Piekstraat te Rotterdam, is een ketel van 'n autogeen-lasch-apparaat uit elkander gesprongen. De 19-jarige A. Virjé kreeg het bovengedeelte van den ketel tegen het hoofd, waardoor zijn schedel verbrijzeld werd. Hij was op slag dood. Be St.-iMeolaas arbeid. De Minister van Arbeid heeft vergund dat van 8 Nov. tot 5 Dec. in banketbak keryen door jongens van 16 tot 17 jaar 55 uur per week mag gewerkt worden mannelijke arbeiders van 18 jaar en ouder mogen van 8 tot 28 November 61J uur per week werken. Gond-karper van lP/s pond geraugen. In de Maas te Tegelen (Limburg) heeft iemand een goud-karper van 11 pond gevangen. o Algemeene beschouwingen ever den fiuanci- eeleu toestand van >ederlaud in verband niet de Staatsbegrooting roor 1923. De bekende Centrale Commissie voor Bezuiniging, die in 1921 in het leven is geroepen door de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, heeft zich met een uitvoerig adres over den finan- cieelen toestand van Nederland tot de Tweede Kamer gewend. Groote lijnen van bezuiniging. De commissie geeft aan, wat er naar haar meening dient te worden gedaan. Door beperking der uitgaven moeten de tekorten blijvend verdwynen moet de vor ming van nieuwe vlottende schuld (anders dan voor kasoperaties) voorkomen en het thans uitstaande bedrag zooveel mogelijk afgelost en verder geconsolideerd worden. Geschiedt dit niet dan komt men onver mijdelijk op den weg der inflatie. Het geldt hier een algemeen belang, waarvoor alle klassen der bevolking zich opofferingen moeten getroosten. Nu geeft de staatsbegrooting niet een nauwkeurig en volledig overzicht van alle baten, waarover de Staat zal kunnen be schikken en vooral niet van alle lasten, die ook in de toekomst op hem zullen drukken. De commissie denkt hier bijvoorbeeld aan de loopende pensioenverplichtingen, spoor weguitgaven en dergelijkenzy vraagt, dat de Kamer op het verstrekken van een dergelijk overzicht zal aandringen, opdat er bij het uitvoeren van maatregelen tot herstel van een vaste basis kan worden uitgegaan. Opheffing van Departementen. Liever dan opheffing van het Departe ment van Landbouw etc,, dat de algemeene welvaartsbelangen buiten politieke invloeden behartigt, had de commissie afschaffing van de nieuwe Departementen (Arbeid en On derwijs) gezien. Zij meent voorts, dat een samenvoeging van de beide militaire De partementen overweging verdient. Bespa ring op de leger- en vloot-uitgaven is h.i. mogelijk en noodzakelijk. Sociale verzekering. Door een algeheele reorganisatie, waarbij de uitvoering gelegd wordt in handen van de organen van werkgevers en werknemers onder controle van den Staat, moet men hier komen tot een groote vereenvoudiging en vermindering van kosten, met behoud van het nuttig rendement. De Raden van Arbeid en de Verzekeringsraden moeten vervallen, de taak der Rijksverzekerings bank worden beperkt. Werkloozen-ondersteuning. Verandering van stelsel is noodigde prikkel om zelfstandig naar ander werk te zoeken worde zoo min mogelijk verzwakt en het kunstmatig hoog houden van loonen niet in de hand gewerkt. Het adres behandelt verder afzonderlijk mogelijke bezuiniging cp de Staatsmijnen, den Waterstaat, de Post en Telegrafie, de Spoorwegen, de droogmaking der Zuiderzee, kanalen, havens, enzoovoort. Daarbij acht de commissie dringend noodzakelijk een aan merkelijke inkrimping voor de woningpoli- tiek en een vervallen van de groote be lastingvoorschotten aan de gemeenten, met het oog op de vlottende schuld. Slot-conclusie. De commissie eindigt met een dringend beroep op de medewerking der Tweede Kamer voor alle maatregelen, die vereischt worden voor een volstrekte veilig-stelling van den Nederlandschen gulden. In het adres, dat in den vorm van een brochure in den boekhandel verkrijgbaar is, wordt verwezen naar verschillende des kundige beschouwingen, welke in het Tijd schrift van de Ned. Maatschappij voor Nijv. en Handel zijn opgenomen. In verband met het bovenstaande zij er nog de aandacht op gevestigd, dat het adres der Centrale Commissie voor Bezuini ging, secretaris de heer W. B. Reynen, is Paviljoen te Haarlem. Laat ieder, die een geval van geldver spilling weet of een goed denkbeeld voor bezuiniging heeft, daarvan onmiddellijk aan de commissie kennis geven. Zy kan de klachten aan het goede adres overbrengen en werk maken van alle voor stellen tot verbetering. Om goede resultaten te bereiken is aller medewerking noodig 1 Stroopen per auto. Men schrijft aan de M s b. Op moderne wijze hebben een viertal vreemde wildstroopers in de gemeente Barneveld hun slag geslagen. Tegen den avond toen het wild zijn schuilplaats had verlaten om voedsel te zoeken, reden de onbekende, die althans van een geweer waren voorzien, per auto door een wildrijk jachtveld. Kregen zij een langoor onder schot, dan werd even halt gehouden, fluks een schot gelost en daarna de buit in de auto geladen, die weldra met hazen en fazanten was gevuld. En wanneer de jachtopzieners op de schoten afkwamen, was de auto natuurlijk lang verdwenen. Groote kolpjacht. In de staatsbosschen te Kootwijk is een groote kolpjacht gehouden, waaraan 10 jagers en 20 drijvers deelnamen. 's avonds bleek de jachtbuit te bestaan uitéén konijntje en twee haasjes. o Be malaise in den scheepsbouw. Men meldt, dat alle scheepswerven te Lobith worden stopgezet. Die der firma Bodewes heeft reeds een groot deel van 't personeel ontslagen. Honden roor de redding Aan den heer Varekamp te Zandvoort heeft men de toezegging gedaan om 2 honden af te staan ook voor de Zand- voortsche Reddingsbrigade, die hulp kunnen verleenen bij het redden van drenkelingen. De heer Joh. Pieterse te Bilthoven en de heer C. v. Os te Rotterdam zullen een New-Foundlander ter beschikking stellen. o Geheime distilleerderij ontdekt! Ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen hebben een huiszoeking gedaan in een benedenhuis van de Bestevaerstraat te Amsterdam van een vroegeren tapper. Een complete installatie voor het stoken van jenever werd ontdekt en in beslag genomen. lond- en klauwzeer. Bij K. B. zijn wegens wederom voor komen van verschillende gevallen van mond en klauwzeer met ingang van heden de rundveemarkten in Zuid-Holland geschorst. Bazer te Utrecht. De bazar, Zaterdag voor het Diacones- senhuis te Utrecht gehouden, de ieder jaar terugkeerende bazar bij gelegenheid van het jaarfeest van deze ziekeninrichting, heeft zuiver f 4000 opgebracht. Vervolg Raadsverslag W IJ K. v. d. Velden. Ik heb er niets op tegen dat een locaal wordt gegeven, doch ik wil nog even zeggen, dat onze arbeidersver- eeniging, die f 100.heeft moeten leenen om hare zieke arbeiders uit te betalen, f 10.huur moet geven voor 5 i 6 ver gaderingen per jaar, niettegenstaande onze kas te kort schoot. Gaan wij nu een locaal gratis beschikbaar stellen voor dezen cursus dan handelt het gemeentebestuur tweeledig. Naar mijne meening kunnen wij niet anders doen dan allen te laten betalen of allen vrij te stellen. Voorzitter. Heeft iemand een voorstel, v. d. Pol, Ik stel voor allen gelijk te stellen, hoe lang duurt de cursus Voorz. Een avond per week, gedurende 12 avonden. v. d. Velden. Dan zou ik hen ook f10.laten betalen, doch hoe weten wij hoeveel stroom zij verbruiken? Voorz. Ik zou dit maar schatten op f5.— v. d. Pol. Hiermede kan ik mfj goed vereenigen. Het voorstel om de houders van den cursus f 10.zaalhuur en f5.voor licht in rekening te brengen, wordt aan genomen met 5 tegen 2 stemmen. Wethouder Bouman en het lid Roza stemden tegen. Het laatste lid zou allen vrij willen stellen. h. Verzoek van B. Versteeg om ver gunning om gedurende 5 jaar te mogen jagen op de gronden der gemeente en der Ebbe, Het lid Roza vindt den termijn van 5 jaar te lang. Het lid W. Bouman vindt het treurig dat het jachtrecht van de Eng onderhands is verhuurd. Er zijn verschillende jagers in de gemeente die ook belasting betalen en dit recht nu voor enkele centen aan iemand buiten de gemeente te verhuren, is onbillijk. Spr. zou voor willen stellen dat het publiek werd verpacht, dit stukje is hem wel f 5 waard. De Voorzitter zegt, dat de termijn van verhuring met dit jachtseizoen afloopt en stelt voor de gevraagde vergunning te verleenen gedurende het seizoen'22'23. Het voorstel om het jachtrecht in 't ver volg publiek te verhuren, kan dan na afloop van het seizoen in overweging wor den genomen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Aanbieding gem.rekening 1921, Deze rekening zal gedurende 14 dagen ter inzage worden gelegd. De Voorzitier wijst een commissie, be staande uit de leden W. Bouman, v. d. Pol en Roza aan voor het onderzoek dezer rekening. Gasthuisstr. 507 GORINCHEM. Eind 114, b/d Waterpoort, Billijke pryzen. behalve ZONDAGS. BELEEFD AANBEVELEND. St. Jansstraat 10-12, naby het station, 's-HERTOGENBOSCH Interc. Telef. 436. Bij deze maak ik mijn geachte Clièntele bekend, dat ik ont vangen heb een prachtzending Verder een REUZENPARTIJ SPEELGOEDEREN, waaronder Vliegende Hollanders, Schommels, Poppenwagens, Tuin- ringen compleet, Prachtige gekleede Poppen, enz. enz. Mooie sorteering TOILETBENOOD1GDHEDEN, in keus en keur, als Haarborstels, Kammen, Sierspelden, Tandenborstels, Eau- de-Cologne en Parfumeriën van de beste fabrieken, Beleefd aanbevelend, tengevolge van doorliggen, smetten en jeuken bij kinderen, brand-, snij- en vervuilde won den, winderhanden en -voeten gesprongen lippen, ruwe huid, huidverschilvering, kloven, barsten, zweren, open beenen, pijnlijk bloedende in- en uit wendige aambeien geneest men met Wortelboer's Zalf van Jacoba Maria Wortelboer. Verkrijgbaar 75 cent bij de verkoopers van Wortel boer's Artikelen. Rechtskundig Adviseur, Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK enKANTONGERECHT, ERFENIS- en HUURaange* legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. JbSiliyke Conditiën» DAT U DE GELEGENHEID VERSCHAFT IN JAAR EIGENAAR EENER TE WORDEN NADERE INLICHTINGEN BIJ een Costuum of Winterjas te bestellen bij Aanbevelend, IIJKOEESEL Nieuwsblad P.J. r A. Richters r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5