voor let Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No, klkk. 'Vrijdag 17 November TIOLA. Abdijsiroop FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET NIER- EN BLAASSTEENEN. Van de vele kwade gevolgen van over tollig urinezuur en nierzwakte is steen vorming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaarlijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelijkend bezinksel en gruis in de urine, terwyl de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet denken aan de mogelijkheid van steenvorming. Steenen vormen zich vaak, als het urine zuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, cement- achtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in de ge wrichten en lendenen in de wind, maar bekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvorming en menigmaal kwam het voor, .dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar by alle bekende drogisten k f4,75 per doos. PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen, de heer A. J. Noordewier, cand. te Meppel. 's Gravenmoer. Vorige week hield de Vereeniging tot oprichting en instand houding van eene school met den Bijbel alhier haar 26e jaarvergadering. Na het zingen van Psalm 131 en gebed leest de voorzitter, dhr. G. Verhagen, Joh. 21 15—21 en knoopt naar aanleiding van Jezus woord tot Petrus«Toen gij jonger waart, gorddet gij u zeiven, maar wanneer gij zult oud geworden zijn, zoo zal een ander u gorden en brengen waar gij niet wilt® een schoon openingswoord vast, waarin hij vooral deed uitkomen de staatsheerschappij of wel het gorden onzer Door L. J. FIKKEE. 46) «Ik kan u niets met volkomen zekerheid zeggen, mijnheer,® gaf hij vervolgens op zach- ten, doch vriendelijken toon ten antwoord, «maar indien niet geheel onverwacht een of andere gevaarlijke bijomstandigheid zich voordoet, mogen wij alle hoop koesteren, deze zieke, die u ongetwijfeld zeer dierbaar is, in het leven te behouden.® Hij had deze woorden op zoo kalmen, rustigen en toch zoo weemoedig zachten toon uitgesproken, dat Frederik zich onwil lekeurig tot hem aangetrokken begon te gevoeleu. Hij greep de breede hand van den wonderdokter en fluisterde«Zij is mij dierbaar boven alles, mijnheer zij is mijn verloofde voor God en de menschen.® De toegesprokene knikte zwijgend, alsof hij te kennen wilde geven, dat hij dit reeds half geraden had, en Frederik vervolgde op fluisterenden, min of meer hartstochte lijken toon«Gij kunt dus gemakkelijk begrijpen, hoe overgelukkig mij uw woor den moeten maken, vooral, indien gij, wat ik veronderstellen mag, van esn man op uwen leeftijd, zelf bemind hebt en bemind geworden zijt.® De wonderdokter antwoordde niet dade Christelijke scholen. Na lezing der notulen, geeft de secre taris het jaarverslag, hetwelk in alle op zichten tot dankbaarheid stemt. Niet al leen werden leerkrachten en leerlingen voor elkander gespaard, doch ook een nieuw derde lokaal mocht in gebruik worden genomen, zoodat men bij beschouwing van het geheel mocht uitroepen«Rehoboth® d. i. ^)e Heere heeft ruimte gemaakt.® De penningmeester liet hooren, dat de ontvangsten over het afgeloopen boekjaar bedroegen f 19186.91 en de uitgaven f 48304.42. Het aftredend bestuurslid, de heer A. Borstlap, werd met algemeene stemmen herkozen. Twee nieuwe leden werden toegelaten. Het hoofd der school, de heer S. Ver- lare, gaf eene inleiding over het gebed op de school, waarin hij op zeer ernstige wijze de vragen beantwoordde hoe moet men bidden en wat moet men bidden Na een slotwoord van den voorzitter en het z'ngen van Psalm 89 8, sloot de heer Verlare met dankzegging deze jaar vergadering. Vier milliciens uit deze gemeente, behoorende tot den vrij willigen landstorm, hebben op eervolle wijze hun diploma be haald. Nienwendijk. Zaterdagavond j.l. gaf de fanfare «Crescendo® alhier een concert, hetwelk men echter even na de pauze heeft moeten staken, wegens het wan ordelijk gedrag van eenige »toehoorders«, die wat te diep in het glas hadden ge keken. Dit was jammer, omdat de muziek goed was, vooral no. 3 solo voor piston en piano werd goed uitgevoerd. Door enkele raddraaiers daartoe aange spoord werd er zoo'n rumoer gemaakt, dat de muziek onverstaanbaar werd. Het waren meest opgeschoten jongens, die dit spelletje speelden. In café v. d. Heuvel was het omstreeks half tien zoo rumoerig, dat deze de hulp van de politie moest inroepen. Toen deze een der belhamels wilde ver wijderen, werd er door de overigen zoo'n dreigende houding aangenomen, er werd met bierfleschen naar de politie geworpen, dat deze den Burgemeester ging waarschuwen. Zoodra deze ter plaatse kwam gaf hij last om het café te ontruimen, wat na veel moeite en het indrukken van een 6-tal ruiten gelukte. Tot elf uur 's avonds bleef het rumoerig, toen zakten de belhamels naar huis. De houding van het publiek is èn in de zaal èn op straat schandelijk geweest. Toen de Burgemeester tot doorloopen aan maande, werd hij uitgejouwd. 't Is jammer voor ons fanfarecoipi ge weest en het gedeelte van de bezoekers, dat den avond bedorven heeft, heeft getoond alles behalve beschaafd te wezen. Door het wassen van het water wordt het bietenschepen aan den loswal bij den bakkerskil haast onmogelijk. De bieten komen telkens onder water. Velen achten het wenschelijk, dat het polder bestuur en de suikermaatschappijen de handen ineenslaan om den loswal een Meter op te hoogen. Hiermee zou aan dezen bezwaarlijken toestand een eind zijn gemaakt. Ds. H. de Bruin der Geref. Kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar Amerongen. Dit is nu reeds het derde beroep in 14 dagen. lijk, doch Frederik zag niet zonder eenige bevreemding, hoe plotseling de zachte, vriendelijke uitdrukking van het gelaat des anderen verdween en een trek van buiten gewone ruwheid over het gerimpelde, bleeke aangezicht vloog, terwijl zijne lippen zich krampachtig samentrokken en de oogen met een wilden, dreigenden gloed begonnen te fonkelen. Toen antwoordde hij op kouden, harden toon: «spreken wij liever over iets anders. Met deze woorden wilde hij opstaan, doch Frederik hield hem met zachten drang tegen en sprak«Vergeef mij, mijnheer, indien ik door mijn woorden, zij het dan ook onwetend, u gegriefd hebdit was geenszins mijn bedoeling.® Daarbij zag de jonge man den wonder dokter met zijn eerlijke oogen zoo smeekend aan, dat deze onmogelijk lang op hem ver stoord had kunnen zijn, indien dit werke lijk het geval ware geweest. «Gij hebt daar zeer pijnlijke herinnerin gen in mij opgewekt, mijnheer,* sprak hij op zonderling ontroerden toon, «doch het was immers louter toeval, daar gij hier mede onmogelijk bekend kondet zijn, en hoe zou ik u dus die woorden ten kwade kunnen duiden.Doch roeren wij dit onder werp liever niet weer aan. Zie eens, de zieke slaapt gerust en mag vooreerst niet gewekt worden. Wij zouden daarom ge voeglijk een weinigje buiten op en neer kunnen loopen en daar samen wat praten.® Frederik nam dit voorstel met genoegen Oudendijk. Verslag ouderavond van 11 Nov. 1922. Een avond vol glans hebben we aanschouwd, in het lokaal der 2e openbare school een stelletje jongens en meisjes vol levenslust en in gespannen verwachting als stond hun een gewichtig feit te gebeuren, of een groot feest te wachten. In het andere lokaal, evenals het eerste keurig ingericht met tafels en banken, zaten de ouders. Bijoa alle vaders die kinderen ter school hadden, waren, opgekomen, terwijl ook de moeders, die daartoe de gelegenheid hadden, niet achter gebleven waren. Een flinke opkomst en een goede stem ming, wat kan men op zoo'n avond meer verlangen, 't Was daarom voor de heeren Huizer (h.d.s.) en v. d, Giessen (onderw.) benevens de leden der oudercommissie, niet moeilijk de leiding te hebben. Wordt op een bijeenkomst meestal het zakelijke eerst afgewerkt eer men gaat genieten, hier moet men met het oog op de kinderen, juist omgekeerd werken. Nadat het openingswoord door den Voorz. was uitgesproken, zongen de kinderen eenige aardige liedjes en gaven door het opzeggen van versjes blyk van hun bekwaam heid. Dat de ouders hierbij genoten Iaat zich denken. Velen stonden verbaasd dat kinderen van 8 of 9 jaar reeds zoo aardig een gedichtje konden opzeggen. En wat de kinderen het meest genoegen deed, was dat zij nu en dan eens werden onthaald op een kopje melk en een ver snapering. Ook de ouders werden hierbij niet vergeten, wat de gezelligheid natuurlijk zeer ten goede kwam. Aan de ouders werd daarna de gelegenheid gegeven, het schrifte lijk werk hunner kinderen te bezichtigen, wat iedereen volgaarne deed. Zoo verliep de avond en eer men er aan dacht was het bedtijd voor de kleinen, die toen onder het zingen van een Vaarwel tot Wederziens naar huis gingen. Hierna begon onder leiding van den heer Huizer de afwerking van het verdere ge deelte der agenda. De Voorz. wist hierbij een en ander uit de schoolwereld te vertellen, terwijl sommige ouders nog wat hadden te vragen, wat dan door den Voorz. werd beantwoord. Een voorstel om de oudercommissie met 2 leden uit te breiden, vond algemeene instemming, zoodat wegens een ontstane vacature, een drietal leden gekozen moesten worden. Gekozen werden de heeren P. C. Vink, H. van Andel en H. de Lorm, die hun benoeming aanvaarden. De Voorz. dankte de heeren voor hun bereidwillig heid en hoopte dat deze uitbreiding ten gunste van het onderwijs zal zijn. Een zeer belangrijk punt der agenda vormde de bespreking over de door de Regeering genoemde »Technische herziening der Onderwijswet®. Op duidelijke wijze zet de Voorz. uiteen, dat onder de nieuwe regeling het onderwijs ten platte lande het meest zal hebben te lijden, waarom hij een ieder verzoekt, de lijsten, die thans ter teekening circuleeren, om alsnog wij ziging te voorkomen, niet ongeteekend voorbij te zenden. Het is inmiddels Iaat geworden, zoodat de Voorzitter besluit, deze bijeenkomst, onder dank voor de trouwe opkomst, te beëindigen. Donderdagavond hield de heer Ariëns, Rijks-veeteeltconsulent voor N.-Br. aan de vrouw van den waard werd belast met een nauwlettend toezicht bij de slui merende zieke, en eenige minuten later wandelen de beide mannen langzaam in den tuin, die achter de woning bevond, heen en weer. Een geruimen tijd liep het gesprek over allerhande zaken, toen eindelijk de wonder dokter zeide «Hoewel gij zeer vloeiend en zuiver Fransch spreekt, mijnheer, hoor ik toch aan uwen tongval, dat dit niet uw moedertaal is. Gij komt stellig uit den vreemde.® «Volkomen geraden,« antwoordde Fre derik, «Ik ben een Hollander.® Andermaal nam het gelaat van den wonderdokter een harde, dreigende uitdruk king aan, hetgeen Frederik maar al te goed bemerkte. ïHm,d mompelde de Franschman, «uit Holland.En luider voegde hij er aan toe «Ik heb eenmaal een reisje gemaakt door Holland, vele jaren geleden, maar dat zal ik mijn leven lang niet vergeten. Ver vloekt zij het uur, waarop ik het onzalige plan opvatte, Holland te zien.® Frederik zag den man eenige oogenblik- ken zwijgend en verbaasd aan, waarna hij zacht vroeg «Het schijnt u dus in mijn land niet erg te zijn bevallen, mijnheer,« «Of het er mij niet erg bevallen is!« barstte de ander plotseling uit, terwijl hij de vuisten krampachtig balde, »o, het is er mij zoo goed bevallen, dat ik er mijn gansche leven genoeg, neen, te veel aan te Breda, voor de Landbouwv. Samen werking® alhier, eene lezing over «vee- voeding in den staltijd.® In verband met het vroege vertrek van den heer Ariëns, was de vergadering reeds tegen 6 uur uitgeschreven, zoodat alle leden niet in de gelegenheid waren op tijd present te zijn. Dit was jammer, het onderwerp «veevoeding® toch is in deze dagen van malaise zoo actueel, dat een ieder gaarne deze bespreking had bijge woond. In zijn inleiding schetste de heer Ariëns op een voor ons menschen begrijpelijke wijze, de veevoeding in 't algemeen. Na tuurlijk kregen wij daarbij te hooren de namen water, droge stof, ruw en ver teerbaar vet, eiwit- en zetmeelhoudende stof en ruwe vezel. Aan de hand van voorbeelden gaf hij telkens aan welke waarden de voedings middelen op eigen boerderij geteeld voor het bedrijf hadden. Als voornaamste hiervoor noemde hij aardappelen, knollen, mangelwortels, hooi, stroo en graansoorten. Ook besprak hij de z,g. handels-kracht- voederartikelen, zooals lijnkoek en grond- notenkoek. Vooral de laatste prees hij om hun hoog eiwitgehalte ten zeerste aan, terwijl daarbij echter de eerste niet ver geten mochten worden. Bij de vraag, waarom men juist meer dere koeksoorten tegelijk moest voeren, bracht spreker het nog nieuwe begrip vitominen naar voren. Ook dat geschiedde op zeer begrijpelijke wijze en spr. kon niet nalaten het groen- voeder daarbij te noemen, als zijnde een voeder waar juist die levenbrengende eiwitstoffen in voorkomen. Nog even had spreker gelegenheid wat over het weiland te zeggen, een bemesting met kali, kalk of fosformeststoffen, als zijnde de levensbrengers voor een goede weide. Aan het slot dankte de Voorz. den heer Ariëns voor zijn leerzame rede, en riep hem van harte een «tot weerziens® toe. Veen. Woensdag 22 Nov. a.s. hoopt Ds. Vreugdehil van Borsele, 's avonds om 6 uur, voor de Geref. Gem. alhier op te treden, om een dankuur te houden voor 't gewas. Wondrichem. De Raad dezer ge meente benoemde in hare vergadering van 10 Nov. 1.1. tot onderwijzeres aan de 2de Openbare School Mej. M. E. Mes, te Amsterdam. Veiling 45 Nov. Goudreinetten I II Zure Bellefleuren Zoete Stoofappelen Kleiperen Stoofperen Alles per K.G. Waspik. Op Vrijdag 17 Nov. zal de Raad een openbare vergadering houden des namiddags 3 uur. Aan de orde zijn 1. Mededeelingen. 2. Adres Hanze, tot oprichting van een teekencursus. 3. Reclame H. O. 4. Herstelling beschoeiing Vrouwkens- vaartsche haven. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer Driessen, thans te Teteringen. De mazelen hebben hun intrede in onze gemeente gedaan. Tot heden zijn zij niet van gevaarlijken aard. 8—10 ct. 2| 5 4—6| 5-6* 2£-3ji C—8 5-7 heb En, als scheen hij zich op eenmaal te bezinnen, bleef hij vlak voor Frederik staan, legde hem de hand op den schouder en vervolgde op een geheel anderen toon «Neem mij niet kwalijk, dat ik mij tegen over u, die toch ook uw vaderland, als ieder ander, boven alle landen der wereld zult stellen, deze woorden hebraten ont vallen. Beschouw ze daarom als niet ge sproken. De smart gaf ze mij op de lippen de toorn deed ze my uiten. Ik vraag u vergiffenis, mijn doel was geenszins, u te beleedigen.« Hij stak Frederik de hand toe, welke deze aanstonds greep en hartelijk drukte. De beide mannen blikten elkaar eenige seconden zwijgend aan. Toen begon Fre derik langzaam en aarzelend «Indien ik niet vreesde, door u van aanmatiging te zullen worden beschuldigd, zou ik u gaarne een vraag doen.® «Spreek,® was het korte antwoord. «Hebt gij veel verdriet gehad in uw leven «Waarom vraagt ge dat «Ik meen dit uit uw voorkomen en uwe geheele manier van doen te kunnen op maken.® «Och, kom.® «Ik heb u naar een bepaalden maatstaf hieromtrent beoordeeld.® «Zou ik dien maatstaf misschien mogen weten vroeg de wonderdokter op min of meer spottenden toon. Spee! niet blindelings met Uw gezondheid! Verwaarloost dat hoestje, die lichte verkoudheid niet want ernstig kan het gevolg zijn. Gebruikt dadelijk de Terecht beroemd als de be schermer tegen borstziekten, door hare siijmoplossende, zuiverende, genezende en borstversterkende werking bij hoest, verkoudheid, catarrh, kinkhoest, in fluenza, griep, bron chitis en asthma. Overal verkrijgbaar per flacon 230 gram fl,90, 550 gram f3.60, 1000 gram f 6.—. Eischt handteekening L. I. AKKER, R'dam. Burgerlijke Stand. VEEN. Over de maand October, Geboren: Arie Marinus 2. van H. Sack en A. de Joode Matthijs z. van J. Timmermans en E. Bax Marrigje d. van G. A. Roeland en van G. J. Verbeek Jenneke Cornelia Goverdina d. van G. C. Verbeek en H. Mans. Getrouwd: J. C. Sonneveld en G. VosJ. van Erp en G. van Pinxteren. DUSSEN. Geboren: Fijnandus Marius z. van F. M. Pellicaan en J. M. van Daalen Dingena Cornelia d. van C. Schouten en M. KantEland Hendrik Simon z. van W. Hoevenaren en G. Nieuwenhuijsen Cor nells Hubertus z. van C. de Wit en B. I. de WitAdriaan z. van P. van Mierlo en L. van BoxelGeertruida Antonia d. van H. Verbunt en A. M. Ermen. Getrouwd: C. J. Deurloo 30 j. en F. J. van Noort 29 j. M. Rijken 30 j. W. van Hees 34 j.B. J. 1^ Kamp 31 j. en J. A. Leemans 27 j. J. W. Brander horst 31 j. en S. M. Lankhaar 22 j. L. Vink 25 j. en G. E. Sanner 22 j. J. L. van Burgel 27 j. en A. van Breu- gel 23 j. Overleden: Bastiaan Raams 17 d. Dingeman de Rooij 67 j., echtg. van W. P. Roubos Quirina Staal 83 j., wed. van Govert Staal. «Met genoegen. Die maatstaf ben ikzelf.« «Ei kom. Gij hebt dus ook reeds het bittere des levens leeren kennen «Meer, dan gij misschien kunt vermoe den.® «Kinderen meenen ook reeds zwaar be proefd te zijn, wanneer zij een grift of een pepernoot verloren hebben.® Frederik zweeg even toen antwoordde hij op ernstigen toon «Mijnheer, gij zijt reeds bejaard en zult ongetwijfeld meer leed hebben ondervonden, dan ik, die nog jong ben doch weet gij ook, wat het zeg gen wil, de aangebedene zijns harten ster vend in de armen te houden Weet gij, wat het beteekent, ver, oneindig ver van het graf zijner verloofde door veld en bosch te dwalen met de wanhoop in het hart, en het uur vervloekend, waarop men ge boren werd Zoolang gij dat niet weet bij ondervinding, hebt gij niet veel geleden.» De jonge man had zich onder het spre ken allengs opgewonden, en bij de laatste woorden sprong hem een traan in de oogen hij ging bijna fluisterend voort«Men be hoeft niet oud of afgeleefd te zijn, om te kunnen zeggen, dat veel smart ons deel was.® «Gij hebt gelijk, mijnheer,® antwoordde nu de wonderdokter, en al het spottende was uit zijn toon verdwenen, «ik heb u verkeerd beoordeeld en my uw leed te gering voorgesteld. BUVOECSEL J^ienw$blad Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5