tisers Vragen op rechtskundig gebied. Zending levensmiddelen. De bestrijding van het levensmiddelen- nood wordt den burgemeester van Essen iets gemakkelijker gemaakt, doordat hem uit Hamburg 500 kisten met voedsel zijn gezonden door een magazijn, dat zulks deed in opdracht van een groep Amerikanen, welke er zich voorspant, de bevolking van het Roergebied door de komende ellende heen te helpen. Het zijn de te New-York zetelende leden van het Steuncomité voor Oostenrijk en Duitschland. beter geneesmiddel als de Oprechte Winsnmer Zalf bestaat er niet Zij geneest radicaal en pijnloos de hevigste wonden, steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, zweren, dauw-, ring- en baardworm, zwerende bors ten, winterhanden en wintervoeten, open beenen, likdoorns, fijt, wratten, brand- en snijwonden, oude- en ver waarloosde wonden. Duizenden ge bruikers vonden hierby baat. Dage lijks worden ons attesten toegezonden die hun genezing aan de Winsnmer Zalf hebben te danken, Prijs per bus f 0.75 en f 1.35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman coiffeur, AalburgAntonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Frima Schoon Co., Apothekers Gen.-Agent J. e. DE VRIES, Winsum (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op heden Viydag des avonds half acht ure. Agenda 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de school voor gewoon Lager Onder wijs. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener instructie voor den hulpkeurmeester van vee en vleesch. 5. Gemeenschappelijke regeling inzake de aanstelling van een veearts. 6. Wijziging gemeentebegrooting 1922 en 1923. 7. Vaststelling kohier riool-belasting. 8. Vaststelling kohier navordering hoof- delijken omslag. Naar wij vernemen hoopt de «Heus- densche Harmonie® deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours te Arkel op 10 Mei a. s. Zondag 4 Februari a.s. zal in het Vereeuigingslokaal Putterstraat door de R. K. Tooneelvereeniging «Kunst en Ver maak® de tweede groote winteruitvoering worden gegeven, Almkerk. Tot Voorzitter van de Politievereeniging, tot het africhten van honden, «Samenwerking® (in het Land van Heusden en Altena) is gekozen de heer C. Kraaiveld, gemeente-veldwachter alhier. Naar wij vernemen, hoopt 4Febr. а.s. 's avonds 6 uur in de Geref. Kerk alhier, voor de Evangelisatie op te treden Ds. Bosch, Geref. Predikant alhier. Door het Bestuur van der. Chr. Bond van sigaren en tabakbewerkers in Nederland, afdeeling Almkerkis aan den Raad dezer gemeente het verzoek gericht, ernstig rekening, met het door het hoofdbestuur van genoemde organisatie tot dien Raad gericht adres, te willen houden, waarin wordt verzocht maatregelen te willen treffen, waardoor het mogelijk wordt, dat aan de werklieden in de sigaren- industrie leden van de werklooze-kassen indien hun niet uit de middelen der kas kan worden uitgekeerd, of, indien zy geen recht op uitkeering meer hebben, financieele hulp kan worden verleend. Aalburg. Donderdagmorgen omstreeks б.30 uur, is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van de manu facturer G. B. aan den Heusdenschen dijk. In een minimum van tijd stond het ge- heele huisje in lichte laaie. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Naar we vernemen was huis en inboedel verzekerd. Capelle. Donderdagmorgen acht uur had aan de brug in de Kom alhier, een ernstige autobotsing plaats, die betrekkelijk goed is afgeloopen. De auto van den expediteur A. V. T. uit deze gemeente reed met een tamelijke vaart op de juist passeerende autobus der iW.A.V.I met het gevolg, dat het voorste gedeelte der autobus deerlijk gehavend werd en de reis niet verder kon worden voortgezet. De inzittenden kwamen met den schrik vrij en konden de reis verder te voet afleggen. Door heeren Ged. Staten dezer provincie is de candidaatstelling voor ver kiezing van leden van den Raad der gemeente Sprang-Capelle bepaald op 15 Febr. e.k. De verkiezing zal plaats hebben op 21 Maart d.a.v. A.s. Zondag speelt het eerste elftal onzer voetbalvereeniging «Excelsior® een competitiematch voor de eerste klasse «B.V.B.® tegen «Brabantia I® te WTaspik, terwijl «Excelsior II® voor de tweede klasse «B.V.B.® speelt tegen «W.S.C. II® uit Waalwijk. Dussen. A.s. Zaterdag v.m. 10 uur zal alhier in de Chr. School publiek worden aanbesteed, (bij inschrijving) het bouwen van een derde lokaal aan genoemde school. J.l. Woensdag zouden in de «Post Hoorn® alhier, publiek worden verkocht 12 drachtige varkens, daar echter de prijzen niet hooger kwamen dan f215, zijn ze onderhands verkocht voor de prijs van f230. Herpt. Op verzoek van den Burge meester en den Schoolopziener, had Maan dagavond alhier eene conferentie op het Raadhuis plaats met de Prot. ouders, wier kinderen de Openb. School bezoeken, met het doel de O. L. School op te heffen. Wegens de stichting der R. K, Bijz. school is het getal leerlingen der O. L. school tot 13 gedaald. Na langdurige bespreking, waren de ouders van meening, dat het beste was, het bestaan der Openbare school te hand haven, slechts één der ouders was de meening van Burgemeester en School opziener toegedaan. Ten slotte werd dus besloten de O. L. school voor deze gemeente te behouden en zal eene oproeping voor een nieuw hoofd wel spoedig volgen. Hedel. Op de straatweg van hier naar Zaltbomme), vloog Woensdagavond 9 uur de auto van een autoverhuurder uit Har- dinxveld en waarin eenige Gorinchemsche heeren waren gezeten, plotseling in brand. De auto werd totaal vernield. Hedikhnizcn. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben dieven in gebroken in de R. K. kerk te Bokhoven, waar zij zoo goed als niets van hun gadig schijnen te hebben gevonden. Daarna hebben waarschijnlijk dezelfde dieven een bezoek gebracht aan deze gemeente, en hebben ingebroken by den pastoor, ook daar is niet veel vermist en schynen zij ook gestoord te zyn. Nieuwendijk. De Rechtsche Plattelan- dersbond stelde als candidaat voor de Prov. Staten, den Heer O. Walraven (Prikpolder) alhier. Sprang. Door gasontploffing werd bij den rywielhandelaar J. R. aan de Sprang- sche vaart een spiegelruit en de ruiten in de buitendeur totaal verbrijzeld. Twee kinderen die juist voor het raam stonden liepen door ds wegvliegende glasscherven verwondingen op. Door het flink optreden der bewoners werd brand voorkomen. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt hoopt a.s. Maandagavond de A. R. Kiesvereeniging alhier hare 5de jaar vergadering te houden. De agenda vermeld: 1. Opening. 2. Lezing Notulen. 3. Behandeling ingekomen stukken. 4. Jaarverslag van Secretaris en Pen ningmeester. 5. Bespreking en vaststelling program van actie voor de raadsverkiezing. 6. Voorloopige vaststelling candidatenlijst voor de a.s. raadsverkiezing. 7. Onderwerp «De noodzakelijkheid en het goed recht der A. R. Kiesvereen. gezien ook in het licht van plaatse lijke toestanden® door G. J. van Wil- ligenburg. 8. Onderwerp «Waarom Antirevolutio nair door W. J. H. Helmsing. 9. Varia. 10. Sluiting. In den tuin bij v. W. alhier staan de theebloemen in vollen bloei. Voorspeld dit een vroeg voorjaar Veen. De Rechtsche Plattelandersbond stelde als candidaat voor de Prov. Staten, de heer C. G. Timmermans alhier. Voor een paar dagen werd aan eenige inwoners door den rijksontvanger hun biljet thuis bezorgd, betreffende de rijksinkomsten-belasting en die voor de gemeente, wat een groote verbazing op wekte. De som was wel 4 a 5 maal zoo groot als 't vorige jaar en daarbij het geld moet binnen een paar maanden geheel worden afbetaald. Het is dus een groote tegenvaller. Wijk. Naar wij vernemen, heeft ons fanfarecorps «Oefening en Uitspanning® besloten deel te uemen aan het groot 5 daagsch concours dat omstreeks Pinksteren te Utrecht wordt gehouden. De vereen, zal nitkomen in de hoogste Eere-afdeeling, met als eigengekozen nummer «La Juive Grande Fantasie Brillante van Halwij®. Op Zaterdag 3 Februari a.s. zal, zooals uit achterstaande advertentie blijkt de Sportvereeniging D. V. O. alhier een uitvoering geven in het gymnastieklokaal, met medewerking vau de Zaltbommelsche gymnastiekvereeniging Olympia. Dit is de eerste maal dat in deze gemeente een dergelijke uitvoering wordt gegeven, daarbij worden de verschillende oefeningen afge wisseld met voordrachten, zoodat we niet twijfelen of velen zullen van deze uitvoe ring profiteeren. Voor de Raadsvergadering van hedenmorgen waren met den Voorzitter en Secretaris slechts de beide Wethouders aanwezig, zoodat zij wegens onvoltalligheid niet kon doorgaan. Naar wij vernemen is het weg blyven der vijf Raadsleden bedoeld als protest tegen het beleggen der vergadering op Vrijdag. Werkendam. Donderdag 18 Januari trad in de Nutszaal alhier de heer Bordini op als Hypnotiseur. Evenals het vorige jaar was de zaal geheel bezet. Zijn kracht als hypnotiseur was wonderbaarlijk. De yverige drukker die onder zijn hyp nose werkte deed de menschen grieven. De orgeldraaiers en de barbiers vielen zeer in den smaak van het publiek. Ook werd nog iemand uit de zaal be volen om sigaren te gaan koopen. Het is voor den heer Bordina ook deze maal weer een succesvolle avond geweest. Den 24 Jan. werd te Utrecht ge houden de 3e algemeene vergadering van den le Ned. Onderl. Verzekeringsmaat schappij «Bestaanszekerheid van Land- en Tuinbouwbedrijf® gevestigd te Voorburg. Als vertegenwoordigers van Kring 1 Noord Brabant traden als afgevaardigde op de heeren H. Glerum en W. G. de Waard alhier. Onze vroegere dorpsgenoot de Wel- Eerw. heer Ds. J. v. d. Pol, gekomen van Drogeham, werd Zondag j.l. bij de Ned. Herv. Gem. van Heeg bevestigd door Ds. A. Buurman, van Garijp, en deed vervol gens zijn intrede met een predikatie over Jes. 40 vers 79. Ds. C Kroon van Woudsen en de heer W. Graastra, hoofd der Herv. school, spraken woorden van welkom tot den nieuwen leeraar. Waspik. Onze hooggeachte dorps genoot, de WelEd. Heer Verschuren, Gemeente-Ontvanger en le Ambtenaar ter Secretarie, werd heden, na een langdurig en geduldig gedragen lijden geheel over geven aan Gods aanbiddelijken wil, door den dood aan zijne diepbedroefde familie ontrukt. Een edel mensch, begaafd met een rijk verstand, waardoor hij de vraagbaak voor velen was, is met hem heengegaan. Daarbij was hij het zonnetje in huis, een weldoener der armen, een onvermoeid werker, steeds bereid anderen te helpen en bij te staan. Een troost moge het voor zijne achtens waardige familie dan ook zijn, dat hij een braaf mensch was, een teergeliefde liefde volle zoon en broeder, rijk aan zielenadel, om zijn symphatiek karakter door allen geëerd en bemind, en dat hij, naar wij vertrouwen, zeker reeds het Hemelsch loon zal ontvangen hebben. Hij ruste in vrede INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie. NEDERHEMERT, Januari 1923 M. d. R. Vergun mij nogmaals een plaatsje in Uw blad. Naar aanleiding van een ingezonden stuk, geteekend E. M. Smits, wil ik er in de eerste plaats de aandacht op vestigen, dat de heer Smits het n i e t zelf heeft ge constateerd, maar spreekt van een zeker persoon. Het is zeer gevaarlijk daardoor een blaam te leggen op een paar inwoners der gemeente. Is nu daardoor de blaam, dat B. en W. nergens meer naar omzien, er af Verder zou ik de heeren van den Gem-, raad willen opmerken, dat ze zich, alvorens in het publiek over een paar inwoners uitspreken, vaster grond onder bun voeten verzekeren dan een paar aangedragen opmerkingen van Jan Publiek, want gewoonlijk zegt men (Meno Sinus) het zelf. Ook is gebleken, dat de heeren bakkers wel op de hoogte zijn met de wette lijke bepalingen aangaande hun bedrijven (zie Raadsvergadering van Vrjjdag 19 Jan. jJ. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaats P. SMITS Bakker, Nederhemert. o— WAT IS RECHT Als lid van den Gemeenteraad gevoel ik mij, naar aanleiding van het woord »Wat is Recht verplicht, de Gemeente besturen in het Land van Heusden en Altena, die in de toekomst nog zullen aan sluiten bij de Electrische Centrale, aan te raden het beheer van het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf' niet uit handen te geven aan de P.N.E.M. te 'sBosch. Het is mij gebleken, dat de P.N.E.M., als beheerster van het G.E.B. te Wijk en Aalburg, niet recht handelt, en zeer een zijdig werkt, hetgeen in de toekomst zeer zeker nadeelige gevolgen zal hebben voor bovengenoemd bedrijf. Ik heb hier inder tijd mijn stem ook niet aangegeven, omdat ik het onverantwoordelijk en zeer onver standig vond, het beheer van een bedrijf, dat het Gemeentebestuur zou gaan onder nemen, uit handen te geven en daardoor zelf niet de minste medezeggenschap in hun eigen bedrijf zou hebben. Nu is mij, zeer ten onrechte, door de P.N.E.M. de toevoer van electriciteit ont nomen, omdat door mij het meettoestel, dat door haar personeel opzettelijk is ver nield, hetgeen ik met twee getuigen kan be vestigen, niet toe is gelaten ten koste van de gemeente te herstellen. Direct na het ver nielen van bovengenoemd meettoestel, heb ik mij beklaagd bij de P.N.E.M. te 's Bosch en verzocht hierover een grondig en on partijdig onderzoek in te willen stellen. Dit onderzoek is ingesteld, maar niet grondig en onpartijdig. Het onrecht van haar personeel is hier gehandhaafd en mijn burgerlijk recht vertrapt. Ieder buitenstaander, die weet dat ik het recht van de gemeente Wijk en Aalburg voorsta, zoowel moreel als finantieel en met de toestand op de hoogte is, zal het met mij eens zijn, dat ik zeer onrecht vaardig word behandeld, die nu als voor stander van electriciteit het eerste op een schandelijke en onrechtvaardige manier van mijn electrisch licht wordt beroofd. Als het Gemeentebestuur niet ingrijpt en de P.N.E.M. en de P.N.E.M.-agent, die denkt zich zoo verdienstelijk te hebben gemaakt, hetgeen de gemeente geld kost, zoo voort laat gaan, nog meer abonné's onrechtvaardig de electrisiteit te ontnemen zooals mij, dan zal dit absoluut niet mee werken het G.E B. rendabel te maken, in tegendeel, het zal hierdoor worden afge broken tot den grond toe. Wij, als Raadsleden, die steeds wachten op meer aansluitingen, mogen zoo iets niet toelaten en zullen moeten ingrijpen wil men de belastingplichtigen de tekorten niet laten betalen van bovengenoemd bedrijf. De P.N.E.M. en de P.N.E.M. agent zullen zich hier weinig van aantrekken, die hebben hun loon en kosten en de tekorten zijn voor de gemeenten. Uit het Raadsverslag van Meeuwen van 22 Dec. 1922 blijkt dat de Raad zich in die vergadering heeft uitgelaten ten nadeele van de P.N.E.M., evenals het Raadslid de Graaff in die vergadering heeft gezegd, ben ook ik van meening dat de P.N.E.M. voor goede betrouwbare ambtenaren heeft te zorgen. Zie het Raadsverslag van Wou- drichem van 15 Sept. 1922. De heer de Joode heeft in die vergadering gezegd, dat de gemeente door de P.N.E.M., voor zij het beheer uit handen hadden gegeven, belogen en bedrogen is. Kan men dan, als men zoo iets hoort of leest, nog langer het beheer in handen laten houden van de P.N.E.M. Ik hoop, dat het Gemeentebestuur van Wijk en Aalburg het zal inzien voor het te laat is en zoo spoedig mogelijk de P.N.E.M, als beheerster van het G.E.B. de macht uit handen zal nemen, dan krijg ik misschien mijn recht en kan weer van stroom worden voorzien. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, K. v. d. VELDEN Lid van den Gemeenteraad. Mijn zoon is 16 jaar en ik ben zelf jachtactehouder. Mag mijn zoon nu in gezelschap van mij zonder acte jagen N. B. v, D. Art. 5 der Jachtwet zegt o.m. «Inwo nende zonen beneden den ouderdom van achttien jaren mogen, zonder acte op eigen naam, hunnen vader of diens jager jagende vergezellen®. Uit de woorden «zonder acte op eigen naam® blijkt dus dat een zoon van beneden 18 jaar oud met zijn vader zonder acte raag jagen. Kan een Gem.-veldwachter buiten den kring zyner gem. ook bekeuringen maken X. H. Een gemeente veldwachter mag alleen bekeuringen maken op het grondgebied zijner gemeente. Is hij echter tevens on- bezoldigd-rijksveldwachter, wat in den regel roet gemeente-veld wachters het geval is, dan is hij ook bevoegd tot bekeuren buiten het grondgebied der gemeente. Een perceel houtgewas dat niet omheind is en waarbij ook geen verboden toegang staat, mag men daar vrij inkomen X. H. Art. 460 van het Wetboek van Straf recht zegt ons dat het o.m. verboden is, om zonder daartoe gerechtigd te zijn, te loopen op eenigen grond, die bezaaid, be- poot of beplant is. Hieronder valt dus ook een perceel houtgewas. De al of niet om heining doet njets terzake en evenmin de al of niet aanwezigheid van een bordje, waarop «Verboden Toegang.® Iemand die gevangenisstraf ondergaan heeft, mag die, als hij wordt gekozen tot Gem. Raadslid deze functie ook waarnemen X. H. Iemand die gevangenisstraf heeft onder gaan kan zonder bezwaar tot iid van den Raad worden gekozen, tenzij hij bij het vonnis, waarbij hem gevangenisstraf werd opgelegd, tevens van de verkiesbaarheid tot lid van den Raad mocht zijn ontzet. PREDIKBEURTEN 28 Januari. (Coll. Diac.huia) Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. leesdienst. Aalburgvm. 9.30 u. de heer Verheul uit Giessendam. Andelvm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, geen opgaaf. ds. Bosch. van Woudrichem. Geref. Kerk, vm. 9 en nm. 2 u. ds. de Bruin. Capellenm. 2 u. ds. Louwe Kooymans uit Baardwijk. Eethennm. 2 u. ds. Gobius du Sart uit Wijk. Geref. Kerk, geen opgaaf. 1s-Qravenmoervm. 9,30 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. de Jonge. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds. Zuidersma v. 's Gravendeel. Heesbeen, nm. 2 u. de heer Verheul uit Giessendam. u. ds. Kluin. Geref. Kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 en 6 u. ds. de Bruin. Raamsdonk(V.),\m. 9.30 u. leesdienst. (D.) nm. 2 u. ds. Anker van 's Gravenmoer. Sleeuwijk, nm. 2 u. ds. de Wit van Uitwijk. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Beumee. Ger. Gem. vm. 9.30 en nm. 2 leesdienst. ds. Kalkman. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds. André. Ger. Gem. vm. 10 u. leesdienst en nm. 6 u. ds. van Reenen. Chr. Ger. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Barth. BINNENLAND. Fraude met steungeld. Te Winschoten is weder proces-verbaal opgemaakt tegen een werklooze, die wel arbeid voor loon had verricht, doch tevens de werkloozensteun had ontvangen in een en dezelfde werkweek. Eieren. De aanvoer van eieren in Friesland, Groningen en Drenthe is zoo groot, dat belangrijk lagere prijzen besteed worden, ja, dat men voor aankoop van groote par tijen bang wordt. Voor kuikeneieren is geen vaste noteering meer en met moeite worden de boeren ze voor 4 cent kwijt. Gewone eieren kosten 6 cents. Voor de volgende dagen worden nog lager pryzen verwacht. Voor de kalkeieren is het thans een kwade tijd. Heusdenvm. 10 en nm. 5 u. ds. Huijgens. Almkerkvm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Roth. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. B'broek, geen opgaaf. Drongelengeen dienst. Doeveren, nm. 2 u. dr. Tjalma. Dussen, nm. 2 u. dr. Gobius du Sart Genderen, geen opgaaf. Meeuwen, geen opgaaf. Nederhemert, Nz. vm. 10 en Zz. nm. 2 Nieuwendijk, geen opgaaf. Sprang, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 2 u. ds. Mulhnikel van Waalwijk. Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 5.30 u. ds. de Jonge (Bed. H. A.) Uitwijkvm. 9,30 u. ds. de Wit. Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma. Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u. Wijk, vm. 9.30 u. ds. Gobius du Sart. Waspikvm. 9.30 u. ds. Jonkers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2