Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No4247. Woensdag 29 November 1922, Bil dit nr. betieort een ipegsel FEUILLETON. YIOLA. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt "WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. Zaterdag is op de conferentie te Lausanne de E'isopeesche grens van Turkije defini tief ;paald op de Maritzalinie, daarbij zou westelijk Thracië Grieksch blijven. De Turken kunnen zich hiermede echter niet vereenigen en eischen in West-Thracië een volksstemming, en verder inlijving bij Turkije van de sinds 1915 Bulgaarsche streek ten noordwesten van de Maritza. Maar Curzon heeft hen uit den droom geholpen en, ook uit naam van de andere Geallieerden medegedeeld dat de Maritza de definitieve grens moet blijven, en dat de Geallieerden vastbesloten zijn deze grens te handhaven. Ja, Karagatsj, het spoor wegstation van Adrianopel, dat aan de andere zijde van de Maritza ligt, zal zelfs niet aan Turkije uitgeleverd worden, maar binnen de 60 K.M. breede neutrale zóne vallen, die Oost- en West-Thracië geschei den moet houden. Karagatsj heeft, anders dan Adrianopel, dat van volksaard Turksch is, een Grieksche bevolking, en wat het bezwaar betreft, dat de Turksche inwoners van Adrianopel in het vervolg, als zij een spoorreisje willen maken, zich op Grieksch grondgebied zouden moeten begeven, ook dit kan uit den weg geruimd worden door Adrianopel op den linkeroever van de Maritza een station te geven, hetwelk door Door L. J. FIKREE. 49) »En nu mijn liefste,begon Frederik, nadat beiden een goed eind van de woning verwyderd waren, »nu mag ik u zeker wel herinneren aan uwe belofte van gister avond, nietwaar Gij hebt mij bij ons afscheid beloofd, dat ge mij vandaag alles zoudt ophelderen wat mij nog duister was.® «Ja, Frederik. Ik was gisteren nog een weinig vermoeid, maar nu gevoel ik mij sterk genoeg, om uren achtereen met u te spreken.® Zij drukte sterk op de woorden «met u® en zag hem daarbij met zoo'n dankbaren blik aan, dat Frederik het beter achtte, even stil te staan en, gelijk zijn gewoonte in dergelijke oogenblikken van ontroering was, haar hoofd tusschen zijn handen te nemen en haar zwijgend in de reine, donkere oogen te blikken. Yiola kende de beteekenis hiervan reeds langzij zag hem nu ook glimlachend aan, knikte hem eens toe en schudde toen de lange, ravenzwarte lokken rond haar hoofd. Toen vervolgden zij hunne wan deling en Viola begon aldus haar verhaal «Toen ik op dien bewusten avond met u op het terras stond en die mannen uit een zijlijn met Karagatsj verbonden kan worden. Deze beslissende uitspraak van Curzoq heeft de conferentie in een kritiek stadium gebracht. De Turken weten nu dat zij van de Geallieerden geen verdere gebieds uitbreiding te verwachten hebben en kunnen nu uitmaken wat voor hem het voordeelgst is. Doch aan een openlijk conflict zullen zij zich vermoedelijk niet meer wagen nu vrij wel vast staat dat zij in dit geval niet slechts de betrekkelijk zwakke Geallieerde troepen, doch ook de Balkanlegers tegen over zich zouden vinden. Ismet Pasja heeft eenige dagen uitstel der besprekingen gevraagd. Hij zal zich nu met Angora in verbinding stellen en dan het antwoord van zijn regeering mededee- len. In den loop van deze week zal het vraagstuk van de Turksche grens in Europa dan vermoedelijk zijn beslag krijgen. Mochten de Turken de zaak op den spits willen dryven, dan zullen zij hoogstens de Bulgaren aan hun zijde vinden, die in een ernstig conflict met Griekenland geraakt zijn en met klem een strook van Thracië opeischen, als Bulgaarschen verbindingsweg met de toekomstige nationale haven Dedea- gatsj. Waarin Venizelos niet toegeven wil. De Amerikaansche vertegenwoordiger op de conferentie heeft de aandacht gevestigd op de geheime verdragen en geheime over eenkomsten inzake het Turksche gebied. De Vereenigde Staten wenschen niet de Geallieerden te belemmeren bij hun pogin gen om den vrede in het Nabije Oosten te verzekeren, doch zullen voortaan niet toe laten, dat bij territoriale kwesties, waarbij Amerikaansche belangen betrokken zijn, besluiten genomen worden, zonder dat daar bij rekening gehouden wordt met zekere gezichtspunten van Amerika, dat wenscht, dat het beginsel van economische gelijkheid voor alle volken gehandhaafd blijft en dat het beginsel van de open deur gewaarborgd wordt. Men ziet in deze verklaring van Child een bewijs van de verandering in de poli tiek van Amerika, dat eindelijk belangstel ling gaat toonen in de Europeesche aan gelegenheden. Generaal Harington heeft inmiddels met Refet Pasja die nog altijd niet ver vangen blijkt te zijn een regeling ge troffen over de bescherming van de Grieksche onderdanen te Konstantinopel. Tot de vrede geteekend is zullen Grieken de oranjeboschjes op ons toesprongen, herkende ik daaronder onmiddellijk uwen ergsten vijand, mijn neef Bernardo, die mij, zooals gij weet, reeds lang met zijn liefdesaanzoeken vervolgde en gezworen had, dien ellendigen Hollander, gelijk hij u noemde, te zullen dooden. Hij was het ook die het ongelukkige schot loste, doch in de meening u te treffen, mij bijna had gedood. Toen ik weder uit mijne be zwijming bijkwam, lag ik op mijne kamer, omringd door mijn vader en alle huisge- nooten. Mijn vader zwoer kermend, wraak op den moordenaar te zullen nemen, en hij heeft maar al te zeer woord gehouden; nog voor ik geheel hersteld was, viel Bernardo's hoofd onder de bijl op het schavot. Den laatsten nacht voor zijn terechtstelling schreef hij mijn vader een brief, waarin hij mededeelde, dat hij door het verspreiden van valsche berichten en het omkoopen van schelmachtige bericht gevers den Hollander in den waan had gebracht, dat ik dood en reeds begraven was, en dat hij zelfs met eenige makkers getracht had u te achtervolgen, teneinde u om het leven te brengen. Uw bediende schijnt hun toen op een dwaalspoor ge bracht en daardoor hunne booze plannen verijdeld te hebben.® «Ha 1® riep Frederik uit, «nu gaat mij plotseling een licht op 1 Nu begrijp ik, waarom Worp op een avond, kort na onze vlucht uit Rome, zoo onstuimig er op aan drong, een anderen weg te volgen dan en Russen de niet-Bolsjewistische wel te verstaan cp denzelfden voet als de overige Geallieerden behandeld worden. De positie van Venizelos te Lausanne wordt een weinig bemoeilijkt door de kabinetscrisis te Athene. Deze is veroor zaakt door de weigering van het vorige kabinet om de door het Staatsgerechtshof veroordeelde ministers uit het kabinet van Konstantijn ter dood te laten brengen. De Britsche gezant had gedreigd dat En geland de diplomatieke betrekkingen met Griekenland onherroepelijk zou verbreken, als de terechtstelling werd uitgevoerd. Inderdaad moest de Britsche Regeering, die de thans veroordeelde ministers in den strijd van Konstantijn tegen Turkije moreel heeft ondersteund en die hen misschien wel tot het openen van de veldtocht in Klein-Azië had aangezet men heeft dit in Frankrijk onomwonden verzekerd wel iets doen om deze onhandige staats lieden en ongelukkige slachtoffers van «de groote politiek® voor het ergste te be hoeden. - Thans heeft kolonel Gonatos, de leider van de omwenteling, een voorloopige re geering gevormd. Maar rustig is het te Athene nog allerminst. BUITENLAND. Vervolging ran oud-ministers. De Bulgaarsche bevolking heeft by volksstemming moeten beslissen of alle ministers van de babineten, welke in de jaren 1912 tot 1918 aan het bewind zijn geweest, zullen worden vervolgd. Voor ver volging werden 129.440 stemmen uitge bracht, 100 822 er tegen, terwijl er 23.023 blanco stemmen waren. De communisten, die in Bulgarije vrij sterk zijn, stemden voor vervolging. Naar onbekende bestemming. 400 Iersche politieke gevangenen zijn Zaterdag uit de gevangenis te Limerick gehaald, onder zwaarbewapend geleide, en aan boord van een stoomschip gebracht, dat naar een onbekende bestemming is vertrokken. Mis Anny Mac Swincy. Mis Anny Mac Swiney, die sinds eenige dagen met enkele vriendinnen de wacht gehouden had vóór de gevangenis, waarin haar voedselweigerende zuster is ondergo den door mij genoemden. Toen ik hem naar de reden van zijn vreemde handelwijze vroeg, gaf hij ten antwoord, dat die weg op vele plaatsen onbereidbaar was. Hij kende mij te goed, om niet te weten, dat ik onmiddellijk mijn vervolger zou zijn tegengesneld, om met hem op leven en dood te kampen daarom verzweeg hij mij de ware reden zijner halsstarrige doordrij verij. Die brave, trouwe Worp 1 Zonder hem zou ik waarschijnlijk in de handen der lafhartige sluipmoordenaars gevallen zijn. O, ik zal hem daarvoor beloonen, zoodra wij weder thuis zijn. Maar ga verder, Viola. Het meisje vervolgde «Nauwelijks was ik geheel hersteld, of ik vroeg mijnen vader, wat hij omtrent u vernomen had. Hij vertelde mij, dat hij door den ganschen omtrek naar u had laten zoeken, dat hij overal boden had uit gezonden, om eenig bericht aangaande u in te winnen, doch dat hij tot nog toe niet het allerminste was te weten gekomen, zoodat hij vreesde, dat gij óf reeds ver weg waart, óf op de eeiie of andere wijze het leven had verloren. Ik bezweer mijnen vader, zijn pogingen te verdubbelen en het gansche land te laten doorzoeken, waaraan hij gereedelijk voldeed, doch alles was vruchteloos. Toen kwam de gedachte in mij op, dat gij, mijnen dood vernomen hebbende, zelf den dood gezocht, of u naar uw vaderland terug begeven hadt. Ik besloot daarop, ook het bracht en als protest mede in hongerstaking was gegaan, is tijdens den nacht door haar vriendinnen naar een ziekenhuis vervoerd, waar ze in haar zonderlinge methode van protesteeren blijft volharden. Geheimzinnig drama. Een geheimzinnig drama heeft zich te Cardiff (Engeland) afgespeeld. In een kamer, grenzend aan een wasscherij aldaar, is het lijk gevonden van een Chinees, eigenaar der wasscherij, terwijl 3 meisjes werkzaam in de wasschij, in bewusteloozen toestand in het vertrek lagen. Het lijk van denChinees werd aan een post-mortem-onderzoek onderworpen, waar van d» uitslag nog niet bekend is. De meisjes, drie zusters, die zich uit nijpende armoede gedwongen hadden gezien in de wasscherij werk te zoeken, bleken door opium bedwelmd te zijn. Zij werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar ze dag en nacht gemasseerd werden om de slaapzucht te overwinnen, waaraan ze ten prooi gevallen waren. Thans zijn de meisjes tot het bewustzijn teruggekeerd, maar zij leggen zulk een vrees aan den dag, dat het niet mogelijk is, veel uit haar te krijgen. De nawerking van het vergif, dat zij gebruikt hebben, is zoo krachtig, dat het nog geruimen tijd zal duren, eer zij weer normaal zullen zijn. Huis ingestort. Te Cardito, bij Napels, is een huis in gestort, waarbij 9 personen onder het puin werden bedolven. Er bestaat geen hoop hen te redden. o De Studentenrelletjcs te IHatlrid. Het «Staatsbladbevat een decreet, volgens hetwelk de colleges der universi teit zullen worden geschorst totdat de rector en de professoren de hervatting van den normalen gang van zaken aan de universi teit kunnen waarborgen. De afgezette Sultan van Turkije. Sedert zijn aankomst te Malta heeft de Sultan zijn vertrekken niet verlaten. Hij wordt behandeld met alle ceremonieel en ontzag aan zijn rang verschuldigd. Behalve over zijn eigen staf, beschikt hij over die naren en wachten die de Britsche regee ring voor zijn comfort en waardigheid heeft beschikbaar gesteld. Zijn verlangen naar allerlaatste te beproeven, teneinde zoo mo gelijk zekerheid aangaande uw lot te er langen en vroeg daarom mijnen vader, mij toe te staan, in persoon naar uw land te trekken. Deh naam van uw dorp hadt ge mij eens opgeschreven bij eene onzer taallessen. Ik had dit papiertje zorgvuidig bewaard, zooals ik alles bewaarde, wat van u afkomstig was. Mijn vader schrikte hevig en wilde er in het eerst niet van weten doch toen ik hem openlijk verklaarde, liever dood te zijn, dan zonder u te leven, gaf hij eindelijk toe en verklaarde, mij naar Hollend te zullen vergezellen. In allerijl werden de noodige maatregelen genomen, en spoedig togen wij op weg. Een schip bracht ons behouden aan de Fransche kustmaar hier werd mijn vader zoo gevaarlijk ziek, dat men het noodig oordeelde, hem daar te houden het gure klimaat van het Noorden zou hem, volgens de meening der geneesheeren, on twijfelbaar dooden. Er werd dus besloten, dat ik, vergezeld van een tiental goed ge wapende bedienden van beproefde trouw, verder zoude reizen. O, wat schreide mijn oude grijze vader, toen hij eindelijk afscheid van mij nam Het was, of zijn hart breken zou ik moest mij ten laatste half met geweld uit zijne armen losrukken. Zoo trokken wij heen, met de belofte, zoo spoedig mogelijk terug te keeren en hem te Nizza, alwaar hij zoo lang vertoeven zou, af te halen. Wat ik op dien verderen tocht geleden, afzondering wordt streng in acht genomen. Alleen lord Plumer heeft hem een bezoek gebracht. Journalisten worden geweerd. BINNENLAND. Kachelpijpen als palingfiiik. Bij het visschen in het afgesloten gedeelte van de Zuid-Willemsvaart, vond een der mannen een paar oude versleten kachel pijpen, die oogenschijnlijk geheel waren gevuld met slik. Wie schetst de verbazing van den man, toen er beweging in het slik kwam en uit de eene pijp 27 en uit de andere 20 flinke palingen kropen. Stationsgebouw cadeau Bij een inschrijving voor het stationsge bouw te Echt (Limburg) kwam het ge zegelde inschrijvingsbiljet voor den dag van den heer Herm. v. Helden, uit Susteren, die aanbiedt dit geheel gratis uit te voeren. De heer van Helden was daarmede laagste inschrijver. De anderen vroegen ongeveer f 10,000. Juwcelcndiefstal ten bedrage van f 15.000. De heer B. A. B., wonende aan de Koninginnegracht te 's Gravenhage, deed aangifte van diefstal van een kistje, in houdende juweelen ter waarde van onge veer f15,000 uit een koffer, die per spoor van Davos naar Den Haag is vervoerd. De diefstal is vermoedelijk reeds in Davos en wel in het hotel, waar de heer B. logeerde, gepleegd. Op den koffer komen geen sporen van braak voor, zoodat het wel als vaststaand kan aangenomen worden, dat de juweelen uit het kistje zijn genomen, voordat de koffer gesloten werd. Ook wordt de mogelijkheid overwogen, datde dief valsche sleutels heeft gebezigd. De gestolen voorwerpen en wel een gou den armband met diamanten, twee broches en idem heerenringen, eveneens met dia manten en een gouden heerenhorloge, waren laag verzekerd. Het leege juweelenkistje bevond zich bij aankomst in Den Haag nog in den koffer. De politie te Davos is met den diefstal op de hoogte gesteld. Rundveemarkten weer toegestaan De Minister van Landbouw a. i. heeft goedgekeurd, met ingang van 1 December 1922: in te trekken, voor zoover die markten welke gevaren ik doorstaan, welke ellende ik doorleefd heb, wil ik u liever niet ver tellen, Frederik genoeg, dat wij door roo- vers overvallen en uitgeplunderd, dat mijne trouwe bedienden gedood en ik zelf ge vangen genomen werd dat het mij einde lijk gelukte, te ontkomen en ik met mijne harp, die mij tevens als geheime bewaar plaats voor mijn geld diende, als eene van ieder verlatene door veld en bosch zwierf, totdat ik eindelijk, naar lichaam en ziel uitgeput, in Rozendal aankwam.® Zij hield even op en vervolgde toen zacht«Hier hoopte ik aan het einde mij ner beproevingen te zijn maar hier begon eerst recht mijn lijden. Dicht bij het dorp viel ik in een bosch. aan den kant van eenen weg, in zwijm. Toen ik mijn be wustzijn terugkreeg, zag ik een jong meisje naast mij zitten later vertelde ze mij, dat zij Emma heette. Had ik haar onmiddel lijk naar u gevraagd, ik zou u reeds lang teruggevonden hebben doch ik deed dit niet. Eenige dagen later vertelde mij de vrouw uit de herberg, waarheen uwe nicht mij had laten brengen, dat in Rozendal slechts één Vorster woonde, namelijk Em ma's vader. Op het vernemen van die woorden was het mij, alsof ik plotseling rayn verstand zou verliezen, doch ik be- heerschte mij, zoo goed ik kon. Toen ik alleen was, heb ik o, zoo vurig gebeden, daar te mogen sterven. Wordt vervolgd.) MEUWSBL voer liet Lan^d vai Heusden od AlteiajeLmgstraat en de Boimelerwaard FABRI. KAMTEN VAM SUNLIGHT ZEEP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1