Zenuwen EnijnriARDpJV WOUDRICHEM. Geboren: Cornells z. v. G. Hartman en A. M. Borg. Ondertrouwd: A. van Straten 27 j. en C. Kant 25 j.J. J. H. Boon 23 j. en A. van Andel 19 j. J. W. Biesheuvel 23 j. en G. de Joode 19 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Getrouwd: A. van der Veen 30 j. met D. van der Werff 24 j. M. Kant 26 j. met G. Monshouwer 24 j. WIJK c. a., over de maand October. Geboren: Gerrit, z. v. M. v. Rijswijk en A. v. Helden Bertus, z. v. J. Kamer man en J. Treffers Cornells Adrianus, z. v. D. Bleijenberg en P. Poorter Pieternella Wilhelmina, d. v. P. v. Tilburg en C. KuipersEen levenloos aangegeven kind van D. van Wijk en J. van Hees. Ondertrouwd: W. Sonneveld, 28 j., met W. Sodderland, 22 j. Getrouwd: G. A. Schreuders, 22 j., met W. Bouman, 18 j. POEDEROIJEN. Over de maand October. Geboren: Lodewijk z. v. L. Loef en J. van de Werken Dirk z. v. D. Duijzer eu G. van de Wetering Cornelis Johannes Petrus z. van J. van der Ven en J. J. Hasselman Cornelia d. v. K. van Zanten eu D. van Anrooij. Overleden: G. H. van Wijk 2 j. CAPELLE, over October. Geboren: Magrita d. v. W. Timmer mans en J. v. Kampen Cornelis z. v. W. Timmermans en J. v. KampenMaria Helena d. v. A. Smits en L. v. Dongen Jacoba Hendrika d. v. H. M. Werther en P. C. v. OosterhoutCornelis Marinus z. v. M. Mandemakers en C. Groeneveld Cornelis Marinus z. v. J. A. Verwijmeren en M. A. Bruijstens Adriaan Willem z. v. A. v. d. Schans en A. Paans. Getrouwd: J. N. du Bois, 24 j. en M. E. Mouthaan 32 j. H. C. Cové 30 j. en M. H. Verhagen 28 j. H. Cové 26 j. en J. M. v. Beek 35 j.K. de Vries 30 j. en A. J. Ros 24 j.D. v. Zelst 30 j. en E. Ros 25 j. A. Snijders 33 j. er. J. v. Beek 27 j. Overleden: J. v. Peer 24 j.J. Verhagen 75 j. echtgen. van P. Verhagen A. Kerst 59 j. echtgen. van F. Alblas C. Ruijtenberg 69 j. echtgen. van G. v. d. Hoeven. Uv/ flg 't gebruik van pi Per koker 75ct. bij Apoth. en Drogisten. I FffBR. A.MUflHARPT. ZElST, 1 Vervolg Raadsverslag Gemeente VEEN. De Voorzitter zegt, dat v. Helden steeds eenig toezicht heeft gehouden en dat nog wel zal willen doen. c. Van het Gem.bestuur van Gorinchem een schrijven, waarin het Gem.bestuur van Veen wordt kennisgegeven dat een bedrag van f 151.94 moet worden voldaan, voor het bezoek van 3 leerlingen uit deze ge meente aart de ambachtsschool te Gorinchem. De heer Smits vraagt, of daar geld voor is, de heer Schreuders of hier een post voor op de begrooting staat. De Voorzitter antwoordt, dat hiervoor ook geen post op de begrooting voorkomt, het is echter een uitgaaf die de Nijver- heidswet oplegt en waaraan niet is te ontkomen. De heer v. d. Pol zegt, dat de wet zooveel uitgaven oplegt die zwaar zijn om te dragen. De heer Smits is van oordeel, dat, zoo men maar steeds koelbloedig blijft betalen, steeds meer aan de Gem.besturen zal worden opgelegd om te betalen. De heer v. d. Pol vraagt, nu er geen post voor op de begrooting staat, of er nu ook wel geld voor beschikbaar is. De Secretaris deelt mede, dat het loopt over 1921, zoodat dus bijzondere machtiging aan Ged. Staten moet worden gevraagd. De Voorzitter zegt, dat in elk geval eerst de begrooting gewijzigd dient te worden. De heer Schreuders vindt het wenschelijk, dat eerst Gep. Staten eens werd gevraagd, wijl de financiën der gemeente deze uit gaaf niet toelaten, boe in deze te handelen. De heer v. d. Pol meent, dat men ge makkelijk van hoogerhand steeds nieuwe voorstellen kan maken, de gemeente moet maar zorgen dat het geld er voor is. De Secretaris deelt mede, dat de uit gaaf waarschynlijk slechts voor eenmaal behoeft te geschieden thans gaan geen leerlingen meer op de ambachtsschool, het is wel een tegenvaller voor de gemeente. De heer Smits zegt, hier voor de school moet alles uit gezuinigd worden en dan moet men er zoo iets by krijgen. De Voorzitter stelt voor, dat de Secre taris eerst zal onderzoeken, of de uitgaaf kan geschieden uit posten waarbij nog iets over is en dat de Raad dan in een volgende vergadering een besluit neemt, om het bedrag uit te betalen. De heer v. d. Pol zou niet betalen, in dien er geen posten zijn waaruit betaald kan worden. De Voorzitter zegt, dat Gorinchem dan de vordering gerechtelijk zal innen en de gemeente er dan de kosten nog bij heeft te betalen. De Raad gaat hierop accoord met het voorstel van den Voorzitter. d. Van de Kweekschool voor Vroed vrouwen te Heerlen, een aanvraag om subsidie, wordt aangenomen voor kennis geving. e. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten waarbij de gem.rekening 1921 in ontvangst wordt vastgesteld op f25255.71, in uitgaaf op f21556.98a, zoodat deze sluit met een voordeelig saldo van f 3698.72,. Vaststelling gemeenschappelijke regeling veekring Heusden. De regeling loopt met 1 Januari 1923 ten einde, De Secretaris leest de instructie's voor den veearts voor van die het Gem.bestuur Heusden heeft ontworpen. Met algemeene stemmen wordt besloten, een nieuwe regeling aan te gaan voor den tyd van 10 jaren. Vastelling gem.begrooting 1923. Deze begrooting wordt geopend met het batig saldo van f 3698.72, der rekening 1921. De heer Schreuders vraagt of het niet tegenstrijdig is, dat het saldo der rekening '21 komt op de begrooting 1923, immers, dit saldo is reeds verwerkt in de rekening 1922. Ook de heer v. d. Pol vindt dit tegen strijdig, omdat een buitengewone ontvangst wordt verwerkt in de gewone uitgaven. De Secretaris wederlegt ditop de be grooting is geraamd voor aflossing van crisisschuld f 2800, voor rentebetaling f 800, hiermede is dus het batig saldo verwerkt. Hij leest hierop de verschillende posten van ontvangst voor. De post van plaat selijke inkomstenbelasting is geraamd op f 7000, dus f 2500 lager dan het vorig jaar. Het lid v. d. Pol zegt, dat voor 1914 een H. O. werd geheven van f2000. nu is het bedrag met de opcenten, die worden geheven nog f 8000.dus nog een aanmerkelijk verschil, Spr. meent, dat het de vraag zal zijn of de menschen het nog kunnen balalen De heer Schreuders meent, dat de ge meente wat dit betreft in slechtere con ditie verkeert, dan voor 1914, en toch moet nog f 6000.meer worden opge bracht, deze post eischt terdege overweging, want waar het geld vandaan moet komen is voor spr. een vraag. De Secretaris legt uit, dat het Rijk de aanslagen vaststelt voor de Inkomstenbe lasting, hiernaar is gerekend, het Rijk, dat over betere gegevens beschikt dan de gemeente, heeft dus berekend aan het bedrag te kunnen komen. De heer v. d. Pol zegt, dat de aange- slagenen den weg tot reclameeren open staat, komt men met gegronde klachten bij den Inspecteur der Directe belastingen dan heeft deze daar wel ooren naar, wat bij de gemeente niet altijd het geval is. Spr. kan echter ook niet begrijpen waar f7000 f8000 vandaan moeten komen, in de goede jaren kostte de inning moeite, dus wat zal het nu zijn Voor onderhoud toren is een post uit getrokken van f 500.De leden zijn het er over eens, dat deze hoog noodig herstelling behoeft. Voor onderhoud wegen is geraamd f300. De heer v. d. Pol zou dezen post willen verhoogen met het oog op het afgraven van den dijk. Voor uitvoering van de Vleeschkeurings- wet is een post geraamd van f250. De heer Smits zou deze op f 50. willen brengen en voegen f 200,bij den post onderhoud wegen. De heer v. d. Pol vraagt, of het geen tijd is dat de salarissen der gemeente ambtenaren worden verlaagd. De Voorzitter voert hiertegen aan, dat Ged. Staten dit niet goedkeuren, hij vraagt of een salaris van f 2000.hoog genoemd mag worden. De heer v. d. Pol vindt f1800.voor burgemeester van Veen wel hoog, dit bedrag kon gevoegelijk minder zijn. Ook de salarissen voor het onderwijzend personeel zijn volgens spr. veel te hoog. De Secretaris zegt, dat de salarisver- hooging voor de gemeenteambtenaren eerst gekomen is in 1920. Over de jaren '16, '17 en '18 heeft hij voor elk jaar min stens f500.te weinig ontvangen. Wil de Raad de salarissen verlagen, dan is het volgens spr. billyk, dat de gemeente dit tekort van 3 X f500 f1500 draagt. De heer Schreuders voert hiertegen aan dat n iet-ambtenaren de laatste twee jaren ook geregeld tekort komen, deze moeten het ook met minder doen. Spr. wil de amb tenaren niet laten omkomen van gebrek, doch waar ieder het met minder moet doen, is het naar zijne meening billijk dat ook de ambtenaren daarin deelen. De Secretaris voert hiertegen aan dat voor een n i e t-ambtenaar de gelegenheid openstaat, later als de tijdsomstandig heden beter worden, deze inkomen weder te verbeteren. Hetgeen er bij de ambtenaren echter wordt afgenomen komt er niet meer bij. De heer v. d. Pol wil over het salaris van den Secretaris niet veel zeggen, hy gelooft wel dat dit niet zooveel te hoog is, voor de werkzaamheden die deze er voor heeft te verrichten de jaarwedde van den Burgemeester vindt spr. verbazend hoog, ook de jaarwedde van den Gem.Ontvanger kan volgens hem verlaagd worden, omdat de werkzaamheden ook minder zijn ge worden. De secretaris zegt, dat de jaarwedden van genoemde ambtenaren werkelijk niet zoo overdreven hoog zijn, daarbij deze hebben nooit een meevallertje, zooals dit met niet-ambtenaren soms het geval is De heer v. d. Pol voert hiertegen aan dat zij ook geen tegenvaller hebben, zooals de boeren tegenwoordig en deze moeten trots dit, toch hun belasting betalen. De heer Schreuders gelooft wel dat een ambtenaar een salaris van f 3000, hard noodig heeft, doch aan den anderen kant gelooft spr. ook, dat de heer v. d. Pol den toestand goed weer geeft, en dat de belastingbetalers tegenwoordig hunne be lasting trots hunne tekorten, toch hebben te voldoen en de in hunne oogen groote salarissen van Secretaris en inzonderheid Burgemeester mede hebben op te brengen, of zij kunnen of niet. De Raad stelt echter de salarissen niet vast of deze dus kan ingrijpen is een vraag. De heer v. d. Pol zegt dat de Raad ook nooit goed gevonden heeft ze te ver lagen. De Voorzitter, dat de verhooging geschiedt door de Kroon, dat de Raad hierin alleen gehoord wordt. De heer v. d, Pol zegt dat de salarissen der gemeente-ambtenaren in deze provincie indertijd door Gedep. Staten zijn verhoogd naar aanleiding van het advies eener Com missie, uitsluitend uit gemeente-ambtenaren samengesteld, deze Commissie was zeer partijdig, geen enkel niet ambtenaar had daarin zitting. De Voorzitter zegt dat deze Commissie was samengesteld om Gedep. Staten inlich tingen te verstrekken, de salarissen der gemeente-ambtenaren waren toen veel lager dan van de onderwijzers. De heer v. d. Pol vindt de laatste sa larissen ook veel te hoog, voor 1914 be droeg het schoolgeld 15 cent per leerling thans 80 cent, de ingezetenen moeten het maar opbrengen. De heer Vos meent dat het Rijk de belasting niet haalt, waar deze te halen is, wat wordt er voor de boeren gedaan, totaal niets, en ze moeten betalen, dat ze groen en geel worden. Is er sprake van bezuiniging dan worden de boeren het eerst getroffen. Het Ministerie van Arbeid dat veel later is opgericht moet blijven, dat van Landbouw moet uit bezuinigingsoog punt maar verdwijnen. In de distributietijd moesten de boeren maar alles afgegeven, toen heeft men gezien wat de boer is, wat zou men toen zonder hen zijn be gonnen. De heer Schreuders zegt dat de bespre kingen zeer wijdloopig zijn geworden, aan gezien de Raad er toch niets aan kan doen zou spr. willen afwerken. De Voorzitter merkt op, dat de Raad niet de bevoegdheid heeft de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te verlagen. De heer Vos zou ook maar van het onderwerp willen afstappen, men bereikt met al het praten toch niets. De heer v. d. Pol meent dat het salaris van den veldwachter ook wel iets verlaagd kon worden. De heer Schreuders is van oordeel dat de veldwachter in het bijzondere geval verkeert dat hij een klein gezin heeft, had deze echter een groot gezin, dan kan spr. niet inzien dat f 1300.een salaris is, dat overdreven is. De heer v. d. Pol wil direct niet komen met groote cijfers om te verlagen, doch zou in elk geval Gedep. Staten willen wijzen op de noodzakelijkheid, dat verlaagd dient te worden. De Secretaris zegt dat de heer v. d. Pol zoo even sprak van een partijdige Commissie, de Raad is evenwel als het over de salarissen van gemeente-ambtenaren gaat ook een partijdige commissie. De heer v. d. Pol merkt op dq£ bij de verhooging der salarrissen in 1919 de toezegging werd gedaan dat het Rijk de salarissen van Burgemeester en Secretaris voor de helft voor hare rekening zou hebben genomen, daarvan is echter niets gekomen, hiertegen brengt de Secretaris in, dat van het Rijk tegenwoordig voor deze salarissen f 1600,meer inkomt dan vroeger. De heer Schreuder zegt dat men ge bleven was bij de afgraving van den dijk, hij zou den post willen verhoogen met de f 200.van de Vleeschkeuringswet. De heer v. d. Pol vindt den post dan nog te laag. De heer Schreuders acht het beter er een afzonderlijke post voor op de begroo ting te zetten, het betreft een buitengewone uitgaaf, die gescheiden dient te blijven van de gewone uitgaven. Hierop wordt besloten een afzonderlijken post van f 400r.op de begrooting te brengen voor het afgraven van den dijk en daartegenover den post uitvoering Vleeschkeuringswet te verlagen met f 200, en voor de nog overige f 200 den post onvoorziene uitgaven te verlagen met f 200. Voor leermiddelen is geraamd een bedrag van f 800. De Voorzitter deelt mede, dat deze post f 500 hooger is geraamd, omdat veel leer middelen ontbreken of verouderd zijn. Om de school in een goeden toestand te brengen zou er f1300 beschikbaar gesteld moeten worden. B. en W. hebben echter gemeend, voor dit jaar te moeten volstaan met f 800. De post van onvoorziene uitgaven is ge raamd op f 489.82. De heer v. d. Pol vraagt of er nog geen nader bericht is gekomen in de her stelling van den tor#n, nadat de commissie een onderzoek heeft ingesteld. De Voorzitter deelt mede, dat nadien niets meer is vernomen. De raming der kosten bedroeg f 2000, hiervan zou het rijk de helft dragen. De heer Schreuders zegt dat de toren noodig herstelling behoeft, dit laat geen uitstel meer toe, nu is het een uitgemaakte zaak, als de kosten f 2000 bedragen en het rijk de helft daarvan betaalt, dat de gemeente dan ook f 1000 heeft te betalen en men niet f 500 zooals de begrooting aan geeft zeker tekort komt. Spr. geeft in overweging om in onderhandeling te treden met het kerkbestuur. De Voorzitter zegt dat de commissie meent dat de herstelling geen f 2000 zal kosten, hij zou eerst willen afwachten wat het Rijk zal doen. De Voorzitter stelt voor de begrooting voorloopig vast te stellen in ontvangst en uitgaaf op f 27752.33J. De leden Smits en Timmermans stemmen voor, het lid v. d. Pol wil de begrooting niet zoo klak keloos goedkeuren. De belastingdruk maakt het billijk en wenschelijk, de salarissen der amhtenaren te herzien. Spr. zou het salaris van Burgemeester met 20, van Secretaris met 10, van Gemeente- Ontvanger en Gemeente-Veld wachter even eens met 20 pCt. willen verlagen. Heeft de Raad daartoe de bevoegdheid niet dan, zou hij de noodzakelijkheid van verlaging betoogd willen zien bij Ged. Staten. Alleen als aan deze voorwaarden wordt voldaan, kan hij de begrooting goedkeuren. De Voorzitter zegt dat de begrooting reeds in stemming is gebracht, de heer v. d. Pol had dit voorstel moeten indienen voor tot stemming was overgegaan. Het lid v. d. Pol stemt hierop tegen de begrooting. De leden Vos en Schreuders voor. De heer v. d. Pol blijft bij zijn voorstel om bij Ged. Staten de wenschelijkheid te betoogen, de salarissen der gemeenteamb tenaren te verlagen. De heer Schreuders kan met het voorstel van den heer v. d. Pol wel gedeeltelijk mede gaan. Spr. zou het salaris van den Secretaris willen laten zooals het thans is, daarentegen het salaris van den Gem.-Ontv. willen verlagen met 10 pCt. en dat van den Burgemeester met 20 of 25 pCt, De Voorzitter zegt, dat de heeren het zelf moeten weten, hij gelooft echter dat Veen de eenigste gemeente in de provincie zal zijn die met een dergelijk voorstel komt, Ged. Staten zullen hieraan ook geen gevolg geven, zij zullen voor één gemeente geen uitzondering gaan maken, achten zij den tijd gekomen om te verlagen, dan zal dit uniform geschieden over de geheele provincie. De heer v. d. Pol meent, dat het zijn nut kan hebben, dat Ged, Staten eens ter oore komt, hoe de gemeente-besturen over verlaging denken. De heer Scheuders zegt, dat bij de vast stelling der salarissen voor de gemeente ambtenaren de raad gehoord wordt, doch niet verhoord. De Secretaris zegt, dat de raad niets met aanneming van het voorstel bereikt, de ambtenaren worden er alleen door ge prikkeld. De heer Schreuders meent, als de ambtenaren eerlijk zijn, dat zij dan niet door het voorstel geprikkeld behoeven te zijn, doch het bezwaar ook goed zullen gevoelen, het gaat in dezen niet tegen personen. De heer v. d. Pol wil zijn voorstel zoo danig wijzigen, dat het salaris van den Secretaris blijft, dat van den Gemeente- Ontvanger en Burgemeester wordt verlaagd met 20 pCt. en dat van den Gemeente veldwachter met 10 pCt. De Voorzitter zegt, dat het salaris van den Gem.-Veldwachter wordt vastgesteld door den Raad, hiervoor behoeft men dus niet bij Ged, Staten te zijn om de wen schelijkheid van verlaging te betoogen. De heer Smits zou geen cijfers noemen en alleen de verlaging in het algemeen willen betoogen. De Voorzitter stelt voor, om Ged. Staten te berichten, dat de leden van den Raad algemeen van oordeel zijn, dat de trakte menten verlaagd dienen te worden en dus verzoeken, daarmede rekening te houden. De heer Schreuders vindt dit voorstel veel te flauw, hij kan daarmede niet accoord gaan. De Voorzitter noemt het een groote hatelijkheid den een niet en den ander wel te verlagen. Wil de Raad zijn zin door drijven, dan legt hij zich er bij neder. De heer Schreuders ziet er geen hate lijkheid in, de Secretaris verricht er meer werk voor. Het voorstel van v. d. Pol hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. De heeren Timmer mans en Vos stemden tegen. De heer Vos vindt het overbodig, zijn stem te doen hooren. Ged. Staten hooren hiernaar toch niet. Zoo zij den tijd ge komen achten om te verlagen, komen ze van zelf wel. De heer Schreuders meent, dat men in Den Bosch maar eens moet gaan inzien, dat de Raad het beter weet dan zij. Bsgrooting Burgerlijk Armbestuur. Deze begrooting, waarop een subsidie van f 1000 van de gemeente is uitgetrokken, wordt in ontvangst en uitgaaf met algemeene stemmen vastgesteld op f 1003. Hierop wordt de vergadering gesloten. De heer Smits verzoekt ons, te willen mededeeleo, dat hy in de vorige vergade ring niet heeft willen beweren dat het onderw ijs thans slecht is, doch dat het door het missen van een vijfde leerkracht, slecht zou worden. BINNENLAND. Nederland en België. Een telegram van het Belg. Tel. Agent schap uit Brussel bericht, dat de »Nation Belge« meldt Een dagblad uit Maeseyck deelt mede, dat er sprake van is te Bree, Maeseyck en andere plaatsen dicht by de Nederlandsche grenzen garnizoenen te vestigen. Het blad voegt er bij, dat dit een gevolg is van de militaire overeenkomst met Frankrijk. De troepen zouden uit Henegouwen worden ternggenomen, om naar Limburg te worden gezonden. Volgens inlichtingen is er echter nog niets vastgesteld wat de garnizoenen be treft, maar in elk geval is er geen sprake van militaire voorzorgen tegen onze Neder- landschen nabuur. Een „Maciste" te Deventer. Op den Olsterdijk tusschen Olst en Die penveen werd dezer dagen 'n werkman van een machinefabriek te Deventer aangeval len door drie woonwagenbewoners. Zij kwamen echter van 'n koude kermis thuis. Een van de drie ging pardoes over 'n heg, de tweede kreeg een klap, die hem enkele meters over den weg deed rollen, waarop nummer drie op zijn fiets sprong en naar zijn woonwagen vluchtte. De sterke man liep hem na en toen de aanrander ondanks alle bedreiging niet voor den dag wilde komen, zette de metaalbewerker zijn schou der onder den woonwagen en wipte dien van den dijk af, toen ging hij weer op marsch, alsof er niets gebeurd was. o Doodelyke trap van een paard! Toen de voerman S. te Wijk-aan-Zee en Duin iets aan het tuig van zijn paard wilde veranderen, kreeg hij van dit dier zulk een trap tegen het hoofd, dat hij het bestierf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 6