BLUFT DUS SPABEU! Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4251. Woensdag 13 December 1922, Zij, die zich van heden af op deze Courant ahonneeren, ontvangen de nog deze maand ver schijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. LA* Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Slechte spijsvertering Dit blad verschijnt "WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uitknipsels van SUNLICHT en LUX doozen, welke ons na 15 December te onzen kantore bereiken, zullen niet meer voor groote prijzen, als auto, piano etc. in aanmerking komen. De wedstrijd voor de groote premier! sluit op Vrijdag 15 dezer, des namiddags om 5 uur.^ De uitknipsels BLIJVEN QELDIQ voor het verkrijgen van de geschenken, welke in den catalogus vSbrield staan, doch voor de uitknipsels, die ons na 15 Decöfcer bereiken, gelden weder de hoeveelheden van derWa- talogus, dus weder 15, 25 en 50 uiiknipsels en niet meer 8, 15 en 25 uitknipsels. Ons plan is om in 1923 een nieuwen, belangrijk uitgebreiden catalogus uit te geven met hoogst aan trekkelijke prijzen. DE LEVER S ZEEP MAATSCHAPPIJ Vlaardingen. Fabrikanten van TWINK en LIFEBUOY. buitenlands ch overzicht. De berichten uit Londen, die het ver moeden wekten dat de kans op overeen stemming over de kwestie der schadeloos stelling gering was, hebben gelijk gekregen. Het communiqué van Maandagavond luidt dat de eerste ministers den tegenwoordigen toestand der schadeloosstellingen zorgvuldig hebben overwogen, evenals dien van het daaraan verwante vraagstuk van de inter- geallieerde Europeesche schulden. Over het plan voor tijdelijke schikkingen betreffende de schadeloosstellingen, ingediend door den Duitschen rijkskanselier is ook beraadslaagd, maar het is eenstemmig onvoldoende bevonden. Het is voor de geallieerde eerste ministers niet mogelijk geweest in den beschikbaren tijd tot defi nitieve besluiten te komen. Met het oog op de belangrijkheid der kwesties is be sloten, dat de besprekingen tusschen de eerste ministers der Geallieerden zullen worden voortgezet te Parijs op 2 Januari, onmiddellijk daarna zal de conferentie bijeenkomen, teneinde mogelijk te maken om vóór 15 Januari tot definitieve beslui ten te komen omtrent al de vraagstukken, die nu te Londen besproken zijn. In de nota, die de Duitsche regeering aan de conferentie heeft gezonden, legt dr. Cuno zijn plannen open. Hij wil geld bij elkaar zien te krygen, door middel van binnen- en buitenlandsche leeningen, en daarmede trachten stabiliseering van de Door L. J. FIKREE. 53) »Gij speelt dus. Houdt gij veel van muziek ïlk ben een Italiaansche, gaf Viola glim lachend ten antwoord. »Gij hebt gelijk mijne vraag was ta melijk onnoozel. Men noemt u en uwe landgenooten immers de kinderen der mu ziek, evenals uw land wel de bakermat der tonen geheeten wordt. »Zou ik uw vejzoek mogen hooren, dok ter,* vroeg Viola met een blosje, daar zij reeds begreep, wat hij aan haar vragen wilde. »Ik zou u zoo gaarne eens een van uwe vaderlandsche liederen hooren spelen,* gaf Duplonge zacht ten antwoord, sen, zoo het niet al te veel gevraagd is, u iets hooren zingen. Men zegt, dat uwe melodieën zoo wonderschoon zijn en het hart zoo welda dig aandoen. sGij houdt dus ook van muziek en zang sToen mijn Thérèse nog leefde, speelde en zong zij dikwijls voor mij, en dan ge voelde ik me een beter mensch, sprak Dup longe zacht, de hand langs het voorhoofd strijkend. Viola antwoordde niet, maar nam de harp en liet de vingers eenige oogenblikken als in gepeins over de snaren glijden. Toen sloeg zij eenige krachtige accoorden aan, en daarna in een langzaam pianissimo over gaande, begon zij, onder begeleiding der harp, eene van die roerend schoone liederen te zingen, waardoor de Italiaansche com ponisten hunnen naam vereeuwigd hebben. De inhoud van dit lied was wonderwel in overeenstemming met den gemoedtoe stand des dokters en scheen met opzet door Viola gekozen te zijn. Het luidde ongeveer aldus In 't ruischen der bladeren, Bij het geuren der bloemen, En in het klateren der beek, Hoor ik die eene stem, Zoet als het geluid van den nachtegaal, Die stem vol liefde. in het bruisen der stroomen, Bij het glinsteren van den dauwdrop, En in het donderen van den waterval, Hoor ik die eene stem, Zacht als het zilveren klokje, Die stem vol liefde. In het kabbelen der golfjes, By het zachte maanlicht, En in het suizen van den zefir, Hoor ik die eene stem, Rein als de zang der Madonna, die stem vol liefde. mark tot stand te brengen. Het bedrag dezer leeningen, dat voor Duitschlands eigen behoeften niet noodig is zal, om te beginnen, aan de Commissie van Herstel afgedragen worden. Om de uitvoering van dit plan mogelijk te maken, zou Duitschland echter een moratorium behoeven voor een duur van op zijn minst 2 en op zyn hoogst 5 jaar. Dit zou automatisch eindigen zoodra Duitschland zoo ver op krachten gekomen zou zijn, dat het zijn betalingen kon hervatten. De eerste ministers zijn het niet eens geworden over dit plan. Poincaré heeft zijn bekende opvattingen uiteengezet en zijn plannen ontvouwd. Hij stelt Duitschland en Duitschland alleen verantwoordelijk voor zyn financieele ont reddering. Die ontreddering is gekomen on danks de faciliteiten, welke bij herhaling verleend zijn. De Geallieerden kunnen echter geen nieuwe tegemoetkoming betoonen zonder dat zij als onderpand het beheer krijgen over de mijnen in het Roergebied en beslag mogen leggen op de douane-in komsten. De Fransche minister-president heeft zijn bondgenooten duidelijk gemaakt, dat deze maatregelen geen versterking der bezettingstroepen noodig maken. Men kan daartoe zonder verdere kosten overgaan. Alleen de Belgische minister-president ondersteund zijn voorstellen. Mussolini heeft alleen gezegd dat de Duitsche voorstellen verworpen moesten worden en verder aangedrongen op de annuleering der intergeallieerde schulden, En Bonar Lawheeft een ontwijkend antwoord gegeven en zich in den Kabinets raad teruggetrokken om deze de beslissing te laten Doch hij heeft Poincaré met een enkel woord reeds duidelijk gemaakt, dat de openbare meening in Engeland voor dwangmaatregelen niet te vinden zou zijn. Ismet Pasja heeft Zaterdag te Lausanne nog eens voor Turkije het recht opgeëischt om Konstantinopel in staat van verdediging te brengen en erop gewezen dat de de- militarisatie van het kustgebied der zee engten de omliggende landen bij mogelijke diplomatieke conflicten met Turkije tot een aanval prikkelen zou en daarom niet ge billijkt kan worden. Voorts heeft de Turksche gedelegeerde aan de Geallieerden nog zeven ingrijpende eischen voorgelegd, waardoor de demilita- risatie feitelijk een klucht zou worden en hoogstens in naam tot stand zou komen. Kort is het leven, Zoet de herinnering En tot mijnen jongsten snik Hoor ik die eene stem, Zacht als het doodsbed der zwanen, Die stem vol liefde. Het lied was geëindigd de laatste tonen der harp stierven als een zucht weg, en Viola liet hare hand op het speeltuig rus ten. Frederik zag haar aan met een blik vol oneindige teederheid en drukte zacht hare hand. Duplonge had het hoofd ge bogen en bleef onbeweeglijk in die houding zitten, tot de laatste trilling der snaren had opgehouden. Toen hief hij langzaam het hoofd op, en er blonk een traan in zijn oog, terwijl hij met bewogen stem hape rend uitbracht»lk ik dank u dat lied was schoon het deed mij terug denken aan aan vroegere dagen aan haar Hij bracht plotseling de hand aan de oogen, en een zware, schorre snik ont snapte aan zijn borst. De sterke man was een oogenblik zwak geworden. Doch ook slechts voor een enkel oogenblik. Weldra had hij zijn vorige kalmte herkregen, en toen men eindelijk afscheid nam, om zich ter ruste te* begeven, lag op zijn gelaat wederom die zonderling harde ruwe uit drukking, welke zelfs met huivering ver vuld had. Den volgenden morgen werd na een hartelijk afscheid van den waard en zijn vrouw, die inmiddelijks door Fre- Een diplomaat met minder elastisch geduld dan Curzon zou de besprekingen naar aan leiding van deze eischen allicht afgebroken hebben. De Britsche minister heeft de beslissing daarover echter verschoven en de zeven punten van het voorstel, door ze naar verschillende commissies te verwijzen, uit hun verband gerukt. Te Lausanne is men de meening toe gedaan dat men ten slotte nog wel. tot overeenstemming zal komen. De Geallieerde zijn er op uit de Turken terdege bewust te maken van de voordeelen welke zij zuilen genieten van de vriendschap der Geallieer den en van de nadeelen, die zij zouden ondervinden van hun vijandschap. Lord Curzon weet met groote handigheid Tsjitserin in den hoek te duwen, deze is dan ook zeer verbitterd en kan zijn teleur stelling over den ontrouw zijner bondge nooten nauweliijks verhelen. en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geel zucht, hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. buitenland. Spanncude jocht op een bandiet. Te Toulon werd door de recherche den misdadiger Derval gearresteerd, afkomstig uit de Pas de Calais, die door het parket van Béthune werd gezocht wegens mede plichtigheid aan den moord op twee gen darmes. Hij werd naar het politiebureau gebracht om ondervraagd te worden. In de vestibule van het bureau aangekomen, slaagde Derval er in, te ontvluchten. Twee agenten achtervolgden hem. De vluchteling nam de wijk op het dak van een hotel, en vuurde met een automatisch pistool op de agenten, die hem achtervolgden. Na een beleg van twee uur werd hij opnieuw gearresteerd. Bij het vuurgevecht werden de directeur der rijkspolitie Blond, een agent en een winkelier gewond. Blond overleed twee uur later. Een incident. Te Ludwigshafen heeft de Fransche on derofficier Moulz den Duitschen rijksamb tenaar Emil Hartmann, die bij hem ge komen was voor enkele administratieve werkzaamheden, doodelijk gewond met een schot in den buik. derik op de meest onbekrompen wijze wa ren beloond, de reis aanvaard. Getrouw aan de afspraak, liet Frederik nimmer zijn verwondering ook maar eenigs- zins blijken, zoo dikwijls hij getuige was van een of andere handeling of gebeurtenis, die den dokter betrof. Hij bemerkte op een avond tot zijn groote verbazing, dat Duplonge op een pleisterplaats, waar men nog geen half uur geleden was aangekomen, om te overnachten, haastig de deur uit liep en den weg naar een uitgestrekt veld insloeg. Voor de deur staande blikte hij den zonderlingen man na en zag hem eenigen tijd later in gezelschap van Jurgen, den marskramer, in een levendig gesprek gewikkeld, langzaam terugkeeren. Frederik liep de kamer door en al spoedig trad Duplonge weder binnen, geheel alleen, zoo als hij gegaan was. Klaarblijkelijk was de marskramer reeds weder heengegaan want hij liet zich dien ganschen avond niet zien, en het vervolg zal ons duidelijk doen blijken, dat hij hiervoor deugdelijk zijn reden had. Ongeveer te elf ure, toen allen in diepe rust lagen, stond Duplonge behoedzaam van zijn legerstede op, kleedde zich vlug aan, stak zijn wapens bij zich, na zich vooraf overtuigd te hebben, dat deze in orde be vonden, en verliet zonder eenig gedruisch de woning. Buiten gekomen, luisterde hij eenige oogenblikken scherp toe en wierp bespiedende blikken rondom zich, als om er zeker van te zyn, dat niemand hem had Bankdief gedeod. Te Oakland, Californië, is Woensdag een bankdief die een bank van 9000 dollar beroofde, in de benedenstad een uur later door de politie gedood. Een schooljongen, die den roover in zijn vlucht tegenhield, werd gewond. De ParUsche speldenprikkers. Reeds hebben wij gemeld, dat de vrou wen en meisjes in Parijs verontrust worden door eenige gekken, die er hun werk van maken, haar liefst in een winkel of in een volksmenigte, waar de dader gemakkelijk kan verdwynen, een geniepigen prik te geven. Er moeten bepaald verscheidenen van zulke gekken rondloopen, want men meldt hun daden uit verschillende wijken der stad. De politie doet al haar best om de daders in handen te krygen, maar vruchteloos, ofschoon er overal vermomde agenten rondloopen, speciaal met dit toe zicht belast. Het heet nu weer, dat de prikkers wel degelijk hun spelden hebben gedrenkt in een of andere vergiftigde vloeistof en hun prikken zoo behendig weten toe te brengen, dat de slachtoffers er niets van voelen op het oogenblik, dat de steek wordt toegebracht. Eerst eenige minuten later begint het vergift te werken maar dan heeft de dader alle gelegenheid gehad, zich uit de voeten te maken. Zoo bemerkte een juffrouw in een boekwinkel, dat zij gestoken was in het been, terwijl zij verschillende klanten had bediend en zij kon niet zeggen, wie het gedaan had. Niet alleen vrouwen en meisjes worden door de prikkers uitgekozen, al hebben dezen ook de voorkeur, ook een letterzetter bemerkte in den rechterheup gestoken te zijn, terwijl hij zich in een gedrang bevond in een ondergrondsch station van de Méno. ""binnenland Oplichter gestraft. De Haagsche Politierechter heeft zekeren G. veroordeeld wegens oplichting met behulp van een reclamebiljet, dat aan de keer zijde er uitzag als een bankbiljet van f 10, tot 2 maanden gevangenisstraf. Koude maand Januari. Een weerkenner schrijft Na Kerstmis gaat het vriezen in Januari helder vriezend weer (schaatsenrijden), geen mooi ijs, af en toe sneeuwbuien. Februari slecht weer regen en wind. zien heensluipen. Toen kroop hij op han den en voeten langs den hoogen tuinmuur voort, zich daarbij zorgvuldig in de schaduw houdende, sprong, aan het einde gekomen, een smal voetpad over en bleef toen on beweeglijk staan tusschen eenige dichte struiken aan den rand van het zich daar bevindende woud. De volle maan was reeds eenige uren opgekomen en stond hoog aan den hemel, terwijl de lucht ge heel onbewolkt was zoodat meri op niet al te grooten afstand duidelijk de voorwerpen kon onderscheiden. Nog geen kwartier had Duplonge daar gestaan, toen zich op eenigen afstand een zacht geritsel J'ïet hooren, dat van eenig levend wezen, dat zich behoedzaam door het houtgewas voortbewoog. In de onmid dellijke nabijheid van den wonderdokter hield het zonderlinge geluid eensklaps op, en inplaats daarvan klonk nu eep zacht gesis, niet ongelijk aau dat van een slang, uit het struikgewas. Duplonge beantwoord de dit op gelijke wijze, en thans gloed een mannelijke gedachte tussohen de boomen door en bleef vlak voor Duplonge staan. Het was Jurgen. »Gij zijt een man van uw woord,* fluis terde de dokter zacht. »En hoe staan de zaken $Zoo gunstig als nooit te voren,* ant woordde Jurgen eveneens op zachten toon, »als gij den vogel vangen wilt, zou ik u aanraden, het nu te doen.« Wordt vervolgd.) MEIHSBLAB vosr list Land van HeusEleii en AitenaJeLangstraat en de Bommelerwaard SUNLICHT CADEAUX!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1