GAt SLIJM tijd behoeven te kosten als de laatste jaren het geval was, verzoekt B. en W. een zoodanige regeling voor te bereiden, dat in de eerste drie kalenderkwartalen elk lid voor ten hoogste 12 zittingen en in het laatste kwartaal des jaars voor ten hoogste 18 zittingen presentiegeld wordt uitbetaald en besluit den post op de begrooting voor 1923, thans op f 12.000 te verminderen tot 10.530. Dit voorstel is mede onderteekend door door den heer Swane (N.K.P.) (Algem. Hbld. van 8-11-'22). Ernstig drama. In Den Haag heeft zich Vrijdagnacht een ernstig drama afgespeeld. In het gezin M. in de Rembrandtstraat, hadden man en vrouw na het thuiskomen van den man dien nacht twist gehad, welke zoo hoog liep, dat de vrouw in min of meer radeloozen toestand de echtelijke woning verliet, haar beide kinderen, een meisje van 4j en een jongetje van 5J jaar, mede nemend. Eenige buren, die de vrouw zagen vertrekken, vreesden het ergste en volgden haar eenigen tyd, doch verloren vrouw en kinderen ten slotte uit het oog. Zaterdag werd uit het water aan den Zuid-Buitensingel' tegenover het gebouw van de Duinwaterleiding het dochtertje opge haald, dat onmiddellijk naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar men tevergeefs heeft getracht de levensgeesten bij het kind op te wekken. Zaterdagmiddag zijn de lyken van de 35-jarige vrouw en van het andere kind opgevischt. Omtrent het drama vernemen we nader Het echtpaar woonde in de Rembrandt straat 154. De man, die z.g. eigen baas is, is granietbewerker en verdient als zoo danig goed geld. Het meeste geld werd evenwel door den man verbrast, zoodat voor het huisgezin slechts weinig overbleef. Herhaalde malen gaf dit gedrag van den man dan ook aanleiding tot huiselijke twisten, waarbjj de man, volgens mede- deeling der buren, zich niet ontzien moet hebben de vrouw soms ernstig te mishandelen. Na dat de man nu weder eenige nachten was weggebleven, kwam hij Vrijdagavond om tien uur even thuis, trok zijn goede kleeren aan en vertrok weder. Dit alles heeft de vrouw in een hoogst overspannen toestand gebracht en blijkbaar in een vlaag van waanzin is zij des nachts om vier uur van haar bed opgestaan, heeft haar beide kinderen gegrepen en is luid gillend in haar nachtkleeren de straat opgevlucht, in de richting van den Zuid-Buitensingel. In de omgeving van de woning heerscht algemeene verbittering tegen den man, die zelfs nog niet weer thuis is geweest en blijkbaar nergens te vinden is. Heard eu zelfaeerd te Brunts». In de gemeente Brunssum, nabjj den Heksenberg heeft een 18-jarige jongen zyn meisje van het leven beroofd en daarna zelfmoord gepleegd. Omtrent de oorzaak van dit drama vernemen wij het volgende Een 21-jarige onderwijzeres te Amsterdam woonachtig en daar op een der scholen werkzaam, was met de Kerstvacantie op bezoek by haar broer in Brunssum. Deze laatste was gehuwd met een Duitsche weduwe, die een zoon had van 18 jaren, P. genaamd. Tusschen de onderwijzeres en dien jongen was een liefdesbetrekking ontstaan, die door de ouders niet goedge keurd werd. Het meisje zou Donderdag middag weder naar Amsterdam vertrekken. Haar broer, die in Heerlen werkzaam is, zou daar aan den trein afscheid van haar nemen. De broer zag echter zijn zuster niet aan den trein en begaf zich, denkende dat zij te laat gekomen was, naar Brunssum, waar hij een door het meisje geschreven brief vond, waarin zij meedeelde, dat zy in deze wereld toch niet gelukkig kon worden en daarom afscheid van allen nam. Ook de jongen had eenige regels geschreven, waarin hij te kennen gaf, eveneens te willen sterven daar hij te veel van het meisje hield. Onmiddellijk werd de politie te Brunssum gewaarschuwd, die aanvankelyk vermoedde, slecht» met een kwajongens streek te doen te hebben, maar toch voor alle zekerheid de omgeving afzocht. Zater dag ontdekte de broer, die al zoekende nabij den Heksenberg gekomen was, het lyk van zijn zuster en daarnaast dat van zijn stiefzoon. Het meisje bleek met een revolverschot in het linkeroor gedood te zijn door den jongen, die vervolgens en eveneens met 'n schot in het oor zich zelf van het leven beroofd had. Vooraf had hij nog de haren van het meisje over het oor gedaan en een portret met de woorden vvoor myn oudersc te voorschijn gehaald. Beiden moeten, zooals uit de ligging der lyken valt op te maken, onmiddellyk dood geweest zijn. Door de justitie wordt een onderzoek ingesteld. Iitrduuli|, Te Valkenswaard is een opzienbarende moordaanslag gepleegd op den heer Desmet, directeur-eigenaar van twee bioscopen te Eindhoven. Het slachtoffer is door den dader per anto van Eindhoven naar Val kenswaard vervoerd, waar zich in een naburig bosch het drama heeft afgespeeld. In het bosch aangekomen, werd het slacht offer, na onder een valsch voorwendsel te zyn meegetroond, onverhoeds aangevallen en werd op hem een revolverschot gelost, hetwelk dwars door het gebit van den heer Desmet ging. De heer Desmet nam toen de vlucht, waarop hem een drietal schoten werden nagezonden. Deze schoten troflen hem in den rug. Daarna ontstond een worsteling, waarbjj de dader plotseling een revolver voor het hoofd van Desmet hield, doch het schot ging niet af. Toen vluchtte de dader met zyn auto in de richting Eindhoven. Het slachtoffer kon nog tot een nabjjgelegen boerderij voortstrompelendaar zakte hjj ineen en werd opgenomen, badend in zyn bloed. Na geneeskundige hulp werd hij naar het gasthuis te Eindhoven overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig, zoodat men voor zijn leven vreest. Als vermcedeljjke dader is gearresteerd P. J. K., ongehuwd, ruim 30 jaar, lin nenfabrikant. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een liefdesgeschiedenis. en Verstopping, Tragen stoelgang,Èe: tong,Gele gelaatskleur ,Gebtuik M/jnHARDTS ^LAX EER-TABLETTEN Perdoos €0ct sJ&bij apolh.®^ BEKENDMAKING De BURGEMEESTER van HEUSDEN maakt bekend, dat in Januari a. s. voor den dienstplicht moet worden ingeschre ven personen, die geboren zyn in 1904. Voor de aangifte ter inschrjjving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op Woensdag 17 Jannari a. s., des voormiddags van 1012 nar. Heusden, 5 Januari 1923. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Heusden, brengen ter openbare kennis, dat de Hnnr- commissie, ingesteld voor de gemeenten Heusden, Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rjjs- wijk, Genderen, Drongelen, Meeuwen, Dus- »en, Oudheusden, Herpt, Hedikhuizen en Bokhoven onder goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant met ingang van 15 Januari a. s. is opge heven. Heusden, 5 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Zooals uit de in dit num mer opgenomen bekendmaking bljjkt, wordt de Huurcommissie »Heusden» met ingang van 15 Januari opgeheven. Naar wij vernemen hebben de be sturen van de gemeenten in ons land van hoogerhand een schrjjven ontvangen met de vraag, hoe zij denken over afschaffing van de Gezondheidscommissie in verband met tot stand te komen wetttelijke maat regelen, die de Gezondheidscommissie over bodig zou maken. De rivier de Maas is de laatste dagen der vorige week sterk gewassen, het water staat van djjk tot djjk, alle steigers staan onder. Thans zakt het water echter weer langzaam weg. Den 7den April a.s. zal het 25 jaar zyn geleden, dat de heer J. H. Ver hoeven, hoofd der openbare school alhier, als zoodanig werd benoemd en in Septem ber daaraanvolgend in functie trad. Naar we vertrouwen zal het den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Aalburg en Heeibeen. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is toezegging van beroep gedaan aan Ds. D. Bax te Noorden. By een vroegere vaca ture werd Z.Eerw. ook naar deze gemeente beroepen, doch had toen voor hetzelve be dankt. Moge Ds. Bax thans vrijmoedigheid vinden, om voor ditmaal het beroep naar deze gemeente aan te nemen. Ds. D. Bax, Ned. Herv. predikant te Noorden, heeft als blijk van waardeering en hoogachting, by zijn bedanken voor de beroepen Nieuw-Beierland, St. Annaland en IJselstein, een enveloppe met f 500 ten ge schenke ontvangen. De gemeente telt nog geen 400 zielen. »Rott. Nieuwsbl.» Brakel. Tot onderwijzeres aan de open bare school is Mej. O. Hansen te Bussum benoemd. Beneden-LaDgstraat. De uitgezaaide wintergranen staan tengevolge van het zachte, open winterweder buitengewoon prachtig te velde. Toch is het niet te denken, dat we zoo de Meimaand zullen halen. In het algemeen belang van den landbouw is het misschieu niet wensche- ljjk ook. Babiloniénbroek. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren W. de Graaff en Am. van Kooijk. Door de firma Brinkman Nieuw- mejjer te Zutphen, fabrikant in Landbouw werktuigen, is als agent aangesteld M, Branderhorst, Rijwielhandelaar, alhier. Capelle. Onze gemengde zangvereen. »Het Rozeknopje» gaf jl. Woensdagavond voor de leden eri Donderdagavond voor niet-leden onder leiding van haar directeur, de heer N. Snijers, in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier een uitvoe ring, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Het programma werd geheel af gewerkt en de uitvoering der verschillende zangnummers getuigde van een ernstige studie. Het daverend applaus, na afloop van ieder nummer, bewees wel hoe het ten gehoore gebrachte in den smaak viel. Ook de vier komische voordrachten werden zeer goed gespeeld. De arbeider A. T. had vorige week het ongeluk met zijn hand bekneld te ra ken tusschen twee karren, met het gevolg dat geneeskundige hulp van dr. Kohier moest worden ingeroepen. Onze dorpsgenoote, mej. G. v. d. Waals, behaalde by het te Rotterdam ge houden examen haar diploma voor costumière. In de jl. Vrjjdagavond gehouden jaarvergadering van ons muziekgezelschap Kunst na Arbeid» alhier werden de heeren A. v. Beek, W. J. v. Nieuwenhujjzen, P. de Visser, J. Michaël, J. Kraak, W. M. de Bas en C. de Rooij Jzn. als bestuurs leden herkozen. Uit de verslagen van den Secretaris en den Penningmeester bleek, dat de vereeniging in een zeer gunstigen toestand verkeert. Jl. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging ^Excelsior» een competitiewedstrijd voor den B.V.B. tegen »Brabantia I» uit Waspik, welke match eindigde in een 32 overwinning voor Excelsior. Dusien. J.l. Donderdagdvond vierde de Geref. Knapenvereen, >Josia« haar jaar feest. Na opening door Ds. de Bruin werd de vergadering die tamelijk bezet was onder het geb.iuik van chocolademelk voort gezet. Jammer dat het jonge geslacht niet meer gevoelt voor deze Vereeniging. Omstreeks 10 uur sloot Ds. de Bruin deze feestvergadering. »Josiac mag met genoe gen op dezen avond terug zien. Naar wy vernemen hoopt de Geref. Jongel.-vereen. ^Eendracht maakt Machte alhier, op 1 Febr. a.s. hare openbare jaar vergadering te houden. Drnnen. Tot groote vreugde van het roeerendee! der ingezetenen mocht deze week de tijding worden ontvangen van de benoeming van onzen dorpsgenoot Mr. H. Loeff tot burgermeester dezer gemeente. Den benoemde wenschen wij van harte geluk met de eervolle onderscheiding zich te zien geplaatst aan het hoofd zijner ge boorteplaats. Eethen. Op uitnoodiging van het Be stuur der Afdeeling »Land van Heusden en Altena» der Ned. Pom. Vereeniging zal op Vrijdagavond a.s. in het café Bouman alhier door den Weled. Heer van Giers- bergen, Ryks-byenteelt consulant te Wage- ningen, een lezing worden gehouden over iByenteelt». Zie aankondiging in dit blad. Genderen. Wegens bestrijding van de werkeloosheid heeft de Ned. Herv. Dia- konie een aantal werkeloozen aan 't werk gezet om de greppels en slooten der lande rijen van de diakonie eens flink te graven. Moge dit door andere instellingen of particulieren worden nagevolgd, dan behoeft er hier van werkeloosheid geen sprake te zyn. Gameren. J.l. Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk in de voormiddag-gods dienstoefening, o.m. een bankbiljet van f 25 gecollecteerd voor de diaconie. Een woord van dank aan de(n) edele(n) gever(geefster) is in deze benarde tijden zeker niet misplaatst. 's Gravenmoer. Op 1 Januari 1922 bestond de bevolking dezer gemeente uit 1417 inwoners. In den loop van dit jaar vermeerderde deze door geboorte met 35 en door ingekomenen met 83 en vermin derde door overlijden met 15 en door ver trek met 79, zoodat de gemeente op 31 December j.l. 1441 zielen telde. Er werden 11 huwelyken voltrokken. Door het hulptelegraafkantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 46 tele grammen, waarvan 24 ontvangen en 22 verzonden. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 154. Op de Rijkspostspaarbank werden 17 inlagen gedaan tot een bedrag van f 1667.06, terwyl 8 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 450. A.s. Donderdagavond 6 uur zal ten verzoeke der Tuin- en Landbouwvereeni- ging in het Wapen van 's Gravenmoer, de heer A. J. Ariens, ryksveeteelt-consuleut voor Noord-Brabant te Breda eene belang rijke lezing houden over Veevoeding». Hedel. Door de commissie tot wering van schoolverzuim werden in 1922 8 ver gaderingen gehouden en 33 ouders van leerlingen opgeroepeu. Van de opgeroe- penen verschenen 10 voor de commissie.' Raamsdonksvaer. De heeren Nijssen en Kolijn, beiden commies, werden over geplaatst, de eerste naar Steenbergen, de laatste naar Valkenswaard. De opbrengst der zitplaatsen in de Ned. Herv. kerken op 't Dorp en 't Veer is, naar wij vernemen ongeveer f 1000 minder dan het vorig jaar. Bij landbouwer J. de B. stierf een paard dat voor de consumptie moest wor den afgekeurd. MarktberichtHaver f 11 k f 11.75, Rogge fll f 12, Hooi f45, Roggestroo f 28. De heer A. J. Lankhuyzen Sz. werd gekozen tot Secr.-Penningmeester van het Schoolbestuur der Ned. Herv. ge meente. Sprang. Gedurende de maand Decem ber werd alhier aan het hulppostkantoor op 's Rijkspostspaarbank belegd f 2879.59 en terugbetaald f 5799.79. Door de directie der H.B S. werd aan onzen dorpsgenoot J. v. Zeist een prachtig cadeau aangeboden voor zijn 25- jarigen trouwen dienst, by genoemde Maat schappij. Zaterdagmiddag werd door het fan farecorps vSirenac aan de woning van den burgemeester alhier, met het oog op zyn benoeming tot burgemeester der nieuwe gemeente Sprang-Capelle een serenade ge bracht. Ook door het voor enkele weken pas opgerichte Chr. Mannekoor Volhar ding» werden eenige toepasselijke liederen gezongen. Beide gezelschappen werden op hartelyke wijze door den burgemeester toegesproken voor de betoonde belangstelling. Door beiden werd een flink geldelijk cadeau ontvangen, om een genoegelijken feestavond te organiseeren. J.l. Zaterdagavond kwam de afdee ling ^Patrimonium» alhier in zeer druk bezochte ledenvergadering byeen. Na afwerking der agenda werd op voor stel van het bestuur door de leden den Secretaris opgedragen een schrijven te richten tot den burgemeester inhoudende een felicitatie met zijne benoeming tot burgemeester der nieuwe gemeente. Door den Secretaris werd vervolgens de bespreking ingeleid over den crisistoestand in de schoen- en lederindustrie en de hieruit voortvloeiende werkloosheid. De resultaten dezer bespreking waren dat met algemeene stemmen de n.v. motie werd aangenomen »De Afdeeling Sprang van het Ned. Werklieden-Verbond Patrimonium op 6 Januari 1923 in ledenvergadering byeen. Gezien de groote werkloosheid die er onder de schoen- en lederbewerkers heerscht, veroorzaakt door den ongebreidelden invoer van schoenen en leder uit landen met ge* depriceerde valuta, en de verarming en inzinking die daaruit voortvloeit voor de gezinnen eeuerzijds, en de bijna ondraag lijke kosten voor de gemeente aan steun voor die gezinnen anderzijds, waardoor de belastingen noodwendig moeten worden verhoogd, terwijl het belastbare inkomen geweldig daalt betuigt adhaesie aan de voorstellen van patroonszijde tot belemmering van den in voer aan de regeering gedaan en verzoekt Uwe Exellentie te willen bevorderen dat spoedig maatregelen worden getroffen tegen den ongebreidelden invoer, opdat ook in onze gemeente vele gezinnen voor de ondergang worden gespaard gaat over tot de orde van den dag Besluit deze motie ter kennis van den Minister van Arbeid en de rechtsche Kamer fracties te brengen.» 't welk doende enz. Deze vergadering welke onder leiding van den 2en voorzitter stond werd door de Secretaris met dankzegging gesloten. Wijk. Naar wij vernemen, zal eerdaags door den heer P. v. d. Velden een auto busdienst worden geopend. Dit is dus de tweede auto-onderneming in onze gemeente. De heer C. P. de Reus, tijdelijk onderwyzer alhier, is met ingang van 15 dezer benoemd tot onderwyzer te Brakel. Werkendam. Bij de gehouden aan besteding voor de ophooging van het ter rein der nieuw te bouwen Chr. school, was de laagste inschryter C. Monshouwer voor t 4460.De gunning zal plaats hebben na bekomen machtiging van den Minister. Op nader te bepalen datum zal door de Erven de Wed. J. van Nelle een gratis voorstelling gegeven worden indeNutszaal alhier, over de thee, koffie en tabak cultuur. Woudrichem. Toen Vrijdagmorgen de knecht van de L. met een rolslede op de Hoogstraat zou omdraaien liep het paard even tekort op de teugels, waardoor het achteruit begon te loopen en met wagen en al tegen het huis van den heer B. rolde. Toegeschoten hulp verloste onze viervoeter uit zyn benarde positie. De knecht had zich intijds kunnen bergen, zoodat behoudens de matrieele schade, alles nog goed afliep. Veiling 5 Jan. 1923. Ondanks het vergevorderde seizoen, waarop andere jaren zelfs geen fruitveiling meer gehouden werd, bedroeg de aanvoer Vrijdag nog ruim 8000 K.G., in hoofdzaak appelen. Goudreinetten I 78J ct. per K.G. II 35 Zure Bellefleur I 57 II 23 Zoete appelen 78J Louwtjesperen 8J Waspik. Na de gehouden verloting der prjjzen voor een nieuwe aangekocht vaandel, had als onthulling er van plaats. De Voorzitter der Harmonie, de Heer B. van Schyndel, wees op de noodzakelijk heid van de vernieuwing van het vaandel, waardoor men een monument zou bezitten, ter herinnering aan het 40-jarig bestaan der Harmonie, hetwelk in 1921 wegens finencieele moeilijkheden niet feestelyk her dacht kunnen worden. Het keurig uitgevoerde vaandel naar een ontwerp van den Heer J. van Velthoven, is te Keulen vervaardigd, Jt Na de onthulling zong het te Sohiedaiy bekroond Mannenkwartet»Het Viooltje» en »Die Vesper». Daarna werd aangeboden het portret van den overleden president, de Heer J. Baokx Pzn. Vervolgens werd de ledenlyst, eveneens het werk van den Heer J. v. Velthoven, overhandigd, waarvoor de Voorzitter dankte en de uitvoerende eenige toelichtingen gaf. Later voerden nog meer sprekers het woord, waarna de avond verder gezellig werd doorgebracht. Ter herinnering aan dit feest werd heden middag een photographic genomen van het Bestuur en de werkende leden. Door het zachte weer ontwaakt als 't ware de geheele natuur. De weide staan groen, als ware het reeds ver in 't voorjaar. Hensters en struiken vertoonen reeds half geopende knoppen, doch oor de vraatzuch tige rupsen schynen hunne winterslaap be kort te hebben en enkel vergasten zich reeds aan het jeugdige groen. Het schijnt geen winter meer te worden. Znilichem. In de Geref. kerk zyn de heeren A. Fujjkschot en A. P. van Genderen, resp. tot Ouderling en Diaken gekozen. Door B. en W. dezer gemeente is met ingang van 1 Maart a.s. aan den heer A. A. van Dommelen, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als hoofd der openbare school wegens zyn benoeming in gelijke betrekking te Jutfaas. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. H. Ekelmans, die van 1912 tot 1922 onderwijzer aan de christ. school alhier en daarna onderwyzer te Soestdjjk en aan het Blindeninstituut te Zeist was, is Zaterdag plotseling in den ouderdom van 36 jaar te Zeist overleden. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft over het jaar 1922 20 pCt. reductie verleend op de hooge pachten van het bouwland, dat in 1920 verpacht werd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2