voor iet Land van Heusden ea Altena, de Langstraat ea de Bommeterffaard. No. 4263. Vnjdao 26 Januari ASTHMA-Lijders ABDIJSIROOP Ouderdom en Gezondheid. BEHOORENDE BIJ HET De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpjjn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine by menschen op leeftijd want terwijl som migen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids wijsheid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeggen »Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefening en de noodige ruste. Zoovelen verwaar- loozen deze eéhvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud, Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewe gen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde per sonen van rugpyn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. BINNENLAND. Remb«urszendingeii naar Duitschland. Men zendt het volgende communique De daling van de mark neemt thans zoodanige afmetingen aan, en de kans op koersherstel schijnt zoo gering, dat de Ne derlandsche Spoorwegen, in verband met het feit, dat de afrekening met de Duitsohe spoorwegen in marken plaats heeft en tusschen de betaling door het publiek en bedoelde afrekening noodwendig geruime tijd verhoopt, gemeend hebben maatregelen te moeten nemen om het ontstaan van vorderingen op de Duitsche spoorwegen zooveel mogelijk te voorkomen. Dekten de Nederlandsche Spoorwegen zich tot dusverre tegen koersverlies door herleidingskoersen met een zekere marge te hunnen gunste, bij het tegenwoordige verloop van den markenkoers kan dit middel, niet meer baten. De Nederlandsche Spoorwegen heb. ben er daarom tot hun leedwezen toe moeten besluiten, met ingang van 22 dezer op zendinge naar Duitschland, alsmede naar andere landen via Duitschland, heen rem- boursementen of voorschriften meer toe te laten. Ook ten opzichte van de wijze van be taling van de vrachten zullen maatregelen moeten worden genomen. Hoe deze zullen uitvallen, staat thans nog niet vast. Door het duister misleid. De heer R. te Middelharnis zou dezer dagen 's morgens vroeg een emmer water uitgieten in de haven, doch daar het nog duister was, deed hij een stap te veel en viel te water. Toen zijn huisgenooten waren opgestaan en de man niet terugkwam, gingen zy naar de haven, waar weldra bleek, dat hij was verdronken. Eeu ontrouwe onderdaan. Een bakkersknecht te Bussum heeft kans gezien, gedurende twee jaar de klanten van zijn patroon op te lichten door kwi tanties aan te bieden, waarop een grooter bedrag voorkwam, dan waarvoor was ge leverd. Dezer dagen begreep iemand, dat hij werd afgezetde zaak kwam uit en de dader is aangehouden. Het gaat om een totaal bedrag van f600. o Brand. By den landbouwer M. Boer by Biervliet is 's nqchts de schuur afgebrand. In de vlammen zijn omgekomen 2 paar den, een veulen en een koe, terwijl 2 varkens van een buurman zulke brand wonden hebben gekregen, dat ze waar schijnlijk zullen moeten worden geslacht. Tevens is een hoeveelheid haver en boonen verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Wachtgelders. Aan een 250-tal onderwijzers wachtgel ders lager onderwijs zijn kennisgevingen verzonden, dat zij gekeurd zullen worden. Het is de bedoeling degenen, die voor ver deren schooldienst ongeschikt worden geacht, voor pensioen in aanmerking te doen komen, met het oog op de bezuiniging. Wacht gelders boven 60 jaar worden niet meer gekeurd, doch zullen allen op pensioen wor den gesteld. Sterke electrische stroom. Te Dinteloord is door vocht in een elec trische leiding aan de nieuwe Christelijke school het geheele gebouw onder stroom gekomen. Zelfs de muren konden niet worden aan geraakt. Het was zoo erg, dat een lamp, welke in contact kwam met den muur, gewoon brandde. De meter had in een oogenblik 18 K.W. meer aangewezen. o De uitvoering van de Drankwet, of hoe nuttig ambtenaren van het ministerie van Financiën hun tjjd besteden. Een industrieele onderneming in Noord- Holland schrijft onder dagteekeriing van 8 December het volgende xVan een fabriek (geen likeurstokerij noch distilleerderij) ontvingen wij opdracht tot het maken van een inwendig verlooden roerketel. Toen deze ketel gereed was ver zocht de besteller ons met de verzending nog even te wachten, omdat de ketel viel onder de bepalingen van de Drankwet, en er voor het vervaardigen, vervoeren en opstellen van dien ketel een vergunning van den Inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijzen noodig was. Wij wenden ons daartoe tot de In spectie te Haarlem en kort daarop ver scheen een ambtenaar aan onze fabriek om den ketel te bezichtigen. Deze ambtenaar, die niet technisch onderlegd was, inspec teerde den ketel alsmede de teekening volgens welke de ketel was uitgevoerd, en kwam tot de conclusie, dat dezelve wel als distilleerketel te gebruiken was. Hij kwam tot deze conclusie op grond van het feit, dat er tuiten op het deksel van den ketel waren bevestigd, Uit een ketel zonder tuit zou men trouwens ook moeilijk jenever kunnen stoken Enfin, de ambtenaar heeft zijn plicht gedaan en moest wel toegeven, dat een glaasje jenever, in een verlooden ketel gestookt, niet bevorderlijk voor de gezondheid zou zijn. Hij beloofde de zaak met zijn Inspecteur te zullen bespreken. Na geruimen tijd te hebben gewacht, schelden wij genoemden Inspecteur op die ons mededeelde over dit geval nog in cor respondentie te zijn met de Inspectie te Utrecht. Twee weken daarna schelden wij weder om op en kregen toen te hooren, dat om trent den inhoud van deri ketel verschil van opinie bestond tusschen Utrecht en Haarlem. Thans na ongeveer één maand wachtte, staat de ketel nog steeds aan de fabriek en er is geen enkele aanwijzing dat wij, resp. onze opdrachtgeefster niet nog een maand of misschien meerdere maanden zul len moeten wachten. Over het nut dat dergelijke ambtenarij sticht ten behoeve van onze gemeenschap is het maar beter te zwijgen. Was er sprake van een frauduleuze poging om clandestien alcohol te gaan bereiden, men had de meest uitgebreide maatregelen slechts kunnen toejuichen, doch hier betreft het een geheel conform de Drankwet ge dane aanvraag, die op ondeskundige wijze wordt onderzocht en de beruchte officieele langzaamheid, tot schade van alle belang hebbenden wordt afgehandeld. Bovendien ligt er groote onzin in het feit, dat deze ketel als distilleerketel wordt beschouwd, terwijl duizenden ketels en recepiënten die door ons en anderen worden gemaakt en eventueel nog veel grooter geschiktheid hebben als distilleerketel te worden gebruikt vrij worden vervoerd. Van tweeën eenOf de fiscus ziet in iedereen die recepiënten vervaardigt, iemand die pogingen doet om distilleerketels voor clandestien gebruik te leveren en stelt al die fabrieken onder voortdurende controle, of hij geve een ieder, die daarvan langs den voorgeschreven weg kennis geeft, aan stonds verlof om zulk een ketel te ver voeren naar dingen, die de opstelling hiervan heeft verzocht, doch men belaste de portemonnaie der belastingbetalende bur gers niet nogmaals met kosten voor ondes kundige en onzinnige controlemaatregelen. o Dienstweigeraars gestraft. Een 3-tal dienstplichtigen van het 9e rêg. infanterie te Assen zijn door den Krijgs raad wegens dienstweigering veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf en 5 jaar ontzegging van het recht om bij de ge wapende macht te dienen. Fraudeleus bankroet. De in staat van faillissement verkeerende landbouwer A. v. d. L. uit Goes is als verdacht van verduistering in het faillisse ment, naar het huis van bewaring te Mid delburg overgebracht. Ernstig ongelnk. Te Soest had de heer K., bij het schou wen van steenen op een schip, het ongeval van een plank te vallen. Bewusteloos werd hij opgenomen. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat er twee ribben gebroken en een nier gescheurd waren. Zijn toestand is ernstig. Tegen den Zoinertyd. Door den Zuiderzeevisscherijraad is aan de Regeering een verzoek gericht om den xzomertijd*, die voor de visscherij steeds nadeelige gevolgen met zich brengt, af te schaffen. gebruikt als de vastzittende slijm Uw borst beklemt en U naar adem doet hijgen. Duizenden vroegere lijders roemen dit redmiddel. Slijmoplossend, borstver sterkend verzachtend en genezend, ook bij bronchi tis, influenza, griep, kink hoest en verkoudheid. Overal per flacon 230 gram f 1.90, 550 gr. f3.60, ±1000 gr. f 6.Eischt handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Otto Otto. De Rotterdamsche Rechtbank heeft Otto Otto veroordeeld tot f 100 boete, subs. 1 maand gevangenisstraf. Solidariteit De R. K. onderwijzers in Nederland hebbeu thans de f 20.000 vol gekregen als steun voor de Oostenrijksche collega's. Pas op uw kinderen. Het 4-jarig kind van M. te Veldhuizen (by Harmeien) is zoo ernstig gebrand door kokend water, dat het aan de gevolgen is overleden. Dat is de moeite waard 1 Bij den landbouwer Corn. v. d. Kapeile te Ooltgensplaat is een anderhalf jarig varken geslacht van 660 halve kilo's. Oplichter gearresteerd. De Haagsche centrale recherche heeft aangehouden G. W. F. G. E., een 31-jarig bankemployé uit Rotterdam, zich noemend journalist. Hij was het laatst werkzaam aan de Rotterdamsche Handels- en Land- bouwbank en belast met de afstempeling van obligaties waar prijzen op waren ge vallen en die door deze afstempeling waar deloos werden. Hij heeft veel dezer aan- deelen niet afgestempeld, doch liet ze in Den Haag door een handlanger opnieuw bij agenten van de bank aanbieden, die dan ook werkelijk uitbetaalden. Verdacht van medeplichtigheid is eveneens in be waring gesteld de 33-jarige kellner C. H. L., van de Gedempte Gracht, bij wien een ijzeren geldkistje en een koffer vol obligaties in beslag zijn genomen. o HET ZILVEREN REGEERINGS- JUBILEUM VAN H. M DE KONINGIN. In de provincie Noord-Brabant heeft zich een Comité gevormd, tot deelneming in de aanbieding van een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin, by gelegenheid van Haar zilveren Regeeringsjubileum op 6 September 19#3. Dit huldeblijk zal, behoudens een persoon lijk geschenk, dat volgens den wensch van H. M., met het oog op de tijdsomstandig heden, niet kostbaar zal mogen zijn, bestaan uit de restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft, waar het gedenkteeken voor Prins Willem I staat opgericht en waaraan de herinnering onzer Stadhouders en Koningen verbonden is een nationaal mo nument bij uitnemendheid Deze uiting van dankbaarheid beeft de algeheele instemming en belangstelling van H. M. Het Comité vertrouwt, dat ook Noord- Brabant wil toonen, dat het op prijs stelt, wat onze Koningin gedurende deze vijf en twintig jaren voor ons volk was en deed, en dat de liefde en trouw van Haar en Haar Huis onve^wakt blijft. Opdat de giften uit de geheele provincie en van groot en klein voor dat doel zullen bijeenkomen, zullen door de Comité-leden eenige plaatselijke Comité's worden opge richt, terwijl in de overige gemeenten de bemiddeling der burgemeesters zal worden ingeroepen. Het Provinciaal Comité voor Noord-Brabant Eere-Voorzitter Mr. A. E. J. Baron Van Voorst Tot Voorts, Commissaris der Koningin, 's-Hertogenbosch. Dagelijksch Bestuur Jhr. Mr. A. F. O. v. Sasse v. Ysselt, Voorzitter 's-Hertogenbosch. E. E, M. C. Laane, Penningmeester, Bergen-op-zoom. Mr. J.. P. W. A. Smits, Secretaris, 's-Hertogenbosch. Leden Comité C. L. Bressers, Dongen. Mgr. A. F. Diepen 's-Hertogenbosch. A. N. Fleskens, Geldrop. C. J. M. Foppele, 's-Hertogenbosch. S. Heertjes, 's-Hertogenbosch. A. Hoekstra, Eindhoven. Mgr. A. P. W. Hopmans, Breda. W. J. F. Juten, Wouw. W. C. J. J. Kipp, Megen. Mr. F. J. van Lanschot, 's-Hertogenbosch. W. J. Loerakker, Ginneken. Th. Meeuwsen, 's Hertogenbosch. Dr. W. Meindersma, 's-Hertogenbosch. H. J. Moll, Breda. John. Nagelkerke, Breda. A. F. Philips, Eindhoven. J. W. Putman Cramer, Eindhoven. C. Roestenberg, Kaatsheuvel. Jhr. Mr. F. J. J. van Rijckevorsel, Berlicum. A. van Rijen, Tilburg. H. J. Stapelvoort, 's-Hertogenbosch. Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck, Breda. Kr. Timmers, Klundert. S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken, Heeze. A. Verdijk, Eindhoven. Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, Tilburg. E. J. van Zanten, Eindhoven. Struikroorersmanieren. Een reiziger van Stadskanaal, die naar Schoonoord reed, werd onderweg opgehou den door iemand, vermoedelijk een Duit- scher, die hem vroeg, hoe laat het was en hoe ver hij nog van Schoonoord verwijderd was. Na de gevraagde inlichtingen te hebben verstrekt, reed hij weer verder. Op eenigen afstand sprongen plotseling 2 personen uit het bosch en, hem dreigend met revolvers, bevallen zij hem zyn porte monnaie af te geven. De reiziger moest hieraan wel voldoen. Na hem de ventielen nog uit de banden te hebben gehaald, verdwenen ze weer in het bosch. Het slachtoffer moest toen verder naar Schoonoord loopen, waar hy direct van de aanranding kennis gaf aan de politie. PLAATSELIJK NIEUWS. Dnssen Donderdag 1 Februari, des namiddags 6 uur, hoopt voor de Hervormde Jongelingsvereeniging in de Ned, Herv. Kerk op te treden de heer M. W. Smink van '8 Gravenhage, met het onderwerp xDe dwaas zegt in zijn hart er is geen God of de redelijkheid van het Godsbestaan aan getoond. Oudendijk. De Muziekvereen. xKunst na Arbeid* hoopt deel te nemen aan het groot nationaal concours te Arkel op 10 Mei a.s. Dat de gem. zangvereen. xKunst na Arbeidt, directeur de heer J. Spiering, door de inwoners finantieel flink gesteund wordt, bleek Zaterdagavond weder, daar ze voor een bijna volle zaal, uitsluitend bestaande uit donateurs, haar winter- uitvoering gaf. De heer B. Vink Azn., Voorzitter, opende met een toepasselijk woord, waarna de directeur gelegenheid kreeg zijn programma af te werken. Hoewel de vereeniging verleden jaar goede krachten zag heen gaan, viel ons hun 'zang niet tegen en mogen wy ver wachten dat zy, indien zy maar steeds onder deze bekwame leiding blijven voort arbeiden, xde kunst*, zooals hun devies is, wel op een hooger peil zullen brengen. Voor afwisseling was ruimschoots gezorgd, 't Viel ons op dat in tegenstelling met andere jaren, de coupletten zeer goed werden gezongen, mogelijk heeft de be geleiding van den heer Spiering met orgel daartoe veel bijgedragen. Zoo zou deze avond een waar succes geworden zijn, had niet het electrisch licht hun parten gespeeld. Even voor de pauze kwam er storing, die de geheele zaal in 't donker bracht, onder algemeen gelach der bezoekers. Eerst dacht men aan een g»ap, maar later bleek, dat men een draad up het net geworpen had, waardoor niet alleen het schoolgebouw maar ook de naaste andere huizen van licht verstoken waren. De politie stelde dadelijk een onderzoek in en al spoedig wist zij in deze dubbele duistere zaak licht te ontsteken en is inmiddels reeds proces-verbaal opgemaakt. Met behulp van een paar lampen heeft men toch het geheele programma afgewerkt, terwijl het publiek zich zeer ordelijk ge droeg. De directeur dankte aan het einde allen daarvoor en spoorde een ieder, die daartoe in de gelegenheid was, aan toe te treden tot lid van hunne vereeniging. Hierna gingen allen huiswaarts. Veen, Ter gemeente-secretarie alhier zijn 7 personen ingeschreven voor de militie (lichting 1924). De Minister van Oorlog heeft aan A. Duister alhier, dienstplichtige der lich ting 1923, voor 1 jaar vrijstelling van dienst plicht verleend. Door den heer T. D. Jiskoot alhier is een draadloos telegrafie ontvang-station aan gebracht, hetwelk aan de eischeri voldoet. Met de verlaging van den Hoogen Maasdijk is Dinsdag een begin gemaakt. De afgraving zal geschieden vanaf de tabaks fabriek van Jiskoot tot aan het pontveer. Het middelpunt, de stoep, zal 0.75 M. ver laagd worden. Plm. 50 personen hebben zich opgegeven om aan de werkzaamheden deel te nemen. Wijk. Vergadering van den Gemeente raad op heden Vrydag, des 's morgens ten half tien ure. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een. lid van het Bur gerlijk Armbestuur. 3. Benoeming van een lid der schattings commissie voor de Rijksinkomsten- belasting. 4. Benoeming van een lid der commissie van schooltoezicht. 5. Machtiging aan den Burgemeester tot het houden van verpachtingen voor de gemeente en de afdeeiing Aalburg. 6. Overlegging der rekening van de Ebbe dienst 1921. 7. Aanbieding begrooting der Ebbe 1923. 8. Wijziging der begrooting 1923 met daarbij behoorende ingekomen stukken. 9. Aangaan geldleening groot f12000 voor het G. E. B. 10. Wijziging begrooting 1922. 11. Vaststelling gemeenschappelijke rege ling aanstellen veearts. 12. Mededeeling proces-verbaal van kas- opneming. 13. Behandeling bezwaarschriften H. O. Tot administreerend-kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk alhier is, in de vacature ontstaan door 't overlijden van den heer C. B. Vos, benoemd de heer M. v. Bergeijk. Maandag j.l. is de auto-omnibus- dienst, ondernemer de heer P. J. Furster alhier, geopend, wat voor deze gemeente een ware uitkomst is, daar men een goede verbinding met de nabij liggende steden Gorinchem en 's Hertogenbosch heeft ver kregen. We twijfelen er niet aan of deze dienst zal in de toekomst opgang maken. Bij de in deze gemeente gehouden veetelling is gebleken, dat het aantal runderen op 1 Jan. j.l. 1144 bedroeg. Raamsdouksveer. De aannemer H. G. van Kalleveen te Utrecht heeft aan de heeren L. v. d. Waals alhier, en Joh. Smits te Made, op zes na de laagste inschrijvers, opgedragen de glas- en schilderwerken der 41 in aanbouw zijnde middenstandswoningen aan de Frans Halstraat te Utrecht. Wondrichetn. Bij het bouwen van een loods, had de werkman v. D. het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij zijn voet brak en genoodzaakt was zich dadelijk onder geneeskundige behandeling te stellen. Veiling 19 Jan. Aangevoerd 2000 K.G. appelen. Goud Reinetten I 810 ct. per K.G. x II 3J5 »x Zure Bellefleuren I 4—5x UHECSEL ^icow^taii II 2J3 x x x

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5