voor liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de BomnieJerffaard. No. 4247. Woensdag 29 November BEHOORENDE BIJ HET INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur, Verzoeke andermaal opneming van het volgende in uw blad, waarvoor bij voor baat mijn dank. In het voorgaande nummer van uw blad wordt in het verslag van den gemeente raad van Genderen een voorstelling van zaken gegeven, inzake het enten tegen houtvuur door den veearts, waardoor de in druk gewekt wordt alsof ondergeteeker.de voor het enten van houtvuur gerekend zoude hebben, zonder daartoe het recht te hebben. De Voorzitter zegt immers, dat hem eenige gevallen ter oore waren gekomen enz. Om dit recht te zetten, deel ik U mede, dat naast mij ligt het goedkeuringsbesluit van Ged. Staten van Noord-Brabant 1915, waarin bepaald wordt, »dat de entstof door den veearts aan den eigenaar in rekening kan gebracht worden.Klaar blijkelijk heeft men deze wijziging over 't hoofd gezien. Tevens zij hierbij opgemerkt, dat ent stoffen en sera zoowel voor mensch als dier dure middelen zijn. en blijven. Niet tegenstaande aandrang van verschillende Landbouw-maatschappijen en van de Mij. voor Diergeneeskunde in Nederland, wil de Directeur-Generaal van Landbouw geen verlaging overwegen, tenzij wordt aange toond dat door de verhoogde prijzen (100 pCt.) het gebruik daardoor vermindert. Hoogachtend, UEd. dw. W. F. HILWIG. Vergadering van den Raad der Gemeente WIJK c.a. op Zaterdag 25 November des vm. half tien. Voorzitter EdelAcfitb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 9.45 uur de vergadering met gebed. Hierna leest de Secretaris de notulen der vorige vergade ring. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden op- of aanmerkingen heeft op deze notulen, zegt het lid v. d. Velden dat hij niet heeft gezegd, dat Baron van Wassenaar f 150.zou willen bijdragen in de kosten van het uitgraven van het z.g. gat aan den Molendijk, doch dat de kosten ongeveer f150.zouden bedragen en Baron v. Wassenaar gevraagd zou kunnen worden hiertoe bij te dragen. Hierop worden de notulen goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit van 4 November, gewijzigd Raadsbesluit 31 Augustus, wijziging gem. begrooting, betreffende de posten uitbag geren der Maas voor de aanlegplaats, groot f 1500.aangaan geldleening ten behoeve der Bank van de Nederlandsche gemeenten, groot f 2000.en f 6300. voor het aangaan eener geldleening. De Voorzitter stelt voor, voorloopig geen aandeelen in deze Bank te nemen, omdat slechts 3 pCt. rente wordt vergoed en de gemeente er dus geld moet bijleggen. Aldus wordt besloten. Roza. Hoe staat het met het nader onderzoek in Den Haag inzake de distributie? Voorzitter. Er is kans dat uit Den Haag zal worden terugbetaald. Boender. Hoe groot zal dit bedrag zijn Voorzitter. Dat weet ik niet, de zaak is nog in onderzoek, mijn zoon is naar Den Haag geweest, en men zeide hem daar, dat waarschijnlijk een gedeelte terug zal worden betaald Roza. (Tot den Secretaris). Waarom leest u die 3e post nu weer niet voor Secretaris. Dit doe ik zonder erg. Roza. Ged. Staten zoowel als B. enW. hebben ons een onderzoek toegezegd over die f2925,en nu keuren zij het toeh goed. Ik had liever gehad, dat Ged. Staten eerst het onderzoek hidden afge wacht, voor zij dit besluit goedkeurden. v. d. Velden. De Raad protesteert tegen deze goedkeuring, wijl de zaak nog in onderzoek is. Voorzitter. U hebt het zelf goedgekeurd, bij raadsbesluit van 4 November, ik stond er verstomd over, dat er niemand iets over zei. W. Bouman. Ik kan mij niet herinneren dat het bedrag van f2925 is voorgelezen. Roza. Ik vind het vreemd, dat het toen niet is voorgelezen en nu springt de Secretaris er weer over heen. Toevallig dat wij het gisterenavond hebben gezien. v. d. Velden. Het Raadsbesluit is be slist zoo niet voorgelezen, wij zijn toch geen idioten, die eerst Ged. Staten vragen een genomen raadsbesluit voorloopig niet goed te keuren, omdat de leden van den Raad zich hebben vergist, en daarna het zelfde Raadsbesluit in een volgende ver gadering goedkeuren. Het is absoluut niet voorgelezen. Voorzitter. Leest den brief van Ged. Staten. Roza. Dit bedrag is ongemerkt in die cijfers geschoven, het was billijk geweest dat de zaak behoorlijk was toegelicht, wij hebben geheel te goeder trouw het besluit genomen. v. d. Velden. Er is al zooveel over te doen geweest, de Voorzitter begrijpt toch zelf wel, als wij het minste idee hadden gehad, dat het bedrag er in begrepen was geweest, dat wij dan toch zeker het besluit niet zouden goedkeuren. Wij hooren hier van niets. Ik hoor b.v. zeggen, dat het militiebedrag reeds in Den Haag betaald is. Hoe kunnen wij handelen in het belang der gemeente als wij van alles onkundig worden gelaten en worden geblinddoekt. Die zaak had duidelijk onder de oogen moeten worden gezien. Voorzitter. Dan hadt U de stukken moeten inzien. v. d. Velden. Daar schieten wij niets mede op, alle stukken komen niet ter tafel. De vorige vergadering heb ik de stukken ingezien en toen was dat stuk er beslist niet bij. Dat alle ingekomen stukken niet worden behandeld, daar heb ik de bewijzen van. Er is een brief gekomen van den Minister van Oorlog bevattende inlichtingen over de militiegelden, deze brief is niet behandeld. Voorzitter. Deze brief was gericht aan B. en W. v. d. Velden. Ook in de vergadering van B. en W, is die niet behandeld. Wethouder Boender weet er niets van. Toevallig vind ik hem hier tusschen de stukken, toen ik die kwam inzien, men beproefde wel, hem toen uit mijn handen te trekken, doch ik liet dat niet toe en heb hem overgeschreven. Wij zitten hier in 't belang der gemeente en dan is het billijk dat alle stukken worden voorgelezen. Van het begin af aan is hier alles even geheimzinnig toegegaan. Toen het besluit van den Minister kwam over de uitkeering uit de oorlogswinstbelasting moest Wet houder Boender 's morgens op zijn bed het besluit teekenen om de f 4000.te halen. Boender. Dat is niet waar. v. d. Velden. Het was toch in ieder geval voor acht uur. Voorzitter. U moogt dat gerust zeggen, u zegt zooveel. Roza. Zooals het daar ligt is het besluit niet voorgelezen, wij wisten niet dat het distributiebedrag er in begrepen was. Nu las de Secretaris weer die posten voor, doch springt over dezen heen. Zeker wij hadden het beter moeten onderzoeken, doch wie kan denken, dat, waar Ged. Staten ons een onderzoek toezegden zij in de eerstvolgende vergadering het aangehouden besluit weer ter goedkeuring zouden aan bieden. Ik zal er niet over gaan zitten zwammen, doch ik ga er niet mede accoord, ik moet weten, hoe deze zaak in elkaar zit. v. d. Pol. Het komt niet uit, het eene te lezen en het andere na te laten. v. d. Velden. Is het r.iet opmerkelijk 3 posten worden gelezen en juist de post waarover zooveel te doen is niet, dat wekt achterdocht. In deze zaak is niet eerlijk gehandeld van het begin af aan. Voorzitter. Alles is openbaar geweest. Roza. Het eerste begin niet. v. d. Velden. Wat moeten Ged. Staten wel denken, Roza en ik zijn. daar geweest en men zegde ons een onderzoek toe en nu keuren wij het besluit goed. Wij lijken wel idioten, wat moeten Ged. Staten wel denken Roza. Ged. Staten zullen denken dat wij ezels zijn en daar hebben ze gelijk in. Secretaris. De heeren doen net of ik opzettelijk den post niet heb voorgelezen, is dat werkelijk de bedoeling Ik wil mij dat niet aangeleund hebben. Roza. Dat lokt u zelf uit. Secretaris. Ik sta geheel buiten den Raad. De brief van Ged. Staten is voor gelezen, de Voorzitter heeft dat zelf ge daan. v. a. Velden. Op 4 November is deze post niet voorgelezen. Roza. Ik zal deze zaak zoover onder zoeken als ik kan, ik ben niet van plan daarin te berusten. v. d. Velden. Wij doen het best weg te loopen, op deze manier wensch ik hier niet langer te "zitten. v. d. Pol. Het is meer dan erg den Raad zoo'n rad voor de oogen te draaien. Secretaris. Er is geen haar op mijn hoofd dat daaraan heeft gedacht. W. Bouman. Deze zaak is niet behoor lijk afgewikkeld. Wij wenschen daarin niet te berusten, voordat de hoogste trap is bereikt. Hoever het reikt weet ik niet, kan een Commissie deze zaak niet onder zoeken Voorzitter. De Raad heeft het recht een onderzoek in te stellen. v. d. Velden. Wij behoeven niet verder te onderzoeken. De Commissaris der Koningin heeft mij bericht, dat hij naar aanleiding van dit Raadsbesluit geen verder onderzoek ter plaatse wenscht in te stellen. Roza. Ik wil weten hoe het in elkaar zit en zal onderzoeken op welke manier dan ook, desnoods tot aan de Koningin toe. v. d. Velden. H. v. Doveren behoefde niet naar den Haag te gaan. Er was be sloten dat de Raad de zaak zou onder zoeken. De Secretaris en ik zouden naar den Haag zijn gegaan, doch daar is niets van gekomen. Secretaris. Ik wilde mij niet met de distributiezaken bemoeien. v. d. Velden. De Raad hoort nergens van, alleen omdat de Minister het bedrag van de u:tkeering heeft afgehouden, zijn wij er iets van te weten gekomen. v. Kuijk. Ik wil er mijn vingers voor omhoog steken, dat de post in de vorige vergadering niet is voorgelezen en in de vergadering van 31 Augustus ook niet. v. d. Pol. Ik ook. v. d. Velden. Wat de vergadering van 4 November betreft ik ook, en hoogst waarschijnlijk zal het 31 Augustus ook wel niet zijn voorgelezen. Voorzitter. Hij zegt hoogstwaarschijnlijk van iets waar hij niet is bij geweest. Hij zegt wel meer, ten bewijze daarvan heb ik hier een brief, dien ik even zal voor lezen. Roza. Dien brief heb ik gezien en dat hij te zijner tijd wordt voorgelezen daar tegen heb ik geen bezwaar, maar dien brief heeft niet den minsten invloed op deze zaak. Voorzitter. Dit weet ik. Hierop leest hij een brief voor van v. Wijk uit Gro ningen. Deze geeft in dit schrijven te kennen dat hij uit het Raadsverslag in het Nieuwblad v. Heusden heeft gelezen, wat het raadslid v. d. Velden heeft gezegd omtrent de uitbreiding van den aanleg voor electrisch licht bij Adam .Nieuwkoop. Wat genoemd raadslid daar zegt is bezijden de waarheid. Ten eerste is zijn naam geen de Bruijn doch v. Wijk ten tweede is hij nooit bij den zoon van v. d. Velden ge weest om materialen, dan is het geen wonder dat zijn aanleg is goedgekeurd wijl hij reeds 25 jaar bij het vak is en vele aansluitingen en leidingen heeft aan gelegd, in tegenstelling met hen, die voor een jaar nog geen electriciteit hadden ge zien. Daarbij is de kleine uitbreiding ge heel geschied onder toezicht en verant woordelijkheid van de P.N.E.M. agent Furster. v. d. Velden. Al wat die man schrijft is waar, dat hij v. Wijk heette wist ik niet, omdat men altijd zegt een zoon van Nees de Bruin, dacht ik dat hij de Bruin heette, ik heb nu ook pas gehoord dat hij v. Wijk heet. Dat hij niet bij mijn zoon is geweest, is ook waar. Adam Nieuwkoop heeft om materialen gevraagd en deze is bereid dit hier ten allen tijde te komen bevestigen. Dat de aanleg goed is, geloof ik graag, ik weet ook heel goed dat hij een man van het vak is, doch daar ging het niet over. De zaak was alleen, dat hij niet by de P.N.E.M. is ingeschreven. Voorzitter. Dan zult u beiden gelijk hebben. Secretaris. Liquideert het levensmid- delenbedrijf zooals men dat op andere plaatsen ook doet. Voorzitter. Daar is het niet om te doen. Roza. Hoe bedoelt u dat? Voorzitter. Dat weet u best, de zaak moet slepende gehouden worden. Roza. Ik wacht nog steeds op een voorstel van B. en W. om het levens- middelenbedrijf te liquideeren, laat die er dan mee komen. W. Bouman. Dit bedrijf had al drie jaar terug geliquideerd behooren te worden. Voorzitter. Wij kunnen nog niet liqui deeren. We moeten nog afrekenen met andere plaatsen. Andel heeft pas betaald, Almkerk weigert te betalen, dat moet eerst geld van Werkendam krijgen en hoe het dan moet weet ik niet, ze zullen het dan waarschijnlijk op een accoord gooien. In Drunen moest de gemeente nog f 3000. betalen, doch daar is geen mensch die er over denkt, dat de Burgemeester die in zijn zak heeft gestoken. Roza. Dat treft niet den Raadik heb dit reeds vroeger gezegd en wensch dit hier nog eens te herhalen, dat ik beslist niemand verdenk, ik wil alleen weten hoe de zaak in elkaar zit. Wat de menschen vertellen daarvan hebben wij ons niets aan te trekken en daarvoor zijn wij niet aansprakelijk. v. d. Velden. Wat de menschen rond- kraaien moeten ze zelf weten, iedereen weet dat de Burgemeester niet belast is geweest met de administratie van de dis tributie. Voorzitter. Men moet maar hooren, waar de praatjes vandaan komen. v. d. Velden. De zaak is niet gezond behandeld, als een zaak eerlijk is waarom dan die geheimzinnigheid. De bewuste post is niet voorgelezen daar wil ik een eed voor afleggen. v. Kuijk. Het beste is, dat wij de Raadsvergadering verlaten. Er dient hier wel een stel advocaten te zitten om niet bedrogen te worden. Weth. Bouman. Kalm, kalm, men mag alles niet zeggen, Ik protesteer er tegen te zeggen dat men bedrogen wordt, de brief is behoorlijk voorgelezen en als u zegt dat u het niet gehoord hebt kan ik me dat begrijpen, dat kan ieder overkomen. v. Kuijk. Dat bedrag is niet voorge lezen. v. d. Pol. Ik zeg ook dat het niet is voorgelezen. We worden hier met open oogen bedrogen. Roza. Mag ik Wethouder Bouman een vraag doen Wist u dat het bedrag daarin was begrepen Weth. Bouman. Ja dat wist ik. Roza. Dan zou ik het flink hebben gevonden, dat u de zaak had toegelicht, u weet heel goed hoeveel er over te doen is geweest en dat wij dit besluit niet zouden hebben genomen als wij hadden geweten dat het bedrag er in begrepen was. Weth. Bouman. Er is niemand geweest die mij iets gevraagd heeft. Roza. Wist Wethouder Boender het Boender. Neen, ik wist het niet. v. d. Velden. Dan zou ik Wethouder Bouman er nog dit aan toe willen voegen dat deze, die het altijd over bezuinigen heeft, in 't vervolg nooit meer daarover behoeft te spreken, nu hij zoo maar klak keloos een bedrag van f2925.waarvan de herkomst nog in onderzoek is, op de schouders der belastingbetalers legt. Voorzitter. Dat is niet aan de orde. v. d. Velden. Dat weet ik, maar ik wil het hem toch even zeggen. Weth. Bouman. Dergelijke verwijten moogt gij niet doen, u zegt zooveel, doch ik doe u geen verwijten. U moogt den Voorzitter niet verwijlen dat de post niet is gelezen. v. d. Velden. Dat is hij ook niet. Voorzitter. Ik sluit over deze zaak de discussie. Wij gaan over tot afwerking der gemeenterekening. Vervolg in het Volgend nummer. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering gehouden te SLEEUWIJK, Zaterdag 18 Nov. 1922. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heer van der Straaten. Voorzitterde heer Sigmond, Burge meester. Nadat de vergadering met gebed is ge opend, leest de Secretaris de notulen van de vorige vergadering welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is 1. Het proces-verbaal der op 30 Sep tember j.l. gehouden opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. 2. Een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het in de vorige vergade ring genomen besluit tot wijziging der be grooting voor 1922. 3. Een besluit van den Commissaris der Koningin houdende herbenoeming van D. Koman en A. van der stelt Cz. tot leden van hef College van Zetters. 4. Een adres van het Bestuur der R.K. Vereeniging *de Kweekschool voor Vroed vrouwente Heerlen houdende verzoek om voor 1923 eene subsidie van f 50.te willen verleenen. Wordt afgewezen. 5. Een schrijven van het Gemeente bestuur van Gorinchem houdende bericht dat deze gemeente ingevolge art. 25 der Nijverheidsonderwijswet over 1921 een be drag van f 318.34 is verschuldigd aan de gemeente Gorinchem voor de leerlingen uit deze gemeente die de Ambachtschool heb ben bezocht. 6. Een adres van het Bestuur der Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose voor Woudrichem en Omstreken houdende verzoek om 1922 eene snbsidie te willen verleenen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten eene subsidie van f 10.te ver leenen. 7. Een adres van den heer A. G. van Duist, onderwijzer te de Werken, houdende verzoek om verlenging van zijn ziekte verlof. Wordt besloten dat verlof te verlengen tot 31 Dec. a.s. 8. Een adres van W. van der Wiel te de Werken houdende verzoek om zijne woning te willen doen aansluiten aan het electrisch net. Alvorens hierop te beschik ken wordt besloten aan de P.M.E M. een opgaaf te vragen van de daaraan verbonden kosten. 9. Een schrijven van de Vertegenwoor digers van 16 groote en midden groote gemeenten in Noordbfabant, waarin verslag wordt uitgebracht van de op 7 Oct. j.l. gehouden besprekkingen omtrent bezuini ging op uitgaven voor gemeente personeel. 10. Een schrijven van het Gemeente bestuur van Haarlemmerliede en Spaarn- woude houdende toezending van een af schrift van het door den Raad dier gemeente aan den Minister van Oorlog gezonden adres om wijziging van de Krin gen wet, met verzoek daaraan adhaesie te willen betuigen. Hiertoe wordt besloten. 11. Een adres van het Bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Werkendam en de Werken en van het Bestuur der Vereeniging voor Hervormd Christelijk schoolonderwijs te Werkendam en de Wer ken, houdende verzoek om te willen bevor deren dat voor de gemeenten Werkendam en de Werken c.a. een gelijke schoolgeld regeling wordt vastgesteld, daar de thans bestaande ongelijke schoolgeldregeling het gevolg heeft, dat ouders uit dezelfde ge meente naar gelang zij voor hun kinderen openbaar of bijzonder onderwijs begeeren minder of meer schoolgeld hebben te betalen. De Voorzitter deelt mede, dat dat B. en W. met het Dag. Bestuur van Werkendam in overleg zijn en aangezien dat overleg nog niet is beëindigd B. en W, voorstellen de behandeling van dat adres tot een vol gende vergadering uit te stellen. Hiertoe wordt besloten. 12. Een schrijven van het Schoolbestuur der Politievakschool vanwege den R. K. Bond »St. Michaëk gevestigd te 's Her togenbosch, houdende verzoek om op het afwijzend besluit inzake de aanvraag om subsidie terug te willen komen en alsnog eene subsidie te verleenen. Met alg. stemmen wordt besloten geene subsidie te verleenen. 13. Wordt besloten het percentage voor de heffing der plaatselijke inkomsten belasting in deze gemeente voor het be lastingjaar 1922/1923 te bepalan op 3|. 14. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting voor 1922 tot een bedjag van f 4528.34. 15. Wordt besloten tot het aangaan eener geldleening ad f 4300.voor de kosten van het dempen der haven en voor eene leening ad f 12000.voor meerdere stichtingskosten van het Gemeentelijk Elec- triciteits Bedrijf. 16. Wordt aangeboden de rekening over 1921. De Commissie met het nazien daarvan belast, wordt samengesteld van de heeren van Arkel en Kolf. 17. Wordt aangeboden de fcegrooting voor 1923. 18. Wordt in verband met de wijzi ging van de Gemeentewet, eene nieuwe verordening tot heffing eener belasting op de honden vastgesteld. Met 6 tegen 3 stemmen wordt de be lasting voor losloopende honden van f 4. op f 5.gebracht. De heeren Hoeke, Pellikaan en Pruissen wenschen deze belasting tot f6.opge voerd te zien. Voor vastliggende honden blijft de belasting onveranderd en bepaald op f 1. 19. Wordt met alg. stemmen benoemd tot onderwijzer te de Werken, de heer Ph. A. Ambags, die reeds eenigen tijd als tijdelijk (waarnemend) aan die school is verbonden. Met den benoemde stonden op de door B. en W. overlegde voordracht de heeren B. A. van den Bosch te Alblasserdam en J. Bravenboer te Rozenburg. Bij de rondvraag brengt de heer van Anrooij de woningtoestanden in de gemeente ter sprake, alsmede de werkeloosheid, welke opmerkingen door den Voorzitter worden beantwoord. De heer Pellikaan herinnert nog eens aan het nazien der brandspuit te Sleeuwijk. Hiermede wordt de vergadering gesloten. BIJVOEGSEL jtfeuwsblad [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5