Jan Geerizen, 's-BOSCH FEUILLETON. Marie-Annie. Café- restaurant en Uitspanning Burgerlijke Stand. CAPELLE, over December 1922. Geboren: Helena, d. v. M. Mesch en G. Verduin Maria Cornelia Johanna, a. v. L. F. Schroot en A. C. Hoender vangers Cornelis, z. v. M. Nerings en C. BoerHelena Catharina, d. v. W. M. Blom en H. J. Waarts Gerrit, z. v. G. Baxs en J. SpieringsJohanna Wilhelmina, d. v. J. de Jong en G. H. Ockers. Getrouwd: N. Verhoeven, 25 j., en C. J. Verhagen, 24 j.A. Ie Sage, en 26 j., J. Rozenbrand, 25 j. Overleden: G. Rozenbrand, 9 j. DRONGELEN, over December 1922. Geboren: Cornelis Wouter, z. v. H. M. Bouman en E, van Gameren Francinus, z. v. F. de Wind en B. Bonis. Getrouwd: J. A. v. d. Schans, 42 j., en J. Vos, 36 j. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Hendrik z. v. P. A. v. Pelt en E. W. v. AndelHelena d. v. A. J. Dirven en B. Visser Maaike d. v. G. Pellikaan en M. v. DrielJannige d. v. M. Smits en W. de Cloe. Overleden: P. B. Bras 6 mnd. J. Ritmeester 73 j. wed. v. J. H. Ippel H. v. Pelt 4 dagen P. v. Veen 4 mnd. Marktberichten. GORINCHEM. 22 Jan. Op de vee markt waren aangevoerd 132 runderen, 5 nuchtere kalveren, 183 overloopers, 264 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f325f460melkkoeien t 220—f325; kalfvaarzen f 200—f 320 guiste vaarzen f80f pinken f 90 f140; graskalveren f50f 100, nuchtere kalveren f 20f 35, overloopers f 35f 60, biggen f 18f35. ROTTERDAM, 23 Jan. Aanvoer 231 paarden, 42 veulens, 825 magere en 8ö7 vette runderen, 163 vette kalveren, graskalveren, 487 nuchtere kalveren, 157 schapen of lammeren, 301 biggen, 9 bokken of geiten, 40 varkens. Koeien fl.27j a f 0.95 Ossen fl.85 a f 0.90 stieren tl.00 a f0 60kalveren fl.65 a f 0.90, alles per kilo. Melkkoeien f 225 a f 365, kalfkoeien f250 a f400, stieren f150 a f350, pinken f125 a f175, graskalveren f a f vaarzen f 145 a f 200, werkpaar den f125 a f275, slachtpaarden f 100 a f 150, hitten f 90 a f175, veulens f a f biggen f 16 a f28, varkens f30 a f55, slachtkalveren fll a f 18, fokkal veren f 17 a f 28. De Rotterdainsche eimeiling, Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 8.15f 11.85 idem (klein) f 5.45f 8.05 Aanvoer 111000 stuks. 's BOSCH, 24 Jan. Op de veemarkt alhier werden heden aangevoerd 998 run deren, 56 zeugen, 450 biggen en 45 schapen en lammeren. Er werd besteed voor kalfkoeien f 340 k f440, kalfvaarzen f260 a f415, ma gere ossen en koeien f 140 f 200, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 50, ct. p. p., pinken f95 f150, zeugen f 140 kt 200, biggen f 3 50 k f 4.00 p. w. schapen f 20 a f 35, lammeren f 20 a f 26 ZALTBOMMEL, 23 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 98 biggen, prijs f 24 a f 36 20000 eieren, prijs 8 a 8J ct. p. st. Jonge henne-eieren ct. p. st. 650 K.G. boter, prijs per J K.G. room boter fl.40, boerenboter fl.30 a f140. Vergadering van den Ra^ïl der gemeente SLEEUWIJK, gehouden Vrijdag 19 Januari 1923. Tegenwoordig 8 leden. Wegens ongesteldheid van den Burge meester wordt het voorzitterschap waar genomen door wethouder Verhagen. Nadat de vergadering met gebed is ge opend, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering welke onveranderd wor den vastgesteld. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken, als 1. Het proces-ver baal van de op 28 Dec. 1922 gehouden opneming der boeken en kas van. den gemeente-ontvanger. 2. Een circulaire van Ged. Staten, houdende bericht dat hun college de regeling der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers toekomt en indien de gemeen teraden in deze materie besluiten nemen, deze ter vernietiging aan de Koningin zul len moeten worden voorgedragen. 3. Een schrijven van Ged; Staten, hou dende verzoek om in het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening ad f12000 eene bepaling op te nemen, dat de ge meente ten allen tijde bevoegd is die lee ning geheel of gedeeltelijk af te lossen en de rente niet hooger te stellen dan 6 pCt. Wordt besloten aan dat verzoek te vol doen. 4. Een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening ad t 4300. 5. Een schrijven van Ged. Staten hou dende toezending van een ontwerp regeling inzake de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, die een ambts woning in het gebruik hebben. Vermits hier geen ambtswoningen zijn, wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. 6. Een schrijven van deP.N.E.M. hou dende bericht, dat de kosten van aanslui ting der woning van W. v. d. Wiel aan het electrisch net wordt geraamd op f 310. Op advies van de P.N E.M, wordt besloten die woning aan te sluiten, indien de be woner bereid is om gedurende 5 achter eenvolgende jaren 25 pCt. der aanlegkosten aan jaarlijksche stroomafname te garan deeren. 7. Een verzoek van den heer H. P. Dekkers, onderwijzer aan de openbare la gere school te Sleeuwijk, houdende verzoek om verlof gedurende het tijdvak 5 Febr. 18 Maart 1923 in verband met zijne op komst onder de wapenen. Wordt verleend. 8. Een besluit van Ged. Staten tot goedkeuiing van het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening voor 1923. 9. Besluiten van Ged. Staten tot goed keuring der besluiten tot onderhandsche verhuring van gemeente gronden. 10. Een schrijven van den heer A. G. van Duist, onderwijzer te deWerken, hou dende dankbetuiging voor het hem verleend ziekteverlof. 11. Een schryven van Ged. Staten hou dende eenige bemerking op de rekening over 1921. 12. Een schrijven van Ged. Staten hou dende eenige bemerkingen op de begrooting voor 1923. Wordt besloten de noodige toelichtingen te verstrekken en op de be grooting voor 1923 eenige posten te wij zigen. 13. Een schrijven van Ged. Staten hou dende verdaging hunner beslissing op de begrooting voor 1923 en machtiging om inmiddels tot op de helft der aangevraagde sommen uitgaven te doen uit de posten waartegen geen bedenkingen zijn gerezen. 14. Een schrijven van A. Versteeg te Kille, houdende mededeeling dat hij zrjne benoeming tot lid der commissie tot we ring van schoolverzuim te Kille aanneemt. 15. Benoeming van een lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van H. Visser uit de gemeente. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer C. van Loon. 16. Benoeming van leden der schat tingscommissie bedoeld in art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting, wegens periodieke aftreding op 1 Mei a.s. van C. Verhagen, D. Koman, L. B. van der Straaten en A. van der Stelt Cz. De aftredenden worden allen herbenoemd. 17. Benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden der stembureaus voor de verkiezing van leden der Prov. Staten en den Gemeenteraad. Voor het le stemdistrict is ingevolge de wet als voorzitter aangewezen de heer Sigmond, Burgemeester. Benoemd worden tot leden C. Verhagen (tevens plaatsverv. voorzitter) en D. van Arkeltot plaatsverv. leden A. Kolf, C. Pellikaan en A. H Donker. Voor het 2e stemdistrict wordt benoemd tot voorzitter H. de Ruiter tot leden A Versteeg en J. van der Stelt Mzn. tot plaatsverv. leden M. Hoeke en M. T. van Anrooij. Voor het 3e stemdistrict wordt benoemd tot voorzitter D. Koman tot leden B. W. van der Straaten en G. Pruissen tot plaatsverv. leden L, B. van der Straaten en P. H. Oldemans. 18. Wordt de woning van den heer H. de Ruiter te Kille aangewezen om al daar het stembureau voor stemdistrict II zitting te doen nemen. 19. Wordt besloten tot onderhandsche verhuring der benedenwoning van het Ge meentehuis aan A. Korsman alhier voor f 2.per week. 20. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting voor 1922. Hierna wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. Noodlottige instorting in Spanje. De bladen melden, dat in hel dorp An- gilla del Rio twee huizen zijn ingestort. Er zijn zes dooden en vier gewonden. o De burgeroorlog in Ierland. De nationale troepen van Macroom uit opereerend, hebben in het thans leegstaonde huis te Klimichael, waar Michael Collius den dood vond den geheelen staf der eerste zuidelijke rebellendivisie gevangen genomen. Ook vielen den troepen, daarbij documenten in handen, betrekking hebbend op het op treden der rebellen in die streek gedurende het afgeloopen halfjaar. Een stad verplaatst. Volgens een draadloos N. T. A.-telegram zal de stad Hilling (Minnesota), die een bevolking telt van 15.000 zielen, worden verlegd, ten einde in staat te zyn ijzer mijnen, die zich onder de stad bevinden, te ontginnen. Nieuwe autobrandstof! Een Amerikaansch dagblad-magnaat had onlangs een kleine duizend liter whisky besteld, die hij op klaarlichten dag in een splinternieuwen tankwagen van de Standard Oil Cy. naar zijn woning liet brengen. De wagen werd in de garage gezet en de drank zou den volgenden dag in vaten worden afgetapt. Doch de nieuwe chauf feur, die eens extra zijn best wou doen, liet den geheelen inhoud leegloopen in het reservoir onder de garage, waardoor hij, behalve de whisky, ook nog ruim 2000 liter benzine onbruikbaar maakte. Roovers te Londen. De ^Evening Standards verhaalt hoe Maandag door *t Noorden van Londen een vrachtauto reed met pakken bankpapier en 2. Toen het kind weder tot bezinning was gekomen, vond zij het vreemd, dat zij zich in gezelschap bevond van een heer, dien zij niet kende en een dame, die haar met den meesten aandacht beschouwde. »Waar ben ik vroeg zij stamelend. »Je bent gered, kind,* sprak Annette glimlachend, »er zal voor je gezorgd wor den.* Den avond daarop kreeg Marie-Annie, tengevolge der uitputting, een lichte koorts. George en zijn vrouw beraadslaagden met elkaar, hoe zij zouden handelen met het meisje, dat zij aan den dood hadden ont rukt. Eindelijk sprak het vrouwtje »Wij zijn nu al twee jaar getrouwd. Wij hebben geen kinderen. Als wij het meisje eens tot ons namen ?c George drukte de hand zyner vrouw en antwoordde »je bent een braaf vrouwtje. Dat doet mij innig genoegen. Wij zullen met haar dikwijls naar het zeestrand gaan*. IV. Er waren acht jaar verloopen. Marie- Annie was groot geworden. Men herkende haar bijna nier meer. Het was een knappe meid, met mooie oogen en lang, gitzwart haar, in het kort, haar gansche gestalte had iets bekoorlijks. Om haar een goede opvoeding te ver schaffen, lieten George en Annette haar goed onderwijs geven. Het meisje ontving in alle mogelijke vakken les. Marie-Annie betoonde zich zeer vlijtig en leerzaam. De schilder en zijn vrouw zagen tot hunne groote vreugde, dat het aangenomen kind flink opgroeide en zij waren daarom wat blij, dat zij het kind van een wissen dood hadden gered. Maar in het huis van den schilder zou het geluk volmaakt geweest zijn, als niet een slechte gedachte, een achterdocht, dat geluk verduisterd had. Aan kleine nietswaardigheden geloofde Annette te zien, dat George meer dan ge wone genegenheid jegens Marie-Annie koes terde. De hartstocht, dien George voor het meisje gevoelde, was niet hevig, maar Annette wist, dat uit een kleinen knop zich de schoonste bloem kan ontwikkelen. De jeugdige vrouw duchtte een groot gevaar. Toen Annette even later tot de ervaring kwam, dat de aanwezigheid van het meis je voor haar de bron kon zijn van naam loos verdriet, had zy voor de eerste maal haars levens spijt, eene goede daad ver richt te hebben. V. Het werd laat in den herfst. George, zijn vrouw en hunne pupil gingen naar Menhoël. Het was een treurige reis. Toen Marie-Annie het hoofd eens op de schou ders van George had gelegd, was door Annette de opmerking gemaakt dat zy geld voor groote bakkersfirma. De mana- ger reed zelf mee en zat met 't bruine taschje, waarin voor meer dan 6000 gul den was, aan zijn voeten. Er reed een man op een fiets achter den auto, die in vollen vaart ineens het deurtje opende, in den auto kroop, achter den manager langs de tasch greep, zijn fiets in den steek liet en in een Ford-auto, waarin nog drie mannen zaten, ontsnapte. Een andere auto begon dadelijk een wilde jacht, doch de Ford snelde het met een enkele centimeters spedig ijlings langs een tram, waar de achtervolgers tegenaan botsen. In Highbury verloor men de Ford in het drukke verkeer uit het oog. o Zilveren bruiloft van het Deensehe koningspaar. De koning en koningin van Denemarken zullen op 26 April a s. hun zilveren brui loft te Fredenborg vieren. Met het oog op den verwarden toestand in Europa kunnen er slechts enkele bloedverwanten der ko ninklijke familie worden verwacht, zegt de »Times«, koning, Haakon van Noorwegen, broeder van den koning, en koning Gus- taaf V van Zweden, zullen aanwezig zijn. De drie Scandinavische koningen zijn na hun bijeenkomst te Malmö in 4916 niet bijeen geweest. De vrouwen van Rhodesia, de neger en de goede blanke. Uit Boelawajo, de hoofdstad van Rho desia, kwam dezer dagen het bericht, dat daar een neger tot een maand gevan genisstraf veroordeeld was wegens aan randing van een blanke vrouw. Tijdens het proces verscheen een blanke voor de rechtbank, en legde een gunstige getuigenis over den neger af, waardoor deze er met een betrekkelijk lichte straf afkwam. Maar de vrouwen van Rhodesia waren woedend over de getuigenisverklaring en zwoeren wraak. Zij begaven zich inder daad kort daarna naar de woning van den blanke, nemen hem gevangen en voerden hem naar het marktplein. Daar kleedden zij hem geheel uit, zoodat hij nog alleen in zijn schoenen en zijn trouw ring stond. Toen smeerden zij zijn gansche body in met teer, schudden daarna over hem een zak met veeren leeg en lieten hem aan zijn lot over. De arme kerel wist niets anders te doen, dan zoo hard hij kon naar de na burige politiepost te loopen, waar hij het op zijn zenuwen kreeg tot groote ontstel tenis van den commissaris, die een oogen- blik meende bezoek te krijgen van den een of anderen toovenaar van een neger stam uit de streken van de Nyassa of van Mozambique. Overvloed en hongersnood. Sowjet-Rusland voert nog steeds graan uit, en zal het dit jaar zien te brengen tot 32.000 ton. Naar de sowjet-organen mededeelen, is het om den financieelen toestand van sowjet-Rusland te redden. Toch weet men niet goed, hoe men zich nu verhouden moet tegenover hun eeuwige aanvragen om steun (graan) voor de hon gerlijdende gebieden. Een politiebetooging in Londeu. Vierduizend politie-mannen, leden van den politiebond, die zijn leden over het geheele land telt, hielden een massa-be tooging. Onder de aanwezigen bevond zich de minister van bir nenlandsche zeken, be nevens de hoogste politie-ambtenaren. Bridgemann zei, dat de politie op fair play kon rekenen, want zijn bedoeling was een tevreden politiecorps te hebben. Een motie werd aangenomen, zich verzettende tegen verdere besnoeiing der salarissen. geen dochter was en dus wel degelijk den afstand moest in het oog houden, die tus- schen haar en den schilder bestond. Door deze opmerking was het jonge meisje zeer stil geworden. Zou zij, die Annette zooveel te danken had gehad, nu tweespalt in het gelukkig huisgezin teweeg moeten brengen Ja, zij kon het zich niet ontveinzen, dat zij voor George iets ge voelde, maar zij kon zich geen rekenschap geven, in hoeverre het liefde kon genoemd worden. Dus, wat moest zij doen Gedurende den ganschen dag verkeerde zy in een soort droomerij. Daar zij des avonds te Menhoël aan kwamen en door de lange reis zeer ver moeid waren, verlangden de schilder en zijne vrouw naar rust, maar Marie-Annie wilde nog eerst de zeelucht inademen. Zij ging alleen op weg. Het was een prachtige avond. Duizenden sterren schit terden aan het firmament. Marie-Annie ging in de richting der rotsen en verdween weldra in den mist, die uit den Oceaan Monarchistische relletjes te Parijs. Een honderdtal iCamelots du Ro«y dron gen de drukkerij van het dagblad sl Oeu vre* binn*n en richtten daar vrij aanzien lijke schade aan. Vervolgens trokken zij naar de bureaux van de »Ere Nouvelle* waar zij de ruiten stuksloegen. Verscheidene personen werden in hech tenis genomen. o Mussolini en Erankrijk's Roer-politiek. In den ministerraad gaf Mussolini een exposé over de samenwerking der gealli eerden en de Roer-kwestie. Hij verklaarde, dat het Italiaanscbe aanbod tot bemiddel- ling eigenlijk niet bestaat. De -Italiaansche regeering heeft de Duitsche regeering ge wezen op de gevaren van den huidigen toestand en voorts op vriendschappelijke wijze de aandacht van de Eransche regee ring gevestigd op de verwikkelingen, die de bezetting zou kunnen veroorzaken. De invloed van Italië zou wellicht alleen uitwerking kunnen hebben op het oogen- blik, dat de toestand in het Roergebied op het doode puut zal zyn gekomen. Mussolini eindigde met de mededeeling, dat Poincaré in het door hem voorgestelde moratorium voor Dnitschland eenige fun- damenteele punten van het Italiaansche memorandum op de conferentie had over genomen. o Ernstge brand. Te Caudebec-les-Elbeuf nabij Rouaan is een der voornaamste gebouwen van een schrijnwerkfabriek door brand vernield. On danks de pogingen van het brandweerper soneel ging een 3000 kub. M. hout in de vlammen verloren. De brand, waarvan de oorzaak nog niet is opgehelderd, heeft een schade aangericht van ongeveer 500.000 frs. o Rivierberichten. Op 24 Jan. in Meters in cM. 's-Hertogenbosch 2.52 4- N. A. P. was 7 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.47 was 5 (Maas) 2.36 was 8 Crévecoeur (Dieze) 2,46 was 5 Crévecoeur (Maas) 2,44 was 9 St. Andries (Maas) 4.38 was 14 St. Andries (Waal) 4.33 val 13 Venlo 12.61 val 22 Maastricht 43.34 was 4 Keulen 2 54 val 4 Op 23 Jan. w Lith 5.22 was 38 Grave 8.79 r was 39 Arnhem. 9.29 val 11 Hotel St. Jansstraat 10—12, naby het station, I Tel. Interc. 436. scheen te komen, een doorzichtigen sluier, die het dorpje omhulde. VI. Den volgenden morgen werden George en Annette door luidde stemmen gewekt. Zij maakten zich over dit ongewone ver schijnsel ongerust. Eenige visschers hadden een lijk dat uit zee was aangespoeld, ge vonden. Het was een jong meisje, netjes gekleed, dat men onmiddelijk herkende. Het was Marie-Annie, die zich in zee had gestort op dezelfde plek, waar George haar eenige jaren geleden gevonden had. Toen men haar lichaam van het strand haalde, dook er een groote witte vogel uit de golven op en verdween zwevend iu de richting der zon. De Bretagners, die bijgeloovig zijn, gaven de verzekering, dat het de ziel van een maagd was, naar den hemel opstijgend 1 Einde. I"" "fi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6