Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No4260. Woensdag 17 Januari 1923, FEUILLETON. Het Meer van Giers. I)it blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BÜITENLANDSCB OVERZICHT De opmarsch der Fransche troepen in het Ruhrgebied duurt onafgebroken voort. Bochum is reeds door hen bezet en eenige militairen zijn reeds genaderd tot Dortmund. Deze verdere bezetting is een gevolg van de weigering der Duitsche mijneigenaren om kolen en cokes te leveren aan Frankrijk en België. In de vergadering die Maandag onder Voorzitterschap van den Franschen ingenieur Aaron met de vertegenwoordigers der Duitsche mijneigenaars is gehouden, lazen de Duitschers het bevel voor van de Rijks- kolencommissie om geen steenkool meer af te leveren en zeiden, dat zij dit bevel hadden te gehoorzamen. De Fransche ingenieurscommissie overhandigde een ver klaring, waarin uitdrukkelijk bevel gegeven werd de steenkool en cokes benoodigd voor de geallieerde commissie van Herstel op tijd te leveren. Thijssen herhaalde namens alle Duitschers dat zij slechts de bevelen van den Rijks commissaris konden gehoorzamen, waarop de vergadering werd opgeheven. Hierop besloot de Fransche ministerraad dat de Franschen de mijnen in beslag zouden nemen en de troepen nog 20 K.M. zouden doen oprukken tot Dortmund. Als protest tegen de Fransche bezetting is Maandagmorgen over geheel Duitschland een rust-pauze gehouden van een half uur. Zooals de bladen berichten stond het werk in geheel West-Duiischland in alle fabrieken en mijnen, zoowel als in alle zaken, bij de tram, in de kantoren en de bureaux der overheid stil. Ook het telefoon- en tele- graafverkeer stond een half uur stil. Het begin en het einde der proteststaking wer den aangekondigd door klokgelui en gehuil van de fabriekssirenen. In het gebied van het bruggehoofd Duisburg was de arbeidspauze door de Fransche bezettingsautoriteiten verboden, evenals ook het huilen van de sirenen en het luiden der klokken. In weerwil daarvan hoorde men in alle fabrieken de sirenen en het werk stond overal precies om elf uur stil. Het was een overweldigend gezicht, toen kranen, elavatoren en kipwagens plotseling met een ruk stilhouden en hun lasten in de lucht lieten 2weven. Voor de winkel ramen ratelden in alle steden en dorpen in het Ruhrgebied de gordijnen neer. Er was geen wielgeratel in de straten en op 3) Een Smokkelaarsgeschiedenis. (Naar het Fransch Ik zag mij nu veroordeeld, als lastdrager dienst te doen. Dat geschiedde voor de eerste maal mijns levens. Het scheen mij toe, dat nqyn toekomstig lot was bepaald. De mannen liepen stil- zwijend voort, van tijd tot tijd de lasten wisselend. Ik beproefde zoo nu en dan hun mijn onschuld te betuigen, maar aan hun gezichten bemerkte ik zeer goed, dat zij my niet geloofden. Zij konden zich alleen niet begrijpen, waarom ik telkens om mij heenziende had gewandeld. Ik gaf hun daarvan opheldering. ïHet is goed,« kreeg ik ten antwoord, »schuldig of niet. Ge kunt ons verraden Vooruit 1 Kijk, daar is het bosch daar zullen wij uwe rekening opmaken ,c Men kan zich voorstellen, welken indruk die woorden op mij maakten. Gedurende het half uur, dat ons nog van het woud scheidde, had ik voldoenden tyd mij een denkbeeld te vormen van den angst, die een ter dood veroordeelde bekruipt, zoolang hij het schavot nog niet heeft beklommen. Hij is werkelijk beklagenswaardig. En ik had nog wel het volle bewustzijn, dat ik volmaakt onschuldig was. de wegen, dat anders steeds gehoord wordt in het geheele gebieder ontstond een doodsche stilte. In de directiekamer der fabrieken van Krupp verscheen even voor elf uur een vertegenwoordiger van den Franschen plaatselijken commandant, die den bedrijfsraad wenschte te spreken. Eerst na de pauze van een half uur kon de bespreking beginnen. De treurdag heeft in verschillende plaatsen aanleiding gegeven tot bstoogingen, o.a. te Berlijn en Munchen, die een nationalis tisch karakter droegen. Ook te Aken werden betoogingen gehouden, ondanks het verbod van de zijde der bezetting. Van een groot aantal fabrieken in en om Aken begonnen om elf uur de stoom fluiten te gillen en stonden alle menschen op straat een minuut stil. Een groote raenschenmassa was op de been, vooral in het centrum der stad bij de Elisenbrunnen. Daar werd een auto, waarin twee Belgische militairen zaten, gedwongen stil te houden. Toen aan dit bevel niet onmiddellijk werd voldaan, ging de menigte de inzittenden te lijf. Slechts met groote moeite konden zij in veiligheid gebracht worden. Een tweetal Belgische agenten in burgerkleeding, die ter assis tentie toeliepen, werden door het publiek tegengehouden. Tegen verschillende per sonen werd door de Duitsche politie proces verbaal opgemaakt. Den geheelen dag trokken troepen studenten, de petten voor zien van zwarte linten, door de stad. Ver schillende zaken sloten reeds 's morgens. Te Bochum hebben in de stad tusschen de Fransche bezettingstroepen en de bur gerij bloedige botsingen piaats gehad waarbij een burger werd gedood en twee gewond. Op verschillende plaatsen van de stad had den groote volksverzamelingen plaats, het geen de opgewonden stemming zeer ver hoogde. Tal van optochten trokken door de straten. Vooral in de hoofdstraat, de Königsallee was het zeer onrustig. Een optocht trok langs het stadhuis. De daar opgestelde Fransche wachtposten namen hun geweren ter hand, om zich tegen een evenuteelen aanval te verdedigen. De op tocht trok echter kalm voorbij. Even later kwam een tweede optocht langs bet stadhuis. Toen men de Fransche soldaten passeerde, werd een oud Duitsch legerbed gezongen, dat eenige vijandige toespellingen op Frankrijk bevatte. Op deze provocatie legden de Franschen hun geweren aan en gaven vuur. Dit Eindelijk kwamen wij in het bosch aan. Daar werd ik van mijn last ontheven en aan een grooten lorkenboom vastgebonden. ïWy bebben« spraken zij »vier en twin tig uur noodig om in veiligheid te zijn. Schep vreugde in het leven. Morgen, als wij weer hier komen, zullen wij u bevrijden en u onze dankbaarheid bewijzen Daarna namen zij weer hunne zakken op en vervolgden hun weg. V. Ik geloofde, dat nog nimmer de natuur my schooner en verrukkelijker toescheen dan juist op dit oogenblik. Het was zon derling de lorkenboom hinderde mij niets. De vier en twintig uren schenen mij een minuut toe en de mannen, eerlijke lieden, ruw en wreed door omstandigheden, maar toch hoogst gemanierd en welopgevoed. Dit kwam zeker, omdat mijn leven niet in gevaar was Maar niet lang daarna werd ik zeer door angst aangegrepen en toen ik mij zeiven had rekenschap gegeven in wel ken toestand ik my bevond, biggelden mij de tranen over het gelaat. Ik kan niet alle gewaarwordingen beschrijven, die ik toen ondervond en naast de hoop, bevrijd te worden, rees de wanhoop in mijn ziel op bij de gedachte den hongerdood te moeten sterven. Het was ongeveer twee uur in den na middag. Ik moest nog drie en twintig uur hier staan. Het was een eenzame plek, midden in het sneeuwgebied, hoogst zelden was voldoende om de demonstratie te ver spreiden. Op het plein voor het stadhuis zag men alleen nog de lichamen der drie slachtoffers liggen. BUITENLAND. Verduistering. Te Helsingfors is uit Moskou bericht ontvangen, dat bij het opmaken van de kas der Communistische Internationale ge constateerd zou zijn, dat er 6.750.000 goudroebels ontbreken, zonder dat men weet voor welk doel zij zijn uitgegeven. Verscheidene personen zouden voor dit slechte beheer verantwoordelijk worden gesteld, o.a. verschillende leiders der Fransche communisten. De vreemdelingen te Parys. Uit een kortelings uitgegeven statistiek blijkt, dat er in het afgeloopen jaar te Parijs en voorsteden 294.434 buitenlanders, d.i. een tiende van de totale bevolking der hoofdstad, waren gevestigd. De Belgen zijn het sterkst in aantal 56.500 dan volgen de Italianen met 41.000, de Zwitsers met 30.000, de Engelschen met 27.000, de Amerikanen met 25.000 en de Russen met 23.000. Opmerkelijk is dat er nog 2000 Duitschers te Parijs wonen. lilt Ierland. Republikeinsche gevangenen hebben ge poogd te ontvluchten uit de gevangenis te Galway, door een tunnel te graven onder den gevangenismuur door. Zij hadden zich daartoe twee oude bajonetten en een ge broken spade weten te verschaffen, met welke werktuigen zij hun weg baanden door den vloer van hun cel onder den gevangenismuur naar een daarbuiten aan gegeven punt. Zij waren reeds buiten den muur gekomen, toen zij op een rotsblok stieten, dat zij niet konden verwijderen, noch er onder door graven, zoodat zij er overheen moesten. Daarbij kwamen zij te dicht aan de oppervlakte, de aardkorst boven hen was te dun en toen een schild wacht er overheen liep, zakte hij in de aarde, hetgeen de poging tot ontvluchting deed ontdekken en verijdelen. Zij hadden hun tunnel geschoord met bedplanken en andere materialen uit hun cel. Het mooie landhuis van president Cos- grave in de buurt van Rathfarnham in in brand gestoken door rebellen, die met geweld binnendrongen en den inboedel met door reizigers bezocht. Bovendien, als iemand op dit oogenblik, nu de smokke laars nog niet ver weg waren, mij was verschenen, had ik hem verzocht en ge smeekt mij niet te naderen, nog minder my te verlossen van de banden, die hevig begonnen te knellen. Tegen circa vier uur kwam bet mij voor, dat de loikenboom mijn rug begon te pijnen en ik had reeds alle hoop verloren, toen ik een bergbewoner zag aankomen. Hij zag er zonderling uit. Hij droeg een puntigen hoed, korte slobkousen, half versleten laarzen en een kleinen tasch op den rug. »Hola hé! help my toch! Gauwdieven hebben my vastgebondenriep ik, zoo luid mogelijk. Inplaats van my te naderen begon hy langzamer te loopen en nam een flink snuifje. De boer van Savoye is niet uitgeslapen, maar uiterst voorzichtig. Hij loopt niet hard en steekt niet zoo spoedig de hand uit, tenzij hy vooruit weet, dat hij in geen moeilijkheden wordt gewikkeld, hetzij met de autoriteiten, hetzij met de buren of met de politie maar anders is het de beste mensch ter wereld wat ik vaak bij ondervinding heb opgemerkt. De man die voorbijkwam, zag er even zeer niet zoo kwaad uit, maar iemand, aan een lorkenboom vastgebonden, dat kwam hem zeer geheimzinnig voor. Het was best mogelyk, dat de autori- benzine besprenkelden. Het huis was op het oogenblik niet bewoond. De brand weer was vier uur bezig, maar kon alleen de dienstvertrekken en een klein deel van de meubels redden. Drie Iersche ongeregelden, die in het bezit van wapenen waren bevonden, zyn te Dundalk terechtgesteld. fiynongeval. In de myn Abwehr te Mikultschütz heeft een ontploffing piaats gehad. Een royn- gang geraakte in brand. Er zijn 42 slacht offers. Troepenbewegingen. Volgens berichten uit Boedapest heeft de Roemeensche regeering drie lichtingen recruten opgeroepen en hebben er in Roe menië troepenbewegingen plaats. De ver schuiving der troepen heeft plaats in de richting van de Russische grens. o Een nieuwe munteenheid. De »Temps« bevestigt het bericht, volgens hetwelk spoedig in het Roergebied een nieuwe munteenheid, genoemd taler met een lageren koers dan de Mark doch een hoogeren dan de Fransche franc zal worden ingevoerd. De inval in het fflemelgebied. Te Hevdeburg is een nieuwe regeering gevormd. Twee Fransche torpedobooten zijn naar Memel vertrokken. De gezantenraad heeft besloten een stap te Kowno te doen om van de Litausche regeering te verkrijgen, dat zij haar gezag doet gelden tegenover de leiders van de groot-Litausche beweging. De Litausche regeering heeft besloten een regiment naar de grens te zenden ter bewaking en den aanvoerder der opstande lingen verantwoordelijk te stellen voor het doordringen van nieuwe strijdkrachten. Die aanvoerder heeft bij proclamatie de jongelieden opgeroepen zich by zijn troepen aan te sluiten. BINNENLAND. Een aanklacht. De burgemeester van Raalte heeft in ver band met volgens hem lasterlijke geruchten, die omtrent hem de ronde doen, een aan klacht bij de justitie ingediend. Naar aanleiding van de geruchten over door dezen burgemeester niet afgedragen teiten of een of ander invloedrijk persoon mij hier had laten vastbinden. Daarom wilde hij, alvorens mij te helpen, eerst vernemen, hoe ik in dezen toestand ge komen was. Ten slotte sprak hij lachend nHet is prachtig mooi weer, vindt ge niet ïMaak my liever los dan over het prach tige weer te spreken, vrooJijke snaak,a gaf ik hem ten antwoord. *Men zal u wel beviyden. Zijt ge al lang hier *Ja, al drie uur I Kom, vooruit, help me maar Hij maakte twee stappen. »Zijn het slechte kerels geweest, die u dit koopje hebben bezorgd »Dat zal ik u straks wel zeggen. Maak me los Hy deed nog drie passen en ik dacht, dat aan mijn lijden een einde zou komen, toen hij met eene sombere stem en op een geheimzinnigen toon sprak «Zeg mij eens, zijn het smokkelaars geweest vJa zeker. Gij hebt het goed geraden. Die schavuiten hebben my aan dezen boom vastgebonden, om mij te laten doodhonge ren en morgen, als zij terugkomen, mijn lijk in den afgrond te werpen. Deze woorden maakten op hem een ge weldigen indruk. Hij zette een angstig gezicht en was blijkbaar vast besloten mij aan mijn lot over te laten. Ik kon myn gramschap nu niet langer beteugelen, wierp gelden aan de armbesturen der R, K, en Ned. Herv. gemeenten aldaar, meldt men nader, dat de burgemeester onmiddellijk na het huwelijk van jhr. G. W. Groenirix van Zoelen met M. A. van Weideren baronesse Rengers aan de wethouders heeft mede gedeeld, een bedrag van f210 voor de armen te hebben ontvangen. Hij voegde hieraan toe, dat hy voor de juiste ver deeling van dar geld eerst het resultaat van de volkstelling wilde afwachten, met het oog op de getalsterkte van de verschil lende godsdienstige gezindten. Waarschijn- iyk is het wel juist, dat de armbesturen t.>t nu toe dit geld niet ontvangen hebben, maar deze vertraging zou dan ook aan bovenstaande reden zijn toe te schrijven. W«t de mededeeling over het comité voor de Fransche vluchtelingen betreft, men deelt mee, dat inderdaad nog geen décharge voor het beheer is verleend, maar dat zulks moet worden toegeschreven aan een te langzame afwikkeling van de financieele administratie, en dat niet aan fraude be hoeft te worden gedacht. Lieve nicht Terwijl een familie te Lutten aan de Dedemsvaart op een vergadering was, heeft de bij hen tydelijk vertoevende nicht een geldkistje met f 395 uit de kast in de voorkamer gestolen. Eerst deed zij aan de politie een om standig verhaal dat twee mannen, na eerst de ruiten te hebben ingeslagen, naar bin nen waren gekomen, haar bij de keel had den gegrepen, een prop in den mond had den gestopt en, terwijl de eene man haar vast hield, de andere den diefstal pleegde, doch ten slotte heeft ze bekend. Het ver miste kistje met inhoud werd bij haar teruggevonden. Nog denzelfden nacht is zij overgebracht naar het arrestantenlokaal te Heemse, o Oneerlijk penningmeester Tegen zekeren H., penningmeester van de afdeeling Weesp van den Bond van Fabrieksarbeiders, is Vrijdag proces-verbaal opgemaakt wegens valschheid in geschrifte en verduistering van gelden. Een voorloopig onderzoek, loopende over 1922 wees uit, dat ongeveer f1000 was verdwenen. Nader zal moeten blijken, of vóór dien tijd de rekening in orde is. De fraude kwam als volgt aan het licht »Een werklooze vervoegde zich bij den secretaris van den bond om steun. Daar hem allerlei beleedigingen naar het hoofd en behandelde hem als den ellendigsten mensch, dien ik ooit ter wereld had aan getroffen, Hij bleef echter bizonder kalm. »Ze zullen u wel verlossen« mompelde hij, zich langzamerhand verwijderend »ge- duld maar, waarde heer.« Zijn tred verhaastende verdween hij weldra uit mijn oogen. Ik zond hem mijn verwenschingen na. VI. Ik was radeloos en kon niet meer den ken. Door de woorden van dien bergbe woner was myn toestand er niet beter op geworden. Blijkbaar behoorde hij ook tot de smokkelaarsbende. Allerlei schrikbeel den doemden voor myn geest op en zonder de eekhorentjes, die door hunne gymnas tische toeren my afleiding bezorgden, zou ik mij nog ongelukkiger gevoeld hebben. Deze aardige bedeesde diertjes, die zich alleen in het bosch waanden, speelden met eene zekere vrijmoedigheid en, van boom tot boom voortspringende verbaasden zij mij door hun vlugheid en hoogst sierlijke bewegingen. Daar ik vlak tegen den lor kenboom was vastgebonden daalden ze op myn lichaam af, om een anderen boom weder op te klauteren. Plotseling hielden zij allen stil, wat mij deed vermoeden, dat er iets in aantocht was. Ik had my niet bedrogen. Een zwaar gebouwd man verscheen, gevolgd door een bergbewoner. Slot volgt.) NIEUWSBLAD vsor Itt Lui in Heisdeii ei AltenaJeLangstraat m ie Binelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1