RAAMSDONKSVEER. Correspondentschap le Klasse. H. J. ABBINK. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4244 Vrijdag 17 November 1922, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 01525. Ifo KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. BaUmana' Dl BEST! too? elk8a staal ©©MMHElfi. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De geur van LIFEBUOY- i'5 de geup van het beste gezondheidspreparaat dat ooit in een Zeep wordt gedaan^ Het geeft gezondheid en schoonheid aart de huid. Geen andepe Zeep die het heeft. "Zuivere, ongebleekte pölmolie\ geeft de ROODE kleur aan LIFEBUOY CE LEVER'5 ZEED I VlAARDiriGEn BUITENLANDS CH OVERZICHT. Het Duitsche kabinet heeft zijn ontslag ingediend bij den Rijkspresident Ebert en deze heeft dit ontslag aanvaard. Evenals het Engelsche is het Duitsche kabinet ge vallen, tengevolge van den partijstrijd en de actie der conservatieven. Dr. Wirth zal er niet rouwig om zijn, dat hij de zware verantwoordelijkheid, die hij zoo lang en zoo moedig gedragen heeft, aan anderen kan overlaten. De strubbe lingen, met de partijen hebben, meer nog dan de buitenlandsche moeilijkheden, den regeeringsarbeid tot een weinig bevredi gende taak gemaakt. Terwijl de moord op Rathenau voor Wirth een minder aan gename waarschuwing geweest moet zijn. Daarbij kwamen den laatsten tijd onver kwikkelijke strubbelingen met Hermes, den rijksminister van financiën, oneenigheid over de kwestie der schadeloosstelling en over de belastingen, waardoor vriendschappelijke samenwerking steeds bezwaarlijker werd. Wie zal nu uitgenoodigd worden om h ambt van rijkskanselier over te ne De taak van den nieuwen bewindsm niet licht zijn. Alleen reeds de kvi van de schadeloosstelling eischt ongerr hersenarbeid en zenuwkracht. Bover!. zijn er de binnenlandsche moeilijkheden naar oproer en revolutie gaan zwee De opstootjes te Dusseldorf en Keuleril niet vrij van Communistische smetten, onlusten te Dusseldorf, zijn aangestookt buitenlandsche elementen. De politie Dusseldorf is aanmerkelijk versterkt, z men nu gelooft elke communistische »Put te kunnen verijdelen, en het hoofd dei litie te Keulen heeft, bij wijze van voorz het sluitingsuur der tapperijen en 1. menten tot nader order vervroegd. I geen niet heeft kunnen beletten, dat wanordelijkheden van Maandagavond Dinsdag hebben herhaald. De politie tr< krachtig op en aarzelt niet om van vuurwapenen gebruik te maken, doel; beweging blijft een bedenkelijk kara dragen. Dusseldorf en Keulen liggei een dichtbevolkt industrie-gebied en arbeiders verkeeren klaarblijkelijk in gevaarlijke stemming. De onderhandelingen over de schadel stelling, worden door de kabinetscrisi Duitschland leelijk gedwarsboomd. De allieerden hadden vertrouwen in W eerlijke bedoelingen. Zullen zij in nieuwen kanselier hetzelfde vertrou stellen En zal de nieuwe Duitsche geering de jongste voorstellen van thans afgetreden kabinet handhaven mag aannemen, dat dit laatste het g zal zijn, want Wirth heeft geen voorsteilen gedaan, dan na rijpelijk overleg met de partijleiders en na daaromtrent overeen stemming verkregen te hebben. In de nieuwe voorstellen der Duitsche regeering, wordt de kwestie van het mora torium op den voorgrond geschoven. De nieuwe verplichtingen der Duitsche regee ring, moeten voldaan kunnen worden, met het overschot der jaarhjksche begrootingen, doch mogen alleen betrekking hebben op het herstel van het verwoeste gebied. Van alle andere betalingen in goud of in natura, wordt Duitschland vrijgesteld voor den tijd van drie of vier jaar. Vervolgens zal een internationale conferentie van finaneieele deskundigen bijeengeroepen worden, die maatregelen zal moeten nemen om, door het toestaan van een krediet, de stabilisatie van de mark te verzekeren. Zullen de Geallieerden, zal Frankrijk voor een welwillende behandeling van deze voor stellen te vinden zijn De nota die Curson aan Poincaré heeft doen overhandigen schijnt in goede aarde te zijn gevallen en deze heeft zich bereidt verklaart, met Curzon te raadplegen, voor men naar de conferentie van Lausanne zal gaan. In de nota zet Curzon uiteen, op welke punten tusschen de geallieerden over eenstemming moet zijn verkregen, alvorens men met de Turken gaat beraadslagen. Omtrent de verschillende vraagstukken zet Curzon zijn meening uiteen en legt die aan de bontgenooten voor. Volgens be richten uit Parijs zal het Pioncaré niet mogelijk vallen zich met de opvattingen van den Britschen minister te vereenigen. Dit is een gunstig voorteeken en beloofd voor de conferentie te Lausanne veel goeds. De Turksche afgevaardigde Ismet Pasja is niet rustig te Lausanne gebleven doch is naar Parijs gestoomd om eveneens met Poincaré besprekingen te houden. Deze heeft hem ook ontvangen doch mag men de Fransche berichtgevers gelooven, dan zou dit bezoek slechts een eenvoudige for maliteit geweest zijn en heeft Poincaré verklaard dat hij het ongepast zou achten om met Ismet te onderhandelen voordat de conferentie is geopend. De toestand in Konstantinopel blijft overigens hetzelfde, de spanning wordt niet erger of niet minder. cijfers Sflf tst ;ns >n- al« en er an de n- net op te Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, verminderen in verband met de daling van de mark. Gestikt door kolendamp. Een spoorweg ambtenaar uit Troyes (Frankrijk) was tijdelijk overgeplaatst naar Chaumont. Hij had zijn vrouw en beide dochtertjes uitgenoodigd Zaterdag ter ge legenheid van de viering van den wapen stilstandsdag naar hem toe te komen. Tevergeefs wachtte hij echter op haar komst. Hij maakte zich ongerust en keerde naar Troyes terug. Hij vond de deur van zijn huis gesloten. Binnenshuis brandde echter een lamp. Daar hij geen huissleutel bij zich had, verschafte hij zich met geweld toegang door een raam in te drukken. Binnengekomen ontdekte hij de lijken van zijn vrouw en beide kinderen. Zijn doch tertjes lagen dood in haar bed, zyn vrouw lag dood op den grond. Het bleek, dat alle drie gestikt waren door het inademen van kolendamp, welke uit een kachel was ontsnapt. Orerstroomingen in Bengalen. Naar schatting is bij de jongste over stroomingen in Bengalen een gebied van 1800 vierkante mijlen onder water geloo- pen. De streek werd bewoond door 1 millioen menschen. Het aantal dooden bedraagt 55 terwijl er 13000 stuks vee zijn omgekomen. Twee vrouwen betwisten elkaar Landru's juweeien. De Blauwbaard Landru is dood, maar de naweeën van zijn dood zijn nog lang niet voorbij. Vrijdag 1.1. zijn 2 dames, die aanspraak maken op de erfenis zijner ju weeien, elkander bijna in de haren ge vlogen voor de Rechtbank van Versailles. De eene is jufïrouw Segret, de eenige verloofde, die niet in de kachel van den aartsmoordenaar is verdwenen. Zij eischt de juweeien op en de andere is mevrouw Friedmann, de zuster van een der verdwe nen verloofden, juffrouw Cuchet, Zij eischt als naaste bloedverwant het hare van 's mans nalatenschap op. Voor een civiele Rechtbank zullen de dames mogen verder kijven. Mevrouw Friedmann maakt iets minder kans dan juffrouw Segret, want zij heeft reeds het een en ander weten te veroveren, keuken- benoodigdheden, schilderijtjes, ja zelfs een pruik en een tandenstoker. Het standbeeld ran ex-koning Constanten vernield. Het standbeeld van ex-koning Constantijn, dat aan den Piraeus op een plein stond, is Zaterdagnacht vernield. De Amerikaansche sergeant Samuel Woodfill, die zich, volgens generaal Pershing, het meest van alle Amerikaansche soldaten in den wereldoorlog heeft onderscheiden, heeft uit dien hoofde een som gelds ont vangen, alsmede een levensverzekering-polis. Het Opperste Gerechtshof te Washington heeft beslist, dat Japanners niet in aanmer king kunnen komen voor naturalisatie in de Vereenigde Staten van Amerika. l'etroleunibrand. Door het inslaan van den bliksem zijn een millioen vaten olie van de Gulf Pro duction Company te Humble in vlammen opgegaan. Het Uooverwezen lil China. Bandietenbenden ten getale van 10.000 man zijn bezig het geheele district Kioshan onveilig te maken. Tal van zendelingen zijn weggevoerd. Troepenversterkingen zijn van Yentsin naar het district gezonden. o In het barreuasgesnapt Een inbreker drong, meldt het Hbld,. een dezer nachten de antiquiteitenzaak van den heer Tiercelotie in de Rue Vieille-du- Temple te Parijs binnen om er zijn slag te slaan. Toen hij onraad hoorde, sprong hij hals over kop in een harnas, dat in de zaak opgesteld stond, aldus trachtend den eigenaar te misleiden. Deze liep er echter niet in, wierp zich op den gehar- nasteri indringer en gaf hem zulk een ver vaarlijken duw, dat hij met een doffen slag neerplofte. Daarna plaatste hij een zwaren stoel bovenop de massa en ging de politie halen. De dief was niet in staat zich los te wringen en moest de komst der politie afwachten, die daar trouwens pas na vele uren in slaagde, daar het harnas door de onzachte behandeling ernstige deuken had gekregen en moeilijk te openen was. BINNENLAND. Hoe komt men er aan 1 De Clercq, de afgevaardigde van de fronlpartij in de Belgische Kamer, heeft naar aan de »N. R. Ct.« gemeld wordt, tot de regeering de volgende vraag gericht Prof. Burvenich van de universiteit te Gent, heeft op een openbare vergadering van katholieke nationalisten te Reniax ge zegd, dat de taalbeweging afkomstig is van Duitschland, en van door Duitschland betaalde priesters. België, zoo zei de professor, heeft twee vijanden Duitschland en Nederland in het buitenland, en de activisten en hun volgelingen in het bin nenland. Wat prof. Burvenich zegt over de be taalde priesters laat ik daar, zeide de Clercq, maar ik zou van de regeering willen weten, of het prof. Burvenich ver gund is, in een openbare vergadering een bevriend land Nederland, den vijand van België te noemen. o Ernstige inbraken te Cuyk. Woensdagnacht hebben eenige personen zich toegang weten te verschaffen tot de boterfabriek St. Maarten te Cuyk aan de Maas. Een bedrag van f 20.000 werd gestolen. Men vermoedt, dat Duitschers dezen diefstal hebben bedreven. Nadat de heeren hun werk aan de Coöp. Zuivelfabriek St. Maarten hadden voltooid, hebben ze, het ging in een moeite door, een bezoek gebracht aan de N. V. Melkproductenfabriek »Lacto«, die een een eind verder en meer achteraf gelegen is. Hoeveel de heeren daar buit gemaakt hebben kon men nog niet mededeelen. De marechaussée te Boxmeer heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Vermoed wordt dat de daders de wijk naar het buitenland hebben genomen. Jachtongeral. Bij een jachtpartij op Langeveld te Noordwijkerhout, schoot een der jagers niet het wild aan, maar den zoon van den jachtopzienerv v. d. Berg, die een volle lading hagel in het gezicht kreeg. o Halsstarrige belastingplichtigen Eenige ingezetenen van Haskenland von den den hoofdelijken omslag te hoog en betaalden niet. Bij hen is op hun eigendommen beslag gelegd. Door een auto aangereden. Te Hoogezand is waarschhnlijk tenge volge van den mist, de 28-jarige fietsrijder H. Dammers uit Woldendorp, door een auto aangereden. De wielrijder werd ernstig verwond en is daarna overleden. Smokkelen ran ree. Men schrijft van de grens Het schijnt den laatsten tijd veelvuldig voor te komen, dat van uit Duitschland jonge biggen naar ons land worden ge smokkeld. Teneinde daarbij de waakzaamheid der grensbeambten te ontgaan, past men op de dieren een inspuiting toe, die hen tijdelijk buiten staat stelt te schreeuwen. Opmerkelijk is het nu, dat in enkele Geldersche grensgemeenten den laatsten tyd veel jonge varkens, na een korte ziekte, sterven. Daar men niet precies weet wat de oorzaak is, wordt verondersteld, dat de hiervoor gesignaleerde inspuiting daaraan niet vreemd is. Voor den landbouw is het niet van be lang ontbloot, om op deze valuta-misère de aandacht te vestigen, Het smokkelen van Duitsch rundvee naar Nederland, waartegen van Duitsche zijde den laatsten tijd met kracht wordt opge treden, houdt in den Gelderschen Achter hoek nog steeds aan. Eigenaardig genoeg kan een deskundige dit vee op de Hollandsche veemarkten ter stond kennen. Nu hier te lande plotseling in sommige streken het mond- en klauwzeer is uitge broken, loopt hier langs de grenzen het hardnekkig gerucht, dat die ziekte door het Duitsche vee is overgebracht. In hoeverre voor deze geruchten grond bestaat, zal nog moeten blijken, doch zeker is het, dat thans getracht wordt de smok kelaars of de handelaars-importeurs van dit vee op te sporen, om aldus aan den veesluikhandel officieel paal en perk te stellen. o Raadslid veroordeeld.' De Kantonrechter te Gouda heeft uit spraak gedaan in de zaak van het Goudsche Gemeenteraodslid, tegen wien, wegens het niet opvolgen van het bevel der politie, om zich uit een volksoploop te verwijderen, twee dagen hechtenis was geëischt. voer lint Laid m Htisdci si AlteiaJeLanostraat ti flu Biiiiltrvnrl fabrikanten van Lu* tn Sunlight Zeep )0g 4v ■/Vr.v wc,.:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1