or. een eisen des is. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Esusden. Raamsdonksveer. S. D. LANKHDYZEN Co s Bank. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden* No4250. Vrijdag 8 December 1922, Zij, die zich van lieden af op deze Courant abwnneeren, ontvangen de nog deze maand ver schijnende nummers GRATIS. Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. Bahlmanu's Heading BI BESTE voor eiken stand. ©©miMGHEML Und van altena Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. De Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Qezondheidsseup 'van LIFEBUOY verdwijnt na het gebruik .......doch laat een weldadige fmchheld achter Dit is een van de won derlijkste eigenschappen van LIFEBUOY Het beroemde ROODB labled Nu in de provincie Noordbrabant het vereenigen van gemeenten, ik zou haast zeggen, aan de orde van den dag is, en een drietal gemeenten, gelegen binnen den aan het hoofd van ons Nieuwsblad aangegeven kring, waarschijnlijk eerstdaags haar zelfstandig bestaan zullen verliezen ik doel hier op de vereeniging der gemeenten Capelle, Vrijhoeve- Capelle en Sprang is het zeker voor onze lezers niet van belang ontbloot om het zg. annexatie-vraag stuk in het algemeen eens wat meer van nabij te bezien. En dit nog te meer waar de waarschijnlijkheid groot is dat binnen afzienbaren tijd meerdere Noordbrabantsche gemeen ten ten Noorden der Maas en niet ver ten Zuiden dier rivier tusschen 's Hertogenbosch en Geertruidenberg 1 gelegen, hare zelfstandigheid zullen moeten prijs geven. Niemand zal beweren, dat onze wetgever in den loop der jaren een eenigszins ruim gebruik heeft ge maakt van het hem bij Grond- en Gemeentewet toegekende recht van gemeenten samen te voegen. En allerminst kan worden gezegd, dat deze nalatigheid van onzen wetgever in overeenstemming zoude zijn met de bedoeling van den grooten staats man van omstreeks 1850, Thorbecke geheeten, die als de vader onzer Gemeentewet is te beschouwen. Immers datgeen wat deze bij de behandeling van het ontwerp-ge- meentewet in de Tweede Kamer heeft gezegd met betrekking tot bedoeld recht, getuigt van een voorstaan om kleinere gemeenten als 0 zelfstandige organen zooveel mogelijk te doen verdwijnen. Zeker is het opmerkelijk dat kort na de totstand koming der gemeentewet tot opheffing van verscheidene kleine gemeenten werd overgegaan, terwijl het er later in slechts weinige gevallen toe kwam. Uit een naast mij liggende opgaat blijkt, dat het aantal gemeenten van af 1851, d. i. het jaar van invoering der gemeentewet, tot 1 Januari 1912 is gebracht vafi 1209 op 1121, dus eene vermindering van 88, wat zeker al zeer weinig is te noemen. Sedert 1912 zijn weer meerdere gemeenten als zelfstandige lichamen verdwenen en gelukkig laat het zich thans aanzien, dat men er langzamerhand ernst van gaat maken om gemeenten zooveel mogelijk te combineeren. Vroeger vond samenvoeging van gemeenten in hoofdzaak slechts dan plaats, wanneer een stad uitbreiding van gebied noodig had om hare natuurlijke ontwikkeling niet te be lemmeren. Zeer juist begreep men, dat de natuurlijke groei eener ge meente' niet mag worden tegenge houden door eene denkbeeldige lijn, die in den loop der tijden haar recht van bestaan verloren heeft. Nog talrijk zijn de voorbeelden dat groote steden de behartiging der belangen harer ingezetenen voor een goed deel verijdeld zien door de nabuurschap van kleinere gemeenten, waar die belangen uit den aard der zaak niet op dezelfde wijze kunnen verzorgd worden. Zonder twijfel is het aan de om standigheden, waarin het wereldge beuren ons de laatste jaren heeft gebracht, te danken dat het belang rijke vraagstuk van combinatie van gemeenten weer meer op den voor grond is getreden. Zoo was het o.a. bij de behandeling in de Tweede Kamer van hoofdstuk V der staats- begrooting voor het jaar 1920 dat meerdere leden wezen op de nood zakelijkheid van stelselmatige vor ming van zooveel mogelijk grootere gemeenten, door kleinere daarin op te lossen. De Minister van Binnenl. Zaken toonde zich een krachtig voorstander van dit stelsel door te verklaren dat het hem een voorrecht zou zijn, indien onder zijn ministerschap een ge groote samenvoegingen kon den worden tot stand gebracht. En Z Excellentie liet het niet bij woor den, maar toonde het door daden. Immers verzocht hij de Commissa rissen der Koningin de aangelegen heid in alle gevallen, waarin zij het wenschelijk zouden achten, bij Ged. Staten aan de orde te stellen en den Minister mededeeling te doen vag al hetgeen in dezen door hen zou wor den verricht. Ook Ged. Staten, van N.-Brabant hebbeft de laatste jaren wel getoond veel te gevoelen voor combinatie van gemeenten en dit bewijst o. a. hunne circulaire aan de gemeenten dier provincie van November 1919, waarin zij mededeelen, dat naar hun ne meening de drukkende lasten, die de gemeenten in steeds stijgende mate bezwaren, niet meer kunnen worden bestreden door het maar steeds opvoeren van belastingen en dat zij in verband daarmede de mogelijkheid en wenschelijkheid der vereeniging van twee of meer ge meenten voor alle geme enten hunner Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f96.500.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 45. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrije Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. provincie beneden een bevolkings cijfer van 3000 zielen, onder de oogen wenschen te zien, zulks wijl zij de meening zijn toegedaan dat grootere gemeenten gemakkelijker kunnen voldoen aan den eisch van kostbare sociale maatregelen en van de noodzakelijke kosten der inwendige huishouding. Men ziet wel, dat de hoogere autoriteiten er gaandeweg meer voor gaan gevoelen om de kleine gemeen ten te doen verdwijnen, hetzij door die met elkander samen te voegen, hetzij door ze in de grootere op te lossen en ik Voor mij acht dit een zeer gunstig verschijnsel. Inderdaad toch, sedert de moderne gemeente sociaal en economisch meer en meer in nieuwe banen wordt geleid en in vergelijking met de vroegere eene hoogst belangrijke gedaanteverwisse ling heeft ondergaan, behoort de tijd voorbij te zijn om tegen vereeniging van gemeenten de historische be zwaren, ontleend aan een vermeend recht der gemeente op eigen bestaan als zelfstandige corporatie, te zwaar te laten wegen. Immers wordt nog te veel vastgeklampt aan die heilig heid van een eigen bestaan binnen zekere grenzen, die nimmer syste matisch zijn getrokken, maar enkel en alleen producten zijn van histo rische gebeurtenissen Bij de tegenkanting in een kleine gemeente om deze met eene of meer andere te vereenigen speelt het ego isme ook niet zelden een rol. Immers is Burgemeester X. dikwijls benauwd om zijn baantje kwijt te rijken, ter wijl raadslid IJ. het gevaar voor oogen ziet, dat bij verdwijning der gemeente zijn bestaan als volksver tegenwoordiger ernstig wordt be dreigd. Natuurlijk zijn dit motieven die geen gewicht in de schaal mogen leggen, maar hun bestaan is werke lijk niet denkbeeldig. Wordt vervolgd. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De deskundigen der geallieerde delegaties zijn het er over eens geworden, dat, ten aanzien van het vraagstuk der zeestraten, de beginselen, welke in de nota van 23 September vastgelegd zijn, gehandhaafd moeten blijven en dat de verbindingsweg tasschen Zwarte en Middellandsche Zee, zoowel voor handels- als voor oorlogsschepen opengesteld moet blijven. De gedelegeerden der drie geallieerde mogendheden hebben zich met dit advies der deskundigen ver- eenigd, zoodat men mag aannemen dat Frankrijk, Engeland en Italië ook verder eensgezind zullen optreden en de vrije vaart door Bosporus en Dardenellen zullen blijven eischen. De Turken worden dus tegenover een zeer stelligen eisch der Eutente ge plaatst. En de Turken Zij staan voor de keus tusschen Rusland en Groot-Britannië. Tot dusverre heeft Ismet Pasja het Russische voorstel niet tot het zijne gemaakt, maar alleen verklaard, dat hij dit het meest in overeenstemming acht met de Turksche oogmerken. Zijn gereserveerde houding ge tuigt van zijn besluiteloosheid. Hij is klaar blijkelijk huiverig om een definitieve breuk met Engeland en de overige Geallieer den uit te lokken door het Russische plan tot het zijne te maken en de sluiting van de zeestraten voor vreemde oorlogs schepen als een der plannen van de Turksche regeering aan te kondigen. Vrees voor een breuk met de Entente weerhoudt de Turken nog. Ja, als zij op krachtigen steun van de Russen konden rekenen, zouden zij het gehate West-Europa misschien wel durven trotseeren. Man- kan Rusland hen op economisch en militair gebied stennen De Turken verwaehien van die Russische hulp klaarblijkelijk niet veel. En daar zij tenslotte toch hulp noodig hebben, zijn zij wel aangewezen op een ietwat tegemoetkomende politiek. Tenzij de geestdrijvers te Angora de over hand krijgen en de Nationale Vergadering een breuk riskeert in de overtuiging, dat Turkije van de Franschen en Italianen niets en van de Engelschen slechts weinig te vreezen heeft. De meer sluwe ele menten in de Nationale Vergadering zullen evenwel voorstaan om allereerst bezit te nemen van Konstantinopel en Thracië en daarom voorloopig voor de Britsche voor stellen te zwichten. Als de Turk eenmaal weer heer en meester van de zeestrateu is, kan men altijd nog zien wat er te doen staat. In een lange rede heeft Curzon de rede van Tsjitsjerin beantwoord. Hij stelde voor le een gedemilitariseerde internat, zone 2e. een internationele controlecom missie voor de engten, samengesteld uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Italië, Japan, Amerika, Rusland, Turkije, Roemenië, Bulgarye en Griekenland, met een Turksch afgevaarnigde als permanent voorzitter. De bijzonderheden nopens de werking van die commissie, en de kwestie of de Volkenbond daaraan deel zal nemen, moeten later besproken worden. Het Exchange Telegraph Agency meldt, dat er een soort van sensatie werd ver oorzaakt, toen Child, de Amerikaansche waarnemer, volledige vrijheid van de engten vroeg voor koopvaarbij- en oorlogsschepen van de Ver. Staten, die, zoo zeide hij, verlangden, in staat te zijn, overal ter wereld schepen heen te zenden, waar hun burgers waren. Zou Amerika meer belang gaan stellen in het Europeesche probleem Ismet Pasja schijnt tegenover deze houding der wereld- mogendheden te zijn gezwicht en schijnt den Russischen bondgenoot alleen te laten staan. De beslissing blijft wel bij Angora, maar Ismet kan Angora advies geven en de Amerikaansche gedelegeerde moet er Ismet van overtuigd hebben, dat Turkije zijn belangen beter dient door aansluiting bij West-Europa te zoeken dan door de rol van vazal der Russen te spelen. Amerika heeft de schaal te Lausanne in het voor deel der Geaillieerden doen overslaan en dit is de eerste hulp en medewerking die Europa, sinds president Harding aan het bewind kwam, van de Vereenigde Staten ondervindt. Het lot der Christenen, die nog te Kon stantinopel vertoeven, is verre van benijdens waard. De onzekerheid waarin zij ver- keeren, maakt, dat velen een goed heen komen zoeken. De Turksche autoriteiten pogen dit zooveel mogelijk te voorkomen. Niet omdat zij op de Europeanen en Christenen gesteld zijn, maar omdat zij zelf het oogenblik willen bepalen, waarop de gehate Christenen kunnen heengaan. Een uittocht op groote schaal, waardoor Konstantinopel verliezen zon lijden moet voorkomen worden. Daarom heeft de Turksche bevelhebber bepaald, dat zij, die de stad verlaten daar nooit meer terug mogen komen. Hetgeen beteekent, dat hun vaste goederen en veelal ook koopwaar en inboedel, verbeurd verklaard zijn. On danks deze bepaling blijft de bevolking de wijk nemen, en dit heeft geleid tot een vrij ernstig incident. Toen de Turksche gendarmerie de inscheping wilde verhinde ren van Grieksche en Armeensche vluchte lingen, hebben Britsche troepen het belasting kantoor op de kade bezet, machinegeweren opgesteld en daarmede den aftocht der vluchtelingen gedekt. Het is gelukkig niet tot bloedvergieten gekomen, doch er blijkt uit, dat de toe stand wel zeer gespannen is. BUITENLAND. De koningsschatteu van Egypte. De «Daily News« zegt«Lord Carnar von keert uit Luxor naar Engeland terug om alles te organiseeren voor wat men zou kunnen noemen de nieuwe Egyptische schat- tendelverij. Hij zal met zich mede nemen naar ne «Vallei der Coningen« een groot aantal deskundigen, die na regeling van al de^ reeds gedane wonderbaarlijke vondsten, de verzegelde kamer zullen openen. Men vermoedt, dat het graf erin het gemummi ficeerde lichaam bevat van koning Tutank hamen, die een 3000 jaren geleden ge regeerd heeft, en wiens satietroon en prach tige begrafenissierselen reeds gevonden zijn. Eerst na de uitzoeking van dat alles, kan men de volle waarde van het gevondene overzien. De «Daily News® zegt«De Egyptische regeering heeft recht op alles wat er ge vonden wordt de oude ruinen, en daar om moet de vondst overgebracht worden naar het Museum naar Cairo.® Ook de KJna in werking. Behalve de Stromboli is ook de Noord- Oostelijke krater van de Eina, op Sicilië, in volle werking. De wanden van den krater zijn wit gloeiend en er doen zich hevige uitbarstingen voor, waardoor bran dende lava meer dan 300 meter hoog wordt uitgespoten. Van uit den krater stijgt zwaar gerommel op en dikke rook- wolkeu bedekken den top. Door de uitbarsting van de Stromboli zijn de wijngaarden van de omliggende dorpen vernield. Enkele inwoners werden gewond. NIEUWSBLAD voor itt Lad van Heisdei en Altena,deLangstraat en de Bommelerwaard DE LEVERS ZEEf^T VIAARDIMOEM. Fabrikanten van Lux en Twink

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1