Waarom hoest Gij nog de bekende Abdijsiroop HÖÖFBPÜ Dat is toch onnoodig en stelt U bloot aan ernstiger borstziekten, chronische bronchitis, larynchitis, asth ma, welke met 'n kuchje beginnen. Voorkomt dat Gebruikt dadelijk Aanbieding gemeentebegrooting 4923. Ook deze zal door dezelfde commissie worden onderzocht. Ontheffing van art. 59, 2e lid, der Lager Onderwijswet. De Voorzitter zegt, dat is te voorzien dat de vacature van onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan de openbare lagere school te Wijk, niet zal vervuld zijn binnen den door de wet gestelden termijn. Daarom moet de regeering ontheffing worden ver zocht van het artikel 59, waarbij verplicht wordt gesteld, dat een vacature van het onderwijzend personeel met verplichte hoofdakte, binnen 6 maanden moet zijn aangevuld. Met algemeene stemmen wordt besloten ontheffing van bedoeld artikel te vragen. Vaststelling voorschriften G.E.B. De Voorzitter zegt, dat de vorige maal de stemmen hierover staakten en vraagt, of nog iemand iets in het midden heeft te brengen over dit onderwerp. Het lid v. d. Velden zegt, dat hij het zijne hierover reeds in de vorige vergade ring heeft gezegd en er dus niet verder over zal uitweiden. Het lid v. d. Pol zegt, dat hij niet in de vorige vergadering is tegenwoordig geweest, hij begrijpt, dat hij op de wip zit en dus gaarne eenige nadere inlichtingen had. Het lid v. d. Velden zegt, dat reeds verscheidene malen is gebleken dat de P.N.E.M.-agent eenzijdig werkt en door de P.N.E.M. wordt gehandhaafd, Spr. heeft beproefd zijn recht te krijgen, heeft zich daartoe gewend tot het kantoor te Geertruidenberg doch heeft van het hoofd kantoor te 's Bosch bericht ontvangen, dat zijn schrijven van dien aard was, dat men daarop niet kon ingaan. Spr. zegt, te kunnen verklaren, dat het schrijven niet van dien aard was dat men daarop niet zou kunnen ingaan indien dit verlangd wordt, wil hij dit schrijven voorlezen, dan kunnen de leden zelf oordeelen of het beleedigend is. Spr. heeft een tijd geleden een motie ingediend, deze is toen uitgesteld om in een volgende vergadering, na afloop van een onderzoek, in behandeling te worden genomen. Twee vergaderingen zijn sedert voorbijgegaan en van behandeling der motie is niets gekomen. Oorspronkelijk was spr. van plan ook niet verder op behandeling zijner motie aan te dringen, doch de nieuwe valsche aanklacht tegen zijn zoon is oorzaak dat hij thans zyn vroeger inge diende motie wil behandeld zien en hy daarna bovendien een nieuwe motie wenscht in te dienen. Om aan de P.N.E.M. te berichten, dat de aanleg door mijn zoon bij veerman v. Wijk te Aalburg gemaakt levensgevaarlijk zou zijn is niet in den haak, dit zijn leugens evenals de praatjes dat mijn zoon geen agent van de A.N.E.M. zou zijn, ik heb de bewijzen van het tegendeel bij mij. Voorzitter. Alles wat u vertelt is ook niet in den haak. Ik heb een brief gezien van de A.N.E.M. uit Amsterdam waarin wordt bericht, dat uw zoon, P. v. d. Velden, nooit geen aanstelling als agent heeft ont vangen en zij niets met hem hebben te maken. Daarop heeft de P.N.E.M. opdracht gegeven om Van Wijk te Aalburg en De Waal te Wijk op 4 November van het net af te snijden, omdat de aanleg is ge schied door een niet erkend installateur. Nu schijnt u een schrijven te hebben ge kregen van het filiaal van de A.N.E.M. uit Eindhoven, waarin deze berichten, dat uw zoon wel agent is. Hierop heeft de P.N.E.M. bericht, de genoemde aansluitingen voorloopig niet af te snijden. Thans zal onderzocht worden of het hoofdkantoor in Amsterdam of het filiaal in Eindhoven de lakens uitdeeit. W. Bouman. Heel de zaak was opgelost als v. d. Velden ook als agent kon optreden. Voorzitter. De heele zaak is opgelost, als v. d. Velden zich bij de P.N.E.M, laat inschrijven, f100.stort en monsters deponeert, wil hij dat niet dan blijven wij in de morspot zitten. v. d. Velden. Mijn zoon is zoo in de klad gezet, dat hij toch niet meer erkend zou worden als agent. Voorzitter. U hebt het daarnaar afge maakt, u hebt brieven geschreven die niet te pas komen. v. d. Velden. Ingenieur Klüt is hier geweest op de secretarie om het geval van mijn motie te onderzoeken, ik heb toen de veldwachter verzocht een ambtseedig procesverbaal op te maken van dit onderzoek, om mijn burgerlijk recht te verdedigen Doch dat mocht niet, mijn rechten worden hier vertrapt. Instaliatie's die goed zijn, doch die door mijn zoon zijn aangelegd, worden afgekeurd, zijn werk wordt afge keurd. Bij Adam Nieuwkoop is laatst door een zoon van De Bruin een installatie aangelegd, deze is toch zeker geen erkend installateur. Hij was eerst bij mijn zoon geweest om materialen, doch deze zeide, dat hij niet wist of hij dit zoo maar mocht doen. Daarna is hij naar Furster gegaan en deze heeft hem materialen gegeven en zeide, als men hem ergens naar vroeg, dat hij dan maar moest zeggen, dat De Bruin in zijn dienst was. Deze installatie is wel goedgekeurd en die bij veerman v. Wijk zou niet goed zijn. Toen men aan de P.N.E.M. schreef dat de installatie levensgevaar opleverde, de blanke draden zouden buiten hangen, was deze niet klaar, den volgenden dag is deze afgemaakt. Voorzitter. Het schijnt mij toe, dat het wel van belang was en de agent van de P.N.E.M. zijn plicht deed er op te wijzen, de blanke draden kunnen gevaar opleveren, het betrof hier de uitbreiding van een be staande installatie. Daarbij is de aanleg geschied door een onbevoegdeuw zoon is bij de P.N.E.M. niet ingeschreven en het hoofdkantoor van de A.N.E.M. te Amsterdam zegt van een aanstelling tot hun agent niets bekend te zijn. v. d. Velden. Het filiaal te Eindhoven schrijft, dat mijn zoon noch schriftelijk noch mondeling is ontslagen als agent, de Directeur van het filiaal is toch ook geen kwajongen. Roza. Aan de orde zijn de voorschriften voor het laagspanningsnet. De P.N.E.M acht deze voorschriften noodig, omdat aanleg, indien daarbij niet de noodige voorzorgen in acht worden genomen levensgevaar op kunnen leveren. Dat deze voorschriften zoo streng mogelijk zijn en gehandhaafd worden, is een eersten eisch en wij zijn verplicht daartoe mede te werken. Wat de kwestie bij A. Nieuwkoop betreft, de Bruin was in dienst van Furster, deze is in ieder geval de aansprakelyke persoon. Even goed als de A.N.E.M. verantwoordelijk i3 voor instaliatie's die door uw zoon worden aangelegd, als hij als hun agent optreedt. Voorzitter. Men wordt hier overschreewt dat de zoon van v. d. Velden wel agent is, doch ik heb een schrijven gezien dat dit niet zoo is. Laat hij zich inschrijven dan is alles opgelost. v. d. Velden. Ik wensch daar niet verder op in te gaan, ik wil het zelfs niet meer probeeren. Voorzitter. Ik wil er nog even op wijzen, dat zoo de voorschriften niet worden aan genomen, dit voor de gemeente groote gevolgen kan hebben en het aanleiding kan geven, dat de stroomlevering aan de gemeente Wijk op een gegeven oogenblik wordt stopgezet. v. d. Velden. Dat durven ze niet, die verantwoordelijkheid durven ze niet op zich te nemen en het is de vraag of dit zoo'n groot bezwaar zou zijn. Voorzitter. De zaak marcheert goed, zooals uit de laatste nota's blijkt en als deze onhebbelijkheden niet bestonden, zouden zy nog beter marcheeren, v. d. Pol. Als wij als gem. raad dus mede werkten om v. d. Velden ook agent te maken. v. d. Velden. Dat wil ik niet. Voorzitter. Dat wil hij niet, hij wil alleen ageeren. Ik zal die voorschriften in omvraag brengen. Voor stemmen de leden G. P. L. Bouman, v. d. Pol en Roza. Tegen de leden W. Bouman, v. Kuijk, v. d. Velden en Boender. De laatste zegt, dat hij voor gestemd zou hebben, indien de P.N.E.M. eerlijk handelde. Gemeenschappelijke regeling Vleeschkeu- ring. Aanstelling veearts. Gedep. Staten hebben de verordering op de vleeschkeuring goedgekeurd, zij geven echter in overweging, om het uithallen mogelijk te doen blijven, dat de gemeente daartoe een locaal beschikbaar stelt. Men besluit hierop voorloopig niet in te gaan en uithalleh te laten geschieden als tot heden bij de inwoners aan huis. Met 31 December loopt de regeling van de veekring Heusden ten einde. Met algemeene stemmen wordt besloten een nieuwe regeling aan te gaan. Thans worden den Raad verschillende stalen met prijsopgaaf voor dekkleeden voorgelegd. Het lid v. d. Pol spreekt de wensche lijkheid uit, dat de Voorzitter er zelf op uit gaat en een kapitein der stoombooten medeneemt. Het lid Roza meent dat het personeel van de Beurtman even goed er over kan oordeelen, laat men deze de stalen zien dan zullen die ook wel zeggen welke kwaliteit de beste is. Aldus wordt besloten. Het lid v. Kuijk zegt dat hij opnemingen heeft verricht voor de herstelling der aan legplaats te Aalburg. Er moet gebaggerd worden, anders krijgt men het niet in orde de schepen moeten nu wel 10 meter uit den wal blyven. Er zal over 50 a 60 meter lengte gebaggerd moeten worden, ter breedte van 15 m. en diepte van plm. 1 meter, naar schatting zal ongeveer 900 1000 M*. grond uitgebaggerd moeten wor den. Daarbij zullen gebruikt moeten worden, 250 karpoenpalen en 45 meter puin. De uitkomende grond is te gebruiken voor dichting van het gat tusschen aanlegplaats en waardje. De kosten heeft spr. geraamd op f 2200, De Voorzitter zegt, dat thans opdracht zal worden gegeven tot het maken van een teekening met begrooting door den technisch ambtenaar te Heusden, dat deze zullen worden toegezonden aan den Minister ter goedkeuring en dat daarna publieke inschrijving zal plaats hebben. Het lid v. d. Velden zegt dat hij thans zijn motie in stemming gebracht wenscht te zien, ingediend in een vroegere vergadering en dat hij tevens een nieuwe motie wenscht in te dienen, die hij den Voorzitter over handigt. De strekking dezer motie is, dat de Raad der gemeente Wijk, gelet op de on gegronde klachten van den P.N.E.M.agent Furster en het geloof dat de P.N.E.M. te 's Bosch aan deze klachten slaat, en die niet behoorlijk onderzoekt, met gevolg dat zij last geeft tot het afsnijden van de aansluiting van het net van den veerman D. v. Wijk en den landbouwer J. de Waal, van oordeel is, dat de gemeente, die steeds wacht op meerdere aansluitin gen, om het bedrijf rendabel te maken, niet behoorlijk door de P.N.E.M. wordt bediend, en deze meer in het nadeel dan in het voordeel der gemeente handelt. De ingezetenen blijven op die manier van het prachtige licht verstoken, hetgeen de Raad aanleiding geeft te protesteeren tegen de leugenachtige aanklacht en deze wenscht, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld, om hieraan een einde te maken Het lid v. d. Velden vraagt, of een ambtenaar, die het bedrijf afbreuk doet, nog langer gehandhaafd mag blijven. Spr. meent dat zoo de Raad niet ingrijpt, meerdere aansluitingen hierdoor achterwege zullen blijven. De smid B. Verzijl, b.v. zou wel willen aansluiten, indien de agent Furster niet bij hem komt. Spr. zou willen dat de gemeentebode de meter daar opnam. De Voorzitter kan hierop niet ingaan, is er een ander agent dan kan weder iemand anders daar bezwaren tegen hebben. Wethouder Boender zegt, dat er ge gronde klachten zijn. Het lid Roza geeft in overweging de motie niet direct in behandeling te nemen, hij kan zoo niet klakkeloos aannemen, dat de praatjes alle waar zijn. Spr. zou willen dat een commissie uit den Raad deze eerst eens grondig onderzocht. Wethouder Bouman zou ook eerst de tegenpartij willen hooren, daarbij de P.N.E.M. heeft de zaak nog in onderzoek, dit onderzoek zou hij eerst zeker willen afwachten. Het lid v. d. Velden zegt, dat hij de houding van de P.N.E.M. niet wenscht af te wachten. Wethouder Bouman zegt, dat met een vorig geval toen hij het lid v. d. Velden de zaak hoorde uitleggen, deze gelijk moest geven. Toen echter later de agent Furster de zaak verklaarde, was het juist andersom, v. d. Velden. Natuurlijk. Weth. Bouman. Furster is een ambte naar, die dienen wij te handhaven. v. d. Velden. Ik protesteer en ik vind het laag, dat één persoon hier meer ge loofd wordt dan ik, met twee getuigen. (Spr. is zeer heftig geworden en slaat met de vuist op tafel). Voorzitter. Ik verzoek niet op tafel te slaan, dat komt niet te pas het gerecht heeft te beoordeelen wie in deze gelijk heeft. v. d. Velden. Mijn recht kan ik niet vinden. De Officier van Justitie in den Bosch zegde me een onderzoek toe en ik hoor er niets meer van. Voorzitter. Die zal je, net als ieder, ook ai tegenwerken. Het lid v. d. Velden zegt dat hij er niet verder over zal uitweiden, eerst wenscht hij zijn eerste motie in stemming gebracht te zien, daarna de thans ingediende. De Secretaris zoekt de reeds eerder in gediende motie op. Onderwijl vraagt het lid W. Bouman aan den Voorzitter hoe het komt dat het rijden der cokes niet is aanbesteed. De Voorzitter zegt dat de gemeente cokes had gekocht te Waalwijk. Spr. heeft v. Berkel toen bij hem ontboden en hem ge vraagd of hij met Mans, zooals gebruikelijk, weder de cokes wilde rijden. Van Berkel heeft later gezegd, dat Mans geen tijd had. Het lid v. Kuijk zegt dat dit niet waar is. v. Berkel kwam 's morgens om acht uur bij Mans zeggen, dat er cokes gereden moest worden deze was toen echter reeds van huis. Later is van Berkel er niet meer geweest. Het bevreemdt spr. echter, dat de Voorzitter, als er iets gedaan moet worden, altijd bij v. Berkel en Bouman aanklopt. De Voorzitter zegt dat dit zaken zijn, die hij moet weten. Waar de een honig uithaalt, zuigt een ander venijn. Het lid v. d. Pol vraagt of hij nog even iets mag zeggen over de vergadering van 31 Augustus, nl. over de wijziging der gemeentebegrooting. Had spr. toen geweten, dat in deze wijziging ook de post van de distributie was begrepen, dan zou hij en ook de andere leden beslist hebben tegen gestemd, de Raad was in deze homogeen. De zaak is volgens spr. echter niet duide lijk uiteengezet en hij is toen afgegaan op de Wethouders. In de notulen werd ge sproken over verkiezingspolitiek, doch het schijnt dat men hier doet aan struisvogel politiek. De Voorzitter zegt, dat de verschillende bedragen behoorlijk zijn voorgelezen. Spr. kan zich niet begrijpen, dat het getal f 2950.de leden zou zijn ontgaan. Het lid W. Bouman zegt dat hij voor de wijziging heeft gestemd, hij wil daarop niet terugkomen had hij echter voldoende begrepen dat de distributiepost er bij be grepen was geweest, dan zou hij hebben tegengestemd. De Voorzitter deelt mede, dat de zaak nog steeds in onderzoek is. Thans komt aan de orde de 1ste motie van v. d. Velden, ingediend in de verga dering van 20 Juni jl.in deze motie protesteert hij tegen de uitlatingen van den Voorzitter in de vergadering van 10 Juni, naar aanleiding van het gesprokene over de nalatigheid van den P.N.E.M.-agent, waardoor verschillende ingezetenen eenigen tijd verstoken zijn gebleven van licht. Hij acht het plicht van den Gem-raad, dat deze maatregelen neemt om de lichtver- bruikers tegen deze nalatigheid te bescher men en onverantwoordelijk van den Bur gemeester die dergelyke handelingen van den a; de tot loren den I blijveni niet r plaats verlate die ni gebracB stemm W*jl iDing, De leden W. Bouman, v. Kuijk en Roza wenschen eerst een nader onder zoek. Het lid Roza zegt, dat hij in dezen niet veel heeft willen zeggen. Wethouder Boender verklaart echter zelf, dat hij zon der licht heeft gezeten, omdat hy geen stroom wenschte te gebruiken zonder meter, waartoe de agent Furster hem ge machtigd had. Spr. vindt de motieven in 't geheel niet steekhoudend, om daarop een motie aan te nemen als thans is ge schied. Het lid v. d. Velden vraagt den Voorz. den brandput in het Hoekske nog eens te laten leegpompen en dit op gezette tijden te doen, zou er thans brand komen in die buurt, dan waren de gevolgen niet te overzien. De Voorzitter zegt, dat de put toch niet in orde is te houden, deze verzandt gedurig. Het lid v. d. Velden vraagt, om de in gezetenen Krop en anderen achter in de Polstraat ook aan te sluiten aan het electr. netspr. meent, dat de transformator de stroom best zoo ver kan brengen. De Voorzitter betwijfelt dit, daarbij zijn de kosten van aanleg voor een paar licht punten veel te hoog. Hetzelfde lid vraagt of de gemeente niet zou kunnen medewerken om het zooge naamde gat aan den molendijk uit te doen baggeren, er kan thans geen versch maas water meer invloeien, omdat de ingang geheel verstopt is. Spr. meent dat Baron van Wassenaer daar f 450,voor wil beschikbaar stellen. Het was een mooie gelegenheid om te gemoet te komen aan werkeloosheid en de ingezetenen werden dan voorzien van goed drinkwater. De Voorzitter zegt dat men telkens wel met nieuwe dingen kan aankomen die noodig zijn, doch de rekening van het vorig jaar sluit met een te kort van f 8000,en 1922 belooft niet veel beter te worden. De Voorzitter vraagt hoeveel loon aan de pompers moet worden uitbetaald bij den jongsten brand. Hier voor staat 25 ets. per uur aangegeven. Spr. vindt het tegen strijdig dat de boeren thuis blijven bij zoo'n gelegenheid. De leden vinden 25 ets voor den nacht te weinig, het lid v. d. Velden stelt voor dit te bepalen op 50 ets. en voor den dag op 30 ets. per uur. Aldus wordt besloten. Het lid v. d. Velden vestigt nog de aandacht op den slechten toestand van den dijk aan den tol. De Voorzitter zegt dat om dezen af doende te herstellen de noodige geldmid delen ontbreken. Hierop wordt de vergadering gesloten. MIJNHARDF5 .HOOFDPIJN-TABLETTEN. vooral MUNHARDT5 wan! dit zijn deechla Marktberichten. GORINCHEM, 6 Nov. Aangevoerd 43 koeien, nuchtere kalveren, 504 biggen, 98 overloopers. Men besteedde voor: kalf koeien f250 a f 350, melkkoeien f 225 a f 300, kalf- vaarzen f 200 a f 300, pinken f 80 a f150, graskalveren f40 a f60, nuch tere kalveren f 12 a f 24, overloopers f30 a f50, biggen f 13 a f24. ROTTERDAM, 7 Nov. Aanvoer 248 paarden, 34 veulens, 1291 magere en 873 vette runderen, 571 vette kalveren, graskalveren, 292 nuchtere kalveren, 313 schapen of lammeren, 484 biggen, 10 bokken of geiten, 20 varkens. Koeien f 1.30 a f 0.90 Ossen fl.27j a f 0.85 stieren f 1.05 a f 0.75 kalveren fl.30 a f 0.75, alles per kilo. Melkkoeien f 220 a f 475, kalfkoeien f225 a f475, stieren f135 a f300, pinken f125 a f180, graskalveren f 45 a f 110, vaarzen f125 a f 190, werkpaar den f 153 a f325, slachtpaarden f 100 a f150, hitten f 100 a f185, veulens f a fbiggen f 12 a f26, varkens f 17 a f24, slachtkalveren f 12 a f 18, fokkal- veren f 16 a f20, biggen f af per week. De Rotterdamsche eierveiling, Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12.35f 16.20 idem (klein) f 7.80—f 10.60 Aanvoer 65000 stuks. 's BOSCH, 8 Nov. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 1198 run deren, 27 zeugen, 550 biggen en 25 schapen en lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 280 a f 4,35 kalfvaarzen f 230 a f 350, ma- ere ossen en koeien f 100 a f 165, vette en en koeien le kw. 60, 2e kw. 45 ct. p. p., pinken f75 f120, zeugen f 100 f 150, biggen f 3.k f 3.25 p. w. schapen f18 a f 30, lammeren f 20 a f 24. ZALTBOMMEL, 7 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 135 biggen, prijs f 18 a f28; 4000 eieren, prijs 15 a 17 ct. p. st. 600 K.G. boter, prijs per K.G. room boter f135., boerenboter fl.25 a fl.35. Op de heden gehouden najaarsmarkt waren aangevoerd 156 runderen en 18 kalveren. Vette koeien naar kwaliteit van f0.95 a fl.35 p. K.G.kalfkoeien f2.50 a f350 melkkoeien f 225 a f 300kalfvaarzen f 200 a f 300 guiste vaarzen f 140 a f220; pinken f 70 a f140; graskalveren f 40 a f 60 nuchtere kalveren (fok) f 22 a f26; nuchtere kalveren (slacht) f10 a f 15. HEDEL, 6 Nov. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 1582 paarden en veulens. De prijs der l|-jarigen was f125 a f275 en der veulens f 60 a f150. Overal per flacon plm. 230 gram f 1.90, plm. 550 gram f3.60, plm. 1000 gram f6.Eischt handteekening L. 1. AKKER, Rotterdam. wordt spoedig verdreven door enkele Per koker 60cf. I Bij Apoih. en Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6