hamaken ran reateiegels. Voor de Rechtbank in Den Bosch stonden 3 personen terecht uit Schijndel, terzake dat zij in Duitschland rentezegels van 50 en 60 ct. hadden doen namaken. Tegen twee hunner werd 1, jaar en tegen den derde 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Jongen doodgedrukt. Öp het terrein der Heineken's Bier brouwerij aan den Coolsingel te Rotterdam, is de 14-jarige C. de Zwart, gewoond hebbende Crooswijkscheweg 146, met de borst bekneld geraakt tusschen een vrachtauto en een ladingperron, waar door de borstkas werd ingedrukt. De knaap werd zoo spoedig mogelijk overge bracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar hij kort na aankomst overleed. Maastrichtenaar ter dood veroordeeld. Een 7-tal beklaagden, die in de oorlogs jaren 19141918 documenten en be scheiden betreffende de Belgische defensie en veiligheid aan den vijand in handen hadden gespeeld, zijn door het Assisenhof te Luik bij verstek veroordeeld. Onder hen is o.a. de Maastrichtenaar N. K., die ter dood veroordeeld is met levenslang verlies van politieke en burgerrechten. Arbeidsschuw, anders gezegd; luiheid De heer Lantwaart, Raadslid te Weesp, heeft in den Raad geklaagd over de ar- beidsschuwheid der werkloozen. Aan de gasfabriek hadden zij geweigerd te werken voor 75 ct. per uur en voor het lossen van een schuit met graan had men geen werkkrachten kunnen bekomen, —o Wanbetaler, Te Deventer komt bet merkwaardig geval voor, dat wegens achterstand bij het betalen van gemeentelyke belasting door een Raadslid, de gemeente gebruik wenscht te maken van haar recht van compensatie tegenover den betrokkene en het presentiegeld, dat aan hem moet worden uitbetaald voor het bijwonen van Raads zittingen, niet wprdt uitgekeerd. o Vinger afgehakt. De 27-jarige M. Visser uit de Zijde windestraat te Rotterdam, is in het Zieken huis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Bij het verrichten van werk zaamheden in een werkplaats aan de Bloemstraat, was hij met de linkerringvinger in een houtbewerkingsmachine geraakt, waardoor deze vinger geheel werd afgehakt. Bezuiniging I Te Amsterdam waren op 1 October j.l 2 luitenants beide behoorende tot de VlIIste infanterie-brigada te Amersfoort beschikbaar gekomen en zouden naar hun garnizoen (Amersfoort) terugkeeren. Aangezien beiden bij de troepen van dat garnizoen overcompleet waren en rechtens dus geen plaatsing zouden kunnen vinden bij hun korps, werd behaald dat een dezer luitenants (gehuwd) naar Amers foort moest terugkeeren om hoewel overcompleet toch de diensten bij een der compagnieën te volgen, terwijl de andere luitenant (ongehuwd) voorloopig te Amsterdam blijft ingedeeld. Het Rijk betaalt nu aan den naar Amersfoort geplaatsten officier (welke nu gescheiden van zifn gezin moet leven) een niet onaardige dagelijksche toelage, welke betaling achterwege had kunnen blijven, indien niet de gehuwde, doch de ongehuwde luitenant was aangewezen om tydelijk te Amersfoort dienst te verrichten. (De Avondpost van 12-10-'22) o Firma Yau Nelie. De firma de Wed. Van Nelle heeft be sloten haar geheele sigarenbedrijf op te heffen, zoowel te Kampen als te Rotterdam. Ingevolge wettelijke bepalingen zou te Kampen een geheel nieuwe fabriek moeten worden gebouwd, welke 2 d 3 ton zou moeten kosten en de firma vindt geen termen, hiertoe over te gaan. Te Kampen zullen ongeveer 170 arbeiders buiten werk worden gesteld en wat de Rotterdamsche werklieden betreft, die zullen zooveel mogelijk in de andere takken van bedrijf ter firma worden te werk gesteld. Er is voor bet te Kampen ontslagen personeel een financieele regeling getroffen met het aantal dienstjaren als basis. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. In de j.l. Maandagavond gehouden Bestuursvergadering der »Heus- densche Harmonie® is tot Voorzitter benoemd de heer M. van Diggelen, die ook tevens tot Penningmeester van den ïBond van Muziek- en Zanggezelschappen in het Land van Heusden en Altena® werd benoemd. Wegens het verloopen van het aantal leerlingen is de avondschool voor vervolgonderwijs, voor dit jaar aan de open bare school, na een bestaan van 2 maan den, opgeheven. Naar wij vernemen heeft de boter- fabriek ïSt. Isidorus® te Herpt vanaf^heden de prijs der zoete melk weder met 1 cent per liter verlaagd en gebracht op 13 cent. Door B. en W. dezer gemeente is tot keuringsveearts, Hoofd van Dienst, voor den keuringsdienst Heusden c a. benoemd de heer W. F. Hilwig alhier. De aangifte der dienstplichtigen voor de militielichting 1924 is bepaald op 17 Januari a.s. Almkerk, Naar wij vernemen zal 18 Dec, a.8. de Middag-Postbestelling in de kom in deze gemeente worden opgeheven. J.l. Donderdagavond trad voor de Chr. Jongel.-Vereen. »Samuël« in de Ger. kerk alhier op Ds. Stap van Gouda. Deze hoogstbegaafde spreker werd met aandacht gevolgd. De collecte gehouden ten bate van bovengenoemde Vereeniging bracht op f 37.50. De Herv. Jongel.-Vereen. »Eben Haëser« hoopt op Donderdag 14 Dec. a.s. n.m. 6.30 uur haar jaarfeest te vieren in de zaal van C. Dekker alhier. J.l. Vrijdagmiddag had het doch tertje van dan heer C. P. het ongeluk zoodanig bij het spelen op de speelplaats der Openbare school te vallen dat genees kundige hulp worden ingeroepen. aBij de Ned. Herv. kerk alhier zijn tot Ouderlingen benoemd dé heeren J. v. Leeuwen en P. v. Drunen en tot Diakenen de heeren C. de Boer Jz. en J. Pruissen. Andel. Met ingang van 18 December vervalt de bestelling der middagpost en zullen vanaf dien datum slechts 2 bestel lingen per dag plaats hebben. Tot correspondent der Arbeidsbe middeling alhier is aangesteld den heer C. de Fijter Dz. Beneden-Langstraat. Naar hooi en stroo bestaat zeer goede vraag en in ver houding van het hooi wordt het stroo zeer hoog betaald. De hooiprijs varieert van f 42 tot f 45 per 500 K.G. aan de pers, terwijl voor het stroo tot f 30 wordt be taald. Brakel. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. G. van Baaien, slaagde voor het diploma machine-schrijven aan de Pont- school te Gouda. De heer M. M. Weststrate alhier slaagde te Utrecht voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde. Capelle. J.l. Maandagavond 4 Dec. zeven en een kwart uur hield de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle, gevestigd te Capelle, een openbare vergadering in het vergader lokaal in de Nieuwstraat. Deze bijeenkomst, die van veel belangstelling getuigde, gezien de talrijke opgekomenen, werd door den Voorzitter geopend, met het laten zingen van Ps. 68 vers 10, waarna de eerste elf verzen van Deutr. 4 werden voorgelezen en in gebed werd voorgegaan. Hierna heette de spr. de aanwezigen welkom, wees in korte trekken op het belang dezer bijeenkomst, waarin zou worden gewezen op de eeuwige belangen van het kind en sprak den wensch uit, dat ieder door drongen mocht zijn van den ernst daarvan. Alsnu werd het woord gegeven aan den geachten inleider A. Ros, die een lezing gaf over de vraag Waarom Christelijk Onderwijs®. De referent zette in den breede aan de hand van Gods woord uiteen de noodzakelijkheid van het Christelijk onderwijs en wees daarbij alle ouders en verzorgers op hunne roeping in deze krachtens de door hen afgelegde doopsbelofte. In het byzonder deed hij hierbij uitkomen, dat het niet alleen Gods eisch is, maar ook een vriendelijke uitnoodiging zijnentwege. Ook wee3 hij op het feit, dat het niet voldoende is zooals sommigen denken, wanneer de kinderen alleen maar enkele uren Godsdienstonderwijs ontvangen door predikanten en ouders, maar dat het wel degelijk noodig is, dat de mensch, die voor een eeuwig bestaan geschapen is, zich den ganschen dag en zijn geheele leven in alles moet laten leiden door Gods onfeilbaar getuigenis. Daarom is het dan noodzakelijk dat alle vakken op de school onderwezen, getoest moeten worden aan Gods woord. En dat men nu niet moet denken, dat daardoor de stoffelijke belangen op den achtergrond worden geschoven, maar dat die juist hierdoor bevorderd zouden worden, omdat indien men God in alles wil dienen, het ons dan aan niets zal ontbreken. In verband hiermede wees hij op de geschiedenis onzer voorvaderen, hoe die alles hadden opgeofferd om Gods woord weer op de school te hebben en hoe de Bijbel van de school is gedaan en dat we nu het voor recht hebben, dat dit onrecht door onze voormannen na langen strijd weer is hersteld geworden. Spr. vraagt zich af hoe het nu nog mogelijk is, dat menschen, die zich Christenen noemen het hun door God geschonken voorrecht nog met voeten willen treden. Ook liet spr. uitkomen, dat men niet moet denken, dat de kinderen eener Chr. school beter waren dan die van een openbare school en dat nog al eens het argument van tegenstanders gebezigd wordt, dat de kinderen van een Chr. school even ondeugend zijn als die van een openbare school, doch dat het dwaas is dergelijke stellingen te poseeren, indien men weet wat de mensch van nature is. Het gaat niet om bekeering door een Chr. school, want elk Christen weet, dat dit Gods werk is, maar niet dat van menschen, doch hier gaat het om, dat de kinderen met die waarheden zullen worden bekend gemaakt. Dat en dat alleen is het cardinale punt dezer brandende kwestie. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door niemand der aanwezigen werd gebruik gemaakt. Door Ds. de Jonge, die inmiddels ter ver gadering was gekomen, werd nog in korte en zeer duidelijke bewoordingen uiteenge zet de eeuwige bestemming van het kind en de noodzakelijkheid om Gods woord door alle onderwijs te vlechten. Nu werd gelegenheid gegeven zich tot lid op te geven, waarna deze zeer goed geslaagde bijeenkomst met het zingen van Ps. 25 vers 2 en dankgebed werd gesloten. Dassen. Ds. van Stein Callenfelis nam j.l. Zondagmiddag afscheid van de Ned. Herv. kerk alhier. Een overgroote schare was bij deze plech tigheid opgekomen om de laatste bediening des Woords bij te wonen. ZEerw. had tot tekstwoord voor deze ure gekozen x>Efeze 3 20, 21® met stille aandacht en met aandoening werd deze afscheidrede aange hoord. Terwijl uit de toespraken tot den kerkeraad en tot hun die in eenig verband tot den dienst der kerk behooren, alsmede de gemeente, ten duidelijkste bleek welke banden er gedurende ZEerw. 13-jarigen arbeid wederzijds waren gelegd. Ten slotte werd op de meest hartelijkste wijze namens de kerkeraad in de gemeente den scheidende leeraar door den Consulent Ds. Röth van Almkerk toegeprokenop diens verzoek werd door de gemeente den naar »Nieuwland« Jvertrekkenden leeraar toegezongen Ps. 121 4. J.l. Donderdagmiddag had ten ge volge van de slechte wegen de winkelier R. alhier, het ongeluk dat met het draaien zijn wagen, deze omversloeg, en de in houd van den wagen in het slijk terecht kwam. Zeer beschadigd werd de wagen door eenige behulpzame handen overeind geholpenvoor genoemden winkelier een groote schadepost. 's Gravemoer. Bij de Geref. Kerk a|hier zijn als ouderlingen gekozen de heeren A. Borstlap, R. Melsen en H. G. de Jonge en als diakenen de heeren C. Dekkers en P. A. Verhagen. Gameren. Bij een paar ingezetenen zijn een 10 tal schapen door (vermoedelijk) losloopende honden zoo toegetakeld, dat ze moesten worden geslacht. Voor de be trokkenen een groote schadepost, daar de schapen tegenwoordig nog al prijzig zijn. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Sprang. De heer J. van Amstel, theol. cand., heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. - In een alles behalve vroolijke stemming (want de burgerij was nagenoeg in zijn geheel voor het behoud harer zelf standigheid) werd j.l. Donderdagavond in deze gemeente het nieuws vernomen dat de vereeniging der gemeenten Sprang, Vry- hoeve-Capelle eD 's Grevelduin-Capelle door de Tweede Kamer met groote meerderheid van stemmen was aangenomen. Onze dorpsgenoot P. de L. had het ongeluk aan den »Meeuwijk« toen hij met de fiets de tramrails wilde oversteken bijna met de locomtief van den juist pas- seerenden tram in botsing te komen. Ge lukkig liet hij zich van zijn fiets vallen waardoor hij in den sloot terecht kwam. Waspik. Voor den Brabantschen voet balbond werden Zondag de volgende com positie-wedstrijden gespeeld »Brabantia 2® Waspik tegen Waalwijk 3® Waalwijk. 4—0 voor »Brabantiac. »Brabantia 1® Waspik tegen Tilburg 2® Tilburg. 60 voor »Brabantia®. Het wintergraan schiet welig op, Mocht het weer gunstig blijven, dan belooft de oogst het volgend jaar heel wat. De mazelen en slijmhoest blijven nog onverminderd onder de kinderen heer- schen. Gelukkig vallen er tot heden nog geen sterfgevallen te betreuren. Wijk. Naar wij vernemen vierde de heer E. Sluijmers, gemeente-secretaris alhier op 7 December in huiselijken kring en met eenige genoodigden, zijn 25-jarig ambts jubileum. Woudrichem. In de raadsvergadering van 4 December werd de volgende motie aangenomen De Raad de®*emeente Woudrichem van oordeel, dat de jaarwedden van den burgemeestej^ den secretaris, de wethou ders, den^«tvanger en den ambtenaar van den Buj^V Stand, zooals die salarissen in 1920 eHr921 bij verschillende regelingen zijn vastgesteld, niet langer in overeen stemming zijn met de sedert dien tijd ge wijzigde levensstanddaard geeft den wensch te kennen, dat een voorziening van voornoemde regeling zonder verwijl worde ter hand genomen, met dien verstande dat de salarissen van den burge meester, den secretaris, de wethouders en ambtenaar van den Burg. Stand met 20 pCt. en dat van den gem.-ontvanger met 40 pCt. wordt verminderd besluiten deze motie ter kennis te bren gen van Ged. Staten van Noordbrabant. (De Raad voornoemd). Met algemeene stemmen wordt besloten de begrooting tot een bedrag van f 52617.21 voorloopig goed te keuren. Zuilichem. Op het drietal voor toe ziend kerkvoogd zijn door de notabelen der Ned. Herv. Kerk de heeren J. Kanselaar (aftr.), G. Kanselaar Jz. en A. Wester- laken geplaatst. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer K. van Brakel Pz., is de heer K. van Herp gekozen en tot diaken is de heer A. A. van Dommelen herkozen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente MEEUWEN, gehouden den 6 December 1922, v.m. half elf uur. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren Adr. Straver en W. Lankhaar. Voorzitter EdelAchtb. D. F. Brune, Burgemeester. Secretaris, WelEd. Heer P. W. Sprong. I. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. II. De Voorzitter deelt mede de na volgende ingekomen stukken lo. De door Ged. Staten d.d. 15 November 1922 ge sloten en vastgestelde rekening der gemeente, over het dienstjaar 1921. De ontvangsten op f62282.31, de uitgaven op f60830.11 J, alzoo met een goed slot van f1452.191 2o. Een door Ged. Staten d.d. 22 November 1922 goedgekeurd Raadsbesluit tot het aangaan van eene geldleening van f7000 tegen een rente van hoogsten 6£ pCt., voor het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. 3o. Een bij Kon. Besluit van 10 November 1922 goedgekeurde verordening tot heffing van keurloon voor het keuren van vee en vleesch. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. III. De Voorzitter stelt vervolgens aan de ordeeen adres van het Dagelijksch Bestuur der R. K. Vereeniging »De Kweek school voor vroedvrouwen® te Heerlen, houdende verzoek om over 1923 en volgende jaren een subsidie te mogen ontvangen van f 50. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders, wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen besloten op dit verzoek afwijzend te be schikken. IV. Een adres van het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging »Ons middelbaar onderwijs is Noord-Brabant®, verzoekende toekenning over 1922 en volgende jaren, ten behoeve harer 4-jarige middelbare Handelsschool te Waalwijk, eener subsidie van f 50. per leerling. De Voorzitter deelt mede, dat uit de bijgevoegde memorie van toelichting blijkt, dat de school door twee leerlingen uit deze gemeente bezocht wordt en het gevraagde subsidie derhalve bedraagt f 100. Conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt zonder nadere discussie met algemeene stemmen besloten het gevraagde bedrag, niet te verleenen. V. Een schrijven van Ged. Staten dezer provincie waarin wordt medegedeeld, dat hun gebleken is, dat in het afgeloopen jaar door de Huurcommissie voor deze gemeente geen enkele zaak is behandeld en mitsdien uit bezuiniging in overweging gegeven wordt, deze Huurcommissie op te heffen. In overeenstemming met het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt met algemeene stemmen besloten de Huur commissie op te heffen. VI. Een verzoek van den heer A. M. de Roon, om zijn aanslag in de straatbe lasting te verminderen, aangezien de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen van zijn perceel niet f220,doch slechts f158.bedraagt. De Voorzitter deelt mede, dat bij het opmaken van het kohier van den aanslag, bedoelde opbrengst in het kadaster niet was vermeld en mitsdien door het gemeente bestuur overeenkomstig de verordening geschat. Thans is evenwel bij navraag bij het kadaster gebleken, dat de belastbare opbrengst werkelijk slechts f 158.bedraagt. Mitsdien stellen B. en W. voor, zijn aanslag naar evenredigheid te verminderen. Wordt alzoo met algemeene stemmen besloten. Verder deelt de Voorzitter mede, dat in het kohier der straatbelasting eenige perceelen voorkomen die op naam staan van »Den Heiligen Geest, Armen van Babiloniënbroek« en Hill e. d. Deze perceelen behooren zooals later is gebleken, te staan op naam van de bewoners, als erfpachten, (z.g. rente.) Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van Burgemeester besloten, het kohier te wijzigen. VII. Begrooting 1923. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de begrooting 1923 hebben opgemaakt ter aanbieding aan den Raad en daarbij met voldoening hebben bemerkt, dat de belasting aanmerkelijk verlaagd kan worden. Werd in 1922 voor belasting geraamd f12000. voor 1923 kon dit bedrag terug worden gebracht op f 5800.alzoo een verminde ring met meer dan de helft. De Voorzitter meent, dat de toekomst alzoo met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Hij stelt voor, de begrooting ge durende 14 dagen voor een ieder ter lezing op de secretarie neer te leggen en stelt de begrooting tot onderzoek in handen eener commissie, bestaande uit de heeren: de Graaff, Van Rijsbergen en v. d. Beek. VIII. Rekening Burgerlijk Armbesturen te Babiloniënbroek en Hill over 1921, De heer de Graaff, lid der commissie van onderzoek dier rekening, vraagt enkele inlichtingen namens die commissie en wel, waarom het Burgerlijk Armbestuur kleeding- stukken meent te moeten koopen, van eea niet-inwoner. Hij meent, dat in de gemeente zelf te Babiloniënbroek, of wel te Meeuwen, verschillende winkels zijn waar die goederen eveneens te krijgen zijn. De Voorzitter is dit niet bekend, doch zal het Burgerlijk Ambestuur er op wijzen, voortaan dergelijke zaken niet meer van personen van buiten de gemeente aan te schaffen. Verder heeft de commissie een post ont moet van f 20.waarvan geen kwitantie aanwezig is. De Secretaris licht hierop toe, dat de betrekkelijke post als een bedeelingspost wordt aangemerkt en daarvoor mitsdien door het bestuur geen kwitantie is over gelegd. Overeenkomstig het voorstel van de commissie van onderzoek, wordt daarop de rekening vastgesteld in ontvangst op f2431.04, in uitgaaf op f 1358.29, alzoo met een batig slot van f 1072.75. IX. Benoeming onderwijzers voor het vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt, dat tot heden nog geen onderwijzers voor het op 1 October j.l. aangevangen vervolgonderwijs zijn be noemd. Hij stelt namens B. en W. voor, tot onderwijzers voor het vervolgonderwijs te Babiloniënbroek te benoemen met ingang van 1 October j.l. de heer J. Zaanen, te Meeuwen de heer P. Nolen, alsmede voor de nuttige handwerken voor meisjes, Mej. C. J. de Graaff. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. X. De Voorzitter deelt mede, dat hedenmorgen met de fiirma van Boxtel, aannemer van het electrische net, een bespreking zal worden gehouden over de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2