I TE KOOP AFBRAAK M. Klerks. Inzet puik Weiland. Notaris Ristra te Russen Swan-vulpenhouder Kent Cl) 0»; Jtunrsystwi^ VERGADERING ACCOUNTANTSKANTOOR van J. J. M. H. HIJST Co., J. H. F. BERNSEN, L Piano-Vleugel-Ducanola F-, C. F. van der Does Waarschuwing £ttx« Koper- ra Jtiktcelwcrkcn w 2^ie mijn Eta.la.ge. ik H. VAN EEUWIJK Z Vragen op rechtskundig gebied. 5hont knollen KAFMOLEN Wonden C. BOUMAN, Komt zienDoet uw voordeelKomt zien te GENDEREN. tegen ongekend lage prijzen. Waspik. Voor de tijdelijke betrek- Jr.g van len ambtenar ter secretarie heb- en zich niet minder dan 56 sollicitanten ingemeld. Keuze derhalve in overvloed. Ofschoon de prijzen der aardappelen tag zijn (beste soorten gelden f 2.25 per Ï.L.) is er geen handel. Honderden H.L. morden ingekuild, in afwachting van ruime- en omzet, of worden als veevoeder ge bruikt. Trots de ijverige nasporingen van ijks- en gemeentepolitie is het tot heden ïog niet mogen gelukken den dader op te poren van de vorige week voor het hotel ?an den Heer J. G., gepleegden fietsdiefstal, en nadeele van den Heer J. N. De bietenopbrengst valt over 't ge heel niet mee. Behalve nog een enkel klein perceeltje, dat nog gerooid moet wor* den, is de oogst geënidigd. De landbouwer G. van Dongen alhier, teelde een knolraap van 14 en een knol van 7 pond gewicht, twee reusachtige exemplaren, die veel bekijks hadden. Wondrichem. Op [initiatief van de afd,-besturen van den Bond van Ned. onderwijzers en ^Volksonderwijs® is alhier een comité van actie gevormd tegen de technische herziening van de Lager Onder wijswet. 0. m. zal een groote openbare protest vergadering worden belegd tegen de plannen der regeering. Ook het petitionement zal ter teekening worden aangeboden. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de 2e Openbare school in deze ge meente, zijn geplaatst de dames 1. M. E. Mes, te Amsterdam. 2. M. J. P. Riemer, te Arnhem. 2. J. van de Ham, te Utrecht. Znilichem. Het bestuur der afdeeling Zuilichem e. o. van Volksonderwijs heeft in zijn vergadering Dinsdagavond besloten de oudercommissies in Brakel, Zuilichem, Poederoijen en Aalst te verzoeken tot het houden van een vergadering om met dat bestuur de verslechtering door de technische herziening van het lage onderwijs te be spreken. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Vrijdag 10 Nov. nm. 2.30 uur. VoorzitterEdelAchtb. heer C. W, van Ommeren, burgemeester. Aanwezig alle leden met uitzondering van wethouder v. d. Vliet. De vergadering wordt op de gebruikelijke wjjze door den Voorzitter geopend, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Is ingekomen een schrijven van den heer Baljé, hoofd der school aan de Noordzijde, waarin hij den raad om ontslag verzoekt, ingaande 1 Januari 1923, wegens zijne benoeming te Silvolde. De heer de Gaaij informeert, hoelang na dit ingediend verzoek om ontslag de termijn mag worden gesteld, waarbij het ontslag verleend kan worden. De Voorzitter antwoordt, dat twee maan den voor het ingaan van het ontslag het verzoek moet zyn ingediend. Besloten wordt aan den heer Baljé eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari. De gemeentebegrooting 1923 wordt door den Voorzitter voorgelezen. Bij den post uitgaaf armwezen, wordt door den Voorzitter opgemerkt, dat deze hooger is geraamd dan vorig jaar en ge bracht op f 1000.in verband met de werkloosheid. Hiervan is reeds f300. beschikbaar gesteld, zoodat er nog f 700. overblijft. De heer v. d. Werken vraagt of dit bedrag nog verhoogd kan worden. *De Voorzitter antwoordt wanneer het noodig blijkt, dat dit dan altijd nog kan. De heer de Gaaij vindt het een mooie som f 700.is niet weinig. Bij den post subsidie aan vakscholen vraagt de heer de Gaaij of er ook leer- jingen naar de ambachtsschool in ZaK- bommel gaan, waarop de Voorzitter ant woordt, dat er vorig jaar een zoon van L. van Wijk die school bezocht heeft en de gemeente hiervoor moet bijdragen. De heer de Gaaij meent, dat men dit op de ouders kan verhalen, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Hobo zegt dat bedoelde leerling vorig jaar niet meer naar Bommel is ge weest. Tevens vraagt hij hoeveel het school geld van de teekenschool in Heusden be draagt. De Voorzitter antwoordt van f 10.per leerling. Bij den post salarissen onderwijzend per soneel, welke ruim f12.000.bedraagt, zegt de heer v. d. Werken dat, wanneer de gemeenteraad hierin had te beslissen, deze post heel wat verminderd zou kunnen worden. Hierop wordt de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 27,322,47. De agenda is hiermede afgehandeld. De Voorzitter vraagt of een van de j heeren nog iets voor deze vergadering heeft. De heer Smits zegt, dat hij nog iets heeft, doch dat hij dit na de openbare vergadering wil zeggen. De heer de Gaaij vraagt, of de brand spuitslangen nog niet gekomen zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij er over geschreven heeft. De heer Hobo wil nog enkele woorden zeg gen naar aanleiding van het vertrek van den heer Baljé. Spreker zegt, dat over het alge meen het de gemeente spyt, evenals hem per soonlijk, dat de heer Baljé gaat vertrekken. Zijn onderwijs was zeer goed, tevens heeft hij veel geijverd voor de zangvereeniging. Nu heeft ieder zijn gebreken, doch spreker vindt het jammer, dat de heer Baljé zoo veel tegenwerking heeft ondervonden. Dit is dan ook de hoofdzaak, dat hij nu reeds de gemeente gaat verlaten. Altijd zou hij hier in deze gemeente wel niet gebleven zijn, doch enkele jaren had hij er nog wel willen vertoeven. Doch de tegenwerking die hij had, inzonderheid ook van de beide wethouders, om hem het leven bitter te maken, heeft de heer Baljé doen besluiten heen te gaan. De heer Bakker sluit zich geheel aan bij den vorigen spreker. Ook hij vindt het jammer, dat de heer Baljé gaat vertrekken. Tevens zou hij er sterk voor zijn als het kan, in de toekomst een onderwijzer te benoemen met acte landbouwonderwijs. Dit is ongetwijfeld in het belang der gemeente. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente VEEN op Donderdag 9 Nov. vm. 10 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig de leden Smits, Timmermans, v. d. Pol, Vos en Schreuders. Opening te 10.20 uur op de gebruike lijke wijze, hierna lezing der notulen der beide voorgaande vergaderingen, die daarna worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een schrijven van notaris Middelkoop te Capelle, dat hij accoord gaat met de aangeboden zekerheidsstelling voor de te verleenen hypotheek groot 14 a f15000 op de gemeente-eigendommen. Dat rente betaling verlangd wordt per half jaar en de verdere voorwaarden worden gesteld volgens de gebruikelijke wijze. Op een vraag van den heer Smits ant woordt de Voorzitter dat de rente 6 pCt. bedraagt. Het schrijven wordt hierop aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van het Algemeen Bestuur van hst Waterschap »Het Be- nedenland van den Hoogen Maasdijk waarin het gemeentebestuur machtiging wordt verleend tot het met 75 cM. af graven van den dijk nabij den heer A. G. Vos, onder voorwaarde dat gegraven zal worden met een beloop van 1 op 100, Wordt aangenomen voor kennisgeving. De heer Vos vraagt, of er nu ook wat van komt. De Voorzitter antwoordt, dat men kan laten doen wat men wil, doch dat men eerst moet zorgen dat er geld is. De heer Timmermans meent, dat de kosten voor de gemeente niet zoo buiten gewoon hoog kunnen zijn immers de Hoogen Maasdijk en de Polder van Veen zullen elk voor J gedeelte in de kosten bijdragen. De Voorzitter zegt, dat de kosten in dertijd geraamd zijn op f1500.de gemeente zal dus altijd nog f 500.hebben bij te passen. De heer Timmermans gelooft niet, dat de kosten thans zooveel zullen bedragen, de heer Smits heeft gezegd, dat de kosten niet hooger dan f 750.a f 800 zullen komen. De Voorzitter zegt, dat de kosten zullen afhangen van de lengte waarop wordt gegraven. De heer Smits meent, dat gegraven zal worden over plm. 100 Meter en de kosten niet hooger zullen loopen dan hij beweerd heeft. De Voorzitter zou een besluit in dezen willen uitstellen, tot zoo aanstonds bij de behandeling der begrooting zoo de kosten 4 a f 500 zullen bedragen, dan zijn die, naar spr. meent, te zwaar voor de gemeente, die moeite genoeg heeft om voor aflossing en rentebetaling van hare leeningen te zorgen en hiervoor dient toch in de al lereerste plaats te worden gezorgd. De heer Timmermans meent, als men nu de kans niet aangrijpt, deze nooit weer terugkomt. Het lid v. d. Pol zegt, dat indertijd een besluit ,is genomen tot afgraven en meent dat het besluit ook uitgevoerd dient te worden, waaraan het lid Timmermans toevoegtdit te meer, wijl het van twee zijden gesteund wordt. De Voorzitter meent, dat er dan een post voor op de begrooting van '23 dient geplaatst te worden. Het lid v. d. Pol vindt het vreemd, dat er geen post voor op deze begrooting is uitgetrokken, de Raad had toch het besluit tot afgraven genomen. De heer Vos zegt, dat de afgraving zeer nuttig en in het belang van het publiek zou zijn. De heer Smits zegt, dat v. Laarhoven uit Heusden bij hem is geweest om over de pomp op de Heue te spreken en deze zeide dat het dwaas zou zijn een pomp voor 70 gulden te huren, omdat hij er een wil slaan voor f 60, hoogstens f 65. De Voorzitter zegt, dat men hier weer voor hetzelfde geval zit, er staat geen post voor op de begrooting, waar moeten deze f 60 weer vandaan komen Spreker zegt, dat hij er den Raad telkens op moet wijzen, dat dergelijke besluiten niets geven als een nadeelig slot, hij keurt de pomp niet af, doch bekijkt de financieele zijde. De heer v. d. Pol weet, dat de finan ciën ver van schitterend zijn, doch zoo als de toestand er thans is kan hij onmogelijk blijven. De heer Timmermans meent, zoo de ingezetenen zich wenden tot de Gezondheids commissie, de gemeente tot het slaan eener pomp verplicht zou worden. De heer v. d. Pol zegt, als er volgens de voorschriften van de nijverheidswet zoo veel subsidie moet worden verleend, dat er dan niet wordt gezegd dat er geen geld voor is, dan moet dit er maar zijn. Gaat het echter over een pomp, waar verschillende ingezetenen belang bij hebben dan moet dit achterwege blijven om de financien. De Voorzitter acht het belang der pomp niet gering, alleen de financien vormen voor hem een bezwaar. De subsidie vol gens de Nijverheidswet wordt de gemeente, als zoovele andere uitgaven, door het Rijk opgelegd. De heer Schreuders zegt, dat men er lang of kort over kan discussiëeren, dat de menschen echter vooral in den zomer daar een pomp moeten hebben. Of het nu daarvoor echter de gewenschte tijd is, betwijfelt spr., doch in Maart of April moet er een pomp komen, men kan niet steeds naar het geld blijven kijken, spr. is het met het lid v. d. Pol eens, dat er voor zooveel dingen niet gevraagd wordt of er geld is, deze moeten maar worden betaald. Een brandput, hoe noodig, is onmogelijk, men zou deze dan door de geheele gemeente moeten aanleggen. Dat een post van uitgaaf echter gedekt moet zijn door een post van ontvangst, hiermede is spr. het met den Voorzitter eens. De Secretaris zegt, dat in 1921 een bedrag van f 270.voor gemeentepompen is uitgegeven. Op de begrooting 1922 staat een post van f 50 of f 60 voor on derhoud en daarvan is zoo goed als niets gebruikt, zoodat de pomp waarschijnlijk nog wel uit dezen post kan worden gedekt, zoo noodig aangevuld uit posten waarbij nog iets over is. Hoe slecht de financi eele toestand moge zijn, hij is toch niet zoo, dat er geen pomp van 50 of 60 gld. meer af zou kunnen. De Voorzitter sjelt voor om B. en W. te machtigen een pomp te doen slaan nog voor de winter komt. De Raad gaat met algemeene stemmen accoord met dit voor stel. De heer Timmermans zou gaarne zien, dat iemand daar in de bnurt werd ver zocht eenig toezicht te houden op de pomp opdat deze niet door schoolkinderen wordt stuk gemaakt. (Vervolg in het volgend no.) Ik heb een stuk land aan den gemeen teweg. Over den sloot aan dien weg heb ik een rij met kopboomen staan. Nu is precies midden over die boomen de elec- trischen draad getrokken. Het hout dat er op stond en tot aan den draad was gegroeid, heeft de Burgemeester tot op den kop af laten hakken zonder mij daarin te kennen. Moet ik dat zoo maar gemoe dereerd toelaten Zoo niet, wat moet ik daaraan doen, en op welke manier kan ik daarvoor schadevergoeding bekomen? G. te E. Mijne vrouw heeft schulden gemaakt voor mijn huishouden bij bakker en krui denier. Wie is daarvoor aansprakelijk, mijne vrouw of ik L. te Z. Ik ben in het bezit van een verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. Nu werd ik dezer dagen bekeurd omdat ik een flesch Fladderac aanwezig had in mijn kelder, Is dit juist P. G. J. van L. ADVERTENTIEN. Heden middag overleed plotseling mijn geliefde Echt genoot J. C. HAASE, in den ouderdom van 74 jaar en 4 maanden. Wed. A. G. HAASE- de Koning. Genderen, 12 Nov. 1922. a ten Oosten van Genderen in twee perceelen en een bij Gr. VOS! Drongelen. Dagelijks aan huis te koop zoo goed als nieuw duizend Meter PLANKEN, 1500 M. BADDING BALKEN van 4 tot 16 M. lang 200 HOLLANDSCHE OPLEG GERS kolders, ramen en deuren. Goodsteenen, Hardsteenen-dorpels Brandsteenen Ovenraam I Balken en Gerief IJzer enz. Slooper DRUNEN, bericht, dat het puik Weiland te Veen, groot 1.81.70 H A. slechts is ingezet en verhoogd op f 4500,—. Toeslag22 NOVEMBER 1922, v.m. u. precies bij Wed. Zonneveld. tengevolge van doorliggen, smetten en jeuken bij kinderen, brand-, snij- en vervuilde won den, winderhanden en -voeten gesprongen lippen, ruwe huid, huidverschilvering, kloven, barsten, zweren, open beenen, pijnlijk bloedende in- en uit wendige aambeien geneest men met Wortelboer's Zalf van Jacoba Maria Wortelboer. Verkrijgbaar a 75 cent bij de verkoopers van Wortel boer's Artikelen. IS WEDER VOORRADIG IN DEN BOEKHANDEL VAN L. J. VEERMAN. Drie Trompetterstraat, HEUSDEN bericht, dat hij weder voorhanden heeft: Zalm, Sardines, Ansjovis, Ham en Kip, Tong en Kip, Kalfsleverpastei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, London- derrysoep, Tomate-pure, Tomate-saus, Pieanten-saus, Madera-saus, Bordelaise-saus, Truffels, Kerry, enz. VERSCHE DRUIVEN. Ter der alle soorten Kruidenierswaren en Aanverwante artikelen. DAT U DE GELEGENHEID VERSCHAFT IN van de Landbouwvereeniging „EENDRACHT" voor belanghebbenden uit Genderen en Omstreken (ook n i e t-1 e d e n) op Vrijdag 17 November 1922, 'savonds half zeven in Café „DE ZWAAN" Spreker de heer M. DEN OUDEN van de „Landbouw-Onderlinge". OnderwerpLANDBQUW-QNGEVALLENWET. Peperstraat 25 Tel. 801 's Hertogenbosch, onder beheer van oud-accountant der Dir. Belastingen, belast zich met alle accountantswerkzaamheden en met het behandelen van belastingzaken. JAAR EIGENAAR EENER TE WORDEN? NADERE INLICHTINGEN BIJ Pianohandel van 1840 Lange Houtstraat 9, DE A HA AC. Bij deze maak ik mijn geachte Ciièntele bekend, dat ik ont vangen heb een prachtzending Verder een REUZENPARTIJ SPEELGOEDEREN, waaronder Vliegende Hollanders, Schommels, Poppenwagens, Tuin- ringen compleet, Prachtige gekleede Poppen, enz. enz. Mooie sorteering TOILETBENOOD1GDHEDEN, in keus en keur, als Haarborstels, Kammen, Sierspelden, Tandenborstels, Eau- de-Cologne en Parfuraeriën van de beste fabrieken. Beleefd aanbevelend, Hoek Engstraat 77-78 HEUSDEN. Minzaam Aanbevelend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 3