Doodslag te Tilburg. Zondagavond kwamen V. H. en V. L. in een café in de Alleenhouderstraat te Tilburg. Daar tij onder invloed van ster ken drank waren, weigerde de kastelein te tappen zij verlieten daarop het café, gevolgd door twee andere bezoekers, waar onder zekere werkman V., 40 jaar, ongeh. dien vermaande kalm hun weg te gaan. V. L, trok daarop in drift het mes en bracht V. een steek in den hals toe, waardoor de hoofdslagader getroffen werd en de dood weldra intrad. De dader is gearresteerd. —o Verstikking door kolendamp. Zaterdagmorgen vond de zoon van schipper Vonk, wonende aan boord van zijn schip ïDe eerste Zorg«, liggende aan de Spaansche Kade te Rotterdam, in het achteronder van zijn schip, zijn 70-jarigen vader J. C. Vonk, en den twintigjarigen knecht, G. van den Brink, uit Bodegraven, beiden door kolendamp bevangen, ter kooi liggen. De te hulp gekomen Geneeskundige Dienst kon door kunstmatige ademhaling en toediening van zuurstof Van den Brink weer bijbrengen. De vader bleek reeds gestorven te zijn. Bloèdige twist. Zondagnacht kregen bij Zevenaar twee arbeiders een twist, die zoo hoog liep, dat een van hen, zekere v. W., een mes greep en daarmee zijn makker Steintjes een doo- delijken steek toebracht. Beiden waren woonachtig te Didam. De twist was door een kleinigheid ontstaan, toen zij zich van de Duitsche grens op weg naar huis hadden begeven. De dader vluchtte over de grens. De politie is hem op het spoor. o üloord te Kaalte. In het kanaal bij Raalte is het lijk opgevischt van zekeren Visser, waarvan de hersenpan was ingeslagen. Na afloop van een bruiloft is er ruzie ontstaan. Ook leefde V. met verschillende zijner familie leden in onmin. De dader is nog onbekend. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Maandag 4 December n.m. half acht. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 8.10 de ver gadering, daarna lezing der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen De goedkeuring door Ged. Staten van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Een verzoekschrift van de Vereeniging voor Middelbaar Onderwijs om voor hare school te Waalwijk over 1922 en volgende jaren een subsidie te mogen ontvangen van f 50 per leerling, die uit deze gemeente die school bezoeken. Uit de bijgevoegde memorie van toe lichting blijkt, dat een leerling uit deze gemeente de school bezoekt, die van algemeen belang wordt genoemd. B. en W. meenen, niet te mogen ad- viseeren om op dit oogenblik op het ver zoek in te gaan, omdat de gemeente toch reeds, ingevolge de Nijverheidsonderwijswet, aan de schoenmakersvakschool te Drunen en aan de school voor kunst-en technische ambachten te 's Bosch een bijdrage zal hebben te verleenen. De Raad gaat met dit voorstel accoord. Benoeming Regent Godshuizen. Door de Regenten der Godshuizen is een voordracht ingezonden, waarop ais no. 1 voorkomt de heer Yan Everdingen (aftr.) en als no. 2 de heer J. Zonneveld. De heer Van Everdingen wordt met 6 stemmen herbenoemd, 1 stem wordt blanco uitgebracht. De herbenoemde verklaart zijn benoeming weder gaarne te willen aannemen, waarop de Voorzitter zegt, dat de Godshuizen dit met genoegen zullen vernemen. Met 1 Jan. a.s. is aan de beurt van aftreding als lid van de plaatselijke Com missie voor School-toezicht Mr. C. W. van Ommeren. Met algemeene stemmen wordt het af tredend lid herbenoemd. Tengevolge van de nieuwe Leerplichtwet treedt thans de Commissie tot Wering van Schoolverzuim met 31 Dec. in haar geheel af en niet meer periodiek, als tot heden en ge schiedt de benoeming voor den tijd van 3 jaar. De commissie bestaat op 't oogenblik uit de heeren J. H. Verhoeven, W. van Wijnen, Carpay, W. F. Hilwig, A. Ver schuur. Met algemeene stemmen worden de aftredende herbenoemd. Vaststelling gemeente-begrooting. De Voorzitter verzoekt de commissie, die met het onderzoek belast is geweest, rapport te willen uitbrengen over dit onderzoek. De heer Uhl zegt, dat de commissie een avond heeft besteed voor het onderzoek der begrooting en zij niet veel bijzondere opmerkingen heeft. De commissie heeft gezien, dat vooral de schoolbehoeften be langrijk lager zijn geraamd, dat op de begrooting echter toch nog voor Hoofd. Omslag een bedrag voorkomt van f 20.000. De verschillende posten zijn heel schap pelijk geraamd, zoodat de commissie er geen heeft kunnen vinden waarop bezuinigd zou kunnen worden, omtrent een paar zou zij echter gaarne eenige inlichtingen ontvangen. Voor kosten personeel openbare werken is geraamd een bedrag van f 700.naar de commissie meent, is dit het salaris van den vroegeren architect, welke functie nog niet is vervuld. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. voor 't oogenblik nog niet de bedoeling hebben, met een voorstel tot aanstelling van een nieuwen architect te komen. Zij hebben echter gemeend den post op de begrooting te moeten handhaven, omdat zich misschien in den loop van het jaar ge vallen zouden kunnen voordoen die de aanstel ling gebiedend maken en dan dient er een bedrag voor beschikbaar te zijn. Het is vanzelf sprekend dat het bedrag niet zal worden uitgegeven, indien de functie niet wordt vervuld. De heer Uhl vraagt namens de commis sie, naar aanleiding van de posten voor pensioenstorting groot f2247.50 en f 375, wat B. en W. denken te doen indien het rijk, zooals zeer waarschijnlijk is, 3 of 5 pCt. der pensioenen zullen verhalen op de betrokken ambtenaren, of B. en Wr. dan hetzelfde denken te doen ten opzichte der gemeente-ambtenaren. De Voorzitter zegt dat het rijk zeer waarschijnlijk een gedeelte der pensioen stortingen door de ambtenaren zelf zal doen dragen zekerheid bestaat er echter nog niet, zoodat B. en W. hierover geen be sprekingen hebben gehouden. De raad heeft echter de bevoegdheid, ten allen tijde een beslissing te nemen om de pensioenstorting op de ambtenaren te verhalen. Verder zou de commissie gaarne inlich tingen ontvangen omtrent den post voor de Huurcommissie groot f 500. Het rijk betaalt hiervan wel f 250 terug, doch de overige f250 moet worden opgebracht, door de betrokken gemeente. De commissie is van oordeel, dat de huurcommissie voor deze gemeente geen reden van bestaan meer heeft en vraagt, wat B. en W. in dezen denken te doen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. er beslist voor zijn, de huurcommissie voor deze gemeente op te heffen. Ged. Staten is in dezen zin ook kennis gegeven, onder toevoeging, dat, zoo de andere gemeenten er nog wel belang in zagen de huurcom- rpissie voor hunne gemeente in stand te houden, er geen bezwaren tegen zou be staan, dat de commissie in het gemeente huis hier zou blijven vergaderen. Verdere opmerkingen heeft de commissie niet te maken, zoodat zij adviseert de be grooting voorloopig vast te stellen, zooals zij is aangeboden. De Voorzitter, nog enkele posten toe lichtende, zegt, dat het bedrag f2247,50 voor 15g pCt. pensioenstorting is bestemd, ter wijl het tweede bedrag geldt voor inkoop van de op 1 Oct. 1913 in dienst zijnde ambtenaren. Verder, dat zooals de commissie ook wel heeft gezien, het hooge batig saldo, niet in den gewonen dienst is geslopen, doch dat daarvoor een buitengewone aflossing van schuld is geraamd, zoodat de gemeente hiermede door de crisisschuld heen is en bovendien in het bedrag van f3100. voor aflossing van schuld nog een bedrag is geraamd voor aflossing van een leeningtje groot f1400. Alvorens de begrooting wordt vastgesteld zou de Voorzitter een kleine verandering willen brengen in den post rente voor geldleening, omdat daarin niet is opgenomen de rente voor de geldleening groot f 2000. bij de Godshuizen aangegaan voor de aan- deelen in de Bank voor de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Deze aan- deelen beloven een redelijk dividend, zoodat de uitgaven tegen de ontvangsten wegval len. Verder moet het bedrag voor aflos sing van geldleeningen met f 100 worden verhoogd, omdat de leening voor genoemde aandeelen is geraamd met aflossing in 20 jaar. Hierop wordt de begrooting met alge meene stemmen voorloopig vastgesteld, zooals zij door B. en W. is aangeboden. Bij de rondvraag vestigt de heer de Haan de aandacht op de slechte hoedanigheid van het gas. Hoewel in de vorige vergade ring is gezegd, dat de directie verbetering had beloofd, valt van deze verbetering nog niet veel te bespeuren. Spr. zou daarom den Voorzitter willen verzoeken het gas door een deskundige te doen onderzoeken. De heer Uhl bevestigt het gesprokene door de heer de Haan, ook hij heeft ondervinding van het slechte gas. De Voorzitter zegt, in de meening te hebben verkeerd, dat het gas werkelijk beter was. Zoo iemand er al eens over, klaagde, dan stond daartegenover een ander die beweerde dat het gas thans redelijk goed was. Spr. belooft echter op een ongelegen tijdstip het gas door een des kundige te zullen laten onderzoeken. Hierop wordt de vergadering gesloten. Openbare Raadsvergadering der gemeente GENDEREN, gehouden op 30 November 1922, des nam. 3 uur. Allen aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering, waarna besloten wordt de vaststelling van de notulen aan te houden tot de volgende vergadering. De Voorzitter deelt mede, dat Gedepu teerde Staten bij besluit van 22 November 1922 goedkeuring hebben verleend aan het Raadsbesluit van 28 Septemher 1.1., waarbij besloten is tot verkoop, voor den prijs van f 70.van een stukje gemeentegrond aan J. van der Mooren. Ingekomen is Een verzoek van de bewoners aan de Buitensche straat om aldaar een straat lantaarn te plaatsen. Dit stuk wordt ter afdoening gesteld in handen van B. en W. De Voorzitter zegt, dat hem is mede gedeeld, dat de achterwielen van den lijk wagen zeer slecht zijn en noodzakelijk door nieuwe moeten worden vervangen. Het zou dan tevens gewenscht zijn, boven die wielen spatborden te doen aanbrengen, ten einde beschadiging van het kleed te voor komen. B. en W. worden gemachtigd dit werk te doen uitvoeren waarvoor het be- noodigde crediet wordt toegestaan. Aan de orde lo. Voorloopige vaststelling gemeente rekening over 1921. De Heer Boll zegt, dat de commissie van onderzoek de rekening heeft onderzocht en daarin stukken heeft aangetroffen, die niet behoorlijk waren onderteekend. Verder wenscht de commissie eenige inlichtingen met betrekking tot de begravenisrechten en eenige kosten, die onder Hoofdstuk II onder reis- en verblijfkosten zijn verant woord. De Voorzitter geeft reden op, hoe het komt, dat sommige stukken niet waren geteekenddeelt verder mede, dat geen begravenisrechten over 1921 geheven zijn en geeft verder toelichting op de posten van uitgaaf, wegens reis- en verblijfkosten. Bij monde van den Heer Boll stelt de commissi^ daarna voor om de rekening over 1921, zooals ze door B. en W. is aangeboden, voorloopig vast te stellen in ontvangst op f 59113.11, in uitgaaf op f 51258.90 en alzoo met een voordeelig slot van f 7854.21. Overeenkomstig dat voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. De beide wethouders onthielden zich, ingevolge de wet, van stemming. 2o. Aanbieding gemeen tebegrooting 1923 De Voorzitter deelt eenige posten van de begrooting mede, waaruit blijkt dat de toestand van de geldmiddelen der ge meente, zich gunstig laten aanzien. Ver meldde de begrooting voor 1922 een na- deelig slot van bijna f 7000, het dienstjaar 1923 vangt aan met een voordeelig slot van f 7855. Bovendien wordt in 1923 en vervolgens, ingevolge de wet van 24 Mei 1897, een uitkeering ontvangen van ruim f1400. Het gevolg van een en ander is zegt Spreker, dat sommige posten, die op plaat selijke belastingen betrekking hebben, voor 1923 belangrijk lager zijn geraamd, dan voor 1922. De opcenten op de Vermogens belasting zijn geraamd op f1300, in 1922 op f 1500. De opbrengst van de opcenten op de Rijksinkomstenbelasting is geraamd op f 3250, dat is f 1250 minder dan het vorige jaar. Verder is de Hoofdelijke Om slag voor 1922 geraamd op f 13250 en B. en W. kunnen met voldoening mede- deelen, dat thans kan worden volstaan met de heffing van f 5500. Wanneer de belastingen geheven worden tot deze bedragen dan wordt nog genoeg geheven om van de gemeenteschuld, die thans f 12000 bedraagt, f 9000 af te lossen en bovendien is er dan een post voor onvoorziene uitgaven zoo hoog als er nog niet geweest is, n.l. van ruim f 1400, Alles wijst er op, dat met zekerheid verwacht kan worden, dat wij, wat de geldmiddelen der gemeente betreft, de moeilijke en dure jaren achter den rug hebben. Immers, hoewel het gewaagt is voorspellingen te maken, laat het zich aan zien, dat de belastingen in 1924 tot geen hooger bedrag zullen geheven moeten wor den dan voor den oorlog geschiedde. In 1924 toch zal f 6000 minder uitte geven zijn dan in 1923, omdat dan slechts f 3000 wegens geleend geld, als restant der leening zal af te lossen zijn. Bedragen de uitgaven alsdan f 6000 minder dan nu, dan behoeven de inkomsten ook f 6000 minder te zijn om de begroo ting sluitend te maken. M. a. w. dan zal dus aan belastingen f 6000 minder moeten worden geheven dan nu nog moet ge schieden. De Heer van der Beek zegt in de vorige vergadering reeds zich in het vooruitzicht te hebben gesteld bij de behandeling der begrooting eene salarisvermindering van de ambtenaren te zullen bespreken en voor stellen. Met de cijfers, die hij thans heeft gehoord, wil hij gaarne erkennen een heel ander beeld van den toestand te hebben gekregen, en gaarne erkent hij, dat de toestand veel gunstiger is dan hij oorspron kelijk dacht en dat de noodzakelijkheid om de salarissen te herzien uit de begrooting niet blijkt. Toch meent hij, dat over de salarissen gesproken mag worden met het oog op de wachtgelden, die bij vereeniging van de gemeenten aan de ambtenaren, die in de nieuwe gemeente niet zullen worden be noemd, zullen worden toegekend, want die niet benoemd worden, hebben het vooruit zicht 10 jaren wachtgeld te genieten en met dien last voor de gemeente, moet ook thans worden gerekend. Wist Spreker zeker, dat de wachtgelden verlaagd zouden wor den, alsook de salarissen worden verlaagd, dan zou hij met de begrooting voor 1923 voor oogen, momenteel geen voorstel doen om de salarissen te verminderen. De Heer van den Heuvel zegt nog niet voor salarrisvermindering te zijn, maar zoo de pensioensbijdrage voor zoover dat moge lijk is op belanghebbende personen willen verhalen. De Voorzitter zegt, vast de overtuiging te hebben, dat de wachtgelden billijkheids halve met de salarissen gelijken tred zullen houden, maar dat heeft dan ook tengevolge, dat er niet alleen van een verlaging sprake zal zijn, maar dat de wachtgelden in dat geval zullen moeten worden verhoogd, als er door waardedaling van het geld er be langrijke salarisvererhooging mede gepaard gaat. Het voorstel van den heer van den Heuvel om de pensioensbijdrage met ingang van 1 Januari 1923 te verhalen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting wordt hierop gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de Heeren L. P. Branderhorst en P. A. Boll met uitnoodiging dat stuk te onder zoeken en in een volgende vergadering rapport uit te brengen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. PLAATSELIJK NIEUWST Voor Dames- en K i n d e r co n f e c t ie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand No vember ingelegd f 11539.60. Terugbetaald f 10558.14. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9235. De varensgezel H. de W. had Zondagavond wat te diep in het glaasje gekeken en zag tengevolge daarvan schijn baar de plank niet, die hem aan boord moest brengen. Hij tuimelde althans in de rivier en ging kopje onder. Zijn schipper mocht het met toegesnelde hulp gelukken hem weer op het droge te brengen, t Bij het zandrijden uit den zand zuiger voor de aanlegplaats alhier, had de arbeider de W. het ongeluk met een krui wagen met zand van de plank te glijden en in de Maas terecht te komen. Met vereende krachten mocht het gelukken hem weder op het droge te brengen, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. - In de Maandagavond gehouden Raadsvergadering werd de gemeentebegroo- ting 1923 met algemeene stemmen in ont vangst en uitgaaf voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 70873.60 Aalbnrg. Morgen (Donderdagavond) om half zeven hoopt alhier in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. v. d. Graaff uit Raamsdonksveer, alsdan zal er tevens collecte worden gehouden voor het Geref. Studiefonds. Het zoontje van K. B. had het ongeluk aan de aanlegplaats alhier van den steiger in de Maas te vallen. Personeel van een juist aldaar liggende vrachtboot konden den drenkeling, die reeds in zinkenden toestand was, nog bijtijds redden. Zondagmorgen omstreeks uur, toen de heer B. v. d, L., Sergeant- Instructeur bij de Infanterie te Ammer- zoden, na een bezoek aan de uitvoering te WTijk huiswaarts keerde, had hij het ongeluk met zijn fiets tegen een paal te rijden, zoodat hij op zijn hoofd in een sloot kwam te staan. Na zich bij C. Baks van drooge kleeren te hebben voorzien en een ander rijwiel te hebben gekregen, want het zijne was deerlyk gehavend, kon hij circa half drie huiswaarts keeren. Voorwaar geen aardigheid. Almkerk. De melkslijters alhier heb ben de prys der melk weer verhoogd roet 2 centen en zoo gebracht op 12 centen. - In deze gemeente doen zich vele gevallen van mazelen voor. B.-Broek. Bij den landbouwer V. alhier kan men dagelijks een ploeg arbeiders, uit een naburige gemeente, volop aan den ar beid zien met aardappels rooien. Wel iets zeer zeldzaam in de maand December. Beneden-Langstraat. Niettegenstaan de de jonge biggen geheel den zomer hoog in prijs waren, geeft het mesten van var kens voor den boer nog goede resultaten. Men besteelt nog steeds tot 62 cents K.G. schoon gewogen. Voor jonge biggen betaalt men van f 20 tot f 30 per stuk. Giessen. Donderdagavond hield de heer Ariëns, Rijksveeteeltconsulent, incaféWes- terlaken, voor een volle zaal, een uiteen, zetting over de veevoeding in den a.s. winter. De heer A. D. v. d. Schans, voorzitter der afdeeling, leidde den spreker in, en heette allen welkom. Daarna gaf de ge achte spreker een uitlegging van de bestand- deelen der voedingsmiddelen, zoowel van de op eigen boerderij gekweekte als de handelsproducten. Dnidelyk kwam h:erbij uit welke groote rol het eiwit vervult bij de voeding, vooral bij jongvee en melkvee. Ook met de z.g. vitaminen, die wel ge vonden, maar waarvan men nog niet kan verklaren wat ze eigenlijk zijn, hebben wij met de samenstelling van ons voederrantsoen rekening te houden. Zeer waarschijnlijk komen deze vitaminen veel voor in groen voer, zooals bielenbladeren, vandaar dat deze bij de samenstelling van een rantsoen in de eerste plaats in aanmerking kwamen. Op verscheidenheid van voer, om aan het benoodigde eiwit, vet en zetmeel te komen, drong hij ten zeerste aan. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen, werd een druk gebruik gemaakt en op eenvoudige wijze werden door hem die vragen beant woord. 't Was voor onze landbouwers een leer zame avond. Herpt. In de Woensdagavond gehou den algemeene ledenvergadering van de Coöp.Stoomzuivelfabriek »St. Isidorusc werd tot bestuurslid gekozen in de vacature A. J. Grevenbroek, de heer C. J. van Greven broek. De aftredende bestuursleden H. J. Lui- ben en Jan van Engelen werden herkozen. Als commissieleden werden benoemd de heeren J. A. M. van Bokhoven (burgemees ter Hedikhuizen) G. van Oudheusden en Chr. van Herpt. Om een dag meer melk te leveren naar Rotterdam, kon men geen meerderheid verkrijgen. De prijs der te leveren melk werd ge bracht van 13j cent op 12| cent. De cursus in landbouwboekhouden, welke alhier gegeven wordt door den heer L. Peijnenburg uit Drunen, op initiatief van den R. K. Jongen Boerenstand, heeft ruim 30 deelnemers. Heesbeen. Morgen, Donderdagnam. 2 uur zal een dankstond voor het gewas worden gehouden door Ds. D. J. van der Graaff te Raamsdonksveer. Nienwendijk. J.l. Zondagavond had op de Rijksstraatweg onder Dussen een hevige vechtpartij plaats welke vele menschen tot laat in den nacht wakker hielden. De vrienden deelden onder elkander flinken klappen uit. De politie doet onderzoek. Nederhemert. Binnen enkele dagen zal van uit deze gemeente naar 's Bosch een auto-busdienst worden geopend, en des dinsdags ook naar Zalt-Bommel. De naar de eischen des tijds ingerichte wagen biedt plaats voor 20 personen. Raamsdonksveer. Tot Ouderling der Ger. Kerk alhier werd in de tusschentijds ontstane vacature door bedanken van dhr. A. Zijlmans, gekozen dhr. J. de Koning uit Geertruidenberg. Tot diaken der Ned. Herv. Gemeente werd gekozen dhr. B. v. Achterberg en niet dhr. D. Zijlmans zooals abuissievelijk bericht was.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2