LUX Und van altena Uitgave: Firma Lu J. VEERMAN, Heusden. Zij, die zich van heden af op deze Courant ahoniieeren, ontvangen de nog deze maand ver schijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. YIO L A» No. 4253. Woensdag 20 December 1922, Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. VEILIG FABRI- LEVER'5 'VIÊWASSCHENX KANTEN VAM ZEEP-MU. \W0RDENX 5UNUGH7 ZEEP BUITENLANDS CH OVERZICHT. Zal 1923, wat den politieken toestand van Europa betreft, werkelijk beginnen met betere vooruitzichten Zal eindelijk een beter tijdstip aanbreken, en zullen de volkeren zich kunnen gaan herstellen van de ontzettende gevolgen die de vreeselyke oorlog over hen heeft gebracht Hoewel het haast te mooi is om te gelooven, geven de laatste berichten eeni- gen grond voor deze hoop. Volgens deze berichten zou Amerika krachtig willen gaan ingrijpen, en Europa de helpende hand willen bieden. Is men in de Vereenigde Staten eindelijk gaan begrypen, dat men daar met een economische ineenstorting van Europa in geen enkel opzicht gebaat is De Unie ontwaakt, president Harding, ontwaakt door den schok, welke hem en zyn partij bij de jongste verkiezingen is gegeven, confereert over de middelen om een verdere Door L. J. FIKKEE. 55) SLOT. Jurgen snelde heen en Duplonge boog zich over den gebondene. «Bourreau,* vroeg hy kalm, «herkent ge mij De ellendeling knikte bevestigend met het hoofd. «Dan is het goed,* ging Duplonge met yzingwekkertde bedaardheid voort, dat be spaart woorden. Luister nu. Ik zal u naar mijne woning voeren, waar ik een onderaardschen kerker heb met dikke yzeren tralies in de deur. Daar zal ik u inbrengen, na u vooraf te hebben ingespoten met bloed van een dollen hond. Dan zal ik u eiken dag voor de tralies komen zien en in uwe yselykste razerny zal ik u vragen, of gij u Thérèse nog wel herinnert. Om u leven te rekken en u te beletten, door zelfmoord een einde aan uw lyden te maken, zijn de muren met dikke tapyten bekleed en is de vloer met een dikke laag zand bedekt. Meer heb ik u niet te zeggen.* Hy richtte zich op en haalde papier en eene schrijfstift uit den zak, waarna hij kalm begon te schrijvendoch op zyn gelaat lag weder die zonderlinge, harde trek, terwyl zijne oogen van een woeste, verwording van Duitschland tegen te gaan en zoodoende Europa weer tot bloei te brengen. Naar Zaterdag uit New-York werd geseind, heeft Poincaré bericht gekregen, dat de regeering der Vereenigde Staten bereid is om een regeling van de kwestie der schadeloosstellingen te overwegen. Het eerste oogmerk van de Unie zou zijn de Duitsche geldmarkt bij te springen teneinde stabiliseering van den markenkoers te bevorderen. Indirect zouden de Geallieerden hiermede gebaat zijn. Want stabiliseering van de mark beteekent het voorkomen van een Duitsch bankroet, en opent de moge lijkheid, dat de Duitsche regeering binnen korter of langer tijd in staat zal zijn de betaling van de schadeloosstelling te her vatten. De Amerikaansche regeering zou, volgens zekere berichtgevers in gezaghebbende kringen te Washington, het plan overwegen om voor Duitschland een leening van 2 millioen dollar in Amerika te plaatsen. Andere berichten spreken van IJ millard. Voorwaarde zou echter zijn dat deze leening de preferentie kreeg boven andere Duitsche verplichtingen. Zoodat de Geallieerden niet meer in de gelegenheid zouden zyn om tegen Duitschland dwangmaatregelen te nemen, zonder het met Amerika, als eerste en voornaamste schuldeiscber, aan den stok te krygen. Door het verstrekken van zulk een leening zou Amerika zich dus tusschen Duitschland en de Geallieerden plaatsen. Als deze laatsten met dreigende vorderin gen mochten komen, zou de Unie-regee ring zeggen «Eerst ik*. Om Frankryk met dit plan te verzoenen zou de regeering te Washington bereid zijn toe te laten dat een deel van de mil- liarden die geleend moeten worden, naar Frankryk zou gaan. Doch slechts een klein deel. Want het doel van de leening zou moeten zijn Duitschlands binnenlandsche positie te verbeteren. De correspondeut te Washington van de «New-York Herald* heeft meegedeeld, dat de houding in officieele kringen gisteren meer optimisme weerspiegelde ten aanzien van de internationale problemen, dan ooit sedert den wapenstilstand. Ook de berichten uit Lausanne blij ven gunstig luiden. Turkije verklaart zich bereid na het sluiten van den vrede tot den Volkenbond toe te treden en zal de zelfde verplichtingeu op zich nemen ten wilde vreugde schitterden. Spoedig klonken daarbuiten de doffe hoef slagen van snel naderende paarden, en eenige oogenblikken daarna trad Jurgen de hut weder binnen. Klaar, mijnheer,zeide hy. Onmiddelljjk werd Bourreau opgenomen en naar buiten gedragen, waar drie vurige, jonge paarden stonden te trappelen. Hij werd op den rug van een der viervoeters stevig vastgebonden, waarna de beide mannen zich in den zadel wierpen. Duplonge hield het paard van zyn gevangene bij de teugels en had het dier bovendien met een langen sterken riem aan het zyne verbonden. By de herberg teruggekomen, reikte Duplonge den marskramer het door hem geschreven briefje over met de woorden: «Werp dit door de gleuf van de zijdeur op den west kant en kom dan dadelijk terug. Het briefje was geadresseerd aan Frederik Vorster en van den volgenden inhoud «Als gij morgen ontwaakt, zal ik reeds ver weg zijn. Ik heb het doel myner reis bereikt en keer daarom terug. God behoede u en uwe bruid. Leef gelukkig en denk in uwe vreugde nog eens aan den eenzamen Charles Duplonge.* Weinige oogenblikken later was Jurgen terug en in snellen draf reed het drietal thans terug in de richting van Parys. VI. Eenige weken waren voorbijgegaan sedert de gebeurtenissen, in het vorige hoofdstuk aanzien der minderheden als Roemenië, Polen, Griekenland, Tsjecho Slowakije, Ser vië, Albanië en de Oostzeelanden. Ook wil Turkye, op grond van weder- keerigheid, amnestie verleenen voor poli tieke misdrijven gedurende de laatste 9 jaar gepleegd, maar een nationaal tebuis voor de Armeniërs en vrijstelling van dienst plicht moet het weigeren. Het nieuwe Poolsche staatshoofd, Gabriël Narutowitsi heeft niet lang genoegen van zyn functie gehad. Een fanatiek politicus uit het v|jandel|jk kamp heeft hem met een paar revolverschoten uit den weg ge ruimd. En thans neemt Pilsoedski de functie weer tijdelyk waar. Toen de nationalisten 9 Dec. met een kleine meerderheid verslagen waren, zijn zy een woedende campagne begonnen tegen hun tegenstanders. Betoogingen en straat gevechten waren aan de orde van den dag. De beweging culmineert in dezen politieken moord en men is nu zeer beducht voor een revolutionaire beweging, voor op roer en voor progroms. Onlangs hebben de nationalisten nog een manifest gepubli ceerd, waarin de joden verantwoordelijk gesteld worden voor de moeilijkheden, waar in Polen verkeert. Dat het dan tot po groms zal komen is zeer waarschijnlijk. Het is slechts de vraag of Pilsoedski krach tig genoeg zal zijn om den toestandmees ter te blyven. BINNENLAND. Vergeedingen. Op de begrooting «Hooge Colleges van Staat* prjjkt een bedrag van f 505.000 voor de Kamerleden. Maar tevens slaat daarop een post van f 88.000 als vergoe ding voor reiskosten dier leden. De mees ten wonen in Den Haag of houden er tjjdens de zittingen verbljjf. Is nu zulk een post wel te verantwoorden Het voorstel tot salarisverhooging van f 3000 op f 5000 is volgens de «Stand- aarde alleen aangenomen op grond, dat die ook was vastgekoppeld aan andere dingen. Zoo wordt de Nederlandsche belastingbetaler behandeld. Men «koppelt* aan een art. «andere dingen* vast, en haalt zoo de buit binnen. Wie zal het thans aan durven, om den post van f 88.000 onnoodige uitgaven aan te vallen (Humfeld's Financier van 28 Oef. 1922). vermeld. Wederom zaten in de herberg «Het gekroonde Hert* te Rozendal de landlieden om den grooten haard byeen, en ook de kleermaker Dries bevond zich weer in hun midden. Er schenen zeer gewichtige zaken in het dorp te zyn voor gevallen althans de bezoekers praatten druk en byna zonder ophouden. De kleer maker had het ditmaal buitengewoon druk met het uitdrinken van hem aangeboden glazen bier en het daarvoor in ruil geven van alle mogelijke en onmogelyke inlichtingen, die men slechts van hem verlangde. «Dus is het waar, Dries?* vroeg een welgedane landbouwer, «dat die jonge mynheer Yorster gaat trouwen met die vreemde, mooie dame met zwart haar «Ja, zoo is het,* antwoordde Dries op deftigen toon, «en wat meer is, zij gaan naar een ver, vreemd land wonenwant daar is de vader van die jonge dame, en die is oud en kan niet leven zonder zjjn kind, zooals ik van zeker iemand heb ge hoord, die het weten kan. En Worp gaat met hen mede, en Teun wordt in zijne plaats houtvester, omdat hij zoo goed voor dien armen Ubbe heeft gezorgd, aan wien mijnheer zooveel geld heeft gegeven en die nu op het kasteel is om stalknecht te worden. Ziet gij, zoo is het !c «Waarom komt die vader niet liever hier, Dries «Omdat hy niet houdt van boomen zonder bladeren en van sneeuwvlokken en hagel en koude, daarom niet. En hy wacht hen De aanvaring tusschen de „Zuiderdtyk" en de Eiardian Het verslag van de behandeling door de Rechtbank te Middelburg van deze dubbele strafzaak moest door plaatsgebrek worden uitgesteld tot Maandag. Vermelden wij thans alleen, dat gisteren de Officier tegen kapitein v. E. drie maanden gevangenis straf eischte en dat heden de eisch tegen dien loods vallen zal. Broekhujs-loten in beslag genomen. De Centrale Recherche te Rotterdam, heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den houder van een loterij-kantoor, S., aan de Schiekade O.z., wegens overtreding van de loterij-wet. Tevens zijn een aantal obliga ties, van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank van welke bank hij hoofdagent is in beslag genomen. Naar men van de zijde der directie der bank telefonisch mededeelt, heeft zich een inspecteur van politie by den heer S. ver voegd en verzocht een paar obligaties te zijner beschikking te stellen, hetgeen on middellijk is geschied. o Ernstig mijnongeluk. Twee werklieden gedood. Een persoon zwaar gewond. Op de mjjn Ornnje Nassau 3, te Heer- lerheide is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het boren moet op de 318 meter verdieping gebruik gemaakt worden van ontploffingsmiddelen. Dit geschiedde onder toezicht van den schietmeester Viehman. De patronen werden gelegd, doch nog vóór het ontploffingsapparaat in werking werd gesteld, ontplofte door onbekende oorzaak een of meer patronen. Een tweetal werklieden en de schiet meester werden door de bij de ontploffing losgerukte stukken getroffen. De twee mijnwerkers Althoff en Prebiël werden deerlijk verminkt te voorschijn gehaald zij bleken reeds overleden. De schietmeester Viehman leefde nog. Hij werd naar boven gebracht en vervol gens naar het hospitaal getransporteerd. Zyn toestand is zoo ernstig, dat hoop op levensbehoud is uitgesloten. Alle drie waren gehuwd. Onmiddellijk is het Staatstoezicht ge waarschuwd om een onderzoek in te stellen naar de hoedanigheid van het ontploffings materiaal. «Tel.* o op in Frankryk, waar het heerlijk warm en nooit winter is of herfst, zooals hier. En dan gaan zij samen over de groote zee naar het vreemde land, dat Rome heet, zooals mjjn neef de schoolmeester ook zegt, en daar blijven zy dan altjjd wonen in een prachtig paleiswant haar vader moet ontzettend rijk zijn.* «Weet gij ook, Dries, hoe Jurgen de marskramer op eenmaal zoo rijk geworden is vroeg een doodarme arbeider. «Ja, dat weet ik, man, antwoordde Dries langzaam en geheimzinnig, «men kan geen geld van de boomen schudden, maar men kan zeer goed ergens in een groot bosch een schat vinden, dien een ander daar vroeger begraven heeftmeer zeg ik niet, en als Jurgen nu in een mooi huisje gaat wonen en een heer wordt, heeft hij groot gelijk. Mjjn oom de professor zou hem ook groot geljjk geven, en dat doe ik ook.* «Wanneer gaan zij vertrekken vroeg een ander. «Morgen reeds,* zeide de kleermaker, «want de oude vader verlangt sterk naar zyn kind. En zij nemen vele gewapende mannen mede want er zijn roovers in de bosschen, die zij door moeten.* Dries was ditmaal bjjzonder goed inge licht werkelijk vertrokken Frederik en Viola den volgenden dag, vergezeld van een aanzienljjk getal goed gewapende lieden en kwamen na een voorspoedige reis te Nizza aan. Viola's vader ontving beiden met open armen en de grjjsaard weende f 16.000 Zeek Naar de «Tel.* meldt, is er bij de bouw- vereeniging «Woningzorg*, te Sittard, een som van f 16.000 te veel van Rijk of gemeente ontvangen en niet voldoende ver antwoord. Het bestuur van de vereeniging is thans gesommeerd deze f 16.000 met rente binnen 14 dagen in de gemeentekas terug te storten. Bovendien is de Officier van Justitie van een en ander in kennis gesteld om een onderzoek in te stellen. Droevig ongluk De Bredasche dansleeraar A. De Kruif is op den weg naar Oosterhout met zijn motorfiets verongelukt. Een voorbijganger vond den ongelukkige dood op den weg liggende naast zijn motor. Het bleek, dat de heer De Kruif met zijn motor tegen een boom was gereden. De heer De Kruif laat een weduwe met 6 kinderen achter. Een laffe streek. By de politie van het bureau Tolhuis laan te Rotterdam is door C. W., uit de Putschelaan, aangifte gedaan, dat, vermoe delijk door bewoners van de Paul Kruger- straat uit zijn, aan de Maashaven O.Z. liggende roeiboot, 60 bierflesschjes gestolen zijn, waarna men de boot heeft laten zinken. Badplaats aangekocht, Naar het Tsjecho-Slowakijsche Persbureau mededeelt, heeft een Nederl. Maatschappij de badinrichtingen der Slowakijsche bad plaats Korytnioa aangekocht voor een millioen Tsjechische kronen. Niet veel animo. Aan de Rijksarchiefschool te 's Graven- hage hebben zich voor het leerjaar 1922- 1923 slechts vijf studenten: twee dames en drie heeren, laten inschrijven. Er zijn ook juist vijf professoren aan verbonden. Wegen de kosten van deze instelling tegen het nut op Belooning van f 250 uitgeloofd. Naar aanleiding van de vermissing van den 8-jarigen Gerrit Haas, te 's Graven- hage, die thans 14 dagen zoek is. ver nemen wij, dat de vader van het kiriï? f 250 uitlooft, voor hem of haar, die aan- wijzigingen doet, waardoor het kind levend teruggevonden wordt. van vreugde, toen hij zijn geliefd kind, stralend van blijdschap en schoon als een engel, wederzag. En op hetzelfde oogenblik, dat een vaar tuig de Fransche kust verliet en drie gelukkige menschen naar het heerlijke, zonnige Italië voerde, stond Charles Duplonge voor de onderaardsche gevangenis zijner woning met gekruiste armen naar Bourreau te kijken, die in de hevigste razernij en met het schuim op den mond gillend en blazend tegen de traliën opvloog en de tanden in het jjzer sloeg. «Bourreau, herinnert ge u Thérèse nog wel klonk het koud en hoonend uit den mond van den wonderdokter. De ongelukkige zag zijn beul met akelig rollende, geheel met bloed beloopen oogen aan, vloog in wilden waanzin en met uit gestoken handen zijn kerker rond en gilde op |jselyken toon «Thérèse,..ha vuurvuurdoodmoord ik zal je verscheurenin de hel Geen spier vertrok zich op het bleeke, sombere gelaat van Duplonge, en toen hij zich verzadigd had aan het gezicht van zijn rampzalig slachtoffer, keerde hij zich om en steeg de trappen op naar zijn kamer, zacht in zichzelven mompelend«Thérèse, goede, lieve Thérèse heb ik mijn eed ge stand gedaan zijt gij tevreden Eenige jaren na Duplonge's dood vond men toevallig den onderaardschen kerker op den vloer daarvan lag een geraamte. Bourreau was den hongerdood gestorven. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en AltenaJeLangstraat en de Bommelerwaafii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 1