Aan onze Abonnés Het Meer van Hers. Uitgave; Firma L, J. VEERMAN, Heusden, No4259. Woensdag 10 Januari 1923, FEUILLETON. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. UND VAN ALTENA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De aandacht onzer abonné's wordt er nogmaals op gevestigd dat zij in de rubriek „RECHTSVRAGEN"gratis vragen kunnen stellen, zoowel op rechtskundig gebied als op het gebied van belastingen, welke vragen door onzen rechtsgeleerden medewerker gratis worden beantwoord. Wie de vraag stelt houdt de Re dactie strikt geheim, zoodat niemand buiten de Redactie den naam van den vrager te weten komt. Hoe meer vragen er komen,- des te aangenamer is het de Redactie. DE REDACTIE. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Sedert de mislukking der Parysche Conferentie blyft de toestand van onzeker heid aanhouden. Men vraagt zich af wat Engeland zal doen als Frankrijk tot daden overgaat, die tegen de Britsche belangen indruischen. Naar Reuter seint, zou Bonar Law Zaterdag het besluit genomen hebben geen kabinets raad bijeen te roepen, aleer zich nieuwe gebeurtenissen in den internationalen toe stand voordoen. De premier wacht af, wat de juiste aard zal zijn van de afzonder lijke actie, welke Frankrijk voornemens is in het Ruhrgebied te beginnen. Zoodra de plannen van Frankrijk vast staan, zal de Engelsche regeering een beslissende verklaring over de Engelsche politiek afleggen. Engelands afkeurend oordeel over een inval in het Ruhrbekken en de daling van de frank moeten in Frankrijk wel eenige aarzeling teweegbrengen, meent Reuter. De moeilijkheid om dwang uit te oefenen op de koppige Westfaalsche bevolking is een andere factor, waarmee men rekening dient te houden. Als dit bericht, uit officieuse bron geput, juist is, mag men dus geen preventieve politiek van Bonar Law verwachten. De Britsche regeering laat Frankrijk voorloopig geheel vrij, maar behoudt zich ook harer zijds vrijheid van handelen voor, iets, dat op zichzelf voldoende kan zijn om Poincaré tot voorzichtigheid te stemmen. Hij kan niet bij benadering berekenen wat hij wint met een afzonderlijke actie, hij kan wel nagaan wat hij op het spel zet. Een Smokkelaarsgeschiedenis. I. Van Sixt kan men zich naar de vallei van de Arve begeven waarbij men dan over een bergketen trekt, die zich tusschen Cluses en Sallenche uitstrekt. Deze weg is zeer onbekend, hij wordt voornamelijk gevolgd door smokkelaars, waarvan het in deze streek wemelt. Te Martigny in Valais doen zy hun voorraad op met zware vracht jes beladen, trekken zij vervolgens door zeer nauwe en gevaarlijke doorgangen naar de dalen van Savoie, waar op de grenzen tal van douanen de wacht houden. De douanen zijn in een uniform gekleed, zij hebben altijd vuile handen en vertoonen zich steeds met een pijp in den mond. In de zon gezeten zyn zij lui, totdat er een voertuig aankomt, dat zij natuurlijk slechts na scherp onderzoek laten passeeren. «Heeft mijnheer iets aan te geven is de allereerste vraag, die zij u doen. »Neen,« luidt het gewone antwoord. Tegen alle verwachtingen in en zonder zich aan dit antwoord te storen, openen zy de koffers en frommelen met de sme rige handen in het witte linnengoed, de De Duitsche regeering blijft, ten opzichte van de Fransche plannen besluiteloos. Men verkeert in het onzekere omtrent de voor nemens der Franschen en dr. Cuno weifelt of hij zich al dan niet rechtsstreeks tot de Fransche regeering zal wenden. Volgens sommige berichtgevers denkt de Duitsche regeering er niet aan om met Frankrijk afzonderlijk te onderhandelen daar het Verdrag van Versailles Duitschland bindt aan de geheele Entente, niet aan een en kele mogenheid. Amerika zal waarschijnlijk den opmarsch der Franschen niet afwachten, want de Senaat, wiens stem inzake van buitenland- sche politiek van grooten invloed is, heeft het verlangen uitgesproken dat de Ame- rikaansche troepen uit Rijnland terugge trokken zullen worden. Weliswaar is aan de motie een amendement toegevoegd, waar in ontkend wordt, dat met de terugtrek king eenige onvriendelijkheid wordt bedoeld tegenover de eene of andere Europeesche mogendheid, maar het is toch zeer beden kelijk dat de Senaat dit besluit op het huidige oogenblik neemt, en het geeft te denken. Reuter meent dat de kans op Amerika's bemoeiing met de Europeesche aangelegenheden sinds het vallen van dit besluit aanmerkelijk kleiner geworden is. Amerika is en blyft staat te vreezen niet meer dan «een sympathiek gezinde toeschouwer. Maar misschien doet men den Ameri kanen onrecht en zijn zij wel degelijk voor nemens om zich in de Europeesche wirwar te mengen. Volgens een telegram uit Duitsche bron zou het Amerikaansch ka binet besloten hebben de geallieerde mo gendheden officieus te polsen over hun bereidwilligheid tot deelneming aan een internationale conferentie over de kwestie der schadeloosstelling. Amerika zou daar bij aandringen op uitstel van elke politieke beslissing tot de conferentie hare taak heeft volbracht. Te Lausanne blijven de Geallieerden, on danks het uiteenspatten van de Parysche conferentie, eensgezind. De Turken houden de besprekingen echter sleepend. Zij hand haven hun eischen betreffende ne capitulaties en de minderheden en rekken de bespre kingen uit den treure. Inderdaad, hoe langer de conferentie duurt, des te grooter is de kans dat de tweespalt tusschen En geland en zijn bondgenooten ook te Lau- zakdoeken en de zijden stoffen. Voor deze werkzaamheid worden zij door het Rijk betaald. Dat heeft my altijd grappig toe geschenen. De smokkelaars zijn tot de tanden ge wapende lieden, die er geen gewetensbe zwaar van maken, den douanebeambte een pilletje in te geven, wanneer zij het wagen zich op de wegen te vertoonen, welke zij uitsluitend volgen en die zij beschouwen als alleen voor hen gereserveerd. Gelukkig weten de douanebeambte dit, zoodat zij wel terdege zorg dragen van die gevaarlijke plaatsen ;weg te blijven. Ik heb dit altijd als iets slims van de ambtenaren beschouwd. Ik kom dikwerf met deze ambtenaren in aanraking. Mijn hemden hebben steeds de eer genoten met hunne handen in aan raking geweest te zijn. Zij hebben nooit iets verdachts gevonden. Als ik aan die hemden denk, komt mij een geschiedenis in de herinnering, die ik hier laat volgen. Ik moest eens naar Lyon. Te Belle garde doorzocht men onze koffers, men wilde ons ook aan den lijve visiteeren, omdat wij ons bij Genève bevonden en men meer dan ergens anders op het smok kelen van horloges is bedacht. Ik liet ze stil begaan, maar een Engelsch officier, die zich onder de reizigers bevond trok, inplaats van zijn verklaringen af te leggen, zijn zakmes en zwoer, dat hij den eerste en ook den tweede, die hem aan het lichaam kwam, in stukken zou snijden. Dit gaf tot tumelt aanleiding. De amb- sanne aan het licht komt. Zoolang Enge land en Frankrijk den schijn nog willen redden, hebben de Turken geen kans op voordeel. Maar als Frankrijk tot een af zonderlijke actie in het Ruhr-gebied over gaat en Engeland tot het doen van een politieken tegenzet besluit, kon er wel eens een toestand ontstaan, die voor Turkije van groot voordeel is. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regeld de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt ver sterkt door het gebruik van Foster's Maag- pillen. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen f 0.65 in apotheken en dro gistzaken. BUITENLAND. 400.000 hongerlijdenden op weg naar Moskou. Berichten uit Rusland melden, dat 400.000 hongerlijdenden uit het Zuiden op weg naar Moskou zijn, met wapens en munitie bij zich, zelfs machinegeweren en kanonnen, die zij van soldaten van het roode leger gekregen hebben. De sowjet-regeering heeft hun troepen tegemoet gezonden om hen tegen te houden. In de Oekraine moeten vijf millioen hongerenden' door den staat gevoed worden en in de gouvernementen Cherof, Jekate rinoslaf en Kief komen herhaaldelijk opstanden voor. Gewapenderhand maken de opstandelingen zich meester van de opslagplaatsen der levensmiddelen. o lu Ierland. Een aantal leden van het oude republi- keinsche leger in Ierland, die zich sedert het tot stand komen van het verdrag van Londen buiten de vijandelijkheden hebben gehouden, hebben zich georganiseerd om verdere ongeregeldheden tegen te gaan en een soort slootkussen te vormen tusschen de ongeregelde troepen van De Valera en de strijdkrachten van den Vrijstaat. Af deelingen er van vertrekken naar alle plaatsen waar volgens oordeel der regeering, een botsing met de rebellen zou zijn te vreezen. Naar het schijnt, zouden de rebellen niet meer zoo onverzoenlijk zijn als zij tot dusver waren en zouden zy bereid zijn een wapenstilstand te sluiten, mits de regeering tenaren eischten niet meer, dan wat hu11 reglement voorschreef, maar de Brit scheen ze met zijn groot jachtmes eenigermate bevreesd te maken. Intusschen klonk he1 met klem uit den mond van den douane chef «Onderzoek dezen man !<r »Kom,« antwoordde de Engelschman kokend van woede, «den eersten die mij aanraakt en ook de tweede en de derde snijd ik in stukken Met den derde bedoelde hij den chef. De zaak zoude werkelijk een treurig verloop gehad hebben, zoo hevig was de drift van den Brit, als ik niet tusschenbeide was gekomen. «Hoe kan u toch zoo handelen, myn.heer,« sprak ik, «laat u onderzoeken, die men- schen doen toch niet meer dan hun plicht en als zoodanig heeft de waardigheid van uw persoon er niets onder te lijden Nauwelijks had ik deze woorden tot den Engelschman gesproken, of hij scheen plot seling gewillig geworden te zijn, trok zijn kleederen uit en wierp ze stuk voor stuk den ambtenaren toe. II. Met de smokkelaars ben ik niet zoo dikwerf in aanraking geweest, maar op zekeren dag toen ik het voornemen koes terde, alleen langs den weg, waarvan ik hierboven heb gesproken, van Sixt naar Sallenche te gaan, heb ik eenige verre er in toestemt, in Mei a.s. nieuwe verkie zingen voor de Dail te houden op grond der nieuwe kiezerslijsten. Bovendien ver langen zij afschaffing der bepaling, dat voor gekozen leden der Dail, die tot de republi- keinsche groep mochten behooren, de gedwongen eed van trouw aan Engeland en den koning niet meer verplicht zal zijn, o Een koe, die bankbiljetten eet. Een boer te Veracieux, in Frankrijk, had dezer dagen een onaangenaam avontuur met zijn koe. Giroud, aldus heette de landbouwer, had zijn jas in den stal ge hangen. De nieuwsgierige koe stak haar tong in den jaszak, waarin zich de portefeuille van den boer bevond en slikte deze, mits gaders den inhoud, in. Daar er voor 4000 frc. bankbiljetten in zaten, gaf Giroud er de voorkeur aan, het beest te slachten. Het geld vond hij ongeschonden terug. BINNENLAND. Yalsch geld in omioop. In Noord-Limburg is veel valsch geld in omloop, n.l. guldens en kwartjes. Men vermoedt, dat de valsche munt uit Elberfeld afkomstig is. Vet spekje l Door den slager C. S. van Dam te Krim pen aan den IJsel is een fijn varken ge slacht van 536 pond. o Gerecht tusschen politie en jongens. In de grensplaats Borken (bij Winterswijk) had een ernstig gevecht plaats tusschen 20 jongens en 2 politiemannen. Dezen moesten, om zich te verdedigen, hun revolvers ge bruiken. Daarbij werden 2 jongens ernstig getroffen en doodelyk gewond naar het ziekenhuis gebracht. Zes jongens werden licht gewond. Vergiftigde honden Te Kotlen (onder Winterswijk) zyn 8 waakhonden van landbouwers dood gevon den. Vermoedelijk zijn de dieren vergiftigd. o Ingebroken. Te Nieuw—Dordrecht (Drente) is inge broken ten huize van de weduwe R. B. Er is f1400 gestolen. Buiten vervolging gesteld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de heeren mr. F. A. van Hall, commissaris van aangename oogenblikken in hun midden doorgebracht. Ik had mij te voren den weg laten aan wijzen ongeveer een uur, voordat men den hoogsten top van het gebergte bereikt, stuit men op een klein meer, genaamd het meer van Gers. Dan ziet men vóór zich een rotsachtig pad, dat door uitge strekte sneeuwvelden gaat, daarna daalt men af naar de wouden, die aan den kant van Sallensche, den waterval van Arpenas begrenzen. Na drie uur stil geklommen te hebben, zag ik het kleine meer. Het is niets an ders dan een groote vijver met hooge wan den, in het groen gelegen, dat zich met een somberen tint in het water weerspie geld, terwijl men duidelyk het mos en de planten kan zien, die den bodem be dekken. Ik zette mij aan de oevers neder en in navolging van Narcissus at ik een kippenbout, zonder dat het genoegen, mijn beeld in het water weerkaatst te zien, mijn eetlust mij ook maar een oogenblik ontnam. Behalve mijn beeld, zag ik ook de figu ren van de boomentoppen der wouden, in 't kort, van de gansche omgeving, in het water teruggegeven, twee raven daaronder begrepen, die, terwijl zij omhoog vlogen, den schyn gaven, alsof zij het meer dieper en dieper ingingen. Terwijl ik mij in den aanblik van dit alles verlustigde, zag ik boven den top van een berg een hoofd, van een man of een vrouw, dit kon ik niet dadelyk ont- van de N. V. Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, en W. F. K. Roemer, directeur van deze maatschappy buiten gerechtelijke vervolging gesteld, inzake de klacht dat zij zich aan verduistering van circa f 500.000 zouden hebben schuldig gemaakt. Hbld. o Bezuinigingen. Men bezuinigt wel, maar vergeet maar al te vaak het daar te doen waar het noodig is. Zoo is het Militair Hospitaal te Amsterdam een instelling, die overbodig is. Aan die instelling zyn zeven specialisten verbonden, bij welke te wenig patiënten onder behandeling zijn om het hospitaal reden van bestaan te geven en om aan den Staat ieder jaar zooveel geld te kosten. Nu verschillende regimenten naar elders ver trokken zijn, zou het hospitaal kunnen ver dwijnen. De zieken zouden in particuliere ziekenhuizen kunnen worden opgenomen, behandeld worden door de aldaar aanwezige artsen, die daarvoor hun honorarium van den Staat kunnen ontvangen. Het huishouden van het hospitaal kost veel geld en is overbodig. Het uitsparen van het honorarium van de zeven specia listen zou een groote bezuiniging zijn voor 's lands kas. De minister van oorlog, die onlangs door Nederland is gereisd om een onderzoek in te stellen, gaf zijn goedkeurig te kennen over de inrichting van dat gebouw. In derdaad is de inrichting goed, maar wat heeft men daaraan als het bestaan daar van te duur is, omdat op zuiniger manier de militaire patiënten behandeld kunnen worden Ik geef deskundigen in overweging deze zaak eens grondig te onderzoeken en dank u, geachte Redactie beleefd voor de plaats ruimte. Onze berichtgever te Utrecht meldt De heer G. Bruna (R.K.). lid van den gemeenteraad van Utrecht, heeft het vol gend voorstel bij den raad ingediend De Raad, van oordeel, dat zijne leden in dezen tijd een voorbeeld behooren te geven van zuinigheid dat bekorting der bespre kingen in de Raadszitting geen schade behoeft te doen aan zakelijke behandeling der gemeentebelangen dat inzonderheid de begrootingsdebatten na de gewone uitvoe rige schriftelijke voorbereiding niet zooveel dekken, verschynen. Deze berg zou ik juist straks beklimmen. Ik hief dadelyk de oogen op, om mij van het verschynsel rekenschap te geven, maar niets was er, dat my opheldering verschafte. Ongetwijfeld zat hier gezichts bedrog in het spel, aangezien ik mij er van overtuigd hield, dat ik in deze streek het eenige levend wezen was. Maar ik had de verschijning zoo duidelijk waargenomen, dat ik van tijd tot tijd stil stond en om my heen zag. Toen ik de plek was genaderd, waar de geheimzinnige moest geweest zijn, maakte ik opzettelyk een omweg, de grootste voorzorgen nemende. Men had mij in het dal menig verhaal gedaan van de smalle gangen, die ik nu doortrok en al spoedig bemerkte ik, dat die verschillende vertellingen waarheid be vatten. Achttien smokkelaars, ieder beladen met een zak kruit, zag ik aankomen. De laatste bemerkte, dat zijn vrachtje lichter werd en blijkbaar deed hem dit veel ge noegen, toen hy zich de vraag scheen te stellen of dat lichter worden niet plaats had ten koste van den inhoud. Dit was trouwens ook het geval, een lange zwarte lijn gaf het spoor duidelijk te kennen, dat hij gevolgd had. Het was een verlies, maar bovendien kon het de aanwezigheid der smokkelaars en de richting, die zij volgden, verraden, zoodat hunne plannen gevaar liepen verydeld te worden. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD vaor het Land nn Hausdei e.n AltenaJeLaRDStrast en üe Bomnielerwaird Naar het Fransch.) Ingezonden stuk in het Alg. Hbld. van 28-ll-'22.). 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1