Jwinl^ ^Japonnen .Shawls, jumpers .blouses. onder öoed, alles Runt U thuis zelf verven in mooie blijvende kleuren indien U TwinK_ gebruikt dat in 24 prachtige kleuren verkrijgbaar is. UND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4249. Woensdag 5 December 1922, DE LEVER'S ZEEP tiY Fabrikanten van Sunlight en Lux FEUILLETON. Kinderen Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 91525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. J.^VIAARDINGEN BUXTENLANDSCH OVERZICHT. Met de conferentie van Lausanne wil het niet erg vlotten, en de verwachtingen zijn niet zeer hoog gespannen. Voor een groot gedeelte wordt den slechten indruk gewekt door het werk der commissies, van wier werkzaamheden weinig uitlekt en waardoor den indruk wordt gewekt dat de conferentie geen stap vooruit komt. Mag men Reuter evenwel gelooven, dan is er geen reden voor zwartgalligheid ten aan zien der vorderingen van de conferentie en is het niet waarschijnlijk dat zij bin nenkort verdaagd zal worden. Zaterdag zijn de besprekingen over de capitulaties begonnen, een der belangrijk ste geschilpunten. De Geallieerden en alle Europeesche regeeringen meenen, dat de capitulaties niet gemist kunnen worden zonder dat andere waarborgen gegeven worden voor de veiligheid der buitenlan Door L. J. FIKKEE. 51) «O, gij weet niet, hoe goed het doet, zulke woorden te hooren, als men jaren lang van allen omgang met anderen ver stoken is geweest,® ging hij voort, «als men alle hoop heeft laten varen en alle levenslust heeft verloren, voor altijd voor altijd.® «Laat deze handdruk u dan ten bewijze strekken, dat gij tenminste ook nog eene vriendin hebt,® sprak Viola bewogen, den dokter hare zachte, schoongevormde hand toestekend. Hij nam de hem aangeboden hand in de zijne, zag het meisje zwijgend aan en boog toen langzaam het hoofd. Viola voelde, hoe een traan op hare hand viel. «Ik dank u,« stamelde hij, 2ich spoedig herstellende en het hoofd driftig opheffende, als schaamde hij zich over zijne oogenblik- kelijke zwakheid, «Wat er ook moge ge- beure, en wat het leven mij verder brenge, ik zal steeds met vreugde aan dit uur terugdenken. Doch nu heb ik u beiden een klein verhaal te doen, teneinde mijn eenigszins zonderling voornemen, om u juist tot het Cleefsche te vergezellen, op te hel deren, of liever, te rechtvaardigen.® ders de Turken stellen den eisch, dat buitenlanders die zich in Turkije vestigee, zich ook, juist zoo als zij in alle andnre Europeesche landen doen, zonder eenig voorbehoud aan de wetten van dat land onderwerpen. De Geallieerden handhaven hun opvatting dat de capitulaties een on derdeel vormen van een verdrag en dus alleen opgeheven kunnen worden met wederzijdsch goedvinden en de Japansche gedelegeerde herinnerde aan de capitulaties in zijn eigen land, die pas na een wetge- venden arbeid van twintig jaar opgeheven konden worden. En de Turken willen nu maar zonder slag of stoot gelijk gesteld worden met de andere mogendheden De Italiaansche gedelegeerde Barroni heeft in herinnering gebracht, dat het stel sel der capitulaties inderdaad ontstaan is op initiatief van de Verheven Porte zelf, die op deze wijze den buitenlandschen handel heeft willen aanmoedigen en dat Turkije met afschrikking van de vreemde lingen niets bereikt, daar het op den duur toch aangewezen zal zijn op economische samenwerking met, en steun uit, Europa. Ismet Pasja bleef evenwel halsstarrig beweren, dat de capitulaties krenkend zijn voor de waardigheid der Turken en dat het stelsel niet vereenigbaar is met het begrip der onafhankelijkheid. Lord Curzon poogde tenslotte een oplossing te vinden in dezen zin, dat de naam capitulaties zou worden afgeschaft, maar dat Turkije niet temin waarborgen zou geven voor de vei ligheid der Europeanen. Of men in de sub-commissies, waarheen het vraagstuk tenslotte verwezen is, een oplossing dezer netelige kwestie zal kunnen vinden Als de Turken geen stap willen wijken, zeker niet. Wat den toestand in Griekenland be treft, het bericht, dat de legers te West- Thracië in staat van ontbinding zouden verkeeren, wordt nadrukkelijk door de Grieksche delegatie te Lausanne tegenge sproken. Eveneens het gerucht, dat Ve- nizelos naar Athene zou vertrekken om de regeering zelf in handen te nemen. Daar entegen komt uit Rome het bericht, dat de bevolking op de eilanden in verzet ge komen zou zjjn tegen het revolutionaire comité. Of deze beweging van eenige be- teekenis is, zal moeten blijken. lntusschen heeft de Paus, door bemid deling aun den nuntius te Bern, stappen gedaan bij Venizelos om te voorkomen, dat Viola en Frederik wisselden een snellen blik, toen de dokter begon «Mijn naam is Charles Duplonge ik ben te Parijs geboren en zou aldaar in den geestelijken stand worden opgeleid. Doch ik leerde in mijne geboorteplaats een meisje kennen, dat al spoedig mijn geheele hart innam en geene plaats meer overliet voor ingespannen studiën. Ik beminde haar met al de kracht, die in mij was ik zou mijn leven gewillig voor haar gegeven hebben, indien dit noodig ware geweest. Zij was niet mooi, doch haar hart was als goud en hare ziel was rein als van een engel. Hij zweeg eventoer. hij voortging, klonk zijne stem hard en ruw, hoewel hij nu en dan haperend de woorden uitsprak. «Ik liet alzoo mijn ouders, die zeer rijk waren, al spoedig bemerken, dat ik geens zins lust in den voor mij gekozen loopbaan gevoelde, en op zekeren dag bekende ik hun, dat ik geen hooger geluk zoude wen- schen, dan Thérèse de mijne te mogen noemen. Mijn vader werd bij het hooren van deze verklaring woedend en zwoer met een duren eed, mij op staanden voet de deur uit te zullen jagen, indien ik hem niet onmiddellijk beloofde, die gedachte voor altijd uit mijn hoofd te zetten en van dat meisje af te zien. Natuurlijk weigerde ik, tengevolge waarvan mijn vader, buiten zich zeiven van drift, een op de tafel liggende hondenzweep, daar even te voren neergelegd, opgreep en mij daarmede eenige gevoelige slagen toediende. Ik de revolutionaire regeering te Athene haar bloedig werk voortzet. De verontwaardi ging, die naar aanleiding van de terecht stelling der royalistische ministers in de Geallieerde landen aan den dag gekomen is, heeft vermoedelijk wel eenigen indruk gemaakt op de tegenwoordige machtheb bers te Athene, tenminste, prins Andreas, de broer van Koning Konstantijn, is er genadig afgekomen. Hij is tot levenslange verbanning veroordeeld waarom hij niet rouwig zal zijn en voorts tot degradatie. Dit laatste is wel vernederend, maar prins Andreas zal het als een daad van willekeur van een onwettige regeering opvatten en de degradatie als een bloote formaliteit ondergaan hebben. Moedig zijn ze gestorven, de onvoorbe reid- en wederrechtelijk doodgeschoten Grieksche ministers. Goenaris, van zijn ziekbed gehaald, toonde niet de minste vrees, trok kalm zijn overjas recht, vestigde zijn scherpen blik op het huis, waar zijn jonge vrouw woont en glimlachte, toen de soldaten even aarzelden. Baltazzi veegde zorgvuldig zijn lorgnet schoon en zag daarna de man nen, die hem terechtstelden, stuk voor stuk scherp en onbewogen aan. En de anderen gedroegen zich niet minder heldhaftig. De Iersche Vrijstaat wordt heden Dins dag ingewijd en volgens het Engelsche Zondagsblad «Observer« zal tegen dien tijd de koninklijke goedkeuring zijn gegeven aan de noodzakelijke wetsontwerpen, die door het Britsche parlement zijn aange nomen. In een buitengewone zitting zal de voorloopige regeering haar verantwoorde lijkheden officieel overdragen aan het par lement van den Ierschen Vrijstaat. De tegenwoordige Dail, het voorloopige parle ment, zal vooreerst het Lagerhuis zijn. Da Senaat moet nog worden samengesteld. Deze zal uit zestig leden bestaan, van wie de helft door den president wordt benoemd en de andere helft gekozen door het La gerhuis. Wanneer een gouverneur-generaal is benoemd, zal het parlement van den Vrijstaat volledig zijn. BINNENLAND. Te bentyden belastingbetalers. De totale opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting te Warder (Noord-Hol land) zal over het belastingjaar 1922*4923 vermoedelijk wel 7s meer zijn dan op de begrooting geraamd. De gemeenteraad heeft voelde, hoe mij het bloed naar bet hoofd steeg doch ik bedwong mij en trad naar de deur. Toen ik die opende, om heen te gaan, schreeuwde mijn vader mij na, dat ik terstond zijn huis verlaten en nimmer weer een voet over den drempel zetten zou, indien ik niet als een hond wilde worden weggejaagd. Ik ging met het vaste voornemen, nooit terug te keeren, en ik heb woord gehouden. Eenige jaren later hoorde ik dat mijn vader gestorven was en mij onterfd had. Mijn moeder stelde alle pogingen in het werk, om mij weer met haar te verzoenen. Helaas Ik wilde niet, en uit hartzeer over het verlies van haar eenig kind, daalde zij kort na den dood van haar man ten grave, haar gansch onmetelijk vermogen aan de kerk nalatende, daar ik beslist had ge weigerd, ooit een penning van haar te zullen aannemen. Kort na haar dood vernam ik door een toeval, dat de oorzaak van deze geheele rampzalige geschiedenis een zekere Bourreau was, een laaghartige schelm, die onder zijn schijnheilig masker het hart van een ellendeling ronddroeg. Deze had Thérèse bij mijn vader voor gesteld als een lage deerne en van haar dingen verteld, die ik liever niet herhaal. Hij was het geweest, die mijn ouders steeds feller tegen ons ophitste en hen eindelijk wist over te halen, mij als een nietswaardige te verstooten en te onterven, waarbij de schurk zich zelfs niet ontzag mij van de zwaarste misdaden te beschuldigen, die ik nu besloten om aan allejbelastingplichtigen 1/3 gedeelte van hun belastinggeld terug te betalen. Door gas vergiftigd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag had in de woning van mevrouw Henner, geboren Schrender, aan de Heerenstraat te Leiden een gasvergiftiging plaats door een lekkage in de leiding. Meyrouw Henner is overleden. De andere huisgenootcn zijn weer bijgekomen. misdaad Vrijdagmorgen is de ruim 70-jarige weduwe Wolsink te Duetinchem, die alleen woonde, grootendeels verkoold in haar woning gevonden. Een onderzoek in deze zaak heeft de gedachte aan misdaad niet kunnen uitsluiten. Oppervlakkig valt de doodsoorzaak hieruit te verklaren, dat de rokken der vrouw vlam hebben gevat, toen zij een petroleumlampje op den grond heeft willen vullen. In dat geval mocht echter worden aangenomen, dat de vrouw, die nog vlug ter been was. naar buiten zou zijn gesneld. Ze werd echter voorover lig gende gevonden in een hoek van de kamer, aan de overzijde van de deur, terwijl op de plaats waar het lampje stond een ver- sche plas bloed lag en ook aan den muur een bloedstreep is ontdekt. Het beneden- lichaam van de vrouw en de beenen waren geheel verkoold. Hoewel de vrouw in een der achterstraten woonde, stond zij er toch voor bekend een aardig spaarduitje te be zitten. Zij had echter de gewoonte haar geld ieder uur op een andere plaats te verstoppen. Het onderzoek van de Justitie uit Arnhem is nog niet bekend. o— Huiselijk drama, moordaanslag en zelfmoord. Zaterdagochtend om 9 uur kreeg een schoenmakersknecht ruzie met de vrouw van zijn patroon, bij wien hij op den Over toom bij de Kattenlaan te Amsterdam in huis woonde. Hij greep een schoenmakers mes en verwondde haar aan het hoofd. De wond is niet van ernstigen aard. De vrouw vluchtte de straat op en ontkwam aldus aan een ernstiger mishandeling. De dader, die haar reeds sedert geruimen tijd had vervolgd, sloot zich in een kamer op en sneed zich den hals af, Toen de politie kwam was hij reeds overleden. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. na mijn heengaan uit de ouderlijke woning in den vreemde zoude bedreven hebben. Ik had mij inmiddels met mijn Thérèse in den echt begeven, en hoewel wij het juist niet breed hadden, leden wij toch geen gebrek. Mijn kennis van de plant en artsenijkunde kwam mij thans uitstekend te pas, en toen. ik zoo gelukkig was ge weest, de dochter en den zoon eens edelmans, die beiden door een zware ziekte aangetast en reeds als verloren beschouwd werden, in korten tijd volkomen te genezen, kreeg ik naam en verdiende spoedig veel geld. Doch juist, toen voor ons gelukkige dagen schenen te zullen aanbreken, trof ons een ramp, die aan ons levensgeluk voor altijd een einde maakte. Wij hadden eenig geld bespaard met het doel, een bezoek te brengen aan de eenige zuster van mijn vrouw, die lang geleden met haren man naar Holland was getrokken, teneinde een Fransche familie, die zich om staatkundige redenen genood zaakt had gezien, een ander vaderland te zoeken, aldaar behulpzaam te zijn. Buiten dezs zuster en mij had Thérèse niemand op de gansche wereld, die zich om haar bekreunde. Zoodra wij het noodige geld bijeen hadden togen wij op reis. Doch Bourreau, die mij als zijn doodsvijand volgde, had van onze reis kennis gekregen, hoe is mij altijd een raadsel gebleven, doch ik denk, dat hij mij heimelijk en aanhoudend had laten bespieden, teneinde eenmaal eene gelegen Belangrijke daling ran het ledental. De Gids, orgaan van het Chr. Nat. Vak verbond, deelt mede, dat de kwartaalstaat per 1 October weer een belangrijke daling van het ledental aangeeft. De daling beliep niet minder dan 2522 leden of 3.71 pCt. 1 October 1920 had dit ledental zijn hoogste punt bereikt, 76.756. In die twee jaar liep het met 11.364 terug. Brutale inbraak. Bij den heer P. W. Bouman, notaris te 's Gravenzaude, heeft men op brutale wijze ingebroken. Door het kelderraam zijn de inbrekers binnengekomen, waarna zij getracht hebben de brandkast te openen, wat echter niet gelukte. Hierna hebben zij zich meester gemaakt van tafelzilver, naar verluidt voor een waarde van een paar honderd gulden. Hondsdolheid. Te Zwolle zijn 4 personen en 6 honden door een dollen hond gebeten. Een der personen is reeds naar Utrecht overgebracht. Het verbod betreffende het losloopen van honden, niet gemuilkorfde, is voor de gemeente Zwolle in werking gebracht. Een dolle kat. In een huis op de Rozengracht te Am sterdam is een vrouw gebeten door een dolle kat. Zij is door den gemeentelijken geneeskundigen dienst behandeld. Het dier is met een net gevangen en in de honden bewaarplaats afgemaakt. Een goud haantje. Een pluimveehouder te Hilversum ver kocht een haan voorf115. Doodeljjk ongeval. Te Veendam geraakte de 40-jarige wa genknecht K. Bekkering door het op hol slaan van de twee paarden, onder den wagen, met het noodlottig gevolg, dat hij enkele oogenblikken later overleed. Hij laat een vrouw met 4 kinderen na. lijden al te vaak aan huidaandoeningeu als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt ge in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. heid te vinden, myn ongeluk volkomen te maken en mij voor altyd in het verderf te storten. Nauwelijks waren wij een paar dagen op reis, toen wij op zekeren avond, aan den zoom van een dicht woud gekomen, om den postwagen op te wachten, die ons mede zou nemen naar het naaste dorp, plotseling eenig geritsel achter ons in het struikgewas vernamen. Bijna op hetzelfde oogenblik sprongen eenige ge wapende mannen op ons toe en eer ik nog recht wist wat er met mij gebeurde, was ik aan handen en voeten gebonden en door twee hunner opgenomen, die mij door het dichte geboomte voortdroegen. Achter mij hoorde ik het hartverscheurend gillen mijner Thórère, en buiten raijzelven van woede trachtte ik uit de handen mijner bespringers los te rukken, doch zij lachte om mijne ijdele pogingen. Toen hief ik mijn hoofd zooveel mogelijk op en sloeg mijne tanden in den hals van een hunner. Brullend van pijn en woede gaf de kerel mij zulk eenen hevigen slag op het hoofd dat ik mijn bewustzijn verloordoch ik had onmiddellijk de stem van Bourreau herkend, toen hij met een zwaren vloek mij den slag toebracht. Wat er daarna met mij is gebeurd, weet ik nietwant toen ik weder bijkwam, lag ik vry en ongebonden weder op de plaats, waar de aanval had plaats gehad. Wordt vervolgd.) voor het Land van Heusden en Altenaje Langstraat en de BommelerwaarEl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1