MIjrtHARDD Zweren BUITENLANDSCH OVERZICHT. Frankrijk treft alle toebereidselen om zijn troepen het Ruhrgebied te doen bin nentrekken. De vraag is alleen wanneer zal de Fransche regeering hiertoe overgaan. De verwachting is, dat nu Duitschland door de Commissie van herstel, met 3 tegen 1 stem, alleen de Engelsche gedelegeerden stemden tegen, in gebreke is gesteld, de Franschen reeds heden Donderdag tot den opmarsch Oostwaarts zullen overgaan. Er zijn reeds een 50 tal treinen met infanterie, cavalerie en artillerie in het grensgebied aangekomen en heden worden er nog 24 treinen verwacht. Men schat de Fransche legermacht, welke bij Dusseldorf samengetrokken is, op veertig tot vijftig duizend man. En deze soldaten zijn zwaar bewapend, zy zyn op eiken vorm van tegenstand voorbereid. De zware artillerie moet vermoedelijk slechts dienen om indruk te maken op de Duitsche bevolking, want dat er gewapende tegen stand van eenige beteekenis zal zijn is ondenkbaar. Volgens de Fransche bladen stonden de Franschen, onder generaal De- goutte, reeds Woensdag gereed om op het eerste sein uit Parys voorwaarts te rukken. De Fransche gezant heeft de Duitsche regeering de nota overhandigd, waarin Frankrijk de Duitsche regeering in gebreke stelt en de maatregelen te kennen geeft, die het denkt te nemen. Volgens deze nota heeft de Fransche regeering besloten een controle-commissie naar het Roerge bied te zenden, welke, samengesteld uit ingenieurs, voorzien is van de noodzakelijke volmacht, om de handelingen van het kolensyndicaat te controleeren en door middel van instructies te geven door haar voorzitter hetzij aan het kolensyndicaat zelf, hetzy aan Duitsche vervoerdiensten, de strikte uitvoering van het door de Commissie van Herstel vastgestelde pro gramma te verzekeren en alle noodzakelijke maatregelen voor de betaling te nemen. De Italiaansche regeering heeft eveneens besloten dat Italiaansche ingenieurs deel van deze controle-commissie zullen uitmaken. Ook de Belgische Minister van Buiten- landsche Zaken heeft den Duitschen gezant officieel een nota overhandigd, waarin wordt uiteengezet, dat de Belgische regeering, in verband met het door de Commissie van Herstel geconstateerde opzettelijk in gebreke blijven van Duitschland, wat betreft de leveringen van bout en steenkool, op grond van de uifr het verdrag van Versailles voortvloeiende rechten besloten heeft, een uit ingenieurs samengestelde controle-missie naar Essen te zenden, welke voorzien is van de noodige volmachten om toezicht te houden op de uitvoering van het program der leveringen, zooals dat door de Commissie van Herstel is vastgesteld. Welke maatregelen Engeland zal nemen is, als wij dit schrijven, nog onbekend. Heden Donderdag komt echter de Ministerraad in zijn geheel bijeen, zelfs de Minister van Oorlog, die te Cannes vertoeft, is in allerijl naar Londen ontboden, om dezen Minister raad bij te wonen, zoodat deze wel een ernstig karakter schijnt te dragen. Mag men de berichten gelooven, dan heeft Amerika zijn gezant te Parijs op dracht gegeven, by de Fransche regeering de afkeuring te kennen te geven van de Vereenigde Staten, over de Fransche maat regelen. Ook zouden de Amerikaansche troepen uit het bezette gebied worden terug geroepen. Naar het heet, acht de Ame rikaansche president het oogenblik thans geschikt, om de troepen uit het Rijnland terug te roepen. En Duitschland zelf, welke stappen zal dit nemen. Als protest heeft de leden vergadering van het Kolensyndicaat in het Ruhrgebied en Westfalen, onder goedkeuring van de arbeidersgedelegeerden, besloten, het syndicaat naar Hamburg over te brengen. In de vergadering van de Rijksdagcom missie voor buitenlandsche aangelegenheden legde de Rijkskanselier dr, Cuno een ver klaring af van den toestand. De kanselier verklaarde, dat de betalingen en leveringen op rekening van de schade loosstelling aan de landen, welke aan de actie deelnemen, zullen worden gestaakt. Een actief verzet is voor het Duitsche volk niet mogelijk. Het zal zich echter niet willoos buigen. De regeering zal haar protest aan alle landen mededeelen. De Duitsche gezant te Parys en te Brussel hebben opdracht gekregen, deze steden te verlaten. Het economische personeel zal echter blijven. Ook de ambtenaren in het bezette gebied zullen in het belang van de bevolking daar blijven. De kanselier zei verderwat daarna geschieden zal, hangt af van hetgeen onze tegenstanders zullen doen. Hij kondigde voorts maatregelen aan tegen de dreigende duurte en eindigde met een beroep op het Duitsche volk, aaneen gesloten te blyven en vol te houden. Zyn slotwoorden luiden »De regeering zal niet rusten, alvorens zij den weg gevonden heeft om, met handhaving van de tot dusver betoonde activiteit, den toestand te ont warren*. De verklaring van den rijkskanselier werd levendig toegejuicht. Naar uit Lausanne wordt gemeld, heeft de conferentie heden belangrijke vorderin gen gemaakt. Volgens de ontvangen berichten werd na een langdurig debat een overeenstemming bereikt, volgens welke het Grieksche pa triarchaat te Constantinopel zal blyven. Voorts is men thans in beginsel tot over eenstemming gekomen in zake de uitwis seling der bevolking. Hierbij zyn in totaal een millioen personen betrokken, met in begrip van 100.000 Grieken uit Klein-Azië en Oost-Thracië. De Turken zullen in West- Thracië en de Grieken te Constantinopel blijven. Bovendien is men volgens een Exchange- telegram overeengekomen, dat de gryzelaars met de minst mogelijke vertraging naar hun land zullen mogen terugkeeren, en wel volgens een door beide partyen opgestelde lijst. Besloten werd dat de krijgsgevan genen zoo spoedig mogelijk in gelijk aantal zullen worden uitgewisseld. Van beide zijden zijn er concessies ge daan met betrekking tot de minderheden, en op verschillende pnnten is men tot over eenstemming gekomen. Ismet pasja heeft echter categorisch geweigerd, in te stem men met het verleenen van een nationaal tehuis aan de Armeniërs of aan eenige andere minderheid, hetgeen door lord Cur- zon zoo volhardend en krachtig is geëischt. Door hun herhaalde verklaringen, dat zij wenschen en voornemens zijn, dit ongeluk kige volk voortaan rechtvaardig te behan delen, hebben de Turken zich tegenover de geheele wereld verplicht, dienovereenkom stig te handelen, zoodat elke afwijking daarvan den Turken elk recht zou ontzeg gen op een gelijke behandeling als de andere beschaafde volken. HOOFDPUMTABlETTEfl BUITENLAND. De linkeroever van de Schelde. De Kamer heeft het wetsontwerp goed gekeurd tot annexatie van den linkeroever van de Schelde bij de stad en de provincie Antwerpen en tot het tot stand brengen van middelen van gemeenschap tusschen beide oevers door den bouw eerst van een brug bij Hoboken en vervolgens door een tunnel. De brug zal in drie jaar gereed kunnen zijn en zoowel voor voetgangers en vrij bewegende voertuigen als voor den spoorweg dienen. Het testament van ex-keizer Karl. Naar de ^Frankfurter Zeitung* uit Boe dapest verneemt, is het testament van ex- keizer Karei geopend, waarin hij zijn vrouw, en zoo die komt te sterven, zijn broeder Max aanwijst als regent voor prins Otto. De opening is in de eerste plaats geschied om materieele redenen, daar men eindelijk eens de familieverhoudingen van de konink lijke familie regelen wil. De gewezen koning heeft het testament zelf, voor zijn tweede komst naar Boedapest, geschreven. Het was in het bezit van graaf Julius Andrassy, die het later naar Zwitserland zond, doch het vandaar weer terug heeft ontvangen en nu openbaar gemaakt. BINNENLAND. Keu peusioen van f2.per jaar zegge neg geen 4 cent per week. Men zal misschien meenen, dat een der kleine gemeenten in onze omgeving-een harer ambtenaren, die n.b. 43 dienstjaren heeft, met een dergelijk pensioen voor zijn trouwe dienstvervulling beloond, doch dan vergist men zich daarin. Een der grootste plaatsen van onze provincie n.l. Tilburg is het, die de brandgast Kees Kruisen, thans 71 jaar oud, die gedurende 43 jaar ver bonden is geweest aan Spuit 9 Veldhoven, voor zijn betoonden moed, bij verschillende branden, Kees was steeds een der eersten by eiken brand, met zoo'n groot pensioen beloond. Van dit pensioen moet Kees nog 10 cent missen voor weduwenpensioen. Een verdwenen glA. Van verschillende zijden was aan het »Volk* ter oore gekomen dat freule M. A. v. Weideren brsse Rengers, na de voltrek king van haar huwelijk met Jhr. W. C. Groeninx van Zoelen, den burgemeester van Raalte f 1000 had ter hand gesteld, be stemd voor het Protestantsche en R. K. Armbestuur. Na informatie bij de betrok ken Armbesturen is het blad gebleken, dat ze geen van beide een cent hebben ont vangen. De Ned. Her?, predikant, bij wien eveneens inlichtingen werden gevraagd, verzekerde pertinent te weten, dat er geld was gegeven (hij noemde f 500) doch dat dit niet door den burgemeester was afge dragen. Het huwelijk is 6 April 1922 voltrokken. De milde geefster heeft zich met haar man naar Mexico begeven. Naar men aan de N. R. C. meldt, kan worden aangenomen, dat een gerechtelijk onderzoek hiernaar zal worden ingesteld. De regeering heeft ook nog geen décharge verleend van het door denzelfden overheids persoon gevoerde beheer over de gelden van het Fransche vluchtelingenkamp te Raalte. Milde gever. Voor de diaconie der Ned Herv. Gem. te Alblasserdam, kwam een gift van f 1000 in, van iemand, die onbekend wenscht te blyven. tiestikt. Bij het eten van een stuk appel is een kind van den bloemist Warmerden te Noordwijkerhout gestikt. Overgebracht naar het ziekenhuis te Leiden kon men slechts den dood constateeren. Pryzen verlaagd. De gezamenlyke smeden van Tiel en om geving hebben de prijzen van alle smids- werk met 10 pCt. verlaagd. Baldadigheid. Te Kootwijkerbroek, gemeente Barneveld, hebben een groot aantal personen op een vergadering den voorzitter in een van binnen met zwartsel bestrooiden zak gestopt. Eindelijk werd by geheel onkenbaar, bij de haren hier weer uitgetrokken, om ten slotte, aan handen en voeten gebonden, in een sloot te worden geworpen. Bovendien werd hjj bij zijn pogingen om op het droge te kruipen, met een stok op het hoofd geslagen. Van een en ander is aangifte aan de politie gedaan. Ontploffing in het Artilleriepark te Arnhem. Twee dooden en één gewonde. Dinsdagmiddag had in de smederij van het Artilleriepark te Arnhem een hevige ontploffing plaats. Een felle vlam lichtte op in het gebouw en over een groote ruimte werden de pannen van het dak geslingerd. Toen de rook was opgetrokken en men binnen kon gaan zag men het gruwelijk verminkte lijk van den opper-wachtmeester (smid-bankwerker) Everaas liggen in het brandende gebouw. Ook de parkknecht Wommerson, die op het oogenblik der ontploffing in de smederij aanwezig was, bekwam zware verwondingen en is kort daarna overleden. Op korten afstand van het gebouw be vond zich de smid-bankwerker Bongaars, die door een weggeslingerd voorwerp aan het hoofd getroffen en bloedend verwond werd. Echter zonder zich hierom te bekom meren, trad Bongaars onmiddellijk met veel tegenwoordigheid van geest op, door terstond de aanwezige minutie, die verder gevaar kon veroorzaken weg te brengen. De brand werd gebluscht door emmers water op het vuur uit te storten. Op het bericht van de ramp hadden zich onmiddelijk verschillende hoofd- en subalterne officieren naar het Artilleriepark begeven. Omtrent de vermoedelijke oorzaak ver namen wij het volgende De opperwachtmeester moet een hoe veelheid afgekeurd kruit in de smidse heb ben willen verbranden. Wanneer het kruit met geringe hoe veelheden tegelijk verbrand wordt, dan is de gasontwikkeling niet zoo groot, dat zich ontploffingsverschynselen voordoen. Men onderstelt nu, dat de opperwacht meester het kruit beetje bij beetje in het vuur heeft geworpen, terwijl op eenigen afstand de gevulde kruitkist stond. Waarschijnlijk is nu een vonk in de kist gekomen, wellicht doordat de hoe veelheid, welke verbrand werd, te groot was en deze vonk zou dan in de kist te recht gekomen zyn. De grootere hoeveelheid, die in een besloten ruimte lag, ontplofte toen met ontzaglijk geweld. CENTRALE COMMISSIE VOOR BEIIIMGUG. Misbruiken b|j ondersteuning aan Werklooxen. Op blz. 187b van het Septembernummer 1922 van ons tijdschrift werd een bericht opgenomen over het verleenen van werk loosheidsondersteuning aan visschers te Spakenburg, die ruim hun brood verdienden met het venten van visch. Uit inmiddels ontvangen inlichtingen is onze Commissie gebleken, dat het Gemeente bestuur tegen deze uitkeering bezwaar heeft gemaakt en dat besloten is, dat de ten onrechte uitgekeerde bedragen weer in de werkloozenkas moeten worden teruggestort. Onnoodige en dure trottoirbanden! Iemand uit Scheveningen maakt onze commissie op het volgende attent »Langs de Nieuwe Parklaan te Scheve ningen loopt vanaf de Wittebrug tot aan bet Tentoonstellingsterrein een rijwielpad, bestaande, zooals trouwens de geheele straat, uit kleine steentjes. Dit rijwielpad heeft een rand van rechtopgeplaatste steentjes, zooals trouwens de wegen in het landelijke gedeelte van Scheveningen meer hebben. Thans wordt het rijwielpad blijkbaar door getrokken tot aan het Kurhaus, terwijl aan de andere zijde van den weg eveneens een rijwielpad aangelegd wordt, hetgeen te loven is. Wat daarbij echter in dezen tijd minder juist is, is, dat zoowel het bestaande als het nieuw aan te leggen pad voorzien wor den van een trottoirband. Het is bekend, dat dergelijke trottoirbanden uit het buiten land moeten komen en daarbij vrij duur zijn, doch afgescheiden van den prijs, is deze trottoirband ^volmaakt overbodig*. Een rand van rechtop geplaatste kleine steentjes voldoet reeds jaren heel goed waarom er dan geld uitgegeven moet wor den voor aankoop van trottoirbanden uit het buitenland is mij een raadsel*. Onze commissie kan natuurlijk niet per soonlijk onderzoeken of hier inderdaad on noodige uitgaven geschieden. Is de toe dracht echter werkelijk zooals hierboven vermeld, dan gaat men twijfelen aan den zuinigheidszin der betrokken autoriteiten. Zij hebben blijkbaar nog wel een en ander te leeren. mag men nooit verwaarloozen. Gij lijdende menschen, waarom sukkelt gij nog langer. De middelen, die u gebruikt hebt, helpen u immers niet. Neemt nog heden de beroemde on overtroffen Oprechte Winsumer Zalf die u zeker helpt, 't Is het middel bij uitnemendheid tegen steen puisten, bloedvinnen, negenoogen, kliergezwellen, snij-, brand-, open wonden, fijt, likdoorns, wratten zwe rende borsten, winterhanden en win tervoeten, open beenen, oude- en verwaarloosde wonden en alle moge lijke wonden tengevolge van door ligging, smetten, kloven, barsten, uitslag en huidverschilvering enz. enz. Duizenden lijders vonden hierdoor baat. Dagelijks ontvangen wij steeds attesten van dankbare gebruikers die door de Winsumer Zalf zijn ge nezen. Attesten ter inzage. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35 Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman, coiffeurAalburg, Antonia Bouman Veen, Wed. Jan Vos Bzn.Andel, J. G. Schouten. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsnm (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar we met zekerheid vernemen zal de Kon. Erk. Scherpschut- tersvereeniging xSt. Blasius« alhier op den 2den Pinksterdag (21 Mei) een groot na tionaal concours van Scherpschuttersver- eeniging geven. Door een paar sympa thieke inwoners zijn koningskruis en kam- pioens- en andere medailles voor dit con cours aangeboden. Woensdag- en Donderdagavond gaf de Zangvereen. ïCresendo*, directeur de heer v. Heijst uit Engelen, hare aange kondigde uitvoeringen in de zaal van iHet Wapen van Amsterdam*. xCrescendo* geniet een goeden naam, geen wonder dan ook, dat de zaal beide avonden flink bezet was en men tot ver uit den omtrek was opgekomen om de De Voorzitter, de heer Ruger, opende de beide avonden met een korte toospraak, waarna met de afwerking van het pro gramma werd begonnen. De zangnummers voldeden uitstekend bijzonder mooi vonden wij De Gypten van F. J. Roeske, Moeder en Kind, dubbelkwartet van J. P. J. Wierts, De Blijde Boodschap van Emil Bonn en Zomermorgen van Iss. J. Olman. »Crescendot beschikt over mooie stemmen, daarbij be rust de leiding by den heer v. Heijst in bekwame handen, zoodat het niet anders kan of men krjjgt een mooi geheel. Reeds van vroeger bezit de vereeniging een goede reputatie wat de uitvoering harer tooneelstukjes betreft, ook deze wist zy schitterend te handhaven. Het blijspel in 3 bedryven »In den mist* van James Henry Darnlejj werd op meesterlijke wijze gespeeld. Alle rollen waren in goede handen, zonder uitzondering kweten de spelenden zich uitstekend van hun taak. Den eersten avond overhandigde mej. Sprengers, namens de vereeniging, den heer v. Hejjst een bloemruiker. Beide avonden dankte de heer Ruger de aan wezigen voor hun flinke opkomst en bracht hij een woord van hulde aan den directeur voor de leiding en den heer J. Engelen, voor de inrichting van het tooneel. Hierna bleef men nog eenige uurtjes ge zellig bijeen en werd nog menig dansje bij piano en viool gemaakt. In het geheel hebben zich 16 sol- lisitanten aangemeld voor de vacante be trekking van onderwijzer(es) aan de open bare school alhier. Het aantal inwoners der gemeente is weder boven de 2000 gestegen, op 1 Januari bedroeg het n.l. 2017. Woensdag den 17 Januari ver gadert de R. K. Kiesvereeniging voor het stellen van Candidaten voor de Prov. Staten. Almkerk. Maandag 15 Jan. 's avonds 7 uur zal in de zaal v. d. heer C. Dekker alhier, een lezing met lichtbeelden gehou den worden. Onder leiding van Dr. Röth alhier, waar dan tevens Mej. Egberts eenige zang- en piano-nummers ten beste zal geven, ten bate voor het Gesticht van val lende ziekte te Heemstede. A.s. Woensdag 17 Jan. hoopt het fan farecorps »Nooit Gedacht* alhier, een uit voering te geven voor H.H. Donateurs in de zaal v. d. heer C. Dekker. De heer van Oudheusden te Waard huizen (gem. Almkerk) maakte Woensdag middag eeD einde aan zijn leven. J.l. Woensdagavond gaf de Zang- vereeniging ^Oefening kweekt Kunst* te Nieuwendijk (gem. Almkerk) voor een ta melijke bezette zaal haar aangekondigde uitvoering het programma werd uitstekend afgewerkt. De heeren Walraven en van Andel, die ook hunne medewerking ver leenden gaven bljjk meester te zijn van hun instrument. Naar wjj vernemen heeft de ver huring der zitplaatsen in de Ned. Herv. kerk alhier opgebracht omstreeks f5000. Capelle. Ds. A. Meyers, Herv. Pred. te Woubrugge heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Genderen. Loop der bevolking over 1922 Bevolking op 1 Jan. '22 571 m. 504 vr. totaal 1075 geboren 16 10 gevestigd 7 17 Totaal 594 531 vertrokken 22 24 572 507 overleden 10 6 Bevolking op 1 Jan. '23 562 m. 501 vr. totaal 1063 inwoners. Gesloten huwelijken 14 's Gravenmoer. In het voorgaande jaar zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 706 telegrammen waarvan 275 verzonden en 431 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 1462. Op de Rijkspostspaarbank werden 209 inlagen gedaan tot een bedrag van f26139.87, terwijl 185 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 27575.64. Meeuwen. Woensdag 17 Januari zal de N. V. Altena Locale Auto-Dienst, by verkorting ALAD, alhier, haren dienst ope nen. Naar wij vernemen zal dan nog slechts één autobus rijden, de bedoeling is echter binnen eenige dagen een geregelden dagelijkschen dienst te beginnen, die nog nader zal worden bekend gemaakt. Voor vertrek-uren zie men achterstaande adver tentie. Is Oudendijk. Als een bewjjs, dat men ook hier al meer en meer de gunstige werking voor kunstmest naast een matige stalmestbewerking gaat inzien, mag dienen verdwijnt spoedig door Prijs per koker 60 cent. Bi) Apoth. en Drogisten. Fabrikani IPHARri. FABRIEK AJIUtlHARM ZEIfl I vereenigiDg te hooren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2