Bij Uil nr. tieftoort een rnjvaeosel C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, [leningen Ier vooramg brandgevaar voor gebouwen en getimmerten. 18 RAAMSDONKSVEER. Waterpoort, Heusden. ^nd van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden» No. 4263. Vrijdag 26 Januari 1923» Reparatie-Inrichting. Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDIJK E. 81. 912 uur. H. J. ABB1NK. ii Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. F -h'wt Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is van algemeene bekendheid, dat vooral de laatste jaren meerdere monumen tale gebouwen door brand zijn vernield, wat voor een goed deel niet noodig was geweest, indien de gewenschte voorzichtigheid bij het aanbrengen van herstellingen betracht was geworden. En wanneer ik dit schrijf heb ik vooral het oog op loodgieters, die meermalen de oorzaak waren, dat bouw werken van groote architectonische kunst waarde aan de vlammen zijn prijs gegeven. Denken we eens aan den brand, die een paar jaren geleden het kerkgebouw van de Nederduitsch Hervormde gemeente te Arkel, geheel vernieldeaan den brand in de Groote Kerk te Delft, die zulk eene groote schade aanrichtte aan den brand in den Wijnhuistoren te Zutphen, veroorzaakt door het vlam vatten van een aangrenzend perceel aan het gevaar dat in 1921 de Groote Kerk te Dordrecht heeft geloopen bij den brand van een daartegenaan gelegen houtstek, enz. enz. en ieder zal er zich in verheugen dat de wetgever heeft gemeend thans eene wet in het leven te moeten roepen, die de onvoldoend gebleken bepalingen van het Wetboek van Strafrecht in zake het doen ontstaan van brand of brandgevaar als zelf standige wet moet aanvullen met de bedoeling om in de eerste plaats in het loodgieters vak te doen doordringen een wijze van werken, die het gevaar in aanzienlijke mate beperkt. De nieuwe wetsbepalingen luiden aldus Artikel 1. Wij zijn bevoegd bij algemeenen maat regel van bestuur, ter voorkoming van brandgevaar voor gebouwen of getimmerten, z»^st te stellen bepalingen, door straffen te andhaven, betreffende de navolgende .nderwerpen 1°. het verrichten of doen verrichten van loodgieterswerkzaamheden 2°. het oprichten of doen oprichten van inrichtingen, niet vallende onder de bepa lingen der Hinderwet en naar Ons oordeel brandgevaar opleverende voor gebouwen of getimmerten, welke om hun kunstwaarde, geschiedkundig belang of bestemming bij zondere bescherming tegen dat gevaar behoeven 3°. het treffen van voorzorgsmaatregelen met betrekking tot zoodanige gebouwen of getimmerten en, voor zoover dit naar Ons oordeel redelijkerwijs niet in voldoende mate geschieden kan, ook met betrekking tot zoodanige inrichtingen. De inrichtingen alsmede de gebouwen en getimmerten, bedoeld in het voorgaande lid. onder 2°. en 3°, worden door Ons of volgens door Ons te stellen regels aange wezen. Artikel 2. Op de overtreding van bepalingen, vast gesteld bij een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij art. 1, kunnen Wij daarbij stellen, hetzij hechtenis, hetzij geldboete, hetzij hechtenis of geldboete. De hechtenis mag niet hooger worden gesteld dan drie maandende geldboete niet hooger dan driehonderd gulden. De strafbaar gestelde feiten worden als overtredingen aangemerkt. Artikel 3. De bevoegdheid tot het maken van ver ordeningen omtrent onderwerpen, als be doeld bij art. 1, blijft gehandhaafd, voor zoover betreft punten, waaromtrent bij den in dat artikel bedoelden algemeenen maat- regel van bestuur niet is voorzien. De Kroon heeft aldus de bevoegdheid om ter voorkoming van brandgevaar in ge bouwen of getimmerten bepalingen, door straffen te handhaven, vast te stellen. Deze bevoegdheid strekt zich verder uit dan tot gebouwen of getimmerten, welke om hunne kunstwaarde, geschiedkundig belang of be stemming bijzondere bescherming tegen brandgevaar behoeven, zulks omdat het doel der wettelijke regeling is om in het alge meen het gevaar, aan loodgietersarbeid ver bonden, zooveel mogelijk tegen te gaan. Maar ook is eene regeling noodig betref fende het oprichten van inrichtingen, die niet vallen onder de Hinderwet en toch naar het oordeel der Kroon brandgevaar opleveren voor gebouwen met kunstwaarde. De Kroon kan dan bepalen dat voor het oprichten van bedoelde inrichtingen eene vergunning zal worden gevorderd, aan wel ke voorwaarden kunnen worden verbonden als b.v. het voorhanden hebben van brand- bluschmiddelen, betreffende de constructie van het gebouw enz, enz. En nu is het het voornemen der regee ring om met behulp der gemeentebesturen eene lijst van gebouwen of getimmerten, welke om hun kunstwaarde of geschied kundig belang bijzondere bescherming tegen brandgevaar behoeven, aan te leggen en daarnaast aan te wijzen niet onder de Hin derwet vallende inrichtingen, welke onder bepaalde omstandigheden brandgevaar voor bedoelde gebouwen of getimmerten zouden kunnen opleveren. (Opgemerkt wordt, dat onder de Hinder wet vallen die inrichtingen, welke uit haren aard gevaar, schade of hinder voor de om wonenden kunnen opleveren, b.v. eene bak kerij, eene slagerij en vooral fabrieken. Voor de oprichting van alle deze is ver gunning van Burgemeester en Wethouders noodig). Waarom wel de gemeentebesturen en niet de provinciale besturen in de uitvoering der regeling worden betrokken, is mij niet recht duidelijk. Mij komt het voor dat er geen enkele reden kan zijn om deze laatste uit te sluiten, integendeel ware er alles voor te zeggen ook hen een woordje te laten meepraten. Maar hoe ook, de wetgever heeft een weldaad verricht met het in het leven roepen van bedoelde wettelijke bepalingen. Laten we hopen dat het nuttig effect evenredig zal blijken te zijn aan de gestelde verwachtingen. BUITENLAIUDSCH OVERZICHT. De arrestatie der mijndirecteuren is voor de Franschen geen succes geworden. Na uitspraak van den krijgsraad zijn ze op vrije voeten gesteld en ze zijn slechts beboet met geringe geldboeten. Voor het hótel waarin zij een onderkomen hebben gezocht, heeft een daizendmondige menigte hen een ovatie gebracht en heeft een opgewonden menigte vaderlandslievende demonstraties gehouden. De mijnwerkers zullen in deze vrijlating het resultaat zien van hun drei gen met staking en in het vervolg een lageren toon aanslaan. Terwijl de arrestatie zoowel als de be rechting aanleiding gegeven heeft tot een nationalistisch relletje. Dat een duizend koppige menigte voor het Central-hotel in Mainz vaderlandslievende liederen zong, is reeds ernstig genoeg. Want het zingen van Duitsche volksliederen is in de bezette zone verboden. Volgens een telegram, dat het ^Journal® uit Mainz ontving, is het daar tot betoogingen gekomen van veel ernstiger aard. De opgewonden menigte zou zich op tramwagens en Fransche kran ten gewroken hebben er Fransche mili tairen hebben beleedigd, Er moeten ver scheidene gewonden zijn. Indien dit alarmeerende bericht over dreven is, dan blijven toch nog altijd de demonstraties over, die kenmerkend zijn voor den toestand. In ieder geval heeft deze episode er niet toe bijgedragen om de gemoederen tot kalmte te brengen. De Franschen hebben aan den president van het Finanzamt te Dus8eldorf en aan andere ambtenaren zwaar dere straffen opgelegd dan aan de indus- trieelen. Dr. Schlutius en zyn lotgenooten zijn tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld (met uitstel van straf) en zij zijn door den sterken arm buiten het bezette gebied gebracht. Men kon deze heeren vermoedelijk zwaarder treffen daar men van hun aanhang geen stakingsbeweging te duchten heeft. Wat overigens den toestand betreft, terwijl het te Mainz woelig was, is het te Essen rustig gebleven. Alleen de plaat selijke spoorwegstakingen brengen eenige storing in het verkeer. Vooral de staking te Oberhausen laat zich ernstig aanzien. Nu het spoorwegpersoneel geweigerd heeft Fransche troepen te vervoeren, heeft de bezettingscommandant spoorwegmannen uit Frankrijk ontboden teneinde de verbin dingen va# het leger te verzekeren®. Het lijdelijk verzet der Duitsche bevolking legt den Franschen met den dag zwaardere lasten op. En dit lijdelijk verzet wordt nog steeds door Berlijn geïnspireerd en aangemoedigd. De Duitsche regeering blijft consequent. Nu de Franschen maatregelen nemen om het bezette Ruhrgebied van het overige Duitschland af te snijden door het instellen van een douane-grens, heeft de rijksminister voor het verkeerswezen aan het spoorweg personeel en aan de douane-commiezen alle medewerking aan de uitvoering van dit plan ten strengste verboden. Hetgeen zeggen wil, dat de Franschen, als zij de douane-grens verplaatsen, zorg moeten dra gen voor eigen douarie-beambten. De Britsche mijnwerkers profiteeren van de bezettingspolitiek, want ook Duitschland is een goede afnemer. Reuter maakt reeds gewag van een ontzaglijke verhooging der steenkoolproductie. Desondanks blijft de Britsche Arbeiders partij evenals het bestuur van den bond der vakvereenigingen protesteeren tegen de bezetiings-politiek en zich solidair verklaren met de Duitsche arbeiders in het Ruhr gebied. In een gemeenschappelijk manifest wordt Poincaré's politiek scherp gecritiseerd en wordt de eisch gesteld, dat de Britsche regeering politiek tusschenbeide zal komen, teneinde een onmiddelijke ontruiming van het Ruhr-gebied te verzekeren. De Britsche regeering zal dit manifest voor kennisgeving aannemen en naast zich neerleggen, maar zij zal het zorgvuldig bewaren. Want zij kan zich, als zij ooit tot interventie besluiten mocht, op deze en andere uitingen van de openbare meening beroepen. De verwerping der Turken van Curzon's voorstel om het vraagstuk van Mosoel naar den Volkenbond te verwijzen, zal waar schijnlijk niet van invloed zijn op het voort duren der conferentie. Het ontwerp- vredesverdrag, dat de geallieerde voorwaar den zal belichamen zal den Turken worden overhandigd naar het oorspronkelijk plan en zal een clausule bevatten, welke het voorstel om de zaak van Mosoel naar den Volkenbond te verwijzen, inhoudt. De Turken zullen zoodoende de gelegenheid krijgen nogmaals hun houding in deze zaak te overwegen. Curzon en de Fransche en de Italiaansche vertegenwoordigers hebben een langdurige bijeenkomst gehouden ter bespreking van den toestand, welke uit Turkije's weigering voortvoeit. Volgens de dagbladencorrespondenten zijn de algemeene oeconomische en finantieele bepalingen van het verdrag nu volledig opgesteld. Dezen vernemen ook, dat de schadeloosstelling, welke de geallieerden van Turkije eischen, met helft de verminderd is en dus van 30 op 45 millioen pond sterling is gebracht. De bladen keuren Curzon's voorstel, om het vraagstuk van Mosoel naar den Volken bond te verwijzen en zijn verklaring na de Turksche weigering, dat hij dan zelf de zaak bij den bond aanhangig zal maken, met warmte goed. Gevestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, BUITENLAND. Drama van een krankzinnige. Te Ravenna (Italië) heeft een man, die plotseling krankzinnig werd, met een bijl zes menschen afgemaakt, onder wie zijn vrouw en zijn dochter. De fascisten hebben den bloeddorstigen gek neergeschoten, toen hij aanstalten maakte om een jongen het hoofd af te hakken. Lawiua-ongeluk in Zwitserland. Zondagmorgen waren veertien leden van de afdeeling Genève van de Zwifsersche Alpenvereeniging op een ski-tocht van Champéry naar de Col des Portes du Soleil, 2000 meter hoog, toen zij door een lawine weldon overvallen. Drie toeristen en de gids werden weg gevaagd. De toeristen brachten er echter wonder boven wonder het leven at, doch de gids werd vermist. Drie reddingsploe gen hebben sinds Zondag, dag en nacht naar den vermiste gezochtMaandagmid dag werd zijn lijk gevonden. De gids, Gex Collet, die 30 jaar oud was, was onder de bergbeklimmers wel bekend. O.a. diende hij generaal C. G. Bruce, die de Mount Everest-expeditie ondernam, als gids toen de generaal in het jaar 4921 zijn laatsten Alpentocht deed. Soordenaar als bruidegom. Zestien jaren geleden werd Louis Victor Eyetinge wegens moord tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, die hij moest ondergaan in de gevangenis van den Ame- rikaanschen staat Arizona. Hij gedroeg zich voorbeeldig en, waar hij eenig schrijf talent bezat, kreeg hij toestemming om reclames te schrijven voor allerlei handels ondernemingen. Zoo kwam hij in corres pondentie met miss Pauline Diver, te Greenwich, in Connectiecut, die cliché's voor advertentiën maakte, waarbij hij dan den tekst schreef. De briefwisseling, 8 jaren geleden heel zakelijk begonnen, werd allengs van meer teederen aard en ten slotte beloofde miss Diver, dat zjj met den charmanten moor denaar zou trouwen, wanneer deze gratie mocht krijgen. En ziet, op 4 Januari l.t. werd Eyetinge begenadigd en hij snelde naar Greenwich, om de schoone Pauline aan haar belofte te herinneren. Zij deed haar woord gestand en weldra werd het huwelijk voltrokken. »Nu heb ik opnieuw levenslang gekregen® schertste de gelukkige bruidegom, toen hij met zijn vrouwtje van de trouwplechtigheid terugkeerde. De instorting bij [Rosse. De instorting in het gebouw van de firma Mosse, heeft naar de N. R. Ct. meldt te Berlijn heel wat opschudding ver wekt en schijnt een oogenblik de gebeur tenissen in het Roergebied te verdringen. Thans, om 9 uur, zijn er reeds 40 dooden en 26 zwaargewonden uit het puin ge haald. De zwaargewonden zijn naar ver schillende ziekenhuizen gebracht en de meest noodzakelijk operaties zijn daar on middellijk uitgevoerd. De meeste slacht offers hebben leelijke wonden aan het hoofd gekregen, ribben zijn gebroken, longen of nieren zwaar gekneusd. Van zeven slacht offers kon men de identiteit nog niet vast stellen. Ook het bureau van Theodor Wolff, de hoofdredacteur van het ^Berliner Tageblatt®, die niet aanwezig was, is ingestort. De geheele ramp speelde zich in enkele secon den tyds af. Slechts weinige lieden konden op het laatste oogenblik uit de bedreigde vertrekken vluchten. Een jong meisje sprong uit het raam en werd kort daarop door de brandweer op een der stellages die het huis omringen teruggevonden. Zij was bewusteloos, had echter geen ernstige kwetsuren opgeloopen. De Berhjnscbe brandweer en een aantal automobielen van het Berlijrische reddings wezen waren onmiddellijk na de rsmp ter plaatse. Alle slachtoffers zoowel de dooden, als de gewonden werden terstond weggehaald. Onafgebroken worden de puinhoopen door zocht. Honderden personen moeten helpen om het puin te verwijderen. Met het bouwmateriaal waren stukken van de binnen muren, meubels, papiervoorraden enz. mee naar beneden gestort. Het kostte heel veel moeite om de slachtoffers te voor schijn te halen. Als een der eersten werd de heer Moebius, de procuratiehouder van de firma Mosse onder het puin uitgehaald. Geneesheeren konden slechis zijn dood con- stateeren. Een spoorlijn gestolen. Eén van de meest ongewone diefstallen, welke ooit in Frankrijk bedreven werden, wordt op het oogenblik door de politie onderzocht. Deze is namelijk op zoek naar een verduisterde spoorlijn en naar degenen, die haar verdonkeremaand hebben. De lijn werd gedurende den oorlog aan gelegd langs het dal van Puisieux, nabij Albert op de grens der departementen van de Somme en van Pas de Calais. Naar men gelooft, zijn de rails door vreemde arbeiders, die in het betrokken gebied werkzaam waren, gestolen. Derangen genomen. Naar uit Helsingfors aan de Morning Post wordt gemeld, zijn te Jekaterinoslaw de aartsbisschop Agapetus en de bisschop Joanniki gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd, kerkschatten verborgen te hebben. In den tuin van den aartsbisschop moeten kostbare voorwerpen zijn gevonden ter waarde van meer dan driehonderd millioen r»4922«-roebels, w.o. diamanten tot een gezamenlijk gewicht van vijfhonderd karaat. o Koelbloedige ontsnapping. In de gevangenis van Nancy was een der gevangenen, een electromonteur, die drie jaar had uit te zitten wegens ver duistering en die in den reeds verstreken tijd het vertrouwen van zijn bewakers had weten te winnen, toevallig in een gewone werkmanskiel aan den arbeid in plaats van in de voorgeschreven gevangenisplunje. Zijn karwei bestond, overeenkomstig zijn aanleg, in het repareeren van electrische schellen. Plotseling hield hy op, maakte de groote gevangenis deur open, zei doodkalm tot de millitairewacht, dat zijn werk afgeloopen was en poetste de plaat. Men heeft hem nog niet teruggevonden. Het handige heerschap had al een meenigte vonnissen achter den rug Mil H SRI. tl) voor bet Lui 111 HcbsIbi ei AtteiaJeLaigstraat ei öe BaneUrwaird

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1