Wat kan ik mijn kinderen beter geven, dan een leer zaam Prentenboek of eeifmooi Leesboek Ruime keuze voorradig in deh boekhandel van de Firma L J.'Veerman Een gezondptf eetlust verwekken Fostpr^Maagpillen, welke zorg dragen voor hpKoorlijke vloeiing der gal en afvoer tyn opgehoopte stoffen. Prijs f 0.65 pe^^flacon, alom verkrijgbaar. betreft; welke na zonsopgang een aanvang nemen, zijn beschikking van 7 November 1922, waarbij werden geschorst de rund vee-markten in de provincie' Zuid-Holland in te trekken zyn beschikking van 45 November 4922, waarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van rundvee naar het overige gedeelte des Rijks uit een kring, omvattende de provincie Zuid- Holland. Mr. Zimmerman. Thans wordt officieel de benoeming van Mr. A. R. Zimmerman tot algemeen com missaris van den Volkenbond bekend ge maakt. Een delegatie van den Volkenbond heeft zich naar Rotterdam begeven om Mr. Zimmerman officieel uit te noodigen de functie van algemeen commissaris van den Volkenbond voor Oostenrijk op zich te nemen. Doodelyk ongeluk. De landbouwer B. Neymeyer te Meppen (gem. Zweeloo) geraakte bekneld tusschen den wagen en een passeerende auto. Hij werd naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht en is aldaar overleden. Boefjes. Te Purmerend is een uitstekend georga niseerde rooversbende ontdektlouter boef jes van 9 tot 10 jaar. Er waren telkens diefstallen aangegeven van kwatta-reepen, sigaretten, haring, bok king, gerookte paling, turf, een bijl, sleutels, touw, een biljartbal, wortelen, een kistje met fleschjes Victoriawater enz. Dit duurde nu al een maand of drie, zonder dat de daders werden gevonden. Nu kwam de zaak aan het licht door een electrische lantaarn, die van een fiets werd gestolen. De daders werden betrapt. Daarbij was ook de aanvoerder der bende. Om te beginnen is tegen 8 jongens pro- ces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van allerlei dingen en een inbraak in een ge meentehuis. Zy hebben ook bekend, op de markt een duif te hebben gestolen, die ze daarop hebben geplukt, geroosterd en op gegeten. Zoo deden ze ook met een eend, die ze in den Oerweerschen polder hadden doodgeslagen. Nws. Drama op zee Men seint aan het Bat. Nb!.« uit Anjer (Indië) Vrijdagmiddag trof een visschersprauw van Anjer in Straat Soenda, ongeveer 2 K.M. uit den wal, een van balken en bamboe gemaakt vlot aan, waarop een mast was aangebracht. Aan dien mast was de jaarpas eener prauw gebonden, afkomstig, naar uit dat stuk bleek, van de djonggolanjprauw »Tjilatjap«, thuisbehoorende te Grissee, ge voerd door Pak Aminah, eigenaar Hadji Sakdan. De prauw is 26 Augustus van Grissee vertrokken met bestemming Sampit (Borneo). Op het vlot werden nog gevonden 45 sarongs en een arit (grassnijder), doch geen menschen. Het staat te vreezen, dat zich op zee weder een drama heeft afgespeeld, dat zich in al zijn verschrikkelijkheid laat raden. Het meest voor de hand ligt, dat de prauw is vergaan en dat de menschen zich op het vlot hebben weten te redden. Maar verder Zijn ze er af geslagen tijdens een storm Omgekomen van honger en dorst en over boord gezet door de overblijvenden, tot er wellicht één restte, wiens lichaam er later is afgespoeld De zee zal haar gruwelijke geheimen wel nooit verraden. o Rijksontvanger gearresteerd. Te "Windschoten is de Rijksontvanger J, W., uit Blijham gevankelijk binnenge bracht, beschuldigd van verduistering, en na verhoor, naar het huis van bewaring overgebracht. De herzieniag ran de Lager Onderwijswet. Aan het bericht van de »Tijdt, dat de minister van onderwijs sinds eenige dagen geregeld confereert met onderwijs- specialisten der rechtsche partijen over het onderwerp van wet tot herziening van de Lager Onderwijswet, voegt de >Ned.« toe, dat in deze conferenties ten aanzien van verschillende punten overeenstemming is bereikt. O.a. zijn maatregelen in uitzicht gesteld om tegemoet te komen aan de bezwaren van de bestaande dorpsschooltjes. o De bankroof te Valkenburg In verband met den bankroof te Valken burg zijn te Frankfort a/M twee Duitschers aangehouden. Een der bankbedienden is uit Valken burg naar Frankfort vertrokken om te constateeren of de aangehoudenen tot het viertal roovers behooren. De opefiing van Landbouw. Naar wij vernemon kan in het begin dezer week worden tegemoet gezien het Kon. Besluit voor het opheffen van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, en daarna spoedig het hiermee velband houdende wetsontwerp. De Staatsloterij. De Regeering is voorloopig niet voor nemens tot opheffing of tot uitbreding van de Staatsloterij over te gaan. Gegoeden, die ons land verlaten. Het is ook aan de Regeering bekend, dat vermogende personen in een ie(p grooter getal dan tevoren het Rijk metterwoon verlaten hebben. Of dit is toe te schrijven aan de in latere jaren verhoogde belastingen dan wel aan de lage valuta in sommige landen, is niet met zekerheid te zeggen. Voor zoover het verschijnsel zijn oorzaak mocht vinden in de hier te lande door Rijk en Gemeenten geheven belastingen, heeft de Regeering tot dusver geen ander afdoend middel van redres gevonden dan te komen tot verlaging van belastingen, welk middel intusschen op dit oogenblik aan het Rijk nog niet ten dienste staat. HUIDWONDJES en brandwonden genezen moeilijk met de koude. Een weinig PUROL maakt ze spoedig beter. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Tot Diaken bij de Ned- Herv. Kerk alhier, is benoemd de heer A. Baaijens en herbenoemd tot Ouderling de heer Roukema. De onderwijzer A. de M. aan de openbare lagere school alhier, is Zaterdag door de marechaussees gearresteerd en overgebracht naar 's Hertogenbosch, als verdacht van onzedelijke handelingen met kleine meisjes. In de spoedeischende Raads vergadering van Maandagavond is genoem de onderwijzer ontslagen, terwijl het Bestuur der Teekenschool, hem Dinsdagmorgen ont sloeg als leeraar aan de Nutsteekenschool, De opbrengst van de Bazar, welke ten bate van de Vereeniging Het Groene Kruis« gehouden is bedraagt na aftrek der onkosten f 1894.75. De naam van de pop was Titia aan gezien deze door niemand geraden werd is de pop 's avonds verloot, gelukkige bezitster werd Mej. A. Maas te Heusden. Het aantal erwten bedroeg 3656 het meest nabij komend aantal was 3566. De prijzen van de verloting vielen als volgt 27 Indisch kleed. 42 Vaas. 74 Arm band. 9 Schotel. 35 Tafellooper. 450 doos Bonbons. 424 Thermometer. 79 2 kleine kleedjes. 64 Taschje. 44 Thee- warmer. 453 Bonbonschaaltje. 67 fleschje ranja. 90 bus Cacao. 94 Kleedje. 33 flesch Bessensap. 492 Aquarel. 47 pot Jam. De prijzen zijn, tegen inwisseling van het lot, te bekomen bij Mevr. Auër te Heusden. De bazar heeft zich beide dagen in een druk bezoek veheugd en is uitstekend geslaagd, zooals de ontvangsten ook doen zien. De onverkochte goederen werden Don derdagavond bij opbod geveild, welke veiling Vrijdagavond werd voortgezet. De bekroonde humorist, de heer Kuijs uit Herpt, wist des avonds in de theesalon zijn ouden roem te handhaven, zoomede het duo Jones. Het muzikaal gedeelte was in goede handen. De heeren Chr. Merkx Jr., pianist, en De Boer mandoline, mogen gehoord worden. Zij die deze Bazar hebben ontworpen en zij die daaraan hebben medegewerkt hebben alle eer van hun werk en hun streven, de kas van deze nuttige vereeni ging te stijven is met flink succes be kroond. Op de gehouden vergadering van het College der Godshuizen alhier is tot opzichter benoemd de heer J. A. Buijs te Herpt. Donderdag 30 Nov. a.s. zal in het hotel Concordia een uitvoering worden gegeven door de »Heusdensche Harmonie» met medewerking van den meermalen bekroonden humorist de heer Kuijs te Herpt. Andel. Ongeveer 3 weken geleden werd door den landbouwer G. N. een porte feuille verloren, waarin zich, behalve eenige papieren en portretten, ook 60 gulden aan geldswanrde bevond. In de afgeloopen week werd de portefeuille op het land, onder bietenbladeren teruggevonden. Het geld was er echter uit verdwenen. Door eenige jongens werden de publicatie's in het aanplakbord in brand gestoken, waarvan door den gem. veld wachter proces verbaal is opgemaakt. Nu de eerste sneeuw gevallen is, haasten de boeren zich het melkvee, wat voor het meerendeel nog buiten liep, naar den stal te halen. Schaarste aan hooi is zeker wel de oorzaak, dat zoo lang mogelijk van de weide werd geprofiteerd. B.-Broek. De landbouwer B. de Graaff rooide dezer dagen 2 knolrapen, een van 24 en een van 22 pond. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel bestaat redelijke vraag en de markt prijs is eenigszinsopgeloopen. Men besteedt voor het goede handelshooi reeds tot f 45 per 500 K.G. Naar stroo is veel vraag en wordt dit verhandeld aan f 30 per 500 K.G. Capelle. In de j.l. Vrijdagavond ge houden vergadering van de Capelsche IJsclub in het Café van den heer L. F. van Dongen werd door den Penningmeester rekening en verantwoording gedaan, waar uit bleek, dat de kas sloot met een voor- deelig saldo van f 5.82, Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Vos-Van Gent, VoorzitterA. F. Dekkers, vice- VoorzitterW. J. van Nieuwenhuizen, Secretaris-PenningmeesterC. J. v. d. Hoek, W. M. de Bas, P. Stam, J. Michaël en C. de Rooy Mzn., Commissarissen. Toen de pontwachter Var» de W. j.l. Zondagmorgen in zijn stal kwam, vond hij een zijner beste melkkoeien dood liggen. Voor genoemde man een groote schadepost. Dassen. Naar wij vernemenhoopt Ds. van Stein Callenfets, predikant der Ned. Herv. kerk alhier, op 40 Dec. a.s. afscheid van zijne Gemeente te nemen en 3 Dec. te Dussenpolder n.m. 2 uur, Drunen. Zaterdagavond had alhier de opening plaats van de cursus in rundvee kennis vanwege de Chr. Boerenbond (in de Congregatie) onder leiding van den Heer Hilwig, veearts te Heusden. Aantal deelnemers 20. Eethen. Het electrisch gemaal op den Rijkswetering nadert zijn voltooiing. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 4 Dec. nm. 2 uur de proefraaling plaats hebben. 's Gravenmoer. De vereeniging het fanfarecorps »Euterpe« hield Maandagavond hare jaarvergadering en uit het verslag bleek ten volle dat het aan den goeden ijver by het corps en den directeur niet ontbreekt, waarom het zich ook voortdu rend in eene goede belangstelling van liet publiek mag verheugen. Nienwendijk. Ds. H. de Bruin, pre dikant der Geref. Kerk alhier, heeft voor de beroepen der Geref. Kerken van Heerde, Sliedrecht en Amerongen bedankt. Heden Woensdagavond om half zeven zal in de Geref. Kerk dankuur voor het gewas gehouden worden. Raamsdonksveer. Tot Ouderling der Ned. Herv. Gemeente werd herkozen dhr. D. Lankhuijzen Gz. en tot Diaken dhr. D. Zijlmans T.B.zn. Vrijdag zal voor Het Groene Kruis optreden Dr. Kooien uit Schijndel, met het onderwerp De bestrijding der Tuber culose, haar besmetting en haar genezing. Door lichtbeelden zal het een en ander toegelicht worden. Rijksongevallenverzekering voor Land en Tuinbouw, ziedaar het onderwerp dat dezer dagen door een der vertegenwoordigers der Landbonw Onderlinge zal behandeld worden in openbare vergadering op 't Veer. De collecte, Zondag j.l. gehouden bij het bezoek van St. Nicolaas, bracht ongeveer f200 op. Tot Secretaris van de Onderlinge Vee verzekering werd gekozen dhr. J. B. Zijlmans en tot Commissarissen de heeren F. v. d. Pluijm en H. Dank. De prijzen van het hooi zijn hier geweldig opgeloopen gedurende de laatste weken. Nu betaald men voor Tarwestroo f 20 en daarboven, voor korten tijd slechts f42 a f43; voor Haver- en Roggestroo f25 a f27 per 500 K.G. Marktbericht Haver f 41 50 a f 42.—. Tarwe f 44.50 f 42.—. Erwten f 48.f 20. Alles per 400 K.G. Sprang. Tot Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen dhr. J. van Amstel, candidaat te Zeist. -A.s. Donderdagavond hoopt de A.-R. Kiesvereen. alhier in vergadering bijeen te komen. De agenda vermeld Verslag der afgevaardigde van de jaar vergadering van den Chr. Volksbond. Bespreking candidaatstelling voor de Prov. Staten-verkiezing. Onderwerp, in te leiden door G. J. van Willigenburg. De heer P. v. d. Hamme heeft zijn benoeming tot Ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. De heer M. Zwart heeft bedankt, zoodat in de vacature Vos nog moet voorzien worden. J.l. Dinsdagavond 24 Nov., trad voor de Chr.-Prot. Vakvereen. voor Schoen en Lederbewerkers alhier op, de heer Stapelkamp uit 's Gravenhage, met het onderwerp Wat iedere Schoen- en Leder bewerker dient te weten. Werkendam. Donderdagavond half acht hoopt voor Geref. Jongel.-Vereen. »Thimotheus« op te treden Dr. II. Kaajan van Utrecht. Onderwerp»De raadsel achtige jongeling in Gethsemané.« In deze gemeente circuleert een lijst van de afdeeling ^Volksonderwijs» tot het inzamelen van gelden, teneinde de kinderen van de O. School een aangename St. Nicolaas te bereiden. De collecte in deze gemeente ge houden, voor het» a.s. Kerstfeest der Zondagsschool ïLaat de Kinderkens tot Mij komen« heeft opgebracht f84.50. Op 4 Dec. a.s. hoopt de Muziek- vereen. »Kunst na Arbeid», directeur de heer C. v. Dijk, met medewerking van de Muziekvereen. »Nooit GedachU van Almkerk een uitvoering te geven in de O. School in den Biesbosch. Het pro gramma belooft veel. De heer C. G. Roos van Vlaardingen hield Zaterdagavond in de Nutszaal een openbare protestvergadering tegen de her ziening der Lager Onderwijswet. Het onderwerp was»De gevaren die het Lager Onderwijs bedreigen. Jammer was het, dat er voor zulk een gewichtige vergadering zoo weinig menschen waren. Donderdagavond vergaderde het overheidspersoneel in de Nutszaal, waarbij de volgende motie met algemeene stemmen werd aangenomen Het overheidspersoneel van Werkendam, deWerken en Sleeuwijk, Almkerk en Woudrichem, van verschillende richtingen bijeen in een vergadering van Donderdag 23 November 4922, te Werkendam, overtuigd zijnde, dat de herclassificatie, zooals ontworpen, neerkomt op een on rechtvaardige salarisvermindering van het overgroote gedeelte van het personeel, aangezien de levensstandaard ten platte lande niet lager is dan in de groote steden, protesteert tegen de in voorbereiding zynde herclassificatie, besluit deze motie ter kennis te brengen aan de Regeering, de Classificatie-commissie en te publiceeren in de pers. Waspik. De prijs der melk is hier met 2 cent per L. verhoogd, en gebracht op 44 cent per L. Een paar ingezetenen ontvingen dezer dagen brieven van Spaansche schat gravers. Gewoonlijk worden dergelijke berichten naar de papiermand of de kachel verwezen. Men zij echter op zijn hoedel Woadrichem. Zaterdagavond hield de heer Thijssen uit Amsterdam in café Van Gooi een rede naar aanleiding der voorgestelde Technische Herziening L. O. wet 4920. De zaal was goed bezet. Nadat door den Voorzitter van het Comité van actie het welkom aan allen wa3 toegeroepen, inzonderheid aan den EdelEchtbaren Heer Burgemeester voor zijn tegenwoordigheid op deze bijeenkomst, wees hij op het nut van zoo'n samenkomst, daar vele ouders zich nog maar al te weinig met het onderwijs bemoeien, en gaf daarna het woord aan den spreker. In verband met de voorgenomen wijzi ging van de wet op het L. O., aldus spr., was het dat deze actie werd op touw gezet, en al mocht dit soms weinig vrucht afwerpen, alleen het feit hierdoor de ouders eens een avondje bijeen te hebben, om eens met hen over het onderwijs te praten, is reeds op zichzelf een voordeel. De L. O.wet 4920 bracht ons gelijk stelling van Bijz. en Openb. onderwijs, wat bevrediging bracht in de gelederen, immers toen kon men van Rechts en Links samen werken in 't belang van het kind. En nu staan we voor pogingen tegen het kind. Toen bij de totstandkoming der wet in 4920 Verschillende Kamerleden den Minister vroegen, welke waarborgen hij stelde ten aanzien van deugdelyk onderwijs, wees deze op de kleinere klassen, de ver beterde opleiding voor onderwijzers, 't ver volgonderwijs en het 7e leerjaar. Thans acht men het van regeeringswege noodig de financiën in evenwicht te bren gen hierdoor zal men ongeveer 85 mil- lioen moeten bezuinigen. Doordat enkele hoofdstukken der Begrooting niet voor bezuiniging vatbaar zijn, zal op andere hoofdstukken meer moeten worden bezui nigd, het onderwijs van het volkskind zal zelfs 30 pCt. minder moeten kosten. Deze bezuiniging zal verslechtering van het on derwijs tengevolge hebben, wat voor de Maatschappij zeer gevaarlijk is, immers de ontwikkeling beïnvloed de welvaart der maatschappij. Vervolgens zette spr. duidelijk uiteen, welke veranderingen er zullen komen als de plannen doorgevoerd worden. De be langrijkste wijzigingen zijn wijziging bouw besluit, geen salaris van het Rijk voor het geven van vervolgonderwijs, wijziging op leiding onderwijzers, vergrooting van het aantal leerlingen per klasse. En als men nu, aldus spr., beseft, dat al wat men aan het tegenwoordige kind tekort doet, dit in zijn latere leven niet meer kan herstellen, dan begrijpt men waarom thans deze actie gevoerd wordt. Met een aansporing dat iedereen mede zou werken om te voorkomen, dat deze verslechtering van het L. O, tot stand komt, besloot hij zijn rede. De Voorz. dankte den heer Thijssen voor zijn gevoelvolle en duidelijke rede en verzocht de aanwezigen de lijsten voor deze actie met hun handteekening te willen voorzien. Hierna sloot hij de bijeenkomst. Zailichem. Van den heer J. v. D. zijn hier 25 eenden spoorloos verdwenen. Alle nasporingen der politie zijn tot heden vruchteloos. De heer A. A. v. Dommelen, hoofd der openbare school, is in gelyke betrek king te Jutfaas benoemd. Zaltbommel. In een vergadering be legd door de afdeeling Bommelerwaard der Geld. Overijselsche Maatschappij van Land bouw, werd na een inleiding van den heer Den Ouden, ambtenaar van de Landbouw- Onderlinge met algemeene instemming be sloten toe te treden tot de Geldersche Landbouw-Onderlinge. Opgericht werden twee afdeelingen Bommelerwaard-Oost en Bommelerwaard- West. Tot bestuursleden werden bij acclamatie aangewezen voor de afdeeling Bommeler waard-Oost de heeren Jac. de Ridder te Gameren, vooorzitter D. Dingemans. Kerk wijk W. F. van Eekelen, Zalt-Bommel A. Hoeflaken, HedelH. de Gaay, Hur- wenen W. de Vries Czn., Rossum J. van Groeningen, Kerkdriel en H. J. A. Kosters te Heerewaarden. Voor de afd. Bommelerwaard-West de heeren D. W. van Dam te Brakel, voor zitter W. de Gaay, NederhemertGer. van Os, AalstJ. W. Brienen, Poederoyen Math, van Brakel Wzn., Zuilichem en Alb. Bakker te Ammerzoden. as-Gadeaux

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2