voor hel Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommeterwaard. No. 4250. Vrijdag 8 Deceier YIO L A» -Verrassend^ FEËILJLlüTOlV. BEHOORENDE BIJ HET QOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht nemen, moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters als zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urine zuur in het gestel achter. Dit is de oor zaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevórderde ge vallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuur-kwalen. Ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergenees middel. Verkrygbaar bij alle goede drogisten fl.75 per doos. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van Vrijdag 1 Dec. 1922. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar v. h. O. M. Mr. J. S. Loke, GriffierMr. W. Ruitinga. Op de rol waren 49 zaken, waarvan 23 rijwielen zonder licht. 3 kinderzaken worden eerst met ge sloten deuren behandeld, waarna 46 zaken met open deuren de revue passeerden. De in de vorige zitting uitgestelde zaak contra J. H. S. M. v. E. te Dussen komt het eerst aan de beurt. Deze stond terecht omdat eenige zijner ossen uit de weide waren gekomen en in een perceel met voerbieten van Heijmans waren gaan grasduinen. In dat perceel hadden ze nogal schade aangericht en Heijmans Door L. J. FIKKEE 52) Naast mij zat Thérèse, maar, almachtige Hemel, in welk een toestand Hare oogen waren onnatuurlijk wijd geopend en fon kelden met huiveringwekkenden glans haar gansche gelaat was vertrokken tot een af schuwelijken grijns, hare hagelwitte tanden waren alle zichtbaar en stijf op elkander geklemd, en zij maakte een zonderling blazend geluid, niet ongelijk aan dat van eene getergde kat. Doodelijk ontsteld wilde ik opspringen en haar tot bedaren brengen doch eensklaps schoot mij te binnen, dat ik lang geleden iets dergelijks had gezien van een lijder aan hondsdolheid, en met ijzing ontdekte ik nu, dat mijne ongelukkige Thérèse aan diezelfde vreeselijke ziekte lijdende was. Ik bleef daarom doodstil liggen en hield mij slapende, daar de kleinste wonde, mij door haar toegebracht, ook mij reddeloos zou doen verloren zijn. Na eenige oogenblikken vloog Thérèse op, gillend en krijschend als een wild dier en stormde het bosch in. Nauwelijks was zij verdwenen, of ik zag Bourreau van achter een dikken boom te voorschijn tre den en langzaam op mij af komen. Hij had wenschte daarvoor f 40 schadevergoeding. Als getuigen werden gehoord de Opper wachtmeester der Brigade van de Kon, Marechauseée te Dussen, Eist, en de rijks veldwachter P. v. d. Wiel. Bekl. zei, dat het hek van het weiland was opengelaten door een van hen, die het recht van rijweg over het land hebben, zoodat het zijn schuld niet was dat de ossen uit de wei waren gekomen. Hierop antwoordde de Kantonrechter hem, dat hij zelf aansprakelijk was voor zijne beesten en dat hij op zijne beurt hem, die het hek had open laten staan, dan maar moest aanspreken. Over het bedrag der door Heijmans geleden schade, waren v. d. Wiel en Eist het niet eens. v. d. Wiel zou niet gaarne voor f 40 een dergelijke ruïne in zijn land hebben en Eist vond f 40 veel te hoog. Tenslotte werd bekl. veroordeeld tot f 5 boete subsidiair 3 dagen hechtenis en wat de schadevergading betrof, deze be paalde de Kantonrechter op f 20. Bekl. verklaarde niet in hooger beroep te zullen gaan. P. v. H. te Almkerk had zonder schrif telijke vergunning op eens anders grond gejaagd. Bekl. beweerde, mondeling vergunning van den verhuurder te hebben ontvangen en ook dat de verbalisanten niet konden weten, dat zijn geweer geladen was, het geen hem bij dagvaarding o.m. was ten laste gelegd. Getuige rijksveldwachter v. d, Wiel zeide, dat hij gezien had dat bekl. geschoten heeft en daarna zijn geweer heeft geladen. De Kantonrechter wilde bij deze zaak in aanmerking nemen, de mogelijkheid dat bekl. had gehandeld in de meening dat hij in zijn recht was en veroordeelde hem daarom tot eene lichte straf, n l. f2 boete of 1 dag zitten. Bekl. was hiermede blijkbaar toch niet tevreden en wenschte zich hooger beroep voor te behouden. G. d. B. te Capelle staat als bekl. in 3 zaken terecht, omdat op 3 verschillende dagen vee van hem werd aangetroffen op het land van een ander. Beklaagde ontkende het hem bij dag vaarding ten laste gelegde, op grond dat hij sedert lang geen vee meer hield en de beesten dus niet van hem kondeu zijn. De Kantonrechter stelde de verdere behandeling der zaak 14 dagen uit en gelastte^de dagvaarding van de verbalisanten. B. H. v. d. B. te Aalburg. Volgens dagvaarding heeft deze 4 koeien laten loopen in het land van een buurman, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Bekl. zei, dat het geen vier koeien waren, maar 2 koeien en 2 kalveren. Op een vraag van den Kantonrechter, wat bekl. onder koeien verstond, antwoordde deze, dat het runderen zijn, die melk geven. De Kantonrechter zeide, deze meening gansch niet te deelen en onder koeien runderen te verstaan, ongeacht of ze al dan niet melk geven. Bekl. scheen moeilijk van zijn meening afstand te kunnen doen. Niettegenstaande dit moet hij f 5 boete betalen en doet hij dit niet dan 3 dagen achter slot en grendel. Met hooger beroep wil hij niets te maken hebben, zooals hij zegt. G. B. te Genderen stond terecht omdat zijn aan de fabriek geleverde melk de thans een donkeren mantel omgehangen en beschouwde mij met een blik vol duivel achtige vreugde. Ik wilde op hem toe snellen, doch eene ontzettende pijn aan mijn been belette mij dit. »Charles Duplonge,® sprak de schelm op sarrenden toon, beproef maar niet, op te staan want het zou u toch niet geluk ken. Uw linkerbeen is stukgeslagen dat heb ik gedaan, om u het ontkomen te beletten. Hij trad eenige schreden dichter naar mij toe en vervolgde »Uw vader heeft u onterfd en u op zijn sterfbed vervloekt; want men had hem verteld, dat zijn zoon een ellendige schurk was en hem de schijn bare bewijzen daarvan getoond. Dat heb ik gedaan, Charles Duplonge. En thans is uwe vrouw minder dan een dier want zij is ingespoten met het bloed van een dollen hond. Dat heb ik gedaan, Charles Dup longe, dat alles is mijn werk geweest, en ik zal u zeggen, waarom. Ik wilde niet, dat gij zoudt bezitten, wat mij ont zegd was, en waarnaar ik zoo vurig had verlangd. Ik wilde niet dulden, dat gij zoudt nemen, wat my indertijd geweigerd was. Nu weet gij alles, en ook, dat ik u haat als de dood. Uw mooi vrouwtje zal wel spoedig uitgeraasd en dood zyn, en u u zal ik hier op deze plaats als een worm doodtrappen.® Hij zweeg en kwam zoo dicht bij mij staan, dat zijn voet mijne wang aanraakte. Ik zag, hoe hij plotseling dien zwaren, 6poren droeg van al te goed gewasschen te zyn. Bekl. zei, dat hij niet wist dat hij de emmers, waarin melk geweest was, niet mocht omspoelen, waarop de Kantonrechter antwoordde, dat hij de emmers stellig wel mocht omspoelen, maar niet op de verkeerde manier. Ook voerde bekl. aan, dat het vervoer der melk niet op zijn last was geschiedt zooais de dagvaarding aangaf. Getuige decharge S. moest dit komen bevestigen, wat deze ook deed. De Kantonrechter zei, dat deze verklaring voor den getuige niet gunstig was en dat er alle reden bestond om te doen onder zoeken of er dan mogelijk diefstal in het spel kon zijn. Op dit antwoord had ge tuige stellig niet gerekend en de wagen kwam gelukkig weer in het goede spoor toen de Kantonrechter hem vroeg of bekl. wel eens had gezien dat hij de bus met melk van beklaagde's erf medenam, waarop bekl. antwoordde »wel duuzend keer® en dit werd door bekl. bevestigd. Bekl. kreeg van den Kantonrechter een flink standje en zei dat de menschen melk koopen en geen water en ook dat hij knoeierijen met eet- en drinkwaren krachtig zou bestrijden. Bekl., die f25 boete subsidiair 14 dagen zitten kreeg, verklaarde van hooger beroep af te zien. W. K. te Heusden had 's avonds met een rijwiel zonder licht gereden. Hij er kende het feit en beloofde beterschap. Straf f 1.50 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak 1 Dec. 1922. WarenwetG. B. te Genderen f 25 of 14 d. JachtwetM. P. te DeWerken f 5 of 5 d. P. v. H. te Almkerk f 2 of 1 d. Max.snelheid Almkerk E. S. te A'dam, T. J. C. B. te Weurt en H. M. P. F. te Breda ieder f 10 of 5 d. IJkwetJ. E. te Giessen, S. v. D. te Almkerk, M. H. en C. W. K. te W'dam en J. S. te Andel ieder f 2 of 1 d. met verb, verkl. Rijkswegenregl.J. C. B. te Almkerk en A. A. K. te Vuren ieder f 2 of 1 d. Art. 459 Sr.B. H. v. d. B. te Aal burg en J. H. A. M. v. E. te Dussen ieder f 5 of 3 d., (de laatste met toewijzing tot eisch van schadevergoeding ad f 20). Prov. wegenregl.D. v. R. te Wijk f5 of 3 d. Motor- en rijwielwetT. M. te Wijk, H. S. te Drunen en J. N. v. P. zwer vende ieder f 3 of 2 d. Art. 427 Sr.W. v. W. te Veen f 5 of 3 d. Rijw. z. belL. V. te Wijk f 3 of 2 d. Rijw. z. licht: W. K. te Heusden f 1.50 of 1 d., de anderen (21 personen) ieder f3 of 2 d. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Sientje Maria d. v. J. W. Vos en P. v. Rijswyk Petronella Cornelia d. v. J. W. Vos en P. van Rijswijk Adrianus Lsonardus z. v. M. A. Laros en P. van IerselBerend z. v. Chr. Wijn stekers en J. Lubberdink Chalharina Cor nelia d. v. A. J. Schellekens en J. v. d. Dungen Johannes Gerardus Maria z. v. P. A. Leijten en C. L. M. van Dun. Ondertrouwd: G. Witteveen 31 j. plompen, met eene zwaar bespijkerde laars voorzienen voet ophief en besloot, den schelm niet de eer te gunnen, van mij eenen kreet te ontlokken. Hij trapte mij zoo geweldig, dat ik meende te zullen ster ven onder zijne voeten, toen hij eindelijk ophield en zich vloekend over mij heen- boog. Daarna verdween hij in het bosch, stellig in den waan, dat ik reeds zieltogende was. Eenige uren later werd ik door een rondreizenden marskramer gevonden, die mij opnam en naar het dichtstbijgelegen dorp droeg, alwaar mijn been gezet en mijn overige, niet minder vreeselijke wo n- den en kneuzingen, met de meeste zorg verbonden werden. Toen ik na een ge maanden nagenoeg hersteld was, vernam ik, dat mijne vrouw in de ijselijkste ra zernij gestorven was en achter het dorp begraven lag. Ik begaf mij daarheen, en op den grafheuvel mijner arme Thérèse zwoer ik met een duren eed, niet te zullen rusten, voor ik Bourreau gevonden en mij op hem gewroken had. Ik liet overal naar hem zoeken, ik stelde mij met allerlei lieden in verbinding, teneinde zijn schuilplaats te ontdekken want hij had de plaats zijner inwoning reeds lang verlaten en zwierf nu overal rond maar ik vond hem nimmer, totdat het toeval mij andermaal in aan raking bracht met denzelfden marskramer, die mij indertijd zoo edelmoedig en mensch- lievend zijne hulp had verleend, toen ik gewond in het bosch nederlag. Deze ver telde my eindelijk, nu ongeveer eene maand en G. J. Baaijens 22 j. Getrouwd: J. W. Fijneman 22 j. en J. H. Toethnis 24 j.Chr. M. v. d. Meer 29 j. en P. M. A. Hoekstra 23 j. ANDEL. Over de maand November. Geboren: Nezia Antonia d. van A, Verwijs en S. J. van Eeten. Getrouwd: L. van 't Sant 27 j. en G. van Wygerden 24 j. Overleden: Frederika Crielaard 64 j., echtg. van C. Naaijen. NEDERHEMERT. Over de maand November. Geboren: Cornelia Wilhelmina d. van A. Smits en A. van Ooijen Ariën Mijn- dert z. van H, van Veen en W. van Heusden. WIJK c. a. Over de maand November. Geboren: Jacob z. van K. J. M. v. Drunen en K. v. Bergeijk Geertruida Arida d. van J. v. Mersbergen en M. Verbeek Antje d. v, D. de Waal en D. Fejeu Maria d. van J. de Rooij en K. J. Bran derhorst Maria d. van P. van Kapel en M. v. d. Pol. Getrouwd: W. Sonneveld 28 j. en W. Sodderland 22 j. Overleden: B. Kamerman 3 weken A. de Bruijn 85 j., echtg. van E. Tameris; K. Kuijpers 68 j., wed, van W. Bouman. Ondertrouwd: E. v. d. Koppel, 30 j. en H. v. Loon 29 j. WERKENDAM. Geboren: Willem Laurens z. van L. Deurloo en M. C. Kaaskoek Flora Bastiana d. van C. D. Hovestadt en A. v. d. Heuvel Gerdine d. van C. Hartman en P. v. Vuuren Jannigje Johanna d. van G. B. Schaddelee en T. G. Klop Jannigje d. van H. Visser en W. den Hollander Pieter Leendert z. van H. L. van Loon en J. P. Schaddelee Adriaan Arie z. van F. Westerhorst en W. VlotCornelia d. van D. Wieringa en C. A. van der Steenhoven. Getrouwd: A. J. Visser 29 j. en C. Zwets 20 j.A. Ritmeester 24 j. en E. C. Ippel 24 j. Overleden: D. Groeneveld 53 j. A. M. Bakker 6 maandenH. v. d. Stelt 5 maanden. SPRANG. Over de maand November. Geboren: Anna Catharina Cornelia d. van J. A. Kuijsten en P. Braspenning Johanna Francina d. van C. B. Timmer mans en J. M. E. MaatCatharina Elisa beth Johanna d. van A. E. de Rooij en J. Verhagen Cornelis Hendrikus z. van C. H. van Caem en J. KoolGovert Marinus z. van R. v. d. Laar en A. A. de Bie Hen drikus Theodorus z. van G. Bos en N. Herman Peter Hendrik z. van J. A. Mande- makers en C. L. Colijn Hendrik z. van B. A. Verhoeven en A. J. Bogers. Gehuwd: J. Chr. v. d. Masf 27 j. en M. E. Vos 28 j. Arn. v. Zeist 26 j. en C. Ophorst 23 j. Overledan: M. Craaijo 85 j. 's GRAVENMOER. Geboren: Jakob Martinus Lukas, z. v. S. Verlare en S. J. Timmermans Johanna Wilhelmina d. v. W. Timmermans en J. E. Faro. Getrouwd: W. Kielen, 40 j. en geleden, dat Bourreau, dien hij van vroeger kende, zich bevond onder eene rooverbende in het Cleefsche, die op weg was naar Holland, om zich daar te vereenigen met eene andere bende, aangevoerd door een zekeren baron van Woldenstein. En nu weet gij zoo tennaastebij alles,besloot de wonderdokter zacht, ïik liet door Jurgen zoo heet de marskramer dien schelm zoo nauwkeurig mogelijk nagaan, totdat ik ruim eene week geleden het bericht ont ving, dat Bourreau zich van de bende had afgescheiden en op het Cleefsche was ach tergebleven. Juist wilde ik mij derwaarts begeven, toen mijne hulp door u werd in geroepen. Het overige is u bekend.® De wonderdokter zweeg en zag peizend in het vuur. Niemand sprak in de eerste oogenblikken. Eindelijk vroeg Frederik »Gij gaat dus heen, om dien Bourreau op te zoeken *Ja,« was het korte antwoord. ï»En als gij hem niet vindt >lk zal hem vinden, wees daar zeker van. Ditmaal zal hij me niet weer ont snappen.® ïWat zult gij dan doen Het gelaat van Duplonge nam eene som bere uitdrukking aan, en Frederik zag weer dien onbeschrijfelijken, vreemden trek zich om zijne lippen vertoonen. ïlk zal mij wreken,® gaf hij langzaam ten antwoord, en zijne stem klonk zoo dreigend, zoo onverbiddelijk wreed, dat Viola onwillekeurig het hoofd afwendde. J. C. van der Dussen, 20 j.A. Hilverda 26 j. en G. Heijblom 24 j. Overleden: L. van Wijk, wed. v. G. Nerrings, 95 j. zijn de resultaten, die worden ver- I kregen met Oprechte Winsnmer Zalf, ter genezing van steenpuisten, I negenoogen, bloedvinnen, zweren, I dauw-, ring- en baardworm, zwerende I borsten, winterhanden, open beenen, j brand- en andere wonden. Prijs per bus f 0.75 en f 4.35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger. Verkrijgbaar bij Apoth., drogisten en vele winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman, coiffeur, AalburgAntonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten. Gen.-AgentJ. C. de Vries, Winsnm (Gr.). BINNENLAND. Overreden. Te Nijmegen is de 32-jarige los-remmer L. T. door de Maasbuurtspoor overreden en gedood. Het ministerie van Landbouw opgeheven. Voortaan heet het Ministerie van Binnen- landsche Zaken Ministerie van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en het Ministerie van Arbeid Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid. 5625 Postzegels op een privaat. Op het privaat op het station D. P. te Rotterdam, zyn 5625 ongebruikte postzegels van 5 cent gevonden, welke afkomstig blijken van een diefstal, gepleegd in het hulppostkantoor aan de Ringkade te Utrecht. o Een goede St.-Nicolaas 1 De Scheveningsche visschers L. L. en D. Sch. hebben bij de Witte Brug een portefeuille met f 1300 aan bankpapier gevonden. Eigenaar bleek de directeur van Hotel Witte Brug, wiens piccolo de portefeuille had verloren en reeds onder verdenking van diefstal in voorarrest was. De eerlijke vinders hebben ieder f 75 ge kregen. L(jk gevischt. Vóór de Lloydkade te Rotterdam is uit de rivier het lijk gevischt van een onbe kenden man van middelbaren leeftijd het is naar de Algemeene Begraafplaats in Crooswijk overgebracht. Tulpen in bloei Bij den tuinbaas J. v. Donselaar op het Manpad te Bennebroek staan reeds tulpen in boei. Ook bij eenige kweekers te Hillegom ziet men zoowel witte als roode. Een lieve juffer. In den trein LeerNieuwe-Schans is zekere Dorothea K. gearresteerd, die van niet minder dan 23 trein- en andere dief stallen wordt verdacht. Ze zou juist naar Amsterdam reizen o ïMijne godsdienst leert, dat men zijnen vijanden vergeven moet, sprak zij fluiste rend, zich tegen Frederik aandringend, als vreesde zij thans de nabijheid van den wonderdokter. *Dat werd mij vroeger ook geleerd, antwoordde Duplonge koud, »maar sedert ik met mijne Thérèse ook mijne godsdienst verloor, denk ik er anders over.® »Gij mist dus ook den troost, die het geloof schenkt vroeg Viola. »Ik geloof aan niets meer, dan aan mijne smart en mijn wraak®, sprak Duplonge koel, maar zijne stem begon zonderling te trillen, toen hij vervolgde ïMet Thérèse heb ik alles, alles verloren geloof, hoop, liefde, eerzucht, alles is mij ontvloden. Alleen de smart en de haat zijn gebleven en met hen zal ik eenmaal ten grave dalen. Ik hecht niet meer aan dit leven, integen deel, de dood zal mij op elk uur welkom zijn.® Daar klonk eene diepe, onuitsprekelijke smart in zijne stem, en toen hij eindigde, bleef het geruimen tijd stil in de kamer, totdat hij andermaal het woord nam en, alsof er niets buitengewoons was voorge vallen, op een volmaakt kalmen en rustigen toon aan Viola vroeg »Zoudt ge mij een genoegen willen doen »Volgaarne, indien mij dit mogelijk is.« »Daar staat eene harpik meen, dat zij uw eigendom is.® »Ja, dokter.® Wordt vervolgd.) EUVOECSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 5