i PUROL J Vragen op rechtskundig gebied. Iöqp' wonden I maakt vs spoedig beter. HF Bij APOTH. en DROGISTEN. A. MIJNHARDT - ZEIST. lit Griekenland. De Grieksche generaals Doesmanis, Gal lis, Exadaktylos en Palettas zijn 'weer op vrije voeten gesteld. Prins Andreas is met zijn echtgenoote aan boord van een Brit- schen kruiser via Korfoe naar Brindisi vertrokken. In het staatsblad staat het besluit, waardoor hij van zijn officiersrang vervallen wordt verklaard. Echtgenooten gezocht. De Turksche nationalisten zoeken op het oogenblik goede echtgenooten voor de 150 vrouwen van den vroegeren sultan, waarmee de regeering thans zit opgescheept. Alle dames worden aangeprezen, als te zijn in het bezit van een aardig snuitje en dito figuur en haar leeftijd zou zijn tusschen de 27 en 35. Overlegging van de geboorte- acte zou waarschijnlijk voor mogelijke pre tendenten geen kwaad kunnen. De prius vau Wales deelnemer aan een wedren. De prins van Wales heeft Zaterdag deel genomen aan een wedren met hindernissen, die te Garsington gehouden werd en een groote menigte had gelokt. De sprongen waren moeilijk en de prins werd van zijn paard geworpen op drie meter van het eindpunt, nadat hij een goeden ren vol bracht had. BINNENLAND. Het lijk van den man, die verleden week Zondag van de Pier te Scheveningen viel, is thans te Monster aan land gespoeld. o Bet drama te Slebengewald. Sedert eenigen tijd was de 35-jarige Marie D. lijdende aan godsdienstwaanzin. Ze liet echter haar omgeving met rust en niemand ondervond last van haar. Dien tengevolge liet men haar gewoon haar gang gaan en liet men haar vrij loopen. Thans werd te haren huize een varken geslacht, waarbij ook zij tegenwoordig was. Bij het zien stroomen van het bloed vluchtte zij eensklaps naar binnen en een oogenblik later klonk een schot. Onmiddellijk snelde men toe en vond haar voorover liggen, badende in haar bloed. Met feen jacht geweer had ze zich een kogel door het hoofd gejaagd. Direct ontboden geneeskundige en gees telijke hulp kwam te laat. De verslagenheid in het dorp is algemeen. De grens overgezet. De laatste drie maanden werden in totaal 2600 Duitschers te Heerlen de grens overgezet. In den laatsten tijd worden vooral des nachts door de politie tal van «Vonken®, de naam die de bevolking aan de Duitschers geeft, aangehouden. Deze heeren zijn meestal zwaar gewapend en voorzien van parabellumpistolen, dolken, enz. Protesteerde verslaggevers. Woensdagmiddag vergaderde de gemeen teraad van Haarlem. De agenda bevatte vele punten, waar onder verschillende, die een lange discussie deden verwachten. Zonder dat zulks vooraf was aangekondigd en zonder mededeeling dat het onafwijsbaar noodig was, begon de gemeenteraad met zeer langdurig in be sloten zitting te vergaderen. Toen de ge heime zittiug twee uur had geduurd, namen de verslaggevers en overzichtschrijvers, ver tegenwoordigend alle te Haarlem verschijt nende dagbladen, het eenparige beslui- heen te gaan en van de mogelijk nog vol gende openbare raadszitting geen verslag in hun bladen te geven, behalve een korte mededeeling, waarvoor informaties zouden worden ingewonnen, na afloop der raads zitting. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Bij de aanbesteding voor vernieuwing en herstelling aan den provinciale weg Heusden, Drunen, Waspik, was de laagste inschrijver de heer M. Visser, te Drunen voor de som van f 15.800. uuuueusueu, weruen uoor ue neeren Verhoeven met 5 geweren 32 fazanten, 29 hazen en 1 roerdomp geschoten. Door de Meisjesver. «Dorcas® zijn in 1922 vervaardigd en 5 Dec. uitgedeeld aan 32 gezinnen, de navolgende goederen 6 lakens, 6 sloopen, 13 vrouwenschorten, 8 vrouwenbroeken, 6 vrouwenhemden, 6 meisjesbroeken, 8 meisjeshemden, 11 meisjes- schorten, 12 pr. vrouwenkousen, 10 pr. kinderkousen, 6 babyflanelletjes, 6 baby hemdjes, 6 babyponnetjes, 12 luiers, 3 mannenhemden, 1 boezeroen, 1 gebreid rokje, 1 tricot broekje. Andel. A. s. Woensdag 13 December hoopt alhier voor het comité van winter- lezingen op te treden de bekende veld-, prediker en redenaar Ds. Janssen. - De vergadering vangt aan om halfzeven en wordt gehouden in het lokaal der openbare school. Het onderwerp van den spreker is «Niet bij brood alleen. Aalst. Zaterdag werd het laatste schip suikerbieten afgeleverd en er kan gezegd worden dat de bietencampagne is afgeloopen. Over het algemeen kan gezegd worden dat deze niet is meegevallen, daar de prijzen veel te laag waren gesteld, 't Volgend jaar zal de verbouw wellicht grooter wor den, omreden de aardappeloogst slecht is geweest, wat prijzen betreft. Almkerk. Dezer dagen kwam de Bakker, v. d. W. alhier, met paard en wagen in aanrijding met een ander voertuig, zoodat de bakkerswagen van den dijk tuimelde, persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. De Gem. Zangvereen. «Eendracht maakt Machtalhier, hoopt op Zaterdag 16 Dec. a.s. een openbare uitvoering te geven, in het Gymnastieklokaal aan de Voorsteeg. Naar wij vernemen, zal het fanfare corps «Nooit GedachU alhier, op 20 Dec. a.s. een uitvoering geven, in de zaal van den heer C. Dekker. Door den predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, werd j.l. Zondag bekend gemaakt dat nog 2 giften, elk van f25, voor de verbouw der Consiestoriekamer zijn binnengekomen. De heer J. van W. alhier, was deze week zoo gelukk'g een Waschmachine te ontvangen als verbruiker van de «Ravenswaay Tabak. Tot Correspondent der Arbeidsbe middeling alhier, is benoemd de heer A. J. Pouli. Capelle. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 3280 en terugbetaald f 1987.77. Het aantal inlagen bedroeg 43, dat der terugbetalingen 13. Er werden 84 telegrammen behandeld, waarvan 35 verzonden en 49 ontvangen, terwijl 190 telefoongesprekken gevoerd werden, waaronder 34 celgesprekken be nevens 2 telefoonoproepberichten. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeriiging «Excelsior« op het terrein aan de W. v. Gendsvaart een com petitiematch voor de eerste klasse B.V.B. tegen Gudok II uit Tilburg. Als om half drie scheidsrechter Slaats uit Waalwijk, die uitstekend heeft voldaan, beginnen blaast stellen Excelsior en Gudok, dat met tien man speelde zich op. Excelsior heeft na vijf minuten spelens door toedoen van Ro- zenbrand reeds de leiding 1 0. Even later maakt een der Gudok spelers in het beruchte gebied hands. De strafschop, daarvoor toegekend, wordt door V. in het Tilburgsche doel geschoten. Excelsior, dat voortdurend in de meerderheid is, weet voor de rust door Heintje den stand op 30 te brengen. Na de rust begint Gudok uit een ander vaatje te tappen, en zweven de Tilburgers onophoudelijk voor het Ex celsior doel. Excelsior zit van nu af geheel ingesloten en slechts sporadisch werken zij zich eens los. Aan het kranige spel van den doelverdediger Thijs is het te danken, dat in den stand 30 geen verandering komt, zoodat Excelsior, als de scheidsrechter inrukken blaast, met 3 0 gewonnen heeft. Gudok had voor haar harde werken zeker een tegenpunt verdiend. Het tweede elftal speelde voor de tweede klasse B.V.B. tegen K. S. W. II uit Kaats heuvel, welke wedstrijd door de geelzwarte reserves met 32 gewonnen werd. A.s. Zondag, des nam. 2 uur zal voor de Ned. Herv. Gem. alhier optreden, Ds. Van der Vlugt uit Drunen. De Chr. Zangvereeniging «Hallelujah® alhier, zal Woensdag a.s. onder leiding van haar Directeur, den heer N. Snyers, haar eerste winteruitvoering geven. Tengevolge van den krachtigen storm die j.l. Woensdag den geheelen dag gewoed naven lot zoo een groote noogte opgestuwd, dat het met kracht over de kade stroomde en den polder tea oosten van de haven gedeeltelijk blank zette. De z.g. veerpad is nog droog. Dassen. Voor het uitvoeren van ver nieuwingen en herstellingen aan de prov, wegen in Noordbrabant en aan de daartoe behoorende kunstwerken enz. benevens het onderhoud daarvan van 1 Jan. tot 31 Dec. 4923 waren de laagste inschrijvers: Voor den weg Veghel, Erp, Gemert, Slotershut Th. van der Pluijm alhier voor f14225.-—. Voor den weg Maasdijk, Velp, Grave, Boxmeer F. van der Pluijm alhier voor £42988.—. Voor den weg 's Bosch, Nieuwkuijk, Drunen dezeflde voor f19240. Voor den weg Genderen, Dussen, Wer kendam dezelfde voor f 15700. Voor den weg Waspik, Oosterhout, Made: dezelfde voor f31090. Naar wy vernemen zal de auto verhuurder, A. de Graaff te Meeuwen bin nen enkele weken een geregelde auto- omnibusdienst organiseeren welke dagelijks onze gemeente zal passeeren in verschil lende richtingen als 's Bosch, Gorinchem en station Drunen. De omnibus zal groot genoeg zijn om alle reizigers te kunnen vervoeren, en zal overigens zeer contortabel ingericht zijn. Genderen. Jl. Woensdag heeft de eerste autobusdienst van Waalwijk op 's Bosch plaats gehad, die ook ons dorp passeert en zeer tot tevredenheid der on dernemers zal zijn, want toen men in Gen- deren gearriveerd was moesten de passa giers van hier, zich al met een staanplaats behelpen zoo vol was de bus, dat, was het werkelijk een bus geweest het deksel er niet meer op kon. Bij de terugrit was voor een tweede wagen gezorgd en hadden de reizigers voldoende plaats. In 't vervolg zullen 2 wagens rijden. Wie had nu kun nen denken, dat het tenslotte een autobus zou zijn die ons dierbaar Landje van Al- tena (al is het dan voorloopig nog maar 's Woensdags) uit z'n isolement zoude ver lossen. 's Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor alhier zyn in de vorige maand behandeld 45 telegrammen, waarvan 12 verzonden en 33 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 139. Op de Rijkspostspaarbank werden 10 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1140.60, terwijl 20 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f 2327.12. Nieuwe&dijk. Op de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering, waarin de be grooting behandeld werd, werd door het lid van Anrooij aangedrongen op produc tieve werkverschaffing of steunregeling voor de werkloozen, daar naar het oordeel van dit raadslid, de gemeente dezen winter een groot aantal werkloozen zal tellen die niet aan hun lot overgelaten kunnen worden. Door B. en W. en meerdere raadsleden werd dit bestreden en van de hand ge wezen. Tevens werd door genoemd raads lid aangedrongen op gemeentelijke woning voorziening. Na eenige discussies hierover werd besloten op een volgende vergadering een commissie te benoemen, die tot taak heeft om te onderzoeken of er in de ge meente inderdaad een woningtekort is. Oudendijk. Waarschijnlijk tengevolge der slechte wegen heeft Sinterklaas dit jaar niet persoonlijk onze jeugd op school kunnen bezoeken. Toch hebben zij er niet onder geleden, want de goede heilige man had vermoedelijk per vliegmachine aan het adres der Oudercommissie een flinke partij speel goed en versnaperingen gezonden, welke zoo verstandig was geweest dat aan het personeel ter uitdeeling, ter hand te stellen. Woensdagmiddag had de uitreiking plaats in 't bijzijn van genoemde Commissie. Na vooraf onthaald te zijn op een kopje melk en een versnapering, kreeg elk een aardig cadeautje, bestaande uit een stukje speel goed of iets dergelyks. Wat zag men daarbij verheugde gezichtjes en met welk een spanning werd door de een of ander zijn aangewezen pakje, van alle omhulsels ontdaan, toegejuicht uit een 60tal kindermonden. Zoo vervloog de tijd alras en nadat men nog een versje had voorgedragen of een Sinterklaasliedje had gezongen, was het voor bhun alweer tijd, naar huis toe te gaan. 't Was een heerlijk middag voor de kleinen maar tevens ook voor het peroneel, dat eveneens genoot, omdat het hun kin deren zoo goed ging. Hulde voor alles wat zij thans weder in 't belang van hun leerlingen gedaan hebben. Deze week ontving de landbouw- vereen. «Samenwerking® alhier voor hare pona. uaar ae prys minstens b gld per 1000 pond minder dan hier in de streek betaald wordt geeft dit weer een flinke besparing. «Eendracht maakt MachU blijven daar om het parool. Raamsdonksveer. Gedurende de maand November passeerden in het geheel 2291 op- en afvarende stoom'oooten en zeilschepen met een totaal inhoud van 157760 ton de Rolbrug alhier. Dc verkeerscijfers van Postcheque en Girodienst geven voor 't Postkantoor alhier aan een bedrag van gestort en bij geschreven f 404309.97, uitbetaald en af geschreven f 303320.52. Onze dorpsgenoot, de heer K. Ko- nings, werd behoudens goedkeuring van het Rijksschooltoezicht benoemd tot onderwijzer te Hedel. - Doordat de bodem van den theepot viel, terwijl de heer J. H. bij de kachel zat, kreeg deze den ganschen inhoud over zyn voeten, waarbij hij flinke brandwonden opliep. De vleeschprijzen werden ook hier, zij het dan feitelijk veel te laat, iets ver laagd, n.l. met 10 cgit per pond, noar onr medegedeeld werd. Onze voormalige predikant, ds. C. B. Rolland, ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Ouderkerk aan den IJssel. Sprang. Gedurende de maand Nov. werd alhier op 's Rijkspostspaarbank belegd over 46 inlagen f 3237.81 en terugbetaald over 25 terugbetalingen f 3358.76. Met 68 tegen 17 stemmen is het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Sprang en Capelle door de Tweede Kamer aangenomen. De heer G. J. van Willigenburg werd bij de gehouden herstemming tot No tabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier her kozen. De Unie-collecte heeft bij de Ger kerk alhier f 9.68| opgebracht. Yeen. Zaterdagavond had in de open bare school alhier op initiatief van Luite nant de Jong te Breda, een vergadering plaats voor de jongelieden van 16 tot 48 jaar, met het doel om op te richten een afdeeling van den Vrijw. Landstorm. Een 18-tal personen gaven zich hiervoor op, zoodat de afdeeling kon worden opgericht. Vrijdagavond trad in de zaal van den heer Jonker alhier op, uitgenoodigd door de vereeniging «Volksontwikkeling®, de heer W. Smink, evangelist te 's Gra- venhage, met het onderwerp «Gods wijs heid in de natuur®. Zeer gezellig werd het talrijke publiek ruim 2 uur door den spreker bezig gehouden. Door verschillende duidelijke voorbeelden werd door den spr. aangetoond wat in de natuur valt op te merken en de wijsheid van het bestier van God. Na afloop werden door enkele aanwezigen aan den heer S. nog vragen gesteld, welke heel duidelijk werden beantwoord. Dit is de eerste spreker welke voor de vereeniging «Volksontwikkeling® optrad en de keuze is eene goede geweest, daar velen zeer gaarne de heer S. dezen winter nog eens willen zien optreden. Het publiek zal hem daarvoor zeer dankbaar zijn. De heer M. Kraai werd met alge- meene stemmen tot notabel der Ned. Herv* kerk alhier herkozen. Naar wij vernemen hebben zich 17 jongelieden opgegeven, om de militaire vooroefeningen, die na 1 Januari zullen aanfangen. te volgen. M. Timmermans Az. had het on geluk, dat zijn snoeimes uitglipte, bij het houthakken, waardoor hij een gapende wonde bekwam in zijn bovenbeen. Dat de verstandhouding tusschen het onderwijzend personeel der O.L. School alhier en hun leerlingen goed is, mag zeker wel bewijzen het feit, dat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, de kinderen ont haald werden op versnaperingen, waarmede de kleinen aardig verrast waren. Ook deze hadden zich niet onbetuigd gelaten en ver rasten hun onderwijzers en onderwijzeres met eenige cadeautjes. Vlijmen. Woensdagavond circa 8.30 uur belde de 20-jarige J. van R. bij den burgemeester onzer gemeente aan en vroeg ten zijnen huize onderdak te mogen hebben, dat hem echter geweigerd werd, omdat hij inwoner onzer gèmeente is. Even daarna werden achtereenvolgens 2 groote steenen door een der ruiten geslingerd, met een kracht alsof het schoten waren. Direct ging de burgemeester uit, waar schuwde de politie en doordat dadelijk 't vermoeden viel op v. R. werd voor diens kwam v. K. thuis om zich te verkieeden met de bedoeling de wijk te nemen, doch de politie nam hem in arrest. Na in verhoor te zijn geweest bekende hij de dader te zijn niet alleen, doch ook deze week zijn ouders te hebben mishan deld, hij staat als ongunstig bekend. «Bossche Ct.« Werkendam. Dinsdagmiddag bracht Sint.-Nicolaas een bezoek aan de kinderen van de Openbare School, in de Nutszaal. De kinderen werden onthaald op gebak, suikergoed enz. vervolgens werden de cadeautjes uitgedeeld. Toen steeg de vreugde van de kleinen ten toppunt. Het was een oorverdoovend gejuich. Daarna sloot de heer Nelisse met een woord van dank, aan diegenen, die tot het slagen van dit feestje hadden mee gewerkt, de bijeen komst. De lezing die door Ds. Z. Z. J. van Galarabos zon gehouden worden, is uitgesteld tot Maandag of Dinsdag a.s. Door den hevigen storm werd Woensdag een schip geslagen op «De kop van 'tLand.® Nadat er Donderdag weer veel water was gekomen, kon het schip er met veel moeite afgetrokken worden. Zailichem. Naar wij vernemen is de datum van het afscheid van ds. Groene veld veranderd en thans op Zondag 17 Dec. a.s. bepaald. Antwoord aan W. te A. Uwe vraag geeft mij eenigszins aanlei ding tot eene wedervraag en wel deze «hebben we in het onderhavige geval met een zoogenaamden schijn verkoop te doen Mocht deze vraag in bevestigden zin moe ten worden beantwoord, dan is u verplicht uw zoon volgens de Ongevallenwet te ver zekeren. Luidt het antwoord op de door mij gestelde vraag ontkennend en hebben we te doen met een eerlijk gemeenden verkoop dan is u natuurlijk niet verplicht uw zoon te verzekeren. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, gehouden Dinsdag 5 Dec. 1922, nam. 3 uur. VoorzitterEdelAchtb. heer J. W. Egberts, Burgemeester. Secretaris WelEd. heer C. J. v. d. Wiel. Afwezig 2 leden. De Voorzitter opent de openbare ver gadering (nadat geheime zitting heeft plaats gehad) en verzoekt den Secretaris de no tulen van de vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedge keurd. Aan de orde isIngekomen stukken. Een schrijven van den heer Poot, Rijks veearts, laatst wonende te Andel, waarin hij den Raad wegens ziekte eervol ont slag vraagt met ingang van 1 Nov. jl. als keurings-veearts (niet hoofd van den dienst). Op voorstel van B. en W. wordt be sloten, ontslag te verleenen en den keurings veearts, hoofd van den dienst alhier, op gelijke voorwaarden de werkzaamheden van den heer Pootop te dragen, nemen. Een schrijven van de kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen, waarin den Raad wordt verzocht, een subsidie te verleenen. Op voorstel van B. en W. wordt op dit adres afwijzend beschikt. De Voorzitter deelt thans mede, dat de geheele opbrengst van de verkochte school- meubelen van de opgeheven openbare scholen alhier, bedraagt f 123.65. De heer Groeneveld merkt op, dat bij die meubelen nog een spaarkist was, die aan de spaarbank toebehoorde. De heer Ottevanger meent, dat er een spaarkist voor 10 centen verkocht is. Een adres van J. Buchner, correspon dent der arbeidsbemiddeling alhier, waarin hij eervol ontslag als zoodanig verzoekt. In verband hiermede deelt de Voorzitter mede, dat Buchner ontslag is verleend en als zoodanig is benoemd de heer A. J. Pouli alhier. Hierna leest de Voorzitter een schrijven van Ged. Staten betreffende eenige aan merkingen op de gemeenterekening 1921, Zoo noodig zullen wijzigingen worden aan gebracht. Hierna is aan de orde vaststelling ver ordening ingevolge art. 5 der Veewet. De Voorzitter leest een Ontwerp-Ver ordening voor, die, behoudens enkele wijzigingen, wordt vastgesteld. Deze Ver ordening bepaalt o. m. dat geen paarden worden toegelaten zonder vooraf te zijn gekeurd. Als plaats van keuring werd den Brugdam aangewezen. Thans is aan de orde, behandeling Gemeentebegrooting Dienstjaar 1923. De heer De Jong betoogt dat in de P en huidv/ondjes ^H| deneren moeilijk met ae koude. Een weinid PHARMACEUTISCHE FABRIEK

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2