Vragen op rechtskundig gebied. Tegen aambeien, Invaliditeitswet. Op 1 December 1922 waren 23.848 verzekerden in het genot gesteld van een ouderdomsrente krachtens artikel 373. Aan 115 verzekerden werd een Invaliditeitsrente toegekend, terwyl het aantal toegekende weduwen- en weezenrenten resp. 1719 en 3553 bedroeg. Tot dien datum werden 5125 verzeker den ter verpleging of behandeling opgeno men, terwijl het aantal gevallen, waarin verpleging of behandeling na observatie niet of nog niet gevolgd was 958 bedroeg. Een inbreker doodgeschoten. Bij een inbraak in de Laan van Wandel oord te Rotterdam is een inbreker dood geschoten. In perceel no. 74 was Zaterdagavond een vergeefsche poging tot inbraak gedaan en men vermoedde, dat deze zou herhaald worden, reden waarom drie rechercheurs zich in bedoeld pand verborgen. Om 8 uur kwamen twee individuen aanzetten, die de voordeur openden. Binnen zijnde, vermoedden ze politie en gingen er vandoor waarop een der rechercheurs zijn revolver trok en een der inbrekers, een zekeren V., een oude bekende van de politie, neer schoot. V. is eenige uren later overleden. o-~ Door een electrischeu stroom gedood. By de kunstmestfabriek «Kost verloren* te Groningen, is de 19-jarige Pama bij het verwijderen van een electrische hulp leiding door den stroom gedood. - o— Yeor f 100.000 aan sieraden gestolen. Naar wij vernemen, heeft een Hollandsche dame, die Zaterdag uit Parijs te 's-IIage aankwam, bij de politie aangifte gedaan, dat haar op haar reis al haar juweelen, naar schatting voor een bedrag van f 100.00J> zijn ontstolen. Ze had haar kostbaarheden in eenige étui's gepakt en in haar. bagage meegenomen. Bij aankomst in#l5en Haag bleken de sieraden verdwenen te zijn. droge of bloedejwfe, wende men Foster's Zalf aan. De£e doet de jeuk bijna on middellijk bedaren, en heeft een byzonder heelend^*'werking. Prijs fl.75 per doos, aloin/verkrygbaar. J PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De Kerstfeestviering voor de kinderen der Ned. Herv. Zondagschool zal plaats hebben den 2den Kerstdag des avonds om zes uur in het kerkgebouw, en voor de kinderen der Ger. Zondagschool eveneens des avonds om half zes in het kerkgebouw. Bij een gehouden drijfjacht onder Baardwijk door de heeren Verhoeven zijn met 5 geweren geschoten 27 hazen en 3 patrijzen. In den tuin van H. Schaap staat een goudsbloem te bloeien, wel een zeld zaamheid in December. De gemengde zangvereeniging «Cres cendo* alhier zal naar we vernemen haar jaarlijksche winteruitvoering geven in »'t Wapen van Amsterdam* waarbij tevens zal opgevoerd worden het blijspel in 3 bedrijven «In den mist* van James Henry Dainley. Voor de liefhebbers van zang en tooneel belooft deze uitvoering een zeer genotvollen avond. De vacature van secr.-penningmees- ter voor de afdeeling Bibliotheek van 't Nut is aangevuld door de benoeming van Mej. J. Kramer, terwijl de heer de Boer benoemd is tot lid dier commissie. In de bijeenkomst der congregatie van O. L. Vr. werd Zondagmiddag op plechtige wijze aan Mej. M. v. Bokhoven de zilveren medaille uitgereikt voor 25jarig trouw lidmaatschap. Andel. Zaterdag 23 December zal door de Muziekver. »Andel's Fanfarecorps* eene uitvoering worden gegeven uitsluitend voor hare donateurs, terwijl Dinsdag 26 December eene uitvoering voor het publiek zal plaats hebben. - Vorige week werd bij den landb. C. R. des avonds met een paal door de blinden gestooten, zoodat de glasscherven midden in het woonvertrek terecht kwamen. Naar we vernemen is men den schuldige op het spoor. Almkerk. Donderdag j.l. vierde de Chr. Herv. Jongel. Vereen. «Eben Haëzer*, onder leiding van hare uitnemende Eere- Voorzitter Ds. Röth, haar eerste Jaarver gadering in de zaal van den heer Dekker, alhier. Nadat Ds. Röth de vergadering met een inleidend woord had geopend, werden door de leden en eenige afgevaardigden verschillende opstellen ten beste gegeven, terwijl voor den inwendigen mensch vol doende werd gezorgd. Hoogst voldaan ging dan ook een ieder huiswaarts. Onder leiding van den EdelAchtb. Heer Burgemeester dezer gemeente, werd jl. Zaterdag eene vergadering gehouden van ouders van kinderen die op de openb. lagere school geplaatst zijn en werd in verband met het bepaalde in de L. O.-wet eene Oudercommissie benoemd, bestaande uit de heeren W. Noorloos Cz., J. Koop- mans, M. T. v. As, A. Burghout, G. Dekkers, W. Paans en G. Tamerius. Jl. Zaterdagavond gaf de Gem. Zang- vereen. «Eendracht maakt Macht* alhier eene openbare uitvoering in het Gymnastiek lokaal aan de Voorsteeg. Zoowel zang nummers als de tooneelstukjes werden meesterlijk behandeld. Een woord van lof komt aan den heer Spiering (directeur) voor zijn uitnemende leiding toe. Alles had een zeer ordelijk verloop. Naar wij vernemen heeft de heer A. Groeneveld, Ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier, tegen 1 Jan. a.s. bedankt als zoodanig. Aalst- Bij de restauratie der Ned. Herv. Kerk alhier is een grafzerk uit het jfkar 1544 gevonden. Uit de woorden, die men ontcijferen kan, maakt men op, dat hieronder begraven ligt Johanna van Aalst- van Thuil, Jansd., huisvrouw van den heer Van Aalst. Oadhensden. Toen de jachtopziener B. de Man met den rijksveldwachter Fitter uit Capelle Zondagnacht in het jachtveld tan den heer V. de ronde deed, liepen ze op eenige stroopers, die zich niet zoo ge makkelijk lieten bekeuren, althans er is op den politiehond geschoten, zoodat deze in den poot werd getroffen. Een der stroopers is gevankelijk overge bracht naar Waalwijk terwijl men de andere op het spoor is. Naar men ons mededeelt, worden in dit jachtveld voetangels en alarm- bommeu gelegd. Het wordt voor de stroo pers dus oppassen. B.-Broek. Toen Vrijdagmorgen Mijn heer van S. uit Waalwijk met zijn auto, met inzittend jachtpersoneel door de gem. kwam gereden, geraakte hij door het uit glijden in een bocht zijn stuur kwijt, met het gevolg dat de auto in de sloot terecht kwam. Door toegeschoten hulp stond de auto weer spoedig op den weg. De hulp werd door den Heer S. mild beloond. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor, zoodat de Heeren weer spoe dig de reis voort konden zetten, naar het jachtterrein. Vrijdagmorgen dacht de politie in den Broekschen hoek een mollenjager te pakken te krijgen. Een van hen had zich verdekt opgesteld en een andere ging om het terrein, om de rat in de val te krijgen. De mollejager kreeg het echter in de smiessen en liep als een hert er tusschen door naar den straatweg, greep een fiets van een der politiedienaars, die daar langs den kant van den weg lagen en reed er vlug een eind mede weg. Aan een dicht struikgewas gekomen, lag hy de fiets weer langs den kant en verdween in de boschje. Capelle. Onze vroegere dorpsgenooot, de heer A. Huijsmans, thans Commies ter Secretarie te Leiden, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd in het dubbel boek houden en handelsrekenen. Beroepen tot predikant der Ned. Herv. gem. alhier, Ds. A. Meijers te Wou- brugge. A.s. Vrijdag des avonds 7.30 uur zal in het vergaderlokaal aan de school in de Nieuwstraat alhier een openbare ver gadering worden gehouden door den Chr. Besturenbond te dezer plaatse, alwaar als spreker zal optreden Ds. I. Voorsteegh uit Katwijk a/Zee met het onderwerp «On- misbare Wijsheid* -— Alhier is gevestigd een correspon dent van de Boaz-bank onder leiding van den heer D. v. d. Berg, gem.-secretaris. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging «Excelsior* te Tilburg een competitiematch voor de eerste klasse B.V.B. tegen Achilles II, welke wedstrijd eindigde in een 6—1 overwin ning voor Excelsior. Het tweede elftal speelde voor de tweede klasse B.V.B. tegen S.V.V. I te Sprang, welke match eindigde in een 4i nederlaag voor de Excelsior- reserves. Doeveren. Den eersten Kerstdag 's avonds zes ure zal voor de kinderen der Zondagschool 't gebruikelijke Kerstfeest worden gevierd hetwelk geleid zal worden door den WelEd. Heer ten Hoven uit Til burg. Dames-zang en orgelspel (zullen 't geheel opluisteren. 's Gravenmoer. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. is als ouderling her benoemd, de heer A. J. Venis en als diaken benoemd, de heer Jac. v. d. Dussen. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering, Vrijdagavond gehouden, goedgekeurd de rekening der ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Ambestuur over 1921, alsmede de begrooting der inkomsten en uitgaven over 4923. Als Armmeester is de heer P. Versteeg herbenoemd. Nog werd vastgesteld het suppletoir kohier hondenbelasting over 1922. Herpt. De heer H. Fooij, Hoofdonder wijzer aan de openbare school alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de openbare school te Hedikhuizen. Nederhemert. Onze Zangvereen. «Zanglust* is voornemens op Donderdag 28 en Zaterdag 30 December hare eerste Winter-uitvoering te geven in het school lokaal aan de Noordzijde. De Muziekvereen. «Concordia* alhier is voornemens op den 2den Kerstdag eene uitvoering te geven. Het programma, afgewisseld door voor drachten beloofd een gezelligen avond. (Zie advertentie). Raamsdonksveer. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. werd herkozen door de Notabelen dhr. P. A. van Dongen Recter. De werkman Kr. werkzaam op de scheepswerf der N.V. voorheen P.A. Ruijter- berg kreeg een ijzeren plaat tegen het been en op den voet. Belangrijke kneu zingen liep hijdaardoor op. Tot bestuurder van de Ned. Herv. School werden gekozen de heeren J. G. Knaap en P. A. v. Dongen. MarktberichtRogge f 10 üi f 10.50, Haver f 11.50 f 12, Erwten f 19 a f 20, Tarwe f 11 êi f 12, Hooi f 45. Vrijdagavond brandde de schuur van landbouwer de Bruijn tot den grond toe af. Het huis bleef gespaard. Naar wij vernemen kwamen een paar kalveren in de vlammen om. De Provinciale Noord-Brabantsche Vereeniging ter bestrijding van de Tuber culose verleende aan de Afd. Raamsdonk e. o. over het jaar 1922 een subsidie van 75 gulden. Naar wij vernemen herdenkt heden de WelEd. Heer G. v. Suijlekom, thans Directeur der Papierfabriek te Keizersveer, den dag waarop hij voor 25 jaar aan ge noemde fabriek werd verbonden. Sprang. A.s. Donderdag des avonds 5.30 uur zal met de kinderen der Zondagschool in het Ned. Herv. kerkgebouw Kerstfeest gevierd worden. Bij die gelegenheid hoopt het Christelijk Gemengd dubbel kwartet «Onder ons* haar medewerking te verleenen. Om de kinderen der Gereformeerde Zondagschoolvereen. «Jachin« alhier een aangenaam Kerstfeest te bereiden hebben de dames M. Leempoel en C. v. d. Esch (onderwijzeressen dezer Zondagschool) het initiatief genomen in de gemeente voor dit doel gelden in te zamelen. Naar men ons mededeelt hoopt de Chr. Zangvereen. uit Breda welke ten vorige jare in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier een uitvoering gaf dit den 2den Kerstdag weer te doen. We hopen dat deze plannen werkelijk heid worden. Werkendam. Donderdagavond werd door de g'em. zangvereeniging «Uitspanning door Inspanning« met medewerking van de Mannenzang vereeniging «Zang en Vriendschap en «Gorcums Klein Koor« een concert gegeven in de Nutszaal. De Voorzitter van «U. d. I,« verwel komde allen waarna het concert een aan vang nam onder leiding van den directeur de heer de Bie uit Gorinchem. «Mijn Taak en «Viooltjes* werden door «U. d. I.« prachtig uitgevoerd. Door het groote koor werden o.a. ge zongen «Ecce Quomode Moritur* en «Mijn Moeder*, waarna een daverend applaus weerklonk. Van het kleine koor mogen wij wel noemen «De Hemel* en «Moeder en Kind*. Vervolgens werd door dit koortje gezongen «Kikvorschen-Cantate* wat zoo prachtig was dat het tweemaal werd gezongen^' Aan het applaus kwam byna geen einde. Na afwerking van het schitterend pro gramma werd door eenige Gorcumsche heeren als toegift een klein toneelstukje opgevoerd, getiteld «Een uurtje in een Amerikaansch Hotel*, waarbij nog eens aardig gelachen werd. Een hartelijk tot weerziens van de schei dende vereeniging sloot dezen avond. Ds zaal was stampvol. Morgen (Donderdagavond) uitvoering van de Chr. Zangvereeniging «Halelujah* om 7.30 uur in de Nutszaal. Donderdagavond jl. vierde de Ger. Jongel.-vereen. «Timothëus* hare 24ste Jaarvergadering. Van de genoodigden waren velen verschenen. Uit het jaarverslag bleek, dat thans het ledenaantal tot 47 gestegen was en dat de Jongel.-vereen, aan de Schans, een onderafd. dier vereen., 17 leden telde. Met dankbare herinnering mogen wij weer terugzien op dezen avond. Onze 14-jarige dorpsgenoot, de jongeheer A. van Reenen, behaalde zijn diploma Boekhouden voor de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereen, in Nederland. Voorwaar een knap studentje. Wijk. Donderdag 14 Dec. heeft de Werkliedenvereeniging «Helpt Elkander* haar jaarvergadering gehouden. De Voor zitter, de heer K. v. d. Velden, opende de vergadering met een rede, waarin hij memoreerde, wat er in het verloopen jaar voor en door de vereeniging door samen werking gedaan was. Spr. zei o. m. Sinds wij het vorige jaar onze jaarverga dering hebben gehouden zijn de toestanden er niet beter op geworden, en wij komen nu bijeen onder de allerongunstigste tijds omstandigheden voor onze leden. Wij zul- lan den algemeenen toestand met nuchteren koelen blik hebben te overzien, en gezame- lijk moeten overwegen of wij mede kunnen helpen dien te verbeteren. Als wij de naaste toekomst bezien, dan zult u het allen met mij eens zijn, dat het een harden tijd en een harden strijd voor on3 zal worden om het bestaan voor onze gezinnen te vinden. Meer dan ooit is verzwakking of nalatigheid van de leden ten sterkte af te keuren. Gelukkig kunnen wij die verzwakking en nalatigheid zelf voorkomen, als ieder lid slechts beseft, wat het vereenigingsleven beteekent, en wat men door vereenigd te zijn in deze tijdsomstandigheden met en voor elkaar kan doen. Het is gemakkelijk om onder deze omstandigheden die wij meemaken, de hartstochten op te zv?epen, doch wij mogen en willen dit niet. Wy zien daar van de treurige toestanden in het buiten land meer dan genoeg. De winter staat voor de deur, de werkeloosheid zal erger zijn dan ooit, vandaar dat wij steun zullen moeten gaan vragen waar deze te krijgen is, waar ik u al mijn medewerking voor toezeg. Verder spoorde spreker alle leden aan met denzelfden lust en ijver in het nieuw begonnen vereenigingsjaar voor het welzijn van de gezinnen en tot bloei der vereeni ging te blijven strijden. Door afwezigheid van den Secretaris konden de notulen en het jaarverslag niet worden gelezen. De Penningmeester deed rekening en verantwoording de inkomsten waren van 14 Dec. 1921 tot 14 Dec. 1922 f818.20, de uitgaven f 1192.43, waarvan f 1103.75 aan de zieke leden werd uitbetaald. De ziekenkas werd afgesloten met een nadeelig slot van f 304,23. De reservekas is door de vele zieken die er in het afgeloopen jaar zijn geweest geheel uitgeput. De leden P. de Waal en J. D. Bou- man werden door den Voorzitter aange wezen de boeken van den Penningmeester na te zien. Deze werden volkomen in orde bevonden. De Voorzitter brengt een woord van dank aan den Penningmeester B. v. Loon voor al hetgeen hij het afgeloopen jaar voor de vereeniging heeft gedaan, en spreekt den- wensch uit, dat hij in het nieuwbe- gonnen jaar met denzelfden moed en ijver zal blijven voortgaan. Verder werd besloten drie maanden, wegens den financieelen toestand, f5. in plaats van f 7.50 per week aan de zieke leden uit te betalen. Voorts deelde de Voorzitter mede dat hij door een der bestuursleden van de land- en tuinbouw- vereeniging te Veen was aangezocht, gezamenlijk een coöperatieve broodbakkerij op te richten. De Voorzitter zal aan het bestuur van voornoemde vereeniging me- dedeelen, hoe de werkliedenvereeniging in hare vergadering van 14 Dec. j.l. zich hierover heeft uitgelaten. Verder werd er nog gesproken over het deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezing, of de Werkliedenvereeniging weer candi- daten zal stellen in 1923 om afgevaar digden in het gemeentebestuur te krijgen of te houden. De Voorzitter deelt mede, dat de heer B. Roza zich hoogstwaarschijnlijk niet meer beschikbaar stelt voor deze functie, en dat ook hij zelf niet meer op de candidaten- lijst geplaatst behoeft te worden, omdat ook hij er niet veel meer voor voelt. Spr. zegt, 4 jaar ongeveer hebben wij de ge meentebelangen met hart en ziel gediend en een eerlijken strijd gevoerd. Wy zijn in den gemeenteraad gekomen, niet we tende wat daar te doen stond, en hebben daar gevonden een hoop schuld en werk. Reparatiën waren aan de orde van den dag, zoodat de tegenwoordige raad dit alles niet in orde heeft kunnen brengende opvolgers zullen de rest hebben op te knappen. Met algemeene stemmen werd besloten nog sterker deel te nemen aan de verkiezing dan voor 4 jaar. In het bijzonder zou de Werkliedenvereeniging de heeren B. Roza en K. v. d. Velden, die met hart en ziel de belangen van de gemeente hebben gediend en daarvoor hebben gestreden, als afgevaardigden in het gemeentebestuur willen terugzien. De Voorzitter deelt mede, dat een lid de vereeniging heeft verlaten wegens ver trek naar elders, namelijk C. Bax, waarin zij een vurig strijder mist. Hij wenscht hem het beste toe in zijne nieuwe woon plaats. De vereeniging had 2 nieuwe leden te boeken, zoodat zij op 't oogenblik 158 leden telt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit hij met een woord van dank aan de aanwe zigen voor hun trouwe opkomst de ver gadering. Waspik. Op Vrijdag 15 Dec. gehouden bestuursvergadering van «Het GroeneKruis« werd mede gedeeld, dat door "de Dames- krans was afgedragen als batig saldo van de gehouden bazar, de somma van f 300 (maar niet als eerder bericht in dit blad van f50,) met het verzoek, voor een aan te schaffen lighal met inventaris. Op Zaterdag 16 Dec. alhier, werd aanbesteed het aanleggen van electrisch licht in de Ned. Herv. Kerk, hetwelk een groote verbetering mag genoemd worden, daar de petroleumlampen een slecht licht geven in zoo'n groot gebouw. Laagste inschrijver was J. Verschuuren te Waspik- bove, voor de somma van f 100. Door het Hanzebestuur is eene handteekenschool opgericht met 141eerlingen. Tot leeraar is benoemd, de heer J. van Gerwen alhier. Onze 17-jarige dorpsgenoot, de heer Ant. Tabbers, die de vorige week zyn diploma voor de Vereeniging^van Leeraren ontving, slaagde thans voor de acte Mercurius. Zondag speelde «Juliana* Baardwijk hier een competitie wedstrijd tegen «Brabantia I.« Stand 21 voor «Brabantia*. Wondrichem. Gedurende de afge loopen week hebben de visschers na een pauze van 3| maand de eerste zalmen en wel 15 stuks, gevangen. Tot lid van het B. A. is herbe noemd de heer P. v. Kieken. Znilichen. De heeren G. v. Maaren en A. Fuijkschot hebben als lid van den kerkeraad der Geref. kerk bedankt. In hun plaats zijn de volgende tweetallen op gemaakt voor ouderling de heeren A. Hobo en G. v. Veen, voor diaken de heeren E. v. Dalen en A. Kanselaar. 1. Alhier is een ongehuwd meisje, dat over eenige weken moeder zal worden. De vermoedelijke vader wil het meisje niet trouwen en bekommert zich in 't geheel niet om haar. Wat staat het meisje thans te doen in haar eigen belang en in dat van haar toekomstig kind W. A. Antwoord Het meisje kan thans niets doen. Zij dient te wachten tot na de bevalling en dan moet ze zich zoo spoedig mogelyk tot den Voogdijraad te 's-Hertogenbosch (Se cretaris Mr. G. M. J. Kolfschoten) wenden per ongezegelden brief, waarin zij alles zoo uitvoerig als 't maar eenigszins kan, moet mededeelen. 2. Ik heb een rijksbetrekking, waarin ik in 1915 mijn maximumsalaris ten bedrage van f 2000.had bereikt. Met ingang van 1 Januari 1920 werd mijn salaris verhoogd tot f3400.terwyl ik nu f 3600.geniet. Ik heb 26 dienst jaren en ben 52 jaar oud. Hoeveel moet ik nu met 1 Januari a.s. storten voor pensioenbijdrage V. N. Antwoord Volgens de nieuwe voorschriften moet u jaarlijksch voor weduwenpensioen storten 5j pCt. van f3000 f465, terwijl voor a - Op de gehouden vergadering van de kon. erkende scherpschuttersvereeniging «St. Biasius« gevestigd in het «Wapen van Amsterdam* is thans definitief besloten tot het geven van een groot nationaal con cours van scherpschuttersvereenigingen in den loop van het volgend jaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1922 | | pagina 2