De Sapeur van tien jaar. Und van alten^ Uitgave: Firma L, J. VEEEMAN, Heusden. Noo 4256. Woensdag 3 Januari 1923, Het overvloedig LIFEBUOY-Zeepsop is een genot voor^ ,de kleinen.. FEUILLETON. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Geen Zeep even. "aart LIFEBUOY voor babies en kindereft. Het legi de basis voor duurzame gezondheid en schoonheid der huid./ Fabrikant-art var»' SuntiC^hb'vsn tuxi BUITENLANDS CH OVERWICHT. De besprekingen zijn te Lausanne vast- geloopen en Engeland heeft zich genood zaakt gezien zijn vloot die op Malta ge- stationneerd is last te geven op te stoomen naar Konstantinopel, om met scheepskanon- nen hun argumenten te onderstennen. De »vloot«, die van Malta zee gekozen heeft, is wel niet bijzonder sterk, bestaat slechts uit een super-dreadnought, twee lichte kruisers en een eekader torpedojagers, maar dit smaldeel is groot genoeg om op de Turken indruk te maken. Het zenden van oorlogschepen is zeer geschikt om de Turken te verbitteren en den goeden geest ter conferentie voor zoover men van een r»goeden« geest spre ken mag te vertroebelen. Dat de En- gelsche regeering tot dit uiterste middel overgaat, bewijst ten duidelijkste, dat Cur- zon te Lausanne ten einde raad is en dat hij met argument en betoog niet verder kan gaan dan hij reeds gegaan is. Klaar blijkelijk is zijn redekunst uitgeput. Waar over men zich niet verwonderen kan. De Turken hebben hem maar laten praten, en nog eens praten, zonder het hoofd te buigen. Thans zullen de Geallieerden korte metten maken. Terwijl het Britsche eskader naar Konstantinopel opstoomt, zullen de Geallieerden de vredesvoorwaarden opstellen I. In 1812 bevond zich onder een nieuw linieregiment een kleine tamboer, die niet ouder was dan tien jaar. Het was een kind van de troep, Trolut genaamd, maar onder de soldaten bekend als Bilboquet de Duikelaar. Inderdaad had hij zoo'n lang, mager en tenger lichaam, met een groot hoofd, dat hij zijn naam met eere droeg. Overigens was Trolut een gewone knaap. De tamboermajoor had met zijn langen staf zoo vaak op de schouders van den jongen de maat geslagen, dat Trolut op het laatst de melodie en de handigheid van den trommelslag meester was geworden In zyn manieren toonde hij zeer dapper en onversaagd te zijn. Maar hoe zou het ook anders kunnen? Dikwerf wilde hij het voorbeeld der grooteren volgen, doch natuurlijker wijze gelukte hem dit nooit. Als hij kaartspeelde, verloor hij altijd en hoe het kwam, maar steeds kreeg hij een knijpertje op den neus dat hem zulk ^en pijn deed, waardoor meer dan eens j| tem de tranen over de wangen biggelden. Wanneer er handjeklap werd gespeeld, De persoon, die verloor, werd tot straf een houten knijpertje op den neus gezet. en niet verder met de Turken marechan- deeren. Zij kunnen het verdrag, waarbij rekening gehouden is met de tot dusver gehoorde argumenten van Ismet Pasja, aanvaarden of verwerpen. Op deze manier hoopt men de zaak tot een goed einde te brengen. Het verdrag zal binnen enkele dagen aan de Turken voorgelegd worden. Tegenover de maritieme toebereidselen van Groot-Brittannië schynt de regeering van Angora militaire maatregelen te stellen. Nauwelijks is de Britsche vloot van Malta naar Konstantinopel vertrokken of er doen geruchten de ronde over troepenbewegin gen in Klein-Azië. De Kemalistische leger macht zou weer in beweging gekomen zijn en sterke troepenafdeelingen worden in de richting van Mosoel gezonden. Tegenover pressie ter zee, stelt Angora dus pressie van de landmachtgeweld tegenover ge weld, en de lucht is de laatste dagen vol onheilspellende oorlogsgeruchten. De actie, die Moestafa Kemal begonnen is, kan ge vaarlijk worden. De regeering te Angora weet wel waar zij begint, maar niet waar zij eindigen zal. Als de fanatieke drift bij zekere Islamietische elementen ontketend is, zullen de leiders de beweging bezwaar lijk meester kunnen blijven. Bonar Law werkt voortdurend met zijn medewerkers aan het plan dat hij te Parijs aan den Franschen bondgenoot zal voor leggen. Het kabinet is gistermiddag weder om bijeengekomen om de Britsche voor stellen te redigeeren. Law's plan is eenvoudig en schijnt zeer aannemelijk te zijn. Hij wijkt niet af van Lloyd George's beginsel, dat aan Duitsch- land uitstel van betaling moet worden verleend en dat dit uitstel zeer stellig om schreven moet worden. Het moratorium mag op geenerlei wijze bedriegelijk worden gemaakt. Daarentegen wil Bonar Law aan het Fransche standpunt zooveel mogelijk tegemoet komen en zich tegen het riemen van productieve waarborgen niet verzetten, mits het herstel der Duitsche financiën hierdoor niet wordt belemmerd en elke vorm van politieken druk vermeden wordt. Bonar Law zou altijd volgens in de Londensche bladen uitgelekte geruchten het bedrag van Duitschlands schuld willen verminderen tot een bedrag dat binnen zijn betaalkracht ligt en vermoedelijk wil de Britsche regeering dat bedrag vast stellen op 50 milliard goudmark. Daar tegenover zou Engeland dan een deel van waarbij inplaats van de handen de koppel werd gebezigd, waren er sommigen die hem de aanraking van hun met spijkers beslagen schoenzolen deden gevoelen. De arme Bilboquet werd dan zoo boos, dat hij het van woede en pijn uitgilde. En als men hem dan de gevolgen van het wreede spel had doen voelen, joeg men hem weg, terwijl hij dan als lafaard werd uitgescholden. Den volgenden morgen ging men gewoonlijk op marsch en als het ongelukkig tamboertje door de nog pijnlijke handen den roffel niet goed wist te slaan, daalde de staf van den tamboermajoor onmeedoogend op de schouders van den jeugdigen knaap neer. II Eens op een dag, het was de tweede Juli, ontving de generaal van den keizer het bevel, om zich van eene stelling mees ter te maken, die aan den overkant van een diepen afgrond lag. De ravijn werd door een batterij, bestaande uit zes stukken geschut, verdedigd, welke een gansch regement wegvaagden. Om dus de plaats ie bereiken, die de keizer had aangewezen, was men wel genoodzaakt de batterij te veroveren. Op dit oogenblik lag het regement, waartoe Bilboquet behoorde, aan de oevers van den Duna, want de geschiedenis, die hier wordt medegedeeld, is tijdens den beroemden veldtocht tegen Rusland gebeurd. Plotseling zag men een adjudant van den generaal op een galloppeerend paard verschynen. de schulden, die Frankrijk aan de Britsche schatkist heeft willen kwijtschelden. Dit plan moet den steun van Mussolini hebben. Ook de Italiaansche regeering zou gekant zijn tegen een militaire bezetting van het Roergebied, in het algemeen tegen het uitoefenen van militairen druk, ofschoon zij bereid is zich tegen het nemen van productief onderpand niet te verzetten, welke Hughes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, voor het Ameri kaansche Historisch Genootschap heeft ge houden. Hij weidde uitvoerig uit over het vraagstuk der schadeloosstelling en het is alsof hij de Europeesche mogendheden, inzonderheid Frankrijk, aan den vooravond van de Parijsche conferentie nög eens ernstig wil waarschuwen. Niemand in Amerika verlangt, zeide Hughes, dat Frank rijk iets zal laten vallen van zijn recht vaardige eischen, maar wij wenschen niet dat Duitschland verpletterd wordt. Er is geen economisch herstel van Europa moge lijk, tenzy Duitschland herstelt. Amerika heeft belang bij het economisch herstel van Europa, dus ook bij een redelyke behande ling van Duitschland. De tegenwoordige toestand oefent een nadeeligen invloed uit op het Amerikaansche zakenleven. De Amerikanen schijnen te ontwaken en het lot van Europa is hun niet onverschillig meer. Dat mag als een gunstig teeken worden beschouwd, want zonder hulp van Amerika komt Europa niet uit het moeras. BUITENLAND. Zwaar weer op see. Zware stormen, die dezer dagen in den Atlantischen Oceaan en op de Engelsche kust woedden, hebben veel schade aan de scheepvaart toegebracht en eenige menschen het leven gekost, Men vreest dat ver scheidene schepen vergaan zijn. Een ervan, de »Maidof Detos« is vermoedelijk met alle opvarenden bij de kust van Wales gezonken. De vrachtboot »New Columbian van de Eider Dempsler-lyn, bestemd naar New- York, is wegens den storm de haven van Cork moeten binnenloopen. Bewesten Fast- net ving het schip drie verschillende draad- looze noodsignalen op. Het gaf antwoord, maar later hoorde men niets meer. De »Celtic« van de White Star lijn rapporteerde Zaterdag, na aankomst te Cork, een zeer onstuimige reis van New- York te hebben gehad. De derde klas salon stond geheel blank en de derde klas- Hij bracht het bevel van den keizer, dat drie compagniën jagers te voet de battery moesten veroveren. Het was een zeer zware arbeid, want meer dan tweederde der soldaten, die deze operatie moesten verrichten, zouden er het leven bij inschieten. Niettegenstaande hunne moed en hunne onversaagdheid zagen de jagers elkaar hoofdschuddend aan, terwijl zij de schouders ophaalden, alsof zij aan de uitvoerbaarheid van zijn bevel twyfelden. »Soldaten,« riep de adjudant, »de keizer wil het Daarop verdween hij in galop. ïDaar helpt niets aanc sprak een oude gediende, terwijl hij de bajonet op zijn geweer stak, ïvooruit maar jongens, de Kleine Korporaal moet gehoorzaamd als hij u zegt, dat ge u moet laten dooden, houdt hij er niet van dat ge een zuur gezicht zet.c Intusschen heerschte onder der compagnie nog eenige aarzeling en reeds tweemaal had den commandeerende kapitein den tamboer-majoor last gegeven twee tamboers te nemen, om den aanval te slaan. Deze bleef geleund op zijn staf staan, schudde het hoofd en was zoo maar niet genegen te gehoorzamen. Intusschen zat Bilboquet schrijlings op zijn trom, de oogen op zijn chef gevestigd, terwijl hij lustig floot en een versnelden pas met de vingers sloeg. Het bevel werd den tamboer-majoor voor By naam van Napoleon. passagiers moesten naar een ander deel van het schip werden overgebracht. Hooge zeeën beschadigden de reddingsbooten, ver schansingen enz. Het Belgische stoomschip »Londonier«, op weg naar Virginia, is naar Queenstown teruggekeerd om drie zwaar gewonde zee lieden aan land te zetten. Een vierde was omgekomen. Deze mannen waren bezig een reddingboot stevig te bevestigen, toen een hooge zee hen tegen het dek wierp. De »Londonier had sedert 19 December al zwaar weer te verduren gehad en had aanmerkelijke schade aan het dek en de stuurinrichting beloopen. De te New-York aangekomen stoom schepen rapporteeren zware stormen in den Noordelijken Atlantischen Oceaan, welke de kleine schepen met vernietiging bedreig den, en hun dektuig vernielden. Ook wer den de schepen uit den gebruikelijken koers gedreven. De kapiteins van de »Cedric<r en van de »Zeelaud«, welke schepen in de haven kwamen, zeiden dat zij de zwaarste stormen van hun loopbaan hadden ont moet. De »La Savoie« en de «Manchuriec en andere stoomschepen hadden verscheiden dagen vertraging omdat zij moesten vechten tegen de zware zeeën. Volgens een telegram uit Vajdö in Dene marken is de Engelsche treiter »Lord Haw- ke« bij Sylte Klubben gestrand en vergaan. De bemanning, uit dertien koppen bestaande, is te Havningborg geland, na 14 uur op zee te hebben rondgezwalkt. De treiler kwam met een volle lading uit de Witte Zee. De opvarenden vermoeden dat de schipbreuk een gevolg is van miswijzing van het compas. Van de omgekomen bemanning (10 kop pen) van den onlangs gezonken treiler »Cellerina« ziju twee lijken bij Vardö aan gespoeld. De vondsten in Egypte. Een bericht uit Loeksor meldt, dat in een grafkamer van Toet-ankamen een koffer is geopend, bevattende kleeren, ju- weelen, pantoffels, sandalen en een zwart barnsteenen halssnoer (vermoedelijk afkom stig uit Nubië), alles behoorende aan de koningin. Een jachttooneel in prachtig inlegwerk op 't kofferdeksel vertoont de koningin en edelen jagend op leeuwen en antilopen. Een leeuw, die gewond is, staart zijn vervolgers met realistischen blik aan, waarin woede en pijn tot uitdrukking ko- de derde maal gegeventoen hij niet genegen scheen te gehoorzamen, stond Bilboquet op, gespte zijn trom aan, grijpt zijn trommelstokken en terwijl hij den tamboer-majoor van 't hoofd tot de voeten opneemt, spreekt hij op trotschen toon »Kom nu, groote lafaard l« De tamboer-majoor wilde zijn staf zwaaien, maar Bilboquet marcheerde reeds aan het hoofd van twee compagniën, terwijl hij als een dolle tot den aanval sloeg. Op dit voorbeeld zette de soldaten zich in den pas en marcheerden naar de verschrikke lijke batterij. Zij gaf plotseling de volle lading en tegelykertyd vielen er tal van dapperen om niet meer op te staan. Door den wind worden ze in een wolk van rook gewikkeld, het kanongebulder schynt ze op den grond door de groote dreuning op te willen werpen de rook trekt op, het geraas verstomt voor een oogenblik en nu ziet men Biboquet, nog steeds den aanval slaande, marcheeren. De soldaten luisteren naar zijn trommelslag en zoo zwak als het geluid is, schynt het het kanongebulder uit te tarten. De jagers te voet marcheeren steeds met den tamboer voorop de batterij opent voor de tweede maal het volle vuur en vernietigd in een ondeelbaar oogenblik het rampzalig overschot van twee schoone compagniën. Bilboquet slaat woedend harder en harder op zijn trom. Men zou gezegd hebben, dat er twintig trommel slagers waren. De soldaten deden een men. Een ander voorwerp was een groo te albasten vaas, bevattende zalf voor het balsemen van lijken. Er zijn vele histo rische bewijsstukken ontdekt, die een ver betering geven van tot nu toe aanvaarde voorstellingen en uitleggingen. Een in aaubouw zijnd hols ingestort. Naar de *Tel.« verneemt, is een in aanbouw zijnd huis van niet gewapend beton aan de Avenue Brugmann te Brussel ingestort. Van de twaalf metselaars, die er werkten, werden er negen gewond, van welke twee levensgevaarlijk. o Nieuwe gewelddaden der Iersche rebellen. De rebellen gaan voort, woningen van parlementsleden of aanhangers van den Vrijstaat in brand te steken. Op oudejaarsavond te middernacht dron gen zij de woning van een oude dame, O'Hamahan geheeten, binnen. Zij dwongen de dame, die door schrik werd bevangen, haar woning te verlaten. Vervolgens be goten zij het meubilair met petroleum, ver lieten de woning en wierpen door een opengeschoven venster een ontvlambare bom naar binnen, waardoor brand ontstond. De brandweer wist er echter spoedig in te slagen het vuur meester te worden. Van te voren hadden eenige rebellen reeds beproefd, een fraai heerenhuis te Dublin, door een parlementslid bewoond, in brand te steken, hetgeen tijdig kon worden verijdeld. Voorts werd het redactiebureau van de ïlrish Independent op oudejaarsavond op nieuw aangevallen door rebellen, die re volverschoten losten op de wacht van het gebouw en daarna bommen naar binnen wierpen, die echter niet ontploften. Iersche politie verdreef de aanvallers en nam een hunner gevangen. Bomaanslagen te Lissabon. De Spaansche regeering heeft van haar gezant te Lissabon een telegram ontvangen, meldende, dat aldaar in verschillende deelen van de stad 7 bommen ontploften, o.a. een bij den woning van den gouverneur en andere bij het Italiaansche consultaatsge- bouw, dat de vorige week ook reeds door een bom werd beschadigd. Er zijn gelukkig geen slachtoffers te be treuren. De buitenlandsche legaties en openbare gebouwen worden bewaakt. nieuwen uitval en bereikten het fort met Bilboquet voorop. III. Intusschen zag Napoleon, die zich op een heuveltje bevond, dit heldenfeit aan. Bij elke ontlading van het geschut sid derde hij op zijn schimmel, maar toen de soldaten het fort binnentrokken, nam hij zijn lorgnette van den neus en mompelde Dappere kerels Onmiddellijk begaf zich op bevel van den keizer een adjudant naar het fort en keerde spoedig terug. aHoeveel zijn er over?« vroeg Napoleon. »Veerig, sire,« luidde het antwoord. »Veertig kruisen,sprak de keizer, zich tot den generaal-majoor wendende. Inderdaad schaarden zich den volgenden morgen de soldaten om het restantje jagers, men vroeg achtereenvolgens hunne namen en schonk ieder het kruis van het Legioen van Eer. Toen de plechtigheid was af- geloopen en iedereen gereed stond heen te gaan, hoorde men op een eigenaardige toon de volgende stem zeggen »En ik 1 ik dan krijg ik niets ?t De generaal, die de ridderorden uitdeelde, keerde zich om en zag Bilboquet voor zich staan, de wangen rood van verontwaar diging en de oogen vol tranen. »Jij sprak hij, »wat verlang jy NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusden sd AitsnaJgLangstraat en de Bommelerwaard de lever-s zeep w} vtï\arolnoetf./ Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1