Vragen op rechtskundig gebied. Verwaarloos nimmer een huidaandoening. Draag zorg voor noodzakelijke reinheid en pas Foster's Zalf toe. Deze zalf is anti septisch, wonderlijk verzachtend en heelend. Verkrijgbaar in apotheken en drogist' zaken a f 1.75 per doos. BINNENLAND. K. ten Bruggencate f Te Zeist is, 73 jaar oud, overleden de heer K. ten Bruggencate, oud-inspecteur van het middelbaar onderwijs. Van 1868 tot 1872 was de overledene werkzaam bij het l.o. te Amsterdam en te Groningen daarna van 1873 tot 1879 bij het m.o. te Hoorn en Tilburg, in welk jaar hij benoemd werd tot leerlaar aan het gymnasium te Leeuwaarden. In 1899 volgde zijn be noeming tot inspecteur van het m. o. Van 1893 tot 1899 bekleedde hij de functie van schoolopziener in het arrondissement Leeuwarden. Van zijn hand verschenen o.m. een woordenboek voor het Engelsch Nederlandsch en het Nederlandsch Engelsch, verschillende leerboeken voor de Engelsche taal en bijdragen in wetenschap pelijke tijdschriften. De Konlng-lUcder. De linkerarm gebroken. De Koningin-Moeder heeft Zondagavond tengevolge van een val te haren paleize in het Lange Voorhout het opperbeen van den linkerarm ter hoogte van het schouder gewricht gebroken. Er bestaat alle kans op een goede genezing. De Koningin, de Prins en de Prinses hebben dadelijk een bezoek gebracht aan Koningin Emma en met de zuster van den Prins, die ten koninklijken paleize in het Noordeinde logeert, het middagmaal gebruikt bij de Koningin-Moeder, die aan tafel kon aanzitten. Door een vallenden boom gedood. Op een terrein aan de Linnaeusstraat naby den spooroverweg te Amsterdam is een 7-jarig jongetje door een vallenden boom, die omgezaagd werd, getroffen. Het werd naar een ziekenhuis gedragen, maar bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. In verband met mogelijke schuld is het lijk in beslag genomen. o Levend begraven. Men bericht uit Katwijk aan Zee aan de »Rott.« De 23-jarige Van Beelen was 's morgens de duinen ingegaan, om konijnen te delven. Toen hij 's avonds nog niet was terugge keerd, ging men hem zoeken. Hij werd dood in een konijnenhol gevonden, bedolven onder het zand. De hond zat als een trouwe wachter bij het lijk van zijn meester. BEKENDMAKING DE BURGEMEESTEE VAN HEUSDEN maakt bekend, dat op 1 Januari a.s. de Keuringsdienst voor vee en vleesch in werking treedt, zoodat van af dien dag hetzij ter secreta rie, hetzij bij den keurmeester, den Heer Hilwig, aangifte moet geschieden van alle slachtingen van welken aard ook, dus tevens van huisslachtingen. Heusderi, 29 Dec. 1922. De Burgemeester voornoemd H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Wegens vertrek van den consul van den A. N. W. B. is tot zijn opvolger benoemd de heer A. J. v. d. Kolk, alhier. Gisteren herdacht de heer J. D. Bax den dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Firma L. J. Veerman. Nadat de Jubilaris door het personeel gecompli menteerd was, werd door den heer Roza, onder een hartelijke toespraak, namens de Firma een couvert en namens het personeel een cadeau overhandigd, waarna men nog een tijdje gezellig bijeen bleef. Het overige gedeelte van den avond werd ten huize van den Jubilaris in familiekring feestelijk doorgebracht. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December inge legd f 15307.11, terugbetaald f 16770.40. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9243. Met verwijzing naar de in dit num mer voorkomende bekendmaking meenen wij belanghebbenden er attent op te moeten maken, dat in den Keurgingskring Heusden c.a. waartoe behooren de gemeenten Heus den, Oudheusden, Nieuwkuik, Hedikhuizen, Herpt, Wijk, Veen, Genderen, Drongelen, Meeuwen de keuringsdienst voor vee en vleesch op 1 Januari in werking is getreden. Zij die vee, van welken aard ook, wen* schen te slachten er. hieronder is ook de huisslachting begrepen, zijn derhalve ver plicht van het voornemen om te slachten kennis te geven op de secretarie hunner gemeente of bij den Keurmeester, hoofd van dienst, den heer W. F. Hilwig, Rijksveearts alhier. Het spreekt van zelf, dat ook zij, die wenschen uit te hallen aan deze verplich ting zijn onderworpen. Van de scheepswerf der fa. De Haan Oerlemans alhier, liep met goed ge volg te water, het volle maatschip genaamd vCorbulot, gebouwd voor Hollandsche re kening. Het schip is lang 50 Meter, breed 6,52 Meter en hol 2,25 Meter en is zeer gerievelijk en naar de eischen des tijds ingericht. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag hadden hier een zeer kalm verloop. Van dronkemanstooneelen hoorde men dan ook zoo goed als niets. De menschen schijnen verstandiger te worden, of misschien ont braken de noodige dubbeltjes. In de kieskringen voor de Prov. Staten, Heusden, 's-Bosch, Grave, Eind hoven en Helmond is vanwege den Vrij heidsbond het aftredend lid, Mr. C. W. v. Ommeren, Kantonrechter alhier, nummer een op de lijst geplaatst. Almkerk. A.s. Zaterdag n.m. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk alhier de ge woonlijke jaarlijksche verhuring van zit plaatsen gehouden worden. Beneden-Langstraat. Naar vette varkens bestaat bijzondere vraag, hetgeen natuurlijk van invloed is op den marktprijs. Men besteedt thans 64 ets per pond, schoon gewogen. Nu de mesterij nog wel loonend blijkt, worden de jonge biggen ook druk gevraagd en betaalt men daarvoor tot f30 per stuk. 's Gravenmoer, 29 Dec. Gisteren avond gaf de christelijke gemengde zang- vereeniging Excelsior* uit deze gemeente in de Ned. Herv. Kerk alhier haar aange kondigde uitvoering. Deze uitvoering mag goed geslaagd heeten. Het welverzorgde programma werd geheel afgewerkt en het goedkeurend geknik na elk nummer bewees wel, hoe er door het talrijk publiek werd genoten van hetgeen door deze vereeniging, welke nog zoo kort bestaat, gepresteerd werd. De verschillende nummers werden op verdienstelijke wijze vertolkt en de uit voering ervan getuigde van ernstige studie der werkende leden. Jammer is het, dat de mannenstemmen bij dit koor zoo weinig in aantal zijn, doch we hopen, dat dit aantal grooter mag worden en wanneer dan de noodige ambitie bij de werkende leden blijft bestaan, kan Excelsior cc het onder leiding van haar ijverigen directeur, den heer A. Christ uit Capelle, nog ver brengen. De Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging »Vreest God, eert den Koning* be noemde voor de groslijst der Provinciale Statenleden de heeren A. Baks Gzn. te Zevenbergschenhoek, Th. J. A. Ziedes des Plantes te Breda, J. W. van den Dries te Fijnaart, C. den Hollander te Klundert, K. Sijsling te Breda en A. Lensink te Bergen op Zoom. In dezelfde vergadering werden als be stuursleden gekozen de heeren P. van der Dussen en C. Dekkers. Vervolgens werden rapporten uitgebracht van de vergadering van den Kieskring Til burg en van de jongste Deputatenverga- dering. Door een bestuurslid werd op schoone wijze ingeleid het onderwerp »de Antithes«. Aan het slot der vergadering werd met algemeene stemmen de navolgende zeer belangrijke motie aangenomen »De Anti revolutionaire Kiesvereeniging aVreest God, eert den Koning* te 's Gravenmoer, in aan merking genomen de huidige malaise in handel en industrie, besluit de Antirevolu tionaire Kamerclub te verzoeken zich ten spoedigste met klem en nadruk tot de Regeering te richten om tot eene alge meene verlaging der jaarwedden van alle Rijksambtenaren te komen. Herpt. Op den 2en Kerstdag gaf de harmonie »de Eendracht* alhier haar jaar lijksche groote winteruitvoeringzoowel de middag- als de avondvoorstelling was druk bezocht. De muzieknummers werden goed uitgevoerdhet komische gedeelte was eveneens best verzorgd. De clarinet solo van den heer W. Kuijs verdient vermelding. De voordrachten van den heer Kuijs deden het publiek schudden van het lachen. Ook de nummers van de heeren v. Sprang en Verhoeven vielen zeer in den smaak. Het opgevoerde kluchtspel en de spektakelscène hadden veel bijval. De uitvoering werd mede bijgewoond door den beschermheer, burgemeester Van Eggelen, die nog alvorens heen te gaan het woord voerde. Kerkdriel. De Gebrs. van O. hebben zekere Verhaare zóó ernstig met een riek aan het hoofd verwond, dat hy naar het ziekenhuis in den Bosch moest worden overgebracht. De moeder der daders heeft zich, toen zij van het gebeurde hoorde, verdronken. Nederhemert. De Zangvereeniging vZanglustc alhier, gaf Donderdag en Zaterdag een welgeslaagde uitvoering voor een volle zaal. De zangnummers en ook de voordrachten vielen zeer in den smaak. Na de uitvoering van Donderdagavond richtte de heer Bakker eenige woorden tot den heer Baljé, Directeur der vereeniging, die de gemeente thans gaat verlaten. Spr. verklaarde dat hij hiermede voldeed aan het verzoek van velen bekende en onbekende vrienden van het vertrekkende Hoofd der school. Hij merkt op, dat reeds spoedig na de komst van den heer Baljé in de gemeente bekend werd, dat deze kennis en onder vinding van zang had,zoodat weder spoedig een Zangvereeniging was opgericht, waar voor de heer Baljé bereid gevonden werd, de leiding op zich te nemen. Niettegenstaande een Gemengde Zang vereeniging in Nederhemert er tot heden niet goed in wilde en iets nieuws was, wist de heer Baljé het zoover te krijgen, dat een gemende vereeniging werd opge richt, die dank zij de bekwame leiding na veel inspanning de goede richting op ging, zoodat gepasseerden zomer de vereeniging van het concours te Tricht met een prijs wist terug te keeren. Daarom spijt het den leden en ook het publiek van Nederhemert dat de heer Baljé, hoewel het oorspronkelijk niet zijn plan was, de gemeente reeds zoo spoedig gaat verlaten, daartoe als het ware door een paar vooraanstaande ingezetenen genoodzaakt. Spr. bracht verder dank aan Directeur en leden van »ZanglusU voor den aangenamen avond, dien zij het publiek van Nederhemert, dat in dit opzicht niet verwend is, hadden bezorgd en wenschte den scheidenden Directeur een hartelijk vaarwel. De heer Baljé dankte in gevoelvolle woorden en zei dat het hem speet, dat men hem in Nederhemert niet beter had begrepen. Men vergat hier echter, dat de oude me thode van leeren voorbij was en men daar mede niet meer door de wereld kan komen en deze had plaats gemaakt voor een nieuwe, waarmede hij steeds getracht heeft het onderwijs in Nederhemert op hooger peil te brengen. Na afloop van de 2de zanguitvoering op Zaterdagavond sprak de heer Hobo den heer Baljé toe en dankte hem voor zijn ijver en toewijding, die hij steeds had ge toond voor de vereeniging. Hierna sprak nog de heer A. v. d. Werken, die den vertrekkende namens de leden van het gezelschap een prachtigen vulpenhouder overhandigde. De heer Baljé dankte de beide sprekers en de leden voor de geschon ken gedachtenis. Het polderbestuur van den Dorps polder benedgn de Maas* heeft een stuk weiland beschikbaar gesteld om te laten spitten door de werkloozen in deze gemeente. Hoofden van gezinnen komen hiervoor al lereerst in aanmerking. Ook door Baron van Wassenaar is aan een zevental personen werk verleend met het dempen van een sloot. Sprang, Het hulppostkantoor alhier is thans voor alle diensten op werkdagen op de n.v. uren opengesteld van 8.3012.30, van 23.30, van 67 uur. Dinsdagavond om 7 uur gaf het Breda's Christelijk gemengd Zangkoor in het Ned. Herv. kerkgebouw haar reeds aangekondigde uitvoering. De Voorzitter opent deze bijeenkomst door te laten zingen, Psalm 150 1. Heet vervolgens de aanwezigen welkom, gaf een korte verklaring over den tekst van het uit te voeren aWeihnachts-Oratorium, van H. F. Müller, en verzocht de aanwezigen in het kerkgebouw niet te rooken en alle applaus achterwege te laten. Allereerst werd op het kerkorgel een orgel-solo uitgevoerd. Daarna werd het Heilig Heilig en het Domine, Salvam fac Reginam nostram van A. Giesen door het koor uitgevoerd. Daarna werd weer een orgel-solo door den heer J. P. Luteijn van Giessendam uitgevoerd. Op zeer verdienstelijke wijze werd Weihnachts-Oratorium uitgevoerd. Zoowel koor als de solo's en duo's wer den op zeer verdienstelijke wijze uitge voerd. Onder het zingen der sopraan solo's heerschte in het kerkgebouw een ademlooze stilte zoowel het koor als haar directeur, de heer John Adriaanse ver dient aller lof, deze heeft voor zijn ge hoor bij vernieuwing blijken gegeven zijn koor goed machtig te zijn. Een woord van dank aan het adres van dezen eminenten derigent is zeker hier op z'n plaats. Moge dit koor nog vele jaren van zijn gave genieten. Jammer voor het door deze vereeniging gepresteerde dat de belang stelling minder was dan die ten vorige jaren. ^an harte roepen wij dit koor in onze gemeente een tot weerziens toe. Aan het slot bracht de Voorzitter een woord van dank en sloot men deze bijeen komst door het gezamenlijk zingen van psalm 98 2. Heden avond 7 uur zal in het Ger. kerkgebouw aan het Bruggetje om ten einde de belangen van Hooger ouderwijs op Ger. Grondslag in deze omgeving meer als voorheen te bevorderen, optreden de heer Grosheide, Prof. aan de V. Univer siteit met het onderwerpïAllen weer baar* De bij den uitgang der Ger. kerk alhier, gehouden collecte voor de buiten- landsche Zending heeft ruim f 41.op gebracht. A.s. Zaterdagavond hoopt de afd. Patrimonium alhier in vergadering bijeen te komen. De agenda vermeld verslag der vergade ring van de Z.H.B.P. gehouden te Rotter dam onderwerp ïdoor het lid Genuït »De Chr. werklieden organisaties.* Werkendam. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de Gem. Zangver. »Uitspanning door Inspanning* alhier, deel te nemen, aan het op den 2den Pinksterdag te Nieuwerkerk aan den IJssel te houden concours. Verleden week Donderdag werd door het Departement Werkendam der Mij. tot Nut van 't Algemeen een muziekavond gegeven. Het voor deze gelegenheid met zorg saamgestelde programma werd keurig afgewerkt. Het was dan ook een succes vollen avond. Het pianospel van den heer de la Rosière Junior was in een woord schitterend. Dat de heer de la Rosiêre Jr. een meester was in het vioolspelen, bleek wel uit de stukjes, die hij gevoelvol ten gehoore wist te brengen. Ook de mezzo-sopraan van mej. Emmerik dwong bewondering af. Hare uitspraak was bovendien zeer duidelijk, zoodat de tekst der liederen zonder tekstboekje te volgen was. Jammer was het, dat de opkomst dien avond niet bijster groot was. Vele leden en belangstellenden van buiten zullen dan ook wel door de gure weersgesteldheid zyn afgeschrikt om dien avond te komen luisteren. 4 t— Onze dorpsgenoot Jaq. G. v. Oord had de vorige week het ongeluk om te Raamsdonksveer met zijn motorfiets tegen een paal te rijden. De motor werd ernstig beschadigd. De berijder bekwam eenige kneuzingen aan de beide beenen. In den nacht van Oud- en Nieuw jaar is in de woning van den heer A. Sigmond, Burgemeester dezer gemeente, een groote ruit in de bovenverdieping stuk gegooid. De dader is nog onbekend. Waspik. Tot secretaris-penningmeester van den polder >Kiein Waspikis met bijna algemeene stemmen benoemd de heer M. van Dongen van Schyndel. De collecte voor de missie van Pater Heijraans in Centraal Afrika, bracht hier ongeveer f 155 op. De Chr. school nadert hare vol tooiing. Zy voldoet aan de strengste eischen en zal binnenkort in gebruik worden ge nomen. Op Woensdag 3 Januari zal hier eene lezing worden gehouden om tot op richting te komen van een afdeeling van den jongen boerenstand. Zondag speelde »Brabantia I* tegen Brabantia II«, beiden alhier. Standi0 voor ïBrabantia II*. Veen. Naar wij vernemen zal het plan om nabij de aanlegplaats den dijk circa 75 c.M. te verlagen in 't begin der vol gende maand worden uitgevoerd. Heeren Gedep. Staten en Dijkcollege hebben hier voor hunne goedkeuring verleend. Well-Ammerzoden. Naar wij ver nemen zal binnenkort een tweede autobus dienst van hier op 's Bosch en Zaltbommel worden geopend door de firma K. Struyk Zonen. Met een handelsreiziger van zekere firma heb ik eene koopovereenkomst gesloten. De firma ontkent echter daardoor gebonden te zijn. Is dat juist 1 M, i. niet. Wanneer is bij eenen verkoop bij afslag de koop tot stand gekomen Is dit op het oogenblik waarop de kooper »mijn« roept of op het moment, waarop de verkooper gunt Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Almkerk op Vrijdag 29 Dec. 1922, namid. 2 uur. Afwezig de Heeren P. Walraven, B. W. Buizer en A. Middelkoop. Voorzitter den WelEd. Achtb. Heer J. W. Egberts. Secretaris den WelEd. Heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en verzoekt den Secretaris de no tulen der vorige vergadering voor te lezen welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn ingekomen stukken Een schrijven van den heer Inspecteur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht te 's Bosch, waarin de Raad wordt bericht, dat door adressant eenige aanmerkingen gemaakt worden omtrent de verordening door den Raad vastgesteld (in verband met art. 5 der Veewet). Bepaald dient te worden waar afgezonderd vee behoort te worden ondergebracht, terwijl wat betreft de straf maat voor overtredingen dier verordeningen, daarin door de wet zelf wordt voorzien. Op voorstel van B. en W. wordt door den Raad de plaats achter het Raadhuis daarvoor aangewezen. Een schrijven van H H. Ged. Staten ■dezer Provincie, waarin de Raad, met het oog op het in de vorige vergadering ge nomen besluit, tot vermindering der sala rissen van Gemeente-Ontvanger en Wet houders, wordt verwezen naar de artt. 73, 104 en 107 der Gemeentewet, waarin wordt bepaald, dat Gedep. Staten de sala rissen van Burgemeester, Secretaris, Ge meente-Ontvanger, Wethouders en Ambte naren v. d. Burgerlijken Stand, vast stellen na den Raad te hebben gehoord. Het besluit genomen door den Raad is in strijd met de wet en zal volgens den Voorzitter ter vernietiging aan de Kroon worden voorgedragen. Naar aanleiding hiervan deelt de Voorzitter mede, dat spreker met één der Wethouders verschilt van meening. De Voorzitter is van oordeel dat de Raad een besluit had genomen, om Heeren Ged. Staten voor te stellen de salarissen van Gemeente-ontvanger en Wethouders, res pectievelijk met f 375 en f 75 per jaar te verminderen. De heer Groeneveld, zegt dat op andere plaatsen de salarissen van die ambtenaren door den Raad worden verlaagd. De Voor zitter zegt dat op grond der wet de Raad dergelijke besluiten niet mag nemen, doch een voorstel mag doen tot verlaging der salarissen. Spreker stelt thans voor heeren, Ged. Staten te berichten dat de Raad van oordeel is, met het oog op de verminderde werkzaamheden van den Gemeente-Ont vanger en op grond dat heeren Wet houders persoonlijk voorstelden hun salaris te verminderen, dat thans tot verlaging van hunne salarissen behoort te worden overgegaan. De heer de Jong vernam, dat de Raad van Woudrichem Gedep. Staten hadden voorgesteld, de salarissen met 20 pCt. en 40 pCt. te verlagen, hetgeen door den heer Ouwerkesk wordt bevestigd. De heer Ottevanger zegthet voorstel was 10 pCt, te verlagen, doch de Voor zitter van de Woudrichemsche Gemeente raad adviseerde om 20 pCt. te verm...«> deren, waardoor er meer kans bestond, dat heeren Ged. Staten er niet op in zou den gaan, dit was politiek, spreker had het niet persoonlijk gehoord, maar gelezen. De heer Groeneveld, vindt het toch niet zoo'n belangrijke vermindering, spreker is tegen het voorstel, hetwelk echter met 5 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco wordt aangenomen. Bij besluit van den Raad eenigen tijd geleden, werd bij verordening bepaald, dat het aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren verboden is sigaren, sigaretten of tabak in 't openbaar te rooken. De Voorzitter leest een in verband met dit besluit geformuleerd art. voor, waarin o.m. wordt bepaald, dat kinderen beneden den genoemden leeftijd zelfs geen tabak of sigaren bij zich mogen hebben, De heer Ouwerkerk kan zich hiermede niet vereenigen, het kan voor komen, dat de ouders ongesteld zijn en dan een kind om tabak of sigaren moeten sturen. De heer Ottevanger zegt, dat zij, die ziek zijn niet behoeven te rooken of te pruimen- De Voorzitter zegt, dat men het kwaal in den wortel wil aantasten. De heer Groeneveld meent, dat het te ver is gedreven, terwijl bij vervolging tock niet wordt gestraft. De heer Ovwerkerk is voor het rook verbod, maar meent dat de bepalinger» thans te sterk zijn uitgedrukt, waarmede de Voorzitter instemt, doch bij B. en W. heeft voorgestaan het kwaad in den wortel aan te tasten. De heer Ouwerkerk zegt, dat het ouder- recht te veel wordt aangetast. De heer de Jong zegt, dat het ook gaat uit een oogpunt van bezuiniging omdat e\~ veel geld aan tabak en sigaren wordk verkwist. Met 7 stemmen voor en 1 tegen (Ouwer kerk) wordt dit artikel vastgesteld. By de gebruikelijke rondvraag zegt de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2