-HOOFDPIJN jHnuENZk Tegen verstopping SANAPERIN gebruike men Foster's Maagpillen, een uit stekend, geen gewoonte vormend laxeer middel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. zij wekken den indruk, dat de eenstemmig heid niet meer zoo sterk is als de vorige week. Italië en Frankrijk schijnen de mee ning te zijn toegedaan dat de geallieerde troepenmacht die te Konstantinopel aan wezig is, niet sterk genoeg is om een even- tueelen aanval der Turken te weerstaan en deze schijnen daardoor meer geneigd Konstantinopel te ontruimen. Engeland zal hiertoe niet makkelijk zijn te vinden, doch schrikt waarschijnlijk toch ook wel terug voor een afzonderlijke actie. Met dat al blijft de toestand gevaarlijk en ingewikkeld. Om den toestand nog ingewikkelder te maken dreigt thans nog een Italiaansch- Russisch conflict. De vorige Italiaansche regeeringen heb ben al het mogelijke gedaan, om de han delsbetrekkingen met Rusland te herstellen, de muur tusschen fascisme en bolsjewisme is echter te steil, dan dat vriendschappelijke betrekkingen mogelijk zouden zijn. De Russen zijn dan ook reeds met min of meer vijandelijke maatregelen begonnen. Zij hebben een tiental Italiaansche schepen in de Zwarte Zee aangehouden als vergel dingsmaatregel wegens de vervolging, waar aan Italiaansche Communisten hebben bloot gestaan. Mussolini kan zich bij zulk een aanranding van de Italiaansche rechten natuurlijk niet neerleggen, zoodat ook hier een conflict dreigt. Het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt meldde Zaterdag, dat dien afgeloopen nacht om 4.47 een buiten gewoon sterke aardbeving was geregistreerd. De plaats was uit de opteekeningen niet geheel nauwkeurig te bepalen, maar waar schijnlijk bedroeg de afstand ongeveer elf duizend kilometer. De oorsprong van de aardbeving, zoo meldde De Bildt verder, moet naby de Philippijnen, of de Westkust van Zuid-Amerika zijn. Deze laatste berekening is juist gebleken, want een Zaterdagnacht alhier uit Santiago in Chili ontvangen Reuter-telegram meldde, dat te Coquimbo op de kust van Chili aan den Stillen Oceaan, een sterke aardbeving honderden huizen had verwoest en dat daarbij ook menschenlevens waren verloren gegaan. Sedert zijn nog verscheidene aanvullende telegrammen ontvangen, die het mogelijk maken den omvang van deze geweldige natuurramp te overzien. Het centrum van den schok schijnt te zijn geweest, te omstreeks middernacht, tusschen de beide vlak bij elkaar gelegen Chileensche kuststeden La Serena en Co- quimba, die gedeeltelijk werden verwoest. Daar werden meer dan vijfhonderd huizen door instorting en brand vernield en het getal dooden werd er volgens de eerste berichten op tweehonderd, dat der gewon den op vierhonderd geraamd. Onmiddellijk na deze hevige aardbeving, volgde een geweldige vloedgolf langs de Chileensche kust, die groote schade ver oorzaakte in de noorderlijker gelegen steden Antefagasta en Caldera. De ontzaglijke vloedgolf drong een eindweegs landwaarts in en sleepte daar alles mee. Het geheele district Vallomar werd verwoest en een telegram uit Santiago meldt nu reeds meer dan duizend dooden. Ook te Valparaiso werden verscheidene huizen beschadigd. Dat er niet nog meer menschen onder de in stortende huizen werden bedolven is een gevolg van de omstandigheid, dat de eerste aardschok die de bewoners opschrikte niet de hevigste was die volgde eenige minuten later, toen velen al uit hun huizen waren gevlucht. Te Buenos Aires was de schok ook nog zoo hevig, dat alle klokken bleven stilstaan en het electrisch licht uitging. Alle tele graafkabels tusschen Noord- en Zuid-Ame rika werden gestoord. Hoe ontzaglijk de vloedgolf geweest is blijkt wel hieruit, dat die zelfs in de haven van Hila, op de Hawaï-eilanden, dus op een afstand van wel tienduizend kilometer van de kust van Chili, de schepen werden losgeslagen en door de teruggeloopen golven naar zee werden gesleept. BUITENLAND. 200 menschen verbrand. Naar gemeld wordt, zijn 200 passagiers omgekomen bij een brand op het rivier stoomschip ïTa Sjoemc, dat het reizigers verkeer onderhield tusschen Sjanghai en het Tsjoeng Ming-eiland. De ramp gebeurde ter hoogte van de monding van de Yangtse rivier. o Een Cinema-Palace vernield. Naar uit Genève aan de »Matin« wordt gemeld, werden Zaterdag de bewoners van Montreux opgeschrikt door een geweldige ontploffing. Deze had plaats in het Cinema- Palace, waar brand was uitgebroken, welke zich spoedig uitbreidde tot het onder- grondsche film-magazijn, dat - met een hevigen knal uiteensprong. Dertig personen werden gewond, van wie dertien ernstig. Het theater zelf werd totaal vernield. In de geheele buurt werden alle ruiten verbrijzeld. In de Kursaal, dicht bij het tooneel van de ramp gelegen, was na de ontploffing geen ruit en geen spiegel meer heel. o Siki voor 9 maanden geschorst. De Fransche Boksbond heeft besloten Battling Siki voor den tijd van 9 maanden te schorsen en hem den titel van kampioen van Frankrijk te ontnemen. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de ernstige incidenten, welke zich Woensdagavond door het provoceerend optreden van Siki hebben voorgedaan. Door verstikking omgekomen. Maandagmorgen ontstond op een in de haven van Hamburg liggende Noorsche stoomboot «Kong Erik« brand in de kajuit, die zich met groote snelheid uitbreidde en waarbij een Noorsche loodsch, een kok en een stewart, door verstikking om het leven zijn gekomen. Een doodc en twee gewonden. Op den weg van Tienen naar St. Prond (België) had een botsing plaats tusschen den tram en een vrachtauto, waarbij de chauffeur van den auto werd gedood. Twee tramcouducteurs werden vrij ernstig gewond. De materieele schade is vrij groot. Liefdestragedie te Londen. De Engelsche bladen staan vol van een tragische geschiedenis van twee bankbe dienden, die Zaterdag j.l. in de volgende omstandigheden om het leven kwamen. Allebei waren ze verliefd op hetzelfde meisje, een zekere mej. Ferguson, die werkzaam was op hetzelfde kantoor. Lindsley, hoofdkassier der bank, doodde zijn kameraad Grey op het oogenblik, dat deze er geen erg in had. Hij keerde daarna het wapen tegen zichzelf. Dit alles gebeurde in eenige oogenblikken, voor de andere bedienden den tijd hadden de daad te beletten. Lindsley had een brief geschreven aan den directeur, waarin hij verklaarde, dat hij zonder de begeerde vrouw niet kon leven en besloten had er een einde aan te maken. Deze brief, die een merkwaardige psychologische studie is van zoowat vijftig bladzijden, kenschetst den wanhopigen zielstoestand van den ongelukkigen moor denaar ten volle. Het meisje verklaarde, dat Lindsley haar verscheidene malen met liefdesbetuigingen heeft lastig gevallen, doch dat het in haar bedoeling lag met Grey over korten tijd in het huwelijk te treden en zulks Lindsley vermoedelijk heeft aangezet tot het plegen van zijn betreurenswaardige daad. Linds- ley's familie is rijk aan geestelijke afwij kingen, is achteraf gebleken. Treiaengcluk. Maandagochtend is een personentrein van Boom naar Antwerpen in het station Niel in botsing gekomen met een goede rentrein. De beide locomotieven liepen op elkaar in en de drie eerste wagons van den personentrein schoven ineen. Ver schillende personen werden gewond. De machinist verbrandde onder zijn machine. Soldaten zijn bezig met de puinhopen op te ruimen. De oorzaak schijnt te zijn de dikke mist, die het uitzicht belemmerde. Een vrouw is overleden, maar men vreest dat onder de puinhoopen van den bijna geheel in elkaar gedrukten reizigers trein nog drie of vier dooden liggen. Bo vendien wordt ernstig gevreesd voor het leven van verschillende gewonden. JB wordt spoedig verdreven j|f door enkele H| MIJNHARDT'5 fe^vöoral IHJHHARDT3 wan! dif zijn de echU BINNENLAND. Beklagenswaardige kinderen. Door de gemeente-veldwachter te Jutfaas werden een jongen en een meisje, thuis behoorende in een woonwagen, opgepakt. De kinderen mochten niet thuiskomen zonder een bedrag van f 4.opgehaald te hebben. Toen ze huiswaarts wilden keeren, was de wagen niet te zien. Deze was inmiddejg in de richting van Den Haag vertrokken. De kleinen werden daarheen gebracht, doch bleken niet in hun schik, dat ze naar de ouderlijke woning werden teruggeleid. Gasrerstikking. Toen Zaterdagmorgen de bakker en de melkboer bij het bellen geen gehoor kregen van juffrouw G. Korevink in de G. v. d. Lin'derstraat te Rotterdam, maakten de buren zich ongerust en vermoedden, dat de vrouw met haar beide kinderen een ongeluk zou zijn overkomen. Onder toe zicht van de politie werd de deur geopend en dadelijk werd een sterke gaslucht waar genomen. In de slaapkamer vond men zoowel de moeder als de twee kinderen nog te bed. Een spoedig ter plaatse zijnde genees kundige kon slechts van de beide kinderen den dood constateeren. De Geneeskundige Dienst trachtte nog de levensgeesten van de 27-jarige vrouw op te wekken, doch deze pogingen waren vergeefsch. De gaskraan in de woonkamer schijnt geheel den nacht te hebben opengestaan. Door electrischen stroom gedood. De 18-jarige electricien E. J. Botje te Hengelo, die Zaterdag-nacht eenige her stellingen deed in een condensor, staande in het ketelhuis der electrische centrale aldaar, en om te kunnen zien een elec trische lamp had medegenomen is waar schijnlijk door den stroom gedood. Men vond hem dood in den condensor. Broekhuys eu de Nationale Opera. De heer W. Broekhuys heeft mr. E. G. S. Bourlier opdracht gegeven de fail- lissements-aanvrage der Nationale Opera tegen te spreken en de vordering in raads kamer te betalen. Verder heeft hij zich bereid verklaard, een subsidie te geven van f 10.000 en bovendien het benoodigde kapitaal te four- neeren teneinde de opera met vrucht te exploiteeren, mits de door de artisten te benoemen directeur wordt bijgestaan door een Raad van Toezicht, bestaande uit vijf personen, waarvan twee te kiezen uit en door de artisten. Naar aanleiding van dit bericht heeft de Tel. den heer Koopman pogen te be reiken. Deze bleek evenwel uitstedig te zijn. Mevrouw Koopman verzocht intus- schen mede te deelen, dat zij, na rugge spraak met de adviseurs van den heer Koopman, overtuigd was, dat de heer Koop man elke inmenging van den heer Broekhuys in deze zou afwijzen. Invaliditeitswet. Op 1 November 1922 waren 23125 verzekerden in het genot van een ouder domsrente ingevolge artikel 373 der In validiteitswet. Tot dien datum werden toegekend 1635 weduwenrenten, 3446 weezenrenten en 1 Invaliditeitsrente. Aan 4911 verzekerden werd genees kundige behandeling of verpleging verleend, terwijl in 918 gevallen observatie plaats had, die niet of nog niet door genees kundige behandeling of verpleging gevolgd werden. Een belangryke vandst. Het D. v. N. meldt Door den heer L. van der Meer, beeld houwer en leider der restauratiewerken van de Groote Lieve Vrouwekerk op de Markt te Breda is dezer dagen een uiterst belangwekkende vondst gedaan aan de Noordoostzijde van het gebouw, waar on langs het herstellings- en ver nieu wings werk werd begonnen. Bij het kappen in den buitenmuur sloeg een der werklieden eensklaps een groot gat. De heer Van der Meer werd van deze eigenaardigheid oogenblikkelijk verwittigd. Na een nauwkeurig en uiterst omzichtig onderzoek werd besloten aan de binnenzijde der kerk het onderzoek van de nis voort te zetten, hetgeen niet moeilijk bleek, daar de slechte kalk het openmaken van de nis vergemakkelijkte. Het resultaat, dat tot heden werd be reikt is van historische en artistieke be teekenis, waar toch een uit steen gekapte voorstelling van het Laatste Avondmaal in goeden staat voor den dag werd gehaald. Een ander tafereel bleek meer gehavend en tot heden mocht-men de beteekenis er van nog niet vaststellen. Ook een beeldje met geschonden gelaat is uit de nis te voorschyn gehaald, be nevens ornament-, bekronings- en loofwerk, dat voor het grootste deel gothisch en voor het overige renaissance is. Al deze beeldbouwwerken zijn indertijd blijkbaar gebruikt om de nis dicht te met selen. Baksteen en kalk vulden het ont brekend vulmateriaal aan. Trouwpartij net hindernissen. Een groote auto van een trouwplechtig heid geraakte bij Hoofddorp (Haarlemmer- meer) door een defect aan het stuur in een (sloot. Van de inzittenden werden er 10 gewond, o.a. brak een vrouw den pols. Een geneesheer verleende hulp en daarna kon de trouwerij doorgaan, want bruid en bruidegom waren ongekwetst. o ;VeeI liefhebbers. Voor de betrekking van veldwachter te Blijham (Groningen) waren meer dan 126 sollicitanten. Als ieder dat eens deed. De gemeente-geneesheer te Bergen in Noord-Holland, dr. DekkerJ heeft den Raad verzocht zijn wedde van f 600 terug te brengen op de helft. I Griep,Koude en pijn in de ledema j len.Rheumah'ekjSpierpijn.Gebruik TABLETTEN PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Voor hengelaars Tot 31 December 1922 is het Visscherij- reglement zoo gewijzigd, dat iedere henge laar 50 stuks^ondermaatsche voorns (kleiner dan 18 c.M.) mag vervoeren en gebruiken als aas voor baars en snoek. Openbare vergadering van den raad der gemeente alhier op Donderdag 16 No vember 1922, des namiddags 7a uur. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanbieding j [der ."gemeentebegrooting voor 1923. 4. Rekeningen over 1921 en begrootingen vooral 923 der Godshuizen alhier. 5. Verzoek ^Kweekschool voor Vroedvrou wen te Heerlen om subsidie. 6. Gemeenschappelijke regeling voor den veekring Heusden c.a. 7. Bezwaarschriften hoofdelijken omslag en schoolgeld. 8. Vaststelling kohier navordering hoofde lijken omslag. Andel. Vorige week geraakte de wagen van den heer B. uit Gorinchem te water. Ofschoon de wagen vrij spoedig op het droge was, verschafte de lading, bestaande uit galanteriën meer moeite, zoodat daar dan ook een en ander van verloren ging. Door de boeren is de prijs der zoete melk, afgehaald op 13 cent de liter gebracht. B'-Broek. Donderdag 16 November 's avonds 6.30 uur hoopt in de Ned- Herv. kerk op te treden Ds. de Roth uit Alm- kerk, ten einde een dankstond voor 't gewas te houden. Brakel. De heer M. Nienwenhuijse, onderwijzer aan de openbare school alhier, is tot onderwijzer met verplichte hoofdacte te Terneuzen benoemd. Beneden-Langstraat. Nu bij het invallen van den vorst alle fruit nog niet was geplukt, blijkt dit veel van waarde te hebben verloren. De prijzen zijn thans stijgende. Voor de beste soorten appels en peren besteedt men reeds tot 25 cents per K.G. 's Gravenmoer. Bij het door Ds. de Jonge in de Geref. kerk gehouden dankuur voor het gewas is ongeveer f 120.ge collecteerd. De Unie-collecte, voorzoover deze gehouden is in de Chr. Geref. kerk, heeft opgebracht de som van f 5.20. Tengevolge art. 72 der Invaliditeits wet zijn door den Raad van Arbeid te Breda voor deze gemeente als loonschatters benoemd de heeren G. Verhagen en J. P. van Dongen, die deze benoeming ook heb ben aangenomen. Genderen. Heden Woensdagavond is Ds. v. d. Sluis voornemens voor de Ger. Gemeente op te treden in een dankstond voor het gewasterwijl in den Herv. kerk Donderdag 16 Nov. door Ds. Rijnenberg D. V. een dankstond zal worden gehouden. Geldermalsen. Op den Donderdag jl. gehouden paardenmarkt waren aangevoerd ongeveer 400 stuks. De prijzen varieer den als volgtluxe paarden f 400f 600, werkpaarden f 150f 350, 2|-jarige paar den f 180f 300, lij-jarige paarden f 90 f200, veulens f35—f 100, hitten f80 f 150. Slappe handel. Herpt. Door het Bestuur van den N. B. Chr. Boerenbond is tot Voorzitter der plaatselijke commissie van de onge vallenverzekering aangewezen de heer Chr. A. J. v. Herpt. Hedenavond zal alhier een cursus beginnen in landbouwboekhouden, welke cursus zal worden gegeven door den heer L. Pijnenborg uit Drunen. Nederhemert. Bij de op Vrijdag en Zaterdag j.l. gehouden drijfjacht op de gronden van Baron van Wassenaar aan de Noord- en Zuidzijde dezer gemeente werden met 5 geweren 36 hazen en 3 patrijzen geschotenr Tengevolge van het wassen van het water moest het bietenwegen alhier voor enkele dagen opgeheven worden. Thans is men echter weder aan het wegen. Raamsdonksveer. Op de paarden markt waren hier Zaterdag 62 paarden, groot en klein aangevoerd. Voor de veu lens werd f 50 tot f 75 betaaltvoor anderhalfjarigen tot f 150; de biggen wa ren duur f 20 per stuk. Sleeuwijk. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Geref. Jongel.-Vereen. «Prediker 12 la« alhier, hoopt Dr. S. O. Los van 's Gravenhage op Woensdag 15 November a.s. op te treden in de Geref. kerk tot het houden eene feestrede, ter wijl op Donderdag 16 Nov. a.s. in de chr. school een feestvergadering zal worden ge houden. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier door ds. E. A. Lazonder te Tricht. Sprang. Tot leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren M. Vos M.zn. en C. Klootwijk Adr.zn. Gekozen werden de heeren M. Zwart en J. W. Nieuwenhuizen. Onder vele blijken van belangstel ling werd j.l. Zaterdag door G. van Am- melrooij en A. Holman hun zilveren huwe lijksfeest herdacht. Moge dit zilveren door het gouden gevolgd worden. De opperman A. v. Z. had het ongeluk te Tilburg met nog 2 andere werk lieden door een steiger te vallen. De gevolgen waren schouderontwrichting, zoodat een tijd rust voor herstelling nood zakelijk is. Ds. G. H. de Jonge is benoemd tot eere-voorzitter der Ger. Zendingsvereen. alhier, welke benoeming door ZijnEerw. is aanvaard. Werkendam. Programma van de Nutsavonden welke gehouden worden voor 1 Januari 1923. 1. Mr. Kamp op 20 Nov. a.s. 2. de Heer C. A. Taselaar te Oud- Beijerland op Woensdag 6 Dec. a.s. (voor drachtenavond). 3. Een uitvoering omstreeks Kerstmis, te geven door den heer Chr. de la Rosière te Gorinchem (viool), den heer T. de la Rosière te Gorinchem (piano) en Mej. Em~ merick te Rotterdam (mezzo-sopraan). Heden Woensdagavond om 7 uur hoopt voor de Chr. Jong.-Vereen. Andreas« in de Ned. Herv, kerk op te treden Dr. Veltenaar van Asperen. Deze week had F. v. d. S. het ongeluk in het water te vallen. Op zijn hulpgeroep kwamen de Gebrs. B. die nabij het Fort Altena aan het visschen waren hem te hulp. Het mocht hen na eenige moeite gelukken hem weer op het droge te krijgen, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. J. v. B. had deze week het onge luk met paard en kar beladen met bieten van den dijk te rijden. De kar werd nogal zwaar beschadigd, maar verder liep het ongeval nogal goed af. Waalwijk. Vrijdagavond hadden de winkeliers een protestvergadering belegd tegen het genomen besluit van den ge meenteraad waarbij de 8-uur-winkelsluiting is opgeheven. Van de ruim 60 aanwezigen waren slechts 5 tegen winkelsluiting. De groote meerderheid besloot zich in een adres tot den raad te wenden, om op het genomen besluit terug te komen. Tevens zal door hen aan Ged. Staten verzocht worden, het raadsbesluit niet goed te keuren. »Msb.c Wk HOOFDPIJN-TABLETTEN Per koker 60ch Hij Apoth. en Drogisten t De stoomzuivelfabriek »St. Isidorus« uit Herpt, heeft een aanvang gemaakt met den verkoop van zoete melk langs de huizen in deze gemeente. Waar de fabriek voornemens is, de melk te leveren tegen billijken prijs, is het in het belang der ingezetenen dat het streven der fabriek wordt gesteund.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2